'Einde in zicht voor de arbeidsbureaus' T1$ DE WEEK VAN DE BEZORGER. Binnenland ,^\.0fWRINDU7CHDSs/t 0/j/ Wild west in Ermelo Kabinet handhaaft banden met Singapore van tillilünHSIIi Hans Helgers, een CDA 'er met verleden Doodstraf houdt drugs niet buiten de deur KIJK VANAVOND OM 5 VOOR 8 NAAR RTL 4. ERDAG 24 SEPTEMBER 1994 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pi [elikopter neergestort bij Ederveen Boven het Ederveen nabij Ede is gisterochtend een kleine Sikopter neergestort. Twee passagiers van de helikopter raak- n volgens de politie daarbij lichtgewond, de piloot kwam met Ischrik vrij. Het helikoptertje, een zogenoemde bromvlieg, was huurd door de eigenaren van zes boomkwekerijen in de om ving van Ede, die een open dag hielden. Bezoekers konden Pt de helikopter van de ene naar de andere kwekerij. Toen de oot om half twaalf weer opgestegen was, sloeg de motor op geveer zeven meter hoogte af. De Rijksluchtvaartdienst on- rzoekt de motorstoring. foto anp Waterschade landbouw 20 miljoen imaar De land- en tuinbouworganisaties willen van minister *fi Aartsen van landbouw een tegemoetkoming in de schade 4 vorige week in Noord-Holland-noord is ontstaan door de he- 34e regenval. Volgens de organisaties beloopt de schade tegen twintig miljoen gulden. Volgens een inventarisatie zijn enkele %derden bedrijven gedupeerd, met name in westelijke West- mesland, rond Egmond en in het zandgebied ten noorden daar- Vooral de vollegrondgroenteteelt (peen, uien, kool en sla) ^jde bollenteelt (lelies, knolbegonia's) zijn getroffen. ussen frauderen voor 150.000 gulden >pj q rterdam Een 32-jarige vrouw uit Franeker en haar 34-jarige 2k in Amerika die erg op haar lijkt, hebben samen de sociale pst in Rotterdam getild voor 150.000 gulden. De vrouw uit rineker heeft negen jaar lang haar zus in Amerika aan een uit ing geholpen. De fraude begon in 1985. De Amerikaanse e|buw vroeg tijdens een vakantie in Nederland zelf een uitkering ep. Dat gebeurde bij de Rotterdamse sociale dienst. Als woona- nfes gaf zij het huis op van haar Nederlandse zus, die toen nog jRotterdam verbleef. Korte tijd later vertrok zij weer naar Ame- a, waarna haar zus in Rotterdam de contacten met de sociale pst verder onderhield. De vrouw had ook zelf een uitkering Jleidde een soort dubbelleven op twee adressen. Pas na een rJanieme tip kwam de zaak aan het licht. De vrouw wordt ver- Igd. lt herdachten van moord opgepakt ze-rijen De politie vap Gilze-Rijen heeft gisteren drie perso- 1 jn aangehouden die worden verdacht van de moord op een ïii-jarige man uit Breda. Het slachtoffer werd donderdag aan het tide van de middag in de buurt van de vliegbasis Gilze-Rijen djod in een droge sloot aangetroffen door twee vliegtuigspot- "sjs. De drie verdachten zijn twee mannen van 36 en 33 jaar oud 4een 29-jarige vrouw, allen afkomstig uit Breda. Het drietal 'Jrd gistermorgen aangehouden in de woning van de 36-jarige "Intslagen bij computergigant Digital ^REcht Computerfabrikant Digital Equipment Nederland wil korte termijn 365 van de 2600 banen schrappen. Voor 107 Jrknemers is gedwongen ontslag onvermijdelijk, zo heeft het jdrijf gisteren bekendgemaakt aan personeel en bonden. Op i hoofdkantoor in Utrecht verdwijnen naar schatting 280 van ''11600 arbeidsplaatsen. Bij de vestiging in Apeldoorn moeten e mensen naar ander werk uitkijken. De vestiging in Rotterdam pt dicht en het personeel wordt overgeheveld naar Utrecht. De ^fetiging in Nijmegen wordt tot 1 januari 1995 ongemoeid gela ld 1, maar yolgens de vakbond voor hoger personeel VHP is ook toekomst van deze logistieke- en reparatie-divisie onzeker. j den voor de reorganisatie is de prijzenslag in de computer- inche. Wilhelmus is gewoon vedronken' idrecht De vroegere porno-koning joop Wilhelmus, wiens op 9 september uit een haven in Dordrecht werd gehaald, is or verdrinking om het leven gekomen. ,,Er zijn geen aanwij- igen voor een misdrijf of zelfdoding. Alles wijst in de richting 11 een ongeval", aidus gisteren de politie van Dordrecht na een 1 gebreid onderzoek. De dag voor zijn verdrinking was de voor- 0 ilige uitgever van pornobladen ontslagen uit de gevangenis, n ar hij een straf van 2,5 jaar had uitgezeten wegens seksueel itsbruik van zijn dochters. Het onderzoek heeft aangetoond dat )t 51-jarige Wilhelmus vlak voor zijn dood fors heeft gedronken. 1 had 2,8 promille alcohol in zijn bloed. De vraag blijft, hoe lhelmus precies te water is geraakt. ,,Dat heeft niemand ge- n. Maar we hebben niet het gevoel iets gemist te hebben. Er is urt- en sporenonderzoek gepleegd en we hebben contact ge- 1 d met mensen uit het criminele milieu." HlllilIM kn:««u«a Vari Til toont in zijn designcentrum schitterend ontworpen meubelen van bekende Nederlandse ontwerpers. !Nagenoeg alle topmerken zijn aanwezig in een unieke presentatie totaal 12.000 m2. Tijdelijk geeft Van Til u de kans een apart signmeubel te kopen tegen een ongelofelijk lage prijs. Onderstaande aanbiedingen gelden uitsluitend zolang de voorraad strekt! DESIGN JAN DES B0UVRIE Jan des Bouvrie Prlmavera. Comfortabel brede driezitter (220 cm) met beuken romp. Afneembare wollen Ploeg- bekleding. Keuze uit 2 dessins en div kleuren. Beperkte oplage Op bestelling van 4095.-NU voor 2995 - Schreuder Goedheijt Volante. met verschillende urtklapmogelijk- n, variërend van 100 x 100 cm naar 135 cm óf van 100 x 100 cm naar cm. In praktisch kunststof Abet 563. dafwerking in zVvart of bruin. 1345.- 3150.- nu 1595.- Bonden vrezen 10.000 banen minder door bezuinigingen De voorgestelde bezuinigingen op de arbeidsbureaus (RBA) kosten de komende jaren 10.000 banen: 4.000 van de 7.500 banen bij de arbeidsvoorziening zelf en 6.000 zogenoemde werkervaringsplaatsen bij bedrijven door het wegvallen van subsidies. den haag gpd Dat hebben de gezamenlijke ambtenarenbonden gisteren gezegd na overleg met het Cen traal Bestuur voor de Arbeids voorziening (CBA), het overkoe pelende orgaan van de arbeids bureaus. De bonden eisen dat de politiek maatregelen neemt om dit 'drama' te voorkomen. Olifant Douanita moet 'terug' naar Tsjechië den haag anp Blijdorp moet de olifant Doua nita afstaan aan de Zoo in het Tsjechische Ustinad Laben, zo heeft het Haagse gerechtshof gisteren bepaald. De Rotter damse dierentuin redde het dier zes jaar geleden van de dood. Tussen de twee dierentuinen bestond een slepend confict. De Tsjechen kregen het olifanten- vrouwtje in 1988 in Vietnam in ruil voor een paar Lada's./Ook kocht de dierentuin een Ma leisische beer. De twee dieren werden per schip vervoerd. Toen het transport Rotterdam aandeed, nam de Algemene In spectiedienst (AID) ze in beslag, omdat de kapitein de beesten zwaar verwaarloosd had. De op het randje van de dood balancerende Douanita kreeg onderdak in Blijdorp. De even eens in zorgwekkende toestand verkerende beer ging naar de Beekse Bergen. Ook hij moet te rug naar Tsjechië, zo heeft het hofbepaald. De kapitein werd aangehou den en vervolgd wegens over treding van de wet op de uit heemse diersoorten. De kan tonrechter in Rotterdam veroor deelde hem tot een voorwaar delijke boete en besloot de oli fant en de beer aan de staat toe te wijzen. In de praktijk veran derde er dus niets. De inmid dels weer kerngezonde dieren bleven waar ze waren. Inmiddels is de zaak door alle mogelijke gerechtelijke instan ties behandeld. Steeds luidde het oordeel hetzelfde, totdat vo rig jaar de Hoge Raad de zaak terugverwees naar het gerechts hof. Dat moest zich maar eens buigen over de vraag, of die ver beurdverklaring wel in orde was. De eigenaar in Tsjechië had immers niets met de over treding te maken. Alles was de schuld van een buitenstaander, de kapitein. Bij het gerechtelijk onderzoek bleek dat er rond de beer geen problemen bestonden. Directie en verzorgers van Blijdorp daar entegen raakten bij dat idee to taal van de kaart. Ze hadden zich ontzettend aan Douanita gehecht en zouden het na alle moeite oneerlijk vinden als ze haar moesten afstaan. Bij de behandeling van de zaak eiste advocaat-generaal Myjer tegen de kapitein een voorwaardelijke boete van 5000 gulden. Een pure formaliteit. Veel drukker maakte Myjer zich om Douanita. Zo erg zelfs, dat hij aanbood te bemiddelen tus sen de twee twistende dieren tuinen. Het hof wees dat onge bruikelijke aanbod af. De Tsjechen hebben Douanita ge kocht en hebben volgens het hof recht op haar. De overtre ding van de kapitein valt hen op geen enkel manier aan te reke nen. Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid zegt het aantal banen dat verloren gaat 'fantastisch hoog' te vinden en de berekening volledig voor rekening van de bonden te la ten. Het ministerie tekent aan dat het CBA nog geen besluit heeft genomen hoe de voorge stelde bezuiniging ingevuld wordt en dat de effecten dus ook moeilijk al bekend kunnen zijn. Volgens een woordvoerder van de bonden zijn die zelf ge schrokken van de cijfers. „Dit betekent feitelijk het einde van de arbeidsvoorziening. Dit kabi net, dat zo hamert op de werk gelegenheid, kan deze bezuini ging niet uitleggen. Hier snapt niemand wat van. Het zou ons ook erg tegenvallen als de poli tiek dit zomaar laat passeren." Het kabinet wil volgend jaar 100 miljoen gulden bezuinigen op de arbeidsvoorziening. Vanaf 1996 gaat het budget, nu nog 1,8 miljard, met 500 miljoen per jaar omlaag. Volgens de bonden is er grote onrust bij de werkne mers in de arbeidsvoorziening, een zelfstandige organisatie met een bestuur bestaande uit ver tegenwoordigers van werkge vers, werknemers en overheid. Ook kampt het merendeel van het personeel door de kabinets plannen met motivatie-proble men, zeggen de bonden. Aan staande dinsdag en woensdag willen deze ambtenarenbonden (AbvaKabo, CFO, CMHF en CRP) hun leden raadplegen. singapore dpa Geen ander drugproces dan de zaak-Van Damme ging gepaard met zoveel vragen over de schuld en zoveel oproepen om clementie. De regeringen van de betrokken Zuidoostaziati- sche landen zelf zien echter de afschrikking met de beul als enige middel in de steeds hope lozer strijd tegen verdovende middelen. Bezoekers in Kuala Lumpur, Singapore, Bangkok of Manila hoeven er op het vliegveld niet aan te twijfelen. Op grote bor den staat er 'op drugshandel staat de doodstraf. Het lijkt ver geefs: het aantal verslaafden stijgt er en de smokkel neemt piet af. Want waar zware straf staat op invoer, worden de prij zen hoger en dus de verlokking groter. Sinds jaren zijn Thailand en het Maleisische schiereiland de greep op het drugsprobleem kwijt. Een voortdurend toene mende opiumstroom uit de 'Gouden Driehoek', steeds ge raffineerder trucs van interna tionale smokkelbendes en de enorm stijgende drugconsump tie door de eigen jeugd doen hen naar draconische straffen grijpen. Alleen al in Maleisië stellen de autoriteiten het aantal verslaaf den op 870.000, ofwel 5 procent van de bevolking. In Thailand zijn steeds meer vissers betrok- 38 CJ Alkmaar loon 072-112760 ;igen parkeerterrein DESIGNCENTRUM den haag-karlsruhe gpd-anp Het kabinet zal de diplomatieke betrekkin gen met Singapore niet verbreken. Wel heeft premier Kok gisteren de Singaporese zaakgelastigde ontboden om zijn afschuw en teleurstelling te laten blijken over het ophangen van de Nederlander Van Dam me. „Er hangt een enorme grauwsluier over de wederzijdse betrekkingen", aldus Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Volgens de premier heeft het verbreken van de betrekkingen geen zin. „Het terug roepen van de ambassadeur en dergelijke acties, is altijd een tijdelijke zaakx Daarna sta je voor de moeilijke afweging op welk moment de betrekkingen weer genormali seerd moeten worden". Het kabinet wil de betrekkingen gebruiken 'om indringend kenbaar te maken hoe abnormaal, onmen selijk en inhumaan deze wijze van berech ting is'. Het kabinet heeft de ophanging van Van Damme uitgebreid besproken. „Het heeft een enorme domper gelegd op ons aller ge voelens", aldus Kok. Volgens hem heeft mi nister Van Mierlo van buitenlandse zaken 'al het mogelijke en nodige gedaan om het vonnis van Van Damme af te wenden'. De zakenman is gisterochtend om zes uur plaatselijke tijd opgehangen nadat hij was veroordeeld wegens drugsmokkel. De Singaporese minister van buitenland se zaken Jayakumar heeft begrip gevraagd voor de executie. Hij sprak in het Duitse Karlsruhe op een bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken van de Eu ropese Unie en de Associatie van Zuidoost- Aziatische Naties (ASEAN). Jayakumar zei dat de wet moet worden gerespecteerd en dat de geloofwaardigheid van het rechtssys teem afhangt van het uitvoeren van de von nissen. De Duitse minister van buitenlandse za ken Kinkel uitte namens de Europese Unie zijn 'diepe spijt' dat het gratieverzoek vóór de 59-jarige Nederlander was verworpen. Kinkel, die eraan herinnerde dat Duitsland tegen de doodstraf is, had als voorzitter van de Europese ministerraad de president van Singapore verzocht van de uitvoering van de straf af te zien. den haag wilfred scholten Positief verrast. Met deze kreet toonde het CDA-partijbestuur instemming met de keuze van Hans Helgers (39 jaar) als op volger van Wim van Velzen, de partijvoorzitter die begin dit jaar struikelde over het gehan nes rond de AOW. Hoe positief het bestuur is, bleek gisteren bij de presentatie van de voor de buitenwacht vol strekt onbekende Helgers aan de pers. Waarnemend voorzitter Tineke Lodders roemde 'het en thousiasme en de gedreven heid' van Helgers. Zijn onbaat zuchtige stap van een succes volle loopbaan in het gevange niswezen (na een docentschap aan enkele middelbare scholen) naar de partij-in-crisis toonde 'het gevoel en de betrokken heid' van Helgers met het CDA. Het bestuur ging dan ook zon der één wanklank akkoord met de kandidatuur. Dat de partij verrast is, is te kenend. Voor de buitenwacht mag Helgers dan een onbeken de gevangenisdirecteur zijn, voor insiders in het CDA is hij geen vreemde in Jeruzalem. Hij maakte deel uit van enkele par tijcommissies, onder meer de commissie die op dit moment de partij kritisch doorlicht. Ver der is hij lid van de groep des kundigen die de kamerfractie adviseert op het terrein van jus titie. Maar veelbetekenender is dat Hans Helgers ruim zes jaar par tijbestuurslid is geweest. Pas twee jaar geleden trad hij uit het bestuur. De opkomst en het hoogtepunt van het CDA heeft hij dus meegemaakt, terwijl de neergang hem als bestuurslid bespaard is gebleven. Maar veel huidige bestuursleden moeten hem nog kennen. Dat ze verrast zijn door de keuze zegt iets over het blijkbaar lage profiel van de kandidaat-voorzitter. Als een grote kanshebber werd hij blijk baar niet beschouwd tussen na men als Braks, Brokx en Kcrkhaert. Dat beeld wordt nog eens be vestigd door CDA'ers die Hel gers herinneren als bestuurslid en voorzitter van de kamerkring Utrecht. Helgers staat bekend als een vriendelijke man, die de handen flink uit de mouwen weet te steken en goed met mensen en conflicten kan om gaan. De vereiste in de profiel schets voor de nieuwe voorzit ter - dat hij moet communice ren en vooral luisteren - is volle dig van toepassing op hem. Maar als het gaat om de poli tieke koers is de mening veel minder gunstig. Als bestuurslid steunde hij de technocratische koers van Van Velzen door dik Hans Helgers, de niet zo onbe kende onbekende kandidaat-par tijvoorzitter. foto anp ruud hoff en dun, terwijl die door de com- missie-Gardeniers juist fel werd bekritiseerd en als mede-oor zaak van de partijcrisis werd ge noemd. „I lelgers sloot zich altjd graag aan bij de mening van de voorzitter en fractievoorzitter", weet een ingewijde uit die tijd. „Hij was volgzaam, niet spran kelend, niet gedreven", aldus het oordeel van zijn toenmalige collega-bestuurder Van Beek. „Hij straalde niets uit". Ook in Utrecht liet hij merken de toen malige partijvoorzitter niet graag te willen afvallen. Het vei - rast zijn van de partijtop heeft wellicht hiermee te maken. Ook nu laat I lelgers nog niet zien waar hij precies staat in het CDA. Hij is kritisch door de par tij 'te veel een bestuurderspartij' te noemen, maar dat mag ie dereen zeggen sinds de com missie-Gardeniers dat zwart op wil stelde. Als Helgers gevraagd wordt waar hij als nieuwe voor zitter met het CDA heen zou willen, worden de woorden al lengs voorzichtiger: „Ik ga voor lopig geen spreekbeurt houden, maar luisterbeurten". En: „Ik wil dat het CDA weer een brede volkspartij wordt, met wortels in de samenleving". Ja, hij is katholiek. En hij komt uit Limburg en woont in Brabant. „Ik verloochen mijn afkomst niet", zegt Helgers. „Maar ik wil een voorzitter zijn voor alle CDA'ers". Over de op positierol van het CDA heeft hij nog geen mening, alleen over paars wil hij het pesterijtje kwijt „dat dat in de katholieke kerk de kleur is van vasten en rouw". ermelo Vele tientallen deelnemers streden gisteren in Ermelo om het Open Nederlandse kampioenschap Western Riding. Een van hen was Ricky Burgmeyer-Van Osch die haar paard Dixies Chex onder meer tot de ze 'knieval' wist te brengen. foto anp cor mulder ken bij dc lucratieve smokkel - duizenden kilometers kust ma ken effectieve controle onmoge lijk. „De hele bemanning is ver slaafd", zei onlangs een visser in een Thaise krant, „heroïne is gemakkelijker aan boord te krij gen dan sigaretten." Als oorzaak van de toene mende verslaving geldt uitgere kend de grote economische vooruitgang in de Aziatische Tijgers. Vooral de jeugd, zeggen experts in Maleisië, wordt in het vooruitzicht op geld en een mo dem leven uit de vertrouwde wereld van de kampong naar de stad gedreven. „De jongeren zijn zonder familie en zonder houvast." Volgens minister Van Mierlo van buiten landse zaken heeft de regering van Singapore met de executie een daad willen stellen om de buitenwereld te laten zien dat zij koste wat kost wil voorkomen dat de Aziatische stadstaat een centrum voor in- en doorvoer van drugs wordt. Van Damme werd overigens in 1991 in Nederland betrapt op het smokkelen van marihuana en veroordeeld tot tien weken cel, zo heeft zijn Nederlandse advocaat Spong gisteren onthuld. Uit een rapport van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) blijkt dat Van Damme begin '91 gewaarschuwd werd door Interpol in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos dat hij en zijn dochter slachtoffers dreigden te worden van een bende criminelen. Uit het verslag, dat werd opgesteld toen Van Damme al vijftien maanden in de gevangenis in Singapore verbleef, wordt duidelijk dat Van Damme niet door de CRI is gebruikt om inlichtingen te verzamelen. Wel waren er incidentele contacten. ECU VAN HAARLEM TER VIERING VAN 750 JAAR STADSRECHTEN 1245 - 1995 voor/ijdc achterzijde De speciaal Ier gelegenheid van hel 750-JARIG JUBILEUM van do stad Haarlem geslagen herdenkingsmunten in goud, zilver en brons mogen In uw verzamoling zeker nlel ontbrokon Aangezien de oplagen zeer beperk! gehouden zijn. Is reservering sterk aanbovolen Om zeker lo zijn dal u deze historische uitgifte aan uw kollektie kunt toevoegen. Is reservering mogeli|k via de speciale INFOLIJN tr 04120-50311 SPECIFICATIE 1) ZILVEREN ECU - EDEL STERLINGZILVER (925/000) - prooislag diameter 30 mm ca. 12 gram - oplage 750 ex mol aan de voorzijde de AMSTERDAMSE POORT van HAARLEM mei de inscriptie 750 jaar Haarlem 1245 - 1995'. Achterzijde hel wapen van HAARLEM met de Europeese waardeaandutdlng van 1 ECU. De pn|s van deze officiële uitgifte bedraagt 75,00 120,00 inclusfief een zilveren muntrand) 2) BRONZEN ECU - hoogwaardig brons kwaliteit prooi - diameter 30 mm - oplage 7.500 ex. Do prijs van deze ollidéle uitgifte bedraagt ƒ35,00 3) GOUDEN ECU glanzend 14 krl goud (585/000) - geslagen In proofkwalitoit (d w z gematteerde reliêlafbeekfing tegen een spiegelende achtergrond) diameter 30 mm gewicht ca. 15 gram - met een zeer schaarse oplage van slechts 75 exemplaren De prijs van deze zeldzame uitgifte bedraagt 1475,00 1775,00 inclusief een gouden muntrand) De ECU'S VAN HAARLEM gaan vergezeld van een officiéél certficaat van echtheid en eon gratis luxe en praktische opbergcassette BESTELWUZE Deze kostbare en historische uitgifte kunt u bestellen door overmaking van het luiste bedrag op het GIRONUMMER 38.92.756 van MUNTVERZENDHUIS "DE DAALDER", POSTBUS 794, 5340 AT OSS. rt 04120-50311 (Vermeld duidelijk wat u wilt bestellen op uw overschrijving).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3