TERRAZZO Dopulair in <euken en kunstwerk VRIENDSCHAP EEN ILLUSIE? EXCLUSIVITEIT by BEBINELLA Romeinen maakten terrazzo populair ■Ma-Bel rRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 design voor je babykamer in van de bekendste Nederland meubeldesigners, Gerard van en Berg, heeft voor Euro-Baby in eerste serie eigentijdse baby- leubelen ontworpen. Ze zijn ver- lardigd van blank beuken en ze nen zich door de grote venkwielen voor een uiterst exibele inrichting. Er is een ledi- int met spijltjes (binnenmaat 60 120 cm), een commode (110 x x 55 cm) en een hang/legkast k)x 180x50 cm), e commode is zowel zonder als iet metalen beugel te koop. De venkwielen zijn voorzien van n rem, zodat het kind niet met et bedje door de kamer kan aan rijden of de commode on- rhoeds in beweging wordt ge- t. n opvallend accent vormen de andgrepen op kast en commode, zijn uitgevoerd in een lusvor- lig gevouwen strip tuigleer. Wieltjes maken deze meubels voor de babykamer heel flexibel. De prijzen van deze meubelen va riëren van globaal 1.400 gulden (ledikantje) tot 2.300 gulden (hang/legkast). Een complete ba bykamer met deze designmeube len vergt een investering van om streeks 5.500 gulden. Maar kast en commode (zonder beugel) misstaan ook niet in een inrichting voor opgroeiende kinderen. Vanaf oktober zijn deze Van den Berg meubelen te koop in een aantal babyspeciaalzaken. Boven dien worden ze op de komende Woonbeurs in de RAI, van 4 tot en met 9 oktober, tentoongesteld. Terrazzowerk, ook wel abusievelijk granito genoemd, bestaat uit een mortel, een beton- menging, waarin stukjes natuursteen zijn ver werkt. Voor de oorlog was terrazzowerk als handwerk gemeengoed. Een overgrote en fa brieksmatige produktie tijdens de wederop bouw eind jaren veertig en begin vijftig deed het produkt de das om. Terrazzo is al heel oud. Er zijn zelfs aanwijzin gen dat 1600 jaar voor Christus al wandmo- zaïeken met deze techniek werden gemaakt Grote promotors waren de Romeinen, die overal in hun koloniën openbare gebouwen neerzetten met vloeren van stukjes natuur steen. Het woord terrazzo komt uit de in Noord-lta- lië gelegen streek Friuli, waar het 'grondwer ker' betekende. Meer informatie over de geschiedenis en vak technische achtergronden is te vinden in Het Terrazzoboek 69,95), een uitgave van het Bedrijfschap STS Woerden, tel. 0 34 80 - 20 844. Licht Het juiste licht op de juiste plaats is een moeilijke zaak, maar om die verlichting ook passend bij de rest van je interieur te vinden, daarmee ben je wei een tijd je zoet. En het blijft moeilijk, soms is het het beste de verlichting-specialist te vragen het interieur een te be kijken en een advies te geven. Drie eigentijdse ideetjes. Boven: de voetlamp Scoato, een ontwerp van Paolo Donatello voor Disegnoluce: prijs 1596 gulden; midden de Wattlampen van Henk Stallinga 139,50), ontworpen voor Leitmotiv en onder de vloerlamp Dou che, die Rob Noliet ontwierp voor Déja Vu (prijs 1295 gulden). Meer informatie: Damad lichtstudio 070-3647250. Granietvloeren Terrazzovloeren Sierbeton Compositiemarmer Opschuren van oude granietvloeren! Geloogd grenen ledikant, kommode, wandplank en hang-legkast van 4795,- voor 2995,- Witte babykamer "Dynasty" ledikant, kommode, hang-legkast van 1595,- voor 1095,- Bébé Contort buggy "uitlopende collectie" van 369,- voor 299,- Bobob autostoel van 379,- voor 299,- Gesslein Combi incl. mand, klamboe, voetenzak van 1545,- voor 799,- Chicco combi incl.: matras, dekbed, overtrek, tas, mand en voetenzak van 1045,- voor 699,- Nieuw in onze kollektie positiekleding: broeken, rokken, steunbroeken en bh's. Doorgroeikamer wit gecombineerd met beuken ledikant, kommode, 1 één-persoonsbed en buro van 2495,- voor 1795,- bijpassende hang-legkast van 1275,- voor 995,- 8-delige badset in diverse kleuren van 139,- voor 99, Inklapbare kinderstoel met groot verstelbaar blad nii 89, Maclaren buggy, ideaal voor op de fiets van 199,- voor 169, Koelstra combi incl.: matras, dekbed, overtrek, voetenzak, tas, parasol en mand van 1415,- voor 949, Hoge-Rijndijk 86 - Leiden - Tel.: 071-120687 Nieuwe kollektie met bekende merken 1 Minimexx Petit-Bateau Sanetta Pampolina Claeux 8r* Minimexx November '94 Voor Baby kleding sportief of fijn moet u bij: Scnaap Baby-kindermoae zijn! Total care in baby wear 2 Hoek Andreasplein Katwijk-Centrum 600 m' Het allerbeste voor uw baby Aanstaande moeder mode Haven 5 - Katwi|k aan Zee Tel 01/18 -14654 Tafel uit de collectie van de Buurmalsense kunstenaar Willem van Dui men Krumpelman. FOTO GPD Terrazzowerk is sterk in opkomst. In keukens, badkamers, op vloe ren en als materiaal voor kunst werken en meubels. Groot is ook de belangstelling van beeldend kunstenaars. Terrazzo is voor de ze groep een interessant materi aal, geschikt voor binnen- en bui- tenbeelden, dat kwalitatief niet onderdoet voor bijvoorbeeld brons. Waar vormen creatiever worden en er meer geld is voor het ko kend hart van het gezinsgebeuren staat terrazzo in het brandpunt van belangstelling. Aanrechtbla- den, maar ook wanden en vloeren doen opgeld in de moderne on derhoudsarme keuken. De na tuurlijke uitstraling gaat samen met de vraag naar duurzaamheid. Gootstenen en kookplaten wor den naadloos in de bladen ver zonken. Alle denkbare vormen zijn mogelijk, zoals ook de kleuren door de toekomstig eigenaar nauwkeurig kunnen worden vast gesteld. In tegenstelling tot kort na de oor log, toen de steentjesmortel fa brieksmatig in de goedkoopste woningwetwoningen werd toege past, staat terrazzo nu voor hand en maatwerk. Prijzen liggen rond de zeshonderd gulden per strek kende meter, exclusief BTW. De levensduur is vrijwel onbeperkt. Voor wie zich geen echt terrazzo kan veroorloven is er de troost van kunststof bladen met de op tiek van zo'n ambachtelijk blad. Surrogaat wordt ook geleverd in vloerbedekking, meest vinyl, verf- werk en meubilair Getrommeld glas „Nieuwe toepassingen maken het aloude terrazzowerk nog mooier en diverser", zegt Pim Metman, PR-functionaris van het Bedrijf schap Stukadoors-, Terrazzo en Steengaasstellersbedrijf in Woerden. ,,De voortschrijdende betontechnologie maakt het mo gelijk materialen naar believen dunner of juist dikker te maken. Ook kleuren kunnen exact en mooier dan vroeger worden ge mengd. Noviteit is kunststofter- razzo, helder en flexibeler dan het onbuigzaam betonnen origineel Een andere vrij nieuwe mogelijk heid is om de natuursteentjes te vervangen door getrommeld glas, waardoor een gladde geslepen vloer ontstaat met een haast doorzichtig effect" Mozaïekvloeren „Met terrazzo zijn de mogelijkhe den vrijwel onbeperkt", zegt ter- razzodeskundige Olivo Andrean uit Zwolle. Meer dan een halve eeuw beoefende hij dit specifieke ambacht. Hij beheerst als een van de weinigen de kunst van het mo zaïekvloeren leggen. "Lange tijd is dat uit geweest en werden mozaïekvloeren alleen in bedrijfsgebouwen gelegd. Nu is de belangstelling bij particulieren ook in dat opzicht gewekt. Daar naast kunnen ook met puur ter razzowerk hele kleurpatronen worden gelegd". Hoog genoteerd staat het gebruik van terrazzo in de tuin (meubels e d.) Noviteit is het afdekken van vij verranden met terrazzo De afde- kranden voor vijvers zijn een vondst van beeldend kunstenaar Willem Van Duimen Krumpel man, die ook tafels, geschikt voor binnen- en buitengebruik ont werpt en produceert onder de naam Dukruton Art Van Duimen is geobsedeerd door de onuitput telijke mogelijkheden van het ma teriaal „Op dit moment ontwerp en maak ik tafels geschikt voor bin nen- en buitengebruik. Het werk is exclusief en wordt genummerd Mensen die met een bepaald kleurenidee bij mij komen, veran deren die combinatie regelmatig bij het zien van de mogelijkheden Het meest gevraagd op dit mo ment is het nostalgische terrazzo- uiterlijk, daarnaast zwart/wit combinaties, roze en rood gêader- de tafels en natureltinten Multi color, een soort uitspatting in zachte kleuren, is voor interieurs sterk in opkomst." DESIREE VAN OOVIK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31