voor eerste plaats Singapore, 'de haven die nooit slaapt' T DE SLAG VAN DE WERELDHAVENS ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1994 Draaischijf op een strategisch punt vangrijke redegebied pal voor de zuidzijde van het eiland is de expo nent van de 'modelstaat' die Singapore van meet af aan heeft wil len zijn. Dicht onder de kust liggen grote aantallen wachtende schepen, ge rangschikt in rijen; 'rechts richten' als op een auto-parkeerplaats. Deze schepen liggen er voor anker, in af wachting van een vrijkomende lig plaats aan een terminal, van een re paratiebeurt bij één van de vijf scheepswerven, op een wisseling van de bemanning (iets dat dikwijls in .Singapore wordt gedaan) of op het innemen (onder strenge milieu - eisen) van bunkerolie. Veel rederijen laten- hun schepen in Singapore bunkeren, ook als ze er niet moeten lossen of laden. Ze doen dat vooral omdat er dank zij de aanwezigheid van nogal wat raffina derijen altijd voldoende voorraden beschikbaar zijn. tegen aantrekkelij ke prijzen. Singapore verschafte vo rig jaar aan 5.618 zeeschepen in to taal 16,7 miljoen ton bunkerolie; een hoeveelheid waarmee de haven op dit vlak afgetekend 's werelds groot ste was. Containers Met een verschil van slechts 180.000 twintig-voets containers [TI:U's, in het vakjargon) moest Singapore vo rig jaar de eer van 's werelds eerste containerhaven aan I longkong laten (9,2 miljoen stuks), En het is de vraag of Singapore zijn rivaal ooit zal inhalen. Vincent I.im, operationeel adjunct-directeur van de PSA, is daar eerlijk oven ..Ik denk dat I long kong ons voor zal blijven. I longkong bezit met het direct omringende China een grotere en bovendien ho mogenere im- en exportmarkt. Singapore heeft met meerdere pro duktie- en afzetgebieden te maken, die toch wel van elkaar afwijken. I )e kans dat zich daar veranderingen voordoen, is onmiskenbaar groter. Anders dan in de 'onzichtbare' olie-overslag tankschepen lossen hun lading een fiks eind buiten de kust via boeien op onderzeese pijp leidingen bepalen de containers het directe beeld èn de betekenis van wat er in de haven van Singapo re omgaat. Acht jaar achtereen al boekten de drie containerterminals een gemiddelde groei van om en na bij de twintig procent, liet eerste halfjaar van 1994 toont echter een afnemend percentage: gedaald tot 11.5. In 1989 verwerkte Singapore 4,3 miljoen containers, en dat was meer dan de gehele Rotterdamse haven in '93 had. Het aantal van 4,3 miljoen was vorig jaar al meer dan verdub beld. PSA's precieze cijferregistratie laat zien dat Singapore het laatste jaar door 14.4)6 containerschepen werd bezocht; negen procent meer dan een jaar eerder, toen de sche pen ook nog met gemiddeld minder containers aan boord arriveerden of vertrokken. Zeventig procent van de contai nerschepen kon bij aankomst op de rede direct naar een van de twintig beschikbare terminal-ligplaatsen. Inmiddels is er alweer extra kade ruimte gecreëerd voor nog eens nc gen containerschepen. Het produktietempo van een gro te kraan ligt, net als in de meeste in ternationale zeehavens trouwens, in Singapore rond de 25 containers per uur. Het record voor 1993 37 con tainers in een uur was voor de Tanjong Pagar-terminal; Singapore's eerste, in het begin van de jaren ze ventig gebouwde containcrtcrminal Hoofdrol Singapore, op jacht dus naar de eer ste plaats op de lijst van wereldha vens. Een race waarin de havenar beiders - uiteraard een hoofdrol vervullen. Lim Kim San, in het ver slag over het geweldige jaar 1993: „Terwijl wij zullen blijven investeren in een moderne infrastructuur, uit rusting en technologie, is het onze menskracht die verreweg het be langrijkste is om er het uiterste uit te kunnen halen. Het is van belang de aspiraties van onze employés te be grijpen, omdat hun prestaties voor een voornaam gedeelte de toekom stige groei en het toekomstige sue ces van onze haven zullen bepalen." I ot en met december moet I Singapore het ruim twaalf «Aa. procent beter doen dan een jaar geleden, om Rotterdam te verdringen als wereldhaven num mer één. Het zijn in die race vooral de containers die het 'm zullen moe ten doen. Vorig jaar werden er twin tig procent containers méér overge slagen en dat leidde tot een totaal van 9,04 miljoen stuks; acht procent van wat er het voorbije jaar in alle wereldhavens samen aan containers kwam en ging. In de containers zat 126 miljoen ton aan goederen. Tweede troef is de overslag van ruwe olie en olieprodukten. Daarin ging in 1993 in Singapore slechts drie miljoen ton minder om dan in de containersector. De resterende 24 miljoen van de ruim 273 miljoen ton was stukgoed en andere massala ding dan olie. Het loopt op het economische vlak dan ook gesmeerd in Singapore. Dit jaar rekent men er opnieuw op een groei van negen tot tien pro cent: evenveel als in '93. Onderscheidingen otterdam, de grootste haven ter wereld. Het mag die ere-titel al meer dan dertig jaar voeren. Om nes te zijn sinds 1962, tóen er voor het I meer lading werd overgeslagen dan in nr'1 York, de haven die zich tot dat moment grootste van de wereld mocht noemen. - kssen is de Amerikaanse stad in die bete- - ks danig afgegleden: van bijna 93 miljoen Dverslag naar krap 40 ton. Op de lijst van >ldhavens is het daarom, thans zoeken New York, dat ergens tussen plaats 30 ukD bungelt. Mt predikaat 'grootste' slaat niet op de op van de haven, en evenmin op e^antal mensen dat er werkt. De aandui- ipo 'grootste' betreft de hoeveelheid lading - lor in en uit schepen wordt gehesen. Dewel in de eerste helft van dit jaar in a,.%rdam meer lading is overgeslagen dan ^zelfde periode van 1993 en voor geheel i pj rekening wordt gehouden met een top- af is het allemaal mogelijk niet genoeg. De ui?n van Singapore, tot voor enkele jaren dan half zo 'groot' als Rotterdam, Kt een zó spectaculaire groei door dat .k&rdam daar wel eens de dupe van zou len worden waar het gaat om de leiden- ositie op de wereldmarkt. De overslagcij- jn de kleine Aziatische staat vliegen per fnet ruim tien procent omhoog, en daar I Rotterdam (met een verwachte groei to'n 5 procent) niet van terug, r. Willem Scholten, hoofddirecteur van gemeentelijk Havenbedrijf in Rotterdam, erop dat de haven dit jaar 295 miljoen Bding zal verwerken. Dat is - in de begin- zeventig - wel eens meer geweest, maar ht het de afgelopen jaren steeds net on- 3f net boven de 290 miljoen ton bleef ste- |en in 1993 zelfs een eindje daaronder) is blij met dit 'record', v. kar dan Singapore. Vorig jaar was we- aven nummer twee Rotterdam al dicht ^derd met een totale overslag van bijna miljoen ton. Aan een stijging van iets dan zeven procent heeft Singapore al eg om Rotterdam dit jaar van de troon iten. Wetend dat de groei daar de laatste j steeds op tien tot vijftien procent uit- n, voelt 'Rotterdam' zich ernstig be- ^kans dat Rotterdam dit jaar al die eerste u laats verliest, is overigens minder groot r j£en paar maanden geleden nog werd pfleht. Hoewel alles er op wees dat ipore onhoudbaar zou doorstoten naar j!®p, lijkt Rotterdam de Aziatische concur- i^tflog net op de meet te kunnen kloppen. >ort risico dat Rotterdam gepasseerd t, is afgenomen doordat de 'omzet' in 1 jpore in het eerste halfjaar onverwacht ikaar zakte. Terwijl de haven van ire in de eerste zes maanden van vo- nog een stijging van meer dan 18 pro- :kte, moest men nu genoegen nemen lechts 3,2 procent. Als deze trend zich .et, komt de Aziatische haven in 1994 Verder dan ongeveer 287 miljoen ton. I zo'n acht ton minder dan waar de 4oses in Rotterdam op uitkomen, th is het gevaar voor Rotterdam nog niet (een. De haven van Singapore scoort in veede halfjaar altijd iets beter dan in de 'helft. het moet nog maar blijken of Rotter- verwachtingen kan waarmaken. De tin deze haven is tot nu toe niet zo bijs- De Brani Terminal in de haven Singapore. Deze container-overslagplaats werd in 1992 geopend. foto»reuter Sinds ruim dertig jaar, is T) ZA T Tf\ Rotterdam de grootste haven X\U L L LI CX-L IJL V C UI X L van de wereld. Maar hoe lang nog? De concurrentie stoomt t "1 1 1 wereldhavens waarmee '{otterdam strijd moet leveren i om aan de top te blijven. d 9 Het Rotterdamse havengebied. Nog steeds nummer één van de wereld, maar die positie wordt ernstig bedreigd. foto archief anp Wat er ook moge gebeuren: ten opzichte van de Europese concurrenten zal Rot terdam in elk geval verreweg de grootste blij ven. Zelfs als de ladingtotalen van Antwer pen, Marseille en Hamburg bij elkaar worden opgeteld, steekt Rotterdam er nog met kop en schouders bovenuit. Wel zal Rotterdam en de Nederlandse regering moeten voor komen dat een eventueel verlies van de ereti tel leidt tot verminderde aandacht of steun van bijvoorbeeld de Europese Unie. En er zal, nog steeds, keihard gewerkt moeten worden om beter, sneller, hulpvaardiger en als het even kan ook goedkoper te zijn dan die ande re havens in Europa. De buitensporige toename van de bedrij vigheid in Singapore, maar ook in bij voorbeeld Japan, Hongkong, China en Tai wan, hoeft Rotterdam overigens niet geheel in rouw te dompelen. Want: het zal - hoe paradoxaal het ook moge klinken - eerder winst dan verlies opleveren. Van al die con tainers, auto's en andere lading die daar in schepen worden gehesen of gereden, is na melijk een zeer belangrijk deel bestemd voor afnemers in Europa. Dikke kans dus dat de schepen die daar vertrekken Rotterdam als bestemming hebben. Bovendien kan Rotterdam altijd nog het excuus aanvoeren dat er van die ruim drie honderd miljoen ton lading in Singapore en kele tientallen 'gelogen' zijn. Singapore telt namelijk ook de lading uit kleine schepen vanaf 75 brutoton mee. In Nederland valt die categorie onder het begrip binnenvaart, die niet wordt meegenomen in de telling. In Azië worden ze tot de zeeschepen gerekend. Rotterdam zit intussen niet stil. De nieuwe ECT-terminal voor Sea-Land op de Maas vlakte is een juweeltje, een voorbeeld van au tomatische verwerking waarnaar in de gehele wereld likkebaardend wordt gekeken. En er zullen ook nog eens miljarden worden geïn vesteerd in het project Delta 2000-8, waar een beperkt aantal zeer grote rederijen 'op maat' zal worden bediend. Al met al houdt Rotterdam in zijn Haven plan 2010 rekening met een stijging van de overslag naar 400 miljoen ton over vijftien jaar. Of Rotterdam daar voldoende aan zal hebben om Singapore en ook de Japanse concurrenten (Kobe, Nagoya, Yokohama) op afstand te houden, moet nog blijken. Van het grootste belang is daarbij de positie van de Rotterdamse haven in Europa. Het overgrote deel van de containers die hier op de kant worden gezet, gaat door naar het buitenland. Met kustvaarders, in binnenvaartschepen, op vrachtauto's en op treinen. Meer containers betekent ook meer transport naar het achter land. Het is daarom dat de overheid en het bedrijfsleven zo op de Betuwelijn hameren. De Port of Singapore Authority (PSA) is het overheidsorgaan dat deze enorme haven bestuurt. In het ver slag over het afgelopen jaar schrijft PSA-voorzitter I.im Kim San: ,,We mogen trots zijn op onze snelle ex pansie en ook op onze manier om er zo succesvol mee om te kunnen gaan." Een half jaar geleden ontving de haven voor zijn prestaties drie on derscheidingen, de Asian Freight In dustry Awards. Singapore was in 1993, volgens het weekblad Cargo- news Asia Azië's beste zeehaven, Azië's beste distributiecentrum (voor de vijfde keer alweer) en Azië's beste containerhaven. Die reputatie steunt op de volgen de fundamenten: een vérgaande dienstverlening voor de klanten, ui terst efficiënte telecommunicatie netwerken, een stabiel overheidssys teem en een ervaren, gediscipli neerd havenwerkersbestand. Er is de afgelopen dertig jaar niet één dag gestaakt. Singapore is ook een mooie, groe ne haven. Zijn er elders in de wereld grote havens waar bloembakken met orchideëen tussen de (kleurige) containerkranen staan?! Maar bovenal is het toch de fan tastische ligging, op het snijpunt van het drukke scheepvaartverkeer tus sen West en Oost. Strategisch gepo sitioneerd aan het begin- en eind punt van Straat Malakka, de vaar weg waar elk etmaal zo'n tweedui zend zeeschepen doorheen gaan. Aan- en afvoerlokatie voor een reeks Aziatische landen die druk doende zijn met hun economische ontwik keling, maar die zelf nog geen ha vens hebben om grote container schepen te kunnen ontvangen: Indonesië, de Filipijnen, Vietnam, Maleisië, Thailand. In Singapore werden vorig jaar 92.655 zeeschepen geteld en dat was bijna drie maal het aantal van '84; op elk willekeurig moment van de dag liggen er in Singapore zo'n 800 schepen. Pluspunten Singapore's haven is een draaischijf, een hub zoals de PSA deze door- voerfunctie afficheert. Een belangrij ke transitohaven, waar 35 procent van alle behandelde lading naar een andere bestemming gaat of daar vandaan wordt aangevoerd. 'De ha ven die nooit slaapt', is de omschrij ving van de PSA in één van haar vele publicaties. 'Singapore tikt 24 uur per dag en 365 dagen in het jaar. De haven doet het zonder één enkele vrije dag'. Singapore is bovendien een geor dende haven; een haven waar regels ook regels zijn. De beveiliging van de terminals is strak; de veiligheid binnen de poort net zo. Het om

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33