Akkoord sociaal plan SoW-kerk Kerk Samenleving Cliënten Riagg zien verband tussen geloof en hulpvraag Dikke onvoldoende IKV Bisdom Rotterdam herdenkt Symposium bij honderdste geboortedag hervormd theoloog en predikant heilige diaken Laurentius Miskotte in Leiden geëerd als brug tussen cultuur en theologie VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 erlt'g KORTWEG Cantatedienst In de Hooglandse Kerk wordt zondagavond (25 september) Cantate 47 van J.S. Bach ten gehore gebracht. De muzika le invulling wordt verzorgd door het Leids Vocaal En semble, onder leiding van Theo Goedhart. Het koor wordt begeleid door het Leids Barok Ensemble en het orgel wordt bespeeld door Michiel Ras. De solisten tij dens deze cantate zijn so praan Renate Arends en bari ton Theo Goedhart. Voor ganger is dominee A. Alblas. De cantatedienst begint om 19.00 uur, de toegang is gra tis. Samenzangavond Organist Peter Wildeman verleent morgenavond zijn medewerking aan een sa-- mcnzangavond in de Chris telijke Gereformeerde Kerk aan de Veldhorststraat in Lis- se. Behalve voor zang is er in het programma ruimte inge last voor orgelimprovisatie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Wel wordt er aan de uitgang een collecte gehou den om de onkosten te be strijden. Moker I let radioprogramma Moker, het media-o van Kerken in Rijnland t Bollenstreek, zendt op woensdag 28 september een portret van de koster van de Hooglandse Kerk uit. Het programma wordt op zon dagavond 2 oktober her haald. De overdenking in dit programma is van A.van der Meijden uit Leiden. Moker zendt op woensdagen uit van 16.30 tot 17.00 uur en op zondag van 19.00 tot 19.30 uur. liet programma is te ontvangen op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Rituelen De jaarlijkse conferentie van de Vereniging van Predikan ten van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft dit jaar als thema 'Rituelen; het heil vieren'. Rituelen ne men zowel in de liturgie als in het pastoraat een steeds belangrijker plaats in. Het onderwerp wordt ingeleid door dr. N. longsma-Tiele- man, godsdienstpsychologe en docent aan de Rijksuni versiteit in Groningen. De conferentie wordt gehouden op dinsdag 11 oktober van 10.00 tot 16.00 uur in De Schakel, Oranjelaan 10 in Nijkerk. Belangstellenden kunnen zich opgeven door 25 gulden te storen op post rekening 384700 t.n.v. pen ningmeester Vereniging van Predikanten van de Gerefor meerde Kerken in Neder land, met vermelding van '11 oktober'. Kerk en Vrede Het 70-jarig jubileum van de organistie 'Kerk en Vrede' wordt onder meer gevierd met de uitgave van het boek 'Voettocht naai Vrede'. De auteur is drs. H.J. Zeldenrust, die ingaat op de actuele vra gen rondom oorlog en ge weld. Zijn uitgangspunt is steeds 'de grondkeuze voor de slachtoffers van het ge weld'. Het boek levert een bijdrage aan de discussie in kerken en vredesbewegin gen. Het eerste exemplaar van deze uitgave wordt ko mende maandag (26 septem ber) aangeboden aan minis ter J. Pronk van ontwikke lingssamenwerking. Dat ge beurt tijdens een bijeen komst in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. Het boek wordt uitgegeven door uitgeverij Narratio in Gorinchem. Bijna de helft van de cliënten van de Riagg in Almelo ziet een verband (zowel positief als ne gatief) tussen haar geloof en de problemen waarmee zij naar de hulpverleningsinstantie is ge stapt. Protestanten ervaren meer dan katholieken steun aan hun geloof. Dat blijkt uit een onderzoek van B. Eikelboom- Bouwers van de Rijksuniversi teit Limburg naar de visie van cliënten in Almelo op de rol van het geloof binnen de Riagg (am bulante. geestelijke gezond heidszorg). Van de ondervraagden zegt 85 procent een geloof aan te hangen. In soortgelijke onder zoeken in Heerlen en Zwolle bleek dat respectievelijk 92 en 74 procent. Voor 49 procent van de cliënten in Almelo speelt het geloof een rol in de problemen. In Heerlen en Zwolle geldt dit voor 40 procent. Het verband dat de cliënten in Almelo tussen hun geloof en hun problematiek zien. kan zo wel positief als negatief zijn: hun problemen kunnen voort komen uit hun geloof of kunnen een versterkende rol spelen, maar zij kunnen van hun le vensbeschouwing ook juist steun ondervinden. Met meer dan de helft van de cliënten voor wie er een ver band bestaat tussen geloof en problemen, is hierover doorge praat. Toch is 40 procent onte vreden over de plek die het ge loof in de therapie krijgt. Dat geldt voor eenzelfde percentage cliënten in Heerlen en Zwolle. SCHEVENINGEN ANP Slechts 16 procent van de Ne derlandse bevolking kent het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Deze groep geeft de or ganisatie een heel laag waar deringscijfer: een 3,3. Dat blijkt uit een enquête van het marktonderzoeksbureau ME- DIAD, die werd gepresenteerd op een studiedag over de fi nanciering van het vredeswerk van het IKV in het Kurhaus te Scheveningen. Het IKV geniet de meeste bekendheid onder protestan ten. Zij waarderen de organi satie ook iets hoger (4,4) dan rooms-katholieken en niet- kerkelijken (2,8). Een vergelijk bare organisatie als de Stich ting Oecumenische Hulp, die even onbekend is als hel IKV, krijgt van de Nederlanders een veel hoger cijfer: een 6,9. Dat komt volgens Mient Jan Faber. secretaris van het IKV. omdat deze organisatie onschuldige noodhulp verstrekt, terwijl het IKV controversiële politieke uitspraken doet. Een op de twintig onder vraagden zegt het IKV te willen ondersteunen, maar dat bete kent nog niet dat zij dat daad werkelijk zullen doen. FOTO ARCHIEF Eén van de landelijke bureaus van de Nederlandse Hervormde Kerk (het Zendingshuis) is gevestigd aan de Leidsestraatweg in Oegstgeest. De drie Samen op Weg-kerken en de CNV-bond CFO hebben een akkoord bereikt over een sociaal plan voor de ruim 600 medewerkers in landelijke dienst. Het plan moet de nadelige gevolgen van de aanstaande fusie van de kerken opvangen. len en dat de bestaande rechts positie zoveel mogelijk gegaran- IJitgangspunt bij de onderhan- deerd wordt. De werknemers delingen was dat er geen ge- zijn zeer content met het resul- dwongen ontslagen mogen val- taat. „Het is een goed, degelijk stuk", zegt G. Rooker van de centrale ondernemingsraad van de Hervormde Kerk. „Het is in deze tijd toch iets buitenge woons dat er geen gedwongen ontslagen vallen." De overeenkomst bevat bepa lingen voor om- en bijscholing en een tegemoetkoming in woonlasten en reiskosten. Een groot deel van de werknemers zal moeten verhuizen. De lan delijke bureaus in Leusden, Leidschendam, Oegstgeest en Driebergen moeten plaats ma ken voor één nieuwe locatie. Nadat eerder dit jaar een po ging mislukte om in Utrecht een gebouw te bemachtigen, is nog onbekend w^ar dit kantoor zal verrijzen. De Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evange lisch-Lutherse Kerk zijn sinds 1986 'in staat van hereniging'. Zij regelen sindsdien vele zaken gezamenlijk. Vanaf begin 1996 moeten de landelijke apparaten worden samengevoegd. De drie kerken tellen op dit moment ge zamenlijk 3,2 miljoen leden en hebben ongeveer 3000 predi kanten in dienst. Het bisdom Rotterdam houdt morgen de jaarlijkse herdenking van de heilige diaken Lauren tius, de patroon van de stad en het bisdom Rotterdam. Dat ge beurt tijdens een bijeenkomst in de kleine zaal van De Doelen aan het Kruisplein in Rotter dam, van 09.30 tot 14.30 uur. De viering van de Laurentius- dag betekent sinds enkele jaren ook de 'opening' van een nieu we werkjaar voor de medewer kers van het bisdom, de de kenaten en de parochies. Als thema voor deze dag is gekozen voor de wapenspreuk van de bisschop 'Collabora Evangelio', een uitnodiging om samen te werken voor het evangelie. Bisschop A.H. van Luyn zal morgen onder meer vertellen over zijn kennismakinigsge- sprekken in het bisdom, zijn eerste ervaringen en indrukken. De Cantorij van de Kathedrale Kerk verzorgt een concert en dr. H. Witte, universitair docent dogmatische theologie, houdt een inleiding. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Streekgemeente Fries- lands-End J. Dijkstra te Drachten; te Apeldoorn W.F. Stoel, predikant voor buitengewone werkzaamhedenducht- machtpredikant). wonende te Apel- Aangenomen: naar Woerden: H. Mar kus te Noordeloos, die bedankte voor Bedankt voor Nijkerkerveen: H. Wes terhout te Zeist; voor Genemuiden: L.W Ch. Ruijgrok te Middelharnis; voor Hendrik-ldo-Ambacht (wijkge- meente Elim): G.C. de Jong te Slie GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Aagtekerke: W. Harinck te Kapelle-Biezelinge. De geestelijke erfenis van de hervormde theoloog dr. K.H. Miskotte is honderd jaar na diens geboorte 'nog volop actu eel'. Daarom houden.zijn volge lingen morgen in Leiden een symposium over deze weten schapper die als 'brug tussen cultuur en theologie' te boek staat. De bijeenkomst is het hoogte punt van de activiteiten wan de Miskotte Stichting dit jaar. De stichting houdt zich bezig met het toegankelijk maken van het niet eenvoudige werk van de theoloog. Miskotte werd op 23 september 1894 geboren. Hij overleed in 1976. Eerder dan vele anderen on derkende Miskotte het 'moder ne heidendom' in het natio- naal-socialisme en fascisme. Baanbrekend was tevens zijn aandacht voor het jodendom, ook in zijn moderne gestalte, al dus voorzitter dr. D. Monshou- wer van de stichting. Literatuur Monshouwer wijst op de grote aandacht van Miskotte voor de cultuur van zijn tijd. De theo loog hechtte veel waarde aan het oordeel van kunstenaars. Die verwoorden, verklanken en verbeelden volgens hem de toe komstverwachting. Hij hield zich intensief bezig met muziek, beeldende kunst en literatuur en probeerde cultuuruitingen in zijn theologisch werk te verwer ken. Het is volgens Monshouwer niet toevallig dat Miskotte een belangrijke rol speelde bij de totstandkoming van de nieuwe psalmberijming en het Lied boek voor de kerken. Ook heeft hij met boeken als 'Bijbels ABC' en 'De weg van het gebed' veel bijgedragen aan de vorming en toerusting van gemeenteleden. Tijdens het symposium staat de veelzijdigheid van de theoloog centraal. Miskotte was hervormd pre dikant in Kortgene, Meppel, Haarlem en Amsterdam. Van 1945 tot 1959 was hij kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversi teit Leiden. In bijna al deze plaatsen wordt dit jaar aan dacht besteed aan zijn werk. Ook is een prijsvraag uitge schreven over de betekenis van Miskotte voor kerk, maatschap pij of cultuur. De auteur vafi de beste verhandeling wordt be loond met 7500 gulden. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON l'K B6R-EID M'JN PLENDOOi OOK altijd voor onJdlr het <semar V/AM EFN SiGAAR HET HELPT" ME OM HELDERHEID TE KRi)É>ESt NATUURLIJK Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, C.P Arnold (adj).J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN RD Paauw, tel dag 9 30- 071-356215. of per post. Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82.2321 BMl 'elefoon071-356356 5RES: 54,2300 AB Leiden 071-323508 ten 071-323508 POSTADRES Postbus 5 TELEFAX ctie071-3 85.55 84,55 329.30 I 328.30 KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij; 18 00-19 30uur, zat. 10 00-12.00 uur Tel 071-143241 HET WEER Warmtetransport Voor een warmtegolf in deze tijd van het jaar is meer nodig dan en kel zonneschijn. Daar hadden we gisteren geen gebrek aan, maar het werd toch nergens warmer dan on geveer 18 graden, een normale waarde voor medio september. De zon had veel werk te verzetten, want in de voorafgaande heldere nacht was het flink afgekoeld met vorming van mist, die eerst moest worden weggebrand. Ook hogerop in de atmosfeer was het nog niet erg warm; op 1500 meter heerste een temperatuur van 5 graden. Daar komt vandaag en morgen on geveer 10 graden bij; het gevolg van een grootschalig warmtetrans port uit het Middellandse Zeege bied. De zon, natuurlijk veel min der krachtig dan tijdens de hoogzo- mer, hoeft bij die warme boven lucht slechts een dunne koude laag aan de grond 'op te ruimen'. In deze fase van het jaar kunnen zomerse temperaturen eigenlijk al leen voorkomen als de lucht be hoorlijk is voorverwarmd. Later in het najaar lukt dat steeds moeilij ker. Ook bij zeer warme bovenlucht koelt het in de lange nachten of meestal flink af Er ontstaat daij r een inversie; een dunne koude blijft aan de grond plakken e zwakke instraling van de zon dag is niet meer bij machte doo|z laag mist of laaghangende bewi c king heen te breken. Zomerse ti gi peraturen kunnen nog tot rond I s oktober voorkomen. De hoogste temperaturen, die eind septeml |j( in Nederland zijn waargenomer liggen nog tegen 30 graden Zover komt het nu niet, al kunn er morgen plaatsen in het zuid van het land een zomerse dag meer dan 25 graden noteren, li loop van het weekeinde neemt kans op een regen- of onweersb wat toe, maar dat zal het se beeld niet echt kunnen verst ren. De meeste buien, behorem bij een depressie boven de Golf Biscaje, hebben hun lading al lost boven Midden- en Zuid-Fra rijk. Er komt geleidelijk wel bewolking; overdag wordt het ie minder warm. Vanaf maandag koudere Atlantische lucht terrei Er gaan dan meer buien vallen de temperatuur zakt weer benei 20 graden HET WEER IN EUROPA rond 19 graden, in geveer 14 graden Oenemarken: Overwegend nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur van ongeveer 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke perioden met zon. Morgen in zuiden toenemende bewolking op regen. Middagtemperatui graden in Sthotland en 21 graden zuidoosten van Engeland. droog Middagtempei Noord-en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en ir de zuidelijke en westelijke departemen ten een enkele regen- of onweersbui Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, langs rond 20 graden. Portugal: mogelijk plaatselijk regen, }k onweer. Middagtempera tuur tussen 20 en 24 graden, morgen in Nu en dan wat zon, ook wolkenvelden en enkele buien. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Spanje: Vandaag veranderlijk bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, aan de Costa Brava en Costa Dorada mogelijk erg veel neerslag. Morgen overwegend droog en meer zon, maar in het noordwesten veel regen en kans op storm. Vandaag maxi ma ongeveer 18, aan de Costa's in het oosten en zuiden rorid 23 graden. Mor gen stijging van temperatuur. Canarische Eilanden: ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.28 Zon onder 1! Maanop 21.20 Maanonderl2 Waterstanden Katwijk Hoogwater 06.39 18.48 Laag water 02.46 14.51 Weerrapporten 22 september 20 u Aan i wellicht e zijde c 25 graden Zuid-Frankrijk: Af en toe zon, maar ook enkele forse re gen- en onweersbuien die plaatselijk erg veel neerslag achterlaten, met name vandaag. Aan de Middellandse-Zeekust vooral vandaag kans op storm, ook el ders veel wind. Middagtemperatuur on geveer 26 graden, in het westen vooral Mallorca en Ibiza: Vandaag enkele zware regen- en on weersbuien en in de ochtend mogelijk veel wind. Morgen meer zon en Waar schijnlijk droog. Vandaag afkoeling, morgen middagtemperatuur rond 27 Zonnig, in het uiterste noordwesten kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 graden, in Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur geveer 26, landinwaarts ro den. Op de Egeïsche Zee wa se noordehwind. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuk Cyprus droog en vrij zonnig. Middagtem peratuur ongeveer 30 graden, Dardanellen enkele graden lager Duitsland: Flink zonnig en w Vandaag mogelijk in het westen enkele wolkenvelden Middagtemperatuur van 21 graden in het noorden tot 30 plaat selijk in het zuiden. Zwitserland: Perioden met zon en overwegend droog. 30 gra- Mall«rca reBen op s op e regen- of king Middagtemperatuur tuss Oostenrijk: Enkele wolkenvelden, m Stockholm onbew. Los Angeles half Dew 22 18 29 20 21 17

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12