Oegstgeest schuift op richting Leiden Alkemade loopt uit voor corso Waterschap brengt historie polders in kaart Leiden Regio Nieuwe j aarmarkt voor Oegstgeest Broek~en SimontjesP°lder word<race gen de uok Inbrekers slaan slag in Oegstgeest MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. O'l -356414, PlV CHEF HANS KOENEKOOP 071 -356429 oegstgeest Het best bezochte evenement in Oegstgeest is de jaarmarkt op de Kempenaerstraat. Daar moet de gemeente bij het organiseren van de Gemeentedag '94 ook aan hebben gedacht. De omgeving van het raadhuis was zaterdag omge toverd tot een nieuwe jaarmarkt, maar dan zonder middenstand. Vrijwel alle sportverenigingen, (welzijns)instanties, gemeentelijke instellingen en vrijwilligers-organi- saties bezetten een kraampje op en rond het Wil- helminapark. In het raadhuis zelf kon een kijkje worden genomen in de kamer van burgemeester Scheenstra en de kans bestond in de raadzaal een heus gemeenteraadslid tegen het lijf te lopen. Maar het hoogtepunt van de dag was op straat te vinden waar diverse demonstraties werden gege ven, bandjes speelden en de organisatoren van de Gemeentedag hun inzet beloond zagen door een flink aantal bezoekers. FOTO MARK LAMERS/HOLVAST Inbraak in apotheek alphen aan den run» Bij een inbraak in een apotheek aan de Troubadouvyeg in Alphen zijn vannacht enkele duizenden gul dens gestolen. Rond vijf uur ging het alarm af, waarop de politie een onderzoek instelde. Het alarm was loos. Een half uur later was er weer alarm, maar de sleutelhouder reageerde niet omdat er naar zijn idee wel weer sprake zou zijn van vals alarm. Dat was niet het geval. De daders hadden een ruit ingeslagen en uit een kast het geld gestolen. Politieman aangereden roelofarenpsveenDe politie is op zoek naar een automobilist(e) die zaterdagavond op de Kerkweg in Roelofarendsveen een 23- jarige agent uit Leiderdorp heeft aangereden. Het slachtoffer liep letsel op aan heup en kuitbeen. Na behandeling in het zieken huis kon hij naar huis. De agent was bezig met het controleren van een dronken automobilist. De bestuurder reed door zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Wel vond de politie de afgebrokenlinkerbuitenspiegel. Dronken bromfietser gewond benthuizen» Bij een botsing op de Croesinck in Benthuizen is za terdagavond rond half zeven een 31-jarige Benthuizense brom fietser licht gewond geraakt. De man verleende volgens de poli tie geen voorrang aan een auto die de man aanreed. De brom fietser had te diep in het glaasje had gekeken. Hij kreeg een rij verbod en een proces-verbaal. Zadels weg uit manege wassenaar Zeven stuks speciale zadels voor renpaarden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit de manege aan de Waalsdorperlaan in Wassenaar. De zadels hebben elk een waar de van ongeveer 750 gulden. Vrouw (82) gewond bij botsing wassenaar Op de Wittenburgerweg in Wassenaar is z een 82-jarige vrouwuit Naarden gewond geraakt als gevolg van een frontale botsing. Een 73-jarige man uit Vleuten reed in de richting van de Landscheidingsweg op de verkeerde weghelft omdat hij verblind werd door de zon. De Naardense is met nekletsel naar het Bronovo ziekenhuis in Den Haag vervoerd. Hardrijders op de bon wassenaar Een radarcontrole op de Rijksstraatweg leverde zon dagmiddag 175 bekeuringen op. Tussen 16.45 en 19.15 werden bijna 3000 voertuigen gemeten die richting Amsterdam reden. Op de weg waar de maximum-snelheid 70 km is werden snelhe den van 114 en 119 km gemeten. Caravan gestolen op camping wassenaar Een complete caravan met inhoud is zaterdagnacht gestolen van de camping Duinrell in Wassenaar. De caravan was 5 jaar oud en vertegenwoordigde een waarde van ongeveer 15.000 gulden. Duitse zwerver in Oegstgeest aangehouden De politie in Oegstgeest heeft dit weekeinde een 57-jarige Duitser aangehouden in een verzorgingshuis aan de Rhijn- geesterstraatweg. De man, zon der vaste woon- of verblijfplaats in Nederland, hield zich op in ruimtes waar hij niets had te zoeken en zou de portemon nees van enige personeelsleden hebben gestolen. De verdachte ontkent deze diefstallen. Hij heeft het hele weekeinde in de cel gezeten en is inmiddels overgedragen aan de vreemde lingenpolitie. Die heeft hem naar zijn land van herkomst ge stuurd. Inbrekers hebben zaterdag avond uit een woning aan de Erasmuslaan in Oegstgeest be taalkaarten, geld, een videore corder en sieraden gestolen. De inbrekers hebben eerst gepro beerd de woning via de begane grond binnen te komen. Dat lukte niet waarna ze via het bal kon zijn binnengedrongen. Oegstgeest schuift in de onderhandelingen over bebou wing van de Broek- en Simontjespolder langzaam op in de richting van Leiden. Dat zegt althans de Leidse wet houder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting). Oegstgeest weigert het te bevestigen. Die gemeente houdt vast aan een afspraak met de provincie, Warmond en Leiden, dat er geen nieuws over de affaire naar buiten gaat voordat de gesprekken zijn afgerond. oegstgeest/leiden aap rietveld Een aantal wensen van Leiden, zegt Van Rij, is inmiddels door Oegstgeest geaccepteerd. Zo is die gemeente akkoord gegaan met de aanleg van een bustun nel onder het spoor, om de nieuwe wijk in de polder te ver binden met de Merenwijk. En Oegstgeest zou nu bereid zijn mee te betalen aan de verplaat sing van het woonwagencen trum aan het Trekvaartplein. Tot voor kort hield Oegstgeest vast aan het standpunt, dat de kosten van die verplaatsing op het bordje van Leiden en het woonwagenschap thuishoren. Maar de partijen zijn er nog niet uit. „Wij willen dat die bus tunnel zo wordt gebouwd, dat hij in de toekomst ook geschikt kan worden gemaakt voor auto verkeer", zegt Van Rij. „En ver der ligt er nog een verschil van mening over tie kosten van groenvoorzieningen en infra structuur. Wij vinden dat daar tien miljoen gulden meer aan uitgegeven moet worden dan in de plannen van Oegstgeest." De provincie heeft beloofd deze week met een compromisvoor stel te komen. De gesprekken over bebou wing van de Oegstgeester pol der zijn intussen echt een race tegen de klok geworden. Het bouwplan van Oegstgeest moet uiterlijk aanstaande vrijdag worden ingeleverd bij het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in Den Haag. Op 1 oktober wordt de af deling van het ministerie die aanvragen voor locatiesubsidie beoordeelt opgeheven. Oegst geest zou een rijksbijdrage van tien miljoen gulden voor de 1020 woningen verspelen, als de zaak niet deze week geregeld wordt. De gemeenteraad van Oegst geest wordt komende donder dag in een extra vergadering door burgemeester en wethou ders ingelicht over de stand van zaken. „Vrijdag moet die aan vraag echt in Den Haag liggen", zegt Van Rij, „anders is de loca tiesubsidie van de baan." Voor Oegstgeest is er nog altijd de dreiging, dat de provincie de Broek- en Simontjespolder 'toe wijst' aan Leiden. „Die proce dure tot grenscorrectie, die de provincie voor de zomer is be gonnen, is niet stopgezet", zegt Van Rij. „Die mogelijkheid hangt nog boven de markt." roelofarendsveen marieta kroft Er wordt wel eens gezegd: 'Wie mooi weer verdient, die krijgt het'. Kennelijk heeft Roelo farendsveen het verdiend. Op een beter moment had het bloemencorso niet kunnen plaatshebben. Een aangename temperatuur en een zonnetje trok zaterdag duizenden toe schouwers. Een met bloemstukken ver sierde politiewagen is de eerste van het kilometerlange lint van versierde kinderen, auto's, praalwagens en fietsen. Daar achter volgt meteen een mu ziekkorps, een van de in totaal zes die aan het corso deelne men. Dat de Hoge Snelheidslijn een grote bedreiging vormt voor Alkemade, komt ook nu weer tot uiting. Zo'n vijf keer passeert de flitstrein. Grappig is die met de tekst: 'Met het Groene Hart zijn wij blij. Geen HSL, wij lo pen wel'. Ónder de kartonnen trein steken kindervoetjes uit. De vuilnismannen krijgen een steuntje in de rug van een cor sodeelnemer. Een oude vuilnis wagen passeert met de tekst in de trant van 'met een beetje poen, kunnen we het zelf doen'. De achtergrond hiervan is dat de gemeente overweegt om Haarlemmermeer het vuil op te laten halen. Een groepje trouwe corso deelnemers kijkt nu alleen toe. „Nee, wij versieren dit jaar geen wagen", legt een van hen uit. „Dat hebben wij zes jaar met zo'n 15 tot 20 man gedaan. Er gaat een hoop tijd inzitten. Je moet toch al zo'n maand of twee tevoren een ontwerp te maken. Sommigen van ons hebben een eigen bedrijf en be ginnen al aan kinderen. Dan houdt het een keer op." En dan passeert een kar met wat vreemde wezens die aan een touw door de lucht zweven. Het zijn blauwe algen, die deze zomer zo goed groeiden, dat er een zwemverbod voor het bui tenwater werd afgekondigd. De jongens hebben slechts een blauwe zwembroek aan en zijn voor de rest helemaal blauw ge schminkt. 'Kinderen blijf van de waterkant', dreigen ze via een tekst op hun wagen. 'Want wij zijn exorbitant recalcitrant en hebben zelfs de bullebak al aan gerand.' Voorop de wagen staat koning Neptunus die het pu bliek uitlegt dat de groei van de blauwe alg zijn wraak is op de slibstort in de Braasem. De wa gen is van de vriendenclub De Vodjes. Met een versierde politiewa gen, is het corso ten einde. Het uurtje kijkplezier zit er weer op. Zowel Joop Bakker, voorzitter van het oranjecomité als be- Dat de HSL een grote bedreiging vormt voor de inwoners van Alkemade, kwam ook tijdens het corso tot ui ting. Maar liefst zo'n vijf keer passeerde de flitstrein. stuurslid Hein de Jong is goed te spreken over het verloop. „Mooi weer, veel publiek en geen uit vallers. Alles verliep naar wens", zegt De Jong. „Andere jaren had je nog wel eens een kar die uit en Bart van Rijn met 'De Pu blieksjury' (kleine praalwagens, 9 deelnemers), De vrienden groep Klein met 'Asterix en Ob- elix' en De Vodjes met 'Slibstort in de Braassem' (gedeelde eer- viel vanwege een lekke band of ste plaats in de categorie grote iets dergelijks. Maar dat viel nu praalwagens, acht deelnemers), erg mee. Een wisselbeker met lof van de jury ging naar: Marloes Bak ker en Astrid Loos met 'de Vlin ders' (categorie fietsen, 56 deel nemers), Suzan van der Horst met 'De Zwervers' (kleine karre tje, 56 deelnemers), Don de Jeu De Veenkragge/Jozefschool met 'Het Circus' en De Wegwijzer met 'Alles in de lucht' (gedeelde eerste plaats in de categorie scholen, zes deelnemers), gym vereniging Excelsior met 'Do you remember the fifty's' en DOSR met 'De Fancy Fair' (ge- 'Particulieren raadplegen steeds vaker archieven leiden/regio marieta kroft Oude archieven van polders worden steeds vaker geraadpleegd door particu lieren. Om deze mensen tegemoet te ko men, geeft het waterschap De Oude Rijnstromen binnenkort een boek uit met de geschiedenis van de 45 polders in Zuidgeest en Middengeest, gelegen in de Duin- en Bollenstreek. Ook de resteren de 60 polders in met name de Leidse re gio en de Rijn- en Veenstreek wil het wa terschap De Oude Rijnstromen op die manier in kaart brengen. Secretaris D. de Blaeij van het waterschap zegt hierover binnenkort overleg te voeren met het Hoogheemraadschap van Rijnland. Alle archieven van polders - waarvan de oud ste dateren uit de 15de en 16de eeuw - liggen opgeslagen in de kelder bij het hoogheemraadschap in Leiden. Dit schap heeft archivarissen in dienst die de afgelopen tien jaar bezig zijn geweest met het inventariseren en opschonen van de archieven van Middengeest en Zuidgeest. Hoewel De Oude Rijnstromen verant woordelijk is voor het archief, heeft uit sluitend Rijnland zich bemoeid met de inventarisatie. De Blaeij: „Rijnland heeft de juiste bewaarruimte en de juiste men sen in dienst. Alle stukken over polders zoals het ontstaan en hoe het is gegaan is met de bemaling, liggen daar. Vandaar dat we ze nu ook vragen om de archie ven van de andere polders in ons gebied te op te schonen en te inventariseren." De secretaris verwacht niet dat een tweede boek met de historie van de res terende 60 polders met een jaar in de winkels ligt. „Als je nagaat dat ze met Middengeest en Zuidgeest meer dan tien jaar bezig zijn geweest, zal de tijd voor deze inventarisatie daar niet zoveel van afwijken." De Verenigde Vergadering van het wa terschap De Oude Rijnstromen wordt dinsdag gevraagd om 26.000 gulden be- Mini-symposium over recreatie warmond Het gemeentebestuur van War mond houdt morgenavond een mini-symposium met als thema recreatie. Een aantal sprekers zal vanaf 20.00 uur in t Tref punt aan de Herenweg vanuit verschillende invalshoeken het onderwerp belichten. Daarna volgt er een discussie en is er de mogelijkheid tot het stellen van vragen. 1 let doel is om ideeën te ontwikkelen die uitgangspunt kunnen zijn bij de opstelling van een recreatienota. Deze no ta moet dienen als 'werkdocu ment voor de recreatieve ont wikkeling van Warmond'. Warmond draagt al jaren de titel 'recreatiegemeente'. 'l ot op heden is daar nooit een invul ling aangegeven in de vorm van een gestructureerd beleid. Als eerste stap heeft de gemeente particulieren, organisaties en instellingen uitgenodigd om een inbreng te leveren. Een me dewerker van de provincie zal ingaan op de provinciale aspec ten van recreatie en toerisme. Raad zit nu in hoefijzervorni Veel Wartnonders konden zaterdag tijdens de ge- meentcdag met eigen ogen aanschouwen hoe hun gemeentehuis aan de Herenweg intern is opge knapt. Met een korte toe spraak van burgemeester Van der Wel werd het raadhuis officieel weer in gebruik genomen. Er moest hard worden ge werkt om de ongeveer een miljoen gulden kostende ingreep voor de gemeen tedag gereed te hebben. De reorganisatie van het ambtenarenapparaat heeft nu ook in de werk omgeving zijn weerslag gekregen. Na het gereed komen van het ambtena rengedeelte, werd de raadszaal aangepakt. Aan nemer F. 1-1. Kool zorgde ervoor dat deze in veer tien dagen tijd een com plete metamorfose mulei ging. Het college en de raadsleden zitten nu in een hoefijzervorm, de no tulist is van de perstribune verdwenen en op de vloer ligt speciaal ontworpen kleed met cle naam l ui pentuin'. Alleen het pla fond bleef hetzelfde, want het geld was op. Burgemeester Van der Wel zorgde zaterdag zelf voor de finishing touch in de hal, door een kinder hoekje van speelgoed te voorzien. Vechtpartij in Alphens café alphen aan den run Een 22-jarige Rotterdammer heeft dit weekeinde van zo'n twintig jongeren klappen gekre gen. In café Querelle aan de Ju lianastraat zou hij, volgens de politie, op iemands tenen heb ben gestaan. Dat werd hem niet in dank afgenomen en vervol gens keerden de aanwezigen zich tegen de Rotterdammer. De politie stelt een onderzoek FO TO HOL VAS T/MARK LAMERS 1 n deelde eerste plaats in de cate gorie verenigingen, 13 deelne mers), Laboratorium Jan van der Sprong en Jan van der Meer ('Zaadje') met 'Florissant' en snackbar De Schelp met 'De Reus' (gedeelde eerste plaats in de reclamegroep, acht deelne mers). De publieksprijs ging naar De Vodjes met 'Slibstort in de Braassem'. Tweede in deze categorie werd de Vrienden groep Klein met 'Asterix en Ob- elix'. De originaliteitsprijs ging naar de TGV-trein van de Vrien dengroep Niels van der Meer. schikbaar te stellen voor de aanschaf van 500 boeken met de geschiedenis van de polders in Zuid- en Middengeest. Onder degenen die steeds vaker de archieven willen inzien bevinden zich onder ande ren historici, maar ook mensen die bezig zijn met de stamboom van hun familie. „Ze komen erachter dat hun groot- of overgrootvader voorzitter is geweest van een polder en willen dan precies weten wat die man allemaal heeft gedaan." De boeken met zo'n 400 bladzijden worden te koop aangeboden in winkels en door het waterschap gebruikt als rela tiegeschenk. Automobilist ramt lichtmast De politie heeft zaterdagnacht op de Kerkweg in Ter Aar een 24-jarige Teraarder aangehou den die rond half twee met zijn auto tegen een lichtmast was gereden. Na de botsing liet de chauffeur de vernielde auto achter en ging lopend verder. Aan de hand van getuigenver klaringen werden de de cigc naar en twee inzittenden van de wagen even later aangehouden. De chauffeur had gedronken en kreeg een rijverbod van zes uur. Hij moest zijn rijbewijs inleve ren. STADSGESPREKKEN De stadsgesprekken die de ge meente loeiden vorige week hield kostten geen 360.000 gul den, zoals wij in onze politieke rubriek De Stemming sugge reerden. Voor de complete ta kendiscussie, die de gemeente een bezuiniging van 18 miljoen gulden over vier jaar moet ople veren, is 367.000 gulden uitge trokken. De stadsgeprekken vormden slechts een onderdeel van de takendiscussie. Komen de donderdag worden nog vier raadsconferenties gehouden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9