'Cadeau van 3,5 ton voor aannemer' 'Opvang asielzoekers verloopt vrijwel vlekkeloos' Leiden Regio Meubelplein in middelpunt Meer jongeren willen hangplek in Leiderdorp DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 HfNNYVAN ICMOND.ON 356414. PLV -CHEF HANS KOENt KOOP 0? 1 356429 Automobilist ziet fietsster niet leiderdorpEen 54-jarige Leiderdorpse fietsster is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op het Engelendaal, nabij de in gang van de parkeergarage van winkelcentrum Winkelhof. De vrouw werd aangereden door een rechtsafslaande 72-jarige Lei derdorpse automobilist. De vrouw raakte gewond aan het hoofd en is voor behandeling overgebracht naar het Elisabeth zieken huis in haar woonplaats. Vrouw breekt botje leiderdorp Met een gebroken middenhandsbeentje en een hoofdwond is een 75-jarige Leiderdorpse fietsster gistermiddag in het ziekenhuis opgenomen. De Leiderdorpse wilde bij de kruising Zijldijk/Van der Valk Bouwmanweg rechtdoor de Lei derdorpse Splinterlaan inrijden. Op de kruising werd ze aange reden door een 19-jarige Voorschotense automobiliste die vanaf de Zijldijk de Van der Valk Boumanweg wilde oprijden. Poolse scholieren bezoeken Duinzigt oegstgeest Een groep van dertig Poolse scholieren uit zuster stad Grodzisk bezoekt volgende week Oegstgeest. Ze zijn uitge nodigd door scholengemeenschap Duinzigt die de opvang regelt en een driedaags programma voor de Poolse delegatie heeft sa mengesteld. Zo ontvangt burgemeester S. Scheenstra op dins dagmiddag 4 oktober de groep en worden tripjes naar Schiphol en Volendam gemaakt. De uitwisseling is een vervolg van vorig jaar toen een groep leerlingen uit Oegstgeest een bezoek bracht aan Polen. Ska in 't Stathuys leiden De ska-band 'Odi odi' treedt zaterdag 1 oktober op in 't Stathuys aan de Breestraat 19 in Leiden. Deze band speelt naast covers ook eigen werk. De zaal gaat open om 21.00 uur tbderdorp judy nihof Volgens Bos kan het absoluut niet dóór de beugel dat wethou der A. van Dijk (BBL/ruimtelijke ordening) in zee wil gaan met dezelfde aannemer die het eer ste deel van de ophoging voor zijn rekening nam. „Het is prin cipieel verkeerd om van één aannemer uit te gaan", aldus Bos. Een meerderheid in de ge meenteraad (de collegepartijen BBL, WD, CDA en PvdA) schaarde zich gchter achter de wethouder. Drie miljoen gulden stelden de vier fracties beschik baar om snel door te kunnen gaan met ophogen van Leyhof. Daar zou zo'n haast bij zijn om dat er met ingang van 1 januari een rijksheffing van ongeveer 1,70 per kubieke meter zand wordt ingevoerd. Bovendien kan er dan eerder worden be gonnen met bouwen, wat ook weer financiële voordelen zou opleveren. De oppositiepartijen Groen Links en D66 stemden tegen het collegevoorstel. Volgens H. Veldstra (D66) ontbreekt een goede financiële onderbouwing. Ook de fractie van Groen Links stelde dat van de cijfers 'niks klopte'. „Ons wordt wijsge maakt dat de aannemer een koopje voor ons heeft. Maar hij vraagt dertig procent meer dan een jaar geleden." Volgens wet houder Van Dijk was door amb- Warmond plaatst in oktober laatste vluchtelingen warmond frank buurman „Het begin was moeilijk, maar we verwachten in Warmond in oktober in totaal 33 vluchtelin gen te hebben ondergebracht. Daarmee voldoen we aan het verzoek tot opvang dat het mi nisterie aan ons heeft gedaan. Het is allemaal erg goed gegaan en je kunt wel zeggen dat de opvang vlekkeloos verloopt. Dat is wel eens anders geweest." G. Kleijheeg, sectorhoofd burger zaken van Warmond is uiterst tevreden over de samenwerking met het Vluchtelingenwerk Oegstgeest. Eind jaren tachtig ging War mond voor het eerst zelfstandig aan de slag met de opvang van asielzoekers. „Helaas ontston den door onervarendheid pro blemen. Asielzoekers die van de ene op de andere dag ineens verdwenen waren, grote aan passingsmoeilijkheden hadden en soms de boel populair ge zegd gewoon belazerd hebben. Daar zijn de begeleiders, die er veel tijd en moeite instaken, toen op afgeknapt. Dat vinden we nog steeds erg jammer", vertelt Öeijheeg. Warmond besloot de opvang tijdelijk stop te zetten tot een meer professionele opvang mo gelijk was. De draad werd weer opgepakt toen het ministerie begon aan te dringen. Vluchte lingenwerk Oegstgeest werd in december 1992 benaderd en een overeenkomst getekend. In januari 1993 werden vervolgens de eerste vluchtelingen onder gebracht. In eerste instantie was het streven 10 asielzoekers te huisvesten, de gebruikelijke twee promille per 1000 inwo ners. Later na een beroep van het ministerie kwamen er 10 mensen bij. De woningstichting Warmun- da werd benaderd. Die had ech ter grote moeite om woningen te leveren. „Er was aanvankelijk nauwelijks sprake van doorstro ming op de woningmarkt. Dat betekende dat de enkele wo ning die vrijkwam bijna direct aan de asielzoekers beschikbaar moest worden gesteld", vertelt G. van der Horst, administra teur van Warmunda. Dat lever de bij woningzoekenden in Warmond irritatie op. „Ie hoort dan wel eens de bekende op merkingen van mensen die het onredelijk vinden dat een asiel zoeker voorrang krijgt boven een Warmonder die al geruime tijd op de lijst van woningzoe kenden staat." Warmunda slaagde er in twee eenkamerwoningen en een een gezinswoning op te hoesten. Overwogen werd wisselwonin gen neer te zetten, vooral toen het ministerie vroeg nog eens 13 vluchtelingen in de War- mondse gemeenschap op te ne men. Maar wisselwoningen werden afgewezen, omdat War mond geen concentratie van asielzoekers wil. Het huisvestingsvraagstuk loste zich vanzelf op toen er in de loop van 1993 een sterke doorstroming ontstond. „Ineens kwamen er weer veel woningen vrij. De juiste oorzaak is nog steeds onduidelijk", zegt Van der Horst. Het gevolg was dat van de wisselwoningen kon worden afgezien en dat afgelo pen zomer vrijwel iedereen kon worden geplaatst. Volgende maand komt plaats vrij voor laatste twee asielzoekers. „Alles overziend kun je nu zeggen dat Warmondse wo ningzoekenden tot maximaal een half jaar langer op een wo- Groen Links Leiderdorp boos op wethouder „We hebben het wel over miljoenen guldens. Een derge lijke transactie mag niet onderhands geregeld worden. Er Zouden meerdere offertes worden gevraagd maar dat is niet gebeurd." Fractievoorzitter C. Bos (Groen Links) protesteerde gisteravond-tijdens een raadsvergadering fel tegen de geplande gang van zaken rond de zandopho- ging van het tweede deel van de nieuwbouwlocatie Leyhof. Volgens hem heeft de gemeente de aannemer 3,5 ton cadeau gedaan. tenaren wel degelijk gesproken met andere aannemers, zij het via de telefoon. „Daaruit bleek dat andere aannemers niet on der dat bedrag konden komen." Bovendien was volgens de wet houder ook nog onderhandeld met de 'oude' aannemer van de eerste klus. „Dat heeft nog ge leid tot reducering van de prijs", aldus Van Dijk. Wethouder Van Dijk stelde dat het van groot belang is om met de 'oude' aannemer verder zaken te blijven doen. Deze had al voorzieningen getroffen voor het eerste deel van de werk zaamheden. zoals het leggen van een leiding van de loswal naar Leyhof en het opzetten van een laad- en losstation. Een nieuwe aannemer zou van de grond af aan moeten be- ginnnen, waardoor veel tijd ver loren zou gaan. Ook wees de wethoudér erop dat in dat geval ook de geluidsoverlast voor om wonenden van de loswal langer zou voortduren. „Dan moet er helemaal opnieuw een laad- en losstation worden opgebouwd. Je kunt beter doorgaan, anders ben je in de zomer nog niet van de geluidsoverlast af', aldus de wethouder. De fracties van Groen Links en D66 bleven bij hun kritiek. „We zijn niet tegen het versneld ophogen van Leyhof. Daar gaat het hier niet om. Wij conclude ren dat de gemeente de aanne mer 3,5 ton cadeau heeft ge daan", aldus fractievoorzitter Bos (Groen Links). leiderdorp Op deze foto van Leiderdorp is goed te zien dat het bekende Meubelplein een centrale plek inneemt in het gebiedje dat wordt begrensd door Dwarswatering, A4, Persant Snoepweg en Simon Smitweg. Rechtsonder het Meubelplein ligt Nieuw-Buitenzorg, een tehuis waar 45 meervoudig-gehandicapten wonen. Of de bewoners er nog lang blijven zitten, is de vraag. De stichting Philadel phia, eigenaar van het tehuis, wil graag verhuizen naar de nieuwbouwwijk Leyhof. De stichting ziet graag dat gehan dicapten in een gewone wijk wonen. Bovendien is het ge bouw aan de Elisabethhof te klein om iedereen een eigen slaapkamer en woonvertrek te bieden. Tegenover Nieuw- Buitenzorg staat het onderkomen van het regiokorps Hol lands-Midden. Het gebouw werd een jaar geleden offi cieel geopend. Aan de overkant van de Persant Snoepweg, geheel links op de foto, is een aantal woningen van de wijk Voorhof te zien. foto »frans rombout EERSTE HULP - Opleidingsin stituut Meduka begint donder dag in buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat 49 in Leiden een cursus eerste hulp aan kin deren. De cursus is bedoeld voor voor ouders en verzorgers van kinderen. De volgende data zijn 6, 7 en 14 oktober. De cur susprijs bedraagt 89 gulden. Dat is inclusief het boek, waarin de leerstof beschreven staat, dat de deelnemers na afloop van de cursus krijgen. De cursus duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Werkgemeenschap 'De RateL' houdt op zondag 2 oktober een dialezing in de grote zaal van het Leidse Volkshuis over verande ringen in de mode in de 19e eeuw. De lezing wordt verzorgd door C. Haldar, ze laat de wijzigingen zien die de mode onderging ten gevolge van het opkomend kapitalisme en de daarmee verbonden sociale omstandigheden. Het Leidse Volkshuis is gevestigd aan de Apothekersdijk 33a en de zaal is open om 10.00 uur. NAGERECHT Toeval De assistent-bedrijfsleider had de verleiding niet kunnen weer staan. Minstens één keer had hij een greep in de kassa gedaan bij de supermarkt waar hij werkte. De officier van justitie en zijn werkgever, vermoeden dat de 31-jarige Leidenaar waarschijn lijk meerdere malen uit de geld pot snoepte. De verduistering van 25 gulden uit een kassa in een Katwijkse supermarkt gaf de man gister morgen grif toe. De verduiste ring was zelfs gefilmd. „Ik had. m'n portemonnee niet bij me en ik moest tanken", legde hij )X)litierechter S.R. Mellema gis teren uit. De Leidenaar had volgens zijn werkgever ook verschillende malen geld weggenomen uit de kluis en/of de kassa in een fili aal van de supermarkt in Ter Aar. De verdachte ontkende die beschuldigingen echter. „Nou 't is wel toevallig dat in de periode dat u er werkte er kastetekorten waren", merkte de politierech ter op. „Heel opvallend, want dat was in Ter Aar nog nooit ge beurd." De inmiddels ontslagen assis tent-bedrijfsleider vond van niet. Hij beweerde dat er ook voor zijn komst regelmatig klei ne kastekorten waren in het Ter Aarse filiaal. „Maar het was ook wel héél toevallig dat de kaste korten verdwenen toen u uit dat filiaal vertrok", probeerde de de politierechter opnieuw. Tja, dat berustte dan inderdaad op stom toeval, beaamde de verdachte. Officier van justitie J. van Ek dacht er het zijne van. „Die ver duistering van 25 gulden is wel bewezen. Er zijn filmopnamen dat meneer aan het grabbelen is. Ik heb ook de overtuiging dat meneer de rest ook heeft ge daan, maar het wettig bewijs daarvoor heb ik niet. Dus daar moet ik vrijspraak voor vragen." Voor de verduistering van het 'tankgeld' eiste Van Ek een boe te van 500 gulden, eventueel te vervangen door tien dagen hechtenis. De verdachte was blij met deze eis, die door Mellema in een vonnis werd omgezet. „Ik heb de afgelopen tijd al genoeg ge boet. Ik ben direct ontslagen en heb daarna drie maanden in de bijstand gezeten, voor ik ander werk vond bij een verhuisbe drijf." 'j_.lt A Sprookjes De 23-jarige Leidenaar leed tij dens de rechtszitting aan een ernstige vorm van geheugenver lies. Hij had werkelijk geen idee waarom hij op die bewuste dag in februari met een pistool door de Julianastraat liep. Politierechter Mellema kwam niet ver met zijn vragen naar het hoe en waarom. „Ja, ik had dat pistool bij me, maar het was niet van mij", zei de verdachte in eerste instantie. Van wie 'dat ding dan was', wilde Mellema vervolgens weten. Maar het ant woord daarop bleef uit. De ver dachte wist 't niet, maar meldde even later dat hij het wapen zelf had gekocht, compleet met bij behorende kogels. Vijf minuten later werd die opmerking ge volgd door de toevoeging: „Ik dacht dat het pistool niet echt was." De officier van justitie tonde weinig begrip voor het vage ver haal van de verdachte. „U dacht dat het pistool niet echt was, maar waarom zaten er dan van die kogeltjes bij? Ik ben zo lang zamerhand te oud voor sprook jes. Als u zegt dat u dacht dat het pistool niet echt was, dan breekt mijn klomp. En dan druk ik me nog voorzichtig uit. Met de huidige toestanden in Ne derland nemen wij dit hoog op. Het in bezit hebben van dode lijke wapens is uit den boze." Van Ek eiste een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van zes weken. De advocaat van de verdachte, J.W. Landman, deed zoals hij het noemde een 'tegenbod'. Hij pleitte voor een geldboete, een voorwaardelijke straf of een aantal uren dienstverlening. „Mijn cliënt is op een leeftijd waarop wat branie achtig ge drag niet ongewoon is. Hij is bovendien first offender (zonder strafblad, red.). De werking van gevangenisstraf is niet altijd gunstig, omdat je dan in contact komt met personen met wie je beter niet in contact kunt ko men." De politierechter wilde niet in gaan op het 'tegenbod' van een boete, dienstverlening of voor waardelijke celstraf. Hij vonnis te zes weken onvoorwaardelijke opsluiting. „Dit is een ernstige zaak. U heeft een vaag verhaal, gewoon te zot voor woorden. Je hebt toch niet zo maar een pistool op zak?" erna straatsma Wethouder Kemer houdt de boot af leiderdorp» grond te tillen. De WD-fractie en D66-raadslid H. Veldstra stemden tegen het voorstel voor een hangplek in de Bloemerd. WD-raadslid M. Nienhuis kon zich niet voorstellen 'dat jonge ren zich in grote groepen naar een hangplek laten dirigeren'. Bovendien vond zij de Bloe merd geen goede locatie. Ze zei haar hart vast te houden voor de kleine kinderen die door het sportpark fietsen en mogelijk lastiggevallen zouden worden door de jongeren. „Als die hangplek er toch komt, dan is de eerste vereiste dat er goede verlichting komt." Ook haalde ze voorbeelden aan van misluk te experimenten met hangplek ken in andere gemeenten. Wet houder Kerner vond het van be lang om 'met een positieve in steek' naar de hangplek te kij ken. „En niet te denken, wat in andere steden gebeurt, zal hier ook wel gebeuren." Wethouder C. Kerner (CDA/weizijn) is onlangs bena derd door een nieuwe groep Leiderdorpse jongeren die ook een eigen 'hangplek' wil. Net als de jongeren die overlast veroor zaakten op het Van Alphen- plein, en nu een eigen ontmoe tingsplaats krijgen in sportpark de Bloemerd. Het nieuwe ver zoek wordt nog niet onmiddel lijk in behandeling genomen. „Ik heb nog geen vastomlijnde plannen voor nieuwe hangplek ken", zei de wethouder gister avond tijdens een raadsverga dering waar de beslissing viel over de eerste officiële hangplek in leiderdorp. De meerderheid stemde in met het collegevoorstel om een hangplek in de Bloemerd in te richten, en op vier nader aan te wijzen plaatsen ook dergelijke ontmoetingsplaatsen van de Kunst in Leidse bibliotheek In de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden wordt donderdag een ten toonstelling geopend van schilder- en tekenkunst van allerlei verschillende mensen. De meeste werken zijn aqua rellen maar er zijn ook pastel tekeningen en olieverfschilde rijen te zien. De tentoonstel ling is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bi bliotheek en duurt tot 1 no vember. ning hebben moeten wachten als gevolg van de inspanningen voor de vluchtelingen. Dat kan natuurlijk heel vervelend zijn. maar je moet het afzetten tegen de ellende die de asielzoekers hebben ondervonden", zegt Kleijheeg. De asielzoekers worden in middels geaccepteerd in het dorp. is de stellige overtuiging. „Ze zitten goed verspreid in elf woningen. Daar zitten huizen bij die zo klein zijn dat Warm onders ze niet eens willen heb ben", vertelt Van der I lorst. Vier Warmonders zetten zich in voor de vluchtelingen, zonodig bijge staan door vrijwilligers uit Oegstgeest. VRIJE TIJD Klaverjassen Buurthuis 't Spoortje houdt elke donderdag een kaart- en sjoel- avond, de buurtvereniging zoekt nog steeds nieuwe leden. Belangstellenden kunnen bellen met het buurthuis aan de Bern hardkade 40 in Leiden. Tel: 071 - 220866 Bingo Speeltuinvereniging Zuider kwartier houdt vanavond een bingo. Aanvang 20.00 uur in het clubgebouw aan de Anjelier- straat in Leiden. EVA Vrouwencentrum EVA begint morgen met lezingen in de klei ne zaal van Het Leidse Volks huis. Het thema van de eerste lezing is 'de vrouw als vluchte ling'. Inleider is L Mulder, me dewerkster van de stichting Vluchtelingenwerk Leiden. Hierna vertellen vluchtelingen vrouwen over hun ervaringen. De zaal aan de Apothekersdijk 33a is open om 20.00 uur. Voor meer informatie: Tel 071 - 149180 Slagbaltoernooi De gemeentelijke schoolsport- commissie houdt morgen een slagbaltoernooi voor basisscho len en het speciaal onderwijs in Leiden. De wedstrijden worden gespeeld op het sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel en beginnen om 13.00 uur. Bingo Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 in Ix'iden houdt morgen een bingoavond. Om 20.00 uur wordt een begin gemaakt met de acht rondes, de avond wordt afgesloten met een superronde. Voor meer infor matie: Tel 071-217222 Tentoonstelling In de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat in loeiden wordt morgen een tentoonstelling ge opcnd van tekeningen uit 'Kuik en het vergeten verhaal'. Dit is een prentenboek zonder tekst maar met geluid. Om 15.00 uur zal Koos Meinderts het verhaal vertellen zoals dat ook op een cd te horen is. De tentoonstel ling is daarna nog te bezichti gen tot en met zaterdag 29 ok tober. Fiom Buro Fiom begint morgen in sa menwerking met het I.eids Volkshuis een gespreksgroep voor gescheiden vrouwen met kinderen. De bijeenkomsten worden gehouden op woensdag van 20.00 tot 22.00 uur in het Volkshuis, Apothekersdijk 33a in Leiden. Voor meer informa tie: 071 -226098 of 071 226199. Kookcursus De stichting Arabische Vrouwen 'Narcis' begint morgen met een cursus Arabisch koken. Deze cursus van tien lessen is vooral bedoeld voor niet-Arabische vrouwen. De lessen worden ge geven in de zaal van de stich ting aan de Driftstraat 77 in Lei- den van 19.00 tot 21.00 uur. Voor opgave en meer Informa tie: Tel 071 230553. Pandemoniu In museum Boerhave aan de I.ange St. Agnietenstraat 10 in Leiden, wordt morgen speciaal voor kinderen van 4 tot 8 jaar een voorstelling gegeven door Pandemonia. 'Maxi's mix' is een voorstelling vol experimenten met gassen, vloeistoffen en kleurveranderingen, het is een introductie in de chemie op een veilige manier. De kinderen mogen na afloop ook zelf proef jes doen. De voorstelling begint om 14.30 en het reserveren van plaatsen wordt aanbevolen. Tel: 071-214224. Kunstschaatsen De ijsbaan in Leiden start begin oktober weer met lessen kunst schaatsen. De lessen zijn op de donderdagmorgen en geschikt voor mensen van alle leeftijden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de trainster. Tel: 01751- 11198.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13