Louis Royer uit Mechelen weggesleept f Cultuur& Kunst Architcctuurmanif'estatie Europan in Rotterdam Joe Cocker: held van het hele gezin Haagse kunstinstellingen doen mee aan 'Indië-festivaF Hauggaard: het ongrijpbare vastgelegd Groot overzicht Pyke Koch bij Boymans-van Beuningen INSDAG 27 SEPTEMBER 1994 CHEF ANNEMIEKRUYGROK. 071-356471. PIV -CHEF IAN RIJSOAM. 071 356472 De Drie Musketiers uitgesteld aalsmeer De musical De Drie Musketiers is door Joop van den Ende Produkties op de lange baan geschoven. De musical, ge schreven door Seth Gaaikema, lijkt qua sfeer en scènes teveel op Cyrano. Van den Ende wil eerst een modern stuk op de planken brengen. Afgelopen weekeinde beleefde Cyrano zijn laatste voorstelling. Begin oktober gaat My Fair Lady uit de stal van de Aalsmeerse producent in première. De Drie Musketiers komt de komende twee seizoenen waarschijnlijk niet aan de beurt. Wan neer hij wel op de planning staat, is nog niet bekend. Er waren nog geen audities gehouden. Ook was er nog geen muziek. Repetitie ballet Béjart parus Dansers van het Béjart Ballet Lausanne repeteren een scène van Maurice Béjarts ballet 'Ballade van de Rue Athina' op muziek van Manos Hadjidakis dat vanavond in het Théatre de Chaillot in Parijs wordt uitgevoerd. Tot 16 oktober zullen hier in totaal zes Béjart-programma's worden gedanst. foto epa De 'beeldhouwer des koningswos een Belg Nederland heeft altijd schilders gehad die konden wedij veren met de beste Italiaanse, Spaanse en Franse mees ters. Maar van een traditie in de beeldhouwkunst was in de lage landen tot voor kort in de verste verte geen spra ke. Toen men midden vorige eeuw 300 jaar zelfstandig heid wilde gedenken met monumenten die de glorietijd van Holland zouden verbeelden, zocht men een Belg aan om dat vorm te geven: Louis Royer. In Amsterdam is nu een tentoonstelling aan zijn werk gewijd. was toen eigenlijk al een vol leerd beeldhouwer. En tot op de dag van vandaag zijn de win naars van de Prix de Rome ge vestigde kunstenaars die zich mogen verdiepen en ontwikke len. „Toen hij terug kwam, vestig de hij zich in 1827 in Den Haag, toentertijd het intellectuele cen trum van Nederland. Amster dam was niet echt meer een le vendige stad op het gebied van kunsten. Tot midden 18de eeuw was de stad belangrijk geweest maar begin 19de eeuw verhuis de het koninklijke hof naar Den Haag en dat trok kunstenaars mee. Royer begon snel op drachten voor het koninklijk huis uit te voeren. Hij portret teerde de hele familie in bustes van marmer. Hij heeft voor hen ook zilverwerk ontworpen." Naatje Royer is de schepper van de monumentale standbeelden van Rembrandt in Amsterdam, van Laurens Jansz. Coster in Haarlem, van Willem de Zwijger in Den Haag, van Michiel de Ruyter in Vlissingen en het Von del-monument in het Vondel park. De opdrachten kwamen van nationale of stedelijke co- amsterdam rob bouber De fine fleur van het vaderland is ten voeten uit geportretteerd door een Belg. Uitgerekend de ze Mechelaar werd aangezocht om de slachtoffers te herdenken die vielen bij de Belgisch-Ne derlandse Oorlog, die België in 1839 de onafhankelijkheid bracht. Hij was door koning Willem I al snel na zijn over komst aangesteld als hofbeeld- houwer en kort daarop als di recteur van de Amsterdamse Rijksacademie. Guus van den Hout, directeur van museum Amstelkring, breder bekend als Ons Lieve Heer op Zolder, heeft samen met Eugène Langendijk een tentoonstelling over de Mechelse meester gemaakt. Royer,in 1793 in Mechelen geboren, heeft daar het vak ge leerd aan de academie en de praktijk op de ateliers van beeldhouwers. Later trok hij naar Amsterdam om er aan de juist gestichte academie te stu deren. Van den Hout: „Royer won meteen in 1823 de Prix de Rome en was daarmee de eerste die die eer te beurt viel. De prijs was ingesteld door Koning Wil lem 1. De winnaar mocht vier jaar in Italië studeren. Royer Christus in de Hof van Olijven. foto cpd/cert jan van rooy mités, die hem vorstelijk be- grote nationale helden moesten dige kwaliteit zijn geweest of er loonden. De grondslag berustte met een beeld worden geëerd." was in het hartje van Amster- op puur nationalisme. Antwer- Het meest merkwaardige beeld dam door hout- en kolenstook pen had een beeld van Rubens: was 'Naatje van de Dam' dat of- al sprake van ernstige zure re- Amsterdam moest en zou Rem- fideel 'De Eendracht' heette. Of gen want Naatjes verfijnde de- brandt en Vondel hebben. Alle de steen moet van minderwaar- tails erodeerden binnen de POP rotterdam anp n{ Na Madrid en Parijs is het aan t-fRotterdam om de tentoonstel- ri irig van de Europan-architec- ts uurprijsvraag te huisvesten. De en toonstelling is vorige week jegonnen in het Nederlands Ar- :hitectuurinstituut (NAi) in het lotterdamse Museumpark. Aan de prijsvraag hebben )kfriim tweeduizend architecten- eams uit 21 Europese landen neegedaan. Zij hebben met als hema 'Thuis in de stad' wonin gen ontworpen voor 52 bouwlo- raties in Europa. Van de ruim te londerd architecten die een )rijs hebben gewonnen of een ?ervolle vermelding hebben ge- rs cregen, zijn 85 plannen geselec- >p eerd voor de tentoonstelling in :n iet NAi. De meeste laureaten I -Tentoonstelling ^an beelden verlengd 'n IAARN ANP zijn naar Rotterdam gekomen. Europan is een samenwer kingsverband van 21 Europese landen. Nationale comité's in de tien landen die de manifes tatie per këer organiseren, schrijven prijsvragen uit en hel pen de architecten om hun ont werpen uitgevoerd te krijgen. Vaak gaat het om een eerste bouwopdracht. Van de winnen de plannen uit de eerste twee Europan-wedstrijden (in Ma drid en in Parijs) zijn er inmid dels zo'n twintig gerealiseerd en is een aantal nog in uitvoering. Een voorbeeld daarvan is het complex woningen van de Oos tenrijkers Dietmar Sacher en Gerard Pried in Amsterdam- Noord. De tentoonstelling in het NAi duurt tot en met 4 december. RECENSIE LOUIS DU MOUUN Joe Cocker in Ahoy'. Met zevenkoppige begeleidingsgroep Voorprogramma: Rick Devito Band. Gehoord: 22/9; herhaling: vanavond. Ook nog op 23 november in de Brabanthallen, Den Bosch, met Sheryl Crow als support act. Het is maar goed dat Joe Cocker niet twee dagen eerder in Ahoy' is opgedoken. De Engelse rhy thm blues-zanger (50) zou bij aangetroffen ruimtegebrek Re- gilio Tuur en Eugene Speed zo maar even uit de arena hebben geblazen! Ofwel: met de 'power' van de dit jaar (met Woodstock) jubilerende brulboei zit het dus wel snor, bleek gisteravond tij dens het eerste van zijn twee uitverkochte avondjes Ahoy'. Joe Cocker, die reeds in 1968 zijn eerste singlehit scoorde met 'With A Little Help From My Friends' en dus al langer mee telt dan de 25 jaar waaraan zijn huidige wereldtoemee is opge hangen, lijkt de dalen voorgoed achter zich te hebben gelaten. Fysiek gesterkt door een gezon dere levenswijze belooft de herfst van zijn veelbewogen car rière ronduit schitterend te wor den. Temeer daar hij commer cieel gezien weer net zulke klappen uitdeelt als in zijn eer ste glorieperiode, die tot pak weg 1973 heeft geduurd. Van zijn jongste (zestiende) album 'Have A Little Faith' is na 'Summer In The City', het titel nummer en 'The Simple Things' de laatste hitparade- troef nog zeker niet getrokken en dat heeft automatisch ook tot gevolg dat zijn achterban zo waar verjongt. Good old Joe op grond van uiterlijk en 'stijl vastheid' al zo'n twintig jaar voor veteraan uitgemaakt is dus niet meer het idool van krasse knarren alleen, maar een held van het hele gezin. Enig nadeel van zijn frissere aanpak is het nagenoeg achter wege blijven van de spastische bewegingen, die zijn podium verschijning maar al te vaak van een extra dimensie voorzagen. Spaanse film Dias contados bekroond Gezamenlijke projecten met Indonesië SAN SEBASTIAN DPA/AFP De Spaanse film 'Dias contados' (Getelde dagen) is aan het slot van het 42ste Internationale Filmfestival van San Sebastian bekroond met de Gouden schelp. In de film verbindt de Baskische regisseur Imanol Uribe twee verhaallijnen. De een gaat over voorbereidingen voof een bloedige terreuraanslag van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. De ander over een liefde tussen een twijfelende leider van het terreurcommando en een jonge drugsverslaafde. De Zilve ren schelp voor de beste regie ging naar de Brit Danny Boyle voor de macabere film Shallow grave. DEN HAAG» ANP BEELDENDE KUNST De tentoonstelling 'Terigenenge )ud - Tengenenge nieuw', in de uin van Kasteel Groeneveld in laam, wordt wegens succes /erlengd. De beelden van vijftig (unstenaars uit de kunstenaars- gemeenschap Tengenenge in Zimbabwe, blijven nog tot en net 23 oktober staan. )a. De tentoonstelling, die prins 1 ternhard op 19 mei opende, lestaat uit ruim tweehonderd Jeelden. Nooit eerder was in Europa zo'n groot overzicht te rj :ien van Zimbabwaanse beeld- c louwkunst. V De beeldhouwerskolonie Tengenenge - de naam bete cent 'het begin van het begin' - iverd in 1966 opgericht-door de v, abaksplanter Tom Blomefield. Het zijn zaken ging het na het ifkondigen van de VN-sancties n egen het toenmalige Rhodesië liet zo voor de wind. Daarom lesloot hij kunstenaar te wor den. iets wat hij altijd had ge wild. Zijn tabaksplanters spoor- le hij aan zijn voorbeeld te vol len. Blomefield zorgde voor 'ten en onderdak. De steen zonden ze in de omgeving. De voormalige plantage trok lensen van heinde en ver. De- men die niet zo succesvol wa rn, moesten na verloop van ijd weer weg. Anderen bleven. !P Onder hen Henry Munyeradzi en Bernard Matemera, kunste- laars wiens werk in toonaange- rende musea staat. Munyeradzi verliet Tengenenge in de jaren ^eventig. Matemera woont er j, log. Alle beeldhouwers uit Ten- jenenge zijn autodidact. Het .werk maakt zich meestal zelf, want in ieder stuk steen zit het )eeld al verborgen. Je hoeft het er alleen uit te hakken, zo me nen de beeldhouwers. RECENSIE ROOS VAN PUT Expositie: olieverfschilderijen van Sven Boe Hauggaard, stenen en bronzen beelden van Annelies van Herk, aquarellen van Jan Amoldus. Te zien: t/m 29/10, za., zo. en feestdagen 11 00-17.00 uur, ma. t/m vr. op afspraak. Galerie Laerken, Bent 2, Ha- zerswoude. Galerie Laerken laat met deze tentoonstelling weer kunst zien waar kunstliefhebbers met uit eenlopende smaak iets naar wens zullen vinden. Zoals bij voorbeeld de aquarellen (bloemstillevens op impressio nistische wijze geschilderd) van Jan Amoldus. Er is geen achter liggend idee te ontdekken, de werken zijn louter gemaakt om te bekoren. Hetzelfde verhaal gaat op voor de beelden van Annelies van Herk. Zij maakt zowel figu ratieve (mensen en dieren) als abstracte beelden. Ook in haar stijl is zij niet consequent. Haar oeuvre toont zowel gladde als ruwe vormen. Bij haar abstracte beelden heeft ze zich duidelijk laten in spireren door de groten van de ze eeuw. Mooie abstracte ronde vormen waarin een open ruim te in het beeld nadrukkelijk on derdeel van het geheel is. Haar figuratieve sculpturen zijn veel al geabstraheerde vormen. Een vogel is als vogel herkenbaar, zo ook een mensfiguur. De vogel heeft de titel 'Vrijheid' en een ineengedoken mensfiguur met de armen over het hoofd heet dan 'Ingetogen'. Echt veel fan tasie heb je niet nodig om de werken te begrijpen, maar dat is waarschijnlijk ook niet de opzet geweest. Voor haar werk gaat hetzelfde verhaal op als voor dat Amoldus: het is mooi en moet gewoon leuk passen in het inte rieur. Van geheel andere orde zijn de olieverfschilderijen van Haugaard. In zijn werk tracht hij het onbestemde te verbeel den, datgene waarvan je welis- In november 1995, het jaar van de viering van vijftig jaar Repu bliek Indonesië, wordt In Den Haag het Festival Indië/Indone sië gehouden. Tal van voorna melijk Haagse kunstinstellin gen, zoals Het Nationale To neel, de dansgroep Djazzex en waarschijnlijk het Nederlands Danstheater werken aan het tiendaagse festival mee. De verhouding tussen Neder land en Indonesië staat centraal tijdens het festival. In 1945 werd de Republiek Indonesië uitge roepen, al zou het nog tot 1949 duren tot Nederland als kolo niale mogendheid de soeverei niteit overdroeg. Het koloniale verleden heeft in Nederland een grotere actualiteit dan in Indo nesië, aldus Ton van de I-ang- kruis, een van de initiatiefne mers. Toch wordt ook daar in de kunst op dit verleden terug geblikt, met name in de litera tuur, film en in mindere mate het theater, zo licht hij toe. Het programma richt zich op kunstenaars die hun visie geven op de periode waarin Indonesië zich van Nederland heeft losge maakt en op de invloed van Indonesië op de hedendaagse Nederlandse kunst. Uit Indone sië worden dans- en theaterpro- dukties geprogrammeerd. In de Cinematheek Haags Filmhuis zullen Nederlandse en Indone sische films worden gedraaid. Het Nederlands Danstheater onderzoekt of er samen met de Javaanse choreograaf Sardono Kusumo een produktie kan worden gemaakt. Glenn van der Hoff, artistiek leider van Djazz ex en van Indische afkomst, maakt voor zijn dansgezelschap een choreografie op het festival thema. Jan Blokker schrijft in opdracht van Het Nationale To neel een stuk over het leven van Soekarno. Ook andere Haagse instellingen, zoals Toneelgroep De Appel, het Gemeentemuse- Museum 'pikt' expositie van Utrecht 4 ROTTERDAM ANP Annelies van Herk maakt zowel figuratieve (mensen en dieren) als ab stracte beelden. foto» f waar het bestaan vermoedt, maar wat niet aanwijsbaar is in het dagelijkse leven. Als je zijn Haugaard een kruisvorm, wat weer jammer is, omdat het er dan zo dik bovenop ligt. Juist de schilderijen bekijkt is het alsof olieverfschilderijen waarin hij je in een interieur van een kerk bent, waar het kleurenspectrum (goud, brons, bruin, okergeel) zich op je netvlies vastzet. Ook als je niet religieus bent, voel je de spiritualiteit. Zo nu en dan schildert rechthoekige vlaJcken compo neert, hebben een overtuigende zeggingskracht. De mystiek straalt er bijna letterlijk vanaf, zijn eigen filosofie over het on grijpbare legt hij eenduidig en haast beklemmend vast. Museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam brengt volgend jaar voor het eerst een grote over zichtstentoonstelling van het werk van de ma gisch realist Pyke Koch (1901-1991). De presenta tie bestaat uit schilderijen en tekeningen. Gelijk tijdig verschijnt een oeuvrecatalogus met het vol ledige werk van de Utrechtse kunstenaar. Boymans-van Beuningen heeft slechts twee schilderijen van Koch in bezit. AI voor de Tweede Wereldoorlog kocht het museum Berta in de schiettent (1931). In 1965 verwierf het de derde versie van De rustende slaapwandelaarster, dat Koch in datzelfde jaar schilderde. Het Centraal Museum in Utrecht bezit de grootste Koch-verzameling: twaalf schilderijen en dertien werken op papier, waaronder ook een aantal halfschilderijen. In Boymans zullen elf schilderijen en drie tekeningen uit Utrecht te zien zijn. In ruil daarvoor staat Boymans twee topstuk- kortste tijd. Het was in 1910 zelfs zo erg met haar gesteld dat er een arm naar beneden kwam zeilen die op een haar na twee agenten miste. En toen in 1911 een nieuwe trambaan werd aangelegd is Naatje geslachtof ferd en spoorloos verdwenen. Misschien is ze wel gebruikt om de dijken mee te verzwaren. Wat van den Hout wel heeft kunnen terugvinden toont hij nu in het souterrain en in het prentenkabinet van zijn muse um. Veel komt bij particulieren vandaan. Royer maakte zowel profaan als religieus werk. Ge maakt in de beste classisistische traditie: het moest zo mooi mo gelijk zijn, precies tie juiste ver houdingen en houdingen weer geven. Het albasten zwijmel- becldje 'Paul en Virgtnie' uit 1830 doet denken aan de ho ningzoete romantiek waarmee de Amerikaanse kunstenaar Jeff Koons het publiek al jaren be- Slllllkl Overzichtstentoonstelling van Ixiuis Royer. 'l ot en met 27 november in Museum Amstel kring, Oude Zijds Voorburgwal 40, Amsterdam. Maandag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur; zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tegelijkertijd met de tentoonsteling in Museum Am stelkring loopt in het Vlaams Cultureel Centrum De Brakke Grond in Amsterdam een foto tentoonstelling over de monu mentale standbeelden van Royer. I)e foto's zijn gemaakt door Usette Romme. In de tuin van de Brakke (.rond wor den beeldbouwwerken ge toond van stadgenoten van Royer. In plaats daarvan vertrouwt de minder aandoenlijke Cocker thans voor het visuele aspect vooral op zijn zeven begelei ders, een ultramodern lichtbad plus een flitsend decor, waarin desgewenst titels kunnen op duiken. De basis van alles blijft toch zijn unieke strot, waarmee hij op elk nummer (cover of niet) gewoon zijn eigen keur merk zet. Zijn voorprogramma mocht er overigens ook zijn: de geest verwante Rick Devito Band, die Cocker straks ook in de Belgi sche Expohal tweemaal mag opwarmen. um, het Haags Historisch Muse um en het Korzo Theater, pro beren aan het festival mee te doen. Het RO-Theater uit Rotter dam heeft onder meer plannen voor een voorstelling over de Linggadjati-onderhandelingen die tot de soevereiniteitsover dracht hebben geleid. Het ge zelschap wil deze het liefst in het 'Tweede-Kamergebouw op voeren. Het festival is behalve van Van de Ixingkruis een initiatief van Ger 'Thijs, de artistiek leider van Het Nationale 'Toneel en Hans van Westreenen, directeur van de Koninklijke Schouwburg. Zij mikken op een budget van 800.000 gulden. Gezien het ge- bodene is dat betrekkelijk wei nig, maar dat is mogelijk omdat een aantal gezelschappen hun produkties op het festival in première laten gaan en ze daar na op hun gewone repertoire nemen, aldus Van de I,angkruis. ken van Saenredam af aan het Utrechtse museum vooreen grote Saenredam-presentatie in 1997. Bij het Centraal Museum leefden ook plannen voor een overzichtstentoonstelling van Koch, be vestigt een woordvoerster. „Boymans is ons voor geweest." Het Rotterdamse museum kreeg die kans door een sponsorbijdrage van een oliebedrijf uit de Maasstad. De directeur daarvan is een ver woed Koch-verzamelaar. Twee jaar geleden stelde hij een som geld ter beschikking voor het organi seren van de tentoonstelling en het samenstellen van de catalogus. Dat boekwerk bevat alle tot nu bekende werken van Koch: 120 schilderijen en 70 tekeningen, ont werpen en objecten. Koch-kenners als Carel Blot- kamp (hoogleraar moderne kunst aan de VU in Amsterdam), Marja Bosma (Centraal Museum), en 1-ouis van Tilborg (Van Goghmuseum) leveren een bijdrage. De tentoonstelling loopt van 26 februari tot en met 14 mei. Poëtische woordvondsten in trappenhuis BEELDENDE KUNST RECENSIE ONNO SCHILSTRA Expositie: 'A place for Everything' door Jan Kleingeld Te zien: tot 1/11, Stede lijk Museum De Lakenhal, Leiden. Wat Verbeeldingskracht ver mag; schrijf dit 18-letterige woord op een muur, maar laat daarbij de middelste let ters weg. Een geoefend lezer zal desondanks in één oog opslag zien wat er had moe ten staan. Hak imagination in tweeën en zet de woord- brokken die zo ontstaan in omgekeerde volgorde tegen over elkaar. Het oog zal het woord moeiteloos repareren. Fascinatie voor dergelijke verbaal-visuele eigenaardig heden, waarbij poëzie ont staat uit het versmelten van woordbeeld, lettervorm en betekenis, vormt de spil van het werk van de I>eidse kun stenaar en typograaf Jan Kleingeld. Ter gelegenheid van de tentoonstelling 'Beel den uil de Verzameling' bracht hij deze en nog enkele andere woordgrapjes aan op de wanden van het grote trappenhuis in Stedelijk Mu seum De lakenhal. Bijzonder aan het project van Kleingeld was, dat hij het volledig realiseerde geduren de de tentoonstelling. Op verschillende dagen konden de museumbezoekers de kunstenaar druk in de weer zien met passers en meetlat ten en later met het verven van de teksten. Wie in de loop van de tentoonstelling vaker in de Lakenhal was, zag daar het werk van maand tot maand vorderen. Met de beëindiging van de tentoon stelling is nu ook het werk van Kleingeld afgerond. 'A place for everything' (Voor alles een plek) is de ti tel die Kleingeld aan zijn pro ject meegaf. Kleingeld schil derde deze spreuk in een in genieus uitgedokterd alfabe tisch stramien, rechts van de hoofdingang. De titel was na tuurlijk uitstekend van toe passing op 'Beelden uit de Verzameling', waarin immers beeldhouwwerken en andere plastieken werden getoond in relatie tot de omgeving waarvoor ze waren bedoeld en hun huidige piek in het museum. Het is wat spijtig, dat de woordvondsten die Jan Kleingeld toont in de laken hal zelden echt opzienba rend zijn. Ze zijn weliswaar niet hinderlijk of flauw, maar ze zullen waarschijnlijk ook niet lang door het hoofd blij ven spelen van degene die ze leest. Deze werkstukken van Kleingeld moeten het daar om vooral hebben van hun aangename bescheidenheid en de bewonderenswaardige precizie waarmee plaats, for maat en Ideur van de letters zijn bepaald.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17