9 Fiks laat wederom duur punt liggen Alleen Pernix heeft akelige nul nog niet weggewerkt 0 Rijnstreek juicht voor eerste maal Vijf Meihal opent deuren voor handbalfans Sport EB ZEI DAT TT MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 2: l 366464. PLV -CHEF Oegstgeestenaren wachten op eerste overwinning Na drie wedstrijden wacht Fiks nog altijd op de eerste overwinning. Opnieuw kwamen de Oegstgeestenaren za terdag tegen ODIK niet verder dan een 10-10 gelijkspel. Voor Fiks-coach Gé van der Water was de derde remise op rij niet de enige teleurstelling. Onvoldoende inzet van zijn sterk verjongde selectie tijdens de wedstrijd, maar ook op de trainingen, lijken fnuikend voor de ambities. OEGSTGEEST BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKERK „Te slap, te meegaand, lang dradig aanvalsspel", vatte Van der Water het duel samen. „Met twee punten hadden we van daag weer aansluiting met de kop van de ranglijst kunnen krijgen. Dit puntverlies kan ons straks duur komen te staan." Bijna had Fiks zelfs beide pun ten verspeeld. Pas twee minu ten voor tijd schoot invalster In- Alleen in de eerste helft toon de Fiks zich de betere ploeg. Een gebrekkige afwerking voor kwam echter dat de oranje- blauwe ploeg het veldoverwicht ook in de score tot uitdrukking bracht. Tien minuten voor rust zorg den Saco de Visser en Henrik Hooimeijer voor 5-3, maar na 6- 4 (Adinda Hooimeijer) ging de voorsprong door onattent ver dedigen weer verloren. Het grootste probleem school echter aan de andere kant. Daarbij was het vooral het onervaren tweede aanvalsvak van de Oegstgeester ploeg dat geen antwoord had op het terugvallen naar de korf van de lange ODIK-mannen. Ook bleef een strafworp onbe nut. Na de hervatting (6-6) kwam Fiks door treffers van Theo Vreeken, met vier goals topsco rer, en Henrik Hooimeijer nog tweemaal op voorsprong. Bij 8- 8 plaatste Gé van der Water een dubbele wissel, Inge Anholts voor Carola van Tol en Alex Hooimeijer voor Maikel Mar tens, in de hoop de druk op de Barneveldse korf op te voeren. Een vergeefse ingreep, zo bleek later, ook al redde Anholts nog het ene punt. Henrik Hooimeijer en zijn ploeggenoten scoorden een keer te weinig. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER De handbalsters van IIW '70 uit Voorschoten en de mannen van Rijnstreek uit Alphen aan den Rijn hebben zich goed ge weerd in de regionale tweede klasse. HW won in Rijswijk van een fel en goed tegenstand bie dend Animo (10-9) en Rijn streek bleef in een pittige wed strijd met 13-10 baas op eigen veld tegen EDH. Animo zette de ploeg van trainer-coach Auke van Hinten van meetaf op scherp. I let was de Rijswijkse linkeropbouw- speelster die zich voortdurend gevaarlijk toonde. Met zes tref fers onderstreepte zij haar waarde voor Animo. Pas toen de sterk spelende Carola van Eg- mond zich in de verdediging persoonlijk met haar ging be moeien, viel zij terug. Voor IIW '70, dat niet van één speelster afhankelijk was, scoorden Mo nica Zeeuw, Anneke Gijsman, Bettina Lamboo en Carol van Egmond (2) en Nina Krosschell en Astrid de. Nijs. Aimee Visser stopte zoals gewoonlijk nog een strafworp. De mannen van Rijnstreek boekten hun eerste winst op hei veld. EDI I had gaandeweg meei moeite met het verdedigende collectief van de Alphenaren Achter die defensie groeide ook keeper StefTen Lagendijk. Toen Rijnstreek in de tweede helft op een 11-6 voorsprong kwam, leek ile wedstrijd beslist. Maat terwijl Rijnstreek gas terugnam, deed EDI I er juist een schep bo venop: 11-10. Bijna verspeelde Rijnstreek daarmee de eerste broodnodige winst. Mark Stigtei scoorde uit een breakout met een lob en André van Leeuwen besliste de strijd vanuit de rech terhoek. 13-10. Voor Rijnstreek scoorden Van I .eeuwen (5). Stigtei (4) en Wim en Gerard Rijn (2) Een fantasieteam van Satur- nus onderstreepte het doel dat de Leidse mannen zich hebben gesteld en dat is promotie naar de eerste divisie in de zaal. Te gen het bikkelharde DIOS lever de dat in den Hoorn een 18-15 nederlaag op. In de afdelings eerste klasse verloren de vrouwen van Oase van Westlandia: 4-9. MSV miste maar liefst vijf strafworpen te gen Hermes en dat bracht de Haagse ploeg de winst met 7-6. LEIDEN MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER De ploegen uit de Leidse regio heb ben op de vierde speeldag redelijk ge presteerd, want alleen Pernix, Madjoe en Velocitas verloren. De eerstge noemde club is nu nog als enige zon der enige puntehwinst, maar kwam pas twee keer in actie. Tempo kwam wel van de nul af door een gelijkspel tegen KOAG. Tijdens de eerste helft kende TOP. tegen Nieuwerkerk een 'droom-kwar- tier'. Steven Baart (3), Chantal' van Duyn, Mascha Nieuwenhuizen en Ron van der Willik rondden zowat el ke aanval af en joegen zodoende na 2- 2 de score op naar 8-2. De formatie van Anne van der Zaag kon het hoge tempo echter na rust (12-7) niet vol houden en zag de tegenstander tot 13-12 naderen. Terwijl de invallers al klaar stonden, schoot Baart de bevrij dende 14-12 in, waarna het nog 16-14 werd. Pernix had tegen Swift(M) beslist meer verdiend dan een 14-17 neder laag. De Leidenaars hadden aanvan kelijk moeite met het terugvallen van de paal van hun tegenstanders en raakten voor rust 5-7 achter. Coach Cor Gravekamp gaf bij de thee een andere aanvalstactiek mee en die bleek beter te werken. Raymond Boerman, Jeroen Wayenberg (3), Ka ren Arnoldus en Lian Tieleman zorg den namelijk voor 13-11, maar toen ontbrak de rust om op de beste kans te spelen. In de slotfase bleek de te genstander meer wedstrijdritme te hebben en legde met vijf goals in vijf minuten de basis voor de zege. De Algemene kende een goede ge nerale voor de derby tegen De Danaï den door Blauw Wit'51 met 17-12 te kloppen. Het achttal van Ed Molloy was kwalitatief en technisch zo veel beter dat de derde zege op rij al ver voor tijd in de knip zat. Dat was de verdienste van Brenda Venema, sterk op dreef met vier goals, Alfred Lam- booy (3), Miranda van der Lely en Perry Venema, die 8-5 in het eerste kwartier van de tweedé helft in 15-7 omzetten. Diana Hoppenbrouwer kwam als enige niet tot scoren, gehin derd als zij werd door een dijbeen blessure. Gezien het spelverloop kon De Da naïden wel vrede hebben met het 14- 14 gelijkspel tegen DKV(D). Jalmar Heijman moest al na tien minuten in vallen voor Paul Hüsken (enkelblessu re). De junior zag zijn eerste schot door de mand gaan (1-1), maar daar na ontstond er een achterstand van hoogstens vier punten (6-2, 14-10). Invalster Ingrid Slingerland gaf met 14-11 de impuls voor een sterke eind spurt, die in de slotminuut uitmond de in de gelijkmaker van Heiko Lo cher vanaf de strafworp-stip. Tempo leek lange tijd op weg naar een nieuwe nederlaag, want KOAG behield na 2-2 via 6-2 en 7-4 (rust) tot 11-9 ruim de leiding. Trainer Jan Ei kelhof vond dat de tweede aanval de zwakke stee was en zette dan ook hier met Erik Pons en Ruud de Jong twee wissels in. Dat had succes: Pons scoorde drie keer, waaronder 12-12, de laatste treffer van het duel. De vreugde werd evenwel getemperd door het uitvallen van Ronald Drie- duite die bij een poging de bal in te houden zijn enkel en hiel kneusde. Het blijft voor Fides Pacta moeilijk om mindere ploegen weg te spelen, zo bleek nog eens bij Hespa. Frank Peter de Haas, Dimitri IJzerman (2), Conchita Prins en René van der Vooren bouwden een 6-2 voorsprong op, die echter nog voor rust verspeeld werd (7-7). Even leek een donder preek van coach Steven Tims effect te hebben (11-8), maar in het slotkwar- tier ging het weer mis. Uiteindelijk moest Conchita Prins nog als redden de engel optreden door vlak voor tijd 13-13 te vervaardigen. Ook KZ Leiden moest bij Eureka een punt afstaan, alleen bleef hier de teller op 9-9 staan. De rood-blauwen lieten eerst een 3-0 voorsprong glip pen en misten later op 4-6, 5-6 en 7-8 een strafworp, zodat de thuisclub kon blijven aanklampen. Sandra Lange- zaal, Sandra Verhorik en Aldo Spadon waren ieder twee keer trefzeker. De eerstgenoemde verving overigens op goede wijze de afwezige Els van I.un- teren. Crescendo had met meer zuiver heid veel ruimer kunnen winnen van Actief dan met 16-10. Gertjan Mensen (3), Wijnand (2) en Anita Alberts, Sas- kia Baak, Arno Kooloos en Edwin van der Kraan maakten al in de eerste helft met 9-4 het krachtsverschil dui delijk. Na de paalwisseling ging de aanval echter door de zwakke tegen stand op zoek naar spectaculaire doelpogingen in plaats van koelbloed ig raak te blijven knallen. Toch wisten llone Kooloos en Carmen Zitman zich nog bij de doelpuntenmakers te voe gen. Gebrek aan slagvaardigheid was (andermaal) debet aan de 5-8 neder laag van Velocitas tegen Valto. De be woners van De Bloemcrd combineer den veel vlotter maar misten tal van kansen, waaronder zelfs drie strafwor pen (2-4 rust). Zodoende bleven de treffers van Jeroen van Driel (2), Rita Beens, Robert Schoof en Marion Sineets, die een puike partij speelde, zonder waarde. Madjoe bracht in de eerste helft Maassluis danig in verlegenheid. De Rijnsburgers waren feller in de per soonlijke duels en schoten ook bedui dend beter. Remco van de Meeberg (3), Marco Ravensbergen, Petra en Mark Bastiaanse zorgden voor 6-1, maar daarna kwam de klad erin (6-4 rust, 6-6). Nadat Petra Bastiaanse en Klaas Star hun club op 8-6 hadden ge zet, buitte de koploper van 3N zijn routine alsnog uit. In de resterende zeventien minuten werd de eindstand op 8-10 bepaald. Vivax boekt gemakkelijke bekerzege Vivax is het toernooi om de waterpolobeker be gonnen met een klinken de overwinning. Derde klasser D/.T uit Deurne kreeg gisteren in eigen bad geen schijn van kans tegen de tegen de eerste klasser uit Ocgstgeest: 2- 21. Door deze zege gaat de ploeg van trainer Marc van Belkum door naar de tweede fonde. RuudGullit inVIover Ajax-AC Milan: We waren gewoon als een bokser wiens handen tij dens het gevecht zijn vastgebon den. Voetballer Edward Sturing in VI over de lage toeschouwers aantallen van Vitesse: „In de tijd dat ik geblesseerd was, zat ik vaak op de tribune te kijken. Ook 's winters. Ijskoud, en daar zat ik dan, achter dat gaas. Dus ik maar turen op m 'n horloge. Nog vijf minuten, schiet op met die wedstrijd! Ik kan me dus voorstellen, als je daar ook nog eens dertig gulden voor moet betalen, dat je daar als toe schouwer helemaal niet over piekert, hoe aantrekkelijk zo 'n wedstrijd ook is. Ik zat er al met tegenzin. De Noordwijkse voetballer Cees Marbus (Go Ahead Eagles) in VI over PSV-aanval- ler Ronaldo: „Hij heeft meer klasse in één teennagel dan ik in m'n hele li chaam heb. Thijs Libregts in VI over zijn slechte verhouding met Willem van Hanegem: Het is verschrikkelijk vervelend, maar ik gedraag me normaal. Wat kan ik eraan doen als ik met hem wil praten en hij wil het niet? Als ik ergens ga zitten, gaat hij ergens anders zitten. Daar kan ik toch niks aan doen? Heb ik soms aids? Een niet met na me genoemde speler in VI over Willem van Hanegem: „Hij kwam in een door Wim Jansen gespreid bed te recht. Hij is ver volgens in dat bed gaan woelen en krijgt het nu niet meer opgemaakt. Basketballer Magie Johnson over de huidige basketbalgene- ratic in Full Court Press: „Ik heb het gevoel dat zij niet zo van het basketbal houden, zoals wijervan hielden. Wij hielden van basketbal of we nou een dollar hadden of helemaal geen geld. Of je ons nou een miljoen dollar betaalde of 25 dollar, wij wilden spelen. Ik zie nu spelers de NBA stappen met alleen maar hebzucht: betaal me maar.. En als ze dan grof wor den betaald, vergeten ze aan hun spel te blijven werken. Mountainbiker Bart Brentjens in het Algemeen Dagblad over afzien: „In Plymouth reden we in een modderpoel. Dan wordt zo'n wedstrijd een overlevingstocht. Je ziet de een na de ander kapot gaan en die gedachte geeft je vleugels. Als anderen zitten te sterven, ben ilin mijn element." Theo Vonk in HP/De Tijd over de conditie van Youri Mulder: „Metzo'n uithoudingsvermogen kun je een verdediger vermoor den. Volleyballer Ronald Zoodsma in De Volkskrant over Trei- bitch, de assistent van Selin- ger: Die Treibitch kon echt niets. Hij werd naar het buitenland ge stuurd om videobeelden te. ma ken, maar kwam zonder beelden terug omdat de stekker niet pas te." VARA-presentatrice Hanneke Kappen in VI „Het taalgebruik in de voetbal wereld vind ik iets aparts. Ik krijg altijd de slappe lach als Ro nald Koeman, een schatje trou wens, iets vertelt. Dan kom ik niet meer bij, clat is zo geestig. Hij zegt altijd 'je', terwijl hij liet over zichzelf heeft. Bokser Regilio Tuur in Panorama: „Er is er in Nederland niet één die het in spor tief of financieel opzicht beter doet dan ik. Ik voel dat ik op aarde ben gezet voor wat ik nu doe. Ik ben hier niet zo maar, ik ben een door geefluik van God. Formule I coureur Jos Verstappen in Nieuwe Re vu: „Ik ben altijd met iets bezig. Dat had ik als kind al. Ik heb van mijn leven nog geen boek uitge lezen, daar heb ik geen geduld voor. Tennistrainer Henk van Hulst in 'Topsport': „Ik heb wel eens meegemaakt, dat ik tijdens een toernooi een vreselijk gehuil hoorde. Toen ik ging kijken, zag ik dat een vader bezig was zijn dochter van twaalf af te rossen omdat ze een partij had verloren. r wordt weer ge- m dweild in de Vijf Mei- hal. De tijden van Parker Leiden behoren welis waar tot het verleden, maar sinds gisteren leveren de hand balsters van TKS Saturnus - voorheen Bollenstreek (Nieuw Vennep), voorheen Foreholte (Voorhout) - inspanningen van hoog niveau in Leiden Zuid- West. De eredivisiewedstrijd te gen het Haagse Hellas wordt zelfs één keer stilgelegd, zodat het overtollige zweet van de houten vloer kan worden ge veegd. Voor het overige gaat de verge lijking tussen de basketballers van weleer en de huidige hand balsters nog mank. Trok Parker in de jaren zeventig moeiteloos 1500 toeschouwers per thuis wedstrijd. bij Saturnus zijn ze al blij met 150 betalende kijkers. Voorzitter van de topsportsectie van Saturnus Han van Delft moet zelfde kaartjes (a 6,00) aan de man brengen. Hij heeft de tel niet bijgehouden, maar schat het aantal aanwezigen op 200. „Maar dat aantal is verte kend door de vijftig supporters die Hellas vandaag meebrengt", zegt club-voorzitter Rob Otten. „Komt de tegenstander uit Lim burg, dan zullen er heel wat minder mensen meereizen." Toch rekenen beide voorzitters erop dat de tribunes in de Vijf Meihal binnenkort helemaal kunnen worden uitgetrokken. Bij de twee Europa Cup-duels tegen Egli Vilnius uit Litouwen op 14 en 16 oktober moet blij ken hoe 'handbal-minded' Lei den is. De kaartjes kosten voor die bijzondere gelegenheden een tientje per wedstrijd. „We bekijken nog of het mogelijk is om een passe-partout uit te ge ven", zegt Van Delft. „Dan zijn ook bij het tweede duel verze kerd van inkomsten. Ik moet er niet aan denken dat Saturnus de eerste wedstrijd met groot verschil verliest." Ook voor dat eerste duel vindt de Hagenaar Van Delft het moeilijk te taxeren in welke ma te het Leidse publiek uitloopt voor Europees tophandbal. Hans Slats van de gemeente Leiden, die gisteren in zijn een tje de Vijf Meihal speelklaar maakte, rekent op 800 a 900 toeschouwers. „Dat is voor Twee voorzitters zetten zich in voor hun club: terwijl Rob Otten ijverig video-opnamen maakt, verkoopt Han van Delft kaartjes voor de wedstrijd Saturnus-Helllas. foto dick hogewoning handbalbegrippen heel veel. Ik kan het op zo'n avond ook niet allemaal alleen bolwerken, dan komen we met zijn tweeën. We moeten dan alle tribunes uit trekken, net als bij het zaalkorf bal." Bij Saturnus gaan ze er voetstoots vanuit, dat de Euro pa Cup-duels in de Vijf Meihal worden afgewerkt. De gemeen te Leiden is akkoord en ook van de internationale handbalfede ratie is geen tegenbericht geko men. Otten: „We hebben de bond een brief gestuurd met de afmetingen van de hal. Daarin staat ook dat er achter de doe len maar een meter ruimte is. Kennelijk vormt dat geen be zwaar, want ik heb er niets meer over gehoord. Een alter natief voor de Vijf Meihal is in Leiden niet voor handen. Ik zie het al voor me dat we op de avond van de wedstrijd nog el ders een zaal moeten regelen." Voor de nationale wedstrijden bevalt de Vijf Meihal de leidse handbalsters ook prima. Otten: „I let kost natuurlijk een lieve duit, maar daaraan valt niet te ontkomen. Voor een eredivisie wedstrijd wordt via de bond centraal voor tachtig minuten een zaal gehuurd. Wij hadden voor de Vijf Meihal de oudste rechten. Bovendien ligt onze ei gen kantine er vlak naast. Daar kunnen we na de wedstrijd goedkoper consumpties nutti gen dan in hel restaurant van de Vijf Meihal. Daarom heeft de pachter daarvan ook zo'n hekel aan ons. Maar ik denk dat hij nu wel bijdraait, als hij ziet hoe veel toeschouwers er in de rust van een eredivisiewedstrijd een drankje bij hem komen bestel len." TIM BROUWER DE KONING chaatsmuseum-eige- W j naar Gauke Bootsma heeft zaterdag zijn col lectie met een merkwaardig fe nomeen uitgebreid. In het mu seum te Hindeloopen is een teen te bewonderen. Het lichaamsdeel zat tot de bar re Elfstedentocht van 1963 vast aan de rechtervoet van Tinus Udding. De schaatser uit Uffelte nam destijds deel aan de 220 ki lometer lange wedstrijd langs de Friese elf steden. I lij kwam als 31e en met 'heel koude voe ten' over de finish. Zijn rechter grote teen bleek zelfs te zijn be vroren. Udding werd naar een zieken huis gebracht. Daar gingen de doktoren rigoureus te werk. De teen werd geamputeerd en op sterk water gezet. Udding heeft al die tijd zijn teen (met nagel) in een potje bewaard. Vorig jaar kwam Udding tijdens de Elfstedcnrcünie van 1963 op het idee de teen aan het schaatsmuseum te schenken. ij een nationaal 1 J kampioenschap overleven komt bij westerlingen alleen de Avro voor ogen die tot 1993 jaarlijks de kleine uurtjes opvulde met TV-verslagen van deze wedstrij den. In het minder herbergza me oosten, noorden en midden van dit land is het echter uitge groeid tot een georganiseerde sport. 'J och kunnen sporters uit de Randstad zonder probleem in haken bij deze traditie. On danks het ontbreken van sped fieke training bleek de Alphcnse triatleet Raymond Pet genoeg duurvermogen te bezitten om in het Achterhoekse Zelhem de zilveren medaille weg te kapen. Achter de Vecnendaler Chris tian Bouwmeester legde Pet de tien kilometer het snelste af (57.43 om 1.00.27). Ook zijn voetballende broer Martin lijkt talent te bezitten, want over acht kilometer pakte hij even eens zilver, zij het bij de jongens 13-14 jaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23