Aantal werklozen in Rijnstreek stijgt snel Geur van herfstbos na regen 'Casba zet de puntjes op de i' Rijn Veenstreek Twee maanden celstraf voor schoten op auto Ep Kamerleden willen monorail schrappen WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 02 Regionaal Bureau voor Arbeidsvoorziening voorspelt 'inhaalslag' Het lage werkloosheidscijfer dat de Rijnstreek sinds jaar en dag heeft, gaat meer en meer naar het landelijk ge middelde. Dat is de verwachting van het Regionaal Bu reau voor de Arbeidsvoorziening (RBA) Rijnstreek. alphen aan den run ruud sep Volgens beleidsmedewerker A. van de Geijn zal de werkloos heid in de Alphense regio uit eindelijk iets onder het landelijk gemiddelde uitkomen. Op dit moment is de werkloosheid in de regio niet meer dan ongeveer drie procent, de helft van het landelijke cijfer. Dat de Rijnstreek is begonnen met een inhaalslag blijkt uit de werkloosheidscijfers van het •RBA. In het jaar 1993 blijken 21 procent meer mensen werkloos te zijn dan het jaar ervoor. Daarmee was de toename in de werkloosheid ongeveer twee maal zo groot als het landelijk gemiddelde. In totaal zaten eind vorig jaar 4414 Rijnstrekers zon der werk, tegenover 3634 een jaar eerder. Daarbij ligt de werk loosheid in Alphen hoger dan in de regio-gemeenten. De stijging in werkloosheid was het grootst onder mannen tot en met 48 ja^r. In die groep nam de werkloosheid in een jaar tijd met niet minder dan eenderde toe. Door deze sterke groei was het aantal mannen dat op 31 december 1993 als niet-werkende werkzoekende stond ingeschreven, voor het eerst sinds jaren groter dan het aantal vrouwen. Van de Geijn is niet in staat precies aan te geven waar in 1993 de grote klappen zijn ge vallen en waardoor de Rijn streek daardoor extra werd ge troffen. „Het heeft waarschijn lijk te maken met de hele struc tuur van de werkgelegenheid", aldus de beleidsmedewerker. Eën woordvoerder van de ge meente Alphen wijt de toename van de werkloosheid aan de economische recessie. „De situ atie is dan ook niet erg zorge lijk", aldus de woordvoerder. Ruilbeurs in Woubrugge wouBRUGGEVerzamelaars van onder andere suikerzakjes, jo kers, ansichtkaarten, telefoonkaarten en postzegels kunnen morgen terecht in de kleine zaal van De Goede Herderkerk aan de Bateweg in Woubrugge. De eerste Woubrugse ruilbeurs is ge organiseerd door Gabri Taal. De Woubruggenaar is van plan om dal voorlopig maandelijks te herhalen. De beurs begint om 19.00 uur voor de jeugd. Een uur later zijn de oudere verzamelaars aan de beurt. De toegang bedraagt voor de jeugd 50 cent en de ou deren betalen 1 gulden. Ook op 27 oktober, 17 november en 12 januari staan beurzen op het programma. Alphens meisje gewond alphen aan den run Bij een ongeval op het fietspad van de Albert Schweitzerbrug in Alphen is gistermiddag rond twaalf uur een zesjarig meisje gewond geraakt. Het kind kwam met haar fiets door nog onbekende oorzaak in botsing met een 21-jarige Al phense bromfietser. Het slachtoffer is met letsel aan het gezicht in het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp opgenomen. Twee inbrekers weggejaagd alphen aan den run» Een bewoonster van een huis aan de Bleijen- bergstraat in Alphen heeft gistermorgen twee inbrekers verjaagd. De vrouw hoorde rond elf uur geluid in het huis en ging pools hoogte nemen. In een van de kamers zag zij twee mannen, die direct vertrokken, zonder iets mee te nemen. Vermoedelijk zijn zij met een valse sleutel het pand binnengekomen. Inbraken in Alphense huizen alphen aan den run. Bij een inbraak in een huis aan de Koraal- zwam in Alphen is voor 10.000 gulden aan apparatuur en siera den gestolen. De inbrekers hadden de achterdeur opengebro ken. Sieraden, een videorecorder en paspoorten zijn in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een huis aan de Rem- brandtlaan. I Iet is niet bekend hoe de inbrekers in het pand zijn binnengekomen. den haag/roelofarendsveen aad rietveld Hij was om de auto heen gelo pen om zich ervan te vergewis sen dat er niemand in zat. En toen hij dat zeker wist had de 27-jarige Leidenaar vijf schoten afgevuurd op de wagen van een inwoner uit Oude Wetering. Het leverde hem gisteren bij de poli tierechter in Den Haag vier maanden cel op, waarvan twee voorwaardelijk. De man was door het lint ge gaan toen hij op 10 september van het vorig jaar voor een café in Roelofarendsveen zijn ex- vriendin in innige omhelzing zag met een ander. Hij had bij een vriend een pistool opge haald en vijf gaten in de auto van zijn rivaal geschoten. „Ik heb er nu spijt van als haren op mijn hoofd", zei de Leidenaar. „Maar op dat moment wilde ik die jongen gewoon laten schrik ken." „Hoe kom je op het idee?", vroeg de officier van justitie zich af. „Voor hetzelfde geld gaat er iets mis." Hij eiste zes maSnden cel, waarvan drie voorwaarde lijk. Tegen de leverancier van het wapen, een 27-jarige man uit Oude Wetering, eiste hij een geldboete van 2000 gulden en een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk. De Alphense compostfabriek in bedrijf. De stankproblemen behoren tot het verleden. Alphense compostfabriek lijkt kinderziektes te overwinnen ten FOTO BEN DE fiflfba! Itzer lors eërf lat I jur mij ibeii IVol VW alphen aan den run ruud sep Sloja moet zendmast centraal plaatsen jacobswoude De stichting Lokale Omroep Jacobswoude (Sloja) mag geen studio en zendmast neerzetten aan de Boskade in Hoogmade. De plek die de omroep op het oog had, heeft een agrarische bestemming. Bo vendien wil de gemeente jacobswoude de garantie dat de omroep in alle kernen te beluisteren is. „We willen dat de mensen in Bilder- dam ook van 'Radio Jacobswoude' kunnen genieten", stelt ge meentesecretaris T. Meester. „Een centrale plaats voor de studio en zendmast ligt daarom meer voor de hand." Alphenaar koopt lege doos alphen aan den run kees van kuilenburg EEn 19-jarige Alphenaar is gistermiddag het slachtoffer ge worden van zijn hebzucht. De man werd op de Meteoorlaan in zijn woonplaats aangesproken door een man met de vraag of hij interesse had in een videocamera van zo'n 2.000 gulden. De .Alphenaar kon het apparaat krijgen voor slechts 300 gulden. Behalve de camera die hij aan de voorbijganger liet £ien stonden er ook nog een aantal dozen in de koffer bak van de auto. Het voorstel van de onbekende man leek de Alphenaar wel wat. Hij overhandigde de 300 gulden aan de verkoperen kreeg een dichte doos in de handen gedrukt. „Het garantie bewijs zit in de auto, dat zal ik nog even even voor u pak ken", gaf hij de koper aan. Vervolgens startte de man het voertuig en reed in volle vaart weg. Toen de man de doos open maakte zat er niets in. Alleen wat rommel. Het slacht offer heeft aangifte gedaan bij de Alphense politie. Op de stoep van de Alphense compostfa briek. Even goed ruiken... Ja inderdaad, daar hangt iets in de lucht. Of er iemand zijn gft-bak open heeft laten staan. Nee, niet alsof hier twee maanden groenafval van 150.000 Hollandse huishoudens ligt te verrotten. Zeker niet. Toch is dat laatste het geval en de omwo nenden van de fabriek van Stercompost op industrieterrein De Schans hebben dat ge weten ook. In de eerste acht maanden dat de compostfabriek draaide, stonk de fabriek regelmatig naar 150.000 bakken met groen te-, fruit- en tuinafval. De fabriek heeft dan ook van het begin af aan te kampen gehad met problemen. Maar die lijken nu allemaal tot het verleden te behoren. Het allergrootste probleem waren de geurfilters. Die filters - in feite gewoon een paar bergen natte houtsnippers waarin bac teriën de geur van het rottende afval een voudigweg opvreten - werkten niet. In het begin, toen de fabriek nog niet op volle kracht draaide, werden de bergen niet warm genoeg om de bacteriën het naar de zin te maken. En in de zomer werden de bergen weer veel te heet voor de-geurvreter- tjes. Volgens procestechnoloog Aijan Hijdra zijn de kinderziektes van de installatie in middels achter de rug. Hij neemt de bezoe ker mee naar de achterkant van de fabriek waar onder een afdak acht bergen hout snippers liggen te stomen in de buitenlucht. „Hier wordt de lucht gezuiverd die we uit de hal pompen en de lucht die we door de compostbergen heen zuigen. Dat mengsel heeft een temperatuur van ongeveer 35 gra den. De micro-organismen hier in het filter vinden die lucht heerlijk. Maar het zijn ge voelig beestjes. Je moet ze goed verzorgen. Het mag niet te warm of te koud worden en zeker ook niet te droog." Het lijkt er op dat Hijdra zijn beestjes goed verzorgt. Uit de bergen houtsnippers stijgt de geur op van een herfstbos na een flinke regenbui. Blijft dat zo? De procestechnoloog is voorzichtig. „Ik steek er mijn hand niet voor in het vuur. Maar we hebben de afgelopen maanden ontzettend veel geleerd. Boven dien hebben we sinds twee weken twee van de acht geurfilters anders opgezet. Door on derin de berg een laag grove houtsnippers aan te brengen, lijken ze een stuk beter te werken. Ik verwacht in de toekomst geen problemen meer, zelfs niet wanneer we vol gend jaar weer net zo'n zomer krijgen als het afgelopen jaar." Stoppen met stinken. Ook voorlichter Wouter van Kleef gelooft erin. Als het alle maal lukt, is aan hem straks de schone taak weggelegd om het beschadigde imago van Stercompost weer wat op te vijzelen. Eigen lijk is hij daar al mee begonnen. Afgelopen zaterdag werd op de gemeentedagen in Gouda en Zevenhuizen gratis zo'n zestig ton compost uitgedeeld. „Dit soort ac| willen we in de toekomst ook op am plaatsen in ons gebied gaan houden. In voor- en najaar kunnen de mensen de cc post goed gebruiken, en je vestigt nog e de aandacht op het belang van afval scl den. Vergeet niet dat dat scheiden nog al f op vrijwillige basis gebeurt." De compost die de inwoners van Alpl )e en omgeving straks gratis of voor een ge ge vergoeding kunnen krijgen, is van goede kwaliteit. „Vraag het maar aan chauffeurs die de compost komen opha Wij leveren de beste compost." Nadat groenafval acht weken heeft liggen gis gaat het spul niet meteen in zakken. E wordt er nog een heleboel aan gemalei g,j gescheiden. Want in het groenafval dat I on nen komt, zit altijd nog een paar proc vervuiling: plastic zakken, maar ook b doppen, blikjes en niet te vergeten de aa appelschilmesjes. Wat er uiteindelijk var lopende band komt, is schone compost je zo in de tuin kunt gooien. Intussen wordt in de 'acCeptatiehal' volgende vrachtwagen met groenafval leegd. Een grijper haalt er direct een p™ plastic vuilniszakken uit en gooit ze aan kant. Hier vliegen de vliegen je in de o en dringt de geur van rottende klokhui ra door tot diep in je neusgaten. Gauw r al buiten. Ja, in de verte ruik je op deze d aj dagmiddag nog wel iets. Maar vergele rQ met binnen ruikt het hier echt heerlijk. HANDEL EN WANDEL HANDEL EN WANDEL Rubriek voor zakelijk nieuws Eax 071-321921 zoeterwoude maria straatsma Casba Wonen op de Rijneke Meubelboulevard aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is uit gebreid met een toren aan de voorkant. Vrijdag wordt het bouwwerk dat al enige tijd in gebruik is officieel geopend. De uitbreiding betekent dat het vloeroppervlak van meubelzaak Casba nu 16.000 vierkante me ter beslaat. In de drie verdiepin gen tellende toren wordt onder meer een collectie design-meu belen getoond. Ook is er een restaurant. Helemaal bovenin zijn kantoren ondergebracht. De nieuwe toren is ontworpen door het architectenbureau D en T van Manen uit Noordwijk. Commercieel directeur Nils Be verwijk is in zijn nopjes met het resultaat. Hij vindt dat 'Casba Wonen nu echt de puntjes op de i heeft gezet'. C. van der Geest en P. Bever wijk zijn de ondernemers die de meubelzaak groot hebben ge maakt. Wal ooit begon als 'De Kastenspecialist' is uitgegroeid tot een grote onderneming met filialen in het hele land. Samen met andere ondernemers heb ben de eigenaren van Casba Wonen ook de Trendhopper- keten opgezet terwijl ook Profijt Meubel deel uitmaakt van de onderneming. De plannen voor de uitbrei ding van Casba Wonen zijn vooral bedoeld om 'de keuze naar de bovenkant uit te brei den', dit betekent dat er nu ook duurdere en meer exclusieve meubelen worden aangeboden, zoals ontwerpen van Leolux. „Wc houden elk jaar een en quête onder onze klanten en daaruit bleek dat er ook behoef te bestond aan een meer uitge breide eetgelegenheid. Daarom hebben we nu ook een restau rant in de zaak, waar mensen Kwaliteitszorg voor ondernemers Kwaliteitszorg voor de onderne mer, dat is het onderwerp van de voorlichtingsavond die het Instituut Midden- en Kleinbe drijf houdt op 25 oktober in Holiday Inn in Leiden. Op deze avond wordt het begrip kwali teitszorg aan de hand van prak tijk voorbeelden uitgelegd. De ondernemer die zich meer met dit onderwerp wil bezig houden kan zich opgeven voor workshops, een workshop be staat uit drie avonden binnen een periode van zes weken. Voor opgave of nadere informa tie kan contact worden opgeno men met M. Koop of L van der Sande, beiden werkzaam op het IMK in Leiden, 071-144004. alphen aan den run. ul paul van der koou Kamerleden van GroenLinks steken de miljoenen die het ri heeft gereserveerd voor de monorail bij het Alphense Archeo J liever in sneltramverbindingqn. Ze denken daarbij aan de tr cés tussen Alphen, Leiden en Katwijk en Gouda, Alphen r NieuwVennep. Dat blijkt uit vragen van de Kamerleden P. Rosenmöller t M. Rabbae aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en Eo nomische Zaken. De parlementariërs vragen zich af hoe ha de toezeggingen van de ministeries zijn over de mono-railve binding tussen het Alphense NS-station en archeologist themapark Archeon. Kan het rijk daar nog onderuit? En: zijn er nog voorwaarde verbonden aan de toekenning van rijksgelden, zoals een sli tende begroting? De parlementariërs van Groen Links betwijf len of een verantwoorde exploitatie mogelijk is bij de huidig tegenvallendebezoekersaantallen. Ze veronderstellen dat de monorail bedoeld is om de bezo kersaantallen op te krikken, maar willen van de ministers vv ten of het daarmee 'de meest urgente en meest wenselijke u vestering in het openbaai- vervoer in deze regio' is. Vrijwilligers FOTO BEN DE BRUYN N. Beverwijk en C. van der Geest van Casba Wonen: Voor samenwerking met Leiderdorp'. Nieuwe toren geopend aan Rijneke Boulevard Leidse vlaggen Wie met 3 oktober de Leidse VRIJE TUD sleutelvlag wil laten wapperen kan terecht bij het bedrijf Troost aan de Haven. Een kleine vlag van 1 bij 1,50 meter kost 47,50 gulden (exclusief btw). Een gro tere uitvoering van 2 bij drie meter kost 217 973ulden. De vlaggen zijn gemaakt van ka toen en polyester. Bij het bedrijf kunnen ook vlaggemasten wor den aangeschaft. ook iets warms kunnen eten", vertelt Nils Beverwijk. De tekeningen voor de uit breiding lagen al zo'n vier jaar klaar. Toch is pas eind vorig jaar begonnen met de bouw. „De reden van die vertraging was het bezwaar dat de buren maakten. Zij waren bang dat de toren de entree naar hun bedrijf zou belemmeren. Het bezwaar schrift werd weer ingetrokken nadat we de doorgang verzeker den. We vonden dit zelf ook be langrijk omdat achter ons be drijf een groot parkeerterrein gelegen is dat nu gewoon be reikbaar blijft doordat de toren op 4.20 meter hoge kolommen is gebouwd", zegt Van der Geest. De meubelboulevard aan de Hoge Rijndijk is in de loop der jaren behoorlijk uitgegroeid. Volgens Beverwijk is er nauwe lijks of geen sprake van concur rentie met het Meubelplein Lei derdorp. „We zijn juist voor sa menwerking, maar die is waar schijnlijk nog ver weg. Leider dorp is daar niet zo voor", meent Van der Geest. De offi ciële opening van de Design-to ren wordt komende vrijdag ver richt door burgemeester Hou- dijk van Zoeterwoude. Leidse vlaggen Wie met 3 oktober de Leidse sleutelvlag wil laten wapperen kan terecht bij het bedrijf Troost aan de Haven. Een kleine vlag van 1 bij 1,50 meter kost 47,50 gulden (exclusief btw). Een gro tere uitvoering van 2 bij drie meter kost 217 gulden. De vlag gen zijn gemaakt van katoen en polyester. Bij het bedrijf kunnen ook vlaggemasten worden aan geschaft. Het buurtcentrum 'Elckerlyc' aan de Havixhorst 254 in Al phen aan de Rijn is op zoek naar nieuwe medewerkers. Het centrum heeft mensen nodig die willen helpen achter de bar en bij de kinderknutselmidda- gen. Voor aanmeldingen: 01720-20746 (bar) en 0-1720- 44521 (kinderclub) Grijs In het verzorgingshuis Wouds oord in Woubrugge is vanaf vrij dag de foto-tentoonstelling 'Stralend grijs' te zien. De expo sitie is twee weken lang is te be zichtigen. Megadance Jongerencentrum Mado houdt op vrijdag een megai ce party speciaal voor jongt in de leeftijd van 14 tot 18 j Alle vormen van dance m zullen er te horen zijn meer informatie: 01720-9331 Contactavond 'De natuur in huis' is de aquj um- en terrariumverenigin Alphen aan de Rijn. Op i' dagavond 4 oktober houdt! vereniging een contactavoni buurtcentrum 'Elckerlyc' aai Havixhorst 254. Wim Zaall om 20.00 uur laten zien f men op de juiste wijze aqaurium moet repareren. is er de gelegenheid om aqd umwater te laten testen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18