VS treden op bruut geweld tegen Haïti Waarom OHIO Power u gerust 100% garantie geeft. Buitenland Baby Doe vlucht huis uit wegens schulden Angst voor vloedgolven na vulkaanuitbarsting Nieuwe strafwet Duitsland geeft politie meer armslag Mitterrand hinderde berechting Bousquet V-raad versoepelt aantal sancties tegen Serviërs Cel voor vervuilers Mellery Italianen onderzoeken handel in kinder-organen Deense premier blijft ondanks verlies aan de macht _:c NDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 AFP Agcnce France Press* ANP Algcmrrn Nwtoftandl Pcrsbure.iu AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International dee jeilMeer doden bij busongeluk München TWmunchen» Bij het bizarre busongeluk in München zijn dinsdag- I avond mogelijk viermensen om het leven gekomen. Een metro- J tunnel in aanbouw stortte onder het gewicht van het voertuig in. J De lijnbus zakte daardoor in een diep gat. Veel van de ten min- ste 29 gewonden zijn er ernstig aan toe. Een dode is geborgen; Hdrie personen worden nog vermist, maar zijn vermoedelijk dood. de j ik d Moefti wil verbod besnijdenis meisjes »rw 33j cairo De moefti van Egypte, sjeik Mohamed Saved Tantaoui, is voorstander van een wet die besnijdenis van meisjes verbiedt. Voorwaarde is wel dat artsen een dergelijk verbod aanbevelen, zegt hij gisteren in het weekblad Al-Moussaouar. De koran en de islamitische traditie vereisen een dergelijke besnijdenis niet. al dus de hoogste islamitische geestelijke van Egypte. Miljardenhulp van China voor Tibet peking China wil Tibet tot het eind van deze eeuw meer dan tien miljard yuan (zo'n twee miljard gulden) aan ontwikkelings hulp geven om die regio economisch op te krikken. Het hulp plan is onderdeel van China's pogingen om de separatistische beweging in het in de jaren vijftig bezette en geannexeerde Tibet de wind uit de zeilen te nemen. Opheffen van het isolement en economische ontwikkeling zijn daarbij belangrijk. Mogelijk minderheidsregering in Zweden Stockholm De Zweedse premier in spe en leider van de sociaal democraten Ingvar Carlsson, heeft gisteren zijn coalitiebespre kingen met de liberalen afgebroken. De 59-jarige Carlsson wil nu een minderheidsregering vormen van alleen de socialisten. Carlsson won met zijn partij zondag de verkiezingen voor de Riksdag (het Zweedse parlement). Massagraf in Rwanda ontdekt kigali Troepen van de Verenigde Naties hebben in het zuidwes ten van Rwanda opnieuw een plaats ontdekt waar een bloedbad heeft plaatsvonden. De lichamen van vierduizend vermoorde Rwandezen werden aangetroffen, verklaarde een VN-functiona- ris gisteren. Het bloedbad heeft plaatsgevonden tijdens de etni sche slachting die in april begon. Ongeveer de helft van de slachtoffers was begraven in een massagraf. Tussentijdse verkiezingen in Turkije ankara De Turkse premier Qiller van de Partij van het Rechte Pad (DYP), heeft gisteren tussentijdse verkiezingen uitgeroepen voor 4 december. Hierdoor heeft (giller de deur geopend voor een 'eervolle' oplossing van het probleem van zes gedetineerde Koerdische parlementsleden. Het proces van de wegens 'pogin gen tot afscheiding' beschuldigde parlementariërs heeft de be trekkingen met Westerse landen ernstig belast. Bij de verkiezin gen zullen 22 vacante zetels in de Turkse nationale vergadering op het spel staan. Cédras blijft in Haïti, Aristide bedankt Clinton De Amerikaanse bezettingstroepen op Haïti zullen het brute geweld zoals dat maandag en dinsdag door politie en leger van Haïti tegen pro-Aristide demonstranten werd toegepast, niet meer tolereren. President Bill Clin ton heeft gisteren opdracht gegeven om duizend man militaire politie in te zetten die toezicht moeten houden op de Haïtiaanse ordehandhavers. washington hans de bruun correspondent De Haïtiaanse juntaleider Cé- dras zal na zijn aftreden, uiter lijk 15 oktober, in zijn land blij ven wonen. Hij zei dat afgelo pen nacht in een interview met het Amerikaanse TV-station CBS. Volgens Cédras is bij de onderhandelingen over zijn af treden zijn vertrek uit Haïti niet aan de orde geweest. Clinton sprak kort nadat de Haïtiaanse president Aristide voor het eerst de Amerikanen en Clinton had bedankt voor hun pogingen om hem weer aan de macht te brengen. Aristi de heeft scherpe kritiek op het akkoord dat zondag door ex- president Carter met de militai re junta op Haïti is gesloten. Gisteren toonde hij dankbaar heid: ,,De laatste drie dagen is op Haïti het een en ander ge beurd. Operatie Handhaaf De mocratie is vreedzaam begon nen. President Clinton, dat is het resultaat van uw leider- schap. Dank u", zei Aristide. die met veel vlagvertoon werd ont vangen door minister van de fensie William Perry en de chef- defensiestaf generaal John Sha- likashvili. Er werden zelfs 21 sa luutschoten gelost. Aristide is boos omdat de Amerikanen de junta nog vier weken aan het bewind laten en bovendien geweigerd hebben om het leger en de politie te ontwapenen. Daardoor konden deze de afgelopen dagen zo hardhandig optreden tegen de Aristide-aanhangers. Aristide meent dat de Amerikaanse vre desmissie alleen maar kan sla gen als de politie en het leger, die de junta steunen, worden ontwapend. Volgens zijn mede werkers zou dat ook door de VS zijn beloofd, maar is men daar zondag op teruggekomen. De democratisch gekozen president Aristide salueert met aan zijn zijde de Amerikaanse minister Perry (defen sie) en Stafchef van het leger Shalikashvili. foto epa Jean-Claude Duvalier, de voor malige Haïtiaanse dictator be kend als 'Baby Doe' in na volging van zijn vader 'Papa Doe' is uit zijn villa in Cannes verdwenen nadat hij zijn schulden niet meer kon betalen. Een TV-team ontdekte zijn verdwijning toen zij hem wilde interviewen over de situ atie in zijn geboorteland. Hij zou in Parijs zijn. H3j Dé Franse president Francois Mitterrand heeft in 1990 gepro beerd te voorkomen dat zijn vriend René Bousquet zou wor den berecht vanwege het ple- van oorlogsmisdaden. Bousquet was hoofd van de po litie tijdens het Vichy-regime (1940-1944) dat collaboreeerde met nazi-Duitsland. Pierre Arpaillange, van 1988 tot 1990 minister van justitie, zei gisteren in een interview met de Franse krant Libération dat Mitterrand de kwestie- Bousquet verscheidene keren met hem besprak. Mitterrand keerde zich tegen de berechting van de politiechef om de natio nale eenheid niet in gevaar te brengen. Twaalf dagen nadat Arpaillange opdracht had gege- 31 ven het onderzoek naar Bous quet toch te openen werd hij als minister plotseling vervangen. Zijn opvolger liet de zaak ver volgens rusten. Bousquet was verantwoorde lijk voor de deportatie van dui zenden joden naar Duitse con centratiekampen. „Als ik Mitter- rands woorden goed interpre teer, was het zijn bedoeling geen oude misdaden op te rake len die door de collaborateurs tijdens de Duitse bezetting zijn begaan", aldus de ex-minister. Mitterrand verdedigde zijn vriendschap met Bousquet, om dat hij in 1949 door de Franse Hoge Raad was vrijgesproken. De president ontmoette de poli tiechef sinds 1986 niet meer, nadat hij van de ernstige be schuldigingen had vernomen die tegen Bousquet waren inge bracht. bonn peter van nuusenburg correspondent De Duitse politie mag in de strijd tegen de georganiseerde misdaad gebruik maken van de inlichtingendiensten. In op dracht van de politie mag de Duitse BVD voortaan onder meer telefoongesprekken van criminelen met het buitenland afluisteren. De politie moet wel eerst toestemming van een rechter krijgen. De wetsveran dering is er vooral op gericht om extreem-rechtse elementen aan te kunnen pakken. De Bondsdag (het Duitse par lement) nam gisteren met over grote meerderheid het wetsont werp van minister Kanther (bin nenlandse zaken), dat maanden lang inzet is geweest van touw trekken tussen de regeringspar tijen CDU en FDP onderling en de oppositiepartij SPI). De libe rale FDP en de sociaal-demo cratische SDP vonden aanvan kelijk dat de plannen van Kanther te ver gingen. Zij noemden het het inschakelen van de inlichtingendiensten hij de criminaliteitsbestrijding in strijd met de grondwet. Ze gingen echter door de knieën omdat ze tijdens de campagne voor de Bondsdag verkiezingen van 16 oktober niet afgeschilderd wilden wor den als halfhartige verdedigers van wet en orde. new YORK «ap port Moresby De autoriteiten van Papoea Nieuw-Guinea hebben de inwoners van dor pen op het eiland New Britain gewaarschuwd voormogelijke vloedgolven ten gevolge van de vulkaanuitbarsting nabij de havenstad Ra- baul. De dorpelingen in de omgeving van Rabaul kregen de raad een veilig heenkomen te zoe ken zodra zij merken dat de zeespiegel plotse ling lager wordt een voorbode van de ge vreesde getijgolven die dikwijls na een aardbe ving optreden. De vulkaanuitbarstingen kun nen de golven ook veroorzaken omdat zij voortdurend aardschokken teweegbrengen. Wetenschappers meldden dat de vulkani sche activiteit gisteravond in intensiteit was afgenomen, al bleven de maandag uitgebar sten vulkanen Tavurvur en Vulcan dikke zwar te rook en brokstukken de lucht inspuwen en bleef het as regenen op Rabaul. De haven zit verstopt met rommel en drijvend puimsteen en zal wellicht nooit meer dienst kunnen doen. De bij de haven gelegen Vulcan, de grootste van de twee vulkanen, heeft inmiddels vier he vig spuwende kraters gevormd. Gisteren is een eerste vliegtuig aangekomen met voedsel, kleding, tenten en medicijnen voor de rond 30.000 mensen die het getroffen gebied tijdig zijn ontvlucht. Zij zijn onderge bracht in missieposten, scholen en dorpjes en sommigen hebben niets meegenomen op de vlucht. foto reuter crace maribu Na alles wat er is gezegd c :r, zetten wij de Feiten nog En wel in Libelle c bladen treft u deze week e r OMO Power en de reden i wij vierkant achter dit produkt blijvi Honderdduizenden zorgeloos met OMO Power. Gewoon volgens het wasvoorschrift, op lage temperaturen. En hun spontane reacties spreken voor zich: met OMO Power krijg je een stralend witte was en haal je hardnekkige vlekken uit gekleurde artikelen. In één keer, zonder problemen. Wij van OMO blijv. i zorgeloos Meerdere onafhankelijke testinstituten (ii binnen- en buitenland).onderschrijven de unieke vlckverwijdering op lage temperatuur. huis. belt i gebruik van OMO Power garanderen Voor de volle 100%. Heeft u Libelle of Margriet niet in n even. Wij sturen u de En bevestigen dat slijtage (die altijd optreedt) binnen acceptabele grenzen blijft. informatieve brochure graag toe. Ons (gratis) telefoonnummer: 06-0772. Alle feiten over 0M0 Power deze week in Libelle en Margriet. Exacte schade van stort giftig aft'al nog niet te overzien De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties versoepelt waar schijnlijk morgen de economi sche sancties tegen Servië. Dat heeft de Britse VN-ambassa- deur David Hannay gezegd na afloop van beraad in New York. De sancties legen Servië wor den verlicht omdat president Milosevic een einde heeft ge maakt aan zijn steun aan de Bosnische Serviërs. De V-raad had een nagenoeg totale handelsboycot tegen .Ser vië ingesteld en voorlopig zullen enkele sancties honderd dagen worden opgeschort. Zo wordt weer burgerluchtvaartverkeer naar Belgrado mogelijk en gaat de rivierhaven van Bar weer open. De Bosnische Serviërs hielden hun oorlogsmachine lang draai ende met de hulp uit Belgrado. Milosevic brak met hen nadat ze bleven weigeren een verdeel plan voor Bosnië goed te keu ren. waarmee een einde aan de oorlog had kunnen worden ge maakt. Servië stond VN-waar nemers toe aan zijn grens met Bosnië toe te zien op de beëin diging van de goederen-, wa pen- en brandstoftransporten naar de Bosnische Serviërs. Ser vië stuurt nu alleen nog huma nitaire hulp. BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT De Antwerpse rechtbank heeft de vier hoofdschuldigen van het storten van giftig afval bij het Waalse plaatsje Mellery gisteren tot gevangenisstraffen van twee tot vijf jaar veroordeeld. Ze moeten bovendien binnen een jaar cp eigen kosten de hon derdduizenden tonnen afval, onder meer afkomstig uit het Nederlandse Lekkerkerk, laten opruimen. Daarvoor moeten ze al binnen acht dagen een borg storten van 25 miljoen gulden. Ook werden ze elk tot een boete van 90.000 gulden veroordeeld. De advocaten van de vier be klaagden hadden aangevoerd dat de feiten, die eind jaren tachtig aan het licht kwamen, inmiddels waren verjaard. Het storten van de naar schatting 900.000 ton gifgrond vond plaats tussen 1984 en 1987. Vol gens rechtbankvoorzitter Bruynseraede kon in dit geval echter van verjaring geen spra ke zijn. Het illegaal storten van giftig afval is, zei hij, 'een voort durend misdrijf zolang het af val niet is verwijderd. De rechtbank sprak in het vonnis van „een grootse afval- carrousel vanuit Nederland, die door de vier veroordeelden in onderling overleg was opgezet om de ware herkomst en aard van het afval weg te moffelen met als enige bedoeling exces sieve winsten te maken". De rechtbank achtte bewezen dat de gifstort in Mellery rampzali ge gevolgen heeft gehad voor mens en milieu, maar zei de ware schade op dit moment nog niet te kunnen becijferen. De bewoners van Mellery, die als burgerlijke partij optraden, kregen een voorlopige schade vergoeding van een symboli sche frank toegewezen, omdat de totale schade nog niet kan worden berekend. De Waalse gemeenschap kreeg een voorlo pige schadevergoeding van 25.000 gulden. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT In Italië bestaat een levendige handel in kinderen en kinder organen. Dat heeft de minister van familie en sociale zaken, Guidi, gisteren gezegd tijdens een hoorzitting van een parle mentaire commissie. Het zou vooral gaan om adoptiekinde ren uit Oost-Europa. Volgens een van de aanwezi ge parlementariërs komt het voor dat kinderen, die door middel van een legale adoptie Italië binnenkomen, verhandeld worden. Ook zouden veel zwerfkinderen die in de zomer de grens oversteken, het slacht offer worden van deze praktij ken. Minister Guidi zelf weigerde gisteren direct commentaar te geven, maar heeft inmiddels wel laten weten dat het noodza kelijk is de controle aan de grens en in klinieken te ver scherpen. De minister van ge zondheid, Costa, reageerde ver rast. „Het transplanteren van organen valt moeilijk te verher- gen. Transplantaties zijn alleen mogelijk in openbare zieken huizen en ik sluit het uit dat daar sprake is van een illegaal circuit", aldus de minister. KOPENHAGEN AFP-DPA-Rtr Komiek die mooi weer belooft in Deens parlement kopenhagen Rtr De Deense komiek Jacob Haugaard is gisteren als onaf hankelijke kandidaat in het parlement gekozen. Hij heeft in zijn campagne de Denen mooi weer en kortere rijen in de supermarkt beloofd. Ook zal hij zorgen dat fietsers altijd de wind mee hebben. Boven dien kwam hij op voor het recht van mannen om impo tent te zijn. Haugaard, die als eerste on afhankelijke kandidaat in de Deense geschiedenis is geko zen, zei tegen journalisten in zijn kiesdistrict in Aarhus, in het schiereiland Jutland, dat het 'echt allemaal een grap was'. „Het is absurd. Ik denk dat de mensen op mij hebben gestemd omdat mijn beloftes even geloofwaardig waren als die van de gewone politieke partijen." De centrumlinkse regeringscoalitie in Denemarken heeft gisteren bij de par lementsverkiezingen zestien zetels ver loren. De coalitie, waarin de Christelij ke Volkspartij de kiesdrempel niet haalde, krijgt 75 van de 179 zetels in de Folketing, het Deense parlement. Des ondanks kan de sociaaldemocratische premier Poul Nyrup Rasmussen met gedoogsteun van de van de Socialisti sche Volkspartij en de uiterst linkse Eenheidslijst (samen negentien zetels) blijven regeren. De sociaal-democraten blijven met 62 zetels (min negen) de grootste partij in het parlement. De rechtse oppositiepar tijen bleven op 80 zetels steken. De grootste winst werd geboekt door de Li beralen onder leding van Uffe Elleman Jensen (42 zetels, plus twaalf). De 51-jarige Rasmussen bleek tevreden. „Het waren voor ons goede verkiezin gen", zei hij op de televisie. Hij biedt vandaag formeel zijn ontslag aanbieden aan koningin Margrethe II, waardoor de formatie op gang komt. Over een moge lijke uitbreiding van de coalitie weigerde Rasmussen elk commentaar. Hij hoopt volgende week een nieuwe ministers ploeg voor te kunnen stellen. Poul Nyrup Rasmussen staat bekend als een pragmatisch politicus. De premier, die door de meeste Denen simpel Nyrup wordt genoemd, komt op de televisie over als een vertrouwenwekkende, va derlijke man. Hij is een meester in wollig taalgebruik. Zoals Nederlanders het bij de voorganger van premier Kok hadden over 'lubberiaanse' uitspraken, zo zeg gen de Denen dat hun premier een nieu we taal heeft uitgevonden: het Nyrups. Rasmussen, zoon van een arbeidersecht paar uit Esbjerg, veroverde na hevige strijd in april 1992 het leiderschap van de sociaal-democraten op de intellectueel Svend Auken. De partijleden hadden er genoeg van dat Auken er almaar niet in slaagde de partijen in het centrum aan zich te binden en hoopten dat Rasmus sen, met zijn reputatie van 'meneer Con sensus', een doorbraak zou weten te be werkstelligen. De vroegere vakbondseconoom greep begin vorig jaar zijn kans, toen de rege ring van de conservatieve premier Poul Schlütcr struikelde over een schandaal over asielzoekers. Rasmussen sloot een akkoord met drie kleine partijen uil het centrum en vormde voor het eerst sinds 1971 een meerderheidscoalitie. De vier partijen hadden 91 van de 179 zetels in de Folketing. Op politiek gebied gaat Rasmussen er van uit dat niet alleen de politiek, maar ook elk individu voorde instandhouding van de samenleving verantwoordelijk is, een subtiele afwijking van het lang in zijn partij beleden geloof dat de politiek alle problemen kan oplossen. „Voor ie mand met mijn achtergrond is dit nieu we concept van solidariteit tamelijk ge woon zei hij eens. „Individuen moeten zowel aan zichzelf als aan de samenle ving eisen stellen. Er zijn geen rechten zonder plichten, zoals er ook geen plich ten zonder rechten zijn." In zijn verkiezingscampagne zei hij dat het tussen hem en de rechtse partijen ging om een strijd op leven en dood voor de welvaartsstaat en de sociale harmonie waarop de Denen al tientallen jaren prat gaan. „Ik zie in het beleid van de reentse partijen het zaad van een ontwikkeling naar confrontatie en sociale spannin gen", zei Rasmussen. Hij schetste zijn droom van een toekomstige samenle ving waarin wisselingen van werk het voor mensen mogelijk maken om hun eigen leven naar hun behoeften in te richten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7