Voor geen goud in de zweefmolen 'Die Tour de France vergeet ik niet meer' Schrijvende Lezers Walgelijk P« Zaak-Daey Ouwens zyvarte bladzijde Groenoordhallen Klopjacht op automobilist VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 969 «RIJ Groenoordhallen vieren zilveren jubileum «I iteij De Levensstroomgemeeijl vari evangelist Jan Zijlstra sla, haar vleugels uit, zo blijkt t) een artikel dat op 12 septei ber op de pagina Kerk en menleving stond. De gemeeq opent onder meer ging in Schalkwijk. [an Gaarne wil ik reageren op ep 1 artikel in de krant betreffenjk'or Jan Zijlstra van de Leveïgt stroomgemeente. Hoe is het toch mogelijk er talloze mensen zijn die deti zo'n man geloven, alleen z gezicht op de foto spreekt anl boekdelen, hij heeft zelfs e vor satanische uitdrukking op z tm gezicht. Vooral een zin van 1 ud stuk stoort mij ontzettei laa „Kanker, verlammingen, aniokj zijn de mensen weer gezond", om hij ooit in een Daniël de Hoeiste kliniek of Anthonie van Let lan wenhoekziekenhuis geweest? ïen kan mij niet voorstellen, dat fan nog geen medisch directeur j rou weest is om hem als chef de c D< nique te vragen. Er is maar ed woord voor zo'n man: 'waljpra lijk'. Dus zoals hij zelf zegt: „Als het dan nog niet gelooft, dan de discussie wat mij betreft sloten". Alleen deze zin zegt al, hij duldt geen tegenspra. dus heeft hij toch veel weg! Zielig voor al die mensi die hier hun geld insteken. tal! He Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres eniiEF woonplaats vermelden,! üc evenals de datum waaropjTe het betreffende artikel'da werd gepubliceerd? uil do Brieven worden in het algemeen in deze krant., ondertekend met naam V en woonplaats. Plaatsing van ingezon- den brieven betekent niet 11 dat de redactie het eenSee is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor inge-ktJ zonden brieven in te kor-fwi ten en plaatsing van brie-de ven te weigeren. m jke Een zwarte bladzijde in de ge schiedenis van de Groenoord hallen was de zaak-Daey Ou wens. Een kwestie waarbij al leen maar verliezers waren. Ton Daey Ouwens was in ja nuari 1969 door de gemeente Leiden benoemd als directeur van de hal. Vijf jaar later werd hij geschorst door diezelfde gemeente. De reden was dat er toenemende wrevel zou zijn over het functioneren van de directeur. Vooral was er ontstemming over de voortdurende onenig heid tussen de directeur en restaurant-beheerder 1. Mili- kan. Dat leidde tot de vor ming van de 'werkgroep ter bestudering van de verpach ting van de restauratie van de Groenoordhal'. Deze werk groep was samengesteld uit de raadsleden Stroink, Van Aken en Zunderman. De con clusie van de werkgroep was dat Daey Ouwens zou móeten worden ontslagen. Vrij plotseling werd de di recteur dan ook geschorst. Ontslag van Daey Ouwens bleek op dat moment echter erg moeilijk. De directeur had van zijn werkgever geen schriftelijke waarschuwingen gehad, waaruit bleek dat hij niet goed functioneerde. Prompt ging er weer commissie aan de slag. Dieft concludeerde dat op basist van de verkregen informatie) ontslag van Daey Ouwens welp degelijk mogelijk was. Datfld ontslag volgde dan ook prompt. t Dit ontslag werd aange-ft vochten door Daey Ouwens.p .Er volgde een taai gevechtF' voor de ambtenarenrechter^ die tot de conclusie kwam dat|>e de zaak niet ernstig genoegi was voor ontslag. Ook dej Centrale Raad van Beroep,p waar de zaak vervolgens doorl de gemeente was voorgelegd,i kwam tot dit oordeel. EchterB! wel gevolgd door de uitspraak dat de gemeente Daey Ou-re wens piet in z'n oude functiePs behoefde terug te nemen.F maar dat hij tot aan z'n pen-P sioen moest worden doorbe-P taald. Tevens kreeg hij eenM smartegeld van 50.000 gul den. L Uiteindelijk was het PvdA-i wethouder Hans van Dam diel Daey Ouwens weer terug'! haalde naar de gemeente Lei den. Niet in z'n oude functie,M maar hij werd coördinator li-'^ chamelijke opvoeding. Een job die hij tot z'n VUT heeftjy gedaan. In zijn woonplaats Voorhout is hij op dit mo-" ment wethouder voor defr WD. K> spraken met de buurt gemaakt en daar ook overeenstemming mee bereikt. Vooral omdat we de mensen uit de buurt er ook bij wilde betrekken. De banen zouden voor de buurt zijn ge weest. Niet alleen de lasten maar ook de lusten. Maar er bleek geen politieke wil aanwe zig om dat plan te steunen. Twee jaar is door iedereen kei hard aan gewerkt en dan wordt het zo van tafel geveegd. Dat was een enorme bittere pil. Niet alleen voor mij, maar voor ie dereen die er aan gewerkt hadj* Tweede hal Toch veranderd er in mende jaren als alles zijn besl^ krijgt wel het een en ander ii hallen. Voor het vee wordt t tweede hal gebouwd. „Daal door is er in de eigenlijke I meer ruimte beschikbaar 1 evenementen. Dus heb je lagej exploitatiekosten voor markt en je kunt de Groenoori hallen beter benutten" De Jong. Reeds enige tijd heerst er in Lei den een ware klopjacht op de automobilisten die maar even hun auto verkeerd plaatsen. Niet dat ik op de eerste plaats tegen regelgeving ben, maar wel legen regelgeving en beboeting die niet in verhouding staan. Zo is het mij overkomen dat ik twee zakken kattenbakvulling ging ophalen bij de firma Vlie land op de Nieuwe Rijn. Ik loop naar binnen en pak een zak en de heer Vlieland loopt met de tweede zak achter mij aan naar de parkeerwacht waren alweer aan 't schrijven. Nog geen 3 mi nuten van mijn auto weg, maar wel een bon van 100 gulden, en dat noem ik diefstal. Toen ik vol verbazing mij even bij de Parkeerwacht meld de in de Zonneveldstraat kreeg ik te horen: dan moet je maar niet je auto op het fietspad zet ten. Dit gezegd hebbende draai de zij zich om en vertrok, en liet me staan waar ik stond, gewoon onbehoorlijk gedrag. Met dit ge geven kan ik niet anders zeg gen, de boete staat niet in ver- Trafo-kasten De Alphense schoonheids- zat onlangs vast stevig aan de Port, want geen van allen keek nuchter naar 't plein bij Bakker In- tersport. Wat is 't geval al bij de Ricl- dérhof daar staan met goedkeuring van genoemde kwasten, midden op het nieuwe plein twee levensgrote transfor- Is dit een ambtelijke dwa ling of heet het kunst Belachelijk blijf ik het noch tans vinden; Twee van die roestige kas- midden op een prachtig plein met linden. Misschien zullen we het eens tot kunst verheffen zoals Pisa heeft z'n scheve zullen bij Alphen aan den Rijn voor eeuwig die twee fralo- kasten horen. Jan Eradus Alphen aan den Rijn. houding van de gemaakte over treding, dus dat is diefstal, en een soort tonen van macht. Als het beleid van de gemeen te Leiden zo blijft, kunnen de winkels het in de binnenstad wel vergeten, want het publiek zal het steeds meer in de omge- ving gaan zoeken, waar men wel kan komen met de auto. Wethouder Walenkamp kan dan wel zeggen, na verloop van tijd komt het publiek wel weer terug naar de binnenstad, maar dan hopen wij dat er nog vol doende middenstandszaken zijn, om de stad aantrekkelijk te maken, en dat de toegang naar de stad vrij is. Hele straten zijn gereserveerd voor vergunninghouders, prima idee, natuurlijk wordt de ge meente er financieel beter van, maar hou de open plaatsen, die soms de gehele dag leeg staan, ook voor het grote publiek toe gankelijk, gewoon met een par keerautomaat. ).M. Rodenburg, Leiden. Openbaar vervoer laat ouderen in de steek In uw krant van 16 september plaatste u het verontrustende bericht van de Zwolse internist over het toenemend aantal snorfiets-ongelukken bij oude ren. Het bevreemdt mij dat daarin, als oorzaak, slechts het te snel rijden werd genoemd. Volgens mij is de voornaamste oorzaak dat steeds meer oude ren de snorfiets moeten gaan gebruiken om nog deel te heb ben in het sociale leven. Bijvoorbeeld, door het weg vallen van buslijn 92 zijn, voor de bewoners van Voorhout, de plaatsen in de Bollenstreek het grootste gedeelte van de dag onbereikbaar geworden. Dit is slechts mogelijk met een grote omweg over Leiden of Oegst- geest met overstaptijden die niet op elkaar zijn afgestemd. Ook de verbinding Haarlem- Voorhout via Noordwijkerhoi.it is erg bezwaarlijk doordat lijn 60 slechts eens per uur rijdt en ook daar de overstaptijden niet kloppen. IJw artikel viel mij op omdat ik (78-jarige) mij juist had voorgenomen, ten einde raad, een snorfiets te kopen. Het openbaar vervoer laat ons ouderen hopeloos in de steek. A. Rulf-Steman, Voorhout. LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Herinneringen aan 3 Octobeifeest Een brandweerkazerne, super- markt of eroscentrum. Dat oplossingen was in de jaren ze ventig al bedacht als nieuwe be stemming van de Leidse Groen oordhallen. Financieel gezien liep het niet al te best met de hal. „Er was een politieke uit spraak dat de sport voorrang moest hebben, daarna de vee markt en vervolgens de andere activiteiten. De resultaten wa ren er dan ook naar, de jaarcij fers waren destijds desastreus. Er was een tekort van 1,3 mil joen", kijkt directeur André de long bij het 25-jarig jubileum van de Groenoordhallen terug. Onverwacht kwam de redding voor de Leidse hal. „De Rotter damse wethouder Worst wilde de veemarkt uit zijn stad weg hebben en ik ben toen letterlijk de boer opgegaan om te zorgen dat de veehouders naar Leiden kwamen met hun dieren. Dat lukte en de hal kreeg dan ook een enorme opsteker. De ande re activiteiten trokken eveneens aan", aldus De long over een van de spannendste perioden uit het verleden van de Groen oordhallen. Overigens is de Leidenaar zelf al die tijd betrokken bij het wel en wee van de hallen. Aanvan kelijk voor een aantal uren als part timer naast zijn studie be drijfseconomie. In 1973 kreeg hij zijn vaste aanstelling en een jaar later nam hij het roer over van de weggestuurde directeur Ton Daey Ouwens. De Groen oordhallen gingen open op 13 september 1969 en op 10 okto ber werd de eerste veemarkt ge houden. In 1967 kwam er een aparte runderhal en in 1978 een restaurant bij. Afwisselend Terugkijkend noemt De Jong het een gekke periode, vol met afwisseling en.prachtige maar ook vervelende dingen. „Ie kunt plI' ll wal wil, maai je moet voortdurend bijsturen. Daarbij ga je soms flink op je bek, maar daar leer je van. Zo veel, dat we nu nergens meer Geboren en opgegroeid in Lei den (waar ik tot mijn 23-ste jaar heb gewoond) heb ik eens mijn vroegste herinneringen aan het Leidse 3-Octoberfeest opge schreven (plm. 1920). Hel eerste programmapunt: de uitdeling van haring en wit tebrood aan de armen, daarna de koraalmuziek in het Van der Werfpark. Na de kranslegging bij het monument, gingen we door de stad lopen, die feestelijk versierd was met erepoorten van dennegroen, veel rood, wit, blauw en oranje. De straten wa ren vol mensen en kinderen met feesthoedjes, vlaggetjes en 'tetters' (van die rolfluitjes die zo'n afgrijselijk geluid maken). Ik liep aan mijn vaders hand, zoals gewoonlijk, en mijn zusje (3 jaar ouder) hing aan mijn moeders arm. Onze oudste zus zagen we de hele dag niet, want die was toen al op de H.B.S. en slierde met haar klasgenoten in lange rijen, luidruchtig zingend, dwars door de menigte. Eén van de popu lairste liederen op die dag was: „En d'r is maar éne goeie Leie naar, en dat is de Gijzelaar." Dat was de burgemeester, zéér po pulair bij alle bevolkingsgroe pen. Een goedmoedig man met een groot, rood hoofd. Thuisgekomen nuttigden wij de onvermijdelijke hutspot met klapstuk. Na de maaltijd volgde het hoogtepunt van de dag: de Optocht! Ik werddan al een paar uur gekweld door zéér te genstrijdige gevoelens: angst voor de bereden politie en nieuwsgierig verlangen naar de optocht (uiteraard altijd een historische!). Mijn vader drong mij dan altijd zoveel mogelijk naar voren in de menigte, zodat ik het vooral maar goed zou zien. Maar ik deed het dan zo wat in mijn broek van angst als ik die 12 paarden naast elkaar aan zag komen, steigerend en nauwelijks bedwongen door de stoere agenterr op hun ruggen, 't Ergste was 'Kleine Ko', een kort, breed mannetje met een woest uiterlijk en een 'Kaiser Wilhelm-snor' met trillende punten! Hij reed óf links óf rechts van de 11 anderen. Stond ik aan de kant waar de kleine Ko reed, dan was ik het liefst, ter plekke, in de aarde verzonken. 'Pro Patria' volgde, het stu Eerst hutspot, dan de optocht. denten elite-corps met hun wit te vederbossen op de helmen en hun witte slobkousen ge volgd door een lange rij fraai uitgedoste ridders en jonkvrou wen, óók te paard, maar dat wa ren er meestal maar twee naast elkaar, rustig stapvoets lopend. Natuurlijk was daar altijd Jaco- ba van Beieren. In fluweel en brocaat, de lange punthoed met wapperende sluier op het hoofd, begeleid door een page die haar paard aan de teugel hield. Dan weer een praalwagen met de Nederlandse Maagd op een vergulde zetel, de driekleur fier in de hand, de blonde haren golvend over de schouders. De Vader des Vaderlands met z'n witte rolkraag, keek mild vanaf de rug van zijn edel ros op de bevolking neer, gevolgd door z'n vier echtgenotes, samen in één karos! Muziekkorpsen wis selden de edellieden af en het duurde zeker twee uur vóór dit alles voorbijgetrokken was. Het waren voornamelijk de Leidse notabelen en hun dames, en de studenten, die de historische fi guren moesten voorstellen. Volgende programmapunt was: de kermis! Voor geen goud ging ik in de zweefmolen, hoog stens in de draaimolen, zeker rtiet in het spookhuis; maar de kramen met die prachtige pop pen en de tenten met snoep hadden wel mijn belangstelling. Slenterend met zo'n heerlijke, kleurige zuurstok, liep ik langs de Kop van Jut, de schiettenten, de waarzegster, de dikke dame, luisterde naar de vele draaior gels en accordeons. Inmiddels was het donker ge worden en we begaven' ons naar het Schuttersveld, waar het vuurwerk zou worden afgesto ken. We passeerden de 'hos- vloer', een zeshoekig plankier met in het midden een lan taarn, waar omheen een dichte menigte grauwe, wezens zich stampend en schreeuwend voortbewoog. Dat was het feest van de allerarmsten. Ze hadden een vrije dag maar geen geld voor de attracties van de ker mis, want het karig loon was al lang als vuurwater door het keelgat gespoeld. Een luguber beeld uit mijn jeugd, dat ik mij altijd zal blijven herinneren: die spookachtige, schor-zingende en lallende massa, mannen en vrouwen, onophoudelijk rond draaiend in het schaarse licht van de lantaarn, op dat vuile plankier... De keerzijde van de medaille die 'Leiden' heette. Aan de andere kant: de intellec tuele elite, de professoren, dan de rijke dekenfabrikanten en de directeuren van de conserven- fabrieken. de heren studenten, rijke lui's zoontjes die aan hun stand verplicht waren om te studeren (ook' als ze daar te dom voor waren) en als trait d'union: de kleine burgerij, die er hun eigen benauwde mores op na hielden! Na het vuurwerk was het feest voorbij. De volgende morgen mochten we een uur later op school komen! Nel Schutte, Epe. (van redactiewege ingekort) nare zaken. Maar de popcon certen met bijvoorbeeld Police, Fleetwood Mac, Genesis, Santa- na en Queen dat was schitte rend. Veel publiek en het liep allemaal als een zonnetje. Ver der is me ook een tupperware- party bijgebleven. Twee dagen lang zeshonderd dames te gast. Alles verzorgden we. Tot aan het maandverband toe." In 1984 werd het volgens De long wat minder. De superhef fing en de mestproblematiek speelden de boeren parten. „Het rendement van de vee markt kwam wat onder druk te staan. Ook dat keerde weer ten goede.", legt de directeur uit. Begin jaren negentig kwam het idee naar voren om de hal len te verzelfstandigen, omdat de gemeente Leiden wilde be zuinigen. Dat betekende nieu we plannen en ideeën. „Uitein delijk kwam de Groenoord-pla- za uit de bus. Een plan met bij voorbeeld een mega-bioscoop, discotheek en dergelijke. Af- De Groenoordhallen in Leiden. bang voor zijn. We hebben ook een gigantische bezetting, waar in we zo n 300 dagen in de weer zijn met allerhande activiteiten. Daarbij alleen al 100 marktda gen. Dat vraagt enorme inzet. Neem alleen al het opbouwen en afbreken, maar ook de ande re bezigheden die dat met zich meebrengt. Als je zo'n 1100 stuks vee in huis hebt levert dat zo'n 13 ton mest op. Dat moet vervolgens worden afgevoerd." Wat in 1978 een hoogtepunt had moeten worden voor De long en zijn medewerkers werd een triest dieptepunt. In dat jaar was Leiden startplaats van de Tour de Trance. Allereerst de hersenbloeding van Joop Riethoven die de Tour naar Lei den had gehaald. Vervolgens het gegeven dat de tijdrit werd afgelast, omdat de Leidse keien door de regen te glad waren ge worden naar het oordeel van de organisatie. Er werd wel een ritje gereden, maar dat was niet meer dan een kermiskoers om Popconcerten Uiteraard heeft De Jong ook tal van hoogtepunten beleefd in die 25 jaar. „Maar die vergeet je toch wat gemakkelijker dan de des keizers baard. „Twee jaar waren we bezig geweest met de voorbereidingen. Gelukkig wa ren Felix Levitan en zijn mede werkers vol lof over onze orga nisatie. Dat verzachtte de bitte re pil nog wat, maar ik vergeet dat nooit meer", aldus de direc-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14