Voorschoten verhoogt lasten met 60 gulden G& ABP: wellicht eenvoudiger pand voor kioskhouders in Santhorst rVV Warmond in )orpsstraat 114a Leiden Regio Twee jaar cel geëist tegen Leiderdorper Trefpunt en school in handen Warmond Extra rit vuilniswagen door Haarlemmerstraat In Suriname zouden we niet meer aarden' PvdA stelt kamervragen na brand in Oegstgeest /OENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 CHEF HINNV VAN EGMOND. 071-356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 3564J9 Plannen voor opknappen centrum en verbeteren verkeersveiligheid DEN HAAG/LEIDEN (et gemiddelde huishouden in Voorschoten is in 1995 hgeveer 60 gulden per jaar duurder uit. Dat blijkt uit de kgroting voor het komende jaar. Veel belastingen en Hchten worden opgetrokken met het inflatiepercentage drie procent. ^ORSCHOTEN FRANK BUURMAN in dergelijke stijging is bij- riorbeelci van toepassing op de f iroerend-zaakbelasting. An- 'i rs ligt het met de reinigings- chten, waarvan het tarief ruim 3 irocent hoger komt te liggen, parmee zijn de kosten die de 3 meente moet maken voor het 'irwerken van het afval gelijk illedig gedekt. Voor het riool- rh t wordt een vergelijkbare •eratie uitgevoerd: het tarief jjgt van 76 naar 91 gulden "lor een kostendekkende ex citatie. Hondenbezitters betalen taks vijf gulden meer voor hun 'jrste hond. tien gulden meer voor de tweede en 15 gulden meer voor de derde. Het aan passen van de tarieven levert de gemeentekas in totaal 543.000 gulden op. Een belangrijk deel van dat bedrag wordt gebruikt om de begroting voor 1995 slui tend te krijgen. Volgens het col lege van burgemeester en wet houders blijft Voorschoten ook na verhoging van de tarieven uittrekken. Voorschoten wil ver der een gemeentelijk voorlich tingsblad gaan uitbrengen, zo blijkt uit de begroting. Er is 20.000 gulden uitgetrokken voor een uitgave die twee keer per jaar verschijnt. Voor het opknappen van het centrum, waarbij het autoluw maken van de Schoolstraat is inbegrepen, wordt in eerste in stantie een bedrag van een mil joen gulden uitgetrokken. Er komt eveneens een fonds ver keersveiligheid, waaruit projec ten worden bekostigd. Eén van die projecten is de aanleg van een gemeente met een relatief een mini-rotonde op de hoek lage belastingdruk. De gemeentedag van Voor schoten was afgelopen zaterdag een groot succes. Er kwamen omstreeks 1500 bezoekers. Het college wil om het jaar een open dag gaan organiseren en daar steeds ruim 18.000 gulden voor van de Van Beethovenlaan en de Mozartlaan. Ook komt er een rotonde op de plaats van de kruising Veurseweg/Karei Door manlaan, zo mogelijk in combi natie met een verplaatsing van de ontsluitingsroute voor de nieuwe wijk Starrenburg. De gemeente geeft ook bijna 300.000 gulden uit aan een gra fisch informatiesysteem. Voor schoten streeft naar het inrich ten van bewaakte fietsenstallin gen bij de NS-stations. Hier zul len ook fietsen kunnen worden verhuurd en gerepareerd. Het college wil stroken grond langs doorgaande routes inrich ten als parkeerterrein voor vrachtwagens. Parkeren in de rest van de gemeente wordt dan voor deze voertuigen verboden. De gemeente wil het fiets/voet pad dat evenwijdig aan de spoorbaan loopt verbreden en asfalteren. Voor verbetering van de ac commodaties in Voorschoten wordt een bedrag van drie mil joen gulden uitgetrokken. Daar bij wordt onder meer aan een derde kinderdagverblijf ge dacht. AAD RIETVELD Laffe mensen zouden misschien weggelopen zijn. Maar zijn cliënt had simpelweg zijn porte monnee verdedigd, zei de raadsman van een 27-jarige Lei derdorper gistermiddag voor de Haagse rechtbank. De verdach te trok in maart van het vorig jaar een mes, nadat een drugs dealer zijn portemonnee had gestolen. De officier van jusititie eiste tegen de man, die ook op 3 oktober 1993 een ruzie wilde beslechten met een mes. een onvoorwaardelijke gevangenis straf van twee jaar. Zijn advo caat vroeg vrijspraak. De verdachte trok in maart vorig jaar in de Leidse Sint Aag- tenstraat een mes, toen een dealer in softdrugs hem zijn portemonnee afhandig had ge maakt. De verdachte wilde laten zien dat hij genoeg geld bij zich had om een portie softdrugs te betalen. De dealer griste echter de portemonnee, waar rond de 3000 gulden in zat, uit de han den van de verdachte. Die zwaaide daarop met zijn mes in het rond. Op 3 oktober trok de verdach te weer een mes en zette het op de keel van een Leidenaar. Hij had, naar eigen zeggen, zo'n twintig pilsjes op. Daarmee was hij verminderd toerekeningsvat baar. citeerde de advocaat uit het rapport van de psychiater. „Als ik niet gedronken heb kan ik mijn problemen verbaal veel beter oplossen", zei de Leider dorper. De officier van jusitie sprak van twee 'zeer agressieve' delic ten. De verdachte werd in 1986 al eens veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf. „Dat heeft niet geholpen", zei de officier. „Ik kom niet meer onder een lange, onvoor waardelijke gevangenisstraf uit." De advocaat vond twee jaar celstraf zwaar overdreven. De vechtpartij van zijn cliënt op 3 oktober van het vorig jaar noemde hij 'opgeblazen'. Dat de Leiderdorper eerder dat jaar zijn portemomnnee niet had la ten afpikken vond hij niet meer dan normaal. „Laffe mensen lo pen misschien weg. Anderen denken: ik laat mij niet be stelen." De rechtbank doet op 11 ok tober uitspraak. WARMOND ARIE SCHAKENBOS De gemeente Warmond heeft voor ruim vijf ton 't Trefpunt en de oude christelijke kleuterschool gekocht. Gistermiddag werd als resultaat van vier jaar onderhandelen de akte gepasseerd. Het is de bedoeling dat de gemeente het gebouw exploiteert tot de sporthal is gebouwd. Dan kunnen de acti viteiten van 't Trefpunt in sportzaal De Klimop worden ondergebracht, 't Trefpunt wordt dan gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe sociaal-culturele accom modatie. 't Trefpunt werd bijna veertig jaar gele den gebouwd door vrijwilligers van de her vormde gemeente, nadat er jarenlang ge spaard was voor de financiering. Het gaat daarom vele gemeenteleden aan het hart dat het gebouw verdwijnt. Daarom duurde het lang voordat er besloten werd tot ver koop. Bovendien bestond de angst dat er, vooral op zondag, activiteiten zouden ko men die storend zouden zijn voor de naastgelegen kerk. In de akte zijn dan ook expliciet bepalingen opgenomen om dat te voorkomen. Er mag Bijvoorbeeld geen sportzaal gebouwd worden. Deze zekerhe- den en het feil dat het gebouw in slechte staat verkeert en de hervormde gemeente er zelf nauwelijks meer gebruik van maakt, heeft de balans doen doorslaan. ■Kinderactiviteiten Buurtwerk jEiDENBuurtwerk Binnenstad Leiden heeft nog plaats voor kin leren die in het komende seizoen aan activiteiten willen mee- loen. Voor opgave en informatie kunnen belangstellenden bei en met 071-126243 of 071-125736. Toneel en tango in LVC feiDENHet Leidse Vrijetijds Centrum begint met cursussen ba- pstoneel en tango in de 'poptempel' aan de Breestraat. De cur- jus basistoneel staat onder leiding van Marbo Hieminga en is (oor iedereen die het toneelspel wil ontdekken. De introductie cursus tango-dansen wordt gegeven door Frank Greven en Joli Jakker. Tot 1 oktober is er de gelegenheid tot inschrijving bij het tVC voor deze cursussen. Tel: 071 - 146449. iond arie schakenbos se sprekers deden gisteravond voorstellen die Warmond aan trekkelijk moeten houden als recreatiegemeente. M. de Haan, vertegenwoordiger van de pro vincie Zuid-Holland vindt dat Warmond onderdeel moet uit maken van het 'blauwe net werk'. Dat is een bevaarbare ring rond het Groene Hart, die alle oude steden van de Rand stad aandoet. De gemeente zou als pleisterplaats kunnen die nen. Volgens VW-voorzitter J. de Winter is er bij de dagtoerist die om informatie vraagt ook be hoefte aan het huren van roei boten, zeilboten en kano's. Ver der is er behoefte aan een terras aan het water. Verblijfstoeristen missen logies in allerlei vormen, zoals pensions, hotels, trekkers hutten en toeristisch kamperen. Alleen het laatste is in beperkte mate mogelijk in Warmond. Campinghouder A. van Moorsel betwijfelde echter of het aantal toeristische kampeerders groot genoeg is om deze faciliteiten rendabel te maken. fjrti V\ Warmondse VW zal bin- tikort worden ondergebracht "•het pand Dorpsstraat 114a, I winkeltje naast café De Zon. lorzitter J. de Winter maakte h gisteravond in 't Trefpunt leend tijdens een thema- Dnd over recreatie. Handha- )g van de VW-balie bij de fir- De Nie aan de Dorpsstraat _ls uitgesloten omdat de over spelende organisatie van de [V's strenge eisen stelt aan p volwaardig VW-kantoor. rmond kreeg tot 1 januari 15 de tijd daaraan te voldoen, overleg met de gemeente is loten de VW in Warmond te idhaven en op zoek te gaan ir een geschikte ruimte. Half 'ember wordt het VW-infor- itiecentrum in gebruik geno- n. )e gemeente Warmond wil recreatienota opstellen. In nota, die door werkgroepen rdt samengesteld, moet het reatiebeleid van de gemeen- ivorden geformuleerd. Diver- i foto dick hocewoning Op het moment dat de rolluiken sloten, ging de vuilniswagen nogmaals door de Haarlemmerstraat. Een extra rit met de vuilniswagen op het moment dat de rolluiken sloten, was giste ren nodig om de Haarlemmerstraat en om geving vuilniszak vrij te krijgen. Enkele hon derden mensen was het kennelijk niet op gevallen dat het schema voor het ophalen van het huisvuil deze week is veranderd. De reinigingsdienst had afgelopen maan dag al een bang voorgevoel toen in het ge bied slechts 300 vuilniszakken op de stoep waren gezet, terwijl er normaal gesproken zo'n 700 staan. Gisteren sloegen vervolgens vele winkeliers en particulieren hun afval op in de stegen rond de Haarlemmerstraat. De reinigingsdienst besloot daarop een ex tra ronde in te voegen. Volgens woordvoerder F. Delemarre van de reinigingsdienst is de 'puinhoop' on- staan door een combinatie van factoren. „Het heeft natuurlijk te maken met onwen nigheid van de mensen. En als er dan één een zak op straat zet, volgen er al snel meer. Maar bovendien hadden we de winkeliers - waarmee we de afgelopen maanden be- drijfsafvalcontracten hebben afgesloten - nog niet voorzien van containers. Dat gaan we deze week nog rechtzetten." De winkeliers waren onaangenaam ver rast toen ze merkten dat de vuilniswagen maandagmorgen al was langsgekomen. De meeste winkels openen hun deuren op die dag pas 's middags. Vanuit het centrum, maar ook in de wijken erbuiten, zijn sinds maandag zo'n honderd telefoontjes bij de reinigingsdienst binnengekomen. „Dat zijn er eigenlijk te veel - ik had er liever geen één gehad - maar aan de andere kant is het ook weer niet ontzettend veel", zegt Dele marre. „Vooral in de binnenstad zien we dat het huisvuil op de verkeerde tijdstippen wordt buitengezet. In andere wijken lijkt het opvallend goed te gaan." GELD LENEN? WAAR ANDERS DAN BIJ DEGKB LEIDEN! Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf. wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk piet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet Ilmletbedrag theoretlsche looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% f25.000,- 65 maanden f500,- 10,4% f40.000,- 65 maanden f000,- 10,4% Persoonlijke lening In handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per Jaar f10.000,- 48 maanden f 253,49 10,4% f20.000,- 48 maanden f506,98 10,4% f 40.ÖÖ0,- 60 maanden f847.68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax 071-167158 iderdorps echtpaar Henry 65 jaar getrouwd 'erdorp kees van kuilenburg t telegram van koningin itrix was de grootste verras- g voor het bruidspaar Henry Leiderdorp. Al zouden ze tr inmiddels al een beetje gewend moeten zijn. Vijf geleden, toen Henry Lud- Richenel Henry en Johanna ephina Renette van Holst itig jaar waren getrouwd, had post immers ook al zo'n ge- fswens bezorgd. Het familie- (st is afgelopen zondag ge- ird en gisteren werd het nog s dunnetjes overgedaan. Het tpaar kreeg onder anderen :oek van de Leiderdorpse gemeester Zonnevylle en echtgenote, die de ge- ensen namens de gemeen- amen overbrengen, venals zijn 86-jarige echtge- te is de 91 -jarige Henry in Su- me geboren. Maar het itste deel van hun leven hten de echtelieden toch iten hun geboorteland door. idat Henry in Suriname geen k kon krijgen solliciteerde bij de Koninklijke Shell in a<;ao. „Daar werd ik in 1928 :rator, wachtsman zoals dat ;oep in het Nederlands heet. heb ik 29 jaar en 10 maan- gewerkt", rekent de, Leider eer voor. p 25 september 1929 trouw- iHenry met zijn verloofde Jo- hna van Holst. „Met de "Bdschoen. zoals dat heet", A zijn echtgenote uit. „Een land daarna ben ik hem met Het echtpaar Henry kreeg gisteren bezoek van de Leiderdorpse burge meester Zonnevylle en zijn echtgenote. foto hielco kuipers de boot naar de Antillen achter- verschillende havens naar Wil na gereisd. Een tocht van tien lemstad op Curacao. Erg leuk. dagen vanuit Paramaribo langs maar het duurde wel wat lang." Op het zonnige eiland kreeg het echtpaar zes kinderen: vier dochters en twee jongens. Het oudste kind is inmiddels 64 jaar en de jongste 45 jaar. Twee wo nen er nog op de Antillen en de anderen in Nederland. Daar naast is de familie nog uitge breid met 23 kleinkinderen en 12 achterkleinkinderen. „En er komen er binnenkort ook nog drie bij", vertelt mevrouw trots. In 1960 ging Henry met pen sioen bij Shell. „Ik heb er eerst nog over gedacht om naar Suri name terug te gaan, maar ik vond er toch niet wat ik had verwacht. In 1964 wilde onze jongste naar Nederland om me dicijnen te gaan studeren en zijn we maar meegegaan. Zo'n kind doe je toch niet zomaar al leen op kamers merkt Henry op. In die periode woonde de familie achtereenvolgens in Lei den en Oegstgeest. om in 1972 te verhuizen naar Leiderdorp. „Omdat ik me verveelde en wel wat om handen wilde hebben solliciteerde ik bij de LOI in Lei derdorp. Tevens was ik toen economisch aan het dorp ver bonden en kwam ik in aanmer king voor een woning." Het echtpaar heeft er daarna nooit meer over gedacht om te rug te gaan naar het moeder land of de Antillen. „Wij hadden het hier prima naar ons zin en hebben veel vrienden en ken nissen. Bovendien zijn we al zo lang weg uit Suriname. Daar zouden wij niet meer aarden." Sjelter wil opvoedingsproject voor peuters van migranten Spelenderwijs de Nederlandse taal leren, wennen aan de peuter speelzaal en leren om met andere kinderen te spelen. Daar gaat het om in het opvoedingsproject dat sociaal cultureel centrum Sjelter in Leiderdorp wil opzetten voor peuters in een achter standspositie en hun moeders. Het college van B en w is bereid hiervoor 8200 gulden beschik baar te stellen. Het is overigens de bedoeling dat ook de ouders een bijdrage leveren. Gedacht wordt aan 2,50 gulden per bijeen komst per kind. Het opvoedingsproject is bestemd voor kinde ren in de leeftijd van twee tot drie jaar en vormt een aanvulling op bestaande projecten op het gebied van achterstandsbestrij- ding in Leiderdorp. oegstgeest paul van der kool) Kamerleden van de PvdA willen weten of het Marine Elektro nisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest, waar 17 september brand uitbrak, vol deed aan de 'gebruikelijke milieuvereisten'. Bovendien zijn ze benieuwd of er maatregelen zijn getroffen om herhaling van dit voorval te voorkomen. Dat blijkt uit vragen van de parlementariërs G.|. van Oven en F. Crone aan de ministers van Defensie en van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. De Kamerleden willen van de ministers weten hoe de brand aan de Haarlemmerstraatweg is veroorzaakt en of het waar is dat bij de brand in de produk- tieloods, waar met zuren en lo gen wordt gewerkt, schadelijke stoffen hadden kunnen vrijko men. Ook zijn ze benieuwd of dan gevaar voor de volksge zondheid en/of het milieu was ontstaan. leiderdorp judy nihof De vier kioskhouders van win kelcentrum Santhorst in Leider dorp moeten mogelijk genoe gen nemen met een nieuw on derkomen, dat een stuk een voudiger van opzet wordt dan aanvankelijk was gepland. Dat is volgens de eigenaar van het winkelcentrum, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen, de enige mogelijk heid om de huurprijs omlaag te krijgen. De onderhandelingen tussen de winkeliers en het ABP over een nieuw onderkomen voor de kioskhouders zitten nog steeds muurvast. Het ABP heeft plan nen voor een face-lift van het verouderde winkelcentrum aan de l.aan van Ouderzorg. Het is de bedoeling dat de bouwkun dig slechte kiosken worden ge sloopt en dat de vier kioskhou ders gezamenlijk een nieuw pand betrekken. Dat gebouw moet komen op de plaats van de glas- en papierbakken. De kioskhouders willen graag ver huizen, maar vinden de huur prijs die het ABP voor het nieu we onderkomen vraagt veel te hoog. Zo zou kaashandelaar Spies ongeveer drie keer zoveel huur moeten gaan betalen. Het ABP voelt er tol dusver echter niets voor om de huur prijs voor het 6,5 ton kostende gebouw te verlagen. Woord voerder M. Meijs van het ABP: „Maar dat wil niet per se zeggen dat er dan helemaal geen nieuw pand komt. Wellicht gaan we dan met een eenvoudiger alter natief terug naar de gemeente. Die moet dit plan goedkeuren, en dat betekent wel dal het ook weer langer gaat duren." Kaashandelaar Spies vraagt zich af of hij het allemaal nog zal meemaken. „Ik ben straks 59 jaar en ik ga niet zo lang meer mee. Komt er weer een nieuw bouwplan, dan zijn we zo weer twee jaar verder." Bloe menhandelaar H. Spek ziet ook weinig heil in een nieuw bouw plan en de bijbehorende proce dure. „Dat wordt weer een lij densweg." Snel bouwen is er dan niet bij. Bovendien betwij felt Spek of het pand goedkoper kan worden uitgevoerd. „Het is gewoon een glazen pand met een dak erop. Ik zie niet in hoe dat goedkoper kan."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15