Russen schrijven Davis Cup-historie Voor WK is niets aan het toeval overgelaten Sport Nederlaag Karpov in Tilburg Jaspers rekent af met zichzelf MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, C WK volleybal voortaan met 24 landen ATHENE AFP Het WK volleybal mannen zal vanaf 1998 door 24 landen wor den betwist. In Athene en Thes saloniki beginnen woensdag slechts 16 landen aan de strijd om de wereldtitel. Het bestuur van de volleybalf ederatie (FIVB) heeft de uitbrei ding zaterdag goedgekeurd. Ja pan, de gastheer van het WK in 1998, had het voorstel inge diend. Nieuw is eveneens dat de wereldkampioenschappen komst tegelijkertijd plaatsheb ben. Bij de vrouwen bestaat de eindronde uit 16 landen. Voor het WK mannen van 1998 zijn de vijf continentale kampioenen van 1997 plus gastheer Japan zeker van een startbewijs. Er worden tien kwa lificatietoernooien gehouden, naar het WK gaan. De overige acht plaatsen worden verdeeld volgens een formule, waarin geografische ligging en speel- I kracht bepalend zijn. De Nederlandse vrouwen moeten zich via een kwalifica tietoernooi met Italië en Duits land plaatsen voor de derde Grand Prix volleybal van de vrouwen. Het evenement vindt komend jaar tussen 18 augustus en 10 september plaats in Ho- I nolulu, Brazilië en Zuid-West I Azië. De datum van het kwalifi- I catietoernooi is nog niet be- I kend. De internationale volleybalf- ederatie maakte de indeling voor de Grand Prix, die gedo teerd is met een bedrag van twee miljoen dollar (ruim 3,4 miljoen gulden), zondag bij het congres van de wereldvolleybal- bond in Athene bekend. Het schema voor de Grand Prix is: Eerste deel (18-20 augustus): Hono lulu: China - Rusland, Japan - Verenig de Staten: Braz.ilie (plaats nog aan te wijzen): Brazilië - winnaar kwalificatie toernooi, Cuba - Zuid-Korea. Tweede deel (25-27 augustus): Tai- peh: Japan - Brazilië, Verenigde Staten - winnaar kwalificatietoernooi. Jakarta: China - Zuid-Korea, Cuba - Rusland. Derde deel (1-3 september): Tokyo: Japan - Cuba, Verenigde Staten - Zuid- Korea. Macao: China - winnaar kwalifi- j catietoernooi, Brazilië - Rusland Vierde deel (8-10 september): Shi- I zuoka (Japan): Japan - Brazilië, Rus land - Zuid-Korea. Peking (of andere Chinese stad): China - winnaar kwalifi catietoernooi, Cuba - Verenigde Sta- Finale-toemooi (15-17 september) in Sjanghai: China en de nummers een, twee en drie van de voorronden. Duitsen heersen in Deventer Anatoli Karpov staat weer met beide benen op de grond. Na zes achtereenvolgende overwin ningen dacht de 43-jarige FIDE- wereldkampioen wellicht dat hij zijn unieke prestatie van eerder dit jaar in Linares (ongedeeld toernooiwinnaar met de mon sterscore van 11 uit 13) in het Interpolis-toernooi zou kunnen herhalen, Tegen Evgeni Barejev ging het gisteren in de eerste halve finalepartij echter mis. In een houdbaar eindspel be gon Karpov plotseling onzeker te spelen. Barejev strafte dat ge nadeloos af. De andere halve fl- nalepartij, lussen Ivantsjoek en Salov, eindigde in remise. In de onderlinge partijen tussen Bare jev en Karpov had de FIDE-we- reldkampioen tot gisteren een lichte voorsprong (3-2). Met wit won Barejev nog nooit van de meest succesvolle toernooispe- ler uit de schaakgeschiedenis. Barejev ging bij zijn debuut in Tilburg in 1991, toen er nog sprake was van één hoofdgroep, hopeloos in de fout door als laatste te eindigen met slechts drie punten uit veertien duels. Inmiddels behoort hij tot de beste schakers van de wereld. De 27-jarige zette Karpov on der zware druk. Karpov ging op de 23ste zet al dan niet bewust remise uit de weg, maar daar voor moest hij een hoge prijs betalen. Op de 29ste zet moest de FIDE-wereldkampioen al een keer de enige zet vinden om direct verlies af te wenden, ter wijl hij bovendien in ernstige tijdnood verkeerde. Uiteindelijk haalde Karpov de tijdcontrole met moeite, maar het lopereindspel dat overbleef stond nog altijd iets minder voor hem. Toch zou het bij goed spel waarschijnlijk remise geworden zijn, maar toen de wereldkampioen enkele slordig heden beging, greep Barejev opnieuw het initiatief om de winst niet meer te laten lopen. Ivantsjoek opende zijn eerste partij in de halve finale tegen Valery Salov met e2-e4, onge twijfeld de beste methode om de als oerdegelijk bekend staan de Salov aan te pakken. De spe lers volgden na de scherpe Rau- zer-variant van het Siciliaans lange tijd een partij tussen Ba- lasjov en Salov, gespeeld in het Irkoetsk in 1986. Pas op de 20ste zet week Ivantsjoek af ten opzichte van dit duel. De schaker uit Lvov leek de beste kansen te krijgen met een vervaarlijke konings- aanval, maar Salov had goed ge zien dat hij uitstekende positio nele compensatie kreeg. Na een grootscheepse stukken ruil res teerde een eindspel waarin Sa lov zelfs licht voordeel had. Hij probeerde het lange tijd te win nen, maar Ivantsjoek maakte geen fouten meer en had na 52 zetten de remise te pakken. In de halve finales voor de wereldtitel van de Professional Chess Association in Linares bracht de Brit Nigel Short zijn achterstand tegen de Ameri kaan Kamski terug tot twee punten: 1-3. Short zegevierde in de vierde partij met wit in 55 zetten. In de andere tweekamp speelde de Brit Michael Adams in 24 zetten remise tegen de In diër Viswanathan Anand. Anand, die met 3 1/2 - 1/2 leidt, heeft vandaag aan een zege in de vijfde partij voldoende voor het bereiken van de finale. DEVENTER» ANP De Duitse kampioene Magda- lena Brzeska heeft het tiende Al fred Vogeltoernooi ritmische sportgymnastiek in Deventer gewonnen. De 16-jarige gym- naste vergaarde 38,20 punten. Zij behaalde op alle vier onder delen de hoogste score. Brzeska kon overigens alleen maar echt imponeren in de baloefening. Kristina Klioekevisjoete, met haar negentien jaar de oudste deelneemster, werd met drie kwart punt achterstand tweede. Een jaar geleden eindigde de Li touwse nog als zevende. neemsters leverde nationaal kampioene Lucinda Schuurman de beste prestatie. De pupil van trainster Veneta Michailova blijkt sinds het NK in juni veel aan zelfvertrouwen te hebben gewonnen. Zij eindigde in de vierkamp als twaalfde. De twee andere Nederlandsen, Ramona Stook en Astrijd Koster speelden geen rol van betekenis. De Nederlandse groep onder leiding van Suzanne Knip deed het de zaterdag beter dan een dag tevoren. Het zestal schoot echter in technisch kunnen te kort. Nederland eindigde als ne gende. Blessure Pete Sampras lielpt Zweden op weg Rusland en Zweden strijden van 2 tot en met 4 december in de finale van het toernooi om de Davis Cup om de er fenis van Duitsland. De Russen onttroonden in Hamburg op sensationele wijze de intern verdeelde Duitsers met 1- 4, Zweden profiteerde in Göteborg van een blessure van Pete Sampras en versloeg de Verenigde Staten, in de tweede ronde winnaar tegen Nederland, na een achter stand van 0-2 alsnog met 3-2. Zweden is al vier keer win naar van de zilveren 'slaschaal'. De finale is in Rusland. HAMBURG/GOTEBORG ANP/RTR/SID Het duel in Hamburg was in veel opzichten historisch. Na zes keer in de eerste ronde van de wereldgroep tegen een ne derlaag te zijn aangelopen, be reikte Rusland voor het eerst in de geschiedenis de eindstrijd. Duitsland had sinds de finale van 1985 in München tegen Zweden geen Davis-Cupduel meer op eigen bodem verloren. De ploeg van coach Vadim Borisov sloeg zaterdag al toe. In een dubbelspel met thrilleref fect zorgden Jevgeni Kafelnikov en Andrej Olhovski tegen Mi chael Stich en Karsten Braasch voor de beslissende voorsprong van 3-0. De Duitsers verloren met 8-10 in de vijfde set na drie uur en veertig minuten. De res terende partijen in het enkel spel waren daardoor van nul en generlei waarde. Nadat ook Ka felnikov Stich over de knie had gelegd (7-5 6-3), redde debutant Bernd Karbacher de eer tegen de 'niet meer geïnspireerde Alexander Volkov (6-4 6-1). De klap bij de Duitsers kwam keihard aan. Direct na het dub belspel uitte Stich harde kritiek aan het adres van de nationale bond. Hij vond dat een bedrei ging met moord, die donder dagavond door een anonieme beller was geuit ten opzichte van hem en zijn vrouw Jessica, veel te lichtvaardig was behan deld. En dat nadat anderhalf jaar geleden de Joegoslavische Monica Seles op hetzelfde Ro- thenbaumcomplex door een ge stoorde fan van Graf met een mes in de rug was gestoken. ..Ik was doodsbang", zei Stich. ,,Het was onverantwoor delijk dat men een loopje nam met de veiligheidsmaatregelen. Zeker na het geval met Seles. Dit zal gevolgen hebben voor mijn verdere deelneming aan het Davis-Cuptoernooi." Pas anderhalf uur voor het dubbel spel besloot Stich toch aan de zijde van Braasch te proberen iets te doen aan de achterstand van 0-2. „Maar prettig voelde ik me niet", zei hij. Gisteren liet Stich zich wat gematigder uit toen hij had be grepen dat er wel degelijk een extra legertje politiemensen in burger was ingezet zonder dat hij daar van op de hoogte was gebracht. „Over mijn toekomst in de Davis-Cupploeg zullen we het zeker nog nader hebben", zei hij. „Maar mijn algemene kritiek blijft recht overeind Alleen de Duitse coach Niki Pilic verloor de realiteit niet uit het oog. „We hebben vijf keer de finale bereikt en drie keer de beker gewonnen. Daarbij heb ben we zeker een paar keer niet over geluk te klagen gehad. De ze keer was het geluk aan de zij de van de Russen. Er is hier ze ker het een en ander mis ge gaan, maar het is klinkklare nonsens om daarvoor schuldi gen aan te wijzen. De hoofd schuldigen waren de Russen. Die waren gewoon beter." Göteborg beleefde de weder opstanding van het Zweedse team. Vrijdag gingen de beide enkelspelen verloren. In het Michael Stich verontschuldigt zich voor zijn verlies tegen Kafelnikov. De Duitser werd afgelopen weekeinde met de dood bedreigt. foto ap dubbelspel hielden Apell en Björkman de kansen van de thuisploeg overeind door Stark en Palmer in vier sets te ver slaan. Gisteren zette de omme keer zich dramatisch voort door de opgave van Pete Sampras te gen Stefan Edberg. Nadat de thuisspeler de eerste set met 6-3 had gewonnen strompelde 'Pistol-Pete' met een van pijn vertrokken gezicht naar de kant. Een hamstringblessure, opge lopen tegen I.arsson, maakte verder spelen onmogelijk. Sam pras is vermoedelijk twee tot vier weken uitgeschakeld. „Be roerd om zo te moeten win nen", aldus Edberg, die zijn eer ste partij tegen Martin had ver loren. „Maar het telt wel." Ge steund door de gelijke stand en het opzwepende publiek haalde Larsson in het slotduel met Martin de plaats in de finale binnen set: 5-7 6-2 6-2 6-4. In de serie promotie en de gradatiewedstrijden viel de zege van Zuid-Afrika in de uitwed strijd tegen India op. In Jaipur wonnen Wayne Ferreira c.s. met 3-2, waarmee zij promotie naar de wereldgroep bewerkstellig den. Het duel riep herinnerin gen op aan de finale van 1974 toen Zuid-Afrika zijn enige Da- vis Cup veroverde. India, de an dere finalist, trok zich toen te rug uit protest tegen de apart heidspolitiek van de Zuidafri- kaanse regering. Inmiddels is ook in India de boycot tegen Zuid-Afrika opgeheven. België, dat begin dit jaar in Eindhoven de openingsronde verloor van Nederland, hand haafde zich op het hoogste ni veau door in Israël met 3-2 te winnen. Dat gebeurde mede dank zij een blessure van Amos Mansdorf. GPD-VERSLAGGEVER Driebander wint wereldbekerwedstrijd Jan Posthuma en Henk-Jan Held blokkeren een smash van de Canadees Chaloupka. De Nederlanders zijn klaar voor het WK. foto anp Niets is aan het toeval overgela ten. Van de tegenstanders die het Nederlands herenteam tij dens het wereldkampioenschap volleybal dat donderdag in Griekenland begint kan treffen, zijn twaalf minuten durende vi deobandjes gemaakt. Op de avond voor een wedstrijd krij gen de spelers een compacte Teleac-cursus in alle denkbare aanvalsvariaties voorgeschoteld. Dankzij een spontane bijdrage van ƒ6.000 van het Utrechtse zwemparadijs Aquacentre Den Hommel kon bondscoch Joop Alberda zich voor de duur van het toernooi zelfs nog verzeke ren van de diensten van de voormalig technisch directeur van de Internationale Volleybal Federatie, de Nederlander Ge orge de Jong. Hij moet angstval lig in de gaten houden of de concurrentie voor het mondiale goud niet op het laatste mo ment een verrassende wijziging in het spelconcept heeft door- gevoerd. Niets is aan het toeval overge laten. Het woord is nu aan de twaalf acteurs. Zaterdagmiddag rondde het Nederlands team de voorbereiding op de mondiale titelstrijd af met de laatste uit een serie van drie oefenwed strijden tegen een andere WK- ganger: Canada. Na zeges in Vo- lentlam (3-0) en Nieuwegein (3- 1) won Nederland in Den Bosch met 3-0 en hield de Canadezen moeiteloos in alle sets beneden de tien punten. F.en echte wed strijd werd het derhalve niet. En dat stemde Joop Alberda tevre den. „We hebben de Canadezen niet laten spelen. Zij kunnen beter, maar wij hebben ze de duimschroeven stevig aange draaid." Goud Op honderd procent acteerde het Nederlands team nog niet. Het wedstrijdritme werd tijdens de serie tegen Canada langzaam maar zeker hervonden, maar Alberda schatte het spelniveau in het slotduel op hooguit tach tig procent van het maximaal haalbare. De aanzienlijke verbe tering moet de ploeg volgens Al berda tijdens het toernooi put ten uit de sfeer van een wereld titelstrijd, de kwaliteit van de te genstanders en het doel dat de ploeg zich gesteld heeft: mee doen om het goud. Dat het goed zit met het Ne derlands team, proefde Alberda uit de sfeer in het veld. De spe lers hadden zichtbaar plezier in het spel. Spelverdeler Peter Blangé werd tijdens de tweede set door zijn lachende ploegge noten bijna doodgeknuffeld na een verrassend doortikballetje dat alle Canadezen verraste. Een typerende actie. „Lol en een gevoel van vrijheid in het veld leidt tot een manier van spelen die je als opportuun kunt kwalificeren. Als wij zo spelen, zijn we op ons best", analyseer de Alberda na afloop. „Daar komt bij dat we aan het einde van de zware voorbereiding twaalf fitte spelers hebben staan, die blessurevrij het vlieg tuig instappen." Nederland behoort met het huizenhoog favoriete Brazilië, Rusland. Italië en Cuba tot de grote favorieten voor de wereld titel. Alberda waakt er echter voor om het verwachtingspa troon huizenhoog op te schroe ven om teleurstelingen achteraf te voorkomen. Aan uitgebreide bespiegelingen over de aan staande tegenstanders in de poule (Korea, Zweden, Cuba) waagt hij zich dan ook liever niet. „Het is de zwaarste poule, maar we zijn het aan onze stand verplicht te overleven. We volleyballen echter niet met re kenmodelletjes in het achter hoofd. We leven van actie naar actie, van punt naar punt, van set naar set en van wedstrijd naar wedstrijd en gaan uitslui tend voor de winst." Uitgangspunt Het bereiken van de halve Finale is volgens Alberda het uitgangs punt, maar hij weet dat zijn team pas echt tevreden is met meer. Niet in de laatste plaats omdat van de twaalf geselec teerden slechts Henk Jan Held. Ron Zwerver en Martin van der Horst ooit eerder in hun loop baan (1990, Brazilië) een we reldkampioenschap meemaak ten en voor een flink aantal spe lers de Cosmovolley in Thessa loniki en Piraeus daarom de eerste en en voor de oudere spelers waarschijnlijk zelfs eni ge mogelijkheid is om een WK- medaille te veroveren. Het nu- of-nooit gevoel is binnen de se lectie dan ook sterk voelbaar. Alberda hoedt zich ook voor al te opportunistische uitspra ken omdat hij weet dat ieder toernooi zijn eigen logica kent. „We hebben ons fysiek goed voorbereid en zijn er strategisch en taktisch klaar voor. F.r zijn al tijd dingen die beter kunnen, opstellingen die misschien meer rendement opleveren, maar het staat er nu zoals het er staat. Alles wat nog de moeite van het uitproberen waard leek. hebben we van tafel geveegd, want het moment om te preste ren is aangebroken. Het hangt nu van de vorm van de dag af. Zijn we meer dan de opstelsom van zes individuen of weinig meer dan zes individueel goede spelers. Dat zal het toernooi moeten bewijzen." Zoals het toernooi ook zal moeten bewijzen of het rijtje van favorieten met één of meer verrassende outsiders uitge breid moet worden. Met Bulga rije bijvoorbeeld, dat de laatste drie wedstrijden van Nederland won. Met de til grijzende Zwe den, die zich misschien nog een keer willen zien als een toer- nooiploeg bij uitstek. Of de Grieken, profiterend van het voordeel van een uitgelaten thuispubliek, dat drie jaar gele den de basketbalploeg naar Eu ropees goud schreeuwde. Alberda bouwt voorzichtig heid in. Hij rekent nergens op. maar hoopt wel. Zijn mooist denkbare moment omschrijft hij - de voorzichtigheid even overboord gooiend - als volgt: „Dat de scheidsrechter bij het laatste fluitsignaal op het WK in onze richtingwijst." ISTANBUL GPD Een gekkenhuis. Camera's, flits licht. Interviews, handtekenin genjagers. Tranen bij Andrea, de echtgenote van Dick Jaspers. Een sigaret tussen de lippen, een arm van Rina van der Smis sen om haar heen. Tokio '91, zo lang was het geleden dat de Willebrordse driebander een wereldbekerwedstrijd drieban den won. In Istanbul rekende hij daar om niet alleen af met Raymond Ceulemans, de getergde beer uit Mechelen. Nee, Jaspers schud de op de kruising van Europa en Azië tevens een onnoemelij ke hoop frustratie van zich af. „Ook mij werd het bijna te machtig", stamelde hij na enke le honderden handtekeningen en poses met Turken die hem als een souvenir van Istanbul '94 in hun plakboek wilden. „Het doet je toch wat. Vergelijk de wereldbeker maar met een Grand Slam bij het tennis. Wimbledon, Flushing Meadow, Australië en Parijs. Onverklaar baar, maar die wedstrijden zijn heel bijzonder." Om meer redenen was het eerste van vier wereldbekertoer nooien voor Dick Jaspers bij zonder. Twee seizoenen lang sukkelde hij tijdens het toernooi om de meest begeerde biljart trofee van slechte naar teleur stellende resultaten. Het lag niet altijd aan Jaspers zelf, het lag ook diverse keren aan de tegen standers die juist tegen hem hun beste partij van het toer nooi speelden. Zo kon hij zich vorig seizoen al na één rondje uit laten schrijven bij het Tulip- hotel (waar morgen het tweede toernooi om de wereldbeker be gint) in Oosterhout. In Istanbul werd hij al ras aan de kant gezet door z'n vriend en teamgenoot, de Deen Tonny Carlsen. Zo stond Jaspers na twee wedstrijden met lege han den en legde hij zichzelf een on verantwoord zware druk op om te moeten presteren in de twee, resterende Cup-wedstrijden. Desastreus Ze verliepen niet allemaal even desastreus, maar aan de einde van de rit verloor de Nederlands kampioen wel z'n vierde plaats op de wereldranking. Daarmee verloor hij eveneens z n status als beschermde speLer bij we reldbekertoernooien die hem de garantie bood dat hij de Ko- reaan Sang Lee, de Zweed Blomdahl of de Belg Ceulemans pas in de halve finale tegen kon komen. Bovendien hoefde hij de eerste ronde niet aan de tafel te verschijnen. Nu dus wel. Op zich werd Jaspers dus gedegra deerd. Maar al te veel hinder schijnt hij daar niet van te on dervinden. „Nee, ik vind het zelfs een. voordeel. Laat mij die eerste ronde maar gewoon deel nemen. De kans dat je een te genstander van formaat treft, is veel kleiner dan in de tweede ronde. Bovendien biedt het de mogelijkheid om aan de tafel te wennen." In Istanbul waren de tafels perfect. Jaspers leverde althans de ene na de andere verrukkelij ke bal af. Het bracht hem fraaie moyennes. Niet zozeer in de fi nale tegen Ceulemans waarin beide biljarters voortdurend de deur voor elkaar op slot hielden, maar met name in de kwartfi nale. In veertien beurten prikte hij tegen de Deen Carlsen als een geolied naaimachientje de 45 caramboles op het score bord. Een moyenne van 3.312, een nieuw record in de negen jarige geschiedenis van de we reldbeker. Jaspers was er blij mee, maar wilde uiteraard meer. Na de moeizame overwinning op de Oostbrabander Henk Habraken (3-2), de Deen Karsten Lieber- kind (3-0) en Carlsen lag de weg immers open naar de finale. Het voorbereidende werk daar voor werd geleverd door Dick van Uum. De 22-jarige Utrech ter die achtereenvolgens de profs Van der Smissen, Dielis en Weijenburg uitschakelde, maar toen de suprematie van z'n kopman bij Fair Play Centers min of meer al op voorhand er kende. Respect Een setje stond Jaspers af, meer niet. Dus wachtte Ceulemans, die in de vijfde set van zijn hal ve finales het explosieve van Torbjom Blomdahl wist te neu traliseren met een serio van tien. Waardoor Jaspers, hij kwam er ruiterlijk voor uit, de tegenstander trof die hij wenste. Want Jaspers weet dat slechts twee driebanders Ceulemans respect inboezemen. Het bleek in een finale die aanvankelijk in een vlotte 3-0 voor de Wille- brorder leek te eindigen. Twee keer 15-10 en 13-2 in de derde set brachten de flonkerende Cup'wel erg dicht in de buurt. Toen brulde het dier in Ceule mans. Met twee, zeven en zes pakte hij alsnog de set. Istanbul veerde op voor het biljartmonument van de twin tigste eeuw. Jaspers niet. Die bleef, zoals hij het na afloop zelf onder woorden bracht, „ge woon koel. Al krijg je toch even een draai om je oren. Maar je weet dat je van Ceulemans zo iets kunt verwachten. Hij heeft wel zenuwen, maar door z'n ja renlange ervaring weet hij die perfect onder controle te hou den." Jaspers, hoewel hij dat zelf bestrijdt, oogt echter mentaal veel sterker dan in de wereldbe kers van '92 en '93 toen een on verwachte tegenslag veelal het begin van het einde inluidde. Waar iedereen verwachtte dat Nederlander in de vierde set zou breken onder het Belgische geweld, bleek Jaspers na een moeizaam begin echter in staat andermaal z'n talenten aan te spreken. Hij maakte drie uiterst moeilijke punten en plaveide daarmee de weg naar een 15-12 zege en 20.000 Duitse Marken. Revanche Jaspers zette daarmee veel recht. Hij nam revanche op zichzelf, maar plukte vooral de vruchten van „een vergrote cre ativiteit." Wat die dan ook mo ge voorstellen. „Ik vertel daar niets over. Ik ga m'n concurren ten niet wakker maken." Verder liet Jaspers zich, al heeft hij die periode inmiddels een tijdje achter zich, begelei den door een psychiater. „Al die factoren hebben ertoe bijgedra gen dat ik hier nu sta. Maar het beste dat me de laatste jaren overkomen is, dat staat hier naast me. Voor haar neem ik m'n petje af." Terwijl Raymond Ceulemans nog brieste dat hij boven de verwijten staat die hem uit Nederlandse en Franse (Richard Bitalis) kringen wor den gemaakt, pinkte Andrea nog even een traantje weg. DEN BOSCH SIEBE ANNEMA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22