'Voor kwaliteit moetje de diepte in' ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1994 De kwaliteit van de Leidse Rijksuniversi teit, de oudste van het land, wordt de komende maanden onder de loep geno men. j Het kan een hele mooie baby worden zegt di s xoek Vredevoogd met etï een grote grijns op zijn sa gezicht. De kersverse bestuurder van de d ai Leidse Rijksanii ei si teil di heeft negen maanden de tijd om in Leiden orde op zaken te stellen. Of, zoals hij liet liever noemt, ,.hel vertrouwen te herstellen en een paar belangrijke beslissingen te nemen Want: .Mensen moeten weten waar ze aan toe zijn. Loek Vredevoogd wil dat de univer siteit eindelijk eens keuzes maakt, keuzes voor kwaliteit, keuzes voor 'diepte', in plaats van 'breedte'. En dat bete kent dat Leiden iets zal moeten schrappen. Dat 'iets', daarover gaan vooraanstaande Leidse wetenschappers, ambtenaren, studen ten en bestuurders eens flink met elkaar bak keleien. „Het is in elk geval de eerste keer in dit land dat een universiteit zó systematisch wordt doorgelicht. „Wij hebben nu een dipje", zegt hij, „maar we gaan er extra hard tegen aan om de trein samen op het goede spoor te krijgen." De nieuwe collegevoorzitter spreekt al van 'wij'. Nog maar twee-en-een-halve-maand is hij aan de slag in Leiden om de rimpelingen in de vijver van de oudste Alma Mater van dit land glad te strijken. En nu al voelt Loek Vre devoogd (56) zich er thuis. Hij kwam op ver zoek van voormalig staatsecretaris van on derwijs en wetenschappen, Job Cohen. Een goede bekende: samen met rector magnifi cus Cohen bestiert Vredevoogd normaliter de Rijksuniversiteit Limburg. Nu moet hij het tot volgend voorjaar uit zingen op een flatje in Scheveningen. Een prachtig uitzicht op zee, dat wel. Maar de weekeinden brengt hij toch zoveel mogelijk samen met zijn vrouw door, in Maastricht. De reden voor zijn komst, het gedwongen vertrek van zijn voorganger, mr. C. Oomen, is een beetje een taboe-onderwerp tijdens het gesprek. De Annex-bouwaffaire speelde zich immers „voor mijn tijd af benadrukt hij. „Ik ben daar niet bij geweest en heb er geen oor deel over. Ik moet er ook niet over spreken." Tijdens de bouw van de Annex aan het Syl- viuslaboratorium aan de Wassenaarseweg zijn miljoenen guldens verduisterd. De An nex is nooit afgebouwd, wat rest is een be tonnen karkas, maar de grond en de opstal len zijn inmiddels wel eigendom van de uni versiteit. De voormalige directeur bedrijfs voering van de universiteit wordt onder meer verdacht van het aannemen van steekpen ningen. Hij zal zich voor de rechtbank moe ten verantwoorden. Justitie onderzoekt nog steeds waar de miljoenen gebleven zijn. De nieuwe collegevoorzitter is wel betrok ken bij de toekomst van het Annex-karkas. Vredevoogd: „Wat we ermee gaan doen, of we het laten afbouwen, door wie en voor wie, daar zijn we nog niet uit. Maar nog dit jaar zal er iets gebeuren." Te weinig controle De vorige collegevoorzitter, Oomen, kreeg dit voorjaar van de universiteitsraad (UR) het verwijt dat hij te weinig controle op zijn ambtenaren uitoefende en te lang gewacht heeft met ingrijpen. De UR vroeg Oomen zijn consequenties te trekken uit die kritiek, maar Oomen weigerde op te stappen. Staatssecre taris Cohen heeft hem uiteindelijk gevraagd te vertrekken. Dat gebeurde in juni. Op 1 juli ging Vredevoogd aan de slag in Leiden. „Waarom? Omdat Cohen het mij vroeg. En ik kreeg niet de kans om lang te aarzelen. De staatssecretaris had een aantal redenenom mij te vragen: hij wilde iemand van buiten Leiden, zonder betrokkenheid bij deze uni versiteit en hij wilde iemand met veel be- stuurservaring op dit terrein. En het moest iemand zijn waarin hij vertrouwen had. Co- hen heeft toen een dringend beroep op mij gedaan. En dan moet je van goede huize ko men om nee te zeggen." Vredevoogd kon en wilde geen 'nee' zeg gen. Maar dat besluit nam hij niet nadat hij eerst uitgebreid met zijn vrouw had gespro ken. „Mijn vrouw en ik: we besloten om het te doen. Dit is een mooie, oude universiteit die nu even in de problemen is gekomen. Als je hart hebt voor een universiteit dan voel je je erbij betrokken, dus ook bij de Leidse situ- Loek Vredevoogd: „Dit is een mooie, oude universiteit die nu even in de problemen is gekomen." Loek Vredevoogd heeft negen maanden de tijd om de rimpels op de Leidse universiteits vijver glad testrijken atie. Dit móet ik doen, dit kon ik niet weige ren. I let klinkt wat sentimenteel, maar ik heb nu eenmaal affectie tot het verschijnsel uni versiteit." Vredevoogd kende de Leidse universiteit 'alleen van afstand', maar de collegeleden kende hij wel. „Oomen kende ik goed, het zelfde geldt voor Waldus. Ook de secretaris, Van den Berg, kende ik al. Ik ben plaatsver vangend directeur-generaal geweest voor Hoger Onderwijs en Wetenschappelijk on derzoek bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Daar was hij ook werkzaam. Ja, er is inmiddels veel gebeurd. Het vertrek van de vorige collegevoorzitter heeft veel ef fect op een organisatie als de Leidse universi teit, waar dit niet tot de dagelijkse praktijk hoort." Vertrouwen Het herstellen van het geschonden vertrou wen beschouwt hij als zijn eerste taak. Het vertrouwen bij bestuurders, universiteitsraad, decanen, wetenschappers en ambtenaren. „En dat is geen kwestie van mooie woorden. We moeten een aantal dingen ook samen dóen!" Vredevoogd ontkent dat hij vooraf uitgebreid door Job Cohen is geïnstrueerd. „Nee, hij heeft mij geen opdracht gegeven. Universiteiten zijn immers autonome instel lingen. Wel heeft hij me gezegd: 'ik verwacht wel dat je werkt aan het herstel van vertrou- Vredevoogd is op 1 juli vol optimisme aan de slag gegaan. Op dat moment is het vakan tie binnen de muren van de universiteit, maar dat kwam hem juist goed uit. „Ik kon toen op mijn gemak en in alle rust met een aantal mensen kennismaken." „Dit kan een hele mooie baby worden, maar ik ben in mijn tijd beperkt", zegt hij over de negen maanden waarin hij zijn 'klus' moet klaren. Toch ziet hij die korte tijd liever als een voordeel dan een nadeel. „Het dwingt ons om in een zeker tempo zaken aan te pak ken. Je kunt over die dingen niet eindeloos praten, je moet beslissingen nemen, zorgvul dig weliswaar, maar je moet toch knopen doorhakken." Vredevoogd wil onder meer snel beslissin gen nemen over huisvesting van wis- en na tuurkunde en sterrenkunde en de nieuw bouw van de medische faculteit. „Goede huisvesting is heel belangrijk voor mensen. Het geeft hen weer perspectief." Daarnaast wil Vredevoogd besluiten nemen over de toe komst van de Leidse universiteit. Hij vindt dat de Leidse Alma Mater het niet kan vol houden op deze weg door te gaan. De eeu wenoude universiteit is 'te breed', met te veel vakken, afstudeerrichtingen en onderzoeks thema's. „Het aspiratieniveau van de Leidse univer siteit is hoog. Men zegt: 'wij willen tot de bes te universiteiten horen'. Dat kan best: dit is een prachtige instelling met veel goed onder zoek en onderwijs. Maar dan moet je wel consequent zijn. Je kan niet vandaag zeggen 'de beste zijn' en morgen zeggen 'zo groot en zo breed mogelijk worden'. Dat botst! Kwali teit betekent dat je de diepte in moet. De fi nanciële middelen zijn beperkt nu en in de toekomst: je kunt dus niet èlles doen." „We hoeven zeker geen faculteit te sluiten. Dit is geen bezuinigingsoperatie. Complete studierichtingen hoeven niet te verdwijnen, verwacht ik. Maar wel zal de variatie binnen die studierichtingen en onderzoeksthema's moeten worden beperkt. We moeten wel iets doen aan al die afstudeerrichtingen, al die keuzevakken. We moeten kiezen. En als er ergens geld vrijkomt, zullen we dat niet afro men maar investeren om deze universiteit beter te maken." Vredevoogd gaat die discussie de komende maanden sturen. De besluiten, de feitelijke keuzes, zullen door de besturen, facultei ten, vakgroepen, decanen, universiteitsraad, college worden genomen. „Ik wil gezag hebbende uitspraken over deze instelling: wat goed is en wat minder goed. En wat we per se willen behouden." De universiteit moet daarom worden doorgelicht, zo vindt Vredevoogd. En grondig ook. Een röntgenfo to noemt hij het. Eerst zullen zes commissies zullen zich de komende maanden over de universiteit bui gen: wetenschappers, studenten, bestuurders en ambtenaren van het universiteitsbureau. „Eind van dit jaar verwacht ik richtinggeven de ideëen van deze commissies. Ideëen waarover we gaan praten in de universitaire gemeenschap." Enorm karwei „En die doorlichting is een ander proces, dat staat daar los van. Dat is een enorm karwei en duurt ook veel langer. Ik wil dat laten doen door een groep vooraanstaande weten schappers van buiten deze universiteit. Deze peers' zullen waarschijnlijk uit het buiten land komen, Nederland is immers een klein land. En dan gaat de Leidse professor a. van Raan dat groepje leiden. Hij heeft een unieke methode ontwikkeld om de kwaliteit van het wetenschappelijk onderzoek te beoordelen. Het kan het gebruik van publicaties door an deren meten. En dat geeft een goed beeld van de wetenschappelijke betekenis en in vloed van een onderzoeksgroep." Niet alleen het onderzoek moet onder het vergrootglas worden gelegd, ook het onder wijs en de ondersteunende functies moeten op hun merites worden bekeken, als het aan de collegevoorzitter ligt. „Ook de afdeling personeelzaken en financiën bijvoorbeeld worden doorgelicht. Maar nogmaals; daar over gaan we praten binnen de universitaire gemeenschap. Want u weet misschien ook wel uit eigen ervaring: een niet gedragen voorstel kun je niet zo gemakkelijk doordruk ken. Dat werkt niet." Dat doorlichten kost meer tijd dan de ne gen maanden die Vredevoogd in leiden heeft. Ook de hokjesgeest in Leiden zal niet zo snel verdwijnen, verwacht hij. Vredevoogd sprak daarover in zijn rede bij de opening van het academische jaar begin september Hij vindt dat wetenschappers, vakgroepen fa culteiten zich teveel terugtrekken in hun ei gen 'vesting' en zich te weinig bekommeren om het geheel. In Maastricht is dat heel anders, verzekert hij. „Maar dat komt omdat Maastricht nog een jonge universiteit is, en nog een hele we reld heeft te veroveren. Leiden is ruim 400 jaar oud! En heeft die wereld al veroverd. Dat gemeenschappelijk doel heeft men al bereikt, zo vindt men hier. 'Het gaat toch goed en wij zijn toch goed?' Het zou goed zijn als men weer wat meer samen zou ondernemen om deze universiteit tot de beste te maken." Vredevoogd heeft verder weinig aan te merken op de Leidse Alma Mater. Blij verrast was hij door de sfeer in Leiden, zegt hij. „Hoe de mensen mij hier ontvangen hebben, hoe ze het gesprek en de discussie met me zijn aangegaan. Hoe ze openstaan voor andere ideeën, meedenken. Dat vind ik heel posi tief!" Geen hakmes Vredevoogd betreurt de bezuinigingen die Leiden heeft opgelegd gekregen, maar kan daar niks aan veranderen. „Tweederde van de universiteit is bezig met reorganiseren, mijn operatie is geen nieuwe bezuiniging! Ik loop hier niet met een hakmes rond. De acht faculteiten, inclusief de drie kleine, zijn prachtig: daar zullen we niet aan tornen. Maar de huidige bezuinigingen gaan gewoon door, dat wel. Het is heel spijtig, maar finan cieel moet Leiden haar huishoudboekje op orde brengen. Maar als je keuzes maakt, is dat makkelijker." Fel wordt hij als de bezuinigingsplannen van 'paars' ter sprake komen, plannen die op Prinsjesdag weer in de ijskast zijn gezet. Maar van uitstel komt nog geen afstel. Het idee van een driejarige universitaire oplei ding schiet Vredevoogd in het verkeerde keelgat. „Onaanvaardbaar. Dat kun je als be stuurder niet voor je rekening nemen. Ik zou niet weten hoe ik dat plan zou moeten uit voeren. l.aat Den Haag het zelf maar doen!" „Ja, ik kan hier flinke emotioneel van wor den, terwijl ik dat eigenlijk niet ben van natu re. Kennis is Nederlands belangrijkste grond stof: we moeten het hebben van onze hoge scholing. Die stelselwijziging zou dwaas zijn. Internationaal sla je met een driejarige oplei ding ook compleet de plank mis." De huidige constructie in het universiteits bestuur waarbij een Raad van Toezicht van wijze mannen achter de schermen meekijkt, daarmee heeft Vredevoogd geen moeite. „Dat zijn gezaghebbende mensen die een band met l-eiden hebben, een soort raad van commissarissen. Maar ik begrijp best dat de universiteitsraad het vervelend vindt dat ze haar beslissende bevoegdheden tijdelijk moet afstaan. Maar wij zullen ruimhartig met hun adviezen omgaan en nemen de raad wel degelijk serieus!" De ruim 400 jaar oude Leidse universiteit, heeft de wereld al veroverd volgens Vredevoogd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 37