'Pastoor vertrekt niet uit zichzelf Kerk Samenleving Kerklaan tijdelijk pastoor Langeraar Missieveiling brengt ruim 60.000 gulden op DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 BUITENLAND KORT Pausreis Paus Johannes Paulus II zal in januari 1995, zoals ge pland. de Wereldjongeren- dag in Manila op de l ilipij- nen bijwonen. Dat hebben de plaatselijke organisatoren van het bezoek gisteren in de Filipijnse hoofdstad meege deeld. Het uitstel van de reis naar de Verenigde Staten in oktober heeft geen invloed op het bezoek aan de Filipij- nen. De woordvoerder van de paus maakte vorige week bekend dat de Heilige Vader de reis naar Amerika heeft uitgesteld omdat hij nog niet volledig is hersteld van de operatie aan zijn rechterbo- venbeen. Hij onderging de ingreep in april van dit jaar. De artsen hadden de 74-jari ge kerkleider geadviseerd de eerste zes maanden na de operatie zijn been niet te veel te belasten. Het Vaticaan heeft volgens de organisato ren bevestigd dat de paus van 12 tot 16 januari naar het Verre Oosten zal afreizen. De paus wil behalve aan de Fili- pijnen een bezoek brengen aan Papoea-Nieuw-Guinea, Australië en Sri Lanka. Synagoge De grootste synagoge van Australië in Sydney is zon- dagavond (plaatselijke tijd) in vlammen opgegaan. Waarschijnlijk is de brand door kortsluiting ontstaan, zo maakte de politie gisteren bekend. De brandweer had het pas da twee uur onder controle, hoewel ze dankzij een alarm installatie in het gebouw snel ter plaatse was. „Natuurlijk is de brand zeer zorgwekkend voor de joodse gemeente", zei woordvoerder Jeremy Jo nes van het uitvoerend comi té van de Australische joden zondag, toen brandstichting nog niet werd uitgesloten. Drie jaar geleden werd Syd ney geconfronteerd met meerdere brandaanslagen op synagogen. Daarbij werd één godshuis volkomen ver woest. Leden van de 3000 zielen tellende joodse ge meente in de buurt van het centrum van de stad, toon den zich maandag hel diepst getroffen door het verlies van de Thora-rollen die zich in de synagoge bevonden. De meerderheid van de joodse gemeenschap van Sydney woont in de buitenwijken van de stad. In totaal telt Australië 60.000 joden. Homoseksueel De vooraanstaande angli caanse geestelijke Michael '1 urnbull zit niet in over ont hullingen dal hij 26 jaar gele den is schuldig bevonden aan een homoseksuele daad met een boer in een openba re toiletruimte. Hij gaal er van uit dat hij op 22 oktober officieel gewijd zal worden tot bisschop van Durham, een functie die hij nu al be kleedt. Zondag maakte het Britse dagblad News of the World de 'ernstige onzedelij ke daad' van Turnbull be kend. Hij was in 1968, toen het voorval plaatsvond, ka pelaan in hel aartsbisdom York. Inmiddels is hij ge trouwd en heeft hij drie kin deren. Hij heeft zich uitge sproken tegen de toelating van homoseksuele priesters tot de Kerk van Engeland. I lomoseksualiteit is volgens hem 'onverenigbaar' met het priesterambt. De aartsbis schop van Canterbury en geestelijk leider van de ze ventig miljoen anglicanen in de wereld, George Carey, en andere kerkleiders hebben gezegd Turnbull te steunen. Zij menen dat zijn verleden vergeten moet worden Langeraar.se parochieleden willen duidelijkheid over beweegredenen Van Dommelen Uiteraard was er wel eens wat, tussen pastoor J.P. van Dommelen en zijn kerkbe stuur. „Maar bij u en mij thuis is ook wel eens wat", zegt vice-voorzitter L. van Doorn van de parochie vergoelijkend. Toen Van Dommelen deze zomer tij dens een vergadering van het kerkbestuur aankon digde dat hij Langeraar zou gaan verlaten, kwam dat voor Van Doorn dan ook als een donderslag bij hel dere hemel. Heimwee naar het zuiden des lands, zo denkt hij inmiddels de wa re reden van het vertrek van de bij veel parochia nen geliefde pastoor te kunnen verklaren. Conflic ten met (een deel van) het kerkbestuur, laat een aan geslagen Van Dommelen vanuit de pastorie via een woordvoerder weten. LANGERAAR DICK VAN DER PLAS De gelovigen die gisteren de he le dag door naar de pastorie belden, begrepen er in elk geval niets van. Uit de brief die bis schop A.M. van Luyn van Rot terdam afgelopen zondagmor gen voorlas - nota bene net na de eucharistieviering waarin hij de schitterend gerestaureerde Adrianuskerk weer in gebruik nam - konden zij weinig opma ken. De monseigneur maakte melding van het feit dat 'pastor J.P. van Dommelen mij heeft verzocht hem te ontheffen van zijn pastorale taak in uw paro chie'. ,,Na intensief beraad met hem en met het kerkbestuur heb ik besloten om op zijn ver zoek in te gaan. Pastor Van Dommelen is ruim driejaar hier werkzaam geweest. Dat is de periode die gebruikelijk is voor een eerste benoeming van een pas gewijd priester. Graag spreek ik mijn dank uit voor het vele goede dat pastor Van Dom melen in deze parochie heeft gedaan", aldus Van Luyn. Over onenigheid met het kerkbestuur geen woord. Inte gendeel. Van Luyn sprak zijn dank uit voor de wijze waarop het kerkbestuur zich heeft ge kweten van zijn verantwoorde lijkheid en 'vooral voor de wijze waarop het, in overleg met het bisdombestuur, is omgegaan met de wens van pastor Van Dommelen'. Verstandhouding Maandagmorgen vroeg wil Van Dommelen zelf nog wel even aan de telefoon komen om toe te lichten dat die 'wens' zeker niet uit hemzelf is voortgeko men. Er was sprake van om standigheden die hem tot deze stap hebben aangezet. Ge vraagd naar een nadere toelich ting op die mededeling, aarzelt de pastoor. I let ligt wat moei lijk. Is het mogelijk om in de loop van de ochtend even terug te bellen? Als een kwartier later de tele foon gaat laat Van Dommelen De Langeraarse pastoor J.P. van Dommelen. zich vervangen door parochiaan A. Keijzer. Die geeft onomwon den toe dat er veel meer aan de hand is dan uit de brief van de bisschop blijkt. Hij schetst het beeld van een hele actieve pas toor, die 85 tot 90 procent van de gelovigen aan zich bindt, maar stukloopt op de houding van een klein deel van het kerk bestuur. Maar ook Keijzer slaagt er niet in om aan te geven waar het nu precies scheef ging tus sen de zieleherder en het uit le ken samengestelde bestuur. Het klikte niet, de onderlinge ver standhouding was niet goed, er was sprake van een stukje jaloe zie, zoveel was hem wel duide lijk. Een kleine groep parochia nen vond het werk van de pas toor te behoudend en drongen aan op een grotere rol van de leek in de kerk. Ook de rol van de koster, in feite de rechter hand van de pastoor, wordt door hem als 'kwalijk' omschre ven. „En voor je het weet wordt het een heel verhaal en esca leert de zaak. Begrijpt u wel?" Doodzonde van de parochie, vindt Keijzer het. „Van Domme len heeft een hele schare vrijwil ligers rond zich verzameld en zorgde voor een steeds vollere kerk. Mijn grote angst is dat dit allemaal gaat verlopen." Embargo Vice-voorzitter Van Doorn van het kerkbestuur kan zich niet boos maken over deze aantij gingen. „Ik kan alleen maar ver tellen hoe de zaak werkelijk in elkaar steekt." Dat doet hij in chronologische volgorde, te be ginnen op 11 juli. Op die dag kondigt Van Dommelen tijdens een vergadering aan dat hij bij het bisdom ontslag zal indie nen. Van Doorn is verrast, voor al als blijkt dat de pastoor al sinds december 1993 pogingen in het werk stelt om overplaat sing te krijgen. „Daar was ik graag van op de hoogte gesteld, ja", zegt de bestuurder. „Zelfs in het kleine comité van pastoor, secretaris en voorzitter van het kerkbestuur is hier nooit met een woord over gerept. Dat had ik wel correct gevonden." Samen met vertegenwoordi gers van het bisdom wordt ver volgens verschillende keren met de pastoor gesproken, maar die blijkt niet van zijn eerder inge nomen standpunt te wijken. Wel slaagt men erin de datum van vertrek uit te stellen tot twee zondagen na de feestelijke ingebruikname van de op dat moment nog in de steigers staande kerk. liet bericht van vertrek van Van Dommelen wordt door het bisdom gebon den aan een embargo, 'om geen onrust in de parochie te zaaien'. Over de beweegredenen die Van Dommelen voor zijn over plaatsing aanvoert kan kerkbe stuurder Van Doorn kort zijn. „Die begrijp ik niet. Allereerst is er geen sprake van dat het kerk bestuur over deze zaak verdeeld zou zijn. We vormen een geslo ten rij. En ten tweede is er nooit ernstige kritiek op het functio- Na het vertrek van J.P. van Dommelen op 9 oktober a.s. zal drs. J.J. Kerklaan als paro chie-administrator tot 1 febru ari 1995 de Langeraarse paro chie leiden. In de tussentijd zal zowel door het bisdom als door het kerkbestuur worden gezocht naar een definitieve opvolger. Kerklaan fungeert zo'n beetje als 'vliegende keeper' in het bisdom van Rotterdam. Zeer recent was hij ook tijde lijk pastoor van parochies in Noordwijkerhout en Sassen- heim. De huidige pastoor Van Dommelen gaat op 9 oktober om 10.30 uur voor het laatst voor in de parochiekerk van Langeraar. Hij neemt op die dag ook afscheid van de paro chianen. neren van de pastoor geweest. Bij een deel van de parochie lag hij goed. bij een ander deel wat minder. Wij als kerkbestuurders waren niet ontevreden. Er is ook een dringend beroep op Van Dommelen gedaan om te blij ven, maar hij was niet van zijn plaats te brengen." De 'confljcten in de persoon lijke sfeer' waaraan door Keijzer en de pastoor zelf wordt gerefe reerd, zijn volgens Van Doorn terug te brengen tot aanvarin gen met een enkeling. „Ook in een volgende parochie zal er wel weer iemand zijn met wie het niet helemaal botert. Dat is nog geen reden om al die ande-; re mensen dan maar in de kou te laten staan.'' Schoonheidsprijs De verschillende geledingen in de Langeraarse parochie willen op korte termijn opheldering fan het kerkbestuur. „In dit sta dium vinden wij het nog te vroeg om te reageren", zegt J. Boxen van de Parochiële Chari- tas Instelling. „Wat ik wel kwijt wil is dat de manier waarop dit vertrek naar buiten is gebracht, mij helemaal niet aanstaat. Over de inhoudelijke kant van het conflict hebben wij nog geen standpunt bepaald, maar dat de procedure de schoon heidsprijs niet verdient moge duidelijk zijn." Woordvoerder Keijzer, ten slotte, verwacht dat dit muisje voor het kerkbestuur nog wel een staartje zal krijgen. „Er zijn parochieleden die de barricade opwillen." BEROEPINGSWERK ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse missieveiling heeft 60.800 gulden in het laatje gebracht. De opbrengst is daar mee iets lager (3000 gulden) dan in 1993, maar volgens de organisatie is dit vooral het ge volg van het inkorten van de omvangrijke kavellijst. „De rfiensen zijn zeker niet minder gaan geven", zegt Marian van der Berg van de werkgroep Mis sie en Ontwikkeling. „Over de opbrengst zijn we meer dan te vreden." De opbrengst van de veiling kan nog worden ver meerderd met de inkomsten van de kinderveiling (431,60 gulden) en de missie-disco in jongerencentrum Utopia (407 gulden). De missieveiling in het plaat selijke Muziekcentrum werd ge opend door pater Jan van der Zalm, een Zoeterwoudenaar die werkzaam is in Maleisië. Hij veilde een setje postzegels uit de Filipijnen. Net als andere, uit Zoeterwoude afkomstige mis sionarissen profiteert Van der Zalm van de opbrengst van de veiling. Ook gaat er geld naar de vroegere werkgebieden van in middels overleden paters die uit het dorp afkomstig NEDERLANDSE HERVORMDE KERK e Halle (Gld): P. Verhoeff. LEIDEN; te Holten: mw. M.A. Los te Biezelmge. te Huizen: J. van Dijk te Tholen. die bedankte voor Ouderkerk aan den IJssel (wijk West); 9 Berkel en Rodenrijs: J.B. Alblas te Bedankt, voor Haamstede J G. Schenau te Middelburg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenzande: J.J. Ta- nis te LISSE. Bedankt voor Rotterdam-7uid: P. Melis te Nieuw Beijerland HET WEER Verdere afkoeling Maandag werd ons land van twee kanten bedreigd door slechtweer- gebieden; toch bleef er nog een na zomersfeer hangen. Een buienzo ne, die uit het zuidwesten naderde, produceerde slechts een enkele millimeter regen in Zeeland en Zuid-Holland en een opdringend koufront uit het noordwesten ver loor zijn identiteit vrijwe' geheel Gevolg was dat het rustige, wat ne velige weer nog een dagje werd ge prolongeerd. De zon liet zich af en toe zien en bij weinig wind voelde het lauw aan. Met 18 tot 20 gra den, in Limburg nog 22 graden, bleef het een drietal graden war mer dan normaal voor eind sep tember. Een meevaller dus en daarmee werd de trend gezet voor de komende dagen. Het mag dan wel koeler worden; een rigoureuze overgang naar herfstweer wordt nog even uitgesteld. Op de weerkaart is er wel een grote najaarsdepressie verschenen, maar deze richt zijn energie voorname lijk op de Noord-Europese landen. Vooral de Noorse kusten krijgen veel wind en regen te verwerken en we zien hogerop In het noorden (Lapland en IJsland) al de eerste winterse verschijnselen m de vorm van sneeuwval en lichte tot matige vorst in de nacht. Randstoringen van de depressie reiken nog juist tot aan het noorden van Nederland Een zwak front uit het noordwester komt morgen ergens boven ons land tot stilstand en lost tegelijker tijd op. Er blijven nog wat wolken velden over; de hoeveelheden re gen zijn gering. Waarschijnlijk laat de zon zich ook weer af en toe zien De matige westenwind zorgt voor aanvoer van nog wat koelere lucht; meer dan 15 graden wordt het woensdag vrijwel nergens meer. Een randstoring met wat meer in houd komt donderdag langszij. Vooral in het noorden van land kan er regen gaan vallen; meer naar he zuiden neemt de intensiteit af of blijft het zelfs droog. Een ocea nisch hogedrukgebied, dat een paar dagen met zijn uitloper nog dicht in de buurt bleef, verschuift in de richting van IJsland en maakt tegen het weekeinde de weg vrij voor een volgende randstoring, die wat zuidelijker reikt dan zijn voor gangers. Tevens komt er een polai re stroming met gure buien de Noordzee afzakken. Naast een toe nemende regenkans bestaat er vanaf vrijdag dus een neiging tot verdere afkoeling. HET WEER IN EUROPA Middagtemper sen 3 en 13 graden. Denemarken: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen. Ook perioden met veel wind. Maximutemperatuur rond 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: in Schotland perioden met regen. Mid- dagtemperatuur rond 15 graden, maar Schotland enkele graden lager. Belgieen Luxemburg: Vrij veel bewolking, maar vooral morgen ook af en toe wat zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur cir ca 16 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en van tijd tot tijd wat zon. In de oostelijke departementen echter eerst nog kans op wat regen. Middagtempera tuur langs de kust ongeveer 16 graden, in het binnenland ongeveer 20 graden. Spanje:- Flinke perioden met zon en op veel plaatsen droog. Maar langs de Golf van Biskaje kans op wat regen en later aan de zuidelijke Costa's een enkele on weersbui. Maxima uiteenlopend van 18 graden langs de Golf van Biskaje tot dicht bij 30 graden in het zuiden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vooral op de noor delijke stranden kans op een lokale on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: berggebieden, en later ook aan de noor delijke westkust, kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur op de stranden ongeveer 22 graden Flink wat zon maar af en toe ook wolken velden en een kleine kans op den on weersbui. Aan Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.34 Zon onder 18.22 Maan op 23.37 Maan onder 14.40 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.46 20.12 Laag water 03.46 16.26 Weerrapporten 26 september 19 nw2 1? 12 00 d 30 gra niddagtemperatuur Zuid-Frankrijk: Van tijd tot tijd zon en vooral in de oos telijke departementen nog kans op een bui. In het zuidoosten kan de Mistral op steken. Middagtemperatuur uiteenlo pende van ongeveer 19 graden aan de westkust tot 25 graden aan de Middel landse Zee-kust. Mallorca en Ibiza: In de noor.delijke helft half tot zwaar be wolkt en vooral vandaag enkele stevige regen- en onweersbuien. In de zuidelijke helft overwegend zonnig en bijna overal droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 20 graden in het noorden, 27 10 0.0 15 10 O.O 26 19 O.Q het merengebi den in het zuiden Corsica en Sardinië: Perioden met zon i meer bewolking ei )bui. Middagtemperati ongeveer 30 gra

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12