Drugprobleem dringt in volle omvang tot Katwijk door 'Veel jongeren in de knoop' Meer musea voor sculpturen De Hutspotten en de auto foSL™1 Paus Pius XII verbrandde uit angst zijn protestbrief Krant wordt soms gespeld Schrijvende Lezers Genezen va|: hartkwaal 'Leeftijd gebruikers steeds lager' 'Stickies roken in vrije tijd' DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 CHEF ADRIAAN 8RANDENBURG.071-3 Onlangs werd in Scheveningen het museum 'Beelden aan Zee' geopend. De collectie van dit museum bestaat uit een parti culiere verzameling beeldhouw werken. In de krant van 13 september stond het artikel 'Beelden aan Zee in Scheveningen'. Jammer genoeg maakte u een fout. In het artikel staat namelijk, dat dit het eerste museum voor sculp turen in Nederland is. En dat is niet waar. Allereerst staat in Leeuwar den het Pier Pander Museum in de Prinsentuin (de Koperen Tuin van Simon Vestdijk). Pier Pander (1864-1919) was een beeldhouwer, die in classicis tische stijl werkte. Lange tijd woonde en werkte hij in Italië. In de buur van het museum staat ook nog de tijdens zijn le ven gebouwde Pier -Pander Tempel. Hierin staan tussen zuilen allegorische beelden in marmer. Van enkele staat de gipsen uitvoering in het muse um. Tegenwoordig is dit muse um een onderdeel van Het Prin- cessehof, Nederlands Keramiek museum. Wie van beeldhouw werk houdt en het werk van Pier Pander wil zien moet zich eerst vervoegen bij laatstgenoemd museum. Dichterbij, in Overveen, staat het Museum Jacobs van den Hof. Dit is geheel gewijd aan het beeldhouwwerk van Gijs Jacobs van den Hof(1889-1965). In de tijd dat Bronner in Amsterdam aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten de beeld- houwafdeling onder zijn hoede had, onderwees Jacobs van den Hof het beeldhouwvak in Arn hem aan het genootschap Kunstoefening, de voorloper van de Hogeschool voor de Kunsten. Het kleine, intieme museum geeft een goed over zicht van zijn werk. Bovendien zijn er regelmatig tentoonstel lingen. Zo is er in het kader van de manifestatie Beelden in Ne derland van 15 oktober tot 16 januari een expositie van beeld houwwerk van Pieter Starreveld (1911-1989), die van Jacobs van den Hof het a cire perdue gieten leerde. Tegelijkertijd is in Haarlem in het Frans Halsmuseum/De Hal len de tentoonstelling 'Er groeit een beeldhouwkunst in Neder land', Nederlandse autonome sculpturen 1900-1960 en bui tenlandse voorbeelden. Wie werk uit de periode daarvoor wil zien moet naar Museum Kempenland in Eindhoven. Van 10 september tot 27 november is daar de buitengewoon fraaie expositie 'Sculptuur rond 1900'. Tot slot het adres en telefoon nummer van Museum Jacobs van den Hof: Tetterodeweg 9, 2051 EE Overveen. Tel.: 023- 272264. Openingstijden za en zo 12-17 uur. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woon plaats vermelden, evenals de datum waarop het betreffende artikel werd gepubli ceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor in- fezonden brieven in te orten en plaatsing van brieven te weigeren. Naar aanleiding van het krantenartikel in het Leidsch Dagblad van zaterdag 17 september jl. willen wij graag reageren. In dat artikel wordt ge vraagd of K.V. De Leidse Hutspotten iets te ver bergen heeft, wat betreft de auto van de stadslo- terij van 1993. Het antwoord is heel duidelijk 'nee'!! Er is niets te verbergen. De vragen van de journalist zijn alleen gesteld aan de verkeerde persoon. Deze weet nl. niets over de verdere afhandeling van de prijzen van de loterij, hij heeft alleen de loten verkocht en weet er alleen extern wel iets van, maar over hoe de prijzen worden uitgereikt enz. weet deze persoon niets. Daarvoor hebben wij binnen onze vereni ging een stadsloterij-commissie en deze gaat over dit soort zaken. De persoon achter de balie op de Leidato had dus moeten zeggen, helaas kan ik u niet verder helpen, de nummers van de nog af te halen prijzen zijn 4785 voor de auto en 4457 voor de meubelcheque en wilt u verdere informatie dan moet u bij iemand van de commissie zijn. Dan had de journalist de goede informatie gekre gen. En nog buiten dat, de trekkingslijst waar naar is gevraagd, is opgestuurd naar alle kranten in de regio, dus ook naar het Leidsch Dagblad, maar niet geplaatst (alleen in Het op Zondag) dus ook even hand in eigen boezem steken, meneertje! Want weet u wel wat er is losgemaakt door uw artikel? Niet alleen geschimp over de stadsloterij, maar ook de verkoop van de loten op de Leidato werd gehekeld. Je zal maar op je vrije weekend op de Leidato staan om loten te verkopen voor de bejaarden en gehandicapten en als reactie krij gen: ,,Dat is zeker voor je borreltje op de avon den," dat is geen leuk gehoor, want we staan er écht voor die bejaarden en gehandicapten, want die borrel kunnen wij gelukkig zelf betalen!!! En geloof ons nu maar, als de eigenaars van de loten met de nummers 4785 en 4457 zich melden dan worden zij met alle bijbehorende toeters en bellen in het Leidsch Dagblad bekend gemaakt! Namens Bestuur K.V. De Leidse Hutspotten, Prins Naturo, Leiden. Naschrift redactie) Het is onbekend op de redactie dat er een uitslagenlijst is binnengekomen. Laten we ervan uitgaan dat dat wel is gebeurd. Dan nog worden dergelijke lijsten in principe niet geplaatst. Daarvoor kunt u ruimte kopen bij de advertentie afdeling. De heer H.J. Maas blijft blijkens zijn reactie van 15 september van mening, dat paus Pius XII beter luid had kunnen blijven protesteren, ook na het oppakken van 40.000 joden n.a.v. de brief van de Nederlandse bisschoppen. Uit angst voor nog heviger represailles besloot deze echter zijn reeds geschreven protestbrief te verbranden en te stoppen met verdere pu blieke protesten, ook om het netwerk van hulpverlening niet verder in gevaar te bren gen. Reeds eind 1942 dankten vele joodse or-* ganisaties de paus voor zijn grote inzet, die uiteindelijk tot de redding van zo'n 800.000 joden zou leiden. Zelfs in het kleine Vaticaan waren 400 joden ondergebracht en maakten nog eens 200 a 300 deel uit van de zogenaam de pauselijke garde. Ik ben dan ook teleurgesteld als de heer Maas desondanks zegt dat: „met het geschokt zijn van Pius XII niemand gebaat, laat staan gered was" en ook het citaatdeel „nog grotere risico's bij nietsdoen" van Williams durft te gebruiken. De andere onderwerpen, die de heer Maas noemt zoals de late erkenning van Israël en het feit dat een geestelijk adviseur heeft ge probeerd Mussolini op betere gedachten te brengen, hebben m.i. niet of slechts zijdelings met het onderwerp van doen. Wel ben ik het van harte eens met zijn laatste citaat: „het evangelie verkondigen is heel wat gemakkelij ker, dan het na te volgen", al slaat dit m.i. be slist niet op paus Pius XII, de plaatsbekleder van Christus in die moeilijke tijd. Fiets met cardan was er al in de jaren twintig Naar aanleiding van de rubriek Weg Wiel in het Leidsch Dag blad van 15 september het vol gende. Al eerder dan 'In de jaren '20' werd de cardan-aangedreven fiets hier in het land ingevoerd en gebruikt! M.W. Aertnijs (Nijmegen) voerde eind 1897 een Benz-model Vélo in ons land in. Hij was de derde auto mobilist in Nederland. Hij voer de ook de Acatène in, een Frans kettingloos product. Michaux wordt gespeld met een 'x'. Het is natuurlijk niet de dit en dat maar een Michaux, een Ho ge Bi (cycle) en een Safety uit Frankrijk. De geschiedenis van de fiets kan van nabij gezien worden in het Museum Velorama (Waalkade) in Nijmegen. J. van Groningen, Leiderdorp. Politici onbetrouwbare zakkenvullers Ondergetekende vraagt u be leefd een hoekje waarin hij op diverse krantenberichten van 15 september jl. een korte repliek kan leveren. Het is tevens een bewijs dat uw en mijn krant zo nu en dan gespeld wordt om maar niets over te slaan. Politici zijn onbetrouwbare zakkenvullers. De gelegenheid maakt de heer of mevrouw. De Tweede Kamer bv. 150 zetels. Nu is mij opgevallen dat er met de lijsten, als er al controle is, wel flink gerommeld wordt. Waar zijn de dames en heren? Als ik vroeger bij m'n baas een paar minuten te laat kwam, was 25 cent het begin van de inhou ding, je moest op tijd zijn ook al was je in rijksdienst. Als men de Tweede-Kamerleden zou be boeten met minimum 100,- kwamen ze wel op tijd. Maar nog beter zou het zijn de helft de laan uit te sturen. Of over het geheel, regering, Eerste Kamer, Tweede Kamer, provinciale sta ten enz. een loonsverlaging van 10% te geven. Vroeger waren het erebaantjes, maar thans ba nen om je slapende te verrijken. Als men al die inhoudingen zou besteden aan de bejaardenzorg dan kan je spreken van mensen met goede wil. Nog zoiets moois, of kinder lijk gedoe: De WD vraagt op heldering over de KLM. Heren, dat hoeft u niet te doen, want het verandert niets. Deze is ge lijk alle maatschappijen uitslui tend gericht op winst! Nieuwe vliegtuigen zijn te duur, oudere goed verzekeren en je komt voor hun doen goedkoop uit! Groningen, 12-jarige opge pakt wegens een overval. Lijf straffen doen hier meer dan cel straffen. Misdadiger moet wer ken voor zijn slachtoffers. Maar hoe en waar? Of geeft men nu clementie aan zo iemand? Burgemeester Peper wil Per ron 0 nü verplaatsen. Die bur gemeester spant het paard ach ter de wagen. AanpaWcen en de mensen beter maken, opdat zij te zijner tijd weer als normale mensen deel kunnen nemen aan de samenleving. Ontdekt men grote hoeveelheden drugs, bv. te rekenen vanaf 1 kilo, dan als straf levenslang, met recht op* gratie na veertien jaar bij voorbeeldig gedrag. Met grote ergernis heb ik de to bekeken van prinses Juli en prinses Christina die u in blad van 21 september jl. hRU, afgedrukt. Ik ben geen 'konir klant', maar ik ben van men dat de persoon van prinses J va ana en de wijze waarop zij h st; taken als koningin heeft uit|zj( voerd groot respect afdwii jg Het prominent plaatsen \0p een foto als deze is onethiscu Niemand zal het Leii Dagblad bestempelen als kw teitskrant. Maar nu profileeiw zich op het niveau van de 1 gelse 'gutter press'. R.B. Bruning-de BniKn Leid vc Hierbij wil ik reageren op uw tikel in rubriek Kerk en Sam leving d.d. 12 september beti fende de Levensstroom meente te Leiderdorp, gesch ven door Hr. Kees v.d. Linden Na het lezen ervan vroej wij ons af waarom u de heen Linden dit verslag had la doen. Hij geeft blijk van g( enkele objectiviteit en het ronduit negatief gesteld. De ste zinnen zijn daar een vo beeld van. Wij zijn bekend de diensten in de Levensstroi Gemeente en weten (hoei zelf geen lid) wat daar gebei dat daar inderdaad mensen nezen worden. Onze conclusie is dat de h v.d. Linden absoluut geen ge telijk inzicht heeft en met dit tikel alleen maar twijfel en deeldheid onder de christei zaait. Als u zorgvuldig met uw briek Kerk en Samenleving o gaat had u nooit v.d. Linden verslaggever mogen gebruik U bewijst er niemand dienst mee. Probeert u het kei eens te lezen met de i van iemand die van een on neeslijke hartkwaal door de re Jezus tijdens zo'n dienst genezen! KATWUK CONNY SMITS Het drugprobleem wordt niet langer ontkend en de bereid heid om er wat aan te doen groeit. Dat is zo ongeveer de manier waarop Katwijk op dit moment aankijkt tegen de drugproblematiek die in de ge meente groter lijkt te zijn dan gemiddeld in Nederland. Vorige week werd een rapport gepre senteerd waarin het aantal ver slaafden aan heroïne op 500 tot 600 wordt geschat. Bovendien zou bijna elke Katwijker op 14- jarige leeftijd wel eens een stickie roken. JONGERENWERK Bij politie en enkele hulpver leningsinstellingen was al zo'n tien jaar bekend dat Katwijk een groot probleem had met verdo vende middelen. Al in 1984 maakt de toenmalige korpschef melding van 500 verslaafden aan harddrugs. Volgens de hui dige chef, J. Warmerdam, is echter pas de laatste drie jaar een zekere bewustwording ge groeid bij de rest van Katwijk. „Er kan nu over gepraat wor den, terwijl het drugprobleem twee jaar geleden nog onbe spreekbaar was." Wethouder H. van Mierlo sprak eerder van een „einde aan alle wild-westverhalen nu het onderzoek naar de omvang van het probleem is afgerond". J. Burgerhout van het JAC is het met hem eens: „Lange tijd wis.- ten de instellingen al wel dat het probleem niet kinderachtig was, maar nu is het wijd en zijd be kend. Eigenlijk hebben de acties van een paar moeders en van jongerencentra vorig jaar daar toe de aanzet gegeven." Ook bij de kerken in Katwijk is het probleem een 'hot item'. Dikwijls in zijn gemeente ge confronteerd met de problemen die drugs in gezinnen teweeg- JAC-medewerker J. Burgerhout toont zich niet verrast als hij de aantallen van 500 to 600 heroï- neverslaafden hoort. „Ik denk zelfs dat de meest pessimistische cijfers kloppen. Bij het JAC zien we al jarenlang behoorlijk wat jongeren binnenko men die hetzij heel praktische vragen hebben met betrekking tot hun drugprobleem, hetzij een voudigweg het huis zijn uitgezet en een crisis adres zoeken. Het komt inderdaad veel voor dat ouders het niet langer volhouden met hun verslaafde kind en het op straat zetten. Bijna altijd volgt daarna ech ter weer een schuldgevoel en blijdschap als de jongere weei levend gesignaleerd wordt. Het is een proces van afstoten en aantrekken. Waarom juist in Katwijk de landelijke gemid delden worden overschreden, weet ik niet. Ik heb wel gemerkt dat er in Katwijk bepaalde netwer- SCHOLEN ken bestaan. En misschien is het zo dat als je een maal bij een bepaalde groep hoort, je de gewoon ten van die groep gemakkelijk overneemt. Maar met de christelijke signatuur van het dorp heeft het volgens mij niets te maken. Evenmin is het waar dat er voor de jeugd niet veel te doen is hier: eerder hebben ze moeite met het uitkiezen waar ze nu weer eens heen kunnen gaan in het week einde. Ook het uitgaanscentrum van Noordwijk is vlakbij. Je moet trouwens niet denken dat het hier om een stelletje luie jongeren gaat of zo. Heroïnever- slaafden moeten er heel wat voor doen om aan geld voor de drugs te komen. Een deel moet zich daarvoor ook prostitueren. Daarbij heb ik de stel lige indruk dat de leeftijd van gebruikers steeds lager wordt. Zo ken ik via het JAC een meisje dat op haar twaalfde al een hele lijdensweg achter de rug had." W.P Leendertse van Beroepen College Rijnmond merkt op zijn school nooit wat van het drug gebruik. „Van publicaties weet ik natuurlijk dat er drugs ge bruikt worden door de jeugd en Katwijk is geen eiland. Maar hier op school merk je het niet openlijk. Ik kan niet uitsluiten dat het wej gebeurt, maar be vestigen kan ik het ook niet. Op school geven we voorlichting over drugs. Maar ik denk dat de problemen binnen gezinnen eerder een reden tot zorg zijn dan het drugprobleem." Rector J. Lugtenburg van het Pieter Groen College heeft evenmin zelden leerlingen kun nen betrappen op het gebruik van drugs. „Toch verbazen de cijfers van Sylvia van der Spek me niet. Met heroïne hebben we hier niet te maken, maar als je met de leerlingen praat, dan hoor je wel dat met name in de vrije tijd het gebruik van soft drugs niet tot de zeldzaamhe den behoort. Op school heb ik er echter de afgelopen 2, 3 jaar hooguit een of twee keer kun nen betrappen. Wij merken op school even min nare dingen die het gevolg zouden kunnen zijn van drug gebruik. I n daar letten we juist heel goed op. omdat er natuur lijk regelmatig verhalen circule ren. We vinden wel dat we dui delijk een taak hebben in de preventieve sfeer. Samen met de GGD bieden we een pro gramma waarbij de eerste klas informatie over roken krijgt, de tweede over alcoholmisbruik en in klas drie en vier de verdoven de middelen aan bod komen. Van ouders horen we inder daad wel dat ze het hele voor lichtingsprogramma wat ver sneld zouden willen zien. Voor lichting over drugs als je 15, 16 jaar bent, is wat aan de late kant. Vandaar dat we daar ook wel degelijk in de eerste leerja ren aandacht aan willen beste den." brengen, is bijvoorbeeld her vormd predikant P.J. Stam druk bezig met het organiseren van voorlichtingsavonden. Opvallend lijkt het feit dat juist op twee grote scholen voor voortgezet onderwijs in Katwijk, het Beroepen College Rijnmond en het Pieter Groen College, niets wordt gemerkt van het drugprobleem. Waar het onder zoek uitwees dat haast elke Kat wijker van 13, 14 jaar weieens hasj gebruikt, moet van de schoolleiding worden begrepen dat die stickies kennelijk alleen in de vrije tijd worden gerookt. PLATFORM 'Ouders gaan door een hel' Huisarts H.C. Moolenburgh is voorzitter van het Platform Verslavingszorg, maar heeft als arts in Katwijk ook te ma ken met drugproblemen. „Ik kom met name veel ouders tegen die klachten hebben, bijvoorbeeld omdat er sprake is van mishandeling door het verslaafde kind. Voor ouders betekent het leven met een verslaafd kind een soort hel waar ze doorheen gaan. Sinds twee jaar ben ik voorzitter van het Platform Verslavingszorg, waarin ver schillende instellingen sa menwerken. Dit onderzoek was een van de projecten van het platform. Daarnaast heb ben we een voorlichtingspro gramma voor ouders van drugverslaafden, voor de jon geren zelf en er zijn gesprek groepen voor ouders. Ook is er een sociale kaart, zodat ie dereen weet naar welke in stellingen kan worden door verwezen. Het wordt tijd dat er in Katwijk hard-drughulpverle- ning komt, ook al zijn er nogal wat vragen omtrent de vorm waarin die gegoten moet worden. We hopen dat de gemeenteraad over een dergelijke vorm van zorg zal nadenken nu het rapport over druggebruik er ligt. Óf er een centrum moet komen, is nog de vraag. We vinden het vooralsnog belangrijker dat het probleem erkend wordt en op zo'n breed mogelijke manier wordt aangepakt. En dat begint dan al bij de op voeding." De telefooncel bij winkelcentrum Hoornesplein is een van de verzamelpunten voor druggebruikende jongeren in Katwijk. In de nabijgelegen flats opereert een aantal dealers, terwijl in de telefooncel via speciale 06-lijnen soft-drugs kunnen worden besteld. foto henk bouwM KERKEN Dominee P. Stam komt als hervormd predi kant in Katwijk geregeld is aanraking met de problemen die gezinnen met een aan drugs verslaafd kind meemaken. „Ik ben dan ook absoluut niet verrast door de cij fers. Ik zie ontzettend veel ouders die wor stelen met verslaafde kinderen. Meestal verwijs ik ze door, bijvoorbeeld naar 'De Hoop' in Dordrecht. Maar soms vraag ik me af of het veel helpt, want deze jongeren zit ten vaak ontzettend in de knoop. Ik vraag altijd of de huisarts ervan weet. Ik weet dat jongeren soms verstoten wor den door het gezin als ze drugs gebruiken. Dan zijn vader en moeder dankbaar als zoon of dochter ver weg in Lutjebroek te rechtkomt en soms wordt daar ook wel stil letje aan meegewerkt. Er zit natuurlijk veel onmacht bij die ouders. Trouwens, dat geldt ook voor de kerken, hoor. De afgelopen week hebben we toevallig een informatie-avond belegd waar het plat form informatie kwam geven over drugs. De avond trok 600 mensen. Kennelijk wa ren er veel Katwijkers (ouders!) die meer over drugs wilden weten. Voorlichting is heel belangrijk, want de ouders moeten de signalen herkennen. Er zijn er nog veel bij die in hun onbenul niet merken dat het kind verslaafd raakt. De kerk in Katwijk is dan misschien wel behoudend, maar we hebben de ogen niet in de broekzak. We willen wel het goede be houden, niet het kwade. De uitspraak van de jongeren in het rapport dat de christelij ke benadering te overheersend is in Kat wijk, berust voor een deel misschien wel op waarheid. Er is een aantal mensen dat in starheid blijft steken. Dat maakt verhoudin gen stuk en jaagt de kinderen het huis uit. Maar een belangrijker probleem, dat mensen vaak niet eens meer durven te noe men, vind ik het fenomeen gehuwde wer kende vrouwen. Hoeveel kinderen komen niet alleen thuis uit school en moeten zelf thee zetten en de kachel aanzetten. Je hoeft niet eens christelijk te zijn om te begrijp dat een kind gezelschap en aandacht noi heeft. De jeugd van 13, 14, 15 jaar zit met meest vreemde vragen. Daar ligt ook 6 grote oorzaak. En dat geldt ook heus wel in christeli gezinnen. Er zijn hier mensen die alle av< den van de kerk aflopen, terwijl ik dan w eens denk: zou je nu niet eens een ave bij je gezin doorbrengen, gezellig thuis dan de televisie ook nog eens uitlaten." Onze bedoeling is de zaak wat open breken. In Katwijk is het toch nog stei moeilijk voor mensen om ervoor uit te I men dat het probleem ook bij jou th speelt. Daarom vind ik het niet verstan een centrum in Katwijk te vestigen. 1 werkt niet, een groot deel komt dan niet zou een goed opgezet centrum in de re moeten komen. Zeker als de kerk dan pa cipeert, is de drempel voor bepaalde K wijkers toch lager om erheen te gaan."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14