1 Grens Koreaanse expansie in zicht Weg en wiel Opel Tigra definitief in produktie Anti-lekband uitstekend Lancia breidt Dedra-reeks uit met elegante Station LANCIA DEALERS IA A UIL/* MENKEN LANCIA «f> LANCIA LANCIA <g> 'DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 Na Kia nu ook Daewoo in Nederland op de markt Nog steeds lijken in Zuid- Korea de bomen tot in de hemel te groeien. De ex pansie van de auto-indu strie is verbijsterend. De 'grote drie' Hyundai, Kia en Daewoo hebben fors geïn vesteerd in nieuwe techno logieën. Zowel Hyundai als Daewoo hebben laten we ten in het jaar 2000 min- I stens twee miljoen auto's te zullen produceren. En daarbij wordt grote energie gestoken in nieuwe mark- Voor Kia en Daewoo is Europa een nieuwe markt. Kia is reeds actief in Nederland en Daewoo staat in de startblokken. Is er dan niemand in Korea die twij fels heeft over de onstuitbare opmars van de autoproducen ten? De analist Chong Hwa Jon denkt dat ze niet allemaal zelf standig kunnen overleven. Zuid-Korea is nu al de zesde autoproducent in de wereld en na Japan de grootste in Azië. Een wonderbaarlijke score als men in aanmerking neemt dat de industrialisering in Korea pas in 1960 een aanvang nam. Voordien speelden de boeren stand en de textiel in de handel de hoofdrol. Inmiddels is Korea de grootste scheepsbouwer van de wereld. De immense Hyun- dai-werf in Ulsan heeft een ca paciteit van 60 zeeschepen per jaar. De botenbouwer, die in 1972 aan de kust van Ulsan zijn zaak begon, verwerkt thans per jaar 800.000 ton staal. In de auto-industrie zijn nu acht fabrikanten actief. Daarvan is Hyundai verreweg de mo dernste, maar Daewoo en Kia zijn bezig met een inhaalslag. Bovendien zijn Ssangyong en Samsung in opmars. Chong Hwa Jon, analist van het toonaangevende Koreaanse in stituut Baring Securities Seoul, De door de Italiaanse stilist Bertone ontworpen Espero is volgens de importeur een geheel eigen ontwikkeling van Daewoo. De Nexia is in feite een in licentie gebouwde Kadett. foto Daewoo nuanceert zijn eigen optimis me. De autobranche heeft nog enorme gebieden te ontginnen. Het immense China bijvoor beeld. Ook India kampt met een danig verouderd wagenpark, waar nog in licentie gebouwde Morris Oxfords uit het jaar nul rondrijden. Ooit zal Noord-Korea met zijn "welvarende zuidelijke bloed broeders verenigd worden, zo is de stellige overtuiging van de Zuidkoreanen. Dan ontstaat een enorm afzetgebied voor Zuidkoreaanse auto's. Toch zul len de acht autoproducenten in Korea volgens Jon niet allemaal zelfstandig kunnen blijven. Fu sies zullen volgens hem nood zakelijk blijken. Hyundai's technologische voor sprong zal voor deze fabrikant van levensbelang zijn. Voor Daewoo en Kia ziet het ernaar uit dat zij samenwerking zullen zoeken met andere autoprodu centen. Overigens is Daewoo, net als Hyundai op verschillen de gebieden actief. Ook Daewoo is een belangrijke scheepsbou wer. Bovendien produceert Daewoo Heavy Industries mili tair materieel. Op dit moment rijden de Maleisische blauwhel men in Bosnië met Daewoo pantservoertuigen rond. Jon ziet niettemin toekomstige partners voor zowel Daewoo als voor Kia. In dat kader worden Samsung en Ssangyong ge noemd. De auto-industrie in Korea zit naar onze begrippen wat eigen aardig in elkaar. Ooit gestart met de assemblage van Ford Cortina's en Granada's, Ma zda's en Nissans, komen de Ko- reanen zoetjes aan met eigen ontwerpen op de markt. Nieuw komer Samsung (eigenlijk elek tronicafabrikant) bouwt al Nis san-vrachtwagens in Korea. Jongste activiteit is het aanko pen van oude Nissan-ontwer pen die door de Japanners nooit tot leven zijn gewekt. Zo komt Nissan nog van zijn bedenksels af, die zij zelf niet heeft willen uitbrengen. Het probleem van zowel Kia als Daewoo, beide grote producen ten, is dat op dit moment hun auto's gedateerd zijn. Op de ei- BOEKEN De Onschatbare Klassieker Op de kort geleden in Hilver sum gehouden beurs De On schatbare Klassieker werd de vijfde editie van het gelijknami ge jaarboek ten doop f gehouden. Het stre stellers naar een zo compleet mogelijke uitgave heeft er gezorgd dat het aan bod aan klassieke editie weer flink is uitgebreid. Maar dit keer is het boek niet dikker ge worden en telt zelfs enkele pagi na's minder dan de vorige edi tie. Door een efficiëntere op maak hebben de samenstellers nu vier auto's op een pagina weten te stallen, zonder dat dat ten koste is gegaan van de over zichtelijkheid. Het gewichtige standaardwerk biedt nu plaats aap maar liefst 2.050 afbeeldingen van klassie ke auto's, verdeeld over 656 pa gina's. De opzet van het hand boek is verder ongewijzigd. Iedere pagina toont nu dus vier fotootjes van verschillende ty pes met daarbij een aantal (technische) gegevens en een richtlijn voor de waarde van de betref fende auto. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen drie categorieën: catego rie A geeft de waarde voor auto's in onge- restaureerde staat, maar wel compleet, B geldt voor auto's in redelijke staat en C voor klassiekers in goede staat, maar niet in zoge heten concoursconditie. Die waarden zijn tot stand gekomen in samenwerking met drie beë digde taxateurs. Verder worden in het boekwerk ook de namen en adressen van alle Nederland se merkenclubs vermeld. De Onschatbare Klassieker kost wederom 22,95. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Direct na de fabrieksvakantie is bij de Spaanse Opel-fabriek te Zaragoza de produktie van de Opel Tigra van start gegaan. De compacte Tigra wordt gepre senteerd als een betaalbare sportcoupé, waarmee Opel mikt op de warme belangstelling van iedereen die jong is danwel zich jong voelt. De van de Corsa afgeleide Tigra debuteert begin oktober ii definitieve vorm op de a toonstelling van Parijs. Rond fe bruari volgend jaar zal hij ook in de Nederlandse showrooms staan. Naar verwachting zullen in de resterende vier maanden van dit jaar in Spanje ongeveer 16.000 Tigra's worden gebouwd en in heel 1995 rond de 50.000. Overigens zal de fraaie open versie van de Tigra, die vorig Alkmaar - Amstelveen (A 9) FIETSSTROOK Ter hoogte van Uitgeest. Tussen Velsertunnel en Rottepolderplein, avond en nacht. Tussen Amstelveen en Aalsmeer, avond en nacht. Alkmaar richting Amstelveen (A 9) Ter hoogte van Alkmaar, overdag. Tussen Akersloot en Uitgeest, overdag. Ter hoogte van de Velsertunnel, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen Nieuw-Vennep en Roelofarendsveen, avond en nacht. Velsen - Amsterdam (N 202) Ter hoogte van Buitenhuizen, avond en nacht. Ter hoogte van Spaamwoude, avond en nacht. Amersfoort richting Amsterdam (A 1) Anti-lekban- den vol doen uit stekend, zo concludeert de Consumentenbond na een test van 32 van dergelijke banden. De prijs van zo'n band ligt tussen 30 en 40 gulden. Dat is ongeveer een tientje meer dan een normale band. De anti- lekband is deze meer prijs waard, zo blijkt uit Met de wettelijk verplichte zijreflectie op fietsbanden de test, omdat ergernis is het slecht gesteld. Amsterdam - Utrecht (A 2) Op diverse plaatsen. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Op diverse plaatsen. Den Haag - Utrecht (A 12) i lekke banden o langere tijd achterwege blijft. Honderd procent lekvrij is in de praktijk echter niet mogelijk. Dat bestaat alleen met veel minder comfortabele massieve banden. De anti-lekband gaat net zo lang mee als een gewone band, omdat de beschermende harde laag onzichtbaar verwerkt i: gen te gaan is inmiddels flink afgenomen. De Consumentenbond merkt Ter hoogte van knooppunt Oudenrijn. op dat veel fietsbanden niet zijn zitje voor of achter de voorvork te bevestigen. In het laatste ge val zit het kind tussen stuur en zadel in de rijrichting. Het zitje voldoet aan de Duitse Tüv-vei- ligheidsnormen en kan kinde ren tot 15 kilo vervoeren. Stevi- i karkas en loopvlak. Deze flecterend'. Dat is een witte bies ge beenbeschermers zorgen êr- i de wettelijk v plichte retroreflecterende zij vlakken. Dat materiaal kaatst licht van autolampen in het donker fel terug. Wel hebben deze banden de aanduiding Deri Haag richting Rotterdam (A 13) Ter hoogte van aansluiting A20, avond en nacht. Tussen Zestienhoven en ICeinpolderplein. avond en nacht. Utrecht - Breda (A 27) Op diverse plaatsen. laag verhindert het binnendrin gen van scherpe delen als spij kers en glas. Vrijwel alle fabri kanten maken nu anti-lekban- den, maar de klant kan nog steeds kiezen voor goedkope exemplaren zonder deze voor ziening. De belangstelling voor vloeistof en losse strips van kunststof om lekke banden te- r zwak oplicht in het donker. Retrorefiecterend mate riaal is duurder. Het is te her kennen aan een keurmerk NL in een cirkel, gevolgd door een F en een toelatingsnummer van 3 cijfers. Het blijkt dat fabrikanten de hand lichten met de wettelijke regeling, die ze zelf mogen uit- Korea wil meer buitenlandse auto's De regering van Zuid-Korea verlaagt volgend jaar de invoerta rieven op nieuwe auto's van 10 naar 8 procent. Ook de regi stratiebelasting van 15 procent voor luxe buitenlandse auto's wordt nagenoeg geschrapt en vervangen door een belasting van 2 procent. Daarbij krijgen buitenlandse fabrikanten een betere toegang tot de media. Vorig jaar bedroeg het import aandeel nog geen procent: 1.975 buitenlandse wagens op ruim een miljoen in Korea verkochte auto's. De Koreaanse fabri kanten verscheepten vorig jaar 639.000 voertuigen. uw autoaanbieding accelereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donderdag raak! Bel advertentie-afdeling. to daewoo gen markt in Korea is dat nog geen ramp, maar willen ze op den duur internationaal mee kunnen draaien dan zal er veel geïnvesteerd moeten worden. Daewoo probeert het echter al vast op de Europese markt met zijn Daewoo Cielo en de Dae woo Espero. De eerste is in feite een in licentie gebouwde Opel Kadett, waarvan Daewoo Bene lux de vierdeurs sedan en de drie- en vijfdeurs hatchback in twee motorvarianten (1500 cc met enkele en dubbele boven liggende nokkenas) op de markt zal brengen. De Espero is een door de Itali aanse ontwerper Bertone gesti leerde sedan en volgens de Be- nelux-importeur in spe een ei gen ontwikkeling van Daewoo, zowel technisch als stilistisch. Deze auto is leverbaar met keus uit drie verschillende motoren, een 1.5, een 1.8 en een 2.0 liter. Daewoo Benelux zal die auto's op de aanstaande AutoRAI '95 in Amsterdam laten debuteren in Europa. De Kadett-achtige Cielo gaat hier Nexia heten en zal naar verwachting vanaf 26 mille te koop zijn, de Espero vanaf 30 mille. Het zat al geruime lijd in de pen, maar toch heeft het nog vijf jaar geduurd voor het Itali aanse luxe-broertje van Fiat, Lancia, met een stationwagon in deze serie is gekomen. PORTO CERVO De komst van de Station Wagon valt logischerwijze samen met de eerste face-lift van de sedan, zodat Lancia met een compleet verse reeks het nieuwe model jaar ingaat. De vernieuwing behelst onder meer de toevoeging van een air bag en gordelspanners, stuur bekrachtiging, een nieuw ont werp voor de achterlichten, een grille met verchroomde, hori zontale spijlen en een ver nieuwd dashboard. De Dedra, die destijds de Pris ma kwam aflossen, is een niets zeggende auto, althans, waar het de naam betreft. De Itali aanse fabrikant kiest traditio neel voor Grieks/ Latijnse bena mingen (Prisma, Delta, Ypsilon, Thema) en ook de nieuwste telg krijgt weer zo'n aanduiding, te weten 'K' van Kappa. Maar hoe wel Dedra wel Grieks/Latijn klinkt en volgens de ontwerpers doet denken aan een meetkun dige vorm, betekent het hele maal niets. De auto zelf is allesbehalve nietszeggend. De Dedra is zon der meer een fraai gestyleerde auto met een duidelijk herken bare eigen vorm, waarmee de auto beantwoordt aan het ver langen van steeds meer auto mobilisten zich te onderschei den van de massa. In dat kader is de stationwagon een welkome uitbreiding, want dit type auto wordt, vooral op de grootste afzetmarkten Italië en Duitsland, gezien als een au to met een geheel eigen imago die een bijdrage levert aan ver hoging van de status van zijn ei genaar. Voorheen kozen de ko pers van een stationwagon een dergelijke auto vooral als prak tisch werkpaard. Tegenwoordig spelen styling en comfort een doorslaggevende rol en zijn de extra ruimte en het gebruiksge mak alleen maar mooi meege- Daar komt bij dat de stationwa gon langzamerhand de concur rentie begint te voelen van de zogenoemde 'ruimtewagens' als de Renault Espace en de Chry sler Voyager. Voor de zekerheid heeft de Fiat Groep ook in deze categorie twee wagens uitge bracht: de Fiat Ulysse en de Lancia Z. Deze ruimtewagens zijn samen met de Franse PSA- groep ontwikkeld en als zodanig nauw verwant aan de Citroen Evasion en de Peugeot 806. Al met al was het dus zaak voor Lancia om de Dedra SW aan trekkelijk te maken voor de spe cifieke groep kopers die waarde hecht aan een zekere vorm van status. Maar ook weer niet te veel, want 'aan weinig verkoop en veel imago heb je niets' is de opvatting bij Lancia. Aldus is de Dedra een geraffineerde combi natie van prettig autorijden en een elegant uiterlijk met een licht klassieke uitstraling. Dat de vorm belangrijker was dan het gebruiksgemak uit zich bij voorbeeld in het feit dat de Dedra station minder laadruim te biedt dan de Fiat Tempra SW, een volle neef van de Dedra. Maar er blijft genoeg ruimte over om gebruik van te maken. De in ons land leverbare Dedra- reeks gaat 15 versies omvatten, verdeeld over 8 sedans en 7 sta tions. Hiervoor staan 5 motoren ter beschikking: 1.6. 1.8,2.0 8V, 2.0 16V en 2.0 liter turbodiesel. Er zijn 3 uitrustingsniveaus: I.E, 15 ën IX De prijzen van de Sta tion Wagon, die meteen lever baar is, beginnen bij 41.450 voor de 1.6 I.E. De prijzen van de Dedra sedan worden tegen november bekend als ook deze in ons land op de markt komt. jaar op de autotentoonstelling in Frankfurt schitterde, voorlo pig niet worden gebouwd. De cabrio was volgens Opel slechts een studiemodel en seriepro- duktie is nog niet aan de orde. Kennelijk wil Opel niet al te hard van stapel lopen en eerst kijken hoe de Tigra het gaat doen. Het is niet uitgesloten dat de cabrio-versie in een later sta dium alsnog de band op zal gaan. redactie: Theo van der Kaaij voeren. De Consumen tenbond: „Fabrikanten lappen hiermee argu menten waarmee des tijds de verplichte zij reflectie is ingevoerd (minder verkeersdoden en -gewonden onder fietsers) op een erger lijke manier aan hun laars." Expositie Nederlandse autoindustrie Op het terrein van Ned- Car in het Limburgse Born komt een perma nente tentoonstelling over de geschiedenis van de Nederlandse perso nenauto-industrie. De Europese Commissie en het ministerie van econo mische zaken verlenen fi nanciële steun voor de bouw van de expositie ruimte, het NedCar Evo lution Centre. NedCar stelt hel histo risch bedrijfsarchief en een collectie bijzondere auto's voor onbepaalde tijd ter beschikking. De tentoonstelling is vanaf medio volgend jaar voor het publiek geopend. Brussel en Den Haag ver strekken subsidies om de regio aantrekkelijker te maken voor toeristen. Uw Lancia-dealer voor de bollenstreek. Van Berckelweg 34 - 2203 LB Noordwijk - 01719-19213 Rijksstraatweg 338 2242 AB Wassenaar Telefoon01751-19342 Bouw de zeepkist van de toekomst In het Autotron te Rosmalen wordt van 17 tot en met 23 oktober de Zeepkisten Challenge '94 gehouden. Het is de bedoeling dat met een zelfgebouwde houten zeepkist op rubberen wielen de afstand tussen startpodium en finish zo snel mogelijk wordt afgelegd. Belangstellenden kunnen zich tot 30 september (kosteloos) opge ven en ontvangen dan een uitgebreid informatiepakket. I let adres: Autotron, postbus 142,5240 AC Rosmalen, onder vermelding van Zeepkisten huilerige '94. Een faxje kan ook: 04192 16795. BUK IN HET VERLEDEN Kinderzitje Orion maakt een kin derzitje waarin het kind niet met de neus in de wind maar achterstevoren kan zitten. Het kind zit dan vóór het stuur. Met een klem is het voor dat het kind niet met de beentjes tussen de spaken kan komen en een brede beugel houdt het kind op zijn plaats. De bekleding van het zitje is uit- neembaar en wasbaar. De prijs bedraagt inclusief bevestigings materiaal 124,50. Importeur is The Bike Company Europe in Heemstede. V - -r" L*t - v*« rrlÉafC. 1. Een droomauto die op het verkeerde moment het daglicht zag. Dat gaat zeker op voor deze Bitter CD die in 1973 werd voorgesteld. Het was de tijd van de oliecrisis en er bestond toen uiteraard weinig belangstelling voor een dergelijke kostbare auto met een 230 pk 5.4 liter V8-motor. Deze motor was, net als het chassis van de Bitter, afkomstig uit de Opel Diplomat V8. Toch zijn er van 1974 tot 1977 nog 369 exemplaren van deze 1,10 meter lage coupé gebouwd. foto cm nederlanl

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9