Jeltsin wil serieus worden genomen 'Onderzoek kan ook reclame zijn' Incestslachtoffers niet gebaat bij langere termijn voor verjaring Feiten &Meningen MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 NIEUWSANALYSE De discussie over de vervolging van incest is niet ten einde met de deze maand van kracht geworden verlenging van de verja ringstermijn. Tot voor kort was de verja ringstermijn van zedendelicten (de tijd die moet verstrijken voordat de dader vrijuit gaat) maximaal 15 jaar. Een meisje dat bij voorbeeld op haar 6-de door haar vader was misbruikt kon na haar eenentwintigste geen aangifte meer doen. Nu is dat anders ge worden. De verjaring gaat pas lopen vanaf het moment dat het slachtoffer 18 jaar is geworden. Een kind dat door een volwasse ne is misbruikt, kan theoretisch met aangif te doen wachten tot 33-jarige leeftijd. Door dat de verjaring later, ingaat is dus feitelijk de termijn aanzienlijk langer geworden. Joke Bonhof, de oprichtster van een lan delijk steunpunt voor slachtoffers van seksueel misbruik, vindt deze verlenging van de verjaringstermijn onvoldoende. Zij is van mening dat er helemaal geen verjaring zou moeten gelden bij zedendelicten, zodat de periode waarin aangifte kan worden ge daan onbeperkt wordt. De kans dat Joke Bonhof gehoor vindt voor haar wens is bij zonder klein. Alleen oorlogsmisdaden verja ren niet. De vervolging van alle andere rpis- drijven is aan een termijn gebonden. De reden voor de verlenging van de verja ringstermijn is dat minderjarige slachtoffers van incest geen aangifte durven doen om- i de directe de GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker dat zij i omgeving dader verkeren. Het komt regelmatig pas op latere leeftijd uitspreken dat zij in hun jeugd seksueel zijn misbruikt. In 1990 publiceerde de psycholoog Nel Draijer een rapport waaruit bleek dat de slachtoffers hun er- lan- varingen ge tijd verdringen. Pas tijdens een later verwerkingsproces komen de herinneringen en het besef van het gebeurde terug. Het is bitter en on rechtvaardig als dan geen juridische stap pen meer mogelijk zouden zijn. Toch zijn er ook duidelijke nadelen ver bonden aan de nu ingevoerde verlenging. Na vijftien jaar is de kans op een veroorde ling niet echt groot. Het leveren van bewijs is altijd al uiterst moeilijk bij incestzaken, maar het verstrijken van vele jaren maakt het nog lastiger om een zaak bewijstech nisch rond te krijgen. Getuigen zijn verdwe nen of hebhen de feiten vergeten. Alles komt aan op de verklaringen van het slacht offer. Een advocaat van de dader voert aan dat na zoveel tijd de herinnering niet zuiver meer is. Fantasie en werkelijkheid kunnen door elkaar zijn gaan lopen. Als de slachtof fers geen rechtsherstel krijgen na hun aan gifte, komt dat na zoveel jaar van twijfel en verdriet extra hard aan. Psychologen denken verschillend over het waarheidsgehalte van traumatische ver halen, zo bleek vorige week nog eens tij dens een studiedag van het Nederlands Centrum Geestelijke Volksgezondheid. Er kan sprake zijn van door derden ingeprente gebeurtenissen in het verleden, sommige methoden van hulpverleners en therapeu ten die de herinneringen weer opwekken hypnose, suggestie, in de Verenigde Staten zelfs waarheidsserums zijn omstreden. Naar aanleiding van de geruchtmakende incestzaak in Epe onderzoekt Justitie op het ogenblik of speciale politieteams moeten worden opgericht die doorkneed zijn in het verhoren van verdachten, slachtoffers en andere getuigen in incestzaken. Volgens prof. dr W. Wagenaar, die in de Eper zaak als getuige-deskundige optrad, viel er nogal wat aan te merken op de geloofwaardigheid van bij de politie afgelegde verklaringen. Afschaffen van de mogelijkheid dat delic ten als incest verjaren, druist in tegen het principe van de strafrechtelijke verjaring, namelijk: de tijd heelt alle wonden. Bij de invoering van het Wetboek van Strafrecht in 1886 schreef de toenmalige regering dat na een bepaalde periode 'het publieke gewe ten insluimert' en er geen reden meer is voor straf. Daar stellen mensen die veel met incest slachtoffers te maken hebben tegen over, dat seksueel misbruik door verwanten psychische wonden veroorzaakt die niet he len door het verstrijken van de tijd. Dat ar gument kan echter net zo goed gebruikt worden om de verjaring onmogelijk te ma ken van vele andere delicten, zoals moord, doodslag, mishandeling. De termijn om aangifte te doen van in cest is verlengd in de hoop dat het straf recht de slachtoffers kan helpen bij hun verwerkingsproces. Vaak biedt het straf recht echter geen genoegdoening. Feminis tische juristen wijzen erop dat een strafpro ces soms juist extra leed voor het slachtoffer meebrengt ze moet keer op keer het ver haal vertellen, haar geloofwaardigheid wordt in discrediet gebracht, zij is zelf geen partij in het proces, de uitkomst is onzeker. Daarom verdient het vaak de- voorkeur een civielrechtelijke actie om schadever goeding aan te spannen. In civiele zaken gelden weliswaar ook verjaringstermijnen, maar anders dan in strafzaken kan de civie le rechter die termijnen verruimen met een beroep op de redelijkheid en billijkheid. De kans op genoegdoening voor het slachtoffer is in het civiele proces dus groter. Russische leider deze keer niet met de pet in de hand bij Clinton Het is een 'andere' Bo ris Jeltsin die morgen naar Washington komt voor alweer zijn vijfde topontmoeting met Bill Clinton in an derhalf jaar. Bij de vo rige keren was de Rus sische president een bedelaar, die met de pet in de hand bij zijn Amerikaanse ambtge noot om morele en vooral financiële steun kwam smeken. De 'nieuw' Boris Jeltsin is de zelfbewuste leider van een groot land, die ook als zodanig wil worden behandeld. Jeltsin wil zich niet langer door de Ameri kanen laten vertellen wat goed voor de Rus sen is. „Wij vragen niet meer: help ons", zei een Russische diplo maat in de VS vorige week. „We willen seri eus genomen wor den." r de twee leiders elkaar op 3 en 4 april 1993 v Het wordt interessant te zien hoe de Amerikanen daarop zullen reageren. Clinton en Jeltsin hadden tot nog toe een uitstekende relatie. Maar die was. behalve op wederzijdse vriendelijkheid, toch vooral gebaseerd op de wetenschap bij de Amerikanen dat Rusland geen wereldmacht meer was en de hulp van de VS hard nodig haden. Maar dat is veranderd. Jeltsin heeft in Rusland een zekere sta biliteit gebracht, en bovendien begint Moskou zich ook in het buitenland weer danig te roeren. Dat blijkt uit de hoofdrol die de Russen in Bosnië-Hercegovina spelen, en uit hun neiging om zich weer te gaan bemoeien met de binnenlandse perikelen in de vroegere Sovjet-republieken. „Dat moet mogen", zegt Moskou nu, wijzend op de Ameri kaanse missie in Haïti. Jeltsin liet zich vorige week al uiterst kri tisch uit over het feit dat Washington hem vroeg mee te doen aan de invasie in Haïti, maar tegelijk bezwaren maakt als Rus land zijn militaire invloed in het door onrust geteisterde Geor gië wil uitbreiden. „Waarom zouden wij ons in het Haïtiaanse conflict laten mee slepen", vroeg Jeltsin zich af, om er cynisch aan toe te voegen: ,,lk weet niet eens waar het ligt." Dat zijn niet de woorden van een president die met gebogen hoofd in Washington op de kof fie gaat. „Wij zijn niet slechts een regionale macht", aldus de trotse Russen. Moskou wil, na vijf jaar nodig gehad te hebben om binnens lands enige orde op zaken te stellen, op het wereldtoneel weer voor vol worden aangezien. Natuurlijk kan Jeltsin daarbij niet zonder de Amerikanen. Hij zal morgen dan ook een pleidooi houden voor meer investeringen van Amerikaanse bedrijven in Rusland. Hij wil een verdubbeling van de één miljard dollar aan investeringen die voor 1994 genoteerd staan. Het afgelopen half jaar is gebleken dat de Amerikaanse handel met Rusland wat stagneert. Het Amerikaanse handelsoverschot van 1,3 mil jard dollar (iets meer dan 2 miljard gulden) in 1993 is veran derd in een tekort van 47 miljoen (80 miljoen gulden) in de voorbije zes maanden. De kwestie-Bosnië is het meest omstreden in de Amerikaans- Russische relatie. Jeltsin zal proberen Clinton te overtuigen het wapenembargo voor de Bosnische moslims niet op te heffen. Meerderheid van Kussen vertrouwt Boris Jeltsin niet De Russische president Jeltsin geniet het vertrou wen van maar 12 procent van zijn onderdanen. Een meerderheid van de Russen heeft geen ver trouwen in hem. Dat blijkt uit een peiling waar van de resultaten gisteren bekend zijn gemaakt door Itogoei, een politiek programma van de on afhankelijke zender NTV. Volgens de peiling heeft 57 procent van de Russen 'geen vertrouwen' in Jeltsin, 20 procent 'half wel, half niet vertrou wen', 12 procent vertrouwt hem 'helemaal' en 11 procent heeft geen mening. In de uitzending bleek niet onder hoeveel mensen de peiling is ge houden. De presentator wees erop dat „een lage score niet automatisch een nederlaag betekent" bij mogelij ke verkiezingen. Hij herinnerde aan de overwin ning van Jeltsin bij het referendum van april 1993 dat met name ging over het vertrouwen in de president en in zijn hervormingspolitiek. Voorafgaand aan het referendum van april vorig jaar voorspelden de peilingen ook een nederlaag voor Jeltsin, zo hield hij de kijkers voor. Bij het referendum zelf sprak een ruime meerderheid zich uit voor de president. Daarentegen wil hij de economische sancties tegen Servië ge leidelijk opheffen, in de hoop zo de situatie in Bosnië te beïn vloeden. FOTO ARCHIEF De Serviërs zijn er odder Russische druk toe overgegaan hun steun aan de Bosnische Serviërs te verminderen, en daarvoor wil Jeltsin hen nu belonen. Ook andere landen binnen de VN- Veiligheidsraad voelen daar wel voor, maar Clinton staat met zijn pleidooi voor opheffing van het wapenembargo geheel al leen in de Verenigde Naties. Clinton en Jeltsin zullen ook veel aandacht wijden aan de be perking van de kernwapens. Clinton kondigde tien dagen gele den aan dat de VS hun aantallen nucleaire onderzeeboten en kernbommenwerpers eenzijdig zullen verminderen. Hij zal Jeltsin vragen hetzelfde te doen, maar de kans daarop wordt vooralsnog klein geacht. Baanbrekende initiatieven op het gebied van kernwapens wor den niet verwacht, zeker nu het Amerikaanse ministerie van defensie erin geslaagd is voorstellen om verder te snijden in de kernwapens beide landen mogen in 2003 nog 'maar' 3500 kernkoppen hebben af te houden, verwijzend naar de nog steeds onzekere situatie in Rusland. Wel zal Clinton Jeltsin extra geld aanbieden voor het ontmante len van haar kernwapens op basis van het in 1993 gesloten START-akkoord. De VS heeft daar al 260 miljoen dollar (400 miljoen gulden) in gestoken, maar de Russen hebben meer geld en technische hulp nodig willen zij de komende jaren hun afspraken ook inderdaad kunnen nakomen. Het bezoek van Jelstin is ook voor Clinton van belang. De uit stekende relatie met Moskou is een van de weinige buiten lands-politieke successen waarop de Amerikaanse president zich kan laten voorstaan. Clinton krijgt internationaal krediet voor zijn steun aan Jeltsin tijdens en na de coup-poging van vorig jaar. Hij zette een wereldwijde economische hulpoperatie op touw, die Boris Jeltsin de ruggesteun gaf om door te gaan met zijn hervormingsplannen. Maar Jeltsin zal Clinton duidelijk maken dat hij niet op zijn knieën kan blijven liggen, en dat de relatie tussen supermachten als de VS en Rusland gebaat is bij res pect. NEW YORK HANS DE BRUUN Bijdehandje Amsterdam zijn tante lijk eigengereic en zeker niet o het mondje ge vallen. Zelf ge bruiken ze vee de term 'bijdehand'. En dat ziji ze, de Amsterdammers. Een aantal gebeurtenissen: 1Een tramconductrice krijgt drie kwartjes fooi het versch tussen het af te rekenen bedrad van 4,25 gulden en het overhai digde muntstuk van 5 gulden. Haar reactie, met een glimlach „slijmbal!" 2) Een taxichauffeur staat voor aan in de rij bij een taxi-stand plaats. De klant hoeft niet al te ver, maar heeft haast en neemt daarom de taxi. Waar normali ter een chauffeur denkt 'pech gehad', moet de Amsterdamse taxichauffeur zijn grief kwijt. N een minzaam lachje vraagt hij, hoewel het stralend weer is: „Regent het?" Voor die habbe- krats geeft hij zijn plekkie liever niet prijs. 3) Een man loopt nietsvermoe dend in korte broek een café binnen om vervolgens, na een korte keuring, door een geïnspi reerd kijkende andere man uit genodigd te worden voor een hetero/homo-gesprek op een lokale radiozender. Dat soort dingen. Amsterdam mers roeren hun mondje, wat op zich wel ontwapenend kan zijn. Anders wordt het als Am sterdammers zichzelf episch centrum van het wereld gebeuren plaatsen. Dat het paarse kabinet is 'gemaakt' door drie Amsterdammers (Kok Bolkestein en Van Mierlo), daar zijn ze hier bijvoorbeeld razend trots op. En of het nou bal is („Ajax speelt het ste"), de kunsten („hier gebeurt het meest") of het politiewerk („in Haarlem hebben ze boe- renpolitie"): Amsterdammers plaatsen zichzelf voorop. Wie kent niet de lawaaiige stoet op Schiphol waar altijd dezelfden haantje-de-voorsten zijn bij het inchecken voor Benidorm? In derdaad: reeds zwaar gebruinde Amsterdammers die hun Mar tinair-labels van eerdere vlieg vakanties aan de koffer laten hangen. Dat blufferige, maar evenzeer opportunistische gedrag. Neem hei autorijden. Als leveranciers van het type kleerkast koffie gaan drinken terwijl hun auto's de grachtengordels blokkeren... geen wanklank. Maar loopt op diezelfde grachtengordel een scharminkelige schoorsteenve ger uit Oostknollendam te ren nen om zijn bezems in te laden, I dan hangen ze in de file erach ter collectief op de claxon. Zo zien ze er hier ook geen beer! in het evenwijdig, dubbel dus, parkeren van de auto. Omdat zo snel geen andere plek te vinden is. Op een protest volgt veron gelijkt de omgekeerde be wijslast: „Ik kon toch niet weten dat je weg wilde?" Of vraag eens een Amsterdammer op te staa omdat hij op je gereserveerde plaats zit: „Ik zit goed, je bekijkt het maar met je nummertje." Nee, wie zich in Mokum meldt, zeker de 'dagtoerist' die het niet! gewend is, is qua gebektheid aan de Goden overgeleverd. Die loopt zich de hele dag te verwe- ren tegen bijdehandjes. Maar ook de import-Amsterdammer heeft er nog moeite mee. En als de repliek dan eens aardig lukt („U kunt toch zelf zien of het re gent?"), loopt het ook niet goed af: „Niet zo bijdehand hè!" Een kennis stond tijdens zijn vakantie in Turkije met handen en voeten af te dingen op een markt. Dat was hem verteld: nooit de vraagprijs betalen, je moet pingelen! De Turkse han delaar, een jongen van een jaar of 16, gaf niet mee. Toen de kennis doorzeurde, verloor de Turk zijn geduld en zei, plotse ling in plat Amsterdams: „Dan ga je maar naar Zeeman in de Kinkerstraat!" Hillegommer kaart zaak Otno Power aan bij Reclame Code Commissie Een advertentie van Unilever voor Omo Power mag niet misleidend zijn of vergelij kende reclame bevatten. Er mag niet wor den geschreven dat het Omo beter is dan concurrent Ariël Ultra. Zo zijn de spelre gels in Nederland. Als de Consumenten bond in zijn gids een vergelijkend waren onderzoek opneemt en de aanschaf van Omo Power ontraadt, valt dat niet onder de Reclame Code. Klopt dat wel? Sterker nog: als Unilever in deze krant een, advertentie plaatst, gebaseerd op het on derzoek naar Omo Power, mag het'niet zeggen dat Omo witter wast dan Ariël Ul tra. Maar op dezelfde bladzijde mag de Consumentenbond in een artikel wel zeg gen dat Omo het slechter doet dan ande- Deze 'dubbele' moraal heeft Hillegommer A.W. Bosch naar de Reclame Code Com missie (RCC) doen stappen. Bosch, assu rantiebemiddelaar, docent en exploitant van een videotex-dienst, vindt dat onaf hankelijke onderzoeken onder de Reclame Code moeten vallen. De zaak komt mor gen voor de voltallige commissie. Het is de eerste keer dat een consumen tenorganisatie of een onafhankelijk onder zoeksinstituut voor de commissie wordt gedaagd. De reclamecode is in het leven geroepen orrrhet gedrag van adverteerders aan banden te leggen. De Hillegommer vindt dat vergelijkende warenonderzoeken van onafhankelijke instituten precies het-, zelfde doen als reclamemakers: Ze bewe gen consumenten ook tot de aankoop van produkten. Vertegenwoordigers gaan vaak met de Consumentengids op zak naar winkeliers om de CD-speler die het best uit de test komt te kopen. De goedgekeurde' produk ten vliegen de winkel uit, terwijl degenen die minder goed zijn beoordeeld, blijven liggen. Eén van de belangrijkste redenen dat Bosch naar de Reclame Code Commissie is gestapt is de rol van de Consumenten bond. Sinds de fusie met Konsumenten Kontakt is de bond de enige autoriteit. Bo vendien mogen sinds enige tijd bedrijven ook consumententests in hun advertenties gebruiken, waardoor de grens tussen con sumenteninformatie en reclame vervaagt. Dat is normvervaging, stelt Bosch. Om zijn zaak te ondersteunen, heeft de Hillegommer een aantal voorbeelden ver zameld van onderzoeken van de Consu mentenbond waarin onvolledige of onjuis te informatie werd gepubliceerd. In de Geldgids van juli 1993 werden tarieven van persoonlijke leningen en doorlopende kre diet vergeleken. „Maar in het artikel ont braken de tarieven van een aantal i diairs die voordeliger waren dan.de toen gepubliceerde", aldus Bosch. In mei 1994 werd opnieuw zo'n onderzoek gepubliceerd, dit maal vollediger, maar toen waren de tarieven weer achterhaald. De maximumtarieven die het ministerie van economische zaken vaststelt, waren per 1 maart 0,6 procent verlaagd. „Stel de publikatie van zo'n onderzoek dan even uit en verzamel de actuele tarieven", aldus Bosch die niet vindt dat de Consumenten bond zijn werk slecht doet. „Maar als zij onderzoeken publiceren, waar veel consu menten op afgaan, dan moet de wijze van onderzoeken toetsbaar zijn." Bosch: „Onafhankelijk onderzoek moet al tijd te controleren zijn. Er moet gepubli ceerd worden hoe het onderzoek heeft plaatsgevonden. Als dat niet kan, zijn de onafhankelijke onderzoeksinstituten dus afhankelijk van commerciële instellingen. dan uitkijken dat ze in de toe komst hun geloofwaardigheid niet verspe len als onafhankelijk instituut. Zeker als gaat om anti-reclame." De Reclame Code Commissie vindt verge lijkende reclame toelaatbaar, gezien het belang van de consument, maar dan moet er wel aan bepaalde voorwaarden zijn vol daan. De produkten moeten vergelijkbaar zijn, essentiële punten moeten worden vergeleken, gegevens moeten objectief en controleerbaar zijn en het mag niet node loos neerbuigend zijn over de concurrent. Ook het noemen van de merknaam van de concurrent is verboden. De Consumenten bond is ervan overtuigd dat ze de regels niet heeft overtreden en verwacht dat de commissie de klacht morgen wel zal afwij- AMSTERDAM RAYMOND PEIL

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2