Onderzoek naar fraude paspoorten Dames Matla gaan met pensioen Randstad 'De eeuwige mythe van Swiebertje doorbreken Fokker praat zich arm voor verlaging lasten Flitstrein op bezoek 'Waterschade 20 miljoen'^ Strijd om gouden kaasboor Milieudefensie koopt weer grond Schiphol 'Aparte wet voor HSL en andere grote projecten' Drug-smokkelaars werven op Schiphol 1 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 Advocaten beschuldigen Marechaussee De Rijksrecherche stelt een onderzoek in naar vermeen de zwendel met paspoorten door de Marechaussee op de luchthaven Schiphol. Dit naar aanleiding van de beschul diging van drie Amsterdamse advocaten dat kansloze asielzoekers van wie de nationaliteit niet was te achter halen door de Marechaussee werden voorzien van kopie- en van paspoorten van andere asielzoekers. Door deze truc werd uitzeting van de betrokken vreemdelingen mo- gelijk. De commandant van de Ko ninklijke Marechaussee, gene- raal-majoor D.G.J. Fabius, heeft met verbazing op de beschuldi ging gereageerd en vanochtend direct om een Rijksrecherche onderzoek gevraagd. „Om alle twijfel direct en goed weg te la ten nemen", aldus een Mare chaussee-woordvoerder. Fabius vindt het vreemd, aldus de woordvoerder, dat de beschul digingen van het drietal raads lieden, waarvan er één zegt dat het zelfs al tientallen keren is voorgekomen, niet aan Justitie zijn gemeld. De woordvoerder van de Ma rechaussee omschrijft bewerin gen als zou er een „dikke bak" met dergelijke kopieën van pas poorten bestaan als „verhalen van het kaliber Broodje Aap". Volgens hem zijn dergelijke on bewezen beschuldigingen aan het adres van beëdigde opspo ringsambtenaren zeer ernstig. Volgens de drie Amsterdamse advocaten worden de kopieën gebruikt om te voorkomen dat asielzoekers door het onbekend blijven van hun nationaliteit niet kunnen worden uitgezet. Een van de drie, mr. W. Blaauw, zegt al zeker één geval van iden titeitsverwisseling te hebben kunnen aantonen. De reactie van Justitie hierop was dat er een „foutje" was gemaakt. Blaauw is blij met het aange kondigde onderzoek van de Rijksrecherche „want harde be wijzen hebben wij ook niet, ook al verdenk ik de Marechaussee er wel eens van dat ze rare din gen doet". Blaauw en zijn colle ga's zeggen de identiteitsver wisselingen in het verleden al enkele malen tijdens rechtsza ken te hebben aangekaart en wel degelijk aan Justitie te heb ben gemeld. „Maar daar werd dan niet op gereageerd". Krant voor en door zwervers utrecht gpd/maaike trimbach De stad Utrecht telt vijfhonderd tot zevenhonderd daklozen. Veel van hen 'wonen' in Hoog Catharijne, het overdekte 'win kelhart van Nederland'. De dui zenden reizigers die hen dage lijks tegenkomen en zich vaak aan de doelloos rondhangende figuren ergeren weten door gaans niets van deze groep af. Mede om daar iets aan te ver anderen presenteerde De Stich ting Dagopvang Het Catharijne- huis in Utrecht vorige week Straatnieuws, een krant voor en door daklozen. „We willen de eeuwige mythe van de zwerver als Swiebertje doorbreken", zegt initiatiefnemer Constand de Jonge, bestuurslid van het Catharijnehuis in Utrecht, waar niet-verslaafde daklozen terecht kunnen. De krant is gedeeltelijk volge schreven door de daklozen zelf. „Het is een goede tijdsbeste ding. En van elk verkocht exem plaar mogen ze de helft van de opbrengst 75 cent houden", zegt De Jonge. Een oproep van De Jonge om bij te dragen aan de krant lever de verschillende inzendingen op. Een aantal daklozen maakte prachtige gedichten voor Straat nieuws: „Morgen sta ik op straat en wie weet blijf ik daar dan wel de rest van mijn leven. Als het me dan toch zoveel moeite kost om van de straat af te blijven, moet ik me er mis schien eens aan over geven", schrijft 'Leesjo'. 'Domoor', die vier jaar zwerven achter de rug heeft, besluit een stukje over zijn leefsituatie met de volgende goede raad om uit de proble men te komen: „Vriendin met werk en onderdak zoeken". Naast gedichten, tekeningen, zelfbespiegelingen en andere bijdragen van de daklozen zelf, staat er veel informatie in Straatnieuws. Over opvangcen tra, njaatschappelijk werk, het Leger des Heils en het artsen spreekuur voor onverzekerden en ook een interview met de wethouder van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur in Utrecht. Voor de forenzen die zich elke dag langs de zwervers haasten, op weg naar hun werk, zal het verhaal „Wat doen ze de hele dag?" van Sylvia van Wouden berg veel vragen beantwoorden. De meeste daklozen besteden een aanzienlijk deel van de dag aan lopen, concludeert Van Woudenberg. Van een slaap plaats naar een plek om te zit ten of koffie te drinken of ge woon om aan geld en eten te komen. Bovendien houdt het je warm. „Verder doe je niks", zegt dakloze Rob. „Af en toe een fietsje pikken". Lotgenoot Gerrit heeft het een beetje gestructu reerd: de ene dag gaat hij geld vragen, de andere dag jatten. Andere bezigheden die de zwer vers noemen zijn onder meer: bij een kantoor vragen of je mag bellen: denken hoe je aan geld kan komen: paspoorten vinden en naar de politie brengen: eendjes voeren: denken waar je de volgende dag zou kunnen slapen; een bekeuring of andere straf uitzitten in de gevangenis: i kijken. Haarlemmermeer het Douwen van vliegtuii HAARLEMMERMEER De vliegtuigfabriek Fokker heeft begin 1993 van de gemeente Haarlemmermeer een aanzien lijke verlaging geeist van de aanslag voor onroerende-zaak- belasting (OZB). Na enig onder handelen ging de gemeente Haarlemmermeer akkoord met een vergaande verlaging. Dok de NV Luchthaven Schiphol claimde en kreeg vorig jaar een lagere OZB-aanslag. De waarde van de bedrijfsge bouwen worden elke vijf jaar opnieuw getaxeerd. Voor bedrij ven, aldus wethouder A. Ver beek (financiën) is het door gaans heel lucratief om bezwaar te maken tegen nieuwe aansla gen. Fokker bijvoorbeeld reken de de gemeente voor, dat de fa briekshallen voor de assembla ge van vliegtuigen weliswaar veel geld hebben gekost, maar bij faillissement van de noodlij dende onderneming nauwelijks een stuiver opbrengen. De hal len zijn alleen bruikbaar voor vliegtuigen. De economische waarde is dus ge ring, argumenteerde Fokker. De gemeente kon slechts toegeven. Voor Schiphol lag het weer anders. Het gigantische com plex aan gebouwen en bedrij ven was in zijn geheel getaxeerd op 'een bepaald bedrag". De luchthavendirectie vond dat niet correct en schakelde een onafhankelijk deskundige in voor een tegentaxatie. Die viel veel lager uit dan de gemeente lijke schatting. Na enig onder handelen kwam ook daar een lagere OZB-a nendwarrelen. De Haarlemmermeerders in tussen betalen elk jaar fors meer aan woonlasten. In de vijf jaar tijd sinds 1990 zijn die met ruim driehonderd gulden gestegen. Dat is voor eigenaar/bewoners van een huis van circa 1-10.000 gulden een groei met 50 pro cent. Eigenaren van huizen van 250.000 gulden constateren een kostenverhoging van ruim 30 procent. Een hogesnelheidstrein wordt klaar gemaakt voor een testrit op de spoorlijn tussen Weesp en Le- lystad. De NS houdt daar dezer dagen proeven met de flitstrein die er overigens niet harder dan 130 km. zal rijden. Deze TGV is hiervoor speciaal uit Frankrijk ge haald. Het is hetzelfde model als dagelijks tussen Parijs en Bor deaux heen en weer raast. foto anp Een in mediakringen gerenom meerd instituut gaat binnenkort verdwijnen. Het Haagsch Pers bureau Matla sluit op 1 januari zijn deuren. De directrices G. Huberts en W. Kortekaas, beter bekend als de 'dames Matla', hebben het besluit genomen er mee te stoppen. Hiermee dreigt een eind te komen aan een unieke vorm van informatievoorziening waarvan met de name de redac ties van kranten, tijdschriften en actualiteitenprogramma's van radio en tv decennia lang gretig gebruik hebben gemaakt. Eén blik op de roemruchte 'Matla- agenda' en je weet bijvoorbeeld dat het binnenkort honderd jaar geleden was dat Mondriaan Roemrucht persbureau dreigt te worden opgeheven werd geboren, dat een bepaalde artiest op het punt staat zijn zil veren jubileum te vieren of dat veertig jaar geleden het dorpje X werd geteisterd door een alles verwoestende windhoos. Zou je het besluit om een punt achter hun werk te zetten kunnen beschouwen als een soort pensionering? Mevrouw Kortekaas: „Ja, dat zou je kun nen zeggen". Het is overigens nog niet duidelijk of het Bureau Matla, gevestigd in een statig pand in de Haagse Archipel- buurt, op enigerlei wijze wordt voortgezet. De dames beraden zich hier nog op. Het persbureau werd in 1927 opgericht door de journalist Jean Hubert Matla. Hij was een verjaardag van een burgemees ter vergeten en uit ergernis daarover besloot hij gegevens over personen en gebeurtenis sen te gaan verzamelen. Zo ont stond een gigantisch knipselar chief en een kaartsysteem. Ge bruikers konden zich abonne ren op de 'Matla-agenda', een maandelijks verschijnend pak ket stencils met uitgebreide in formatie over allerlei jubilea van personen en instanties. Maar ook geeft de nog altijd verschij nende agenda de 'laoonjaren' van bijzondere gebeurtenissen. Bijvoorbeeld: '3 mei (1994) is het 700 jaar geleden, dat Jan I hertog van Brabant, die in 1288 in de Slag bij Woeringen (Wor- ringen) ten noorden van Keulen de overwinning had behaald en daardoor de Limburgse succes sieoorlog had gewonnen, te Bar aan de Maas (Fr.) in een ridder- toernooi werd gedood'. Matla trok in de loop der tijd Gerda Huberts en Wil Kortekaas aan om hem te assisteren. Toen hij in 1968 overleed namen de dames het bureau over. Matla groeide uit tot de vraagbaak van de Nederlandse media. Vrijwel alle kranten zijn of waren gea bonneerd op de agenda. Maar ook de tv maakte gebruik van het Haagse instituut. Het pro gramma 'In de Hoofdrol' van Mies Bouwman bijvoorbeeld draaide voor een belangri op gegevens van Matla. De dames hebben altijd tra< tioneel gewerkt. Geen comp ters of kopieermachines, ma kaartenbakken, boeken i stencilmachine. Hun aanp heeft dan ook een persoonlij! stijl. Zo worden gegevens o personen of gebeurtenissen tijd in één lange zin gegote Die eigen aanpak leidde ook w eens tot een merkwaardige lectie van het nieuws. In agenda van 1987 ontbrak b voorbeeld de mededeling d zich tien jaar daarvoor de Loc heed-affaire had afgespeel „Daarvoor zijn we te Oranjeg zind", gaven de dames later verklaring. De waterschade door overvloe dige regenval onder Noordhol landse agrarische bedrijven zal de twintig miljoen gulden over schrijden. Dat heeft woordvoer der M. de Groot van de Weste lijke Land- en Tuinbouworgani satie (WLTO) maandag desge vraagd meegedeeld. De schatting is gebaseerd op ramingen van 600 van de in to taal 9.500 agrarische bedrijven in Noord-Holland. De woord voerder sluit niet uit dat de uit eindelijke verliezen nog aan zienlijk groter zullen blijken omdat het aantal schademel- dingen nog dagelijks toeneemt. De regionale besturen van de WLTO, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en het Land bouwschap hebben maandag tijdens een onderling beraad hun „zeer grote teleurstelling" uitgesproken dat minister Aartsen van landbouw ..nog niet de minste belangstelling" heeft getoond. „Ook zonder geld mee te nemen had de mi nister zich toch tenminste per soonlijk op de hoogte mogen stellen van een ramp van deze omvang", aldus woordvoerder De Groot. De regionale besturen onder handelen morgen met het mi nisterie over schadevergoeding. Daarbij zal de oogstschaderege- ling uitgangspunt zijn, „mag elke andere schaderegeling ons ook goed", aldus De Grot Hoewel de boeren, gezien uitzonderlijke regenval, een t gemoetkoming van het ri „zeer redelijk" achten, verwac ten zij een harde strijd. „V hebben aanwijzingen, dat hj. departement zich aan alle ka ten heeft ingedekt tegen on claims", aldus de woordvoe der. Het provinciaal bestuur v: Noord-Holland heeft more steun toegezegd aan boeren d door overvloedige regenval gr< te verliezen lijden. Voor schad vergoeding verwijst de provi cie echter naar Den Haag. Het verzoek van de boert enkele weken respijt te krijgt van het wettelijk verbod na oktober mest uit te rijden, naar het oordeel van de provii cie „in deze omstandighedt niet onredelijk". De gierkelde. staan vol, maar het uitrijdt van mest met zware machin is op het drassige land voorlop f onmogelijk. De besturen zullt woensdag bij het minister aandringen op uitstel. De org v nisaties houden er echter rek v ning mee dat veehouders hi 2 mestoverschotten op ande r wijze moeten afzetten. Van K menade heeft benadrukt dat h opschorten van zo'n wettel voorschrift in de eerste plaat, een zaak is van het minister en van officieren van justitie. r De Vereniging Milieudefensie heeft twee stukken grond bijge- kocht op de plaats waar de nieuwe, vijfde landingsbaan van Schiphol is gepland. Eerder dit jaar verwierf de vereniging al een stuk grond op die plek. Milieudefensie wil op de ge kochte grond het 'Bulderbos' planten, om de aanleg van de nieuwe baan letterlijk te dwars bomen. Met de huidige aankoop wordt het bos twee voetbalvel den groot. Op 6 november orga niseert Milieudefensie een grote boomplantmanifestatie, waarbij duizenden mensen worden ver wacht, aldus een woordvoerder van de vereniging. De dag zal worden opgeluisterd met mu ziek, acts en een songfestival van anti-Schiphol-liederen. De actie Bulderbos ging in april van start. Tegenstanders van de uitbreiding van Schiphol konden een boom of een stuk grond kopen. Volgens Milieud fensie hebben ruim 3000 mei sen een stukje Bulderbos g kocht en zijn er inmiddels 40( bomen verkocht. De actie maakt de aanleg v; de vijfde baan moeilijker. Voo dat Schiphol tot aanleg k: overgaan zullen meer mede-< genaren moeten worden ont< gend en meer bomen geroo moeten worden. Bovendii wordt draaiing van de baan oi mogelijk, aldus Milieudefensi Door de nieuwe aankopt wordt de vijfde baan aan al kanten geblokkeerd door h Bulderbos. Veel boeren en grondeigen ren bleken bereid tot onderhal delingen over grondverkoc aan Milieudefensie, uit symp thie met de actie. De verenigii verwacht dat ook andere grom eigenaren zich door de Buide - bos-actie tegen onteigening zi s len gaan verzetten. Een man met een echte kaaskop? Nee, naast den. Liefst 629 kaaskenners proefden elk tien soort, leeftijd en kwaliteit. Vrijdag volgt de de wekelijkse kaasbeurs bij Van der Valk op kaasboorsels. uitreiking van de Gouden Kaasboor. Schiphol, werd gisteren ook het jaarlijkse Ne- foto anp derlands Nationaal Kaaskeurconcours gehou- De stukjes moesten worden beoordeeld op Raad voor Regeringsbeleid: den haag - anp Voor besluiten over grote infrastructurele projecten, zoals de Betuweroute, de hoge snelheidslijn (HSL) en de uitbreiding van Schiphol, moet een aparte Wet grote pro jecten komen. De wet moet een snel en doelmatig alternatief bieden voor de ver brokkelde wet- en regelgeving van nu. Dat meldt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in zijn van daag verschenen rapport Besluiten over grote projecten. Beslissingen r nieuwe wet in drie stappen worden geno men. Stap een is een 'aanvangsbesluit' door de ministerraad. Geen reeks globale plan nen, zoals nu. Maar een uitgebreid onder zoek naar één concreet project. Na inspraak en overleg met provincies en gemeenten, neemt het kabinet een 'begin selbesluit'. Ook vraagt het de Tweede Ka mer om de benodigde financiën. Over de vraag hoe het project wordt uitgevoerd, mogen provincies en gemeenten meebe slissen. Alleen als geen meerderheid voor een bepaalde oplossing is te vinden, be paalt de regering ook de inhoud van het 'uitvoeringsbesluit'. En dat is stap drie in het verhaal. Het wezenlijke in het WRR-voorstel is dat het beginsel- en uitvoeringsbesluit de rege ring binden, niet alleen politiek maar ook bestuursrechtelijk. Het kabinet kan niet meer zonder gevolgen afzien van een voor genomen project. Natuurlijk plannen ook in inspraak en beroep. Criminele organisaties wer ven met enige regelmaat per soneel op de luchthaven Schiphol om drugs langs de douane te smokkelen. Algelo pen zomer werd een 23-jarige medewerkster van het belas tingvrije winkelcentrum op Schiphol gearresteerd. De vrouw had -met gebruikma king van haar toegangspas tot het gebied achter de douane- enkele malen cocaïne het land ingesmokkeld. Aan de zaak is geen rucht baarheid gegeven, omdat het onderzoek tegen de vrouw en andere betrokkenen nog loopt. De marechaussee op Schiphol, die met het onder zoek is belast, bevestigt de aanhouding van de vrouw. Inhoudelijk wil de mare chaussee niets over de zaak kwijt. Woordvoerder De Jong zegt alleen dat de vrouw in opdracht werkte van een cri minele organisatie. Dë marechaussee ontkent niet dat met enige regelmaat Schiphol-personeel door cri minelen wordt benaderd orrrïi hand en spandiensten te ver- J1 richten. De Jong: „Wij hebbernfir op Schiphol niet voor niets u een 75 man sterk recherche- e team dat zich bezighoudt met k zware criminaliteit. Het geval van de medewerkster van het 1< belastingvrije winkelcentrum laat zien dat het gebeurt. Ook u in het verleden zijn er werk-te nemers van Schiphol aange- n houden op verdenking van h criminele activiteiten." Vol- ;e gens De Jong hebben deze za- ken echter niets met elkaar te 11 maken. )i Duizenden medewerkers b van de luchthaven en op te Schiphol werkzame bedrijven hi beschikken over speciale pas- - jes die hen toegang verlenen tot het 'beschermd gebied'. J Dat zijn de platforms en ruimten achter de douane. Het ministerie van justitie en de marechaussee geven der- y gelijke pasjes uit en onder zoeken zo nodig het verleden 1/ van het personeel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16