Paniek door pest in India Buitenland Amerikaan wil harde toezegging N.-Korea Boer Gygax zal regering in Bern wel verslaan DE NIEUWE WEGWIJZER VAN DE ANWB. Vrachtvliegtuig stort in zee Twaalf vreemde snuiters, dat moet genoeg zijn ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1994 AFP Agence France Press? ANP AigWHCEn Ntdtrflixls PwllUWU AP' Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UP1 Unit Nicolaas II wordt in maart bijgezet moskou De resten van de laatste Russische tsaar. Nicolaas 11, en zijn familie worden 5 maart volgend jaar bijgezet in de Petrus en Pauluskathedraal in Sint Petersburg. Nicolaas II. zijn vrouw Alexandra en hun kinderen werden op 17 juli 1918 in opdracht van de bolsjewieken geëxecuteerd in Jekaterinburg in de Oeral. De lijkkist van de laatste Russische keizer zal naast die van zijn voorgangers worden gezet. Hordes mensen trachten uit Surat te vluchten Grote bezorgdheid in Bombay RPF-bewind werkt mee aan onderzoek nairobifrans van den houdt correspondent Zelfverbranding Duitse ambtenaar Dresden Ulrich Bar, een milieu-ambtenaar uit de Oostduitse ge meente Riesa-Groszenhain, heeft zichzelf donderdag uit protest tegen de milieuvervuiling op een vuilstortplaats in brand gesto ken. De Duitse justitie meldde dat gisteren. Een getuige, die ge luiden uit een brandende houtstapel hoorde komen, probeerde Bar tevergeefs uit de vlammen te redden. In een afscheidsbrief aan de krant SachsischeZeitung schreef Bar te willen waarschu wen voor het gevaar voor de mensheid en het milieu. Britse racisten steken zwarte in brand londen Een groep blanken heeft in Londen een zwarte jonge man in brand gestoken omdat hij met een blank meisje uitging. Ze hadden hun 20-jarige slachtoffers eerst met benzine overgo ten. De man is in een ziekenhuis opgenomen. Een tiende van zijn lichaamsoppervlak is verbrand. Verdere mededelingen heeft de politie nog niet gedaan. Bondsraad steunt wijziging grondwet bonn De Bondsraad, de Duitse Eerste Kamer, heeft gisteren in gestemd met de ingrijpendste wijziging van de grondwet sinds de oprichting van de Bondsrepubliek in 1949. Milieubescher ming en bestrijding van de discriminatie van gehandicapten zijn als 'staatsdoel' in de constitutie opgenomen. De Bondsdag, ver gelijkbaar met de Tweede Kamer, had al ingestemd met de wets wijziging. Eveneens gisteren ging de Bondsraad akkoord met een pakket maatregelen tegen extreem rechts en tegen de geor ganiseerde misdaad. Onderwijs Zuid-Afrika onder het mes kaapstad Het Zuidafrikaanse onderwijssysteem wordt herzien zodat blanke en zwarte kinderen er op gelijke manier aan kun nen deelnemen. Leraren en geld zullen daartoe eerlijker over de scholen worden verdeeld, zo heeft de regering van president Mandela gisteren verklaard. Het ontwerpplan voor de onder wijshervorming dat aan het parlement werd voorgelegd door minister van onderwijs Bengu, zal waarschijnlijk op verzet van blanken stuiten. Stoltenberg geen kandidaat NAVO oslo» Noorwegen heeft gisteren bekendgemaakt dat het zijn voormalige minister van buitenlandse zaken Thorvald Stolten berg niet kandidaat stelt voor de functie van secretaris-generaal van de NAVO. Woordvoerder Havnen van het ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat ook zijn land de kandida tuur van de Belg Willy Claes voor de opvolging van de overleden Manfred Wömer steunt. Stoltenberg verwierf internationale be kendheid toen hij in april 1993 de Amorikaan Cyrus Vance op volgde als bemiddelaar op de Balkan namens de Verenigde Na ties. Nederlanders gewond in Turkije ankara Bij een busongeluk in West-Turkije zijn gisteren 25 mensen, onder wie twee Nederlanders, gewond geraakt, na be handeling in een ziekenhuis konden de meeste gwonden weer vertrekken. Volgens de ANWB kunnen de twee nederlanders /iun vakantie voortzetten. De bus boftteitussen de hopfdstad .Ankara en de badplaats Antalya op een vrachtwagenmet wortels en knollen. Smartegeld na foute AIDS-diagnose Miami De Amerikaanse Vernelle Lowder (49) krijgt smartegeld omdat ze door een verkeerde diagnose twee jaar lang in angst leefde dat ze aan AIDS zou sterven. Lowder kwam in november 1990 aan bij een kliniek in Hialeah, Florida, voor een onderzoek. Ze besloot zich op AIDS te laten testen omdat ze in 1980 een bloedtransfusie had ondergaan. De uitslag luidde dat de vrouw seropositief was. In paniek verbood zij haar drie kinderen haar nog aan te raken; ze gaf haar moeder zelfs de voogdij over de tie ners. Later bleek ze helemaal niet besmet te zijn. De betrokken arts heeft met haar een schikking getroffen van 250.000 dollar, het laboratorium moet haar 100.000 dollar smartegeld betalen. Ierse regeling pas met Kerstmis klaar londen Britse en Ierse functionarissen hebben gisteren gezegd dat er nog zo veel moet worden gesleuteld aan een voorstel voor een politieke regeling in Noord-Ierland, dat het ontwerp niet eerder dan Kertmis kan worden verwacht. Gerry Adams, leider van Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), heeft intussen gisteren een visum gekregen voor een bezoek aan de VS. Hij begint zijn bezoek vandaag en mag tot en met 7 oktober blijven. Onderhandelingen in Genève hervat geneve bob kroon correspondent Na een onderbreking van an derhalve maand is in de Ameri kaanse VN-missie in Genève gisteren het overleg tussen de Verenigde Staten en Noord-Ko- rea hervat over de nucleaire ambities van Pyongyang en her stel van de betrekkingen met de VS. Bij de opschorting van de gesprekken op 12 augustus be loofden de Noordkoreanen af te zien van hun bestaande en ge plande plutonium-produceren- de reactoren. In ruil daarvoor zouden ze Amerikaanse hulp krijgen bij de bouw van moder ne kernreactoren die niet voor atoomwapenfabricage kunnen worden aangewend. Pyongyang zegde ook toe zich voortaan te zullen houden aan de bepalingen van het verdrag OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR tegen de verbreiding van kern wapens. Daaronder vallen ook de voorgeschreven inspecties door functionarissen van het In ternationale Atoom Energie Agentschap (IAEA) in Wenen. De Noordkoreaanse onderhan delaar Kang Sok-yu maakt evenwel nog steeds een voorbe houd voor de toegang van de IAEA-inspecteurs tot enkele 'speciale' installaties, zo bleek gisteren. Het IAEA besloot giste ren zijn jaarvergadering in We nen met een oproep aan Noord-Korea om alsnog inspec ties toe de staan. De Amerikaanse delegatielei der in Genève, Robert Gallucci, wil hierover de komende dagen keiharde toezeggingen afdwin gen, of de 'normalisering' van de betrekkingen met Washing ton gaat niet door om maar te zwijgen van de internationale miljardenhulp voor een nieuw Noordkoreaans kernenergiesys teem. De eerste zitting duurde gis teren vier uur en werd besloten met een receptie die Gallucci zijn Noordkoreaanse gasten aanbood. Deze nieuwe fase van het overleg zal waarschijnlijk een week duren. Van de uitslag hangt in belangrijke mate ook de verhoopte verbetering van de betrekkingen tussen Noord en Zuid-Korea af. Hun gezichten gehuld in doeken om de bacteriën weg te houden, spoedden zich gisteren horden Indiërs in paniek naar bus- en treinstations van de stad Surat om te kun nen ontsnappen aan de pest die tot nu toe ruim honderd inwoners van de stad het leven heeft gekost. De paniek in Surat is groot en de pest heeft voorts tot enorme be zorgdheid geleid in Bombay, een stad met 12,5 miljoen inwoners op 260 kilometer ten zuiden van Surat. De au toriteiten hebben alle ziekenhuizen in Bombay en de vier districten die aan Surat grenzen opgedragen speciale pestafdelingen te openen. Een moeder staat met haar door de pest getroffen zootnje te wachten tot ze een ziekenhuis in Surat binnen kan. foto ap sherwin crasto Ongeveer 200.000 mensen zijn Surat ontvlucht sinds daar afge lopen dinsdag het eerste slacht offer stierf. Longpest is een ge vaarlijke en zeer besmettelijke variant van de builenpest, de 'Zwarte Dood' die in de 14de eeuw door Europa waarde. Voor het eerst in 30 jaar wordt India door de pest getroffen. Vorige maand brak de builen pest uit in steden in de aan grenzende deelstaat Maharasht ra. De pest werd daar verspreid door ratten die afkwamen op het noodvoedsel dat na een aardbeving in 1993 werd ge stuurd. In Surat ontsteken wanhopige mensen 's nachts in de straten kampvuren in de hoop zo de vlooien te doden die de ge vreesde ziekte van geïnfecteer de ratten op mensen overbren gen. De straten waren bedekt met wit verdelgingspoeder. Door hoesten kunnen besmette mensen de ziekte op anderen overdragen. Gezondheidswerkers hebben miljoenen capsules anti-biotica uitgedeeld. Mensen bestorm den gisteren apotheken voor schaarse vaccins. Bij het groot ste ziekenhuis van Surat arri veerden voortdurend mensen die zieke of dode familieleden met zich meedroegen. Bus- en treinstations werden overspoeld door mensen die probeerden te vertrekken. Om te trachten de reizigers tegen te houden heeft de politie de door pest getroffen gebiden inmid dels afgesloten. Zo hoopt men te voorkomen dat de ziekte zich naa naburige steden en distric ten verspreidt. „Het kan zich uitbreiden als een bosbrand als we geen voorzorgsmaatregelen nemen", zei P.V. Trivedi, een districtsfunctionaris in Surat, te genover de krant The Asian Age. Surat, een stad met 1,5 mil joen inwoners in de deelstaat Gujarat, is omringd door slop penwijken en open riolen, de broedplaats voor de ziekte. Het aantal ratten is onlangs snel toegenomen nadat de moeson- regens stadsdelen langs de ri vier de Tapti hadden over spoeld. Zowel builen- als longpest kan met anti-biotica genezen worden mits snel toegediend. Mensen die longpest hebben opgelopen zijn verkouden, hoesten en hebben infecties van de luchtwegen. Soms hoesten ze bloed op. Builenpest veroor zaakt zwellingen in oksels en liezen. De Rwandese regering is bereid mee te werken aan een onder zoek naar de vermeende massa moorden op Hutu's door het vooral uit Tutsi's bestaande Rwandees Patriottisch Front. De vluchtelingenorganisatie van de VN (Unhcr) is er inmiddels zo van overtuigd dat leden van het huidge regeringsleger uit wraak systematisch Hutu's ver moorden, dat ze Hutu-vluchte- lingen in Zaïre niet langer aan raadt naar huis terug te keren. Exacte aantallen vermoorde Hutu's heeft de Unhcr niet, maar geschat wordt dat het om enkele duizenden gaat. De slachtingen door manschappen van het RPI; zouden begin vori ge maand zijn begonnen. „Daar de berichten over dergelijke moordpartijen steeds sterker en talrijker worden, hebben wij met onmiddellijke ingang be sloten de ruim een miljoen I lutu-vluchtelingen in Zaïre niet langer aan te moedigen naar hun vaderland terug te gaan", aldus een Unhcr-woord- voerder. 1 Iet besluit van de VN organi satie om de repatriëring van vluchtelingen (voorlopig) te stoppen, is een domper voor het in juli aangetreden RPF re gime in de Rwandese hoofdstad Kigali. Dat kampt nog altijd met een half leeg land en gebrek aan aanzien onaer de bevolking. Zwitsers stemmen over racisme-wetgeving Hoofdredacties worden over stelpt met duizenden meren- Met angst en beven wacht de deels negatieve lezersbrieven, Zwitserse regering de uitslag af waarin wordt betoogd dat de Wallis kan Winterspelen in 2002 vergeten van de volksstemming dit week einde over een nieuw grond wetsartikel dat racistische uitin gen strafbaar stelt. Hoewel bijna tachtig landen in hun wetge- 1 vinganti-pacisti- I sche bepalingen hebben opge nomen, in over eenstemming met conventies van de Verenig de Naties of Eu ropese instellin gen, bezien heel wat Zwitsers dergelijke regels met argwaan. De Zwitserse regering, het parlement en praktisch alle me dia spreken zich uit voor aan passing van de grondwet, ten behoeve van de verhoopte toenadering tot Europa. Maar het gros van het conservatieve kiezersvolk, vooral in de Duitstalige 'ocr-kantons', ziet iedere verandering van spijs als een recept voor indigestie. Zo hebben ze ook toetreding tot de Verenigde Naties of de Europe se Unie afgewezen. De Zwitsers zijn in de dage lijkse praktijk niet racistischcr dan Duitsers, Fransen of Neder landers. Er wonen en werken in Zwitserland meer dan een mil joen buitenlanders, 17 procent van de totale bevolking, en die hebben over het algemeen wei nig klachten. Toch wijzen opi niepeilingen op een verwerping van de anti-racismewet, omdat de 'zwijgende meerderheid' die uitlegt als een soort moreel voogdijschap van de vermale dijde VN. Bovendien wordt de wet gezien als een groen licht voor een invasie van onge wenste allochtonen, met inbe grip van fundamentalistische moslims uit Noord-Afrika. De regering stelt dat anti-ra- cismewetten niets te maken hebben met de immigratiepoli tiek, maar die boodschap is kennelijk niet doorgedrongen. Deze week o.a. in de vernieuwde Kampioen: Natuur in de maak: er blijft steeds minder ruimte over voor natuur, dus maken we er gewoon nieuwe natuur bij Bussen door Parijs; dan betand je zo maar op onbekende plaatsen Recycling; de auto op weg naar het eeuwige leven e Mensen helpen mensen helpen; alles over de sponsorloterij voor het Fonds Slacht offerhulp e Fietsen in het donker; de Kampioen test koplampen, achterlichten, reflecterende banden, enz. e Kindvriendelijk Groningen; voor kinderen is er van alles te doen en te zien e Kortweg, een nieuwe rubriek met ANWB-nieuws, toeristische tips en een evenementenagenda e En de nieuwe kinderrubriek: De Achterbank. De nieuwe Kampioen. Deze week bij u op de mat. wet wel minderheden be schermt, maar niet het recht op vrije meningsuiting van de 'christelijke meerderheid'. In een landelijk verbreid vlug schrift van de Neinfager, de nee- zeggers, wordt bc- we»rd dat 'rège ring en parlement met dit artikel hun heilige plicht verzaken de grondwet te be schermen, door het volk vreemde wetten en vreem de rechters op te dringen'. De regering heeft gezegd dal afwijzing van de grondwetswij ziging een ramp zou zijn voor het imago van Zwitserland in de hele wereld. Maar aan de roke rige Stammtisch van de door snee Zwitser, waar de echte volkspolitick wordt gemaakt, is men niet onder de indruk van deze argumenten. „Als ons imago daaronder liidt is dat al leen in het buitenland", aldus een veel aangehaald citaat van ene Jonas Gygax, een agrariër uil Aargau, „Dat kan me niet schelen, want in ben tegen bui tenlanders". In Bern zegt men officieel nog te vertrouwen op het gezonde verstand van hel kiezersvolk, maar volgens het toonaange vende Franstalige blad Nouveau Quotidien heeft men zich in re geringskringen al neergelegd bij een nederlaag. De dreigende afwijzing ver diept andermaal de kloof tussen het volk en de politiek. Op nieuw wordt Bern verweten geen doeltreffende voorlich lingscampagne te hebben ge voerd. In elk geval is men het er over eens dat het kanton Wallis zijn kandidatuur voor de Olym pische Winterspelen van 2002 wel kan vergeten in geval van een overwinning van de 'vreem delingenhaters'. hong kong Per Hercules-vliegtuig stegen eergisteren in Hong Kong 66 Vietnamese bootvluchtelingen op om onder dwang naar hun geboorteland te worden teruggebracht (foto). Het toestel vloot vervolgens weer naar Hong Kong en aanvaardde gisteren de terugtocht naar thuisbasis Jakarta. Kort na het opstijgen, sloeg toen het noodlot toe. Hoe het kon gebeuren is nog onbekend, maar op 600 meter achter de startbaan stortte het toestel in zee. Van de inzittenden vonden er twee de dood en raakten er zes gewond. Vier anderen worden nog vermist. foto epa emannuel dunand Maandag begint proces tegen O.J. Simpson washington peter pringle the independent In het proces tegen O.J. Simp son, dat maandag begint, gaat het niet om het bewijs, maar om het belang van onwetend heid. Beide zijden zullen probe ren twaalf mensen te vinden die de bloederige details niet ken nen die meer Amerikanen aan de buis hebben gekluisterd dan de crisis rond Haïti. De zoektocht naar twaalf men sen die de afgelopen drie maan den ofwel in de wildernis heb ben gezeten of in coma hebben gelegen, is als het zoeken naar een speld in een hooiberg. Niet temin zullen honderden, mis schien zelfs duizend mensen als mogelijk jurylid in de rechtszaal van Los Angeles verschijnen. De meesten zullen worden afgewe zen voor het proces, dat weken kan gaan duren. De tarieven Van de specialisten die de jury voor Simpson selecteren, zullen boven de 100.000 dollar (174.000 gulden) uitstijgen. De kosten voor de regering belopen vele malen dat bedrag. Ieder potentieel jurylid moet een ui termate lange vragenlijst van de verdediging invullen. Uiteinde lijk zal het voortdurend uitdij ende team van Simpson bijna zeker meer weten over het jury- OJ. Simpson (rechts) en zijn advocaat Robert Shapiro tijdens juridische schermutselingen voorafgaande aan het eigenlijke proces. lid dan het jurylid over Simp son. De Amerikanen omarmen de juryrechtspraak als een van de grondrechten en lasten van het staatsburgerschap. Het systeem is een wezenlijk onderdeel van hun democratie. Iedereen die van een misdaad wordt be schuldigd, heeft het recht te worden berecht door 'een on partijdige jury'. Maar volgens critici zijn de jury's soms wis pelturig, vaak ongerijmd en hebben ze het in veel zaken he lemaal verkeerd. Daarbij komt dat het reservoir waaruit juryleden kunnen wor den geput voor een zeer groot deel is opgedroogd vanwege de manieren die nu ter beschik king staan om aan deze plicht te ontkomen. Slechts zo'n 45 pro cent van degenen die een aan zegging thuis krijgen, verschijnt ook echt in de rechtszaal. In grote steden is het percentage mensen dat komt opdagen zelfs nog lager. Nationaal gezien wordt onge veer tweederde van de mensen die reageren verontschuldigd vanwege werk, familie-omstan digheden of ziekte, of omdat zij worden afgewezen via een wra king van juristen. In de staat New York bijvoorbeeld, maakt een toenemend aantal vrije be roepen zich sterk voor uitslui ting. Daaronder bevinden zich juristen, artsen, geestelijken, tandartsen, apothekers, psycho logen, leden van de Christian Science-kerk, verpleegkundi gen, balsemers, politieagenten, gevangenbewaarders, brand weerlieden, eigenaars van een mansbedrijfjes en fysiothera peuten. Deze absurd lange lijst beperkt het juryreservoir auto matisch tol mensen die geen vrij beroep hebben of het niet druk hebben. Als hij geluk heeft, kan de rechter een heel contin gent intelligente gepensioneer den bij elkaar halen om in de voorliggende zaak een oordeel te vellen. In Los Angeles wordt een kwart van de aanzeggingen nooit be zorgd, nog een kwart wordt ge negeerd en tussen de 35 en 40 procent wordt geëxcuseerd. Het gevolg is dat slechts 10 tot 15 procent van de gesommeerden ooit in een jury optreedt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5