Nieuwe Wetering raakt enige basisschool kwijt lAlphen pakt gokkasten aan B en W Rijnwoude blijven bij subsidie godsdienstonderwijs Rijn Veenstreek Kritiek op herverdeling rijksgelden We willen best met Ide buren praten Utopia bereid tot opvang Wapata uit de brand h rijnwoude Ie oj UNSDAG 27 SEPTEMBER 1994 men Burgemeester en wethouders ses van Rijnwoude blijven bij hun ZÜ h standpunt dat de gemeenteraad 1 uii zjCh opnieuw moet buigen over fdwii <je afschaffing van de subsidie en op het godsdienstonderwijs op lisch openbare scholen. B en W leg- Eeidlgen daarmee het advies van een s kw meerderheid van de commissie fileei welzijn naast zich neer. Tijdens de commissievergadering van twee weken geleden spraken ru VVD, D66 en SGP/RPF zich uit Leid voor het zo snel mogelijk af schaffen van de omstreden sub- jr\ sidie. Alleen een minderheid *4|van CDA en PvdA wilde de zaak opnieuw bekijken. Eind vorig jaar besloot de ge meenteraad om met ingang van het schooljaar 1994/1995 de subsidie af te schaffen. Voordat ^arn de subsidie op de helling zou beti gaan, zou de toenmalige onder wijswethouder M. Vorenkamp- Van de Westeringh (WD) de zaak nog een keer met de diver se kerkbesturen bespreken. De kerken verzorgen op de open bare scholen een inleiding in het christelijk geloof en ontvan gen daarvoor een kleine vergoe ding van de gemeente. Dat overleg is er echter nooit gekomen en bovendien werden de kerken pas eind maart offi cieel op de hoogte gesteld van het besluit dat ruim drie maan den eerder was genomen. Bur gemeester en wethouders von den het onder die onstandighe- den onbehoorlijk om de subsi die al op 1 augustus van dit jaar te stoppen. Maar in plaats van voor te stellen de zaak dan maar gewoon een jaar uit te stellen, willen B en W de afschaffing van de subsidie opnieuw bekij- Opbrengst missieveiling 60.000 gulden ZQETERwouDEDe jaarlijkse missieveiling in Zoeterwoude heeft afgelopen weekeinde ruim 60.000 gulden opgeleverd. Zo'n drie honderd mensen kwamen in het muziekcentrum bieden op on der meer antiek, curiosa en levensmiddelen. Zo hadden ver schillende boeren boerenkaas geleverd, bedrijven boden nieuwe kantoorspullen aan voor de verkoop en ook bloemen en planten gingen onder de hamer. Vrouw uit Ter Aar gewond ter aar Bij een ongeval op de Westkanaalweg in Ter Aar is gis termiddag rond een vrouw uit die plaats gewond geraakt. Zij werd met nekletsel overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. De vrouw reed met haar auto over de Westka naalweg en wilde linkaf een inrit inrijden. Een vrachtautochauf feur uit De Zilk had dat te laat in de gaten en reed op de perso nenauto in. Onderzoek voortbestaan school ter aar De gemeente Ter Aar onderzoekt of het voormalige schoolgebouw aan de Mijsstraat het wel waard is om in stand te houden. Op korte termijn lijkt er, aldus B en W, nogal wat groot onderhoud aan te komen. Binnen twee jaar zal hierover meer duidelijk komen. Om deze reden verlengt de gemeente het huurcontract, dat 1 augustus afliep, met de Stichting Peuter speelzalen Ter Aar slechts met twee jaar. Dat stellen B en W al thans donderdag voor aarl de raad. Het vorige contract was voor vijfjaar. De Stichting Peuterspeelzalen Ter Aar huurt twee loka len aan de Mijsstraat. JDe gokkast verdwijnt uit de Al- 'Iphense snackbars, sportkanti- en buurthuizen. Burge rmeester en wethouders willen 1de apparaten vanaf 1 januari 1996 verbieden in 'laagdrempe- llige horecagelegenheden'. Al- dleen kroegen mogen vanaf die Idatum nog één gokkast in huis shebben. Om het verlies aan in- 1 komsten een beetje te beper- Iken, mogen de horeca-onder- i die hun gokkast moeten linieveren gedurende vier jaar extra behendigheidsspel neerzetten. in W kiezen met het verbod Idat zij nu voorstaan voor de Imeest radicale oplossing om de gokverslaving aan te pakken. De gokkastexploitanten en de hore- ca-ondememers die een gok kast in de zaak hebben voelen het meest voor het afsluiten van een convenant. De onderne mers zouden daarin beloven een cursus te volgen om gok verslaving in een vroeg stadium te herkennen en de minimum leeftijd voor het gokken te ver-^ hogen van zestien naar acht-" Begin vorig jaar bedacht het Alphense gemeentebestuur dat het helemaal niet nodig was om het gokken te reguleren. De rijksoverheid zou immers met een landelijk beleid komen, waardoor de gemeentelijke re- Jacobswoude uit de muziekschool jacobswoude ken. Dit op aandringen van de CDA-fractie, die eind vorig jaar vóór de afschaffing stemde maar inmiddels onder druk van de achterban tot inkeer is geko men. Toen waren alleen CDA en WD voor de afschaffing. Er is dan ook een goede kans dat de subsidie behouden zal wor den wanneer de zaak nog eens in de raad komt. Hoewel er een minimale meerderheid lijkt te zijn tegen het plan om de gods dienst-kwestie opnieuw te be kijken, blijven B en W bij hun voorstel. Dat zou er op kunnen duiden dat zij toch kansen zien voor hun plan. Als WD-wet houder Vorenkamp zich niets aantrekt van haar fractie (die de subsidie het liefst per 1 januari wil beëindigen) en meegaat met het college, is er ineens een mi nimale meerderheid die de zaak opnieuw wil bekijken. jacobswoude De gemeente Jacobswoude heeft veel kritiek op de manier waarop het rijk het geld van het gemeentefonds wil herverdelen. Burgemeester W. van Beek: „Een stad die een schouwburg heeft, krijgt daar geld voor. An dersom zie in de berekening niet terug dat het openbaar ver voer voor dorpsgemeenten veel extra geld kost. Buslijnen bij voorbeeld zijn vaak niet renda bel en gemeenten moeten dan extra betalen." Volgens Van Beek moet de herverdeling van het geld nog eens goed bekekjen worden. „Onze algemene kritiek kan lui den: „waarom moeten kleine 'sterke' dorpjes betalen om de problemen van de stad, zoals bijvoorbeeld criminaliteit, op te lossen?' Het lijkt er nu op dat deze herverdeling is verzonnen om het geld te verkrijgen dat het rijk niet extra wil bijleggen." „De afsluiting van een periode", zo noemde burgemeester W. van Beek gisteravond het af scheid van de gemeente van de streekmuziekschool. De com missie financiën stemde giste ren in met het betalen van de uittreedsom aan de muziek school. Het gaat om een bedrag van ruim 340.000 gulden. De gemeente wil dit bedrag in ter mijnen betalen over een perio de van zeven jaar. 'Alkemade moet bekend worden' WD-raadslid A. dat de i Alkemade bekender wordt, zwerf door het hele land. Als je het over Alkemade hebt, heeft niemand er ooit van gehoord. Roelofarendsveen of Oude We tering kan nog wel eens op een kaart worden teruggezocht, maar Alkemade niet", merkte Van Velzen op. De liberaal stel de daarom gisteravond in de raadsvergadering, in navolging van gemeente Haarlemmer meer, voor 'mooie grensbordjes met de naam Alkemade, voor zien van het gemeentewapen' langs rijksweg A4 te plaatsen. Burgemeester A. Meerburg be loofde te onderzoeken of het zin heeft om hierover met Rijkswa- i conclaaf te gaan.' alphen aan den run Over enkele jaren rijden hier de vrachtwagens van supermarktketen Hoogvliet af en aan. Alle filialen van Hoogvliet in Zuid-Holland en een deel van Utrecht worden dan van hieruit bevoorraad. Het nieuwe distributiecentrum krijgt een oppervlakte van 2,4 hecta re, oftewel vijf voetbalvelden. Door de bouw van dit centrum kan Hoogvliet zijn supermarkten sneller te bevoorraden en hoeven er minder vrachtwagens de weg op. foto loek zuyderduin Alkemade wordt niet 'gesplitst' gels al snel zouden worden ach terhaald. Het Rijk blijkt echter niet zo hard te lopen. En omdat het ge meentebestuur weinig vertrou wen heeft in vrijblijvende af spraken met ondernemers, stel len zij nu een streng eigen be leid voor. Eén van de wethou ders had het verbod op gokken in laagdrempelige horeca al op 1 januari 1995 in willen voeren. Om de ondernemers wat meer tijd te geven om te wennen aan de achteruitgang in inkomsten, is dat een jaar later geworden. De Alphense gemeenteraad moet zich aanstaande donder dag over het voorstel van burge meester en wethouders uitspre ken. Het 'splitsen' van Alkemade in een dicht- en een dunbe volkt deel, waardoor basisschool De Regenboog in Nieu we Wetering kan blijven behouden, is definitief van de baan. Een meerderheid van de gemeenteraad stemde na een heftige en lange discussie in met het voorstel geen verzoek om splitsing bij het ministerie in te dienen. leerlingen ver onder de ophef fingsnorm. Als er niets gebeurt, moet deze enige school in Nieuwe Wetering in augustus 1996 dicht. Om dat te voorko men, vroeg het bestuur de ge meente een splitsingsverzoek bij het ministerie in te dienen. De opheffingsnorm in het dichtbevolkte deel zou in dat geval worden vastgesteld op 174 leerlingen en voor het dunbe volkte deel op 50. Daarmee zou De Regenboog zijn gered, om dat Nieuwe Wetering in het dunbevolkte deel zou vallen. alkemade marieta kroft Elke gemeente heeft een norm waaraan basisscholen moeten voldoen om te kunnen blijven voortbestaan. Een gemeente kan een verzoek indienen om de norm te verlagen. Dat bete kent dat de scholen in de rest van die gemeente een hoger aantal leerlingen moeten heb ben. In Alkemade zou door splitsing de toekomst van de Regenboog zijn verzekerd, maar drie andere scholen zouden, al dus B en W, de deuren moeten sluiten. Dat laatste was de be langrijkste reden voor zeven van de dertien raadsleden af te zien van het splitsen. De Regenboog zit met 67 1 let doek zou echter komen te vallen voor De Wegwijzer met 119 leerlingen, de St. Jozef school met 129 leerlingen en de St. Gerardusschool met 164 leerlingen. Een andere oplossing zou zijn dat een school met De Regen boog fuseert. Hieraan kleven zoveel nadelen voor een van beide fusiepartners, dat de schoolbesturen niet tot een op lossing kwamen. De PvdA toonde zich gister avond unaniem voorstander voor splitsen omdat ze vindt dat de gemeente al haar invloed moet gebruiken om het onder wijs in Nieuwe Wetering te be houden, ook als dat ten koste gaat van andere scholen in Alkemade. Zowel de WD als het CDA was verdeeld en Groen Links was afwezig. C. Uit den Boog aard was het enige WD-raads lid dat zich niet achter het colle gevoorstel schaarde. „Twee scholen ondervinden waar schijnlijk schade door splitsing. Deze scholen dreigen in de toe komst ook onder de opheffings norm te zakken, want met de Gerardusschool zal het wel meevallen. Niet splitsen neemt het gevaar voor die scholen dus helemaal niet weg. Niet splitsen betekent dus sluiting voor De Regenboog en over enkele jaren de andere protestants christelij ke school in Alkemade, De Weg wijzer. Dan wordt er helemaal geen protestants-christelijk on derwijs in Alkemade meer gege ven", waarschuwde Uit den Boogaard. Ook de CDA-raadsIe- den G. van Leeuwen en J. Ver- weij keerden zich tegen het voorstel. Volgens wethouder L. Beelen (WD) zou het ministerie een splitsingsverzoek toch afwijzen. „We moeten de schoolbesturen om een advies vragen. De meesten ziin tegen splitsen. Wat heeft het dan voor zin om zo'n verzoek in te dienen?" Zijn frac tiegenoot Uit den Boogaard vond dit geen argument. „Van belang is wat de raad nu zegt. Niet van belang is hoe de bestu ren zouden reageren." Bestuur van Regenboog teleurgesteld Twee bestuursleden van De Regenboog F. Klein en G. Goedhart toonden zich na afloop van de raadsvergade ring diep teleurgesteld. „We missen twee raadsleden (F. Koek van GroenLinks en J. Uit den Boogaard van het CDA, red.). Die waren ook voor splitsen. Als die er wa ren geweest, hadden we het gered", mopperde Klein. „De rol van de politiek is nu defi nitief uitgespeeld. De politiek heeft de kans om nog enige invloed op het voortbestaan van de Regenboog uit te kun nen oefenen laten gaan. Uit gerekend het CDA en WD, die in hun collegepro gramma het behoud van on derwijs in de kleine kernen hebben opgenomen." Goed hart vult hem aan: „Het pro testants-christelijk onderwijs is hiermee verloren gegaan voor Alkemade." Overigens zegt Klein nog niet het bijltje erbij neer te gooien. „We blijven doorvechten. Mis schien is de tien-zesde rege ling iets. Dat is een regeling waarbij enkele scholen fuse ren, waardoor het grote scholen worden. Een kleine school mag in dat geval blij ven bestaan." I Jongeren Loetheveld over klachten g zoeterwoude De jongeren die het Loetheveld Zoeterwoude als hangplek gebruiken, willen met de om wonenden praten om een op lossing te vinden voor hun klachten. De buren van de hangplek uitten vorige week tij dens een hoorzitting hun klach ten over de jongeren. Die vin den de reeks klachten overdre ven, maar willen wel met om wonenden en politie aan tafel om een compromis te bereiken. Tijdens de emotionele hoor zitting somden de omwonen den vorige week een lange rij klachten op. De circa dertig jon geren op het Loetheveld zouden narde muziek draaien, vuurtjes stoken, drinken, over het veld rijden met brommers, passan ten intimideren, drugs gebrui ken en luchtdrukpistolen bij zich dragen. Zij voelden niets voor plaatsing van een beton nen bushokje, dat de gemeente op het Loetheveld wil neerzet ten als schuilplaats. De drie woordvoerders van de Loethe-groep reageren veront waardigd op de beschuldigin gen. „Het is niet waar dat er drugs worden gebruikt. Ja, een deel van de groep blowt wel eens, maar dat is niet verbo den", stelt de 18-jarige Steef Brandt. „Dat van die luchtdruk pistolen is allang niet meer zo", voegt Rob Zwarts (17) toe. „Dat is een tijdje mode geweest, maar dat duurde maar twee we ken." Vooral de aantijging dat de jongeren passanten zouden in timideren en bedreigen, ont kennen de drie woordvoerders stellig. „Dat is onzin. We heb ben nooit iemand bedreigd'", roept Steef. „We hebben de mensen die naar ons toekwa men altijd beleefd behandeld", bevestigt Rob. „Ik snap niet waar ze bang voor zijn, want de mensen worden door ons ge woon normaal behandeld." Het drietal erkent dat de meeste klachten wel een kem van waarheid bevatten. „We stoken er wel eens een vuurtje, want vaak is het er koud en donker verklaart Rick Vincen- te (14). Dat op het veld met brommers is gereden is even eens waar. Rob: „Maar dat was vorig jaar. Nu hebben we alle maal scooters en daarmee kun je helemaal niet op dat veld rij den. Dan ga je op je plaat en is de scooter kapot, dus we kijken wel uit." Ook wordt er wel muziek ge draaid. Steef: „Maar als iemand komt klagen, zetten we die zachter. En dan blijft het ook zachtjes; we draaien het volume niet na een half uur weer om hoog ofzo." De jongeren verbazen zich er over dat de omwonenden steeds klagen bij de politie en niet met hen praten. „De men sen bellen voor het minste of zoeterwoude uesbeth buitink Drie* den v geringste de politie", vindt Rob. „Als ik tien seconden mijn aan steker aandoe, bellen ze al dat we een vuurtje stoken." Ze willen met de i den om tafel gaan zitten om te horen hoe ernstig de klachten precies zijn. „Kijken wat de Steef Brandt, vinden de klachten van de o foto ben de 8ruyn e klachten ziin en dan dan net zo goed thuis kunnen het wat minder kan van blijven", vindt Rob. „Want het kant", verklaart Rick. „Als is er nu net zo tof." laar niet zo wordt dat we De Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia is eventueel bereid de jongeren op te vangen die het Loetheveld als hangplek gebrui ken. Utopia zou daarvoor niet alleen in het weekeinde, maar ook op werkdagen 's avonds de deuren moeten openen. „We willen alleen overwegen door de week open te gaan, als er een oplossing komt voor de ruimte en de vrijwilligers die daarvoor nodig zijn", zegt voorzitter Matthieu Paardekooper. Paardekooper ziet bij de huidige bezetting van het verenigings gebouw in het voormalige binnenbad van zwembad Haasbroek weinig mogelijkheden. „Hebben we de ruimte? Het is nu elke avond vol met toneelrepetities of vergaderingen, dus dat wordt moeilijk. Kunnen we de mensen vrijmaken? Er is toch wat contro le nodig en die tijd hebben we op dit moment niet. Maar als dat wordt opgelost zijn we positief', aldus Paardekooper. De Utopia-voorzitter vindt niet dat de jongerenvereniging moet veranderen in een opvangcentrum. „We zijn best bereid erover te praten, maar ik ben niet degene om daarover te beginnen. De ge meente heeft ons in maart gevraagd of we erover wilden naden ken, maar sindsdien hebben we niets meer gehoord." De Loethe-jongeren zelf voelen wel voor openstelling van Uto pia op werkdagen. „Het is een goed alternatief oordeelt Rick Vincente. „Maar het lijkt mij dat Utopia gaat vervelen als we daar elke dag zouden zitten." Steef Brandt ziet wel een oplossing. „Het hoeft niet iedere dag, maar één of twee dagen in de week." ter aar vertelt Van Heijningen. „Half oktober kunnen we het gebouw afbreken en binnen twee weken houwen we het weer op aan de Westkanaalweg." Sinds de hrand zijn de 175 scouting-leden op diverse plek ken in 'Ier Aar ondergebracht; één in de voormalige tuin bouwschool in Papenveer, één in een boerenstal, één in sport zaal De Wip en één in een lo kaal van het voormalige school gebouw aan de Mijsstraat. „Dat is niet ideaal voor ons. We zou den op den duur mogelijk zelfs leden verliezen. Ik ben dan ook heel blij dat we binnenkort weer in hetzelfde gebouw zitten", al dus Van Heijningen. Scoutingclub Wapata in Ter Aar begint na de winter met nieuw bouw van een clubhuis. Dat ge bouw komt op dezelfde plek aan de Westkanaalweg als het pand dat begin augustus volle dig afbrandde. Volgens Sven van Heijningen kunnen de zes scoutinggroepen vanaf novem ber weer ondergebracht worden in één gebouw. Wapata krijgt c beschikking over het clubhuis van tennisvereniging Tehado uit Hazerswoude-Dorp en wil dat als tijdelijke voorziening naast de plek van het afgebran de gebouw neerzetten. „Het gaat hier om systeembouw",

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15