ZATERDAGS BIJVOEGSEL Lech Walesa eenzaam aan de top ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1994 DeLech Walesa van nu - president van Polen - doet weinig denken aan die van toen: een flamboyante stakingsleider. Zijn voormalige strijdmakker Adam Miclmik zegt: ,,Hij heeftal z'n vrienden verjaagd om in eenzaamheid zijn eigen mythe te degraderen. Verslaggever Henk Glimmerveen in gesprek met Lech Walesa, aan de vooravond van diens officieel staatsbezoek aan Nederland. HENK GLIMMERVEEN» De president is stipt op tijd. Bege leid door raadgevers en bewa kers stapt Lech Walesa kwiek de chique ontvangstsalon binnen. De voorlich ters springen van hun stoel, de cameraman van de 'paleis-TV' is al aan het draaien. Het ceremonieel decor mag er zijn. Lech Walesa komt naar Nederland. Begin volgende maand legt hij een officieel staats bezoek af. Hij grijnst als we hem met een fles Corenwijn Alvast in 'Nederlandse sferen' pro beren te brengen. „Ga je er helderder van denken of vertroebelt het je geest?" Walesa zegt grote waarde te hechten aan goede betrekkingen tussen Polen en Neder land. „Uw land kan een belangrijke rol spelen in het grote Europese debat. Ik ga, maar dat zal u niet verbazen, sterk de nadruk leggen op een snelle toetreding van Polen tot de Eu ropese Unie. Na de grote revoluties van een paar jaar geleden is er een nieuw Europa ont staan. Een duurzame zekerheid Voor meer landen is essentieel. En ik denk dat Neder land in dat proces een goede bemiddelaar kan zijn." Dan toont Lech Walesa voor het eerst iets van onzekerheid. Hij lijkt niet voorbereid op de vraag waarom hij er niet gewoon een punt achter zet. Hij heeft zijn verdiensten gehad voor Polen. Het communisme is weg, de grenzen zijn open, er is vrijheid van me ningsuiting en de markteconomie ligt op koers. Nu is het welletjes; voortaan besteedt hij zijn tijd aan vrouw en acht kinderen. „Nee", zegt hij dan, „zo ligt het niet. Echt veel zin heb ik er niet in, dat mag u best we ten. Maar ik stel me opnieuw kandidaat voor de presidentsverkiezingen uit een gevoel van verantwoordelijkheid en patriottisme. Ik be hoor tot de uitstervende generatie die het landsbelang boven het privébelang stelt. Wat in gang is gezet in Polen, moet doorgaan. Het is noodzakelijk dat ik het wil." Levende legende Lech Walesa - 3e levende legende. Charisma tisch leider van Solidariteit, de vakbond die op zijn hoogtepunt tien miljoen leden telde. De man die met zijn onverschrokken hou ding de communistische machthebbers op de Leninwerf in Gdansk een zenuwinzinking bezorgde. Solidariteit zorgde ervoor dat het communisme in Polen ineenstortte. Het suc ces van de democraten in Polen betekende de doorslaggevende impuls voor de revolu ties die later in de andere Warschaupact-sa- tellieten plaatshadden. Maar dat heldhaftige hoofdstuk is uitgele zen. De democratie heeft toegeslagen en de meeste Polen vinden dat wel best. Het zal ze een zorg zijn wie'vijf jaar geleden een held was en wie bij de meelopers hoorde. Het eni ge dat telt is of "er werk is, of er voldoende te eten is, of de uitkeringen op peil blijven. De vakbondsheld is nu president. Solidari teit is als een fragmentatiebom uiteengespat. Veel van zijn strijdmakkers van voorheen heeft Walesa van zich vervreemd. Of hij heeft ze zélf verjaagd of ze hebben zich van hèm afgewend. Zijn voormalige strijdmakker Adam Michnik schrijft deze maand in de krant van Solidariteit, Gazeta Wyborcza, zelfs: „Walesa zal altijd het symbool blijven van het grote, scheppende en heldhaftige, hoewel ook brutale en platte, primitieve Polen. Maar Walesa is ook de man, die alle vrienden heeft verjaagd om in eenzaamheid zijn eigen my the te degraderen." Verandering Op de vraag of het eenzaam is aan de top, zegt Walesa: „Herdoet pijn. maar ik wil er niet dramatisch over doen. Zo gaan die din gen. Als nu wordt opgeroepen opnieuw op de barricades te gaan, dan zeg ik: die leuzen van Solidariteit tellen niet meer. Natuurlijk heeft Solidariteit totalitaire middelen gehanteerd. Maar we streden tegen een totalitaire dicta tuur. Tegenwoordig kan iedereen zich in het parlement laten kiezen. Dét vind ik de aange wezen weg. Maar om nu, onder volstrekt an dere omstandigheden, je aanhangers op straat te gaan werven, dat is toch beneden peil?!" „Wij waren in Polen onder het communis me allemaal gelijk. We hadden het allemaal arm. Dat is veranderd. Eén op de tien Polen is voor zichzelf begonnen en is nu rijk. En de negen anderen zijn jaloers." „Waar was het Sovjet-communisme op ge baseerd? Op twee dingen. Op het systeem van staatsgezag en van staatseconomie. Dat was het vreselijke communisme. Valt één van die twee elementen weg, dan is het geen communisme meer. Wat je nu ziet is heel in teressant. Het zijn vooral de communisten die zich in snel tempo hebben omgevormd tot de beste kapitalisten. Zij hebben altijd met politiek gezag te maken gehad en waren ook eerder voorbereid op de snelle verande ringen. Het is een ontwildceling die een zeke- Gdansk, augustus 1980. Lech Walesa in zijn rol van stakingsleider. FOTO ARCHIEF UPI 'Ik stel me opnieuw kandidaat. Wat in gang is gezet moet doorgaan Lech Walesa tijdens zijn bezoek aan Frankrijk in juni van dit jaar. re regelmaat in zich heeft. Je ziet het in Slo wakije, in Hongarije, in Litouwen en nu ook in Polen - landen waar de post-communisten opnieuw in de regering zitten. Niemand ge loofde mij toen ik dat twee jaar geleden voor spelde. Ook de meesten van mijn makkers uit Solidariteit niet." Vorig jaar september moest Walesa knarse tandend toezien hoe de post-communisti- sche partij SLD een dusdanig goede verkie zingsuitslag boekte, dat ze wel in de regering móést komen. „Wij hebben van de post- communisten verloren, maar eigenlijk ook niet", reageert Walesa met onnavolgbare lo gica. „Zij behaalden twintig procent van de stemmen. Dat betekent dat tachtig procent van de kiezers democratisch heeft gestemd." En hier is meteen de toon gezet van de campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. Walesa rekent de coalitie partner van de SLD, de Boerenpartij, tot de anti-communistische oppositie. Een intellec tueel hoogstandje (want de boerenpartij was ook in het tijdperk Jaruzelski handlanger van FOTO BANDPHOTO de 'commies') waarover op verkiezingsbij eenkomsten ongetwijfeld nog harde woorden zullen vallen. Maar Walesa is, ondanks zijn catastrofaal lage populariteitscijfers in de polls, opvallend laconiek. „Natuurlijk betalen de leiders van toen op dit moment de reke ning. Hooggespannen verwachtingen uit de tijd van de revolutie kunnen nog niet worden waargemaakt. Veel politici kunnen dat niet uitstaan. Velen beschouwen dat ook als een persoonlijk verlies. Maar voor iedereen die heeft meegeholpen het communisme ten grave te dragen, zal over vijftig jaar een mo nument worden gebouwd. Dat is een ding dat zeker is." Verflauwd Sluchaj, nudnie!, is een veelgehoorde kreet in Warschau: 'Saai, vervelend'. Polen is een ge woon land aan het worden. De internationale belangstelling begint te verflauwen. Want wat is er nou nieuw aan gewoon? Het is toch nor maal dat de kiosken vol liggen met kranten? Het is toch normaal dat een hoer in door bui tenlanders bezochte hotels voor zichzelf of voor haar pooier werkt en niet voor de staats veiligheidsdienst? Curieus eigenlijk. Want tientallen jaren hebben generaties Polen ge snakt naar zo'n 'gewoon' Polen. En nu het zo ver is, is het 'saai'... Er is geen land in Europa dat zó vaak speelbal is geweest van zijn twee (reuzen)bu ren. Duitsers en Bussen wisselden elkaar om de haverklap af als bezetter. Die tragische historie heeft al tot menig wrange grap ge leid. Zoals deze: Op een kruispunt staat een Pool met een jachtgeweer. Links nadert een Duitse auto, rechts een Russische. De Pool legt aan, schiet de Duitser dood en vervol gens de Rtis. Een andere Pool is getuige van het voorval en vraagt: 'Waarom doe je dat nou?' Zegt de schutter: 'De eerste keer deed ik mijn plicht; de tweede keer deed ik het uit liefhebberij'. En toen was daar afgelopen zomer ineens die briljante zet van Walesa om zowel presi dent Herzog van Duitsland als president Jelt- sin van Rusland uit te nodigen voor de her denking van de Opstand van Warschau. Her zog kwam en vroeg vergiffenis voor de Duitse oorlogsbarbarij. Jeltsin kwam niet en stuurde een onderknuppel. Walesa minzaam: „Je kunt dat op verschillende manieren interpre teren. Het is heel eenvoudig om te zeggen dat dit soort zaken niet de allerhoogste aan dacht van Jeltsin hebben. Maar ik begrijp wel dat Jeltsin met al zijn hervormingsproble men, geen zin heeft ook déze kwestie nog eens aan zijn bevolking uit te leggen." Hoe hij de toekomstige verhouding met Rusland ziet? „Ik zal daar een niet-politiek voorbeeld van geven. In het verkeer moet ie dereen zich aan dezelfde regels houden. Om aan het verkeer te kunnen deelnemen, moet je een rijbewijs hebben. En overtreed je de regels, dan krijg je een boete. Het maakt daarbij niet uit of je in een Fiatje op de snel weg rijdt of in een grote truck met aanhang wagen. Rusland kan dus niet met een dron ken chauffeur op de linkerweghelft gaan rij den. Dezelfde regels voor alle weggebruikers. Dus Rusland moet gewoon rechts rijden en de chauffeur moet nuchter zijn." Realistisch Walesa maakt in het gesprek via veel inge wikkelde omwegen duidelijk zich terdege te realiseren dat Polen tot aan het eind van de geschiedenis Rusland als buur zal hebben. Hij probeert daar zo realistisch mogelijk mee om te gaan. Tijdens het onderhoud laat hij niet één keer het woord NAVO vallen. En als het onderwerp Europese veiligheid ter sprake komt, vertaalt hij dat onmiddellijk in termen als Europese Unie en economische samen - En hij mengt zich ook in het door de Duit se regeringspartij CDU aangezwengelde de bat over drie groepen EU-lidstaten, de 'harde kern' van Duitsland, Frankrijk en de Benelux als voortrekker, de andere lidstaten als groep twee en de rest, de nieuwe kandidaten, die achteraan komen. De president omschrijft deze discussie als verouderd. Walesa: „Waar om zou Polen in de derde groep terecht moe ten komen? De confrontatie is voorbij en de rijke landen zijn niet langer verplicht om zo veel bij te betalen. Ik moet, als ik deze discus sie aanhoor, wel eens denken: hoezo drie groepen? Dat lijkt wel voetbal..." Kritiek Hoe Lech Walesa ook veranderde: hij maakt nog steeds indruk. Voor een belangrijk deel komt dat, omdat Walesa als weinig andere Polen doeltreffend weet om te gaan met het machtsvraagstuk. Volgens velen een beetje él te goed, overigens. Het idee om het parlement te ontbinden bijvoorbeeld is niet echt goed gevallen. En ook zijn dreigen met veto's over ethisch ge tinte wetsontwerpen als abortus leidt tot ste- vige kritiek. Maar tol dusver beweegt Walesa zich binnen de democratische spelregels. Hij speelt het spel hard, dat geeft hij zelf toe. Maar de belangen zijn groot en veelvoudig. En de onvermijdelijke conflicten daartussen leiden onherroepelijk tot spanningen. Het is, kortom, het ABG van de democratie, het ABG van de Poolse toekomst. „Jarenlang zijn wij aangemoedigd door Eu ropa om door te gaan met onze strijd. Ik wil niet zeggen dat Europa ons nu in de steek laat. Ik weet wel dat Europa ons niet goed verstaat", zegt Walesa. Polen is geen bede laar, maar een reikende hand zou toch niet misstaan, vindt hij. Een voorbeeld is opnieuw snel gevonden: „Onzé kersen zijn te rood voor uw importeurs. Maar Poolse bananen mogen we best uitvoeren. Kunst! Iedereen weet dat het klimaat in Polen ongeschikt is voor bananen. We hébben die dingen niet eens...'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31