Christopher waarschuwt voor meer acties NAVO Nu Buitenland Israëlische betogers leveren strijd in Hebron NAVO steunt Claes zo goed als unaniem Met een machinegeweer voor de klas in Turkije Stortregen veroorzaakt dodelijke modderstroom van Pinatubo Geen bewijs orgaan- en kinderhandel Italië Leger Haïti levert wapens in bij Amerikaanse troepen Angstige Rwandezen weer naar vluchtelingenkampen t j VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 afp* Agence France Pre» Press OPA Deutsche Prcsse Independent IPS Algemeen Nederiendi Pertburaeu lt n CPO I .ls-0I'. IS lirns r Pres^ Service RTR Reuter UPI n? vt KU OR in multinationals van EU verplicht brussel Grote internationale bedrijven worden in de landen van de Europese Unie. met uitzondering van Groot-Brittannië, ver plicht tot het oprichten van een Europese ondernemingsraad. De Europese ministers van zaken hebben dat gisteren in Brussel besloten. Alleen bedrijven met meer dan 1.000 werknemers krij gen de verplichting een Euro-OR in het leven te roepen. De werknemers van Europese multinationals krijgen het recht op informatie en consultatie. Parlement Krim weer in functie moskou De president van de autonome Oekraïnse republiek Krim, Joeri Mesjkov, heeft zijn decreet van 11 september waarbij hij het parlement naar huis stuurde, gisteren ingetrokken. De ontbinding van het parlement en de afkondiging van de nood toestand veroorzaakten onlangs een constitutionele crisis op het Oekraïnse schiereiland. Kanaaltunnel 's nachts in gebruik brussel» De Europese Commissie heeft gisteren goedkeuring verleend aan plannen van vijf Europese spoorwegmaatschappij en om nachtverbindingen te verzorgen door de Kanaaltunnel. De internationale spoorwegorganisatie European Night Services Ltcl. gaat vier Europese lijnverbindingen verzorgen door de Ka naaltunnel tussen Frankrijk en Engeland. Gezochte fundamentalist gedood cairo» De Egyptische politie heeft gisteren de gezochte radicale moslim Mahmoud Ahmed al-Siman doodgeschoten. De man werd ervan verdacht lid te zijn van de fundamentalistische .be weging Gama'atal-Islamiyya (IslamitischeGroep). Paus ziet af van bezoek aan VS en VN Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus II ziet om medische rede nen af van zijn voor volgende maand geplande bezoek aan de Verenigde Staten en de Verenigde Naties. De 74-jarige kerkvorst heeft meer tijd nodig om te herstellen na zijn val in april dit jaar, aldus woordvoerder van het Vaticaan, Joaquin Navarro, donder dag. De paus heeft een heupoperatie ondergaan en loopt moei- Politie Iran onthoofdt 12.000 duiven nicosia» De politie in de Iraanse heilige stad Qom heeft 12.000 duiven onthoofd om de populaire hobby van de duivensport in te dammen. Dit heeft de krant Abrar 'm Teheran gisteren ge meld. De duiven zouden 'enkele problemen' voor families heb ben opgeleverd. Iran telt vele duizenden duivenliefhebbers maar hun hobby wordt vaak gezien als een tijdverdrijf voor nietsnut- Perez de Cuellar stelt zich kandidaat lima» De voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Javier Perez de Cuellar, heeft zich gisteren officieel kandi daat gesteld voor de presidentsverkiezingen in Peru. De Perua nen ldezen op 9 april volgend jaar een nieuwe president. Perez de Cuellar (74) zei dat hij in zijn campagne de nadruk zal leggen op de markteconomie, vermindering van de armoede, de strijd tegen het terrorisme en het respect voor de overheidsinstellin gen. Proces ex-koning tegen Griekenland athene» Ex-koning Constantijn is gisteren een rechtszaak begon nen tegen de Griekse staat. Constantijn eist dat de socialistische regering een wet herroept die hem en zijn familie het Griekse staatsburgerschap en al hun bezittingen in Griekenland ontnam. In zijn aanklacht stelt de sinds 1967 in Londen wonende en in 1974 door een referendum onttroonde Constantijn dat de wet in strijd is met de grondwet. jeruzalem ad bloemendaal correspondent j Vier Israëli's zijn gisteren ge wond geraakt in Hebron, op de Westelijke Jordaanoever, toen het leger ingreep bij een de monstratie van kolonisten en andere extreem rechtse activis ten. Twintig betogers zijn aan gehouden. De botsing deed zich voor in de buurt van de Grot van de Aartsvaders, waar eind februari de Israëli Baruch Gold stein 29 Palestijnen. dood schoot. Ook in Gamla, op de Golan- hoogte, was het onrustig. Parle mentsleden van Arbeid, die een groep hongerstakers kwamen bezoeken, werden belaagd door een woedende menigte. Ze BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Veertien van de zestien lidsta ten van de NAVO staan achter de Belgische minister Willy Claes (buitenlandse zaken) als opvolger van de midden augus- tus overleden secretaris-gene- i raai Manfred Wörner. Dat heeft een hoge diplomaat tegenover het Belgische persbureau Belga verklaard. „Er ontstaat een zeer grote consensus rond zijn kandida- tuur en er is nog geen spelbre- ker." Met spelbreker doelde hij op een andere officiële kandi daat. Weliswaar doen de namen van de vroegere Deense minis- ter van buitenlandse zaken Uffe i Ellemann-Jensen en van zijn vroegere Noorse amtsgenoot I Thorvald Stoltenberg de ronde, i maar geen van beiden is offi- j cieel kandidaat gesteld. Wel zijn Denemarken en Noorwegen de enige twee lan den die zich nog niet voor Claes hebben uitgesproken, aldus de diplomaat. Nederland, Frank rijk. Groot-Brittannië, Italië en i Spanje kozen al voor Claes. De Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse za ken) heeft de Bosnische Serviërs gewaarschuwd voor meer aanvallen van de NAVO op hun stellingen. Franse en Britse vliegtuigen bombardeerden gisteren een Servi sche tank in de zogenaamde 'uitsluitingszone' rond Sara jevo. die de Bosnische Serviërs eerder op de dag hadden uitgevoerd. Doelwitten waren een VN-voer tuig en een eenheid van Franse militairen die controleerden of in Sarajevo nog sluipschutters actief zijn. Bij de twee inciden ten raakten in totaal twee Fran se soldaten gewond. Eén van de twee sloeg als VN-waarnemer een vuurgevecht tussen de Ser viërs en de moslims gade. De Servische tank bevond zich binnen de zone van 20 ki- SARAJEVO-WASHINGTON Rtr-AFP „Er volgen meer van zulke ac ties als een van beide partijen de uitsluitingszones in Bosnië schendt of militairen van de VN-vredesmacht aanvalt. De NAVO is bereid te reageren en zal reageren", zei Christopher gisteren in Washington. Christopher vond het 'zeer positief dat de NAVO in actie is gekomen De actie was een ver gelding voor de beschietingen lometer rond Sarajevo. Eerder hadden de Serviërs laten weten al hun zware geschut uit deze zone te hebben teruggetrokken. VN-commandant generaal Mi chael Rose deelde mee dat de Serviërs zoals gebruikelijk een half uur voor de aanval wa ren gewaarschuwd. Hij noemde de aanval een 'proportioneel' antwoord op de Servische schietpartij. Volgens hem way de tank zich aan het terugtrek ken uit de verboden circel rond Sarajevo toen hij werd geraakt. Waarnemers van de VN heb ben bij de grens van Servië 210 vluchten van helikopters geregi streerd. VN-functionarissen vre zen dat de helikopters die bo ven de door Serviërs gecontro leerde gebieden in het noord oosten van Bosnië vliegen, af komstig zijn uit Servië. De vluchten zijn in strijd met de of ficiële blokkade die Servië vori ge maand afkondigde tegen de Bosnische Serviërs. Het ver moeden bestaat dat de toestel len wapens aan boord hebben. Servië levert officieel geen wapens en brandstof meer aan de Bosnische Serviërs, omdat de laatsten het vredesplan van de internationale contactgroep voor Bosnië afwezen. Zo'n 135 militaire waarnemers arriveer den deze week in Servië om er op toe te zien dat geen militaire goederen naar de Bosnische Serviërs gaan. Dat aantal is lang niet voldoende om de honder den kilometers grens te contro leren. I let Turkse ministerie van de fensie is begonnen met het verstrekken van wapens aan leerkrachten die in het zuid oosten van het land werken. Eergisteren werden met een ceremonie de eerste veertig kalasjnikovs met ieder 150 kogels overhandigd in de plaats Erzincan. Bovendien zullen dienstplichtigen die een opleiding in het onder wijs hebben hun dienst voort aan als leerkracht vervullen. Deze maatregelen werden genomen nadat op 12 sep tember. de eerste schooldag, zes onderwijzers door de se paratistische Koerdische Ar beiderspartij PKK werden neergeschoten. Volgens de PKK waren zij leden van de 'contraguerrilla', een ver meende illegale organisatie van de staat, die ingezet zou worden in de strijd tegen de afscheidingsbeweging. De PKK is tegen staatsonderwijs, omdat dit de kinderen zou hersenspoelen. In de afgelo pen vier jaar zijn 08 leer krachten door de PKK om het leven gebracht. Al vorige maand, toen 14.000 kersverse onderwijs krachten ontdekten dat ze een aanstelling in het zuid oosten hadden gekregen, ont stond een 'beurs' waarop de leerkrachten hun posten le gen betaling probeerden kwijt te raken aan collega's. Wie een standplaats in een risico vol gebied wilde overnemen, kreeg daarvoor ongeveer zes duizend gulden. PQRAC Bewoners van de omgeving van de vulkaan Pinatubo in de Filipijnen zoeken beschutting tegen de stortregens die de eilandengroep teisteren. De regens veroorzaakten een hete modderstromen vanaf de vulkaan Pinatubo die vanmorgen aan 18 mensen het leven kostten. Zeker 500 huizen werden onder het puin bedolven. De modder bestaat uit het as en de puin die na de uitbarsting van de Pinatubo in 1991 op de hellingen van de vulkaan lagen. foto pa maakten uiteindelijk rechtsom keert. De hongerstakers zijn ko lonisten van de Golan die willen voorkomen dat de Israëlische regering het gebied in het kader van een vredesregeling geheel of gedeeltelijk teruggeeft aan Syrië. Premier Rabin noemde de hongerstaking gisteravond 'on aanvaardbaar' en 'een situatie die kan leiden tot anarchie'. Volgens Rabin is een referen dum de meest democratische manier om het geschil over de Golan op te lossen. Volgens een Israëlische krant worden pogin gen in het werk gesteld om op zeer korte termijn een ontmoe ting te arrangeren tussen Rabin en de Syrische president Hafez Assad. rome eelco van der linden corrrespondent Het alarm over handel in kinderen en kin derorganen in Italië lijkt niet terecht. Minis ter Guidi (familie en sociale zaken) die dins dag in het parlement zou hebben gespro ken over een verband tussen illegale immi gratie, adoptie en orgaanhandel, zei giste ren 'een risico te hebben willen signaleren, maar niet over concrete bewijzen te be schikken'. De Italiaanse kranten, zich baserend op de uitspraken van de minister, publiceer den gisteren tal van artikelen waarin Italië werd afgeschilderd als het centrum van de handel, die met name gevoed zou worden door illegale immigratie van Oosteuropese kinderen. Ook werd gesuggereerd dat kin deren die langs legale weg worden geadop teerd het risico lopen in handen te vallen van orgaanhandelaren. De minister zei gisteren dat hij tijdens de hoorzitting van de parlementaire commis sie sociale zaken heeft gesproken over de noodzaak van een wet waarin de rechten van het kind worden vastgelegd. Over kin- der- en orgaanhandel zei hij: „Het pro bleem is aan de orde gebracht door enkele parlementariërs en ik heb het juist geacht een onderzoekscommissie in het leven te roepen. Ik kan echter verzekeren dat er in Italië geen kinderen worden ingevoerd voor de levering van organen." Guidi ontkende dat er een verband mo gelijk is tussen legale adoptie en de kinder- of orgaanhandel. „De Italiaanse adoptiewet is waterdicht. Het is wel zaak dat het circuit van de malafide bemiddelaars wordt ver nietigd", aldus de minister. Hij zei verder dat de stroom van (circa 22.000) kinderen en jongeren uit Oost-Europa waarvan in de zomermaanden sprake is, op doeltreffende wijze wordt gecontroleerd en de kans ge ring is dat zij ongemerkt in handen vallen van criminele organisaties. Adoptie-organisaties en kinderrechters, die een centrale rol hebben in de toewijzing van (buitenlandse) kinderen aan Italiaanse gezinnen, garandeerden dat het in Italië on mogelijk is een geadopteerd kind te verhan delen. Bier uit 1744. perfekt op dronk. Ter gelegenheid van ons 250-jarig jubileum li iedere krat Dommelsch Pils met een verrassing. Kijk in het krat voor lioe en wat. D..C Ttl. U van 5 l ',n 24 «pUmWr 1994. Amnestiewet in stemming gebracht washington hans de bruun correspondent De Amerikanse bezettingstroe pen in Haïti zijn gisteren be gonnen met het ontwapenen van het Haïtiaanse leger. Tien tallen geweren en zware wa pens werden in beslag geno men. Twee (van de vijf bruikba re) pantserwagens werden op een voetbalveld bij de hoofd stad Port-au-Prince onklaar ge maakt. Tevens kwamen gisteren 750 man Amerikaanse militaire po litie aan in Haïti om toezicht te houden op de ordehandhaving door het Haïtiaanse leger en de politie. De MP's, die versterking krijgen van nog eens 250 man, moeten voorkomen dat tegen burgers gewelddadig wordt op getreden» De Amerikanen komen daar mee tegemoet aan de wensen van president Jean-Bertrand Aristide, die scherpe kritiek heeft geleverd op het akkoord van zondag met de militaire junta. Daarin werd niet gerept over de ontwapening van politie en leger, wat volgens Aristide de kans op geweld tegen zijn aan hangers vergroot. De leider van de junta, luite nant-generaal Raoul Cédras, zei in een TV-interview dat hij niet van plan is na 15 oktober de dag waarop de junta opgestapt moét zijn Haïti te verlaten, zoals Aristide wil. Hij zei dat daarover in het zondag gesloten akkoord met ex-president Jim my Carter niets is afgesproken. De junta heeft het Haïtiaanse parlement via de staatsradio ge vraagd in een speciale zitting te stemmen over een amnestiewet die moei voorkomen dat de mi litaire machthebbers en hun aanhangers na de terugkeer van Aristide vervolgd zullen worden. Amnestie is een zeer gevoelige kwestie, omdat de militairen sinds de staatsgreep van 1991 zo'n 3.000 politieke moorden op hun geweten hebben. De junta heeft verder aange kondigd nog voor dit jaar ver kiezingen uit te willen schrijven voor het parlement en andere functies. Volgens Amerikaanse functionarissen zijn er echter minstens vijf maanden nodig om democratische verkiezingen goed te organiseren. Derde Franse minister raakt in opspraak De Franse justitie heeft een on derzoek ingesteld naar minister Alliot-Marie van jeugd- en sportzaken. Zij wordt ervan ver dacht geld te hebben aangeno men van een farmaceutisch be drijf voor niet verricht advies werk. In korte tijd zijn al drie- Franse ministers in opspraak gekomen door corruptieaffaires. Ook is het bestaan onthuld van een firma die zich voornamelijk bezighield met geld doorsluizen naar politieke partijen. Volgens de krant Le Parisien is minister Alliot-Marie één van de vijf functionarissen van de neo-gaullistische regeringspartij RPR, die tussen 1988 en 1990 bijna 400.000 gulden hebben geïncasseerd van het adviesbu reau Mediconseil. De minister verklaarde gisteren dat ze on schuldig is en dat ze niets wist van een onderzoek. Premier Balladur benoemde dinsdag een commissie van 'drie wijze mannen' die maatre gelen moeten bedenken om de vloed van corruptieschandalen te beperken. Pestepidemie India kost al ruim 100 levens SURAT Rtr De pestepidemie in de stad Su- rat in het westen van India heeft al aan meer dan honderd men sen het leven gekost. Dat mel den artsen en verpleegkundi gen. Van veel anderen is de toe stand zorgwekkend. Het officië le dodental ligt op 24. De autoriteiten zeggen dat tienduizenden mensen in pa niek de stad ontvluchten. Zeker honderd mensen worden vol gens hen behandeld in het plaatselijke ziekenhuis. De meeste van deze patiënten lig gen op sterven, aldus een arts. Artsen zeggen dat er een te kort aan medicijnen is, vooral tetracycline dat patiënten van de dodelijke ziekte kan genezen mits het snel wordt toegediend. De Indiase autoriteiten hebben getroffen wijken van de stad af gesloten om verdere besmetting te voorkomen. Maffia Italië en DC hadden pact NAPELS-ROME Rtr-AFP-DPA-ANP De maffia en de christendemo craten in Italië onderhielden een 'solidariteitspact'. Die con clusie heeft de Italiaanse justitie getrokken uit haar onderzoek naar samenwerking tussen de Camorra, de maffia van Napels, en de christendemocratische partij DC in de jaren tachtig. De banden tussen maffia en Democrazia Cristiana staan weer volop in de schijnwerpers na de arrestatie dinsdag van de voormalige minister Gava (bin nenlandse zaken). Hij wordt, evenals 97 andere politici en za kenmensen, verdacht van sa menwerking met de maffia. Woensdag kreeg Gava huisar rest omdat hij ziek is. Hij lijdt aan een zware vorm van suiker ziekte waardoor hij al een oog heeft verloren en een van zijn benen is verlamd. Gava was van 1988 tot 1991 als minister in de kabinetten van Andreotti en De Mita ver antwoordelijk was voor de coör dinatie van de strijd tegen de georganiseerde misdaad. Onder de gearresteerde ex-parlemen tariërs is ook Mastrantuono, een voormalig vice-voorzitter van de vaste commissie voor justitie van de Italiaanse Twee de Kamer. MSI heft zich volgend jaar op ROME Rtr-ANP De Italiaanse Sociale Beweging (MSI)» il<- partij van de Itali aanse 'post-fascisten', wil zich zelf volgend jaar ontbinden. Dat heeft het Centraal Comité van de MSI in de nacht van dinsdag op woensdag besloten. De 42-jarige partijleider Glan- franco Fini wil dut de MSI door de samensmelting met andere rechtse krachten binnen de Nationale Alliantie (AN) een respectabeler imago verwerft en voorgoed het etiket 'fascis tisch' kwijtraakt. De MSI heeft momenteel 250.000 leden, onder wie Ales- sandra Mussolini, de klein dochter van Benito Mussolini die Italië twintig jaar als fascis tische dictator regeerde. Jaren lang waren de MSI-leden (mis- sini) politieke paria's totdat zij in een alliantie van rechtse partijen hoge ogen gooiden bij de verkiezingen dit jaar. Premier Berlusconi nam ver volgens voor het eerst MSI-mi- nisters op in een regering van de Italiaanse Republiek, die sinds haar proclamatie in 1946 het anti-fascisme als element van de 'grondwettelijke identi teit' hoog in het vaandel draagt. over het lot van gerepatrieerden in Rwanda. Naar schatting 800.000 vluch telingen, voornamelijk Hutu's, hebben na de militaire overwin ning van het RPF hun toevlucht gezocht in kampen rond de Zaï rese grensstad Goma. Het totaal aantal Rwandezen dat naar buurlanden is uitgewe ken, bedraagt ruim twee mil joen. Tussen april erf juli zijn tussen de 500.000 en l miljoen Rwandezen het slachtoffer ge worden van massamoorden, voornamelijk gepleegd door mi lities en soldaten van de toen malige regering tegen leden van de minderheid van de Tutsi's. Gevluchte soldaten van het le ger van destijds zijn ook naar kampen in Oost-Zaïre gevlucht. Een groeiend aantal naar Rwanda teruggekeerde vluchte lingen wordt opnieuw opge jaagd door wraakacties van sol daten van het Rwandees Pa triottisch Front (RPF). Lyndall Sachs van hel Hoge Commissa riaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties (IJnhcr) heeft gisteren gezegd dat „we onrust barende misdaden zoals moord, intimidatie, en ontvoering be ginnen te constateren, gepleegd tegen teruggekeerde vluchtelin gen." De RPF-soldaterv negeren or ders van de regering in Kigali, die de veiligheid van de vluch telingen zegt te garanderen. Het Unhcr heeft Kigali op de hoogte gesteld van zijn bezorgdheid

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7