Het lijkt wel perron 0' Alkemade: minder speedboten op Braassem 'Wezoeken een plekje in de natuur' Rijn Veenstreek Ia verhal uit problemen Erica Terpstra koopt eerste kinderzegels Jongeren bepalen milieubeleid in Alphen Vrouw Vennewater moet molen weer laten draaien Vrijdag 23 september 1994 Olll HfNNN VAN M.MONl' ON is.-IM IM HI I H ANS KOI Nt KO« >l' 11 I i-m-lli Omwonenden Loetheveld zijn jeugd spuugzat en combinatie tussen perron 0 en het KraJingse Bos in ;otterdam, dat was het beeld dat gisteravond ontstond an het Zoeterwoudse Loetheveld. Het veld is in gebruik e ls hangplek voor jongeren, tot grote ergenis van de om- n -onenden. Zij konden tijdens een informatie-avond in 'iet gemeentehuis hun hart luchten. 3ETERWOUPE LIESBETH BUITINK anleiding voor de informatie- e vond waren de plannen van de meente om op het veld een I ud betonnen bushokje te I laatsen, nadat een ander bus- M okje eerder sneuvelde door k andalisme. De massaal opge- omen buurtbewoners uitten isteren hun woede over die e lannen. ,,Zo'n nieuw onderko- ïen is een beloning voor het rangedrag", oordeelde een j rouw. De jongeren op het veld over- eden volgens de buurt alle af- l{ jraken die met hen zijn ge laakt, toen ze het veld kregen legewezen als hangplek. Ze s raaien harde muziek, stoken n eregeld vuurtjes, er wordt fors j edronken en ze rijden over het veld met brommers en moto ren. „We willen met z'n allen graag in rust slapen", stelde een buurvrouw. „Sinds die groep daar zit worden andere gebrui kers geïntimideerd: kinderen, basketballers, ouderen, de men sen van Swetterhage. Er wordt 's nachts geslapen, ze gebruiken het veld als toilet, ze nemen van alles mee dat ze kunnen drin ken en gooien de flessen kapot of in de sloot. Het veld is hard op weg om perron 0 te wor den." „U gaat voorbij aan de wen sen van de omwondenen", oor deelde een andere vrouw. „Die hebben last van intimidaties en dreiging met geweld. Er worden drugs gebruikt." De jongeren zouden zelfs wapens bij zich Auto 'spontaan' in brand alphen aan den run Op het parkeerdak van winkelcentrum De .Aarhof in Alphen aan den Rijn is afgelopen nacht om drie uur een personenauto in vlammen opgegaan. De Alphense brand- a weer heeft de brand geblust. Het wrak is weggesleept door een takelbedrijf. Het is niet bekend hoe de auto is brand is geraakt. Het voertuig was eigendom van een 22-jarige Alphenaar. n J Wielrijdster gewond in Ter Aar n ter aar Een 22-jarige inwoonster van Ter Aar is gistermiddag li licht gewond geraakt bij een ongeluk op de Westkanaalweg in p Ter Aar. De vrouw wilde met haar fiets een inrit inrijden en werd ïl daarbij van achteren aangereden door een 26-jarige motorrijder uit Mijdrecht. Motor en berijder kwam in een droge sloot te recht. De bestuurder liep daarbij geen letsel op. Het slachtoffer is door een plaatselijk arts behandeld. ;t U Wasmachines gestolen alphen aan den run Bij een witgoedbedrijf aan de Vennootsweg Alphen zijn in de nacht van woensdag op donderdag zes was machines gestolen. De apparaten zaten in een spoorwegwagon die op het terrein van het bedrijf stond. De inbrekers hebben 'een gat in de omheining geknipt en vervolgens de wagon open gebroken. Offerblokken gelicht ?- alphen aan den run Onbekenden hebben in de nacht van ■-(woensdag op donderdag enkele offerblokken opengebroken in !- de Rooms-Katholieke Kerk aan de Van Nesstraat in Alphen. Ver- imoedelijk hebben de daders zich laten insluiten. Het is niet be kend voor hoeveel geld er is meegenomen. -■ PETERWOUDE LIESBETH BUITINK ie Zoeterwoudse sporthal de laverhal is uit de problemen, [oorspelde voorzitter J. van 'ooijen vorig jaar nog dat de laverhal het 'niet lang zou vol- (uden als de resultaten niet rbeteren', nu is hij 'redelijk isitief. „De jaarrekening van Klaverhal ziet er goed uit. We itten duizend gulden in de ishin, de onderwijsvergoedingen eliet meegerekend. Op onze ge elde exploitatie is dat peanuts", itpdus Van Prooijen. Het huishoudboekje van de lorthal toonde in 1992 nog een rgatief saldo van 29.500 gul- n. Bovendien krompen de re vives en moest de Klaverhal it(iep in de buidel tasten voor ';Polen-groepen presenteren zich ■rE ,.Pe werkgroep Zoeterwoude- epsieczna houdt op zaterdag 1 ^iktober een informatie-ochtend i.'h het gemeentehuis. Alle Zoe- ..prwoudse verenigingen en in- n^ellingen die contact hebben ft UD APE KEES VAN KUILENBURG Oud Ade begint de Stichting Vouw Vennemolen met een onateursactie. Het geld dat 'ordt bijeengebracht is be- :emd voor de restauratie van e eeuwenoude molen aan de ind van het dorp. Bij een do- atie van vijftig gulden of meer 'ordt een t-shirt met daarop en afbeelding van het Oudade- monument cadeau gedaan. De uit 1632 stammende mo- n verkeert in een slechte toe and en is al enige tijd buiten 'bruik. Het wiekenkruis is vaar verroest en zit vol gaten, it voorzorg zijn de wieken al ïige tijd geleden verwijderd, aar schatting is ongeveer DO.OOO gulden voor de opknap- eurt nodig. De stichting, die oor kort Vrienden van de rouw Vennemolen als naam dragen, constateerde een buurt bewoonster. „Ze lopen met din gen die op pistolen lijken. Luchtdrukpistolen zijn het. Ik ga niet meer alleen naar bui ten." Wediouder R. Hogenelst (jeugdbeleid/CDA) verdedigde de keuze voor het Loetheveld voor de hangplek. „We kunnen binnen onze dorpsgemeen schap geen betere plek vinden in verband met de controleer baarheid." Die opmerking werd door de buurtbewoners echter met gehoon begroet. „Die con trole is er dus niet", stelde een buurman vast. C. de Goede, contactmede werker van de politie voor Zoe- terwoude, erkende dat de poli tie vooral in actie komt na klachten. „Die jongens lachen zich rot, want ze hebben een bakkie en horen de politie al van verre aankomen", wist een man. De Goede schrok zichbaar van de verhalen over drugs en wapens. „Het is voor het eerst dat ik dat hoor. Dit is een struc tureel probleem en we kunnen frequenter surveilleren. Dat zou zelfs elke nacht kunnen, of twee of drie keer per nacht." De omwonenden kondigden echter aan dat voor hen de maat vol is. „Als u zo doorgaat met het wangedrag belonen, dwingt u ons om een soort bur gerwacht te vormen", waar schuwde een vrouw. Hogenelst stelde voor dat een delegatie van de omwonenden, de jongeren en de gemeente om de tafel gaan zitten. „En we gaan de regels veel stringenter toepassen, we zullen proberen de individuen veel meer aan te spreken." Voor de plaatsing van het bushokje zet hij echter wel een procedure in gang. Er moet een bouwvergunning worden aangevraagd en er wordt een zogenoemde artikel 19-proce- dure in gang gezet om een ge deelte van het bestemmings plan te veranderen. Wanneer de omwonenden daartegen be zwaar aantekenen, kan de plaatsing van het betonnen bushokje nog wel even op zich laten wachten. ALPHEN AAN DEN RUN Staatssecretaris Erica Terpstra van volksgezondheid, welzijn en sport bestelt aanstaande dins dag in Alphen de eerste kinder postzegels van dit jaar. Zijn doet dat door in archeologisch themapark Archeon haar hand tekening te zetten op een le vensgrote bestelkaart. De reu- zenkaart wordt door twee teams van de Alphense basisschool De Regenboog in elkaar gezet. De d&g daarna, woensdag 28 september, gaan ongeveer een kwart miljoen kinderen van bij na 6500 basisscholen de deuren langs om zo veel mogelijk kin derzegels aan de man te bren gen. ZOETERWOUDEZoeterwoude wil het dorpse karakter zoveel mogelijk bewaren. In een naamloos zijstraatje van de Schenkelweg in Zoeterwoude-Dorp wordt dat credo wel heel letterlijk genomen. Daar is de tijd stil blijven staan met een verkeersbord uit de tijd dat auto's nog treeplanken hadden en moesten worden aan gezwengeld. FOTO HltLCO KUIPERS ALPHEN AAN DEN RUN Vijfenzeventig leerlingen van het Ashram en het Scala College gaan op woensdag 28 septem ber hun steentje bijdragen aan het Alphense milieubeleid. In een speciale commissieverga dering mogen de leerlingen be palen waaraan de gemeente een bedrag van 2500 gulden gaat besteden. De enige beperking is dat er voor het geld iets moet worden gedaan op milieuge bied. De vergaande vorm van in spraak is een onderdeel van het project 'Wegwijs op het ge meentehuis'. waarin jongeren vertrouwd worden gemaakt met de politieke besluitvorming in hun gemeente. De leerlingen zijn de hele dag. van 's ochtends negen tot 's avonds negen, op het gemeentehuis. Overdag voeren de jongeren gesprekken met raadsleden, ambtenaren en belangengroepen, 's avonds vanaf 19.00 uur gaan ze onder leiding van burgemeester M. Paats met elkaar in debat. I Iet voorstel dat bij de uiteindelijke stemming een meerderheid krijgt, wordt daadwerkelijk door de gemeente uitgevoerd. GABBERNIGHT Club Nigt- mare houdt morgen in jonge rencentrum Madonna in Al phen aan de Rijn een gabber- /hardcore night. Deze nacht, die als titel 'psych drome' heeft meegekregen, begint om 22.00 uur in het jongerencentrum aan de Olympiaweg 2a. Kaarten zijn in de voorverkoop te verkrijgen bij Disque in Alphen aan den Rijn, bij Velvet in Leiden en ver der in alle Midtown-zaken. ALKEMADE/JACOBSWOUDE MARIETA KROFT Het aantal snelle boten op het Braassemermeer moet worden beperkt. Dat vindt de gemeente Alkemade. Ze krijgt daarbij steun van de politie Rijn en Braassem die de afgelopen zomer gere geld overlast door snelheidsduivels noteerde. Of de maatregel wordt doorgevoerd, hangt af van de gemeente Jacobswoude, omdat de twee Braas- semgemeenten dezelfde regels hanteren. „Of wij instemmen, moet blijken na de evaluatie met de politie in novemberzegt de Jacobswoudse loco secretaris en hoofd algemene zaken C. van Zon neveld op zijn beurt. Overigens hopen beide ge meenten wel dat er volgend jaar een verbod op waterscooters kan worden ingesteld. Nu zijn juri dische stappen nog niet mogelijk. Begin 1993 gingen Alkemade en Jacobswoude akkoord met een regeling waarbij jaarlijks maxi maal 85 vergunningen voor snelle boten worden afgegeven. Deze regeling geldt twee jaar. Voor de aanvang van het seizoen '95 moet er weer een nieuwe regeling op tafel liggen. Bij de politieke partijen in Alkemade leeft al ja ren de wens om het aantal snelle boten verder te beperken en de waterscooters te verbieden. „Wij zullen dit in het overleg met Jacobswoude naar voren brengenkondigt hoofd algemene zaken van Alkemade, C. Wassenaar, aan. Jacobswoude wilde tot nu toe geen verdere be perking van speedboten op het water. Ze vreesde onder meer dat het aantal illegale vaarders in dat geval zou toenemen. Ook nu loopt deze gemeen te nog niet warm voor het idee. „We hebben 30 eigenaren van snelle boten op de wachtlijst staan. Ook aat moeten we meewegen in de besluitvor ming", meent Van Zonneveld. J. Oppelaar van het politiedistrict Rijn en Braas sem noemt het verder beperken van snelle mo torboten 'zeer aanvaardbaar'. „We hebben de al gelopen zomer regelmatig overlast geconstateerd. Ik denk dat we zo'n 20 tot 25 keer hebben opge treden en dan met name tegen illegale speed boot-eigenaren. Vooral na zonsondergang, wan neer het snelvaren is verboden, moesten we nogal eens in actie komen." De politieman wil niet zeggen met hoeveel het aantal ontheffingen volgens hem moet worden verminderd. „Dat moeten we eerst bespreken met de politie te wa- Oppelaar is niet bang voor toename van illegale speedboten, als het aantal ontheffingen wordt be perkt. „Met een goed vergunningenbeleid en een gerichte controle, zullen de klachten zeker ver minderen. We hebben nu een eigen boot en heb ben het aantal controles op het water geïntensi veerd." De klachten van omwonenden en andere watertoeristen hebben vooral betrekking op her rie, golfslag en de ruimte die ze in beslag nemen. Over de waterscooters is Oppelaar milder ge stemd. „Het aantal loopt nog niet de spuigaten uit. Uit het blote hoofd gezegd, zijn we afgelopen zomer vier of vijf keer de Braassem opgegaan naar aanleiding van klachten. We hebben geen bekeuringen uitgedeeld. Het punt is ook dat als we ter plaatse zijn, de scooters al lang weer aan de kant liggen." onderhoudswerkzaamheden. Met het vertrek van jongeren vereniging Utopia naar het voormalige binnenbad van zwembad Haasbroek, dreigde ook één ruimte leeg te komen staan. „Voor die ruimte van Utopia hebben we nu een- huurder", verklaart Van Prooijen ver heugd. „De eigenaar van sport school De Champ in Leiden maakt er een fitnessruimte van. Bovendien huurt hij ook de ta- feltennisruimte voor aerobics en dergelijke. De hal zit tot over z'n oren toe vol; we hebben daar nagenoeg honderd procent bezetting. Alleen de tafeltennis- ruimte staat af en toe leeg. De toko is weer redelijk op orde." Milieuclubs onder een dak in Alphen Een koor uit de Poolse stad Zory zingt er. De informatie ochtend in het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg is van 10.00 tot 12.00 uur. had, heeft al enkele giften ge kregen. Onder meer van de plaatselijke ijsclub en de histori sche vereniging Oud Alkkema- de. De actie om het benodigde geld bij elkaar te schrapen blijft niet alleen beperkt tot het wer ven van donateurs. Slijter War merdam uit buurdorp Rijpwete- ring verkoopt al het Vrouw Ven- newater. Dit is een kruidenbit ter. Het etiket is ontworpen door Hans van der Pouw Kraan, de molenaar van de Vrouw Ven nemolen. Een fles kost 24,95. Een deel daarvan gaat naar de stichting. Daarnaast begint de plaatse lijke SRV-man begin volgende maand met de verkoop van mo len-speculaas. Ook hier gaat een gedeelte van de opbrengst naar het restauratiefonds. alphen aan den run De plek waar het Alphens na tuur- en milieueducatief cen trum De 4 Jaargetijden staat is mooi. Verscholen in het groen en ingeklemd tussen de huizen aan het Vivaldihof. „Dat klopt, maar veel AJphenaren zullen het gebouw nog niet weten te vinden. Onze eerste zorg is dan ook om meer bekendheid aan ons centrum te geven", zegt voorzitter Ans de Vreij van de stichting Natuur- en Milieu- educatief centrum (Nmeca), die het pand beheert. Hoewel het officieel nog moet worden geopend, zijn de activi teiten al begonnen. De eerste gebruikers zijn de plaatselijke afdelingen van het Wereld Na tuur Fonds (WNF) en het Insti tuut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN). Het IVN is begonnen met een groene cur sus en een cursus voor natuur- gids en het WNF heeft de activi teiten van de jeugd - de rangers - erin ondergebracht. Het on derkomen is de voormalige tweeklassige kleuterschool Het Startblok. Ook de gemeentelijke afdeling milieu-educatie is er gevestigd. Voorzitter De Vreij is blij mei het pand. „Al geruime tijd zijn het IVN en ook het WNF op zoek naar een gezamenlijk on derkomen. Onze spullen, zoals het archief, lesmateriaal en der gelijke lag her en der opgesla gen bij bestuursleden. Voor ac tiviteiten, zoals cursussen, le zingen en tentoonstellingen moest je altijd op zoek naar een zaaltje of andere locatie. Om de beurt werd bij iemand thuis vergaderd. Dat was wel eens problematisch. Nu hebben we alles op een plek onderge bracht, bovendien werkt het doordat er in veel zaken wordt samengewerkt tussen het IVN en WNF ook nog kostenbespa rend", aldus het voormalige be stuurslid van het IVN. „Nu is er ook meer gelegenheid om een vast programma op te zetten. Als vereniging weet je precies op welke avonden of dagen je Ans de Vreij: „Eerst n r eens zorgen dat ons pand meer bekendheid krijgt. De rest kan daarna vanzelf." FOTO BEN DE BRUYN over het pand kunt beschik ken." Aanvahkelijk had de stichting het oog laten vallen op het in formatiecentrum Ecolonia in de zuinige woningen in Kerk en wijk Kerk en Zanen. Het was de Zanen wordt begeleid, begin dit bedoeling dat het centrum, van jaar zou sluiten. „Dat was ech- waaruit de bouw van energie- ter niet het geval. Dus moesten wij een andere plaats zoeken. Dat betekent niet dat wij van Ecolonia afzien. Wij blijven als stichting geïnteresseerd", zegt Ans de Vreij. De afgelopen weken hebben het IVN en het WNF gebruikt om het pand geschikt te maken. „Dat was wel noodzakelijk, want de vier toiletten waren bij voorbeeld op kleuterhoogte in gericht. Datzelfde was het geval met het fonteintje in het lokaal. Daarnaast moest er voldoende kastruimte komen om de spul len van beide verenigingen op te bergen", zegt de stichtings voorzitter. Het is niet de bedoeling dat de ruimte alleen wordt gebruikt door het WNOI en IVN. Vol gens de stichtingsvoorzitter kunnen alle verenigingen in Al phen of in de regio die iets met 'groen' te maken hebben ge bruik maken van het centrum. „Er zijn veel activiteiten op dat gebied. Enige tijd geleden heb ben we een enquête gehouden en daaruit bleek dat er veel inte resse was voor het centrum." Het is de opzet van de stich ting dat iedereen die iets wil weten bij het centrum terecht kwam. „Nu krijgen bestuursle den op de incest onmogelijke tijden telefoontjes met verzoe ken om materiaal voor bijvoor beeld scripties of «preekbeur ten. Ook willen mensen graag informatie waar ze terecht kun nen met een gewonde vogel. Voor dat soort vragen kunnen ze straks allemaal in het cen trum terecht. Het is niet de be doeling dat de Nmeca zelf ini tiatieven ontplooit. Dat moeten de verschillende verenigingen zelf doen. Wel willen de plan nen stimuleren." Het pand is voorlopig voor twee jaar van de gemeente ge huurd. „Daarna wordt bekeken of we op dezelfde voet verder gaan of dat we naar een andere iocatie verhuizen. Want een plek in een natuurgebied zou ons veel liever zijn, dan in een woonwijk. Maar dit is alvast een goede oplossing. We kunnen beginnen met de opbouw." VRIJE TIJD Tekenfilm Speeltuin en Buurtvereniging Vreugdeoord in Alphen aan de Rijn vertoont morgen een tekenfilm in De Vierhoek. I)e film 'De prinses en de trol len' begint om 14.00 uur. Dementie In activiteitencentrum Wes terhove aan de Anna van Bu- renlaan 147 in Alphen aan de Rijnwordt op dinsdag 27 september een voorlichtings bijeenkomst gehouden over dementie. Er zullen deskun digen aanwezig zijn die in formatie geven en vragen kunnen beantwoorden. De gratis toegankelijke bijeen komst duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Tijdens de voor lichtingsavond is een boekje verkrijgbaar over de moge lijkheden van hulpverlening in Alphen aan de Rijn. Voor meer informatie: Tel 01720- 93600. Spreekuur Met een telefonisch spreek uur willen de leden van de WD-fractie in Wassenaar meer informatie gaan verza melen over wat er zich in de gemeente afspeelt. Vanaf dinsdag 27 september kan het informatienummer 01751 -77177 gebeld Worden. Iedere dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur is één van de fractieleden aanwezig om te reageren op vragen en op merkingen. Poppen In verpleeghuis Wijcker- slooth in Oegstgeest wordt op woensdag 28 september in de activiteitenzaal een boeken- en poppenbeurs ge houden. De opbrengst van de verkoop die tussen 10.00 en 16.00 uur plaats vindt, is bestemd voor een videopro jector. Het verpleeghuis is gevestigd aan het van Wijc- kersloothplein 1 in Oegst geest.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15