Verguisd IMF oogst na 50 jaar herwaardering Haïti blijft nog heel lang een puinhoop Noorse havenstad Tromsp swingt dankzij de studenten Buitenland Kleinzoon Wilhelm II overleden DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 Kritiek is er nog steedsmaar recepten IMF worden overal toegepast V AMSTERDAM EVERT VAN DEN HEUVEL „In Moskou citeren we nu het IMF zoals vroeger Karl Marx." De kwinkslag van Boris Fjodorov, de Russische ex-minister van financiën, is tekenend voor de herwaar dering die het verguisde Internationale Monetaire Fonds op zijn 50ste verjaardag kan oogsten. De instelling was tientallen jaren het symbool van kapitalistische uitbui ting. Kritiek is er nog steeds, maar er is inmiddels nauwe lijks meer een land te vinden dat zijn economie niet in richt volgens de recepten van het IMF. Het IMF en de Wereldbank vieren hun jubileum begin volgende maand op de jaarvergadering in Madrid. 35 dollar. De lidstaten betaal den een inleg in verhouding tot hun economische gewicht, waarmee het IMF voor korte tijd geld kon lenen aan landen met betalingsproblemen. De We reldbank kreeg tot taak via lang lopende leningen te zorgen voor economische opbouw. Ook de Sovjetunie was in Bretton Woods van de partij, maar Sovjet-leider Stalin be sloot uiteindelijk niet mee te doen. Ook de meeste bondge noten van de Sovjets haakten onder druk van Moskou af. Van de socialistische landen waren lange tijd alleen Roemenië en Joegoslavië aangesloten. Aan de wieg van IMF en We reldbank stonden slechts 44 landen. Op 22 juli 1944, enkele weken na de geallieerde invasie in Normandië, werden in een hotel in het Amerikaanse ge hucht Bretton Woods de funda menten gelegd voor een nieuwe na-oorlogse economische orde. De geestelijke vaders waren de Britse econoom John Maynard Keynes en zijn Amerikaanse vakbroeder Harry Dexter White. De twee wetenschappers hadden ideeën ontvouwd om een herhaling van de Grote De pressie in de jaren dertig te voorkomen. De wereldecono mie stortte toen in door een to tale ontwrichting van het inter nationale betalingsverkeer. Scherpe produktiedalingen en massale werkloosheid waren het gevolg. In Bretton Woods werd beslo ten een nieuw geldstelsel op te richten, waarin de valuta's een vaste waarde hadden tegenover de Amerikaanse dollar, die op zijn beurt was gekoppeld aan het goud. De Amerikaanse rege ring verplichtte zich een ounce (31,1 gram) goud te geven voor Goudgarantie Het wisselkoerssysteem explo deerde aan het begin van de ja ren zeventig. De Amerikaanse regering kon de goudgarantie niet meer nakomen, vooral doordat de financiering van de oorlog in Vietnam een enorme hoeveelheid dollars in omloop had gebracht. De wisselkoersen werden ver volgens bepaald door vraag en aanbod. Dat bracht grote onze kerheid in de internationale handel. De dollar, ook nu nog het belangrijkste betaalmiddel, Honderden Colombianen protesteerden in 1984 tegen het feit dat het land zijn schulden aan het IMF moet afbetalen. archieffoto vertoonde de afgelopen twintig jaar grillige koersschommelin gen tussen 1,60 en 3,90 gulden. Het IMF moest lijdzaam toe zien hoe monetaire kwesties steeds meer het domein werden van de belangrijkste industrie landen. Het 'directoraat' van ze ven grootmachten (G-7) houdt vanaf 1975 geregeld onderons jes die de rest van het IMF-lid- maatschap voor voldongen fei ten stellen. De VS, Japan, Duits land, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Canada en Italië bepalen of de tijd rijp is om de dollar weer eens omhoog of omlaag te /drukken. De industrielanden konden zich veroorloven afstand van het IMF te nemen omdat zij geen leningen meer nodig had den. Groot-Brittannië was in 1977 het laatste industrieland dat een beroep deed op het fonds. Sindsdien heeft het IMF net als de Wereldbank alleen nog klandizie van ontwikke lingslanden. Afknijpen De eisen die het IMF verbindt aan leningen kwamen vanaf de jaren zeventig steeds zwaarder onder vuur te liggen. Het fonds zou de bevolking van ontwikke lingslanden meedogenloos af knijpen door rigoreuze bezuini gingen op te leggen. Waar rege ringen in de Derde Wereld hun gal spuwden, ging het nogal eens om het verhullen van ei gen wanbeleid. Dat wil niet zeggen dat er niets was aan te merken op de activiteiten van het IMF. In nog sterkere mate geldt dat voor de Wereldbank. Die kwam er wel erg laat achter dat de gefinan cierde projecten in de Derde Wereld vaak weinig rendement hadden en dat meer aandacht nodig was voor het milieu, de positie van vrouwen en effectie ve armoedebestrijding. Maar het slechte imago had toch vooral te maken met het waas van geheimzinnigheid en on aantastbaarheid rond de instel lingen. Met het boekwerkje 'Tien misvattingen over het IMF' pro beerde het fonds meer begrip te kweken. Het stelt daarin vast niets anders te doen dan het naleven van de door alle lidsta ten onderschreven statuten. Die verlangen nu eenmaal dat een land dat geld wil lenen, maatre gelen neemt om zijn huishoud boekje weer op orde te brengen. Te gemakkelijk Sinds de toetreding van het voormalige Oostblok wordt het IMF niet meer zozeer verweten dat het te streng is, maar juist dat het veel te makkelijk geld leent. Eveline Herfkens, het Ne derlandse bestuurslid bij de Wereldbank, hekelde tijdens de voorjaarsvergadering in april de soepele behandeling die Rus land krijgt in vergelijking met ontwikkelingslanden. Volgens haar laten IMF' en Wereldbank zich voor het karre tje spannen van de industrie landen. „Er staat politiek gezien veel op het spel in Rusland, maar als de industrielanden fi nanciële steun zo belangrijk vinden, moeten ze zelf over de brug komen." De gang van zaken bij de hulp aan Rusland is kenmerkend voor de tweeslachtige houding van de industrielanden. Zij re gelen hun zaakjes liefst buiten het IMF om, maar als voor de bescherming van hun belangen geld nodig is, herinneren ze zich plotseling dat er nog een rijke oom is. De industrielanden kunnen het IMF op grond van hun meerderheid in het stemrecht min of meer voorschrijven wat het moet doen. Zelf laten zij zich niets vertellen. Het fonds kan niet meer doen dan zijn rijkste leden in regelmatig ver schijnende rapporten wijzen op tekortkomingen in het econo mische beleid. Maar hoewel het IMF niets heeft kunnen afdwin gen, kon het de afgelopen jaren toch vaststellen dat de indus trielanden zich steeds meer voegen naar de leer. De gestage integratie van de wereldeconomie heeft tot ge volg dat afzonderlijke landen zich geen bokkesprongen meer kunnen veroorloven. De laatste belangrijke natie die probeerde tegen de stroom in te roeien was Frankrijk. President Mitter rand sloeg na zijn verkiezing in 1981 een ouderwetse socialisti sche koers in, maar kwam van een koude kermis thuis. Hij moest het roer al snel omgooien onder druk van buitenlands wantrouwen en verzwakking van de positie van de Franse franc. Consensus Op het gebied van het economi sche beleid is een grote mate van consensus ontstaan die een opmerkelijke gelijkenis vertoont met deugden die het IMF' al vijf tig jaar propageert: beteugeling van de inflatie, een gezond be grotingsbeleid en een vrij han dels- en betalingsverkeer. Alleen op basis daarvan is het volgens het IMF mogelijk duurzame groei van de economie en de werkgelegenheid te verwezenlij ken De consensus omvat inmid dels ook het overgrote deel van de ontwikkelingslanden. Zij zijn door schade en schande lol de conclusie gekomen dat hel zo gek nog niet is, in samenwer- king met het IMF' tot versterking van hun economie te komen. De mogelijkheden daarvoor zijn sinds de jaren zeventig aanzien lijk vergroot doordat het fonds een breder scala aan leningen is gaan verstrekken. Behalve kort lopend geld ter ondersteuning van de betalingsbalans is er ook wat langer lopend krediet voor structurele aanpassing van de economie. Nu ook de vroegere commu nistische landen om zijn, is een nieuwe economische orde ont staan die homogenei is dan de wereld van Bretton Woods. In die zin is er voor het IMF reden tevreden terug te kijken. Maar de belangrijkste doelstelling bij de oprichting in 1944, een sta biel wisselkoersstelsel, is ver weg. 'Hier werken is goed voor je loopbaan I TROMSo HANS JACOBS 4 Op de eerste dag van een nieuw stüdiejaar gonst hef in een uni- 1 versiteitsstad altijd van de acti- viteiten. De stad komt weer tot leven. Het jeugdige enthousias- me van de studenten werkt aan- 1 stekelijk op de plaatselijke be- 1 volking. Het lijkt of iedereen een stapje meer doet of dat het hart sneller tikt. Zoals zwaluwen voorboden zijn van de zomer, zo zijn de over de j stad uitzwermende studenten met de eerstejaars in hun kennismakingstij d-als meest herkenbare exponent bood schappers van de naderende herfst. Ik ervaar het weer in Tromso, in het noorden van Noorwegen. Alleen is de herfst hier al begonnen. De lucht is fris en koel, het knispert bijna. Dit weer tref je in Stockholm of Kopenhagen pas halverwege oktober aan", merkt een voor bijganger op. Het 54.000 inwoners tellende havenstadje met een opper vlakte zo groot als het groother togdom Luxemburg gaat er prat op 's werelds meest noor delijk gelegen universiteit te hebben. Van hier uit, Tromso ligt bijna op de zeventigste breedtegraad, is het met de bus nog maar een dag reizen naar de magische Noordkaap. Dit is de 'poort tot de IJszee', van waaruit poolreizigers als Amundsen en Nansen hun bar re tochten naar de Noordpool zijn begonnen. Tromso is het cultureel en administratief cen trum van Noorwegens noorde lijkste provincies, Troms en Finnmark. Een dunbevolkt (230.000 inwoners) en uitge strekt gebied dat reikt tot aan de Russische grens en dat ander half keer zo groot is als Neder land. Het is een woest en ruig land, dat aan zijn bewoners, onder wie de Sami (Lappen) speciale eisen stelt. Wie daarvan niet is gediend, vertrekt naar het 'zui den', naar de hoofdstad Oslo bijvoorbeeld, een afstand van ruim 1.700 kilometer. Zo'n leeg loop is echter ongewenst. De Noorse regering pompt daarom jaarlijks miljoenen kronen in het noorden, om de mensen aan te moedigen er hun bestaan te blijven zoeken. Daarom ook heeft Tromso, dat dit jaar haar 200-jarig bestaan viert, enkele jaren geleden een universiteit gekregen. Die zorgt voor leven in de brouwerij. Let terlijk, want Tromso afficheert zich als stad met de grootste bardichtheid van Noorwegen en gaat prat op z'n eigen bier van brouwerij Mack. De bars en de brouwerij maken de lange win terdagen, wanneer de zon nau welijks boven de horizon uit komt en het in feite permanent nacht is, dragelijk. De terugkeer van de vijfduizend studenten zorgt in café Le Mira ge aan de Storgata in het cen trum voor een gezellige drukte. Oude bekenden zoeken elkaar op, nieuwe vriendschappen worden beklonken, collegeroos- ters bestudeerd. In een hoekje kijkt een oorspronkelijk uit het Zweedstalige deel van Finland afkomstige arts van het univer siteitsziekenhuis het tafereel ga de. „De studenten maken van Tromso een aantrekkelijke stad. Ik werk hier graag", zegt hij. Werken in het bijzonder goed uitgeruste ziekenhuis van Tromso is een uitdaging. Hier komen patiënten uit het hele noorden van Noorwegen en van Svalbard, de eilandengroep waarvan Spitsbergen de be kendste is. „Je kunt hier niet op andere ziekenhuisen terugval len. Je moet dus veel meer zelf do'en. Dat is in het begin best wel eng, maar verwijzingen zijn verschrikkelijk duur. In dat ge val moet iemand naarTrond- heim, of in het uiterste geval, naar Oslo worden gevlogen." „Hier werken is goed voor je loopbaan. Je doet enorm veel ervaring op, die later van pas komt. En inderdaad, het is ook goed voor je bankrekening. De Noren hebben er veel voor over om het peil van de voorzienin gen in dit deel van hun land hoog te houden. Het is een heel internationaal gezelschap dat hier werkt. Veel Denen, Zweden en Finnen, maar we hebben ook twee Nederlanders." Inwoners van de vijf noordelijke landen kunnen zich zonder restricties in eikaars landen ves tigen, er wonen en werken. Dat maakt voor de Noren het aan bod van doktoren wat groter. „De patiënten kijken er niet van op als ze door een dokter in het Zweeds of Deens worden aan Tromso, uitvalbasis voor Svalbard en de Noordpool. gesproken. Onze talen verschil len niet zo veel, maar er zijn na tuurlijk woorden en uitdrukkin gen die een andere betekenis hebben. Die woorden probeer je te vermijden." „Tijdens werkbijeenkomsten zie je bijvoorbeeld de Zweden en Noren op verschillende mo menten lachen. Dan is er iets vanuit hun perspectief grappig. Daarna volgen misschien de Denen, maar er zijn nooit span ningen of rensentimenten. Ik heb als buitenlander nog nooit gehoord ga naar huis." De Fin heeft een aanbieding ge kregen om een tijdje in Kirkenes te werken. „Dat is echt het ein de van de wereld", verklaart hij zijn aarzeling om het aanbod aan te nemen. Kirkenes ligt nog eens 840 kilometer naar het oosten, tegen de grens met Rus land. „Er is niets te beleven, maar ook hier geldt: er wordt goed betaald en je krijgt goede referenties. Het transport naar Tromso is duur, dus ook daar probeer je de mensen eerst zelf te helpen." Het is inmiddels na midder nacht. De dokter stapt op. De volgende ochtend moet hij weer vroeg aan de slag. Hij heeft dan ook niet gedronken. I-Iet geroe- foto hans jacobs zemoes in de bar heeft onder tussen nog niet aan volume ver loren. Het is deze gezelligheid die in andere, kleinere noorde lijke plaatsen in het noorden van Scandinavië en Finland no de wordt gemist. Het duurt jaren voor resultaten hulp zichtbaar worden WASHINGTON HANS DE BRUUN j CORRESPONDENT I De Amerikaanse bezetting van Haïti i moet leiden tot herstel van de democra tie en een eind maken aan de onder- I drukking van de gewone Haïtianen. 7 Maar dat is slechts het begin van de l Amerikaanse betrokkenheid bij de op- 1 lossing van de problemen van Haïti. Als l straks de militaire junta is verdwenen en l] de rechtmatige president Aristide weer i aan de macht is, kan begonnen worden aan de wederopbouw van dit armste land van het westelijk halfrond. 3 President Clinton heeft steeds betoogd l dat de Amerikaanse militairen niet be- trokken zullen worden bij de 'natievor- J ming' in Haïti, maar de Verenigde Staten zullen nog jarenlang de zwaarste last l moeten dragen voor het economisch i herstel van het land. Dp afgelopen maanden is samen met Aristide en diens adviseurs al een plan opgesteld voor de J economische wederopbouw, waaraan J de internationale gemeenschap zeker ij een miljard dollar zal moeten bijdragen. Haïti is een puinhoop. De cijfers liegen er niet om: in de steden is 70 procent van de bevolking werkloos, de helft van de Haïtianen kan niet lezen of schrijven, driekwart is ondervoed, de inflatie be draagt 60 procent, maar één op drie hui zen heeft stromend water, er is nauwe lijks riolering, maar drie procent heeft elektriciteit, er is één dokter op 4643 mensen, er er zijn maar 47.470 telefoons op een bevolking van 6,7 miljoen, de we gen zijn onbegaanbaar. De situatie is nog verergerd door het olie-embargo dat de VN eind vorig jaar afkondigden en het handelsembargo van mei van dit jaar. Bij gebrek aan goe deren zijn de winkels nog maar twee uur per dag open, de boeren laten hun ak kers onbewerkt liggen omdat zij door het olie-embargo hun waar niet in de steden kunnen krijgen. In ziekenhuizen is gebrek aan alles. De kindersterfte is 87 per duizend geboorten en de gemiddel de levensverwachting in slechts 55 jaar. Er valt voor de internationale hulpverle ners de VS voorop dus nog een berg werk te verzetten. Tijdens een hulpconferentie is afgelopen voorjaar een hulpplan opgesteld van een miljard dollar voor de komende vijf jaar. De VS nemen daarvan 200 miljoen voor hun rekening, de rest moet komen van de Wereldbank, de Interamerikaanse Ont wikkelingsbank en een achttal donorlan den. De eerste twee jaar zal 770 miljoen dollar in een spoedprogramma worden geïnvesteerd. Nog dit jaar moet 95 miljoen worden vrijgemaakt voor voedselhulp en het verbeteren van de gezondheidszorg. Nog zo'n bedrag wordt gestoken in de her vorming van het politieke systeem, het reorganiseren van de politie en het hou den van verkiezingen. Maar de grote bulk is bestemd voor het aflossen van Haiti's buitenlandse schulden. Pas als Haïti 81 miljoen aan aflossingen aan de Wereldbank heeft betaald, is die VN- bank bereid weer nieuwe leningen te verstrekken. Daarna kan gewerkt worden aan een breder plan. Aristide heeft beloofd een eind te maken aan corruptie, overheids taken te privatiseren, het innen van be lastingen te verbeteren en, vooral, bui tenlandse investeerders aan te trekken die de kennis en het geld hebben om Haïti er weer een beetje bovenop te, hel pen. Het zal echter nog jaren duren voor de resultaten van al die hulp ook zichtbaar zullen worden. De hele infrastructuur om een land te laten 'draaien' ontbreekt. De militairen hebben stelselmatig alle structuren en instellingen ontmanteld, die zij als een bedreiging zagen. Er zijn geen vakbonden of politieke organisa ties; de meeste ministeries, met uitzon dering van defensie, zijn 'uitgekleed' en hebben de mensen noch de middelen om het land te laten functioneren. Adviseurs van het Agentschap voor In ternationale Ontwikkeling zullen de Haï tianen eerst Aristide en vanaf begin 1996 diens opvolger bij de hand moe ten nemen. De Haïtianen, die meer dan anderhalve eeuw door dictators zijn ge regeerd, hebben geen enkele ervaring in democratie, in zelfbestuur of het vrije- marktsysteem. Bij zoveel ongeletterd heid zal het bestuur van het nieuwe Haï ti ook de komende decennia nog een taak voor een kleine elite blijven. BREMEN AFP-DPA Het hoofd van het huis Ho- henzollern, prins Ludwig Fer dinand van Pruisen, is zondag op 86-jarige leeftijd overleden in Bremen. Dit heeft een woordvoerder van de familie gisteren meegedeeld. Ludwig Ferdinand was de tweede zoon van kroonprins Wilhelm en kléinzoon van Duitslands laatste keizer Wil helm II. Hij maakte als eerste aanspraak op de Duitse troon sinds het overlijden van zijn vader in 1951. Zijn oudere broer zag af van dat recht. Dat deze bevoegdheid theoretisch was, besefte Ludwig Ferdi nand zich terdege. „Ik blijf het recht op de troon opeisen, maar maak het volledig afhan kelijk van de wil van het Duit se volk", had hij steeds ge- zegd. De op 9 november 1907 ge boren Ludwig Ferdinand trouwde in 1938 met de Russi sche groothertogin Kira. Zij Prins Ludwig Ferdinand van Pruisen. foto era nestor bachmann kregen zeven kinderen. Hij overleefde zijn vrouw tiental len jaren: Kira stierf in 1967 in Frankrijk. Ludwig Ferdinand was be last met het beheer van het fa miliebezit. Daarnaast was hij componist. Zo maakte hij een mars die werd gespeeld bij het overbrengen van de stoffelijke resten van zijn vader en van F'riedrich II naar Potsdam eni ge jaren geledén, Hij verdeelde zijn tijd tussen Bremen, Berlijn en het kasteel van de familie Hohenzollern niet ver van Héchingen. Tot zijn tachtigste reed hij paard, en nog vorig jaar maakte hij enkele reizen. De prins heeft zijn klein zoon Georg F'riedrich Ferdi nand aangewezen als zijn op volger. Hij deed dat nadat zijn zoon, die net als hij Ludwig Ferdinand heette, in 1977 tij dens een militaire oefening om het leven kwam. De laatste keizer van Duits land, Wilhelm II, trad op 28 november 1918 af toen de Weimar-republiek werd ge proclameerd. Hij vluchtte ver volgens naar Nederland, waar hij in 1941 op 82-jarige leeftijd overleed in Doorn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7