'Grote bouwprojecten gevoelig voor witwassen' Berbers van Perez Dat zijn pas Berbers Binnenland Kabinet wil 100 miljoen meer voor veiligheid Bergen wil gasboringen Amoco tijdelijk staken Goed samenleefcontract scheelt successierecht 'Nederland is ziek en u stond bij het ziekbed' Dure wensen overheersen algemene beschouwingen Ongeluk met veerboot bij westpier Breskens )QNDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 Aanleg Westerschelde-tunnel onzeker ^ipDELBURC» Na de Wijkertunnel, onder het Noordzeekanaal, loopt ook de bouw van de toekomstige Westerschelde-tunnel gevaar wegens geldgebrek. Het Middelburgse Delta Nutsbedrij ven (Deltan) ziet voorlopig af van financiering en exploitatie van deze tunnel, omdat het bedrijf de risico's te groot vindt. De tun nel kost ruim een miljard gulden, wordt zeven kilometer lang en loopt tussen Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen. Elf ton marihuana ontdekt hilversum De politie Gooi - en Vechtstreek heeft deze week 11.000 kilo marihuana in beslag genomen in Naarden en Am stelveen. De partij heeft een geschatte straatwaarde van 33 mil joen gulden. Er zijn twee verdachten uit Hilversum en Amster dam opgepakt. De politie verwacht nog meer aanhoudingen, omdat de twee lid zouden zijn van een grotere drugbende. Vijf ton softdrugs lag in een vrachtwagen, zes ton in een vrachtwa- genloods in Naarden. Eerste herdenking mèt Duitsers niimegen In Nijmegen heeft zaterdag voor het eerst in de ge schiedenis een gezamenlijke oorlogsherdenking plaats van Duit sers, Nederlanders en Britse veteranen. Ook de Nijmeegse bur gemeester mr. E. d'Hondt gaat naar de herdenking, waar de be volking van Kleef (nog geen twintig kilometer over de grens) sa men met Nijmegenaren en Britse veteranen slachtoffers van de operatie Market Garden herdenkt. Rechtszaak om piasgootje in luiers den haag Procter and Gamble, de fabrikant van Pampers luiers, daagt concurrent Mölnlycke voorde rechter. Volgens Procter schendt Mölnlycke. die luiers onder de naam Libero op de markt brengt, een patent van Procter op de opstaande randjes die doorlekken langs de kinderbeentjes voorkomt. Met een kort ge ding eist Procter dat de Libero-luiers binnen een week uit de winkels worden verwijderd. Srilankaanse thee onderzocht op gif den haag De douane in Rotterdam houdt sinds anderhalve week alle verpakte thee die ons land binnenkomt tegen. De thee, en met name die uit Sri Lanka, wordt onderzocht op de aanwe zigheid van arsenimum ofte wel rattengif. Aanleiding is een tip aan Den Haag van de Europese Unie uit Brussel dat opstandige Tamils het gif in de thee zouden hebben gedaan. Volgens een woordvoerster van de Inspectie Gezondheidsbescherming, die de thee onderzoekt, is nog geen spoortje gif ontdekt. Honderd nieuwe banen bij het NOB hilversum Bij het Nederlands ümroepproduktie Bedrijf (NOB) komt werk voor honderd werkloze jongeren. De ongeveer 1.900 werknemers van het omroepbedrijf betalen de extra werkgele genheid. Dat zijn de FNV Dienstenbond, de Kunstenbond FNV en het NOB overeengekomen. De leden bij het NOB spreken zich op 6 oktober uit over het akkoord. Het NOB betaalt de extra banen voor de jongeren uit een werkgelegenheidsfonds waarin alle werknemers geld hebben gestopt. Daarbij gaan ouderen korter werken. Hier kunt u altijd op rekenen. l°Oo Hierop maar tijdelijk. A Hart Nibbrig Groeve BV. importeur van Mitsubishi, bestaat 70 jaar En om Jat te vieren maken wij, als u één "Horoto" dezer dagen een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt, duizend gulden op uw rekening over. Buiten uw overeenkomst met de dealer om. Daar kunt ii in ieder geval op rekenen. 7.Q ?nn v i so ,-m f *00 en prijzen. Perez importeen ze rechtstreeks 1 Marokko. Dus lx.-u.-rcn voordeliger kan het ni> Justitie waarschuwt voor infiltratie misdaad Bouwbedrijven moeten worden doorgelicht als ze in aan merking komen voor een opdracht van de overheid. Bij openbare aanbestedingen moet een percentage van de aanneemsom voor dergelijk onderzoek worden gereser veerd. Voorkomen moet worden dat de overheid in zee gaat met malafide aannemers die via een bouwproject geld willen witwassen. Volgens schattingen wordt jaar lijks meer dan een miljard gulden witgewassen. voorbeeld noemt hij de toe komstige aanleg van de miljar- denkostendc* Betuwelijn waarbij zeer veel bedrijven betrokken zullen zijn. Eén van de andere sectoren waar dit probleem ook voor komt, is de afvalverwerking. De Wit wil bouwbedrijven gedu rende de hele bouwfase in de gaten houden. Hij vindt dat niet alleen bouwbedrijven, maar alle bedrijven die met de overheid zaken doen moeten worden doorgelicht. Dat zegt de Rotterdamse hoofd officier van justitie mr. L. de Wit, tevens voorzitter van de commissie die de infiltratieme thoden van de politie beoor deelt. Hij vreest dat 'Italiaanse of Franse toestanden' bij grote aanbestedingen niet denkbeel dig meer zijn in Nederland. „Aanbestedingen zijn voor be drijven met een onduidelijke signatuur goede mogelijkheden te Als Hij wil niet onthullen of Justi tie gevallen kent van bouwbe drijven of onderaannemers die in handen zijn van de georgani seerde misdaad. „In de georga niseerde misdaad gaan zeer grote bedragen rond. Grote pro jecten zijn voor witwassers inte ressant, omdat ze daar makke lijker hun soms enorme winsten in kwijt kunnen." Eerder al pleitte het hoofd van de directie criminaliteits preventie van het ministerie van justitie, professor dr. J. van Dijk, voor het screenen van zakelijke partners van gemeenten. Vol gens hem zouden overheden verplicht moeten worden be drijven aan te melden bij justi tie als ze daarmee zaken willen doen. Justitie werkt al aan een richtlijn. Volgens Van Dijk heeft de pe netratie van de georganiseerde misdaad in de 'legale' bovenwe- den haag gpd Het kabinet is bereid komend jaar honderd miljoen gulden ex tra vrij te maken voor politie en Justitie. Daarmee wordt tege moetgekomen aan een verlan gen van de drie regeringspartij- Premier Kok speelde gisteren tijdens het debat over de Mil joenennota 1995 positief in op het plan van PvdA, WD en D66. Wanneer het geld er precies komt, liet de eerste-minister nog in het midden. De honderd miljoen moet vrijkomen door verdere economische groei. De finitieve afspraken zullen waar schijnlijk pas worden gemaakt bij de behandeling van de be groting van Justitie voor 1995. Dat is over enkele weken in de Tweede Kamer. Het plan meer geld vrij te ma ken voor de strijd tegen de cri minaliteit was afkomstig van PvdA-leider Wallage. Hij wil vol gend jaar al drieduizend agen ten en surveillanten extra aan trekken, tweehonderd eenvou dige cellen in de grote steden bouwen en een jeugdgevange nis neerzetten met vijftig plaat- Wallage i nemende economische groei en de belofte van het kabinet dat honderd miljoen daarvan zou worden besteed aan politie en Justitie mits eerst een extra da ling van het financieringstekort tot stand was gebracht. Dat laatste is gebeurd. Het kabinet- Kok wil een meevaller van twee miljard in 1995 bestemmen voor extra verlaging van het fi- ingstekort met 0,3 pro- Het extra geld voor politie en Justitie was gisteren het enige hoogtepunt van de algemene politieke beschouwingen. De fractievoorzitters draaiden ver der plichtmatig hun waslijstjes kritiekpunten af. Iedereen maakte zich zorgen over de werkgelegenheid, maar concrete plannen bleven uit. WD'er Bolkestein zei dat de loonstijging tot één procent moet worden beperkt. Het jeugdwerkgarantieplan moet worden uitgebreid tol het be drijfsleven. Premier Kok wordt op het Binnenhof aangeklampt door reld ernstige vormen aangeno men. Criminelen investeren veel geld in bedrijven of gebrui ken ze als witwasconstructies. „De affaires met de Femis-bank (witwassen van druggeld, red.), effectenkantoor Nusse-Brink (idem) en pensioenverzekeraar Vie d'Or (geld verdwenen) be uijzen het toch", verklaarde Van Dijk onlangs. De Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) schat dat jaarlijks zeker meer dan een miljard gulden wordt witgewas sen via banken en bedrijven. Dat gebeurt op een dergelijk grote schaal dat ook de over heid, zonder het te weten, vaak zaken doet met 'foute' bedrij ven. Een voorbeeld is een XTC- bende die enorme bedragen in vesteerde in legale bedrijven. De bende haalde een omzet van 300 miljoen, met een netto re sultaat van 240 miljoen. 'Geen gevaar voor reactor in Petten alkmaar gpd De gemeente Bergen overweegt het ministerie van economische zaken te vragen de boorconses- sie van de oliemaatschappij Amoco in te trekken. Aanleiding is de aardbeving die zich in de nacht van dinsdag op woensdag in dit gebied voordeed. De ge meente wil de boringen op schorten. in elk geval totdat on derzoek heeft aangetoond of er wel of niet een verband bestaat tussen de gaswinning en dc aardschokken. Volgens het KN Ml is dat 'zeer waarschijnlijk'. De burgemeesters van Alk maar, Ileiloo, Schoorl en Ber gen hebben vanmorgen overleg gevoerd met Amoco, het KNMI en het Staatstoezicht op de Mij nen. De bijeenkomst spitste zich vooral toe op de relatie die waarschijnlijk bestaat tussen gaswinningen aardschokken en de kans op meer en zwaardere bevingen. De gemeente Zijpe heeft van morgen een brandbrief naar minister Wijers (economische zaken) gestuurd, waarin het col lege van B. en W. verzoekt aan te geven hoe veel trillingen de reactor in Petten kan hebben. De bewindsman liet gisteren op vragen van de Tweede-Kamer fractie van Groen Links weten dat de reactor vandaag, na het reguliere onderhoud, gewoon kan worden opgestart, omdat er volgens de kernfysische dienst geen gevaar is. De aardbeving van gister nacht had een kracht van 3.2 op de Schaal van Richter, dat was iets zwaarder dan de beving van 6 augustus. „Zelfs opa. toch zo doof als de pest, heeft 'm ge hoord", vertelt een bewoner van het Noordhollandse Ber gen. En verder? „Ik zei tegen mijn vrouw: Oh, weer een aard schok. We zijn gewoon blijven liggen-" Bijna iedereen rond de Ber germeerpolder, het gebied waar volgens het KNMI het epicen trum van de schok moet heb ben gelegen, heeft iets van de aardbeving gemerkt. De één is wakker geworden omdat de hond blafte, de ander heeft ge dacht dat de bedgenoot een epileptische aanval kreeg of in een nachtmerrie lag te woelen. Voor de meesten begint de beving, na de eerste schok van 6 augustus, een bekend feno meen te worden. „Eerst dacht ik: oh. alweer een aardbeving. Ik draa wee elt t bewoonster. „Daarna meende ik dat ik meer hoorde en ben toch maar even gaan kijken." De vorige schok was wat dra matischer, herinnert ze zich. „Toen viel de stroom uit, dan schrik je wat meer." Hoge Raad corrigeert belastingdienst Wie een goed samenlevingscon tract heeft, hoeft niet bang te zijn voor het afdragen van suc cessierecht als een van de part ners overlijdt. Dc Belastingka mer van de Hoge Raad heeft een uitspraak van het gerechts hof in Amsterdam over een aan slag in het successierecht gecor rigeerd ten gunste van de nabe staande. De samenlevingsovereen komst en het testament werden slechts vier dagen voor het overlijden opgemaakt en kon den wegens de ziekte van de erflater door hem al niet meer worden ondertekend. De belas tinginspecteur meende dat de partners het samenlevingscon tract veel te laat hadden opge maakt. Dat had Het grote debuut van een 72-jarige Twee uur voordat hij zijn bijdrage aan de algemene be schouwingen over de Miljoenennota moet leveren, slaat het 72-jarige kamerlid Bertus Leerkes (Unie 55+) met de vlakke hand op tafel. „Ik denk dat ik iets heel exclusiefs ga vertellen", meldt hij zijn medewerkers op getogen: „Nederland is ziek", refereert hij aan een oude uitspraak van toenmalig premier Lubbers. Hij zal vra gen waarom er nog steeds geen medicijn voor de pa tiënt is gevonden. Leerkes weet 's middags nog niet wat hij 's avonds zal zeggen. Zal hij het hebben over de AOW, een item dat de warme belangstelling heeft van de achterban van de Unie 55+? Even later wordt besloten de AOW te schrap pen en uit te stellen tot de behandeling van de begro ting van Sociale Zaken. Leerkes besluit het te hebben over de ABP-pensioenpremies, leeftijdsdiscriminatie, jeugdcriminaliteit en over de fraude met sociale uitke ringen. Maar even later sluit beleidsmedewerker Minka Verboom niet uit dat de AOW toch aan de orde komt. Voor Leerkes zijn het de eerste algemene beschou wingen. Hij is met zijn 72 jaar het oudste kamerlid, maar tevens een beginneling. Het is een beeld waarte gen hij zich fel verzet. Toch zal in de Kamer zelden har der gelachen zijn dan toen Leerkes hij het debat over de regeringsverklaring zijn mening gaf over een motie die al was ingetrokken. Leerkes ging onverdroten voort met zijn commentaar op de motie, onbegrip uitstralend over de pogingen van kamervoorzitter Deelman hem af te hameren. „Ik wilde een stemverklaring geven, maar met die moties gaat het razendsnel en ik nad de intrek king van die motie gemist." 's Avonds, als laatste spreker, heeft leerkes hel toch over de AOW. Hij richt zich tot premier Kok: „Neder land is ziek, en u stond in de buurt van het ziekbed". DEN HAAG GPD BRESKENS GPD De veerboot Koningin Beatrix die vaart tussen Vlissingen en Breskens is gisteravond in Bres kens tegen het groene haven licht gevaren en vervolgens op de westpier vastgelopen. Nie mand raakte gewond. De veerboot had 400 passa giers en 160 voertuigen aan boord. De Beatrix reed op het moment van het ongeluk op volle snelheid. Drie sleepboten hebben het schip uiteindelijk vlotgetrokken. Het schip is voor inspectie naar Vlissingen ge sleept. Een intern onderzoek naar de precieze toedracht volgt nog. Door het voorval viel de veerdienst tussen Breskens en Vlissingen twee uur uit. De vier grootste fracties hebben gisteren tijdens de algemene politieke beschou wingen over de Miljoenennota van het kabinet-Kok op tal van terreinen dure wensen op tafel gelegd. Het CDA had voor 2,1 miljard gulden aan wensen, de andere partijen deden het rustiger aan. Maar geen van de grote partijen gaf pre cies aan waar extra moet worden bezui nigd om hun wensen te realiseren. De verlanglijstjes van de grote partijen zien er, afgezien van de vraag om meer geld voor politie en justitie, als volgt uit: CDA; De bezuiniging op de kinderbijslag van 420 miljoen gulden moet met 130 miljoen worden verminderd. Een korting op subsidies voor tech nologisch onderzoek moet met 150 mil joen worden verlaagd. De 280 miljoen die daarmee zijn ge moeid, kunnen worden gevonden door het openbaar vervoer beter te laten wer ken (50 miljoen), diensten van de over heid duurder te maken, volwassenen meer geld te vragen voor hun onderwijs, de bijdrage voor rechtshulp te verhogen en de overheid minder adviezen aan derden te laten vragen. Daarnaast wil het CDA: 250 miljoen extra voor wegen en wa terwegen. 300 miljoen extra voor de landbouw. Geen nieuwe bezuinigingen op De fensie (500 miljoen). Geen korting op het hoger onderwijs (435 miljoen). Geen verlaging ontwikkelingshulp (650 miljoen). PvdA: Heroverweging verlaging technolo giesubsidies. Afzien bezuiniging landinrichting. Afschaffen eigen bijdrage hulpmid delen in de AWBZ voor iedereen en niet alleen voor ouderen en chronisch zie ken. WD: Geen korting op technologiesubsi dies. Geen bezuiniging op cultuur (22 mil joen in 1995 oplopend naar 88 miljoen in 1998e 350 milioen gulden meer voor De fensie voor het uitvoeren van vredes- en humanitaire operaties in VN-kader. Het schrappen van de cultuuringreep kan volgens de WD worden opgevangen door in 1995 de rente op de reserves van de omroepen daarvoor te gebruiken. I-a ter kunnen STER- en loterijopbrengsten ervoor worden ingezet. D66: Geen verlaging energie- en technolo giesubsidies. Meer geld voor de grote steden ge zien de problemen daar. Geen korting op uitgaven voor cul tuur. Heroverweging bezuinigingen hoger onderwijs. Belastingverhoging voor kostwin- Extra verzekering kosten tandarts. dagen voor het overlijden moe ten gebeuren. Alles wat daarna wordt vermaakt, kan als schen king worden getroffen door suc cessierecht, aldus de belasting inspecteur. I let hof is het daar niet mee eens. Dc partners onderhielden in 1987 een halfjaar een LAT- relatie en besloten halverwege Door ernstige ziekte van een van hen lukte dat pas in januari 1988. In juni van dat jaar over leed de erflater. Het hof vond het vanzelfsprekend dal de partners het al vóór de samen woning begon feitelijk eens wa ren over de inhoud van de sa menlevingsovereenkomst. I )at die pas vier dagen voor het overlijden werd opgemaakt, deed niet terzake. Groen Links wil meer geld voor sociaal beleid DEN HAAG ANP Groen Links wil de helft van de belastingmeevaller van twee miljard gebruiken om meer werk te creëren voor langdurige werklozen in onder meer de ge zondheidszorg, kinderopvang of op veiligheidsgebied. Dat heeft fractievoorzitter Ro senmöller gisteren gezegd tij dens de algemene beschou- wingne. Groen Links creëert 20.000 extra banen voor langdu rig werklozen. Dat is bovenop de 40.000 in de plannen van het kabinet in de sfeer van veilig heid, toezicht, controle, zorg en kinderopvang. De 20.000 van Roscnmöller zijn ook bedoeld voor onder wijsdoeleinden. Van de één mil jard gulden uit de meevaller denkt Groen Links 400 miljoen nodig te hebben. Verder stelt de fractie voor om 540 miljoen uit te trekken voor herstel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen in 1995. Ondanks de intensiverin gen op het terrein van de 'ar beidsherverdeling' zint het Ro senmöller niet dat er nog steeds een grote groep langdurig werk lozen overblijft die ook de ko mende jaren geen zicht op werk zal krijgen. Het besluit voor 1995 niet te koppelen 'betekent een zoveelste aanslag op hun inkomen'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3