Leiden f Verhuizing ambtenaren weer miljoen duurder Experiment moet buurt leefbaarder maken Noorderkring niet op stadsverwarming -1 RUPAG 23 SEPTEMBER 1994 11 HENNYVAN ECMOND. 071 -356414, PLV CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356-J29 Magische grens A q Oegstgeest verwacht over I J twee jaar de magische grens van 20.000 inwoners te passeren. Zonder woningbouw in de Broek- en Simontjespolder. Speedboten A C De gemeente Alkemade I D streeft ernaar om het aantal snelle boten en waterscooters op de Braassemermeer te beperken. Afvaltransport De Proav krijgt vooralsnog I geen toestemming van het ministerie van Vrom om een deel van het afval te exporteren. \aad wil niet praten over gemeentelijke herhuisvesting )e tegenvaller bij de herhuisvesting van Leidse gemeen- e-ambtenaren is weer een miljoen duurder en inmiddels pgelopen tot bijna acht miljoen gulden. Maar de com- lissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening wenste gisteravond niet over te praten. De kerntakendiscussie ie de gemeente nu voert zou weieens kunnen leiden tot ergaande bezuinigingen op onderdelen van het ge- leentelijk apparaat, veronderstelden D66, PvdA en iroen Links. Én dan kan het hele herhuisvestingsplan reer in de vuilnisbak. rapport te komen. En ik vind dat we erover moeten praten, Wethouder T. van Rij (PvdA) want je eigen huisvesting is po-# las niet erg gelukkig met de litiek gezien een van de meest pstelling van zijn commissie, controversiële onderwerpen. Ik heb de ambtenaren juist on- Kijk maar eens naar alle 'stad- er druk gezet om snel met een huisschandalen' in het land." j jden aap rietveld Het plan is erop gericht de verschillende onderdelen van de gemeente minder verspreid over de stad te huisvesten. Het voorziet onder meer in een uit breiding van het Stadsbouwhuis en het bureau van de sociale dienst. De drie partijen lieten zich door Van Rij niet vermurwen. ,,We hebben volgende week in de gemeenteraad een takendis cussie en dan kan dit plan mis schien op de helling", zei A. Pechtold van D66. ,,Je kunt hier met goed fatsoen niet over pra ten voor we die takendiscussie achter de mg hebben", zei zijn partijgenoot VV. Egels. Van Rij kaatste de bal terug. „Je kunt met goed fatsoen niet wachten met het beter huisves ten van onze medewerkers. De kerntakendiscussie zal daar niets aan veranderen. Wij zullen nu spel een compleet plan op tafel leggen, met een financie- ringsvoorstel erbij. Als u nu bang bent uw vingers eraan te branden wordt u straks voor voldongen feiten geplaatst. Meepraten over de richting kan dan niet meer." De wethouder kon het pleit echter niet winnen. En toen be sloot hij dan maar de zonnige kant van de opstelling van de commissie te zien. „Zo zijn we in elk geval gauw klaar Van avond." Voorbijganger grijpt dief leiden Een toevallige voorbijganger heeft gistermiddag in de Kabeljauwsteeg in Leiden een 16-jarige fietsendief uit Voorscho ten gepakt en overgedragen aan de politie. De man, een 27-jari- Leidenaar, zag de jongen staan schoppen tegen het slot van een fiets en greep resoluut in. Inmiddels had een andere getuige de politie gebeld. De jongen bekende tegenover dat hij de fiets wilde stelen omdat hij geen vervoer had naar Voorschoten. Paar telefoneert zonder te betalen leiden Voor 2000 gulden telefoneren zonder te betalen. Dat presteerde een echtpaar van onbekende afkomst, dat vanaf 16 september tijdelijk onderdak had gekregen in een hotel aan de Boommarkt in Leiden. Het stel vertrok gisteren met stille trom zonder de telefoonrekening te betalen. De politie zoekt de zaak verder uit. Man dringt boot binnen leiden Een 28-jarige Katwijker is gisteravond door de politie uit een boot gehaald, die in het water van de Schelpenkade in Lei- den lag. Voorbijgangers hadden de man in het water zien lopen om bij de boot te komen. Toen de politie aankwam, zat hij in de kajuit met een paar lege flessen om zich heen. Het is niet be kend of de man de boot wilde stelen of alleen lijdelijk onderdak, zocht. Hij was binnengekomen door de toegangsdeur van de schuit te forceren. Actie bij AH voor biologisch vlees leiden De Stichting Lekker Dier en de Vereniging Milieudefensie houden morgen van 12-14 uur een handtekeningenactie bij Albert Heijn aan de Hooigracht in Leiden. Ze willen dat de supermarkt ook bio logisch vlees verkoopt, dat zowel dier- als milieuvriendelijk gepro duceerd wordt. AH verkoopt al scharrelvlees en vleesvervangende produkten. Volgens de actievoerders kan het nog beter. leiden aad rietveld Jaar cel voor inbreker met mes )e 31-jarige verslaafde Leide- ïaar die op 5 juni na een mis- ukte inbraakpoging in een stu- lentenhuis aan het Rapenburg wee mannen met een mes be- Ireigde, moet een jaar de cel in. )e Haagse rechtbank volgde net dat vonnis de eis die de of- icier van justitie twee weken geleden deed. De man werd bij de inbraak overmeesterd door twee bewoners van het studen tenhuis. Daarop haalde hij een mes tevoorschijn en bedreigde het tweetal. En vooral dat laatste was voor de officier van justitie twee we ken geleden aanleiding om een zware straf te eisen. Woningbouwvereniging Zijl en Vliet heeft moeten afzien van het plan om verpleeghuis Noor derkring aan de Willem de Zwij gerlaan en de 64 zorgwoningen ernaast aan te sluiten op de stadsverwarming. Dat vertelde directeur K. Noort van Zijl en Vliet gisteravond in de commis sie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De EWR vindt dat er te veel risico's kle ven aan de investering. Wet houder T. van Rij (PvdA) zegde toe, dat hij zal proberen het energiebedrijf op andere ge dachten te brengen. Noort vindt het jammer, dat de EWR niet méégaat in het plan om ver pleeghuis en zorgwoningen aan te sluiten op stadsverwarming. Een van de uitgangspunten bij de bouw van het zorgcentrum was milieuvriendelijk bouwen. En de blokverwarming die Zijl en Vliet nu wil toepassen is dat niet. „Een minpuntje", zei Noort. De EWR zou wel willen meegaan met het plan, als er absolute zekerheid bestond dat het verpleeghuis er ook echt komt. Maar daar vertrouwt het energiebedrijf niet op. En aan sluiten van de 64 zorgwoningen op de stadsverwarming zou niet rendabel zijn. „De EWR durft het niet aan",- zei Noort. „Ik ga daar met de EWR over praten", beloofde Van Rij. Groen'Links had wel reden om tevreden te zijn over het bouwplan dat Zijl en Vliet gisteravond presenteer de. In een van de drie flats met zorgwoningen, waar allemaal 65-plussers komen te wonen, komt ruimte voor een kinder dagverblijf. Groen Links had daar in een motie in de ge meenteraad om gevraagd. De partij wil er de levendigheid in het ouderencomplex mee be vorderen. leiden De Leidse Professoren- buurt staat vol met staken. Van de dertig jonge boompjes die dit voorjaar in opdracht van de ge meente werden geplant, zijn nog slechts kale stammetjes van anderhalve meter over. In te genstelling tot wat buurtbewo ners vermoeden, is hier geen vandaal aan het werk geweest ir heeft de gemeente zelf de jonge aanplant een kopje kleiner gemaakt. De boompjes waren, op een en kele uitzondering na, dood, zegt ambtenaar M. Kuzee, hoofd van het buurtbeheer in de Professo- renwijk. „De hete zomer was fa taal. Óndanks het feit dat we met gigantische hoeveelheden water hebben gesproeid." De schade voor de gemeente be draagt enkele tientjes per boom. Achteraf denkt Kuzee dat het beter was geweest de boompjes in het najaar inplaats van in het voorjaar te planten. Dan hadden ze meer tijd gehad om wortels te maken en hadden ze de droogte wellicht overleefd. „Het was ook de bedoeling om ze vo rig najaar neer te zetten. Maar de inspraakprocedures hebben meer tijd in beslag genomen dan was verwacht." De gemeente heeft de boom pjes afgezaagd om te voorko men dat straks ook de gezonde bomen uit de grond worden ge rukt. Met het vallen der blade ren is het verschil tussen gezon de en dode bomen immers slecht zichtbaar. Want het is wel de bedoeling de Professoren- buurt van nieuwe bomen te voorzien, verzekert Kuzee. Die worden dan in het najaar ge plant. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS TIJGER Leiden krijgt zijn eerste, echte volksraadpleging. I loewel nog niet alles in kannen en kruiken is, ben ik ervan over tuigd dat het gebeurt. Burgemeester en wethouders hebben de eerste 1500 handtekeningen voor het referendum geac cepteerd. Nog 3000 en het behoud van het achterstuk van het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk wordt aan den volke voorgelegd. Heel formeel gesproken kan de gemeenteraad na het bin nenhalen van die 3000 handtekeningen nog beslissen dat er geen referendum komt. Dat zou dan hij de beesten afzijn. Je laat een handjevol mensen niet een maand lang ploete ren om 3000 handtekeningen binnen te halen om ze vervol gens mee te delen dat het feest niet doorgaat. Dat hadden B en W dan maar moeten zeggen, direct na het overhandigen van de eerste 1500 handtekeningen. De verdere actie voor een referendum betreft overigens al leen het Invalidenhuis. De brede discussie - moet Lelden doorgaan met het volbouwen van lege plekken in de stad? - komt er vooralsnog niet, althans niet via een volksraadple ging. B en W hebben vastgesteld dat voor dat doel onvol doende handtekeningen zijn binnengehaald. De meeste mensen hebben alleen getekend 'voor' het Invalidenhuis. Een referendum dus. Dat betekent dat wellicht nog dit jaar de kiezers naar de stembus moeten om hun mening te ge ven over het behoud van een deel van het Invalidenhuis, le der voor zich zal moeten wegen wat de voor- en nadelen zijn. De uitslag is trouwens raadgevend. Uiteindelijk beslist de gemeenteraad. Van belang is in elk geval dat de referendumverordening werkt, ook voor initiatieven die niet door de politiek zijn ge regisseerd. De verordening is geen papieren tijger. Hoewel aanvankelijk vanuit de politiek hevig verzet kwam tegen de plannen voor een referendum, is de actie vanuit de bevol king toch serieus genomen. En Leiden heeft de smaak meteen goed te pakken nu voor het openhouden van de buitenbaden eveneens een volksraadpleging wordt voorbe reid. Besluiten om het Invalidenhuis en de bui tenbaden in stand te houden staan nooit op zichzelf. Gezien de fi nanciële positie van de gemeente Leiden - er moet 18 miljoen bezui nigd worden - betekent de keus voor het behoud van het ene. mischien wel letterlijk de afbraak van wat anders. In dat geval kunnen verschil lende actiegroepen nog weieens tegen over el kaar komen te staan. Kledingbeurs Buurthuis Op Eigen Wieken houdt vandaag en morgen een kledingbeurs aan het Valkenpad 3 in de Merenwijk. Het gaal om gebruikte winterkleding. Van avond tussen 19 en 21 uur kan de kleding worden ingeleverd. De verkoop is zaterdag van 10- 12 uur. Voor meer informatie: Tel 071-212893. Protest tegen installatie CD-raadslid De Anti Fascistische Aktie (AFA) Leiden protesteert op dinsdag 27 september op het Stadhuisplein tegen de in stallatie van de Centrum De mocraat D. Meijer in de ge meenteraad. Vanaf zeven uur zullen sprekers van verschil lende organisaties hun onge noegen over de Centrum De mocraten kenbaar maken. Meijer was volgens de ac tievoerders lid van de Volks unie van Joop Glimmerveen, die aan het begin van de ja ren tachtig verboden werd vanwege het fascistische ka rakter. Bovendien, zo stelt de AFA, woont Meijer niet in Leiden wat wel een vereiste is voor een gemeenteraads lid. Hij heeft een kamer ge huurd aan de Oude Singel en staat ingeschreven in het persoonsregister, op deze manier wordt Meijer toch toegelaten tot de raad. De actiegroep AFA heeft al eerder van zich laten horen. Tijdens de installatie van de twee gekozen CD-raadsleden H. Otto en A. Ter Aar in maart verstoorde de AFA de raadsvergadering. En ook bij de installatie van F. Hoog- eveen, de opvolger van de spoedig vertrokken Ter Haar. was de AFA met spandoeken aanwezig. Meijer vult de plek op van de inmiddels ook opgestapte Otto. Hij stond trouwens als laatste op de kandidatenlijst, maar omdat de andere kan didaten niet voor benoeming in aanmerking wilden komen wordt hij toch geïnstalleerd. Stukje 'Kooials proefgebied leiden annet van aarsen De bewoners van de Kooi zou den zich er mateloos aan erge ren. Zwerfvuil op straat, onkruid huizenhoog en hondepoep op de grasveldjes. „Maar als we naar de gemeente bellen, ge beurt er niet snel iets", zegt A.H. Pesant. Hij is sinds kort straat contact-persoon, een nieuw fe nomeen dat past binnen een even nieuw experiment. Binnen een blok woningen - begrensd door Zijloever, de La ge Rijndijk, Sumatrastraat en Ja- vastraat - is coördinator Corrie Bink van buurthuis de Mirt- Honken op zoek gegaan naar vier bewoners, die als buurtcon- tact-per$oon willen optreden. De vier zijn met een vragenlijst onder de arm in de buurt op zoek gegaan .naar hinderlijke problemen. Het proefgebied heeft van alles wat. oude hui zen, nieuwbouw, wat groen voorzieningen. „We horen in het buurthuis veel mensen erover klagen, dat de buurt zo zou verloederen", aldus Bink. „Maar bellen met de gemeente doen ze niet meer. Ze hebben het idee dat er toch niets gedaan wordt. Met de in ventarisatielijsten van de buurt- contact-personen stappen we nu binnenkort naar de verant woordelijke instanties en het is de bedoeling dat we dan duide lijke afspraken maken. Dat we terug kunnen gaan met de me dedeling dat een probleem voor die en die datum is verholpen of dat er niets aan gedaan kan worden om die en die reden." Het experiment in de Kooi heeft inmiddels navolging ge kregen in de wijken Groenoord en Noorderkwartier waar ook blokken woniqgen tot proefge- - 'v'>. M' De Voorstraat in De Kooi is ook onderdeel van het proefgebied voor het verbeteren van de leefomgeving. De bewoners zouden zich ergeren aan het onkruid op straat. foto hielco kuipers bied zijn gebombardeerd. Op termijn is het de bedoeling dat in heel Leiden-Noord straatcon tact-personen worden gezocht. „We willen dat de mensen meer betrokken raken bij hun buurt en dat problemen sneller wor den opgelost", aldus Bink. Ze is ervan geschrokken dat het haar veel .moeite kostte om vier mensen te vinden voor de func tie straatcontact-persoon. „Ik kreeg veel reacties in de zin van 'oh nee, daar doe ik niet aan mee. Ze beloven ons altijd koei en met gouden horens maar er gebeurt nooit wat. Aan de ene kant kunnen we met de vinger naar de gemeente wijzën, aan de andere kant is het ook een beetje de verantwoordelijkheid van de buurt. Een mentaliteits kwestie. Sommige bewoners gooien hun afval naast de con tainers, of laten hun honden uit op die plekken waar je geen hondepoep wilt zien. Aan beide kanten moet er wat verande ren." Pesant - een van de vier be woners die aan het experiment deelnemen - had niet zo veel moeite om met een lijst erger nissen op de proppen te komen. „De problemen zitten hem vooral in het sle' ht schoonhou den van de huurt", zegt de man, die in 1941 vanuit Rotterdam naar Leiden-Noord verhuisde. „Zwerfvuil, bijvoorbeeld. Als de wijkcontainers worden geleegd, ruimen ze de troep ernaast niet op. Opgeschoten onkruid, au to's die op de stoepen staan ge parkeerd omdat mensen bang zijn dat hun wagentje op de parkeerplaats even verder op wordt opengebroken. Donkere brandpoorten. En dan is er ook nog eens heel weinig speeltuig voor de kinderen, terwijl er hier toch een boel wonen." Experiment Hij hoopt dat het experiment tot gevolg heeft dat er iets ver andert in de buurt. „Ik merkte zelf altijd dat je talloze keren moest bellen om iets gedaan te krijgen, als ze bij de gemeente al van plan waren om er iets aan te doen. Drie jaar geleden ben ik aan het water komen wo nen, er stond geen hekje langs de kade. Levensgevaarlijk dus met al die kinderen. Ik heb ge lijk gebeld, nog een keer en nog een keer. Maar er moesten eerst vier kinderen in het water vallen en toen is er pas wat aan ge daan. Hekken op de meest ge vaarlijke plaatsen en een red dingsboei aan mijn deur. Nou, die is inmiddels dus gestolen, dat schiet ook niet op." Hij heeft de indruk dat het beter kan maar wil toch niet weg uit de wijk. „De meeste mensen die hier wonen hebben het toch echt naar hun zin. Hun kinderen willen hier ook blijven wonen. De Kooi is gewoon een dorp binnen Leiden. Iedereen kent elkaar. Ik denk dat veel mensen wel willen helpen om de boel hiér eeos te verbete ren." Indoortaptoe in Drie Oktoberhal Nederlandse topkorpsen zijn zaterdag 15 oktober aanwezig op de tweede grote indoortap toe van Leiden in de Drie Okto berhal aan de Smaragdlaan. De organiserende Christelijke Mu ziek- Showband Concordia heeft onder meer DVS uit Kat wijk, showband Irene uil Ede, show- en marchingband Jubal uit Zwolle, show- en drumfanfa re Jong Flora uit Rijsbrug en het llelioform Drents selectie majo retteteam uitgenodigd voor het muziekfestijn. Concordia is zelf ook te be wonderen op de taptoe. Het korps heeft dit jaar al heel wal prijzen binnengesleept en was onlangs te zien op de Duitse te levisie. De muziek- en show band zal op de taptoe marsen, moderne muziek, populaire nummers uit musicals en inter nationaal bekende nummers spelen. De taptoe begint om acht uur. De toegangsprijs bedraagt 7,50 gulden. Kaarten zijn te bestellen bij Toon Kromhout (071 - 219404) of aan de zaal van Con cordia aan de Dmgegracht 61 (071-220817). Vrouw fraudeert: dienstverlening Omdat zij jarenlang ten onrech te een bijstandsuitkering heeft ontvangen is een 36-jarige Leid se veroordeeld tot het verrich ten van 240 uur onbetaalde ar beid. De officier van justitie had twee weken geleden een jaar gevangenisstraf geëist tegen de vrouw, waarvan de helft voor waardelijk. De Leidse verzweeg van 1988 tot 1991, dat zij weer samen woonde met haar ex-man. Daardoor kreeg zij een uitkering waar zij geen recht op had. 'Ier verdediging voerde zij aan, dat haar ex zwaar aan de drank was en zij zonder die uitkering niet voor haar kinderen kon zorgen. Omdat de vrouw ook financieel al zwaar moet boeten voor de bijstandsfraude - zij moet haar netto genoten uitkering bruto terugbetalen en heeft daarmee een schuld van 130.000 gulden - was de officier bereid in te stemmen met het vervangen van de celstraf door dienstverle ning.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11