Belastingen Oegstgeest stijgen licht Leiderdorp: eerst bouwen binnen bebouwde kom Voorschoten maakt veel werk van gemeentedag - Leiden Regio Lieve ouwe tante Loes op scha wijze kaalgeplukt' mm. Honden weer aan de lijn Warmondse ondernemers moeten profiteren van koopkracht recreant 'VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 chef henny van egaaond. 071-356414. plv chef hans koenekoop. 071-356425 DEN HAAG/WASSENAAR AAP RIETVELD Zes maanden celstraf geëist tegen verpleegster van dementerende dame De 63-jarige verdachte zei het met een snik in haar stem: ze miste die lieve ouwe tante Loes zo. En ze vond het treurig dat zij de bejaarde dame in het verzor gingstehuis Zomerland in Was senaar niet meer kon bezoeken. Maar volgens officier van justi tie T. Hesseling heeft de ver pleegster uit Hoogezand de rij ke oude vrouw op een 'schandalige wijze kaalgeplukt'. De verdachte toonde zich giste ren voor de rechtbank in Den Haag absoluut niet schuldbe wust. „Als ik het over moest doen deed ik weer precies het zelfde." Begin 1992 kwam de Hoog ezandse in contact met de toen 88-jarige vrouw, die kort daar voor bij een val haar heup had gebroken en begon te demente ren. De zoon van de Hoog- ezandse had op een Rijnreisje kennis gemaakt met een 36-ja- rige Leidse, die op dat moment nog getrouwd was met de cura tor van de vermogende dame. De vrouw, die weieens mee hielp in de kapsalon in Zomer land. scheidde van de curator en begon een relatie met de Passage van magische grens in 1997: meer dan 20.000 inwoners De gemeente Oegstgeest passeert in het jaar 1997 het ronde getal van de 20.000 inwoners. De voorspelling staat in de deze week uitgebrachte begroting 1995. De prognose houdt geen re kening met de nieuwe inwoners van de Broek- en Simontjes- polder. In deze polder verrijst mogelijk een nieuwe woonwijk. Wel is de Morsebelpolder meegerekend. Het inwoneraantal van Oegstgeest schommelt al jaren rond de 19.000. Hoewel er nieuwe huizen werden neergezet in Haaswijk, liep het aantal inwoners per woning weer terug. De 'magische' grens van 20.000 lijkt over drie jaar dan toch te wor den bereikt. Het getal heeft geen gevolgen voor het aantal ge meenteraadsleden dat Oegstgeest mag hebben. Ook de bijdra ge uit het gemeentefonds blijft hetzelfde. OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS We) maakt Oegstgeest een voor behoud in haar begroting voor 1995. Als de bijdrage die de ge meente jaarlijks krijgt uit het gemeentefonds veel lager wordt, dan is een verdere ver hoging van lasten waarschijnlijk onontkoombaar. Oegstgeest wil echter ook een besparingsprogramma invoe ren. Door meer doelmatigheid kunnen de kosten binnen de gemeente worden teruggedron gen, zo redeneert het gemeen tebestuur. Maar voor het zover is„moet er nog wel wat perso neel bij. Al was het maar om dat besparingsprogramma op te stellen. Behalve voor het doorrekenen van besparingen denkt de ge meente Oegstgeest ook extra ambtenaren nodig te hebben voor onder meer voorlichting en het opstellen van een com- Oegstgeestenaar door ruit gedrukt sassenheim Zes onbekende jongeren hebben de afgelopen nacht een 17-jarige Oegstgeestenaar door de ruit van een busje gedrukt. De jongen liep daarbij verwondingen op aan een hand en een oog en is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De Oegstgeestenaar werd, terwijl hij terugkeerde van de kermis in Sassenheim, op de Rijksstraatweg van zijn fiets ge mept door zijn belagers. Vervolgens duwden ze hem door de ruit van een busje dat langs deze weg was geparkeerd. Na de mis handeling vernielden de jongeren het interieur van het perso- nenbusje. De Oegstgeestenaar heeft geen enkel idee wat de aan leiding is van het incident. Hij kent zijn belagers niet. zoon van de verpleegster. En enige tijd later kreeg zij het be heer over het vermogen van 'tante Loes', die inmiddels dag en nacht verzorging nodig had. Het drietal besloot de ver pleegster uit Hoogezand, die juist met VUT was gegaan, als oplossing naar voren te schui ven. Voor een vergoeding van netto 6000 gulden in de maand trok zij in bij de oude vrouw en zorgde dag en nacht voor haar. Enige tijd later werd het salaris opgetrokken naar 10.000 gulden per maand. Een jaar later trok de accountant van tante Loes bij justitie aan de bel. De dame zou opgelicht worden. De Hoogezandse. haar zoon en diens partner hadden er goed van geleefd, zei de officier. „Een luxe cruise, vakanties naar Tunesië en Griekenland, het kon niet op", aldus Hesseling. Zij beschreef het drietal als een soort kaalplukteam, dat op mis dadige wijze misbruik had ge maakt van de dementie van tante Loes. „Het was in één woord schandelijk", aldus Hes seling. „Het was drie tegen één. Het was misbruik van een de mente oude dame. die helemaal alleen op de wereld was. Dit is zo gewetenloos, zo schandalig, dat alleen een gevangenisstraf opzijn plaats is." De Hoogezandse liet zich zien als een gebroken vrouw. Na haar verblijf in de gevangenis in november 1992 zou zij zwaar overspannen zijn. En soms meende zij weieens. dat zij zelf aan het dementeren was gesla gen. „Ik heb het aan mijn huis arts gevraagd, maar die zegt dat het niet zo is. Maar alles wat ik gelezen heb in de processen- verbaal van de politie, alle din gen die ik gezegd zou hebben, daar kan ik mij niets meer van herinneren. Het staat er. en mijn handtekening staat eron der. dus ik zal het wel gezegd hebben, maar ik weet er niks meer van. U moet weten, ik was nog nooit met de politie in aan raking geweest. Ik ben 63 jaar, ik heb 46 jaar gewerkt en maar twee bazen gehad. Dat zegt toch iets. En ik heb nooit iets verkeerds gedaan Tegen de politie had de vrouw nog gezegd, dat haar zoon haar een loer had gedraaid en dat 'die lieve ouwe tante Loes stukje bij beetje was kaal geplukt.' Maar voor de recht bank vertelde zij. dat die 10.000 gulden netto per maand ge woon haar salaris was. En dat zij dat helemaal geen extreem hoog bedrag vond. Haar raads man, M. Evers bevestigde dat. „Mevrouw was zeven dagen in de week 24 uur per dag beschik baar. En het was zwaar werk met een demente, incontinente vrouw, die ook 's nachts vaak verzorging behoefde. Omgere kend verdiende mevrouw zo'n 15 gulden per uur. En da's hele maal niet zo veel." De officier hield het erop. dat de beloning van de verpleegster 'niet te verantwoorden' was. Weliswaar was tante Loes door de verzorging van de lloge- zandse zienderogen opgeknapt. Maai hst was en i»i« i verdui siering. zei Hesseling. Zij eiste zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank doet op 6 okto ber uitspraak. Terrein Willem de Zwijgerschool toegevoegd aan 'inbreidingslocaties Vervolg van .voorpagina De gemeente Oegstgeest wil de plaatselijke belastingen volgend jaar beperkt verhogen. Het gaat daarbij onder meer om de onroerend-zaakbelasting (2 procent) en de riool- en reinigingsrechten (respectievelijk 4 en 5 pro cent). municatieplan. Ook willen bur gemeester en wethouders een eigen secretaresse en een me dewerker die de contacten met de ouderenraad onderhoudt. Verder zijn er externe deskundi gen nodig om de hoogte van subsidies van (welzijns)instellingen en sport clubs te beoordelen en ambte naren die de nieuwe 'gehandi captenwet' WVG moeten hel- pen uitvoeren. Andere forse uitgaven die in Oegstgeest op stapel staan zijn de kosten van het maken van een groenstructuurplan en een groenbeheersplan, samen an derhalve ton. Een nieuwe tele fooncentrale voor het raadhuis kost twee ton. Voor de aanleg van een rotonde bij de Oegst- geesterweg/La'an van Oud Poel geest en een fietspad langs de Kennedylaan wordt een half miljoen gereserveerd. leiderdorp judy nihof Een deel van het terrein van de Willem de Zwijgerschool in Lei derdorp komt vermoedelijk vrij voor woningbouw. Het bestuur van de school speelt met de ge dachte een 'kleiner, compact schoolgebouw' neer te zetten. De gemeente overweegt om op de vrijgekomen plek huizen neer te zetten. De locatie aan de Willem de Zwijgerlaan is nieuw komer op het lijstje van zogehe ten inbreidingslocaties in Lei derdorp. De gemeente heeft onlangs opnieuw op een rijtje gezet wel ke plekken binnen de bebouw de kom mogelijk in aanmerking komen voor woningbouw. Daarbij worden ook het terrein van de inmiddels gesloopte In den Houtkamp-school, en de hoek Ericalaan/Hoogmadese- weg genoemd. Wethouder A. van Dijk (BBL/ruimtelijke orde ning) wil onderzoeken of wo ningbouw op die locaties moge lijk is. Als het aan hem ligt. blijft de gemeente actief en creatief zoeken naar mogelijkheden om te blijven bouwen. „We er moe ten rekening mee houden dat er een grote woningbehoefte is. Je moet érgens woningen neerzet ten. Daarbij kijk je wat mij be treft eerst naar inbreidingsloca ties, omdat je pas een aanslag op de open ruimte mag doen als je de plekken in de bebouw de kom zorgvuldig hebt benut." De wethouder is geen voorstan der van het bebouwen van openbaar groen. „Ik wil daar geen veto over uitspreken, maar er moet heel wat gebeuren wil ik daar over denken. ri kr& Op een deel van het terrein van de Willem de Zwijgerschool in Leiderdorp wil de gemeente huizen bouwen. Het terrein van de Willem de Zwijgerschool past wel goed in de filosofie van de wethouder. Maar volgens hem zijn de plan nen nog in een heel vroeg stadi um. Schooldirecteur J. Lange- laar wil alleen kwijt dat 'het de bedoeling is om een compacte re school te maken'. Dat is vol gens hem gunstig met het oog op vergoedingen van het Rijk. Ook spelen er 'onderwijskunde ge' argumenten. „Het oudste deel van de school is van 1953. Oudere gebouwen zijn met een andere kijk op kinderen ge bouwd. Er is geprobeerd om die huiselijke sfeer te creëren van moderne schoolgebouwen, maar het blijft een bepaalde constructie houden." Mocht het oude gedeelte van de school worden gesloopt, dan speelt de gemeente met de gedachte voor FOTO HIELCO KUIPERS een appartementengebouwtje op die plek. Van Dijk: „De vraag is alleen of het kan. We zitten met een van de varianten van het HSL-tracé. En met de ver breding van de A4, waar de school niet ver van af ligt." Over woningbouw op het ge bied van de voormalige In den I loutkamp-school heeft de wet houder nog geen specifieke ideeën. Die locatie valt binnen de plannen voor ontwikkeling van het hele gebied tussen Santhorst en Winkelhof, waar het college volgend jaar een vi sie voor ontwikkelt. Ook de hoek Ericalaan /Hoogmadese weg prijkt op het lijstje van de gemeente. Er zijn prille plannen voor appartementen op die plek. Gedacht wordt om ook een deel van het zwembadter rein bij de woningbouw te be trekken. Ook het Vegmo-terrein en het weiland aan de Ruigekade schaart de gemeente onder de noemer inbreidingslocaties. Volgens veel bewoners is be bouwing van het weiland echter gewoon een forse aantasting van het Groene Hart. „De eer lijkheid gebiedt te zeggen dut het een kleine aanslag betekent op het Groene Hart. Al is het wel zo dat de officiële grens steeds verschuift. Zo is in het streekplan van de provincie de Ruigekade aangewezen als re serve-bouwlocatie." De wet houder blijft van mening dat het alleen loont om op beide plekken te bouwen. „Alleen dan is het financieel mogelijk om gediffentieerde woningbouw te (ilegen en dus te bouwen voor mensen uit alle inkomenscate gorieën. Ik denk dat bebouwing daar bovendien een betere afronding betekent van het dorp. Nieuwbouw kan de buurt ook oppeppen naar mijn idee. Er is dan hijvoorbeeld ook een beter draagvlak voor de winkels aan de I loofdstraat." Ook activiteiten in Leiden, Oegstgeest, Wannond en Wassenaar regio frank buurman De gemeentedag staat dit jaar in het teken van bouwen, wo nen en leven. Leiden, Voorscho ten en Oegstgeest maken er morgen veel werk van. In Voor- schoten staat de nieuwbouwwijk Starrenburg centraal bij de acti viteiten. „Het is belangrijk om de Voorschotenaren meer te be trekken bij het beleid van de ge meente. Daarom hebben we besloten om zaterdag een geva rieerd programma aan het pu bliek te presenteren. Starren- burg vormde de ideale aanlei ding: we willen laten zien welke gedachten we hebben bij de verdere ontwikkeling van de wijk", vertelt gemeentesecreta ris H. Overbosch. Voorschoten, dat voor de Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV EM Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 vierde keer een gemeentedag houdt, geeft ruim 18.000 gulden uit aan de invulling van het pro gramma. De gemeentedag wordt op drie locaties in Star renburg gehouden:een tent aan de Jan Wagtendonkstraat, het penthouse van het in aanbouw zijnde appartementencomplex Orion aan de Frans Everstijn- straat en boerderij Oud Woel- wijek. Centraal informatiepunt is de balie in de tent. Daar kunnen de bezoekers van 10.00 tot 15.00 uur terecht. Bij de balie ligt een gratis consumptiebon, er kun nen kaarten voor de boottoch ten worden afgehaald en verder is algemeen voorlichtingsmate riaal verkrijgbaar. Bij de balie geven ook raadsleden informa tie. Op de informatiemarkt in de tent staan medewerkers van de gemeentelijke afdelingen groen, bouwtoezicht, milieu en volks huisvesting. Verder zijn de openbare bibliotheek, de EWR, de politie en de vrouwenadvies commissie voor de woning bouw vertegenwoordigd. Ook is een terras ingericht. In de tent •vorden verder de tekeningen geëxposeerd van de kinderte kenwedstrijd 'Teken je stad'. De tekeningen kunnen nog tot 11.30 uur op de gemeentedag worden ingeleverd. In de tent is voorts kinderopvang aanwezig. Ten slotte kunnen bewoners hun suggesties voor Voorscho ten nog kwijt in de Ideeënbus in de tent. Bij het bouwproject Vliet- hoeck, aan de Frans Everstijn- straat, zullen architecten in het penthouse hun visie geven over de wijk. De eerste bouwplannen worden in de loop van 1995 ge presenteerd. Stedebouwkundig Bureau Kuiper Compagnons, dat het ontwikkelingsplan voor Starrenburg heeft vervaardigd, is ook vertegenwoordigd. Vanuit de flat hebben de bezoe kers een goed uitzicht over de nieuwe wijk. Naast het apparte mentencomplex staan duowo ningen; daarvan is er een te be zichtigen. In boerderij Oud Woelwijck is een expositie te zien van het werk van amateur-kunstenaars. Ook is informatie beschikbaar over de Stichting Oud Woel wijck. PROGRAMMA GEMEENTEDAG 10.00-16.00 Raadsleden aan spreekbaar in hal raadzaal. 10.00-17.00: Leids interactief com puterprogramma met bruggentocht (trouwzaal). 10.00-17.00: Buitenpresentaties ge meentelijke diensten, bouwhoek voor kinderen. 10.00-17.00: Klimwand Stadhuis plein. 11.00-11.45: Stadsrondrit met wet houder Van Rij. Opstap Breestraat. 11.00-12.45: Presentatie Ecobelpro- ject en bezoek aan milieuvriendelijk ge bouwde woning met wethouder De Goe de (raadzaal). 11.00: Optreden trio What (Stadhuis plein). 11.45-12.45: Rondvaart met wet houder Laurier (opstap trouwsteiger). 13.00: Optreden Bert Romeijn (Stad huisplein). 13.00-13.45: Stadsrondrit met wet houder Van Rij. 14,00-15.00: Quiz met bekende Lei- denaars. waaronder Ronald Florijn en Leidse Kees. 15.00. Overhandiging statistisch jaarboekje (raadzaal). 15.30 Optreden Temporary Coyotes (Stadhuisplein). 15.30-16.15: Stadsrondrit met wet houder Van Rij 15.45-16.45: Rondvaart met wet houder Walenkamp 16.00: Prijsuitreiking fotowedstrijd "Favoriete plek in Leiden'. OEGSTGEEST 10.30: Burgemeester S. Scheenstra opent Gemeentedag 10.30-15.00: Presentaties op de ver schillende afdelingen. In het raadhuis aan het Wjlhelminapark 17 onder meer informatie over woonruimteverdeling en belastingen, in de dependance aan het Wilheiminapark 25 over bestemmings plan Morsebel en verkeer en vervoer In de dependance aan de Rhijngeester- straatweg 2 presentaties over scholen, asielzoekers en sport. 11.30-12.30: Inspreken bij de ge meenteraad (raadzaal). 10.30-15.00: Presentatie politieke partijen (kamers wethouders) 10.45 en 13.00: Christians Jeugd- show in Wilhelminapark. Goochelen, poppentheater, quiz en nog veel meer. 10.30-15.00: Verenigmgsmarkt met 80 vereniging en instellingen in Wilhel- minapark 10.45-14.15: Podium voor raadhuis met demonstraties en muziek. Onder meer dansdemonstraties, Big Band Oegstgeest. operettevereniging. 10.30-15.00: Open huis agrarische school Jelgersmaklmiek. Demonstraties jazzgymnastiek, turnen en handboog- schieten. 10.30-15.00: Diavoorstellingen over geschiedenis Oegstgeest en bouw Haas- wijk in B&W-kamer. WARMOND 11.00-17.00 uur. Open huis in het grondig verbouwde gemeentehuis. Bur gemeester G. van der Wel verricht de opening. Twee ontwikkelaars van bouw locaties in Warmond tonen hun plannen aan de hanjf van maquettes en tekenin gen. De bezoekers kunnen tijdens het open huis alle afdelingen bezoeken. Daar is informatie te krijgen over alles wat met bouwen en wonen samenhangt Architect en aannemer die de verbou wing hebben uitgevoerd presenteren hun bedrijf. Bezoekers van de gemeen tedag kunnen meedoen aan een puzzle, waar als hoofdprijs een verblijf in een bungalowpark aan verbonden is WASSENAAR 10.00-16.00 uur. Activiteiten op het gemeentekantoor en bij de aangrenzen de brandweerkazerne aan de Johan de Wittstraat 45. Burgemeester P.H, Schoute opent de Gemeentedag om 10.00 uur met een korte toespraak. De afdeling groenvoorziening richt een ten toonstelling in over flora en fauna in de woonomgeving. De afdeling milieuzaken laat zien op welke wijze het Wassenaars milieu beschermd wordt. Bouw- en wo ningtoezicht geeft informatie over bouw regelgeving en politie en brandweer ge ven voorlichting over brand- en inbraak preventie. De afdeling welzijn besteedt aandacht aan huisvestingsbeleid en huursubsidie. Openbare werken demon streert bestratingsmethoden en bij pro jectvoorbereiding kunnen bezoekers achter de landmeetapparatuur kruipen. Verder zijn de woningbouwverenigingen vertegenwoordigd en geeft de EWR in formatie. Een smid en een rietdekker demonstreren hun ambacht en er is een excursie naar de nieuwbouw van de Ra bobank/PTT Ook is er een diashow over monumenten m Wassenaar. Voor de kin deren is er een speurtocht, een metsel- wedstrijd en een springkussen. En ten slotte is er livemuziek. De overige gemeenten in de regio doen voor zover bekend mets aan Gemeente dag. voorschoten Het aantal plaat sen in Voorschoten waar honden los mogen rondlopen neemt af. De gemeente heeft besloten op drie plaatsen, waar tot nu toe wel honden los mochten rondlo pen, het aanlijngebod weer in te voeren. Het gaat om de stukken openbaar groen aan de Tjerk Hiddesdreef, de Noortheystraat en de Palestrinalaan. Het veld aan de Noortheystraat (foto) bleek te klein voor loslopende honden. De veldjes aan de Hid desdreef en de Palestrinalaan blijken een belangrijk speelter rein te zijn voor kleine kinderen uit de directe omgeving. Die kin deren ondervinden last van los lopende honden. Volgens de ge meente kunnen hondenbezitters binnen een redelijke afstand van de drie velden plaatsen vinden waar ze hun geliefde viervoeters wel los kunnen laten rondlopen. In de wijk Starrenburg zijn nieuwe loslooplocaties aange wezen. Het gaat om een gedeel te van de bermen langs het Ver zetstrijderspad (niet het trapveld en het nog in te richten speelter rein) en de bermen langs het Koeriersterspad. De gemeente maakt gebruik van markerings- palen om aan te geven waar honden wel en niet los mogen rondlopen. Alle eigenaren van honden zullen bij de eerstvol gende aanslag hondenbelasting de vernieuwde 'Gids voor Voor- schotense hondenbezitters' ont vangen, waarin de uitlaatplaat- sen In kaart zijn gebracht. Infor matie: afdeling groen, tel. 071- 600748. FOTO HOLVAST/MARK LAMfP'. warmond frank buurman De Ondernemersvereniging Warmond (OVW) houdt samen met de gemeente op woensdag 5 oktober een bijeenkomst over het economisch beleidsplan voor de gemeente Warmond. Plaats van handeling is Boerderij Meerrust aan de Dorpsstraat 5 in Warmond. De vergadering is in principe bedoeld voor de ondernemers, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Aanvang 20.00 uur. Warmond kampt met een teruglopend voorzie ningenaanbod. Winkels en horecabedrijven ver dwijnen omdat er niet voldoende omzet kan wor den gedraaid. Omdat er geen grootschalige wo ningbouw in Warmond is gepland en het inwo nertal waarschijnlijk nauwelijks zal groeien is te verwachten dat er steeds minder voorzieningen zullen komen. Daar staat tegenover dat Warmond een belangrijke recreatiegemeente is en dat in de zomer vele recreanten op Warmonds grondge bied verblijven. Volgens de OVW is het noodzake lijk maatregelen te nemen om de in het centrum gevestigde bedrijven beter te laten profiteren van de extra koopkracht van de recreanten. De OVW heeft onlangs het Adviesbureau RBOI uit Rotterdam opdracht gegeven om een econo misch beleidsplan samen te stellen. De gemeente en de Kamer van Koophandel werken hieraan mee. Onder de Warmondse ondernemers wordt een enquête gehouden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13