Duizenden ex-WAO'ers zijn 'zoek' Strengere straffen voor fraude met uitkeringen 'We zien wel wat er levend uit het vliegtuig komt' Binnenland MNederlander kan Duitse boete niet meer ontlopen Gemeente Utrecht opent jacht op onderhuurders Troostende woorden voor stoottroepers SGP wil geen verbod op genetische manipulatie 3NDERDAC 22 SEPTEMBER 1994 ch Walesa komt naar Nederland ben haag De president van Polen. Lech Walesa, brengt van Binsdag 4 tot en met donderdag 6 oktober een staatsbezoek aan fjederland. Dat gebeurt op uitnodiging van koningin Beatrix en prins Claus. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren be vestigd. President Walesa en zijn echtgenote worden 4 oktober Dp Schiphol verwelkomd door koningin en prins. Na bezoeken )IE aan Amsterdam, Breda, Den Bosch en Den Haag vertrekt het 'oolse presidentiële paar op 6 oktober van marinevliegkamp Valkenburg weer naar Warschau. )uderbijdragen lopen sterk uiteen f!|]]l)EN haag Onderzoek leert, dat in het voortgezet onderwijs vrij willige ouderbijdragen worden gevraagd van 55 tot 755 gulden, ir zijn aanwijzingen dat sommige scholen zelfs meer dan dui- nd gulden per jaar vragen. Ook in het basisonderwijs vragen pcholen soms vele honderden guldens van de ouders van leerlin- -gen. De onderwijsinspectie gaat de ouderbijdrage in basis- en ortgezet onderwijs nader onderzoeken. Dat zegt staatssecreta- s Netelenbos van onderwijs in antwoord op schriftelijke vragen i het Tweede-Kamerlid Koekoek (CDA). lis vijf jaar cel voor moord lte\m nhem Officier van justitie Wiarda eiste gisteren voor de Arn- ïemse rechtbank vijfjaar gevangenisstraf wegens moord tegen ?n 75-jarige man. De openbare aanklager achtte bewezen dat 'de man zijn 71-jarige echtgenote op 14 juni in Brakel (Bomme- - löjlerwaard) heeft vermoord door haar een half uur achtereen met ■?een mes in hals, borst, rug en handen te steken. De verdachte erkende dat hij dat heeft gedaan, maar ontkende dat van opzet (sprake was. Hij ziet zichzelf niet als moordenaar. Ter zitting Hwees de verdachte erop dat hij op de dag des onheils in over- ^spannen toestand verkeerde omdat hij met zijn echtgenote in TIBonmin leefde. 0ndSRPolitie laakt Tilburgs plan voor junks tilburg Het voornemen van de gemeente Tilburg om onder medische begeleiding gratis harddrugs te verstrekken aan een geselecteerde groep verslaafden, stuit op grote weerstand van de Tilburgse politie. „Kansloos", noemde de Tilburgse hoofdcom missaris R. Gerrand het idee gisteren tijdens een in Tilburg ge- Ti, to houden mini-symposium over verslavingszorg. Het idee van een vrije verstrekking van harddrugs aan junks maakt onderdeel uit van een pakket maatregelen dat B. en W. voorstaan om overlast tegen te gaan. JCLagere geldboete voor Greenpeace egersund» Een rechter in het Noorse Egersund heeft gisteren de milieuorganisatie Greenpeace veroordeeld tot een geldboete van Jruim 22.000 gulden wegens het hinderen van de Noorse walvis vaart. Eerder eiste de officier van justitie boetes tot totaal ruim 140.000 gulden. De organisatie gaat in hoger beroep. Greenpeace voerde met de onder Nederlandse vlag varende actieschepen Solo en Sirius deze zomer wekenlang actie tegen de vangst van kleine walvissen door de Noren. Het kwam daarbij geregeld tot felle confrontaties met de Noorse kustwacht. Beide actieschepen kwamen enkele weken aan de ketting te liggen in het havenstad je Egersund. -'Geen bijbetaling voor insulinepennen' Amstelveen Bijbetaling voor pennen waarmee suikerzieken zichzelf insuline kunnen toedienen is „buitengewoon onge wenst" omdat het om een kwetsbare categorie patiënten gaat. De Ziekenfondsraad zegt dit in een ontwerpadvies over het plan I om navulbare pennen in het kader van het geneesmiddelenver goedingssysteem (GVS) op een lijst te zetten van middelen waar- iQ voor een maximum-vergoeding geldt. Doordat de fabrikanten van insuline (er zijn er maar drie) hun prijzen in 1992 fors heb ben verhoogd, zou dit betekenen dat de patiënten in alle geval- Ilen moeten bijbetalen. De vergoedingslimiet voor insulinepre- paraten is namelijk gebaseerd op het prijsniveau 1990. veendam gpd Nederlandse automobilisten Duitsland verkeersover- redingen begaan, blijven niet anger anoniem voor de Duitse Militie en zullen dus niet aan boetes kunnen ontkomen, dun identiteit zal voortaan door de Rijksdienst Wegverkeer (RDW) in Veen- dam worden doorgespeeld de Duitsers. Tot dusver r~ Duitse politie vrijwel onmoge lijk om de eigenaren te achter halen van Nederlandse waarmee in Duitsland keersovertredingen werden f- begaan. De RDW mocht in ver- r_ band met de Wet bescherming ^persoonsgegevens geen infor matie verstrekken. Dat kon wel via de Centrale Recherche (CRI) maar Over twee jaar moeten alle ad vocaten in Nederland verplicht 16 uur per jaar aan bijschQling doen. Want de kwaliteit van de ii juridische hulpverlening moet omhoog, aldus de Nederlandse Orde van Advocaten. Daarom iheeft de orde een 'Verordening op de permanente opleiding' aangenomen, die in 1996 van kracht wordt. Volgens woordvoerder mr. F. Heemskerk van de orde geldt zon verplichting al in Groot- Brittannië en verscheidene De gemeente Utrecht gaat on derhuur van woningen van de gemeente of woningbouwvere nigingen aanpakken. Er komt een speciaal telefoonnummer, een 'kliklijn', waar buurtgeno ten hun argwaan kunnen mel den. Zo willen burgemeester en wethouders het verdelen van de schaarse huurwoningen - in de Mensen blijken niet in WW beland Duizenden arbeidsongeschikten die door de strengere toelatingseisen uit de WAO en de AAW worden gestoten, zijn zoek. De Detam, bedrijfsvereniging voor de detail handel, concludeert na analyse van de ervaringen sinds 1 januari dat deze mensen niet, zoals verwacht, in de WW belanden. Waar dan wel, is vooralsnog een raadsel. Een onderzoek van het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) moet daarover helderheid verschaffen. den haag gpd dat was te omslachtig voor de Duitsers. Omgekeerd krijgt de Nederlandse justitie vanuit Duitsland wel de noodzakelij ke informatie om Duitse auto mobilisten op te sporen die in Nederland overtredingen had den begaan. Nu is afgesproken dat de Duitse Rijksdienst voor het Wegverkeer, het Kraftfahrt- bundesamt in Flensburg, de verzoeken van de Duitse poli tie verzamelt en die per floppy naar Veendam stuurt In Veen- dam worden dan aan de hand van de kentekens de Neder landse overtreders opge spoord. Binnen drie jaar zullen de computers in Flensburg en Veendam aan elkaar worden gekoppeld. Dan kan men in Flensburg zelfstandig in de Veendamse computer kijken. De Detam, die 812.000 werkne mers administreert, betaalde tot en met augustus 10 miljoen gul den (1 procent) minder uit aan WAO-uitkeringen dan in dezelf de periode van 1993. Voor vol gend jaar wordt een nog veel forsere daling verwacht. Dat komt voornamelijk doordat de 'zittende' WAO'ers worden her keurd. Van de eerste 20.000 mensen die sinds januari zijn herkeurd, is meer dan de helft zijn uitkering geheel of gedeel telijk kwijt geraakt. Van de nieu we aanvragen blijft eveneens ruim de helft buiten de WAO en de AAW. Van meet af aan zijn de be drijfsverenigingen er van uit ge gaan dat de afgewezen arbeids ongeschikten voor een belang rijk deel in de WW zouden be landen omdat ze weer geheel of gedeeltelijk geschikt zijn bevon- Straks misschien asielzoekers in NAVO-depot den haag gpd De NAVO-opslagplaats in het Groningse Ter Apel, die binnen kort wordt gesloten, gaat wel licht dienst doen als gesloten opvangcentrum voor afgewezen asielzoekers. De staatssecreta rissen Gmelich Meijling (defen sie) en Schmitz (justitie) onder zoeken deze mogelijkheid. Gaat hun plan door, dan kan de werkgelegenheid van de 220 met ontslag bedreigde mede werkers van de militaire opslag plaats worden gered. Ze moeten dan wel eerst worden omge schoold. De bewindslieden maakten dit gisteren bekend. De moge lijkheid van een gesloten cen trum voor ongeveer duizend uitgeprocedeerde asielzoekers kwam tér sprake in een overleg tussen Gemelich Meijling, Schmitz en het gemeentebe stuur van Ter Apel. Het plan moet overigens nog worden goedgekeurd door het kabinet en de Tweede Kamer. den om te werken, maar geen werk hebben. Blijkens de analy se van de Detam zijn die men sen echter helemaal niet in de WW beland. Het gestegen aan tal WW-aanvragen bij de Detam (plus 7,9 procent) komt name lijk bijna geheel voor rekening van mensen die door ontslag werkloos zijn geworden en niet doordat mensen van bij voorbeeld de WAO naar de WW zijn overgeheveld. „Misschien hebben er veel toch werk ge vonden, of zijn rechtstreeks af gevloeid naar de bijstand", ver onderstelt Detam-woordvoer- der E. van Oosten. Het GAK onderzoekt nu aan de hand van de sociaal-fiscale nummers (SOFl-nummers) in hoeverre de gewezen WAO'ers bij de Belastingdienst staan ge registreerd als werknemer of zijn ingeschreven bij de sociale diensten. ermelo In de Generaal Spoorkazeme in Ermelo werd gisteren het 50-jarig bestaan gevierd van de Stoottroepen. Dit jaar valt echter het d dit krijgsmachtonderdeel en dat was te merken: de emoties liepen soms hoog op. Onder de aanwezigen was prins Bernhard, die hier en c tende woorden sprak. foto anp frans v Melkert verwacht opbrengst van 85 miljoen gulden per jaar Uitkeringsfraude zal vanaf hal verwege volgend jaar strenger en sneller worden bestraft. Bo vendien zal te veel betaald geld van de fraudeur worden terug gevorderd. Minister Melkert en staatssecretaris Linschoten (so ciale zaken) hopen met die maatregelen 85 miljoen gulden per jaar te besparen, zo blijkt uit een gisteren bij de Tweede ka mer ingediend wetsvoorstel. De reeds aangekondigde nieuwe bijstandswet brengt daarnaast nog eens 490 miljoen gulden in het laatje, zo is de bedoeling. Sociale diensten (bijstand), de Sociale Verzekeringsbank (kin derbijslag) en bedrijfsverenigin gen (de verstrekkers van Ziekte wet-, WAO- en WW-uitkerin- gen) hioeten eerder boetes op leggen aan uitkeringsgerechtig den die ten onrechte geld ont vangen. De boete van maximaal 5.000 gulden kan in het vervolg ook worden opgelegd als de fraudeur inmiddels geen uitke ring meer heeft. Dat is nu nog niet mogelijk. Daarnaast worden bedrijfs verenigingen verplicht op de uitkering te korten of deze zelfs helemaal stop te zetten als de betrokkene een baan of scho ling weigert. Voor sociale dien sten geldt die verplichting op dit ogenblik al. Ook dienen de be drijfsverenigingen straks te veel betaalde uitkering terug te vor deren. Minister Melkert liet de Twee de Kamer gisteren verder we ten, dat de weg vrij is voor in voering van de nieuwe bij standswet. De eerdere bezwa ren van de Vereniging Neder landse Gemeenten zouden in middels zijn weggenomen. De nieuwe bijstandswet geeft gemeenten meer vrijheid bij het vaststellen van de hoogte van de uitkering. Daartoe wordt het landelijke verplichte bijstands bedrag verlaagd en krijgen ge meenten de mogelijkheid een toeslag te verstrekken. Voor de 'echte alleenwonende' veran dert er niets. Bijstandsgerech tigden die de woonlasten delen, krijgen straks geen of slechts een lage toeslag. Gemeenten krijgen daarnaast de mogelijkheid langdurig werklozen nuttig werk te laten verrichten, met behoud van uit kering. Om gemeenten vol doende tijd te geven om zich voor te bereiden op uitvoering van de nieuwe regels, is de in voeringsdatum van de wet met drie maanden verschoven naar 1 juli volgend jaar. „Genetische technieken die le ven en welzijn bevorderen, die oog hebben voor de totale wer kelijkheid als schepping van God, mogen we met een gerust hart accepteren." De Staatkun dig Gereformeerde Partij (SGP) zegt dit in het boekwerkje .Ge nen in het geding', waarin ze haar visie geeft op genetische manipulatie. Een absoluut ver bod daarvan lijkt de partij niet nodig. Wel vindt de SGP dat er een speciale wet voor moet komen. Experimenten met embryo's en kunstmatig gemaakte organis men met genetische eigen schappen van twee verschillen de soorten wijst de partij af. Doelstellingen van genetisch wetenschappelijk onderzoek moeten volgens de SGP zo dui delijk mogelijk worden gefor muleerd. De overheid zal zich gereserveerd moeten opstellen Partij bepleit wel duidelijke richtlijnen den haag anp tegenover onderzoek dat lijkt voort te komen uit misplaatste nieuwsgierigheid of zucht naar prestige en macht. Voedsel dat via genetische manipulatie is geproduceerd, zal aan strenge eisen moeten voldoen. De SGP is er voor dat de overheid „op gepaste wijze"- biotechnologische activiteiten stimuleert. Dit met het oog op het belang ervan voor de farma ceutische industrie en de le vens- en genotmiddelenbran che. Ook mcdicijnproduktie door middel van transgenesc (de overdracht van genetisch materiaal DNA - van de ene naar de andere soort) vindt de SGP in bepaalde gevallen te ver dedigen. Meer nog dan in Nederland en Europa kan het voor ontwik kelingslanden nodig zijn dat de landbouwproduktie er wordt ondersteund met genetische technieken, zo meent de SGP. Advocaat moet weer naar school 'denhaag»anpAmerikaanse staten. „Eigenlijk in alle landen die de advocatuur serieus nemen." In Nederland gaat het om in totaal 6.000 ad vocaten die onderworpen wor den aan de nieuwe verplichting. Daarbovenop is nog een aantal van 2.000 stagiaires, maar voor deze beginnende groep advoca ten bestaat sinds 1989 al een verplichte beroepsopleiding. Het wordt aan de advocaten zelf overgelaten hoe zij hun 16 uur invullen, zolang de oplei ding maar aan een bonafide in stelling wordt gevolgd, zegt Heemskerk. stad eerlijker laten verlopen. De lange wachttijden voor huurwoningen in Utrecht zor gen ervoor dat veel woningen van de gemeente en corporaties in onderhuur worden bewoond door mensen die daar geen recht op hebben. Dat zorgt voor nog langere wachttijden (de stad telt ongeveer 30.000 inge schreven woningzoekenden) en irritaties. Ministerie van Volkshuisvesting, ^0 Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer AANPASSING INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE De Wet individuele huursubsidie, zoals die geldt voor de periode 1 juli 1994 -1 juli 1995, zal worden aangepast. Door deze aanpassing wordt een onbedoeld effect weggewerkt. Anders zou een bepaalde groep huurders te weinig of helemaal geen huursubsidie ontvangen. Ontvangt u al huursubsidie: Ontvangt u al huursubsidie en mócht door de aanpassingen iets voor u veranderen, dan wordt auto matisch een nieuwe berekening gemaakt. Als deze berekening leidt tot een hogere subsidie dan zal die, met terugwerkende kracht, verrekend worden. Uw gemeente of verhuurder zal u hierover binnenkort informeren. Als de oorspronkelijke berekening voor u gunstiger is, verandert er niets. U hoeft zelf geen actie te onder nemen. Dacht u niet (meer) voor huursubsidie in aanmerking te komen: Dan kan het zijn dat u met uw inkomen, op basis van de nieuwe regeling, alsnog in aanmerking komt voor huursubsidie. Neemt u dan contact op met uw gemeente of uw verhuurder. Die maakt dan een nieuwe berekening. De aanvraag voor huursubsidie moet wel vóór 1 januari 1995 via de verhuurder of rechtstreeks bij de gemeente binnen zijn. Bent u 65 jaar of ouder: Dan verandert er voor u niets door deze wijzigingen. U hoeft geen actie te ondernemen. Algemene informatie over huursubsidie: uw verhuurder uw gemeente Ministerie VROM. Bureau persoonlijke voorlichting, telefoon: 070-339 5050 Voorbehoud De aanpassing van de Wet individuele huur subsidie moet nog in de Tweede en Eerste Kamer behandeld worden. Onder het voorbehoud dat beide Kamers instemmen met het aanpassingsvoorstcl gaan gemeenten en betrokken verhuurders alvast beginnen met de uitvoeringswerkzaamheden. Nederland speelt grote rol in illegale vogelhandel woerden-utrecht ruud buurman Bijna alle liefhebbers van tropi sche vogels weten wie begin de ze week door de politie is gear resteerd. De man uit Woerden die maandag van zijn bed werd gelicht is een bekende vogel handelaar die in heel Europa actiefis. Iemand die samen met ropese markt gels die voorkomen op de Cites- lijst, de internationale lijst van beschermde en bedreigde vo gelsoorten. Illegale vogelhandel blijkt moei lijk te bestrijden. Nederland neemt op de ranglijst van lan den die beschermde vogelsoor ten importeren nog steeds een prominente plaats in. Schiphol is samen met de luchthavens van Frankfurt en Londen een van de grootste Europese door voerhavens. De grote luchtvaartmaatschap pijen KLM, British Airways en Lufthansa zijn enkele jaren ge leden gestopt met het transport van exotische vogels, maar de situatie is er sindsdien alleen maar op verslechterd. Hanteer den de grotere maatschappijen nog de vervoerregels van de in ternationale luchtvaartorganisa tie IATA, de kleinere maat schappijen nemen het niet zo nauw met de beladingsdicht heid en de voedertijden. Het gevolg is dat tegenover elke vogel die in het wild wordt ge vangen en in een Europees kooitje terechtkomt, vier andere vogels het loodje hebben ge legd. Dierenbeschermers, die eerst nog tevreden waren met het besluit van de grote maat schappijen, merken nu dat veel vogels nog slechter af zijn. Handelaren als de man uit Woerden huren volgens Tonnie van Meegen, voorzitter van de Stichting Nederlandse Opvang Papegaaien in Veldhoven, een chartervliegtuig en stouwen dat in Zuidamerikaanse of Aziati sche landen vol met tropische vogels. „De uitvoer en invoer vergunningen zullen dan wel vaak in orde zijn, maar het is toch een kwestie van: we zien wel wat er levend aankomt", al dus Van Meegen. De vader van de gearresteerde handelaar vindt de verhalen over massale sterfte overdreven. „Van de 6500 vogels die mijn zoon begin deze maand uit Su riname liet overvliegen, zijn er welgeteld vijf dood aangeko men. Vijf op de 6500! En dan nog valt de hele dierenbescher ming over ons heen." Wat levend in Nederland aan komt, heeft geluk gehad. Maar als bij een grote vogelhandelaar tijdens controles verboden soorten worden aangetroffen dan is het altijd de exporteur die de verkeerde handel in de do zen heeft gedaan. „Zijzelf heb ben er nooit om gevraagd", zegt Van Meegen cynisch. Of de handelaar weet ineens niet dat een bepaalde vogel op de lijst van beschermde soorten staat. Diederik van Liere van de Ne derlandse Dierenbescherming: „De Vogelbescherming in Zeist heeft ooit becijferd dat jaarlijks in Nederland minstens 300.000 beschermde vogelsoorten wor den verhandeld." De Cites-lijst is opgedeeld in twee categorieën: de eerste ca tegorie houdt in dat het om vo gels gaat die met uitsterven worden bedreigd. Die mogen onder geen enkele voorwaarde worden gevangen en verhan deld. De tweede categorie gaat om vogels die wel zijn be schermd, maar die met de juiste uitvoer- en invoervergunningen wel mogen worden verhandeld. Dat de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw de Woerdense handelaar heeft aangehouden, wordt in de vogelbeschermings wereld met goedkeuring be groet. Maar de ontevredenheid over diezelfde AID is tevens groot. Op Schiphol houden zich maar een paar mensen van de ze dienst bezig met controles op de invoer van beschermde dier soorten. In de haven van Rotter dam is de situatie niet veel be ter. Af en toe wordt er een aar dig succesje gemeld, als je al kunt spreken van succes bij een lading dieren die op sterven na dood uit het ruim van een vlieg tuig of vrachtschip wordt ge haald. Het gaat ook niet alleen om de grote handelaren. Op dezelfde dag dat de man uit Woerden met 6500 'legale' vo gels op Schiphol arriveerde, werd op de luchthaven een Bel gisch echtpaar opgepakt, dat zeven beschermde papegaaien uit Indonesië in colaflessen het land probeerde binnen te smokkelen. De beesten waren verdoofd met aspirine. Drie wa ren er bij aankomst overleden. Voor de andere vier konden de Belgen nog vierduizend gulden per stuk beuren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5