Protestantse kerken voelen niks voor kinderzegening Bisschop neemt 'Adrianus' in gebruik Kerk Samenleving Ruim 30.000 nieuwe leden voor NBG Leidse parochies bekrachtigen samenwerking beroepingswerk MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 979 REDACTIE DICK VAN DER PI uit de kerkbladen Vakantie In de parochie- en kerkbla den verhalen dominees en pastoors deze weken uitge breid en met onverholen na pret over hun vakanties. Ze hebben zich kennelijk weinig gelegen gelaten aan de op roep van hun collega A. Kort, predikant te Garderen, die deze zomer ernstig waar schuwde voor de gevaren die zo'n ontspannende onder breking van het dagelijkse werkritme met zich mee kan brengen. Kort richtte zich met name tot zijn eigen doelgroep. 'Die zich predi kanten noemen doen zelfs om het hardst mee. O, ver foeilijke dwaasheid. Ergerlijk voor Gods kinderen en de duivel lacht." Onzin Dominee P.J. van Midden van de Gereformeerde Kerk van Lisse kreeg het bewuste artikel door een goede kennis toegestuurd en meldt in zijn eigen blad 'De Kruisvaan' dat hij er met verbazing kennis van heeft genomen. „Ik ben heel wat gewend, maar hel is al een poosje terug dat ik dit soort onzin las: 'de wereldse mode van vakantie vieren is binnen onze kerkverbanden binnengedrongen en doet zijn verwoestende werk. Waarschuwingen dienaan gaande helpen niet meer. Trouwens, er wordt haast niet meer gewaarschuwd'." Preekbeurten Van dominees die in het bui tenland een preekbeurt ver vullen, moet Kort helemaal niets hebben. 'Rijen predi kanten zijn elders in het bui tenland te beluisteren. Ver der nisten ze op hun lauwe ren. Tegen zulken waarschu wen de profeten in de bijbel zo ernstig. Ze weiden zichzelf en niet de kudde....'. „Prach tig, eindelijk wordt het eens duidelijk gezegd", oordeelt Van Midden cynisch. Bonder De Lissese predikant is zelf mede directeur van de reis organisatie Drietour uit Drie bergen, die onder meer tal van vakanties naar het 'Heili ge Land' organiseert. Van Midden: ,,U begrijpt dal de dominees die reizen leiden, helemaal diep gezonken zijn. Collega Kort houdt niet op. Extreem-rechtse Gerefor meerde Bonder als hij is, zegt hij niet spoedig 'amen' en hij geselt voort: 'Het gebeurt ook wel dat predikanten gratis of tegen een vergoeding een reisgezelschap leiden en daarvan tegelijk genieten: een tentoonstelling van hun val'." U begrijpt, zo vervolgt Van Midden, dat ik helemaal be nieuwd ben naar het oordeel van dominee Kort over do minees die dit soort reizen organiseren. „Helaas rept hij over hen met geen woord, zodat ik er maar naar moet raden. Maar dat kan niet moeilijk zijn: zij zijn de be denkers van het kwaad en slepen anderen mee in de af grond van de vakantiezon- de." Serieus Heerlijk, dit soort artikelen, zo besluit de predikant uit Lisse. „Een soort kerkelijk ca baret, geschikt voor een ver strooiend vakantieblaadje. I'ot je je bedenkt dat er veel mensen zijn die dit georcer serieus nemen. Er last van hebben. Er ruzie om krijgen met hun kinderen, die lekker met vakantie gaan. Om de woorden van m'n collega te gebruiken: 'erger lijk, de duivel lacht'. Voor de zoveelste keer." UTRECHT ANP De drie Samen op Weg-kerken kunnen zich vooralsnog niet vinden in het zegenen van kinderen als alternatief voor de doop. De kinderzegening is 'een vreemd ele ment' in de kerk, zo werd afgelopen zaterdag door vele leden van de zogenaamde kleine synode in Bennekom opgemerkt. bennekom «anpgebeurt. Het moderamen (bestuur) van de kleine synode vond op z'n minst dat enige theologi sche doordenking van de kin derzegening op z'n plaats was geweest. Dr. M. Barnard van het Samenwerkingsorgaan voor de eredienst vond dat eigenlijk niet nodig. „Het gaat om een zegen, niet meer en niet minder. De kinderzegening is geen pseudo- of droogdoop. Elke Deskundigen voor de eredienst hadden in hun rapport voorge steld een liturgische orde voor de zegening van kinderen te ontwikkelen. In sommige ge meenten is deze praktijk al ont wikkeld voor ouders die moeite hebben met de kinderdoop en die evenmin voelen voor het opdragen van kinderen, zoals in bijvoorbeeld de pinksterkerken verwarring met de doop moet worden voorkomen." Tegelijk heeft het zegenen van kleine kinderen niets ge meen met het opdragen van kinderen, aldus Barnard. „Op dragen komt in de bijbel maar twee keer voor, bij Samuël en bij Jezus. Daaruit blijkt: als je je kind opdraagt, dan ben je het voorgoed kwijt. Dan kun je het maar beter dopen, dan krijg je het tenminste nog mee naar huis." De synodeleden voelden ech ter niets voor deze nieuwigheid in de kerken. „Dit levert onher roepelijk problemen op", zei de gereformeerde ouderling D. van Dommele. Volgens de hervorm de ds. W. van der Aa moeten de kerken 'de wildgroei' die op dit gebied aan het ontstaan is, 'niet indammen maar principieel af wijzen'. Hij sprak de hoop uit dat teleurgestelde ouders daar door hun heil niet in andere kerken gaan zoeken. Na een verwarrende en moei zame discussie besloot de syno de tot een nadere bezinning op de kinderzegening. Net als bij het Samenwerkingsorgaan ge beurde dat 'met zekere tegen zin', zoals Barnard na de stort vloed van kritiek zei. „Het is niet ons idee om de kinderzege ning te introduceren. Maar wij worden minstens twee keer per week gebeld met de vraag: Ik ga kinderen zegenen, hoe doe ik dat?" Het Nederlands Bijbelgenoot schap (NBG) heeft in een week tijd 32.000 nieuwe leden gekre gen. Dat werd zaterdag tijdens de algemene vergadering in Utrecht meegedeeld. Het NBG telt op dit moment ruim 300.000 leden en is daarmee te rug op het niveau van enkele ja ren geleden. De woordvoerster noemt het 'opmerkelijk' dat dit gelukt is in een tijd waarin de leegloop van de kerken onver minderd voortschrijdt. Onder de nieuwe leden bevinden zich tot vreugde van het NBG relatief veel gereformeerd-vrijgemaak- ten, die zich doorgaans niet snel aansluiten bij organisaties bui ten de eigen zuil. Met een plechtige eucharistie viering heeft bisschop A.H. van Luyn gistermorgen de parochie kerk van Langeraar opnieuw in gebruik genomen. De Heilige Adrianus, vanwege haar enor me omvang ook wel de 'kathe draal van de Rijnstreek' ge noemd, is de afgelopen ander half jaar volledig gerestaureerd. Met de werkzaamheden een bedrag van ruim drie mil joen gulden gemoeid, waarvan door de parochianen met aller lei acties een derde zelf is opge bracht. Van Luyn liet gisteren weten dat de Langeraarse paro chie hiermee een enorme pres tatie heeft geleverd. De bis schop werd tijdens de eucharis tieviering geassisteerd door de pastoors Van Dommelen, Seysener en Van Rossum. Aan de officiële ingebruikna me van de 'Adrianus' ging voor de parochie een feestweek met tal van activiteiten vooraf. Aller lei groeperingen uil de dorpsge meenschap werden afzonderlijk in de gelegenheid gesteld de kennismaking met de gerestau reerde kerk te vernieuwen. De eucharistieviering van gisteren en de feestelijke bijeenkomst in gebouw Parola vormden de hoogtepunten van deze 'afslui- tingsweek'. Een dag eerder had bisschop Van Luyn.in de Kleine Zaal van Rotterdamse Doelen verant woording afgelegd voor zijn ac tiviteiten gedurende de eerste maanden sinds zijn wijding. Bij die gelegenheid zei Van Luyn dat de geloofsgemeenschap best een oase mag zijn voor de kerkleden, maar dat zij zich ook steeds weer mede-verantwoor delijk moet voelen voor wat er in wijk, buurt en stad gaande is. „Daar zit een spanningsveld tussen, en het zal veel tijd en energie vragen van het kader in Voor mgr. A.H. van Luyn de Rooms-Katholieke Kerk", al dus Van Luyn. Maar de kerk mag zich vol gens de bisschop nooit beper ken tot de proportie van een verzorgingsinstituut alleen voor de eigen leden. Telkens weer zal de kerk moeten deelnemen aan het openbare debat in de sa menleving over fundamentele waarden. De kerk mag zich niet onttrekken aan dialoog. „Paro chies en dekenaten hebben hier een opdracht, die zeker niet ge makkelijk is," beaamde de bis schopvan Rotterdam. De tweehonderd parochies en veertien dekenaten van het bis dom Rotterdam strekken zich uit van Hillegom tot aan het Haringvliet. De dichtsbevolkte, meest gemeleerde en plurifor me provincie van het land, al dus Van Luijn, van grote steden via verstedelijkte gebieden naar agrarisch platteland, met indu strie en export en een wereldha ven, multicultureel. Het RK-be- volkingsdeel in het bisdom is nog 22,3 procent. De kerkelijke meelevendheid ligt op 10,1 pro cent. De sacramentele bedie ningen lopen sterk terug. En dan kan de kerkbalans wel een constant niveau laten zien, ter wijl het aantal vrijwilligers toe neemt, maar het aantal actieve priesters loopt steeds sterker te rug: nog maar 228 voor heel Zuid-Holland. Van Luijn had het zaterdag over noodzakelijke schaalver groting: minder dekenaten, pa rochiefusies, interparochiële verenigingen, een stadspasto- raat. Maar ook dat geeft een spanningsveld. Want er is aan de andere kant juist 'de dwin gende eis' van pastorale nabij heid aan al degenen die bijzon der behoefte hebben aan per soonlijke belangstelling. En dan trilt ook nog voortdurend mee, hoe de lokale kerk in relatie staat met Rome. Drie parochies in het zuidelijk deel van Lei den - de Leonardus, Maria Middelares en de Antonius - hebben gisteren een samen werkingsovereenkomst ondertekend. Dat gebeurde tijdens een feestelijke plechtig heid op de 'startdag' van het winterwerk, die om 10.30 uur begon met een eucharis tieviering in de kerk van de Maria Middela res aan de rand van de Stevenshof. Deze viering werd door parochianen van alle drie de kerken bijgewoond. De drie parochies van Leiden-Zuid ver keerden een klein jaar geleden nog in grote onzekerheid over hun toekomst. Bij zowel de Maria Middelares als bij de Leonardus- kerk ontbraken de vaste voorgangers en bij de Antonius zou dat op korte termijn ook het geval zijn. Dit 'personeelsprobleem' bracht de geloofsgemeenschappen bij el kaar. Het bisdom Rotterdam had laten we ten dat het vrijwel zeker niet mogelijk was om voor elke parochie afzonderlijk een pas toor aan te stellen, maar dat er bij de tot standkoming van een samenwerkingsver band wel mogelijkheden zouden zijn. Dit leidde uiteindelijk tot de benoeming van een 'pastoraal duo', bestaande uit pastoor F. Walters en pastoraal medewerker H. de Groot. Beide pastores werden gezamenlijk verantwoordelijk voor de drie parochies. Voorafgaande aan de benoeming van dit pastoraal team was door een breed gestelde stuurgroep al gewerkt aan een sa menwerkingsmodel, waarin elk van de pa rochies zich zou herkennen. Dit proces werd gisteren afgerond met het onderteke nen van de overeenkomst. Aansluitend op de eucharistieviering werd tijdens de startdag van de parochies op verschillende manieren stilgestaan bij deze mijlpaal. Er werden korte inleidingen gehouden over verleden en toekomst van de drie parochies en de vrijwilligersgroepen maakten op speelse wijze kennis met el kaar. In een feesttent naast de kerk van Ma ria Middelares kon deze kennismaking met een hapje en een drankje worden voortge- NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen, te IJmuiden-West: Ph. van Wijk te St. Johannesga-Delfstrahui- zen; te Maasdam en Cillaarshoek: H.J. van Kapel, kandidaat te Game ren; te Otterlo: G. de Greet te Ooster- wolde (Gld). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Gees: L.A. Jonker, kan didaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: L.A. Jonker, kan didaat te Gees. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Berkel en Rodenrijs: A.P. Feijente Heemse. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Nieuwerkerk (Z): R Boogaard te Leiderdorp. HET WEER Onstandvastig weer Het afgelopen weekeinde kon er nog volop van het nazomertje wor den genoten, ook al week de na tuur enigszins af van het oorspron kelijke scenario. De hoge tempera turen die zaterdag op het program ma stonden, kwamen niet uit de verf. Al rond de middag was de fut er uit-, bij 17 of 18 graden raakte het betrokken, doordat een front uit het zuiden vrij onverwachts ac tiveerde. Op slechts geringe hoogte was wel zeer warme lucht aanwe zig; tussen 300 en 1500 meter schommelde het kwik rond de 20 graden. Toen er in de avond enkele flinke buien gingen vallen, bleek de herkomst van deze luchtmassa. Met de regen kwam er ook Sahara- stof naar beneden, dat met de zui delijke bovenstroming duizenden kilometers had afgelegd. Het fijne woestijnstof liet een wit, poeder achtig laagje op auto's achter. Gelukkig was het zondag een prima dag voor bezigheden buitenshuis. De zon haalde fel uit en de warme, continentale lucht uit het zuiden kwam zo beter tot zijn recht. Op veel plaatsen werd het 20 tot 22 graden. Door opstijging van bellen warme lucht verschenen in de loop van de middag enkele dreigende stapelwolken en in het zuidoosten van land werden enkele buien met onweer gemeld. De depressie, die deze nazomerbuien liet opleven, ligt vandaag juist boven ons land en wordt nog aangemoedigd door een koufront, dat uit het noordwes ten nadert. De neerslag, soms in de vorm van flinke buien, luidt een nieuwe periode van onstandvastig, herfstachtig weer in. Achter het front komt er een westelijke tot noordwestelijke stroming op gang met veel koelere lucht. De eerstko mende dagen liggen de maxima in de orde van 13 tot 16 graden. Motor voor het wisselvallige weer is een goed ontwikkelde depressie boven Noord-Europa. Randstorin- gen kunnen van tijd tot tijd wat re gen brengen. Morgen zijn er vooral in de zuidelijke helft van het land opklaringen, in het noorden ziet het er somberder uit met ook een grotere buienkans. Ook op woens dag en donderdag heeft het zuiden van het land, dat het verst van de randstoringen is verwijderd, de langste droge perioden. Later in de week komt een portie zachte oce- aanlucht binnen. Het kwik stijgt dan tijdelijk weer een paar graden. Een terugkeer naar nazomerweer lijkt echter niet waarschijnlijk. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen ook on weer, in de bergen kans op kust veel wind. Middag- temperatuur ongeveer 11 graden maar morgen in Overwegend bewolkt en buien, morgen ook kans op onweer. Vandaag maxi ma tussen 7 en 14 gra den. Morgen op de meeste plaatsen iets lager. Denemarken: Vandaag bewolkt en perio den met regen. Morgen enkele opklaringen. Daling van temperatuur; morgen ongeveer 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland; Overwegend bewolkt land perioden geland ook kc temperatuur uiteenlopend 10 graden in Schotland t plaatselijk in Engeland. België en Luxemburg: Morgen ook kans op wat egen. Morgen in En- Middag- n ongeveer 17 graden overal droog. Middagtemperatuur da lend tot ongeveer 15 graden morgen Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden e gen. Morgen vrijwel n toe zon, het e n het w roog e i. Mid dagtemperatuur rond 20 graden langs de Kanaalkust iets koeler. Portugal: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 24 graden maar vandaag m het noorden nog iets frisser. Wisselend bewolkt en kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Perioden met zon maar van tijd tot tijd ook stapelwolken. Vooral in het oosten, en vandaag eerst ook in het noorden, kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma uiteenlopend van 18 graden langs de Golf van Biskaje tot 28 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden maar ook een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Flinke zonnige perioden. In de bergstreken enkele buien Middag temperatuur op de stranden ongeveer 22 graden. Tunesië: Eerst vrij zonnig; later ook enkele wol kenvelden. Droog. Warm met aan zee middagtemperatuur rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag half tot zwaar bewolkt en enke le regen- of onweersbuien. Morgen meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra den; alleen vlak aan de Middellandse Zee enkele graden warmer. Mallorca enlbiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele fikse regen- en onweersbuien, 's Middags temperaturen rond 25 graden. Italië: Ten zuiden van Toscane aanhoudend zonnig en warm met op veel plaatsen maxima boven 30 graden. In de noorde- Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.33 Zonondei Maan op 22.37 Maan one Waterstanden Katwijk Hoog water 07.09 19.28 Laag water 03.17 15.41 Weerrapporten 25 september 19 u io 1 21 9 0.8 30 21 0.0 12 11 70 24 15 0.2 Madrid*"8 Malaga

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8