Leiden Toestand wegen is zorgwekkend 'Vele tientallen banen' rbij in Leiden-Noord Protest tijdens installatie CD-raadslid Woningnood en parkeren grootste stadsproblemen 'Kale Jan' verkoopt koffietent Informatiepakket voor deelnemer referendum ,w OENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 :HEF HENNY VAN ECMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 65 jaar trouw g~ Het Leiderdorpse I D echtpaar Henry is 65 jaar getrouwd. Een te legram van koningin Beatrix was de grootste verrassing. Winterslaap A CL sma'sP°or 'n I D Valkenburg begint aan zijn winterslaap. De treintjes reden afgelopen seizoen voor het eerst rond hetValkenburgse Werklozen A Q Het aantal werklo- I O zen in de Rijnstreek stijgt snel. Deskundigen weten niet waarom deze regio meer en meer naar het landelijk gemiddelde groeit. ioge verwachtingen van buurtontwikkelingsmaatschappij EIDEN WIM KOEVOET e op te richten buurtontwikkelingsmaatschappij iroenoord (BOM) levert 'vele tientallen banen' p. Dat is de verwachting van de direct betrokken rethouders J. Laurier (Groen Links) en J. Walen- amp (CDA). Die banen moeten ten goede ko- en aan de langdurig werklozen in Groenoord en andere delen van Leiden-Noord. De BOM was al aangekondigd in het college- rpgramma. Walenkamp en Laurier willen 'een liegende start' maken met het project. Ze sluiten iet uit dat ook voor andere Leidse wijken een uurtontwikkelingsmaatschappij wordt opge- cht. In Groenoord, zeggen ze, zijn de omstan- igheden zo gunstig dat in deze wijk wordt be^ innen met het plan. In een buurtontwikkelingsmaatschappij moe- in buurtcomite', gemeente, arbeidsbureau, Ka- ^iier van Koophandel en het bedrijven uit de wijk amen werken. Burgemeester en wethouders zijn olitiekverantwoordelijk. Vooral de Groenoordhallen bieden volgens de 'ethouders veel mogelijkheden. Dat geldt ook, zij wat mindere mate, voor het nieuwe verzor- ingshuis dat wordt gebouwd aan de Willem de Zwijgerlaan. Voorbeelden van banen die kunnen ontstaan zijn volgens Walenkamp en Laurier kas siers, portiers, schoonmakers, horeca- en onder- houdsfuncties. Laurier: ,,De Groenoordhallen worden na de veemarkt schoongemaakt door de ambtenaren van milieu en beheer. Die doen dat in overuren. Dat is een dure grap waarmee bovendien een groot beslag wordt gelegd op de dienst die daar door aan andere belangrijke taken oYivoldoende toekomt. De directie van de Groenoordhallen zou een schoonmaakbedrijf kunnen inhuren dat bet werk van milieu en beheer overneemt. Maar nog beter is het dat ze in overleg met de buurtontwik kelingsmaatschappij van dat schoonmaakwerk in combinatie met andere functies volledige banen maakt." Welke juridische status de BOM moet krijgen en of ze kantoor moet gaan houden in de wijk, vinden de wethouders van later zorg. Ze willen in elk geval 'bureaucratie' vermijden. Voor 1995 en 1996 is een ton beschikbaar waarmee de kosten die de BOM maakt, kunnen worden bestreden. Binnenkort wordt ambtenaar C. Cusel, de voorzit ter van de werkgroep sociale vernieuwing in Lei den-Noord, officieel tot projectleider benoemd. Sluiten straten niet uitgesloten ls Leiden niet in staat is het wegennet tot een accepta- el niveau op te knappen, dan is het niet uitgesloten dat gemeente wegen moet sluiten omdat ze niet meer erkeersveilig zijn. Dat staat in het herbestratingspro- 1994, een stuk van de afdeling wegenbeheer lienst milieu en beheer) dat maanden geleden het dag- cht zag maar door onder meer verkiezingsperikelen ooit naar de raadsleden is gestuurd. IDEN ANNET VAN AARSEN :iden zou volgens het rapport it jaar een eenmalig 23,6 mil- en gulden nodig hebben om raten en wegen tot een accep- bel niveau te laten opknap- in. Uitstel vaq de werkzaam- iden heeft tot gevolg dat in )95 het benodigde bedrag op- opt tot 30 miljoen gulden. Na in dergelijke eenmalige op- ïapbeurt is volgens de nota 8,5 iljoen gulden per jaar nodig >or uit te besteden werk, ter ijl het budget dit jaar 3,5 mil- en is. Het herbestratingsprogram- la is nu in de openbaarheid ikomen omdat de leden van commisie voor werk, sociale iken en wijkbeheer alvast wat lorwerk wilden doen voor de nnenkort te verschijnen nota 195. Het stuk spreekt van een jzonder ernstige situatie maar delingschef R.B. Fraanje van igenbeheer zegt dat er niet te raar aan moet worden getild, let is een oud stuk van vorig ar, dat intern is gebruikt. Het is hard aangezet, omdat we als wegenbeheerders wel eens wat willen bereiken. Eigenlijk had deze nota op deze manier niet naar buiten mogen komen." Hij kan echter niet ontkennen dat de toestand van de Leidse we gen 'hier en daar zorgwekkend is'. Wegenbeheer trekt in de nota fors aan de bel. De afdeling zag het aantal klachten over slechte wegen flink toenemen. Ook het aantal schadeclaims groeit. De afgelopen vier jaar is de kwali teit van de wegen snel achteruit gegaan, zo constateert wegen beheer in de nota. Grote boos doener is de slechte grond waarop een groot deel van de stad Leiden is gebouwd. Daar door verzakt de boel sneller en gaat wegverharding gemiddeld vijfjaar minder lang mee dan in andere delen van het land. In Leiden vertoonde bij het opstel len van het stuk dertig procent van de verharding het schade- cijfer 4 (slecht) of 5 (zeer slecht) volgens een landelijk gebruikte schaal. Gemiddeld ligt de om vang van de verharding met schadecijfer 4 of 5 in Nederland op minder dan twintig procent. De slechte bodemgesteldheid is een bij de gemeente al lang bekend gegeven. Maar Leiden blijkt niet in staat om het beno digde budget voor herstelwerk zaamheden boven tafel te krij gen. ,,De achterstand groeit ge leidelijk, er is sprake van een achteruitgang. Dat kan ook niet anders als je ieder jaar minder geld krijgt. Je kunt een dubbel tje maar één keer uitgeven", al dus Fraanje. Maar hij wil niet op de nota worden aangespro ken. „Wegen afsluiten, dat is er voorlopig niet bij. De volgende ■nota is relevant", zegt hij. „Maar daar kan ik nu nog niets over zeggen. Dat stuk is nog niet klaar, en bovendien heeft de wethouder het niet gezien." Volgens verantwoordelijk wethouder J. Laurier (werk, so ciale zaken en wijkbeheer) is af sluiten van straten nog niet aan de orde. „Mij hebben tot nu toe geen berichten bereikt dat op dit moment dergelijke maatre gelen noodzakelijk zijn." Hij wijst op het collegeprogramma, waarin burgemeester en wet houders aankondigen te willen investeren voor (de verbetering van) infrastructuur. „Maar aan de andere kant zijn we voor de volgende begroting kritisch aan 'het kijken naar het niveau dat we hanteren bij de kwaliteit van de wegen." Koffiehuis Kanaalzicht krijgt een andere eigenaar. Eugène Beukeboom, oud-werknemer van het onlangs afgebroken kof fiehuis De Rijnstreek in Hazers- woude, neemt het bedrijf aan het Lammenschansplein per 3 oktober over van Jan en Trees Oudshoorn. Dat echtpaar houdt er mee op in de koffietent die al ruim 40 jaar hun werkterrein is. Trees Oudshoorn' werd daar voor onlangs nog koninklijk on derscheiden bij het bereiken eens voor gezien. Beukeboom, de nieuwe man die de zaak met ingang van 8 oktober ook op zaterdag opent, blijft in dezelfde branche. Hij werkte lange tijd in koffiehuis De Rijnstreek van Jaap van der Kooij aan de Hoge Rijndijk in Hazerswoude. Dat moest on langs worden afgebroken omdat de weg ter plekke verkeersluw moet worden. Jan Oudshoorn, de uitbater van de koffietent aan het Lam menschansplein die zichzelf graag koffioloog placht te noe men, werd in de afgelopen jaren een bekende figuur in Leiden en in Rotterdam. Dat kwam niet in het minst door zijn uiterlijk. Al op jeugdige leeftijd was hij - bij een bombardement in de oor log - al zijn haar kwijt geraakt. De 'Kojak van Feyenoord' heet te de Leidse fan van de Rotter damse club daarom in de Kuip, die hij (vaak met vrouw en dochter) bij elke thuiswedstrijd bezocht. Tot hij woorden kreeg met bestuurslid Blankemeijer. Daarna kwam hij er nooit meer. In, Leiden heet hij gewoon 'Kale Jan'. Onder die naam is hij zo bekend dat die aanduiding plus de toevoeging koffietent en de plaatsnaam voldoende is om ansichtkaarten uit de hele we reld bij zijn zaak bezorgd te krij gen. Oudshoorn werd ook eventjes nationaal bekend toen hij in 1974 in een TV-show van Mies Bouwman twee toegangs bewijzen won voor de finale (West Duitsland-Nederland) van het WK-voetbal in Miin- chen. LEIDEN «AAP RIETVELD Met een provocerende buiging naar de publieke tribune be sloot het nieuwe Leidse raadslid D. Meijer van de Centrum De mocraten gisteravond zijn in stallatie als raadslid. Het ver moeden in de gemeenteraad dat Meijer niet echt zijn huis aan de Rotterdamse Pupillen- straat heeft verruild voor een kamer aan de Oude Singel in Leiden - dat hij nog steeds fei telijk in Rotterdam woont - kon zijn installatie als raadslid niet verhinderen. Er was protest op het Stad huisplein tegen de beëdiging van Meijer. Raadsleden van Groen Links en de PvdA hadden op de rugleuning van hun raadszetels posters geplakt met de tekst 'Leiden is voor ieder een'. En tijdens de beëdiging van Meijer verliet een aantal raadsleden demonstratief de raadzaal. Meijer, die eerder al in de Ne derlandse Volksunie van Joop Glimmerveen actief was, trok zich van de protesten niets aan. Bij het eerste luidruchtige pro test wendde hij zich met opge heven vinger naar de tribune. „Hé, ik ben geen fascist", riep hij. De installatie van Meijer verliep verder geruisloos. De protesten tegen de installatie van het CD-raadslid Meijer hadden niet alleen buiten het stadhuis plaats. Diverse raadsleden gaven door het op hangen van posters uiting aan hun ongenoegen. foto hielco kuipers Meijer was het vierde CD- installeeerd. De CD veroverde in de Leidse raad. De raadsle- raadslid dat in Leiden werd ge- in maart van dit jaar twee zetels den A. Terhaar en 11. Otto stap ten al snel Meijer nan tip. F. I Ingevet •li hun posities Enquête onder duizend Leidenaars wijst uit LEIDEN HANS KOENEKOOP VERVOLG VAN VOORPAGINA Leidenaars beschouwen de wo ningnood als het belangrijkste probleem in de stad. Op de voet gevolgd door het gebrek aan parkeerruimte. Van de duizend door het bureau Onderzoek Statistiek (O&S) ondervraagde Leidenaars van zestien jaar en ouder antwoordden 228 spon taan 'woningnood' en 221 spontaan 'parkeren'. Het bureau legde de onder vraagde inwoners geen keuze mogelijkheden voor, zodat een grote variëteit aan antwoorden is gegeven. In vergelijking met andere genoemde problemen zijn de aantallen van 228 en 221 erg hoog, want slechts één an der probleem scoorde in de drie cijfers. 111 Leidenaars vinden de bereikbaarheid van het cen trum het grootste probleem. O&S heeft het onderzoek op eigen initiatief verricht. Wel wa ren er organisaties en bedrijven die het bureau hadden laten weten een dergelijke enquête op prijs te stellen. De gegevens uit de enquête zijn in principe bedoeld voor de gemeente Lei den. Die kan ze gebruiken voor het maken van de sociale kaart van de Leidse bevolking. „Maar daarvoor is het wel nodig dat de gegevens nader worden geana lyseerd. Daar hebben wij nu de tijd nog niet voor gehad. De re- sulaten geven derhalve grove lij nen aan", zegt woordvoeder Carola van Kester van O&S. Als problemen gebundeld worden in categorieën, blijkt uit de enquête dat ruim veertig procent van de Leidenaars een onderwerp noemt dat met ver keer en vervoer te maken heeft (parkeerproblemen, bereikbaar heid centrum). Dertig procent klaagt over de volkshuisvesting (woningnood, woonlasten). Cri minaliteit (onveiligheid en van dalisme) komt met twintig pro cent op de derde plaats, gevolgd door milieu (te weinig groen, vuil op straat, hondenpoep) en buitenlanders (asielzoekers, buitenlanders te veel bij elkaar allebei met tien procent. Behalve het stellen van vra gen, heeft O&S ook een aantal stellingen voorgelegd aan de 1.000 ondervraagden. De opval lendste uitkomsten zijn: veertig procent van de Leidenaars win kelt elders omdat de binnenstad zo slecht bereikbaar is. Zestig procent vindt het een goede zaak dat de binnenstad autovrij wordt. Over het aanbod van culturele activiteiten en het aanbod van winkels is een over- 1574 moeilijk te onthouden De Leidenaar weet wat er op 3 oktober wordt gevierd. 970 van de duizend ondervraag de Leidenaars in de steek proef van het bureau Onder zoek Statistiek weten dat dan wordt herdacht dat Lei den eeuwen geleden werd bevrijd van de Spaanse be zetter. Meer moeite hebben de Leidenaars met het noe men van het jaar van het hei dens Ontzet. Slechts een kwart komt met het juiste jaartal 1574 op de proppen. De helft noemt een verkeerd jaartal (1600 bleek populair, maar ook 1893, het oprich tingsjaar van de 3 October- Vereeniging). Het overgeble ven kwart had geen llauw be nul. grote meerderheid tevreden. Zestig procent zegt gebruik te zullen maken van een avondwinkel. Vijf Meilaan: geen haast met woningbouw DEN HAAG/LEIDEN AAD RU TVEI D Er is geen reden tot haast en het bouwplan vormt een grote in breuk op het karakter van de Vijf Meilaan. Met die argumen ten trachtte advocate W. :laas sen namens de bewoners van Vijf Meilaan en omgeving giste ren voor de Haagse rechtbank het plan van de gertiecnte Lei den om ontheffing te verlenen voor de bouw van 120 wonin gen op de laan te torpederen. Volgens de omwonenden heeft de gemeente geen reden om haast te maken met het bouw plan. Wethouder T. van Rij be loogde, dat de gemeente wel degelijk een goede reden heeft om snel te willen bouwen. „Wij krijgen nu een subsidie van vier miljoen gulden voor die huizen. Volgend jaar wordt dat terugge bracht tol 5000 gulden per wo ning. Dat wordt dan voor dit plan 600.000 gulden." De recht bank doet vrijdag uitspraak. frouw in het vizier is het thema van de 3 oktoberoptocht. In de Aanloop van het grootste tifeest van Leiden komen vijf vrouwen aan het 1 woord. Vandaag Jenny Joppenbrouwer. Zij geeft les aan de Kopergirls. Deze twirlgroep gaat drukke dagen tegemoet. ERNA STRAATSMA ■flajorettes zijn meisjes die Ior een drumband marcheren, n beetje draaien en zo. Maar it wij doen is sneller, moder- r, een beetje acrobatisch. Dat ettwirlen." inny Hoppenbrouwer (23) is in jongs af aan opgegroeid in iJ wereld van majorettes en rirlers. Ze geeft les aan de Ko- Kgirls. Deze groep loopt op 1 ctober mee in de taptoe, ver- irgt op 2 oktober een optreden de Kaasmarkt en begeleidt pss Holland op 3 oktober tij- ins de optocht. foor ons zijn die optredens 3 oktober heel makke- k. Normaal hebb,en we een tie show. Maar als we op raat optreden, in de taptoe jvoorbeeld, hoeven we alleen aar een beetje te draaien met •ze batons. Dat heb je in een Irtje geleerd. Het is dus niet zo we weken van tevoren oefe- OCTOBER nen voor 3 oktober. Je kunt toch geen hele show opvoeren, zoals we gewend zijn in zalen te doen, want je moet toch door blijven lopen. Wij als twirlers, die nog wat kunnen vergeleken met majorettes, moeten in op tochten en taptoes achter een auto aan lopen. We hebben zelf geen muziek en zo'n drumband heeft meestal een eigen groep die voorop loopt. Het optreden op de Kaasmarkt is voor ons daarom leuker. Hoeven we niet te marcheren en bestaat de be geleiding uit Zuidamerikaanse muziek, een soort salsa. Leuker dan die hoempapa, zoals ik het altijd maar noem." „Echte majorettes zie je steeds minder. Ik denk dat het niet meer interessant is om voor een drumband uit te lopen. Dat is ouderwets. In heel Nederland zie je minder majorettes. Het is overal overgegaan in twirlen." „Majorettes hangen er ook maar zo'n beetje bij. Zo'n drumband waar ze bij horen, is gewoon honderd keer belangrij ker dan die meisjes. Ik denk dat wij daarom ook niet meer voor zo'n drumband uit willen mar cheren. Dat zal ook een reden zijn dat majorette zijn minder populair is." „Op mijn zesde jaar ging ik bij de majorettes en dat is langza merhand in twirlen overgegaan. Op school zaten mijn vriendin netjes ook bij de majorettes, dus dan wil je zelf ook. In de Kooi, waar ik woonde, was het altijd zo dat veel meisjes bij de majo rettes gingen. Je had hier de Kooi-girls, Ons Buiten, de Toe komst, de Kopergirls, de Angels, de Keytown Stars. Majorettes waren heel erg in in Leiden. En de meeste verenigingen kwa men uit de Kooi." „De wedstrijden maakten het spannend. De meeste meisjes van 11, 12 jaar gooiden hun ba ton na een training in de hoek van de kamer. Bij mij was dat niet het geval, ik trainde elke dag een uur of twee. 't Begint met een spin, dan twee spins, enzovoorts. Tricks, vinger twirls, rolls. Om' dat uit te breiden moet je veel oefenen. Ik zie het twirlen dan ook als sport." „Tuttig is het juist helemaal niet. De mensen langs de kant zitten echt te kijken van 'wat kunnen die veel met zo'n ba ton'. Jongens vinden het meer een meisjessport, maar ik vind van niet. Er zijn ook wel wat jongens die in de zaal meedoen aan het twirlen, mijn broer bij voorbeeld. Het is net zoiets als jongens die aan turnen mee doen, dat zie je toch ook?" Inbrekers kledingwinkel aangehouden Twee Leidenaars en een Hagenaar zijn vannacht rond drie uur aangehouden. De drie worden verdacht van een inbraak in een kle dingzaak aan het Vijf Meiplein in Leiden. De politie was gewaar- schuwd door het inbraakalarm in de zaak. Het drietal, dal in de omgeving van het plein werd aangehouden, was in het bezit van spullen uit de winkel. Onderzoek naar claim aannemer dentehuis heeft een referendum aangevraagd over bebouwing van de achtertuin van hel mo nument. „En het ziet er steeds meer naar uit, dat dat referen dum er ook komt", zei Van Rij. B en W zijn van plan voor dat geval een informatiepakket voor tie kiezer samen te stellen. In dat pakket moet ook staan, meent Van Rij, wat hei de ge meente kost als het bouwplan niet doorgaat. De wethouder stelde gisteravond een onder zoek door een onafhankelijke instantie voor naar de hoogte van die claim. „Want dat kun nen de gemeente en Van der Plas niet onderling bepalen", al dus Van Rij. Er komt een onafhankelijk on derzoek naar de schade die de Katwijkse bouwer Van der Plas zou lijden, als de bouw van wo ningen in de achtertuin van het Koninklijk Militair InvaJidente- huis aan de Hoge Rijndijk niet mocht doorgaan. „Zodat de Leidse bevolking ten minste weet wat de gevolgen zijn, als zij in een referendum tegen dal bouwplan stemt", zei wethou der T. van Rij (PvdA) gister avond in een vergadering van de gemeenteraad. De stichting tot behoud van het Koninklijk Militair Invali- ■MHI Jenny Hoppenbrouwer: „Ik denk dat het niet ouderwets." interessant is om voor een drumband uit te lopen. Dat is foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13