SPEKSTEEI 1 Kagie Keukens Optimale ondersteuning bij het slapen een kachel van het zonnetje in huis 071 -893540 Effetl HOGE RIJNDIJK 317- Kpzrclwtim Handgeschilderd EXCLUSIEVE ITALIAANSE KEUKENS cucine 2382 AP ZOETERWOUDE liRV,1 Alleen de eigenaar is nieuw. De beste service, grootste sortering en laagste prijs zijn als vanouds. WIJ BEZORGEN IN LEIDEN EN OMSTREKEN HAARLEMMERSTR. 141 TEL.122571 LEIDEN VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 Oosterse tapijten voor uw woonwereld bij de vakhandel in betrouwbare handen Oosterse tapijten Goed slapen is een van de belangrijkste voorwaarden om er de volgende dag weer tegenaan te kunnen. Heb maar eens een nachtje onrustig of slecht geslapen; dat merk je de volgende dag. Slaap heeft een ritme, van diep naar minder diep en weer te rug. Je slaapt pas echt goed, als je ritme niet wordt onderbro ken door invloeden van buitenaf. Bovendien moet het lichaam de statische elektriciteit, die het in de loop van de dag heeft op gebouwd, kunnen ontladen. Om optimaal slapen te bevorderen ontwikkelde Hamaso uit Bladel het Intermezzo Balanssysteem. ,,Bij de ontwikkeling van dit systeem ben ik uitgegaan van de contourlengte van de mens," zegt Peter van derCeelen, directeur/ontwerper van het bedrijf. „Ik bedoel daarmee de lengte gemeten vanaf hoofd, langs oor, hals, schouders, borst, taille, bekken en benen. Man nen zijn dan gemiddeld 8 procent langer, vrouwen gemiddeld 13 procent. Een vrouw van 1,65 meter heefteen contourlengte van 1.86 meter op de zijkant van haar lichaam. We kunnen die contourlengte ondersteunen door latten in een bodemsysteem te verhogen of te verlagen, maar dan lig je heel onaangenaam op rug of buik." Met het Balanssysteem biedt Intermezzo de oplossing. De bo dem bestaat uit drie lagen: 20 essenhouten stokken die het li chaam horizontaal dragen, elastische cirkelvormige elementen, die zorgen voor aanpassing en tegendruk en 49 ellipsvormige essenhouten latten die zich vormen naar het lichaam. Deze bo dem wordt op een zwevende band gelegd, die langer is dan de gevraagde bedlengte. De band zakt in op de punten waar .meer ruimte wordt gevraagd en spant om de holle delen te on der steunen. Bij het systeem hoort een 14 centimeter dikke matras uit 80 procent natuurrubber met een enorm aantal gaatjes voor de ventilatie. De katoenen tijk is gevuld met 800 gram zuivere scheerwol per vierkante meter. Nu we perfect liggen, nog even de statische elektriciteit. Om die te kunnen ontladen heeft Van der Ceelen gekozen voor na tuurlijke materialen. „Die passen bij de natuurlijke functie van de huid: isoleren en ventileren." En tenslotte nog zijn advies: „Maak van de slaapkamer een rustplaats. Niet te veel elektrische apparaten, zoals televisie en computer. Wees ook terughoudend met staal, kunststoffen en synthetische materialen." Om een idee te geven van de kosten: voor een onderstel, bo dem en matras met de afmetingen 90x200 moet 2.300 gulden worden neergeteld. Meer informatie: Hamaso, Bladel, tel. 04977-87452. van Egmond De inuït (bij ons bekend onder de naam eskimo) stonden aan de wieg van wat nu geldt als een van de milieuvriendelijkste ka chels: de speksteenkachel. Zij legden een grijze steen in vuur, wikkelden er later lappen om en hielden zo hun bed lange tijd Die steensoort, vele miljarden ja ren geleden gevormd, wordt ge dolven in Finland, Amerika en Brazilië. Hij bestaat voor 40 tot 55 procent uit talk, voor 30 tot 50 procent uit magnesiet en voor 5 tot 10 procent uit chloriet. De steen voelt wat vettig aan, van daar dat hij in het Nederlands de naam speksteen kreeg. Opslaan Speksteen kan een enorme hoe veelheid warmte opslaan, zo'n tweeëneenhalf maal meer dan chamotte steen, waarmee de in Duitstalige landen traditionele te gelkachel is gebouwd. Die warm te staat de steen heel langzaam, gelijkmatig en zonder tempera tuurschommelingen, aan de om geving af. Niet alleen de lucht wordt zo verwarmd, ook de voor werpen in de kamer krijgen een aangename temperatuur. Het lijkt alsof het zonnetje er op staat. Bij deze.manier van warmteafgifte circuleert dan ook geen stof door de kamer. De Finnen noemen de steen tu- likivi ('vuursteen') en bouwen er al generaties lang kachels van. Een van Finlands bekendste mer ken heet dan ook Tulikivi. Tulikivi heeft methoden gevonden om de in het hout daarmee worden de kachels in principe gestookt, al zijn er ook typen die op gas of elektriciteit werken aanwezige energie zoveel mogelijk te benut ten en daarnaast de uitstoot van schadelijke gassen tot een mini mum terug te brengen. Elektrisch Dit doet men door toepassing van het tegenstroomprincipe. Hierbij worden de hete rookgassen door de kachel gevoerd tot ze al hun warmte aan de stenen hebben af gegeven. Dat gaat als volgt in z'n werk: de opstijgende vlammen uit de stookkamer worden door de bovenste verbrandingskamer ge leid, waar door toevoer van lucht een bijna volledige verbranding plaats heeft. Daarna stromen de nog hete gassen naar beneden en verwarmen hierbij de buitenman tel van de kachel. De kachels kun nen ook worden voorzien van een oven en volgens hetzelfde princi pe zijn er ook fornuizen te koop. .Naar zo'n installatie heb je, zelfs als je op hout stookt, weinig om kijken. Afhankelijk van de grootte stook je 'n half tot anderhalf uur, daarna blijft de kachel 12 tot 48 uur warmte afgeven. De Tulikivi- kachel kan zonder moeilijke aan passingen zowel op hout als op elektriciteit worden gestookt. In het laatste geval is het dan moge lijk om bij het stoken gebruik te maken van het voordelige nacht tarief. Prijzig Goedkoop in aanschaf is de spek steenkachel, die bij een verhuizing moeiteloos uitelkaar gehaald, weer opgebouwd en vergroot kan worden, niet. Het kleinste model kost rond de 5.000 gulden. Om dat de kachel, een zwaargewicht van tenminste 500 kilogram, ter plekke moet worden opgebouwd, komt daar zeker nog 700 gulden aan installatiekosten bij, als het rookkanaal tenminste in orde is, want anders moet daaraan eerst worden gesleuteld. Daartegen over staat dat de stookkosten in vergelijking met andere metho den de helft lager zijn. Op den duur haal je die hogere aanschaf prijs er dus wel uit. Naast de Finnen gebruiken ook de Amerikanen speksteen bij verwar ming. Zij verwerken het materiaal in combinatie met gietijzer. Dit ty pe kachels wordt sinds enige tijd gebouwd door Altech in Medem- blik, het bedrijf dat ook de Tuliki- vi-kachels importeert. In de ge schiedenis van speksteenverwar ming draagt dit bedrijf zijn steen tje bij door ais eerstë ter wereld, samen met de firma Faber in Leeuwarden, een speksteenkachel te ontwikkelen die op gas wordt gestookt. Meer informatie: Altech, tel. 022 - 742106. Zaterdag van 10 -16 u Weer staan wij voor u klaar om vakkundig in te lichten over alle soorten zonwering én de vele voordelen van rolluiken, EN geven wij op alle zonwering van eigen fabrikaat en het bekleden van uw zonwering!! De ontwerpen voor deze kleurige tegels zijn al eeuwenoud en stam men uit Anatolië. In ateliers in west-Turkije worden ze nog steeds gemaakt. De Perzen brach ten in 1514 deze kunstvorm naar Turkije, waar in opdracht van de toenmalige heersers badhuizen en paleizen met deze tegels werden verfraaid. Van de vele ontwerpen - veelal uitgevoerd in azuurblauw en tur koois - hebben er dertig de twin tigste eeuw gehaald, waarvan hier enkele voorbeelden. De fijnzinnige decoraties komen in een modern interieur schitte rend tot hun recht bijvoorbeeld in een hal maar ook in de badkamer of keuken. Meer informatie: Sardes Kera miek, tel. 03465-54558. Klassieke tegel in hal of gang Nostalgische vloer- en wandtegels doen het niet alleen goed in de badkamer of keuken, in oudere woningen geven ze ook een eigen gezicht aan hal of gang. Wandte gels kunnen tot het plafond wor den aangebracht of als lambrize- - ring worden toegepast. Voor een fraaie afwerking van de inwendi ge hoek tussen wand en plafond is een speciaal model tegel te koop. De verscheidene uitvoeringen in vloertegels roepen ook herinne ringen op aan ouderwetse woon keukens en gangen. Er is keuze uit verschillende formaten. De 'Original Style'-tegels zijn er in klassieke tinten als koningsblauw, Victoriaans groen, donkerbruin en wijnrood. Bij elke kleur zijn pas sende randen en decors. Wat de mogelijkheden zijn, wordt goed geïllustreerd duidelijk gemaakt in een aantal kleuren- brochures; te bestellen bij Manor House in Moerkapelle, tel. 01793-1491.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 32