Leiden f>ed Leiden zoekt dagelijks voor vluchtelingen Bruine bakken Kooi maand vol Leidse delegatie haalt Milpebollen in Turkije UR niet naar rechter Kinderboekenweekfeest in het Leidse Volkshuis LVC blijft op kop in race om Trianon 3INSDAG 27 SEPTEMBER 1994 hef hennyvan ecmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 0 'Probleem opvang op bord gemeenten geschoven ichttien wanhopig iden. rudolf kleun .chttien wanhopige asielzoekers op zoek naar onderdak leidden zich vorige week bij de Leidse politie. Het afge- open weekeinde kwamen er nog eens vijf bij, vertelt wet- ouder J. Laurier. En gisteren zocht Vluchtelingenwerk .eiden opnieuw voor vijf mensen een bed. gere vrouwen. Maar ook voor die groepen is dat onvoldoende. Degenen voor wie geen plaats is moeten noodgedwongen zelf op zoek naar een verblijf. Ze gaan met name naar plaatsen waarvan ze weten dat er fami lieleden of kennissen wonen. En als het ook daar niet lukt, ko men ze bij de politie of Vluchte lingenwerk terecht. Hoewel het water de COA tot de lippen lijkt te zijn gestegen, wil men daar nog niet spreken van een noodsituatie. Vorig jaar was daar wel sprake van, toen sliepen mensen in het veld en was er ook noodopvang in ten- Ie Centrale Opvang Asielzoe- ers (COA) heeft te kampen met /erstoppingsproblemen'. Het antal asielzoekers groeit terwijl opvangcentra - ook het cen- um in Leiden - overvol zijn. e doorstroming is mondjes- laat, want de toelatingsproce- ures verlopen langzaam. COA Vluchtelingenwerk schatten l!|at er wekelijks voor 500 men- ?n geen plaats is in de centra, m in de ergste nood te voor- en heeft de COA wel extra viaatsen voor bijvoorbeeld ge- nnen met kinderen en zwan- ten. De verwachting is dat de problemen dit keer snel voorbij zijn. Volgende maand gaan op vangcentra in Den Haag (600 plaatsen) en Dronten (800 plaatsen) open, in november volgt Leiden (Roomburg, met 600 plaatsen). Bovendien komt er een versnelde eerste selectie voor de toelating van vluchte lingen. Dat is gebaseerd op de ervaring die de afgelopen zömer in Schalkhaar werd opgedaan met Roemeense 'asieltoeristen'. Gisteren is de bestaande twaalf opvangcentra bovendien ge vraagd de capaciteit met twintig procent uit te breiden. Maar voorlopig zwermen de vluchtelingen uit en moeten plaatselijk oplossingen worden gezocht, tot ongenoegen van bijvoorbeeld wethouder Laurier. ,,ln feite wordt het probleem bij de gemeente neergelegd. We den kees van kuilenburg Echtpaar pleegt steunfraude iiDENEen Leids echtpaar heeft de sociale dienst vier jaar lang voor 120.000 gulden opgelicht. De 49-jarige man en zijn 47-jari- ge vrouw hadden samen een uitkering. Dit terwijl de man er een baan bij had. Het echtpaar heeft de steunfraude toegegeven. '(Iond vergiftigd leiden In de buurt van de Cornelis Schuytlaan in Leiden is afge- B- lopen weekeinde een hond aan vergiftiging overleden. Het dier werd na een wandeling met zijn bazin plotseling ernstig ziek. Een dierenarts constateerde dat het dier was vergiftigd. Wat het precies heeft gegeten was niet meer na te gaan. Bij het Academiegebouw over handigt de Turkse ambassadeur mr. Z. Celikkol een deel van de partij bollen - meegebracht door de delegatie - aan rector- magnifïcus prof. dr. L. Leertou wer. Net als vier eeuwen gele den worden de bollen in de Clu- siustuin van de Hortus geplant. In de avonduren herhaalt de ambassadeur dit. In de Pieterks- kerk krijgt burgemeester Goe- koop, een pakketje bollen. Dat gebeurt tijdens de internationa le herdenking van Leidens ont zet. Maandag 3 oktober wordt een vervolg aan de actie gege ven. De met bloemen versierde postkoets njdt mee in de tradi tionele optocht door de Leidse binnenstad. Het planten van de bollen krijgt een vervolg. Het is de be doeling om elk jaar in septem ber in de Hortus een bollen- plantdag te houden. Dit om de verbondenheid van Leiden met de tulp te symboliseren en om tevens de komst van een nieuw bloemenseizoen aan te kondi gen. E;n delegatie van het gemeen- bestuur van Leiden krijgt orgen in de Turkse hoofdstad tanboel een partij tulpebollen. zijn bestemd voor de ge en de universiteit. is uitgenodigd in het van de viering 400 jaar lp. De actie in Istanboel is een .n de laatste activiteiten van ït jubileum. Vanaf 8 oktober is S de Nieuwe Kerk in Amster- im de expositie 'De tulp en de mst' te zien. IDe delegatie vliegt vrijdag ;er terug naar ons land. Vanaf :hiphol staat een tocht in een istkoets op het programma, it in navolging van de tocht 400 jaar geleden werd ge laakt. Toen introduceerde Clu- s via de Hortus Botanicus de p vanuit Turkije in ons land. iniDe postkoets met vierspan imt rond 15.45 uur in Leiden n. De route is als volgt: Lage jndijk, Zijlsingel, Oosterkerk- aat, Ir. Driessenstraat, Hooi- Levendaal, Korevaar- aat, Breestraat en Rapenburg. jjnc raa i aci raa LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE- Moet je in beroep gaan tegen het tijdelijke verlies van je be langrijkste bevoegdheden, ja of nee? Die vraag hield de Leidse universiteitsraad (UR) gister avond geruime tijcj bezig. Uit eindelijk werd het besluit om alsnog een rechtszaak tegen de minister van onderwijs te be ginnen, uitgesteld. De universiteitssraad hikt nog steeds aan tegen de 'algemene maatregel van bestuur' waarin de minister deze zomer bepaal de dat de UR tijdelijk geen be sluiten mag nemen. De raad rest voorlopig alleen een advise rende taak. Een eveneens tijde lijk ingestelde Raad van Toe zicht ldjkt bij het besturen van de universiteit over de schou ders van de UR en het college van bestuur mee. Aanleiding voor deze ver gaande ministeriële ingreep vormde de Annex-bouwaffaire. In deze bouwzaak zijn miljoe nen guldens verdwenen door fraude en oplichting. Hiervan wordt Qnder andere een voor malige hoge ambtenaar van de universiteit verdacht. De minis ter oordeelde in juni dat de UR buiten zijn boekje was gegaan door de vorige collegevoorzitter, C. Oomen, als verantwoordelij ke voor deze fraudezaak aan te wijzen. Hij kreeg een motie van wantrouwen aan zijn broek maar verliet het slagveld pas na het verzoek van de minister om te vertrekken. Maar de UR kreeg er ook van langs: de raad mag voorlopig niet meebeslissen over zaken die de universiteit aangaan. Al eerder ging de UR in be roep tegen de tijdelijke maatre gelen. Vorige week liet minister Ritzen weten dat hij dat beroep naast zich neerlegt. ,,Maar ons staan nog andere wegen open", aldus UR-voorzitter Mulder. ,,We kunnen naar de civiele rechter stappen en een kort ge ding of een voorlopige uitspraak vragen. We kunnen ook naar een bestuurlijke rechter stap pen. We moeten daarbij reke ning houden met de tijd die zo'n procedure kost en de kans van slagen." In de discussie die volgde bleek dat de raad twee doelstel lingen beoogt bij een eventuele stap naar de rechter. ,,We willbn voorkomen dat deze maatrege len een precedent scheppen voor andere universiteiten om raden de bevoegdheden te ont nemen. Maar daarnaast willen we natuurlijk zo snel mogelijk van die Raad van Toezicht af', aldus voorzitter Mulder. Buiten-universitair lid (bul) W. Rosinga liet onomwonden weten te zullen vertrekken als de raad niet naar de rechter stapt. „Die Raad van Toezicht vind ik even belachelijk als die carpoolstrook, die geflopt is. En misschien is 'ie wel net zo kost baar als die belachelijke strook. Ook namens de Nederlandse belastingbetaler wil ik nu wel eens weten wat deze maatrege len de Leidse universiteit alle maal kosten!" Volgens collegevoorzitter L. Vredevoogd kost de Raad van Toezicht de universiteit niets. „Mij is daar althans niets van bekend." Volgens het ministerie van onderwijs echter worden de eventuele rekeningen gewoon naar de universiteit gestuurd. UR-voorzitter Mulder ver schoof de hele problematiek van 'wei-geen beroep' op ver zoek van enkele UR-leden naar een volgende, extra in te lassen, UR-vergadering. Wordt ver volgd. Groen Links Q Groen Links in Lei- I J derdorp is boos op wethouder Van Dijk. Vol gens de partij wil hij een aannemer 3.5 ton cadeau doen. De Regenboog /t f- De gemeente Alke- I 3 made wordt niet 'gesplitst' om basisschool De Regenboog in Nieuwe Wetering te kunnen laten voortbestaan. beheersen de situatie nu nog re delijk, maar het rijk zal ook wat moeten doen. Het is bovendien een heel vervelende situatie voor de betrokkenen. Hun asiel aanvraag wordt niet in procedu re gebracht en ze blijven daar door langer in onzekerheid." Gemeente en Vluchtelingen werk brengen vluchtelingen on der andere onder via de Stich ting Binnenvest (vroeger On derdak), maar ook bij een aan tal goedkope pensions en ho tels. „Tot nu toe lukt het ons ook nog, maar het vergt een hoop extra werk", vertelt L. van Blijswijk van Vluchtelingenwerk Leiden. De wethouder bena drukt dat tot nu toe iedereen die in Leiden aanklopte onder dak heeft gekregen. „Het is ze ker niet zo dat vluchtelingen in Leiden moeten zwerven." FOTO HENK BOUWMAN Het straatbeeld gisteravond op de Hogewoerd. Overal vuilniszakken, terwijl maandag niet meer de ophaaldag is. 'Logica in nieuwe ophaalschema ver te zoeken LEIDEN HANS KOENEKOOP De logica in het nieuwe ophaal schema van het huisvuil is ver te zoeken. Dat beweren althans bewoners van De Kooi, die gis teren voor het eerst hun contai ner op maandag moesten bui ten zetten. Gek genoeg moest dat per se de groene bak voor restafval zijn, die vorige week ook al was geleegd. De bruine bak met groente-, fruit- en tuin afval (GFT), op 13 september voor het laatst geleegd, moet nu normaal gesproken nóg een weekje wachten. Maar maandag 3 oktober, op Leidens belang rijkste feestdag, rijden geen vuilwagens. En dus komen de bruine bak ken pas op een ingelaste op haaldag op vrijdag 11 oktober aan de beurt. „Die bakken stin ken straks weg", klaagt een be woonster. „Degene die dat schema heeft bedacht, heeft ze ker zitten slapen." Heel vervelend, noemt woordvoerder F. Delemarre van de reinigingsdienst de ongeluk kige situatie, maar dat een amb tenaar heeft zitten slapen, be strijdt hij. „Het nieuwe ophaal schema is stadsbreed gemaakt. In sommige wijken worden de bakken niet alleen op andere dagen geleegd, maar moet ook de container worden verwisseld. Zou het schema eerder zijn in gevoerd, dan was er niets aan de hand geweest. Nu komt het voor De Kooi precies zo uit dat 3 oktober er tussenvalt. Helaas zien wij geen mogelijkheid de bruine bakken eerder te legen. Het nieuwe schema laat ge woon geen extra rijbeurt toe." In de informatie die vooraf is verstuurd, is expres niet ver meld dat bewoners van De Kooi voor de gelegenheid het GFT- afval bij het restafval in de groe ne mochten dumpen. „Dat zul len wij nooit propageren. Men sen moet juist consequent de twee bakken blijven gebruiken. Uit onze steekproef is gebleken dat het scheiden van huisvuil nog veel beter kan in Leiden. Bovendien kost het de gemeen te meer geld als restafval en GFT-afval weer bij elkaar wor den gegooid." Delemarre verbaast zich er overigens over dat heel veel mensen gisteren toch nog ver keerd hun bakken en zakken buiten zetten. „Ik snap niet goed dat het, ondanks de mijns inziens heldere en zakelijk in formatie vooraf, toch verkeerd gaat. Onze ervaring is dat men sen altijd erg gespitst zijn op de ophaalroosters. Ik hou het er toch maar op dal Leiden er nog aan moet wennen." Dal gisteren vooral aan de Hogewoerd de vuilniszakken op de stoep stonden, verbaast hem mindér. „Het centrum van Lei den kent een aantal plaatsen die hardnekkig als vuilstort plaats worden misbruikt. De hoek I logewoerd/Korevaar- straat is, er zo een, maar ook achter de parkeergarage van Hoogvliet en bij de containers op de Kaasmarkt is het altijd een bende. Mensen zetten daar voortdurend zakken vuil bij. En wisten we maar wie het deden." Een oplossing voor deze 'knelpunten' ziet Delemarre in de contracten die de gemeente met bedrijven en winkeliers aan het afsluiten is over het ophalen van hun afval. Momenteel is er met tachtig procent een con tract afgesloten of overeenstem ming bereikt. „Als honderd pro cent een contract heeft, dan ben je volgens mij van dat gelazer af." leiden is er tijd voor knutselwerk en te kenen met 'de nacht' wederom als thema. Tijdens de kinderboekenweek worden ook andere activiteiten gehouden. Op dinsdagavond 4 oktober worden bij boekhandel Zandvliet aan de Haarlemmer straat de winnaars bekend ge maakt van de griezelverhalen- wedstrijd. Op 8 oktober signe ren de schrijvers T. Tellegen en M. Post hun boeken tussen 14 en 15 uur bij bockhandel Kooy- ker. Een demonstratie van CD-i heeft zaterdag 15 oktober plaats bij boekhandel De Kier. Bij de bibliotheken worden tijdens de kinderboekenweek exposities gehouden van bekroonde kin derboeken. Nacht. Dat is de titel van het kinderboekenweekfeest dat za terdag 8 oktober wordt gehou den in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Het feest bestaat uit twee theatervoorstel lingen, een optreden van een koor en een boekenmarkt. Het evenement wordt georganiseerd door de plaatselijke bibliotheek, de Pabo in Oegstgeest en drie Leidse boekhandels. De kinderboekenweek duurt dit jaar van 5 tot en met 15 ok tober. In het kader daarvan wordt voor kinderen van 4 tot 12 jaar een 'nachtfeest' in het Volkshuis gehouden van 11-16 uur. Tussen de optredens door MILIEU Het verkeers- en vervoersbeleid heeft de komende jaren geen enkel gunstig effect op het milieu. Dat schrijft de Leidse milieuraad in zijn reactie op het Regionaal Verkeers- en Vervoer plan Rijn- en Bollenstreek. De milieudoelstellingen van de regiona le bestuurders gaan naar een 'faillissement' toe. In de regionale no ta staan te veel maatregelen die de automobiliteit doen toenemen, vindt de raad. De aanleg van Al l-west en het 'opwaarderen van de route door Leiden' trekken extra auto's aan. De raad meent dat de nota tegenstrijdig is, omdat de gemeentelijke colleges in de Rijn- en Bollenstreek de automobiliteit juist willen beperken. 'Gebouw niet als bioscoop te exploiteren leiden wim koevoet '5/rouw in het vizier is het thema van de 3 i e oktoberoptocht. In de lanloop van het grootste ^feest van Leiden komen vijf vrouwen aan het voord. Vandaag Annelies "loole-Heymans, de eerste rrouw in het bestuur van 3 October-Vereeniging. ik de eerste vrouw in het van de 3 October- Ver zou worden, zag ik niet ui,t zitten. Ik vreesde veel publi- •_jeit. En ik ben niet zo'n femi- jstisch type, dus dan krijg je al ®3el allerlei verhalen van 'hoe |mt zij nou toch in dat be- bur'." ^jven jaar geleden maakte An- n Hies Koole-Heymans haar in- Jde in het bestuur van de 3- Elltober Vereeniging. Ze was de 'ourste vrouw, in de toen 102-ja- geschiedenis van de Leidse jreniging, die doordrong in het jt dan toe mannelijke bolwerk. E,ïet verhaal over hoe ik in het r jstuur ben gekomen is niet zo uk. Mijn man was jaren pen ningmeester van de 3 October- jreeniging, maar is helaas'.in 33(87 overleden. In 1988 heeft bestuur besloten mij te vra- als bestuurslid omdat ik al Hen was betrokken bij de ver slens- Ik ben sinds 1975 actief 7gde ledenadministratie. Dat OCTOBER werk doe ik nu nog." „Ik was zeer verrast, maar ook verheugd dat ze mij vroegen als bestuurslid. Dat bestuur is toch een soort vriendenclub. Ik ken de alle bestuursleden en hun vrouwen. Door het overlijden van mijn man dreigde ik het contact met hen te verliezen." „Toen ik in het bestuur terecht kwam dacht ik, nu zullen de media wel komen. Maar dat was niet zo. Eén huis-aan-huis- blad heeft me geïnterviewd, ver der werd er niet over geschre ven. Prima hoor, want ik wilde niets liever." „Het was de laatste jaren trou wens zeker geen halszaak ge weest dat er geen vrouw in het bestuur mocht. Ik heb nooit last gehad van mijn positie als enige vrouw in het bestuur. Vanaf het begin ben ik als volwaardig be stuurslid behandeld. Een jaar geleden is er een tweede vrouw in het bestuur gekomen. „Als er nu een vacature in het bestuur komt vind ik niet dat die bij voorkeur door een vrouw gevuld moet worden. Het is net hoe het uitkomt. Als er een goe de kandidate is, waarom dan niet? Maar het hoeft zeker niet per se een vrouw te zijn/' „Van mijn man wist ik dat er tij dens bestuursvergaderingen al tijd een tweede rondvraag is. Dat is een soort moppenronde, waar nogal eens een schuine mop wordt verteld. Ik heb in mijn eerste vergadering meteen gezegd: ik hoop dat die tweede ronde niet wordt afgeschaft nu ik in het bestuur zit. Nou, dat is gelukkig niet gebeurd. Er wor den nog steeds geen doekjes om gewonden tijdens die twee de rondvraag. Het is altijd een hele gezellige afsluiting van de vergadering, 't Jammere is dat ik Annelies Koole-Heymans: „Ik heb nooit last gehad van mijn positie als enige vrouw in het bestuur. Vanaf het begin af aan ben ik als volwaardig bestuurslid behandeld." foto loekzuyderduin alleen zelf vaak geen moppen weet; ik vergeet ze altijd." „Als bestuurslid ben ik verant woordelijk voor het onderdeel 'muziek'. De koraalmuziek, de herdenkingsdienst, het feest voor gehandicapten, dat zijn dingen die ik voor mijn reke ning neem. En dan zorg ik daar naast ook voor de advertentie verkoop in de 'feestwijzer'." „3 Oktober zelf zie ik als een werkdag. Je moet voortdurend op de klok letten, hebt niet al tijd voldoende tijd om ergens bij te blijven. Ik spoed me bij voorbeeld van de herdenkings dienst in de Pieterskerk naar so ciëteit Minerva, waar ik een hapje hutspot krijg aangebo den. Dat is happen, slikken en weer wegwezen. Maar de dag is heel leuk. Kijk, het is natuurlijk ook een hobby van je." „Het is op 3 oktober vaak een kwestie van improviseren en dat lukt meestal wel. Daar moet je ook vanuit gaan, anders moet je er helemaal niet aan begin nen." ERNA STRAATSMA Bij het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) maakt niemand een ver slagen indruk nu de Vrienden van Trianon hebben bekendge maakt dat ze twee kandidaat kopers hebben gevonden voor het gebouw aan de Breestraat. Voorzitter F. Delemarre en di recteur R. Visser bestrijden de opvatting van mevrouw C. Bor- dewijk, de voorzitter van de vriendenstichting, dat de bio scoop nu vrijwel zeker als bio scoop blijft voortbestaan. Het Leids Vrijetijdscentrum, bewe ren de twee LVC'ers, behoudt de grootste kans op het gebouw. Cultuurwethouder P. I>angen- berg (D66) onderschrijft in grote lijnen de beweringen van de LVC'ers. „Het LVC heeft een toezegging van de gemeente, mevrouw Bordewijk niet." Visser en Dejemarre beweren zelfs dat de gemeente al eerder een bod heeft gedaan op het Trianon-gebouw met de bedoe ling het te verhuren aan het LVC. De vraagprijs, die onge veer twee miljoen gulden zou bedragen, moet worden betaald met geld uit het Sleutelhof-pro ject. Wethouder Langenberg wil het gemeentelijke bod bevesti gen noch ontkennen. De toezegging waarop Lan genberg doelt, is dat het LVC minstens een gelijkwaardig on derkomen krijgt als het moet verdwijnen uit z'n huidige on derkomen. „Het Trianon is in derdaad een goed alternatief, daarover zijn gemeente en het LVC het eens. Ik zeg er direct bij dat Trianon niet de enige optie is." Hel LVC moet mogelijk ver kassen in verband met de komst van de Sleutelhof, een nieuwe winkelgalerij tussen Aal markt en Breestraat. Op de Breestraat 66, het adres van het LVQ, zou de toegangspoort moeten komen. Aanvankelijk werd gedacht dat hel LVC in nieuwbouw in het Sleutelhof- gebied zou worden onderge bracht maar inmiddels staat vast dat er dan te weinig vier kante meters winkel vloeropper vlakte overblijven. Delemarre en Visser zien in de mededelingen van Bordewijk een 'desperate poging' om een reeds verloren strijd alsnog in haar voordeel om te buigen. Volgens de LVC'ers is een ge zonde exploitatie van het ge bouw als bioscoop niet mogelijk in een stad die reeds zes bio scoopzalen telt en twee filmhui zen, waarvan het LVC er zelf e'e'n runt. „Het LVC heeft zich al lang bewezen. Dit is een fi nancieel gezond bedrijf dat weliswaar wordt gesubsidieerd maar de kandidaat-kopers heb ben al te kennen gegeven dat ze ook gemeentelijke steun nodig hebben voor de uitvoering van hun plannen." De voorzitter en de directeur concluderen dat zelfs al zou het LVC niet in Trianon terechtko men de Trianonvrienden geen schijn van kans maken. Dele marre wijst erop dal nu de Sleu- telhofplannen ook heel onzeker zijn geworden het LVC wel eens ZOU kunnen blijven zitten waar het zit. In dal geval wil hij begin volgend jaar met plannen ko men voor een uitbreiding. Wethouder langenberg wenst op dit moment nog niet in te gaan op de plannen van de Trianonvrienden, die donder dag officieel worden bekendge maakt. Wel wijst hij er net als de LVC'ers op dal Leiden geen te kort is aan bioscoopzalen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11