'Mijn teksten komen recht uit het hart' 'Het goede doel moet een gezicht krijgen' Rtv show 'Niet de handen vouwen, maar laten wapperen' Voorlichting breedbeeld-TV op CD-i VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 André Hazes nog zeven jaar volkszanger, daarna lonkt de tap Onlangs liet André Hazes zich tijdens een radio-interview ontvallen dat hij heilig van plan is op z'n vijftigste te stoppen met zin gen. Na zijn ontmoeting met Abraham wil Hazes weer de horeca in. Zijn hart ligt niet alleen voor de tap, zo zei de onvolprezen Amsterdamse volkszanger, het ligt er ook achter. „Misschien dat ik naar Spanje ga om daar een kroeg te beginnen. Ik ben begonnen in de horeca en daar wil ik ook eindigen." Voorlopig heeft Hazes het als artiest nog razend- druk. Zo loopt hij zich dezer dagen warm voor zijn grote Ahoy'-optreden op 10 oktober. „We hebben spe ciaal een maandag uitgekozen, omdat de horeca dan stil ligt. Veel publiek dat naar mijn concerten komt, bestaat uit mensen uit de horeca. Die moet je niet in het weekend naar de Ahoy' proberen te lokken, want dan moet iedereen z'n boterham verdienen. Nee, maandagavond is een mooie avond voo André Hazes ziet verlangend uit naa dat hij, muzikaal ondersteund door een groot orkest, zich aan een duizendkoppig publiek kari presenteren. Nu is het wel vaker gebeurd dat hij tot de nok toe ge vulde zalen aan zich heeft kunnen binden. Hij stond immers in Carré en hij zong in het Concertgebouw in Amsterdam. Maar nu is Rotterdam aan de beurt; geen optreden voor eigen publiek derhalve. „Ach", lacht de 43-jarige zanger, „ik ben geen uitgesproken Feye- noord-fan, maar kies als rasechte Amsterdammer ook niet zonder meer voor Ajax. Ik wil boven de partijen staan. Ik ben van en vóór iedereen. Ik heb in verschil lende stadions voor en in de pauze van een voetbal wedstrijd opgetreden. Het gaat om het publiek. De kleur van de vlag maakt me geen mallemoer uit." Leeg Het concert van Hazes in Ahoy' is al geruime tijd uit verkocht. Waarom dan niet nog meer concerten ge pland? René Froger en Lee Towers staan ook avonden achter elkaar in het Rotterdamse Sportpaleis en berei ken zo tienduizenden fans. „Dat zou ik niet redden", meent de buikige vertolker van het Nederlandstalige lied. „Na zo'n avond Ahoy' ben ik volkomen leeg en uitgeput. Ik kan dan geen pap meer zeggen. Ik moet dan echt weer op krachten komen. Ik kan me niet voorstellen dat collega-artiesten probleemloos hun show enkele avonden achter elkaar kunnen herhalen. Ik ben daartoe fysiek niet in staat. Op zo'n ene avond geef ik me voor de volle honderd procent. Daarna is het basta en doe ik het enkele dagen zeer rustig aan." De tijd, dat André Hazes zich per razendsnelle boli de door het land voortbewoog, van schnabbel naar schnabbel, ligt al lang achter hem. Hij wil er zelfs niet graag meer aan herinnerd worden. „Het was een jach tige tijd. Ik heb natuurlijk goed verdiend, maar ook veel uitgegeven. Nee, ik beschouw dat niet als de ge lukkigste tijd van m'n leven." Eind deze maand verschijnt een nieuwe CD van An dré Hazes onder de titel Vijftien jaar Gewoon André. Er staan vier gloednieuwe liedjes op; het overige re pertoire bestaat uit hoogtepunten uit de afgelopen vijftien jaar. Maar de carrière van Hazes gaat toch ver der terug in de tijd? De zanger, serieus en vol overtui ging: „De periode daarvoor wil ik maar liever verge ten. De tijd van Eenzame kerst, m'n eerste grote hit. Ik zong teksten van anderen, waar ik mezelf absoluut niet in kon vinden. Ik heb ooit een streep gestrokken en beschouw vijftien jaar geleden als startpunt van mijn zangcarrière. De jaren daarvoor...gewoon verge- Dc Pijp Hazes groeide op in de Amsterdamse Pijp; zijn debuut als zanger maakte hij op de 'Albert Cuyp' als achtjarig jochie. Het was op Bevrijdingsdag. Met de pet in de hand zong de jeugdige Hazes liedjes op die altijd drukbezochte markt. Het leverde hem een paar duiten op, waarvoor hij een cadeautje kocht voor zijn jarige moeder. Johnny Kraaykamp sr. zag en hoorde het jeugdige Amsterdamse talent. Prompt nodigde hij de achtjarige knaap uit om in één van de legendarische Johnny en Rijk-shows te komen zingen. Het bleef bij een eenmalig optreden. De ambtena ren van de arbeidsinspectie zagen er destijds streng op toe dat kinderen geen werkzaamheden in wat voor vorm dan ook verrichtten. Hazes werd geen tienerster, in de buurt vestigde hij zijn reputatie als straatjoch. Thuis en op school was hij soms onhandelbaar. „Ik vond het heerlijk om kattekwaad uit te halen. Ik was altijd buiten. Binnen, in huis, werd er vaak geschol den. Zes kinderen. Armoede. Eén keer in de twee we ken vlees op tafel. Ik heb wel eens wat gejat. Ben daar voor opgepakt en moest naar een huis voor moeilijk opvoedbare jongens. Tjonge, tjonge, wat een tijd. Als ik daaraan terugdenk... Eigenlijk nog een geluk bij een ongeluk, dat ik goed op m'n pootjes terecht ben geko- André Hazes heeft in zijn leven heel wat baantjes gehad. Twaalf ambachten, dertien ongelukken. Hij was schoorsteenveger en lichtmatroos, werkte een blauwe maandag als schilder en sloper. Maar z'n draai vond Hazes pas echt in de horeca, waar hij zich liet gelden als zingende barkeeper. Er braken vervolgens turbulente tijden voor hem aan. Hazes proefde van de plotselinge roem. Maar soms betaalde hij daar een hoge prijs voor. „Er zijn natuurlijk ook tijden geweest dat ik een diep dal zat. Maagbloeding, echtscheiding, misère." Gelukkig mens Hij zegt nu een gelukkig mens te zijn. Wonen in Vin- keveen bevalt hem als ras-Mokummer prima. En Ha- zes heeft geleerd van de vele tegenslagen. Hij zegt nu de betrekkelijkheid van het leven in te zien. Vroeger kon hij om het minste en geringste uit z'n vel sprin gen. Vandaag de dag blijkt hij ook tot z'n eigen ver wondering in staat laconiek te reageren op de diefstal van z'n gloednieuwe Mercedes, laatst. „Er zijn belang rijkere dingen in het leven." Zijn kinderen bijvoorbeeld, daar kan Hazes met vol le teugen van genieten. De tijd dat hij werd geleefd is voorbij. „Als nu een optreden te elfder ure wordt afge zegd, denk ik bij mezelf: hè, heerlijk, een avondje vrij." De zanger investeert veel tijd in het schrijven van teksten voor zijn liedjes. Vooral naar buitenlandse composities gaat zijn aandacht uit. Al luisterend wikt en weegt Hazes of hij met de melodie gevoelsmatig uit de voeten kan. De laatste tijd is hij vooral gespitst op het Italiaanse genre. „Maar ja, ik ben niet de enige. Ik had mijn oog laten vallen op het liedje waar Marco Borsato momenteel veel succes mee oogst: Dromen zijn bedrog. Oorspronkelijk een Italiaans liedje. Ik heb het al maanden thuisliggen. Ik had er een Nederland se tekst bij willen schrijven, maar Marco is me te snel af geweest. Nou, ik gun hem het succes van harte hoor. Maar toch... het is en blijft een sterke melodie." De teksten die hij schrijft, appeleren geheel aan wat zijn gevoel hem ingeeft. „Misschien dat het Neder lands soms krom is. Oké, daar wijzen anderen me dan maar op. De intentie moet goéd zijn, als het maar uit het hart komt. Teksten van anderen kan ik moeilijk zingen. Ik moet er zelf helemaal in geloven. Dan komt het ook over. Want neem van mij aan dat je het pu bliek niet kunt belazeren." Loterijwinnaars geven geld weg in nieuwe show Ivo Niehe André Hazes: „Na zo'n avond Ahoy' ben ik volkomen leeg en uitgeput. Ik kan me niet voorstellen dat col lega-artiesten probleemloos hun show enkele avonden achter elkaar kunnen herhalen." foto archief Jos Brink wil 'Bond Zonder Naameen gezicht geven Bijna niemand die de Bond Zon der Naam nog kent. maar Jos Brink (52) voelt zich vereerd. Als nieuwe voorzitter van de BZN is hij vastbe raden het ledental van 60.000 binnen een jaar op te schroeven naar 100.000. „Ik ben gewend aan volle zalen, met minder neem ik geen genoegen. Leven is tekenen zonder gum, Driekwart van de wereld heeft ons broodnodig. Raak geen wonden aan, tenzij je ze kunt helen. Hedendaagse spreuken van de verschrom pelde Bond Zonder Naam. Uit de maande lijkse krant zonder naam kunnen lezers te geltjes bestellen, borduurpaketten en thee-, lepeltjes. De BZN predikt niet alleen naastenliefde, maar voegt de daad ook bij het woord. De bond organiseert vakanties voor bejaarden en minder-validen, verleent hulp aan slachtoffers en daders van misdrijven, stuurt kalenders met spreuken naar gevan genen en springt met geld bij als mensen buiten hun schuld in financiële moeilijkhe den zijn geraakt. De Bond Zonder Naam is een oude vrouw. Waar vroeger honderdduizenden katholieken luisterden naar de radiopraat jes van pater Henri de Greeve op zaterdag avond, roept de BZN nu slechts herinne ringen op aan een band uit Volendam. Jos Brink is gevraagd de bond weer nieuw le ven in te blazen en dat doet hij met graag te. Omdat hij iets heeft met naastenliefde, maar ook omdat hij vindt dat 'bekende Ne derlanders' de morele verplichting hebben „iets goeds te doen." „Aangezien mensen je kennen, heb je natuurlijk een voorbeeldfunctie. Heel veel collega's doen veel voor goede doelen. Per slot van rekening wast de ene hand de an dere. Als het publiek wat terugvraagt, dan moet je dat doen. Ook al kost je dat een vrije avond. Ik zit niet op werk te wachten, maar vind het ook niet zo slecht in de voet sporen van de bevlogen De Gréeve te tre den." Crisis Zestig jaar geleden trok half Nederland de stoel dichter bij de radio als op zaterdag avond kwart over acht pater De Greeve het woord kreeg in het radioprogramma Licht baken. Met zijn opbeurende radiopraatjes was hij letterlijk een lichtbaken in de don kere crisisjaren. Tijdens een van zijn uit zendingen, april 1938, riep hij op tot op richting van een bond. Een beweging van mensen die zich on geacht ras, geslacht, geloof of politieke overtuiging, inzetten voor een betere we reld. Wie mee wilde doen kreeg elke maand als hulpmiddel een spreuk om op te hangen en er wat mee te doen. De eerste spreuk is nog altijd de bekendste: Verbeter de wereld, begin met jezelf De Bond Zonder Naam sloeg aan. Paters verspreidden de beweging verder naar Azië, Zuid-Amerika, Duitsland en België. In de jaren '50 telde de BZN alleen in Neder land al meer dan tweehonderdduizend le den. Met het geld van de leden werden al lerlei acties gefinancierd: de anti-roddel campagne, de allereerste anti-honger- campagne, de actie Ruitentroef voor her stel van gesneuvelde ruiten door oorlogs geweld. Nood Met het stijgen van de welvaart nam de be langstelling voor de BZN af. De bond telt nu nog 'slechts' zestigduizend grijze leden, terwijl er bergen werk te verzetten zijn. De sociale wetgeving in Nederland heeft welis waar veel materiële nood opgelost, maar de groep mensen die buiten de boot valt, belangrijk. We moeten over de grenzen van ons land blijven heenkijken, maar ook oog hebben voor de buurvrouw die hulp nodig heeft." Frisse aanpak Met 'een frisse aanpak' hoopt Jos Brink de vegeterende club weer tot leven te bren gen. Zoals André van Duin het Wereldna- tuurfonds aan een record aantal leden ge holpen heeft met zijn aapjes-act, zo moet Brink de BZN een imago gaan geven dat mensen aantrekt. „De mensen moeten niet denken dat het een club van paters is. Ik ben zelf ook niet katholiek, maar ken wel de Roo'mse blijheid. Bovendien wat zijn nu nog Nederlandse katholieken? De paus weet het niet eens meer." Brink wil absoluut geen televisiedominee worden, „maar ik uil wel de radiostilte doorbreken. Het gaat erom dat we niet de handen alleen maar vouwen, maar eerst laten wapperen." De showmaster die meer doet dan 'jam aan de deurknop smeren en schaterbek- ken' wil ook nieuw bloed in de club. „Heel veel mensen uit de begintijd zijn er niet meer. Ik zal beleid gaan ontwiidcelen om meer mensen aan te spreken. Hoe dat vorm gaat krijgen weet ik nog niet. Het be stuur heeft me al gevraagd of ik zelf ook teksten voor de bond wil gaan verzinnen. Dat lijkt me wel leuk, maar ik heb er nog geen verzonnen." Wereldprimeur op Omroepcongres Het publiek kan vanaf begin ok tober in zo'n 400 zogeheten 'bruingoed-zaken' (winkels waar men TV-apparatuur aan schaft) in ons land kennisma ken met breedbeeld-'IV via een uniek CD-i programma. Deze Nederlandse wereldprimeur werd deze week tijdens het vier de Nationale Omroep Congres in Bussum door NOS-voorzitter André van der Louw, tevens voorzitter van de Stichting Ne derlands HDTV Platform, ge presenteerd. Zoals bekend is CD-i een in teractief systeem, waarmee de kijker in een handomdraai zelf kan bepalen welke beelden hij of zij wel of niet wil zien. In een aparte hoek van de winkel komt een breedbeeld-TV te staan met een CD-i-installatie. De geïnte resseerde kan daar, al dan niet met begeleiding, comfortabel vanuit een fauteuil van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van beeld en geluid ken- n de vikke- Projectmanager Theo van Eupen (rechts) van de Stichting Nederlands Platform HDTV overhandigt de eerste CD-i aan André van der Louw, te vens voorzitter van dezelfde organisatie. foto pr Breedbeeld- IV is eer meest belangrijkste oi lingen op TV-gebied van de laatste jaren. Zoals de naam al aangeeft, is het TV-scherm bij breedbeeld - I V veel breder dan het gebruikelijke scherm. Bij een traditioneel TV-loestel is de verhouding tussen breedte en hoogte 4 bij 3, bij breedbeeld- TV 16 bij 9, dus maar liefst 33% meer beeld. Het gaat echter niet alleen zomaar om een andere beeldverhouding, maar om een fuhdamenteel nieuwe manier van TV-kijken, die beter aan sluit bij het natuurlijke blikveld van mens en de emotionele be trokkenheid sterk vergroot. Net zoals bij de huidige bio scoopfilm voelt men zich veel meer één met het beeld. Maar niet alleen films, ook sportwed strijden, concerten, documen taires en actuele reportages ko men aanzienlijk beter tot hun recht. Naast de betere beeld kwaliteit is ook het geluid sterk verbeterd: het toegepaste 'sur round 3D' geluid is totaal ver schillend van wat we zelfs maar van de meest geavanceerde ste- reo-TV kennen: het verschil is vergelijkbaar met dat tussen de vroegere grammofoonplaat en de huidige CD. Zowel de om roepen als de TV-fabrikanten verwachten dan ook, dat bin nen afzienbare tijd het publiek massaal op breedbeeld-TV zal overgaan. Momenteel is er al een ruim aanbod aan program ma's: internationaal via de sa telliet en in Nederland via TV Plus (betaalde programma's: zie pagina 213 van Teletekst). De CD-i demonstratie in de winkel biedt de kijker de gele genheid om in alle rust de voor delen van breedbeeld-TV te on derzoeken. Men kan met de af standsbediening naar eigen keus en in eigen tempo 'dwalen' langs de vele sprekende voor beelden via filmfragmenten, sportscenes, muziek-clips etc., waarbij onder meer met visuele grapjes en hoogstandjes ook duidelijk het verschil met het gebruikelijke TV-scherm wordt getoond. Wie wil weten waar in zijn eigen omgeving deze de monstraties worden gegeven, kan bellen met de Stichting Ne derlands HDTV Platform (tel: 035-284925). groeit: vereenzaamde ouderen, minder-va liden, gescheiden moeders, thuislozen, slachtoffers van criminaliteit. Brink: „Juist nu zijn er heel veel mensen die aandacht nodig hebben. Dat zie je bij de Stichting Korrelatie die wordt overspoeld met vragen en problemen. Zelf krijg ik ook veel post van mensen die in de put zitten. Nu kan ik een aantal zaken onderbrengen bij de bond." „Als we de bond ontstoffen, zullen de goede werken die ze tot nu toe in volstrek te stilte deed, ook bekender worden bij een breder publiek. De bond mag wel geen naam hebben, maar we willen hem wel een gezicht geven." Jos Brink staat aan de vooravond van zijn eerste vergadering bij de bond. De bekende Nederlander is zich terdege bewust van het feit dat het niet mee valt donateurs te werven. Nederlan ders lijken beter in naastenliefde als het ver weg is. „De hulp aan Bosnië en Rwanda is Jos Brink gaat de 'Bond Zonder Naam' nieuw leven inblazen. 1 en droomhuis kopen, I j een reis van zes maanden om de we reld maken of eindelijk dat res taurantje beginnen. En als er dan nog wat over is, krijgen Unicef het Wereld Natuurfonds of het Foster Parents Plan een leuk bedrag. Dat gegeven vormt de basis voor het nieuwe TROS-pro- gramma De geld maakt gelukkig show. Elke laatste zondag van de maand presenteert Ivo Nie he, bijgestaan door Reinout Oerlemans, de show die hele maal draait om geld. Mensen die in de maand voor de uitzen ding grote geldbedragen (10.000, 15.000, 25.000 en 100.000 gulden) in de Nationale Postcode Loterij hebben ge wonnen, krijgen hun prijs twee maal uitgekeerd. Eén keer voor zichzelf en één keer om het weg te geven aan een goed doel. „Die goede doelen variëren van een project voor straatkinderen in Brazilië tot een collega met een zwaar gehandicapt kind", licht Niehe toe. „Het is zeker niet de bedoeling dat het geld gestort wordt op een algemene rekening van Unicef of Artsen zonder Grenzen. Dat is te ano niem. Het goede doel moet een gezicht hebben. De loterij-win naars gaan het geld zelf over Ivo Niehe: „We proberen mensen wakker te schud- Reinout Oerlemans helpt een handje mee in 'De den om te laten zien dat je anderen kunt helpen." geld maakt gelukkig show'. foto archief foto archief handigen en daar maken we re portages van." Volgens Niehe maakt het nieuwe programma het sociale gezicht van de loterij zichtbaar. „We proberen mensen wakker te schudden om te laten zien dat je anderen kunt helpen. Ik ga altijd uit van de stelling dat geld niet gelukkig maakt, maar we maken duidelijk dat het on der bepaalde omstandigheden wel gelukkig maakt. Mijn enige angst is dat het een erg nobel programma wordt. Dat is niet de bedoeling." De geld maakt gelukkig show is een co-produktie van Ivo Nie he en Joop van den Ende. Het bedrijf van Niehe neemt de re dactionele kant voor zijn reke ning en Van den Ende de pro- duktie. Het programma wordt een dag voor uitzending opge nomen. „Het wordt heel span nend. Ik begin er helemaal blanco aan. Er is geen proefop- name geweest." Harley Davidson Tijdens de opname rijdt Rein out Oerlemans op zijn Harley Davidson door Nederland op weg naar de winnaar van de ton. „Die prijs wordt dus in feite live uitgereikt. We roepen de kijkers op goede bestemmingen voor dat geld te bedenken. Dan bedoelen we natuurlijk niet een verbouwing in het huis van je zwager. Samen met de ton-win- naar wordt bepaald welke doe len daadwerkelijk geld krijgen. In de volgende uitzending laten L we steeds zien hoe en aan wietigr het overhandigd wordt." n F De presentator verwacht geenpr problemen in.de zin dat win-r naars weigeren voor de camera^ te verschijnen. „Tot nu toe heeft ni iedereen spontaan zijn mede- n 2 werking toegezegd. Mensen j°ri vinden het leuk geld aan eenj^re goed doel te geven." Niehe zet in De geld maakt gelukkig show ook elke maand PU een bekende Nederlander in hetrj zonnetje in het onderdeel de L Grote Verwennerij. „Ik kies elkeL maand een persoon uit die zich ide verdienstelijk heeft gemaakt^ voor iets of iemand en daarvoorN' beloond wordt. We informeren^ in zijn omgeving waar we hem|a of haar een groot plezier meejrk kunnen doen en die wens latenk we in het programma uitko-dt men. De gast weet van niets." )p In de aflevering van zondag-[i, avond is oud-keeper Hans vaniaj Breukelen de hoofdgast. ijg Aan het eind van elke showr praat Niehe met een bekende^ Nederlander en diens zoon ofjp, dochter. Deze gasten overhan-lk digen elkaar tijdens de uitzen-ldl ding een cadeautje van maxi-j^ maal honderd gulden dat ze^ voor de ander gekocht hebben, [tv (Uitzending, aanstaande zon-^ dag, 20.45 uur, Nederland 2)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8