Nieuw sorteercentrum PTT 3igen baas Schilderen als bevrijding Wanbetalers verkeersboetes in Utrecht voorlopig vrijuit Randstad Nationale Havenraad wil 16 miljard investeren BOUWPLANNEN? r bvcvi Schadevergoeding voor gehandicapte Roemeen TU Delft wil andere organisatiecultuur 'Aangeschoten' wild 'Geen afvaltransport door Zuid-Holland Treinverkeer Schiphol gehinderd ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1994 chef gert visser, 071-356439,plv -chef paul van der kooij, 071- Leidschendam haalt met vestiging ook 1500 arbeidsplaatsen binnen PTT Post gaat in Leidschendam een nieuw sorteercen trum bouwen dat plaats biedt aan 1500 mensen. Het centrum wordt begin '97 geopend. Leidschendam kreeg Ontslagen de voorkeur boven Den Haag omdat Leidschendam een betere uitvalsbasis vormt voor de posterijen in West-Ne derland. leidschendam Tim korenhoff locatie zal ongeveer 50.000 vier kante meter beslaan, net zo Het centrum komt op het be- groot als acht voetbalvelden, drijfsterrein Forepark (nabij het Het personeel voor het nieuwe Prins Clausplein) te staan. De centrum wordt geworven onder Flevolijn krijgt flitstrein op proef lelystad gpd De Nederlandse Spoorwegen gaan volgende week de hoge snelheidstrein inzetten op de Flevolijn tussen Weesp en Le lystad. In de nachtelijk uren tussen 25 en 30 september zal de trein, die een snelheid kan behalen van ruim 300 kilome ter per uur, proefdraaien. De directie van de Spoorwe gen heeft gekozen voor de Flevolijn als testbaan omdat deze spoorlijn nergens door een weg wordt gekruist. Kans op gevaar voor anderen is daarom gering. Bovendien hoeft de hoge snelheidstrein niet af te remmen voor moge lijk onveilige situaties zodat de testmetingen bij constante, hoge snelheid kunnen worden uitgevoerd. Overigens zal de razend snelle trein tijdens de metin gen volgende week de 130 ki lometer per uur niet over schrijden. Voor hogere snelhe den is het baanvak tussen Al- mere en Lelystad niet ontwor pen. Speciaal voor deze gelegen heid wordt de Train a Grande Vitesse (TGV) 'Réseau' naar Flevoland gehaald. Voor de kenners: deze lijkt op de blauw/grijze TGV 'Atlantique' die dagelijks tussen Parijs en Bordeaux heen en weer raast. amsterdam anp De Nationale Havenraad gaat het nieuwe kabinet adviseren in de vijftien jaar tussen 1995 en 2010 voor zestien miljard gul den te investeren in de infra structuur rond de Nederlandse havens. Voorts verwacht het ad viescollege een bijdrage van vier miljard gulden van de havenge meenten. Voorzitter G. Brokx van de Nationale Havenraad lichtte tij dens een congres in Amsterdam een tipje op van de sluier van dit nog geheime advies. De Ha venraad verwacht dat de over heidsbestedingen investeringen door het bedrijfsleven ter groot te van dertig miljard gulden zul len losmaken. Brokx vindt dat de Neder landse havens op hun tellen moeten passen. In de eerste zes maanden van dit jaar noteerden de meeste havens een stijging van de overslag, maar het mart- kaandeel in Noordwest-Europa neemt af. In 1989 bedroeg het Nederlandse martkaandeel nog 50,3 procent, terwijl het in 1993 was teruggelopen tot 47,1 pro cent. In totaal komen er in Nederland zes van deze centra te staan. Zij komen in de plaats van de hui dige 12 distributiecentra en de 200 voorsorteercentra. Door de ze reorganisatie verdwijnen bij PTT Post 5000 banen. De PTT is met de vakbonden overeen ge komen dat er geen gedwongen OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen pertect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat/VKG-keur. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Fabnek en showroom. De Lasso 60, Roelotarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck B ontslagen zullen vallen. De PTT heeft een personeels stop aangekondigd voor die vestigingen waar arbeidsplaat sen zullen verdwijnen. Boven dien wordt getracht nieuw werk te scheppen door nieuwe activi teiten te starten. De bouw van zes sorteercen- tra kost de PTT 1,4 miljard. Ten opzichte van de huidige werk wijze is de nieuwe organisatie ruim 300 miljoen gulden per jaar goedkoper. De vijf andere sorteercentra komen in Amsterdam, Rotter dam, Nieuwegein, Zwolle en waarschijnlijk Den Bosch. In zo'n sorteercentrum gaat de PTT de post volautomatisch sorteren. Dit gebeurt nu slechts met een kwart van alle post. Volgens de PTT zal de klant niets merken van de nieuwe werkwijze. den haag anp van ademnood liep Rudaru blij vend letsel op. Hij is spastisch en nagenoeg blind geworden. Ook spreekt hij moeilijk. Het af plakken is sindsdien verboden. De man kreeg een verblijfsver gunning om humanitaire rede nen. Hij woont nu in een Am sterdams verpleeghuis. De rechter vond dat de be trokken ambtenaren hadden moeten zien dat de afplakme- thode gevaarlijk is voor iemand die zich vreselijk zit op te win den. En als ze dan toch die tape per se wilden gebruiken, had den ze in de buurt moeten blij ven en onmiddellijk moeten in grijpen zodra ze zagen dat de man ademhalingsmoeilijkhe den kreeg. Anderzijds vindt de rechter wel dat Rudaru zelf ook in aan zienlijke mate schuldig is. Hij verzette zich tot het uiterste en bracht daardoor de marechaus see in grote problemen. Daar om is de toe te kennen schade vergoeding lager dan geëist. De 25-jarige Roemeen Constan- tin Rudaru krijgt 75.000 gulden schadevergoeding van de Staat. Dat heeft de Haagse rechtbank president mr. A. van Delden gis teren in kort geding beslist. Rudaru eiste vorige week 250.000 gulden als voorschot op een veel grotere, nog nader te bepalen som geld, omdat hij twee jaar geleden door toedoen van de marechaussee op Schip hol gehandicapt raakte. Begin 1992 kwam de Roe meen naar Nederland om asiel aan te vragen. Dat kreeg hij niet. Enkele maanden later, op 10 april, moest hij met het vlieg tuig terug. Daarbij verzette hij zich hevig. Hij krabde, beet, schreeuwde en sloeg. Op Schip hol vond de marechaussee het daarom nodig hem aan handen en voeten te boeien en zijn mond met tape dicht te plak ken. Waarschijnlijk ten gevolge delft anp De TU Delft is voorzover bekend de eerste uni versitaire instelling die het welbevinden van de werknemers laat onderzoeken en de resultaten openbaar maakt. Het bestuurscollege organiseert binnenkort een congres voor alle leidinggeven den van de universiteit waarop zaken als stress en afbrandverschijnselen aan de orde komen. Het college is verder onder meer van plan het beoor delingssysteem (functioneringsgesprekken e.d.) te veranderen. Het bestuurscollege van de Technische Universi teit Delft gaat de organisatie- en managementcul- tuur op de instelling aanpakken. Die leidt volgens een TNO-onderzoek op verschillende plaatsen in de organisatie tot stoornissen in de onderlinge ar beidsverhoudingen. Volgens het onderzoek schort het hier en daar aan de stijl van leidingge ven en aan de organisatie van het werk. Als een stuk 'aangeschoten' wild beweegt deze meeuw zich voort aan de vloedlijn van het strand in Kat wijk. Door onbekende oorzaak brak de vogel een vleugel. Bij het naderen van de fotograaf koos de meei half-fladderend zee. Veel kans op overleven heeft het beest niet. foto dick hocewom De één droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: joséphine Verbist die als beeldend kunstenaar en psycholoog cursussen aanbiedt. Ministerie van Vrom weigert Proav toestemming den haag «anp Het ministerie van Vrom is vooralsnog niet van plan het provinciale afvalverwijderings- bedrijf Zuid-Holland (Proav) toestemming te geven een deel van zijn afval te exporteren. De ze week deelde Proav het de partement mee zogeheten RDF- afval te willen leveren aan Bel gië en Frankrijk. Omdat het bij de export volgens Proav om een 'grondstof gaat en niet om af val, is er volgens het bedrijf geen toestemming vereist. In Nederland is de uitvoer van af val verboden. „Het is een onjuiste veronder stelling om RFD-afval, een deel van huishoudelijk vuil, aan te duiden als een grondstof. Het is nog steeds gewoon afval", aldus een woordvoerder van Vrom. Proav wilde gisteren geen com mentaargeven. Volgens het Afval Overleg Or gaan (AOO), een samenwer kingsverband tussen Rijk. pro vincie en gemeenten, heeft Proav contracten gesloten met cementovens in België en Frankrijk. „In die ovens wordt chemisch afval en kalk ver brand", aldus woordvoerder Huisman, adjunct-directeur van het orgaan. „Uit de as wordt ce ment bereid. Aan die ovens wil Proav nu het RDF-afval leve ren." Volgens Huisman zouden dergelijke cementovens in Ne derland niet getolereerd wor den. Ze voldoen namelijk niet aan de Nederlandse milieu-ei sen. Wat er van huishoudelijk af val overblijft nadat glas, papier en gft-afval zijn verwijderd, kan in een aantal groepen worden onderverdeeld. Het 'droge' ge deelte, bestaande uit voorna- leiden tim korenhoff Van maandag 26 september tot en met vrijdag 14 oktober rij den, als gevolg van werkzaam heden, geen rechtstreekse trei nen tussen Amsterdam CS en Schiphol. Reizigers van en naar Amsterdam Vlugtlaan, Lelylaan, Schiphol en Hoofddorp kunnen hun bestemming bereiken door een extra overstap. Elk uur zullen in beide rich tingen dan twee pendeltreinen gaan rijden tussen Leiden en Amsterdam Sloterdijk en ook twee tussen Hoofddorp en Am- sterdam Sloterdijk. Deze treinen stoppen in Leiden, Hoofddorp, Schiphol, Amsterdam Lelylaan, Amsterdam Vlugtlaan en Am sterdam Sloterdijk. De reistijd neemt hierdoor met ongeveer vijf minuten toe. Intercity's en internationale treinen kunnen niet stoppen in Amsterdam Lelylaan en Schip hol omdat ze door deze werk zaamheden worden omgeleid. Deze stations zijn vanuit Leiden en Amsterdam Sloterdijk te be reiken per pendeltrein. Tijdens de werkzaamheden in deze periode wordt een groot wisselcomplex aangepast: dit is noodzakelijk voor de uitbrei ding van het aantal sporen - van vier naar zes - op het traject Amsterdam CS-Amsterdam Slo terdijk. Het is de bedoeling dat dit project in 1996 afgerond is. „Hoewel ik nu voor het eerst deze creatieve cursussen ga ge ven, is het niet voor het eerst dat ik lesgeef. In het verleden heb ik als psycholoog ook wel cursussen gegeven. Nu wil ik dat combineren en een cursus geven die is gericht op beelden de expressie, maar ook één die een combinatie biedt van crea tiviteit en psychologie: 'beeldende expressie en per soonlijk functioneren'. Elke cur sus bestaat uit tien lessen. De combinatie van creativiteit en psychologie kan ik bieden omdat ik afgestudeerd ben als psycholoog, maaroolceen op leiding aan de academie heb gevolgd. Ik heb altijd geschil derd, ook toen ik nog als psy choloog werkte. Op een gege ven moment kreeg het schilde ren. de overhand en toen heb ik gekozen voor een bestaan als beeldend kunstenaar. Nu vind ik het heel leuk om iets met de combinatie van die twee te doen. Mijn bedoeling met de cursus sen is vooral om mensen die zeggen dat ze wel willen teke nen of schilderen, maar niet durven, een zetje te geven waar door ze wel aan de slag gaan. Kinderen hebben daar nog geen last van, die steken spontaan hun handen in de verf en ma ken gewoon iets. Volwassenen zijn vaak bang voor het oordeel van anderen, bijvoorbeeld om dat ze technieken niet beheer sen. Het kan heel bevrijdend zijn om die nadruk op vaardig heden los te laten. Ik wil men sen vooral de materialen aan reiken om weer plezier te krij gen in tekenen en schilderen. Natuurlijk zal ik mensen die daarom vragen uitleg geven over perspectief, of het maken van een portret, maar dat as pect blijft ondergeschikt. Bij de lessen beeldende expressie - misschien verzin ik er nog een andere naam voor - gaan we steeds met andere materialen zoals houtskool, ecoline, inkt of scheurmateriaal aan het werk aan de hand van bijvoorbeeld een gedicht of muziek. De les sen geef ik hier, in mijn atelier. Temidden van mijn eigen werk, dat bij de cursussen kan worden betrokken. De cursus 'beeldende expressie en persoonlijk functioneren moet niet worden verward met therapie. Bij de lessen nemen we steeds een ander thema, of een stemming als uitgangspunt. Dat loopt uiteen van 'ontspan ning' tot 'omgaan met boos heid'. Aan het slot wil ik een heel groot vel papier neerleggen waarop de cursisten gezamen lijk een werkstuk maken. Ieder speelt daar op zijn of haar ma nier een rol bij, zo zal dan blij ken. Veranderingen in ons per soonlijk functioneren vinden stapje voor stapje plaats. Het is een proces van vallen en op staan. Het herwinnen van ple zier, durf en trots bij een eigen werk is dan een onverwachte stimulerende kracht. Dat ik nu deze cursussen aan biedt heeft natuurlijk ook te maken met mijn positie als kunstenaar. Heel veel regelin gen voor kunstenaars zijn slech ter geworden. Werken van mij staan weliswaar bij diverse kunstuitlenen, ik exposeer ook regelmatig en zo nu en dan ver koop ik werk, maar daarnaast moet ik nu ook andere dingen doen." Inlichtingen over, en opgave voor de cursussen van Josephi ne Verbist via telefoonnummer 01711-11679. tekst rudolf kleun» foto: dick hogewoning utrecht/leiden» De negen kantonrechters van het district Utrecht hebben be sloten zich met ingang van 1 oktober niet langer bezig te houden met het innemen van rijbewijzen, de inbeslagname van auto's en het vorderen van verkeersboetes met gebruik van dwangmaatregelen. Zij zeggen door de grote werkdruk geen tijd meer te hebben voor dwangmiddelzaken rond ver keersovertredingen. Het kan tongerecht in Leiden herkent de Utrechtse problemen maar een woordvoerder zegt dat geen ac ties worden overwogen. In drie jaar tijd is het aantal zaken waarover de Utrechtse kantonrechters zich moeten buigen, verdubbeld. Tegelijker tijd is de bezetting van het Utrechtse kantongerecht niet uitgebreid. Dat heeft volgens de rechters ingrijpende gevolgen. Behalve het stopzetten van de dwangmiddelen tegen verkeers- overtreders die hun boete niet willen betalen, zijn ook het aan tal strafzittingen, zittingen rond ontbinding van arbeidsovereen komsten en bijstandsfraude 'ge rantsoeneerd'. Volgens kantonrechter mr. M.W.C. de Jonge is de maatre gel een noodgreep. „Wij kun nen al het werk niet meer bijbe nen", zegt hij. „We hebben be sloten om dié ingreep te doen waar de burger hef minste last van heeft. Dat de overheid lan ger moet wachten op de geld boetes van verkeersovertredin gen en dat frauduleuze bij standsuitkeringen langer uitbe taald worden, is vervelend voor de overheid, maar andere zaken zijn urgenter." Voor het toepas sen van de dwangmaatregelen, zoals beslaglegging op eigen dom of in het uiterste geval gij zeling, heeft de officier van jus titie toestemming nodig van de kantonrechter. Ook op het kantongerecht in Leiden is de werkdruk toegeno men. Daar zijn vooral veel zit tingen als het om ontbindingen van arbeidsovereenkomst gaat. „Het is net een gekkenhuis, die zaken vormen bij ons de bottle neck. Ze worden er hier horen dol van. Advocaten worden nu al volop als rechter-plaatsver- vanger ingezet", zegt woord voerder Kras. Het aantal ontbin dingen is verdubbeld ten op zichte van vorig jaar. Vorig jaar verdubbelde het ten opzichte van 1992. Kras betitelt de Utrechtse op stelling als 'een beetje oneigen lijk van rechters'. melijk papier, karton, kunsi en rubber, wordt aangeduii RDF-afval. Volgens Proav de conventionele verbrandt ovens niet geschikt om dit te verbranden, nog afgezien de ontoereikende capaciteit de ovens in Zuid-Holland. Vooralsnog kan RDF-afva leen worden verwerkt in eei stallatie in Nijmegen. Die slechts een beperkte capac Daarom is vorig jaar op stortplaats Derde Merwedi ven in Dordrecht ruim 39 ton van dit afval gestort. Bezoek Kame Amsterdam wordt herhaa amsterdam» anp Ruim honderd kamerli brengen 30 september een zoek aan Amsterdam, onde motto 'aUes wat u altijd al 1 willen zien, horen en onderj in Amsterdam, maar waai het tot nu toe niet kwam'. In 1990 werd voor het een dergelijk massaal bei georganiseerd. Volgens Ams dam Promotion Foundation organisator van het evenem was het enthousiasme achl zó groot, dat besloten werd het nieuw gekozen pariemei de hoofdstad uit te nodigen. Van de 225 leden van de ste en Tweede Kamer heb 106 parlementariërs zich aai meld voor het stadsbez Men kan kiezen uit 225 ac teiten. Een aantal kamerle zal als tramconducteur doo stad rijden, anderen maken helikoptervlucht of gaan op veillance met een wijkteam de politie. Ook 'een borre een trendy café', het besp van het orgel in het Concei bouw of een wandeling doo Jordaan behoren tot de mi lijkheden. Meer serieuze za zijn een bezoek aan het I nekcentrum of het Straat kenproject, een gesprek een langdurig werkloze of bijwonen van een cursus allochtone vrouwen. Het idee voor Amsterd voor-kamerleden is ooit staan in de boezem van de Mokum, een informele club initiatieven ontwikkelt ter betering van het hoofdsted imago.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16