'Teruggave Golan is niet bespreekbaar' Feiten Meningen CDA blijft zoeken naar nieuwe rol 'Nooit getrouwde weduwen worden door Staat gediscrimineerd' Katvanger onder een vergrootglas VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 -ÜÏÏ Voor Enneüs l leerma lijken de wittebroods weken sneller voorbij dan voor de bewinds lieden van hel 'paarse' kabinet. Terwijl pre mier Wim Kok deze week op z'n sloffen zijn eerste paarse Miljoenennota door de Twee de Kamer loodste, struikelde de nieuwe CDA-fractieleider bij zijn tweede grote pu blieke optreden bijna over z'n eigen benen. Een slecht verzorgde parlementaire presen tatie en een gebrekkige media-uitstraling hebben de twijfels over Heerfha's politiek leiderschap binnen het CDA direct doen opflakkeren. I let is tekenend voor de crisis waarin de christen-democraten verkeren, dat Heerma slechts zo'n korte proefperiode gegund lijkt. Prinsjesdag en de daarop volgende alge mene beschouwingen over het regeringsbe leid zijn traditioneel de hoogtijdagen van het parlementaire jaar. Het is de gelegen heid bij uitstek voor de oppositie om te sto ken in een regeringshuwelijk, want tijdens het marathondebal wordt volop en vaak publiekelijk onderhandeld tussen de rege ringspartijen over de begroting voor het ko mende jaar. Een oppositieleider die behen dig op die verdeeldheid inspeelt, kan een coalitie het leven behoorlijk zuur maken. En zelfs wanneer de regeringspartijen het front gesloten houden, kan de oppositie met een wervelend optreden 'scoren'. Enneüs Heerma slaagde deze week niet voor zijn parlementaire herexamen. Zo vlak na het debat over de regeringsverklaring van het paarse kabinet leek de opvolger van Elco Brinkman niet veel te kunnen winnen of verliezen bij de algemene beschouwin gen. De veertien ministers van PvdA, WD en D66 moeten immers nog met het echte regeren beginnen en hun Miljoennnota draagt sterk het stempel van het demissio naire kabinet-Lubbers/Kok. Maar met flau we grapjes en een hakkelend, onzeker op treden kwam Heerma deze week onver wacht toch als een van de verliezers uit het debat tevoorschijn. Zijn voorganger Brinkman viel vaak het verwijt ten deel zijn ego teveel op te poet sen met shuffles en 'laatste waarschuwin gen'. Heerma daarentegen negeert simpel weg het feit dat politiek ook een kwestie is van presentatie. Zo had hij met een geïnspi reerd betoog over de kinderbijslag heel makkelijk het sociaal gezicht van het CDA wat kunnen oppoetsen. En waar de CDA'er tijdens het urendurende antwoord op de parlementaire kritiek van premier Kok re gelmatig de vergaderzaal verliet, leek het soms zelfs wel alsof GroenLinks-fractie voorzitter Rosenmöller de ware leider van I lare Majesteits L.oyale Oppositie is. De CDA-leider maakte daarnaast een po litieke beginnersfout die verried dat de de christen-democraten nog steeds niet ge wend zijn aan hun nieuwe oppositierol. Partijen als de PvdA en de WD maakten èr in de tijden dat ze buiten het kabinet ston den een gebruik van bij elke Miljoennnota een 'tegenbegroting' in te dienen. Daarin stond keurig welke wensen de oppositie had en hoe die betaald moesten worden. Dergelijke tegenbegrotingen zijn vanzelf sprekend politiek kansloos, maar ze dienen de interne discipline van een oppositiepar tij en maken de politieke verschillen tussen regering en oppositie helder. Heerma liet dat na, waarop het voor de regeringspartij en prijsschieten was op zijn verlanglijstje van 2,1 miljard gulden. Op de achterste bankjes van het CDA klonk prompt gemor. Een maand geleden werd Heerma door sommige fractiegenoten nog omschreven als een 'verademing' in vergelijking met Brinkman. Maar fractiele den die liever de katholiek De Hoop Schef- fer in het zadel hadden getild, waren er nu als de kippen bij om Heerma's zwakke op treden te kapittelen. Heerma's lot is met één debatje vanzelfsprekend niet bepaald. Wanneer hij wat meer belangstelling toont voor het politieke vuurwerk, kan I leerma de komende maanden nog makkelijk groeien in zijn rol van oppositieleider. Het grootste probleem voor de CDA-lei- der is zijn eigen partij. Té bestuurlijk inge steld, nog aangeslagen door de verkie zingsnederlaag en ontdaan van zijn leiders, zijn de christen-democraten een verdeeld huis. Daarin orde te scheppen, is Heerma's eerste taak die hij deze week echter vergat. Daarnaast moet het CDA op zoek gaan naar een goede invulling van de nieuwe opposi tierol. En dat zal lastig zijn zolang premier Kok zich a la Lubbers opwerpt als staats man voor alle burgers, en zolang 'paars' be leidsmatig een geslaagde voortzetting lijkt van het vorig kabinet. PETER DE VRIES BELASTING BELICHT Tweewekelijkse rubriek over fisc kwesties door Dennis We» Om de Motorrijtuigenbelasting (MRB) te ontlopen, passen sommige Nederlanders de zogenoemde 'kat vangerconstructie' toe. Deze constructie, die zo ille gaal is als het maar kan, komt er op neer dat een zo genoemde 'katvanger' talloze kentekens van ande ren op zijn naam laat zetten. Aangezien hij meestal iemand is met heel weinig bezittingen kan het rijk Ruiten naar zijn geld. De fiscus vangt dan dus een kat in de zak. Via de rechter probeert de fiscus deze constructie nu aan te pakken en met succes. Via de 'katvangerconstructie' ontduikt men niet al leen de Motorrijtuigenbelasting, maar daarnaast blijken ook de boetes voor verkeersovertredingen nauwelijks verhaalbaar op de 'dader-chauffeur'. Het toepassen van de constructie kan dus behoorlijk lu cratief zijn. Zelfs zo lucratief dat er een katvanger in Nederland rond loopt, die maar liefst 3.500 kente kens op zijn naam heeft staan. Zo erg was het niet met een Leidse katvanger. Hij had 'maar' 147 kentekens op zijn naam staan. Acht daarvan behoorden in wezen toe aan een autohan delaar. Die man was tevens huiseigenaar, van de woning waarin de katvanger huurde. De katvanger, die volgens eigen zeggen zwaar alcoholist was, zorg de dat hij nooit geld had. Hij gaf zijn uitkering aan de autohandelaar. In ruil daarvoor kreeg hij vrije huur en een maand vrij alcoholgebruik. Daarnaast liet hij zijn naam ook door anderen mis bruiken in ruil voor bijvoorbeeld een extra krat bier of een fles jenever. Zo voorzag hij in zijn alcoholbe hoefte en stond zijn naam op stapels kentekenbe wijzen. Inmiddels is uitgerekend dat de katvanger op deze wijze een schuld aan motorrijtuigenbelasting heeft opgebouwd van 55.000 gulden. Omdat het onmoge lijk is om deze schuld op de katvanger te verhalen, besloot de fiscus de werkelijke eigenaren van de au to's aan te pakken. Tijdens een controle van de Belastingdienst bleek dat langs de openbare weg in Leiden auto's werden aangeboden waarvan het kenteken op naam van de katvanger stonden. Ze werden echter te koop aange boden door de autohandelaar. Althans diens tele foonnummer stond er bij. Het was de Fiscus al snel duidelijk dat het hier om een 'katvangerconstructie' moest gaan. De fiscus be sloot dan ook om een Porsche 928 S, één van de au to's die zogenaamd op naam van de katvanger ston den, in beslag te nemen. Van de opbrengst van de Porsche trok de Belastingdienst de 55.000 gulden schuld af. In feite betaalt de autohandelaar zo ook voor de belastingschuld van de andere eigenaren, die hun kenteken op naam van de katvanger hebben laten registreren. In een kort geding voor de president van de recht bank in Den Haag betoogde de autohandelaar dat dit toch geen pas gaf. Hij wilde best zijn eigen mo torrijtuigenbelastingschuld betalen, maar ook die van een ander... dat ging hem net even te ver. De president van de rechtbank was echter hard in zijn oordeel. Doordat aannemelijk was gemaakt dat de autohandelaar meerdere auto's met onzuivere bedoelingen op de naam van de katvanger had laten schrijven, kon de autohandelaar zich er niet tegen verzetten dat uit de opbrengst van de Porsche ook de schuld van anderen werd voldaan. De man in kwestie, zo blijkt uit het vonnis, moet zelf maar zien dat hij verhaal haalt bij de anderen voor wie hij de achterstallige motorrijtuigenbelasting heeft betaald. Volgens de president moet de hande laar. gezien de relatie die hij met de katvanger heeft, beter in staat zijn om te achterhalen wie de werkelij ke eigenaren van die andere auto's zijn dan de be lastingdienst. Deze uitspraak biedt dus perspectieven voor de fis cus. Men kan voortaan diegene met de duurste auto eruit pikken en van de opbrengst hiervan de gehele belastingschuld van de katvanger voldoen. Diegene die zijn auto kwijt is, moet dan zelf maar zien hoe hij het deel van zijn geld terug krijgt dat hij te veel (en dus voor anderen) heeft betaald. Toch gaat deze vlieger niet altijd op. zo blijkt uit eer dere jurisprudentie. Drie maanden voor de aange haalde uitspraak heeft dezelfde rechtbank beslist dat als iemand slechts één kenteken heeft laten over schrijven op naam van de katvanger hij uit de op brengst van de verkoop van 'zijn wagen' alleen zijn eigen belastingschuld hoeft te betalen. In de latere zaak gaat het om acht keer dezelfde truc. De conclu sie is dan ook simpel. Hoe meer auto's men op naam van de "katvanger heeft laten overschrijven, des te meer kans heeft men dat men ook moet op draaien voor de belastingschuld van andere frau deurs. Tiomkin woont zelf sinds 1969 op het bergplateau dat in 1967 tijdens de Zesdaagse Oorlog door Israël op Syrië werd veroverd. 1 lij vestigde zich in Merom-Golan, de eerste nederzetting op het basaltplateau. De jeugdbe weging van de Arbeiderspartij vroeg hem niet in een kibboets in het zuiden te gaan wonen, maar naar de Golan te gaan. Daar werkte hij als ..nachal", een soldaat die helpt bij de opbouw van het land. Tiomkin hield zich vooral bezig met het opzetten van landbouwbe drijven. In die tijd was Tiomkin met honderd anderen één van de pioniers. Nu wordt de Golan Hoogvlakte bevolkt door 13.000 joodse kolonisten verdeeld over 33 neder zettingen. In totaal wonen er op de vlakte 30.000 men sen. De meesten van hen zijn Druzen die er van ouds her wonen. Van de groep kolonisten zijn er sinds anderhalve week dertien in hongerstaking uit protest tegen de plannen van de regering Rabin voör een gedeeltelijke terugtrek king van de Golan. Israël wil in een eerste periode van drie jaar een beperkte terugtrekking van de Golan en in die tijd de vredeswil van Syrië testen. Syrië zegt bereid te zijn over het sluiten van een allesomvattende vrede te praten in ruil voor een volledige Israëlische ontrui ming van de hoogvlakte. ende Golan-kolonisten hebben hun hongerstaking onderbroken voor het buitenland waarmee zij steun willen Eén van hen is Doron Tiomkin. Hij zit in Den Haag met een maquette van Israël voor zich. Hij houdt tijdens zijn verblijf in Nederland zijn hongerstaking 'een beetje' vol. ,,Ik probeer zo weinig mogelijk te eten." Zo dra hij terug is in zijn woonplaats op de Golan, stopt hij waarschijnlijk weer met eten. Op de maquette heeft hij zojuist een aantal Nederland se kamerleden de netelige positie aangewezen van de inwoners van het kleine bergplateau met een opper vlakte van 1176 vierkante kilometer, ten oosten van het Meer van Galilea. Het was een succesvolle bespreking, zegt Tiomkin. ,,Het is belangrijk om hier te vertellen wat de inwoners van de Golan Hoogvlakte vinden." De kolonist, die op uitnodiging van het Israël Comité Nederland is gekomen, speelt een klein beetje een thuiswedstrijd. Hij studeerde van 1971 tot 1977 in Utrecht voor dierenarts. Zijn betoog houdt hij danook deels in het Nederlands. Teruggave van de Golan is voor Tiomkin onbespreek baar. „Daar mag geen sprake van zijn. Ten eerste heb ik daar mijn familie en mijn kinderen (hij heeft een vrouw en vijf kinderen van wie de oudste dochter in het Israë lische leger dient). De tweede generatie woont er dus al en binnenkort komt daar een derde generatie bij. Als Is raëliër moet ik nationalistisch denken." „Ikkan drie belangrijke redenen noemei Golan niet mag worden opgegeven. Allereerst is dat de" historische band met de Golan Hoogvlakte, Al-Assad, de Syrische president, zegt dat het van oudsher deel uitmaakte van Syrië. Maar hij gaat niet verder terug dan de tijd van Salah ed-Din (Aladdin) die het Midden-Oos ten bevrijdde van de christenen. Al lang daarvoor, in de tijd van koning Salomo, was de Golan onderdeel van het gebied dat nu Israël heet." Als tweede belangrijke factor noemt Tiomkin de verde diging van Israël. „De Golan is van groot belang voor de verdediging van het noorden van Israël en de water voorziening in het land. Die komt in gevaar als wij be sprekingen beginnen met president Assad van Syrië, een dictator wiens leger duizenden mensen in eigen land heeft vermoord. Hoe kun je met zo'n man onder handelen, een man ook die gewoon niet te vertrouwen is. De Syriërs zullen het water dat naar het Meer van Galilea stroomt, omleiden. Ze hebben dat in de jaren zestig al eens gedaan dooF de bouw van een kanaal waarin het water van de rivier de Jordaan en van de op het plateau stromende riviertjes werd opgevangen." De strijd van Tiomkin en de overige kolonisten vindt steun bij Avigdor Kahalani. De aanvoerder van het Is raëlische bataljon dat tijdens de Jom Kippoer-oorlog in 1973 de oprukkende Syriërs verhinderde de Golan te heroveren, zit nu voor de partij Arbeid in de Knesset, het Israëlische parlement. Hij wil een wetsvoorstel in dienen waarin wordt bepaald dat een eventuele terug gave van de Golan door tenminste 70 van de 120 Kne setleden moet worden goedgekeurd. Tiomkin wijst e op dat verschillende ministers van Arbeid tegen hun gen premier Rabin zijn. Eén van hen is minister van economische zaken, Shimon Shitrit, die de hongerstai kers afgelopen dagen bezocht. Over een aantal dagen gaat Tiomkin terug naar de ho gerstakers. Zeker 20.000 sympathiserende Israëliërs b zochten hen pas nog. De actievoerders verblijven Gamla, een symbolische plaats, omdat enkele duizen den joodse verdedigers zich daar bijna tweeduizend jaar geleden van de 'rotsen gooiden toen de Romeinei het heilige land kwamen bezetten. Een dergelijke dra matische afloop verwacht Tiomkin nu niet. „Nee hoo de regering zal haar standpunt onder druk van de be volking moeten wijzigen." Kolonist en hongerstaker Down Tiomkin in Nederland Zes weduwen en het Clara Wichmann In stituut, dat zich inzet voor rechten van vrouwen, hebben de Staat gedagvaard we gens discriminatie bij de toekenning van een halfwezenuitkering. Weduwen die niet getrouwd waren maar hebben samenge woond, krijgen in Nederland niet de zoge heten halfwezentoeslag op hun AWW-uit- kering. Vrouwen die getrouwd waren met hun overleden partner, krijgen wél deze toeslag voor hun kinderen. Volgens de weduwen, die samenwoonden of een LAT-relatie onderhielden met hun partner, is dat discriminatie en staat het daarmee op gespannen voet met interna tionale verdragen die Nederland mede heeft ondertekend. Een ILO-verdrag waar op de weduwen zich beroepen, stelt dat toetssteen voor een halfwezenuitkering moet zijn of de kinderen in enige mate economisch afhankelijk waren van hun overleden vader. De halfwezentoeslag op de de weduwen- en wezenuitkering (AWW) is aanzienlijk. Een weduwe zonder kinderen krijgt per maand bruto 1767 gulden plus 110 gulden vakantiegeld. Een weduwe met kinderen onder de achttien jaar krijgt per maand bruto 2420 gulden en 158 gulden vakantie- geld. De dagvaarding roept echter vragen op. Op het eerste gezicht is er duidelijk sprake van een ongelijke behandeling. Terwijl in wet en regelgeving samenwonenden steeds meer worden gelijkgesteld met gehuwden, loopt de AWW op dit punt achter. Een eer dere poging om daar via de rechter een einde aan te maken, is echter mislukt. De hoogste rechter in de sociale zekerheid, de Centrale Raad van Beroep, bepaalde in 1990 dat deze ongelijke behandeling toen nog door de beugel kon. De maatschappe lijke omstandigheden en rechtsopvattin gen op het gebied van huwelijk en samen wonen leverden op dat moment onvol doende rechtvaardiging op om in te grij pen, aldus de Raad in een zaak die door een weduwe was aangespannen. De zes weduwen beroepen zich vooral op Verdrag 121 van de Internationale Arbeids organisatie (ILO), dat een halfwezenuitke ring waarborgt. Dat is echter schaatsen op glad ijs, want het ILO-verdrag heeft geen 'rechtstreekse werking': de burger kan zich er niet direct op beroepen bij de Neder landse rechter. Bovendien heeft de ILO bij de kabinetsformatie laten weten dat Ne derland weliswaar niet naar de letter, maar wel naar de geest aan de afspraken vol doet. De kinderbijslag wordt volgens een waarnemer van de ILO opgevat als afdoen de compensatie voor het ontbreken van de halfwezenuitkering. Het is daarom de vraag waarom geen beroep wordt gedaan op een Europese Richtlijn die discriminatie verbiedt. Een EU-richtlijn heeft wel recht streekse werking: de rechter mag de Ne derlandse wet er aan toetsen, in het voordeel van de klagers werkt wél het verstrijken van de tijd. Wat in 1990 van de Centrale Raad van Beroep nog niet hoefde gelijke behandeling in de AWW „Ik ben niet bang voor teruggave van de Go- lan-hoogvlakte aan Sy rië. Ik leef in een de mocratisch land met democratische moge lijkheden om mee te beslissen." De kolonist Doron Tiomkin zegt het resoluut. Hij is er van overtuigd dat de publieke opinie in Is raël de regering op an dere gedachten zal brengen en dat het ka binet zal inzien dat de bevolking niets voelt voor terruggave van de Golan Hoogvlakte aan Syrië. i gehuwden en samenwonenden i« r jaar later wellicht wel noodzakelijk ge- n de 'maatschappelijke omstandighe den en rechtsopvattingen op het gebied t huwelijken samenwonen'. De hoogste J rechter in de sociale zekerheid ging er im rs in 1990 vanuit, dat de regering zou blijven streven naar gelijke behandeling i gehuwden en ongehuwden. En wat d AWW betreft is dat streven in elk geval nog v t in daden omgezet. DEN HAAG HANS SURING

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2