Kunst Fameus geheugenspel Cas Enklaar Gouden Kalf voor eerste directeur filmmuseum Dick Stapel vereeuwigt zijn modellen als ze even niet opletten n Verloren manuscript van Jules Verne gepubliceerd Portretten en stillevens in Raadhuis De Paauw beeldende kunst recensie roos van put Expositie portretten en stillevens van Dick Stapel Te zien t/m 16/10, di t/m vr 1000-1600 uur. za en zo 1300-1600 uur Raadhuis De Paauw, Raadhuislaan 22. Wassenaar Portretschilderen is een vak apart. Hoe leg je nu als schilder die karakteristieken vast die een persoon kenmerken. De hou ding van een lichaam en de uit drukking van de ogen bepalen vaak hoe iemand werkelijk is. Foto's die genomen zijn terwijl je het niet in de gaten hebt, leg gen veelal treffend vast hoe een persoon is. Maar als je moet po seren voor een fotograaf, pro beer je toch op je 'best' voor de camera te komen. Bekenden zullen dan zeggen: 'zo kijk je in werkelijkheid helemaal niet'. Voor een portretschilder is het schilderen naar model welis waar dé methode om iemand naar realiteit weer te geven, maar er is altijd de storende fac tor dat iemand poseert. De ech te persoon is te zien als hij dit nou juist niet doet. Dick Stapel vereeuwigt zijn modellen, bekende Nederlan ders zoals bijvoorbeeld Paul van Vliet, alsof zij niet voor hem ge poseerd hebben. Hij pakt pre cies die persoonlijke eigen schappen die zich openbaren terwijl het model als het ware even niet oplet. Om dit goed te doen moet hij beschikken over allereerst een gave van waarne men en op de tweede plaats moet hij deze registratie omzet ten in verf op doek. Paul van Vliet is staand afge beeld, met de handen in de zak ken van zijn broek. Ken tikkeltje nochalant, maar toch met de bekende Haagse allure van Van Vliet. Het haar in de war, de welbekende twinkeling in de ogen, maar met een serieuze ondertoon, geeft Stapel subliem weer. De combinatie van de houding van de geportretteerde (staand, zittend met de benen opgetrokken op de stoel) met de uitdrukking van de ogen maken de portretten tot echte mensen met een individuele persoon lijkheid. Stapel schildert weliswaar laag over laag, maar deze lagen zijn zeer dun. De structuur van het doek is vaak nog te zien. Door deze manier van schilde ren is de verf bijna onderge schikt aan de afbeelding: de verf is een bescheiden onderdeel van het geheel. Daarnaast heb ben de schilderijen een ingeto gen sfeer. Hetzelfde geldt voor de stillevens van Stapel. Zijn 'dode peertjes', 'brood jes, kommen en bloemen' en 'kruiden in glas' zijn stille be wijsstukken van de verganke lijkheid. Ook hier registreert Stapel weer. Daarnaast laat hij binnen deze werken zien dat hij een meester is in compositie. De compositie van de ver schillende elementen is dusda nig rustig dal het genre 'stille ven' bijna letterlijk tot je door dringt. Stapel speelt binnen de ze werken met kleur, licht en verschillende onderdelen. Alles is in balans met elkaar. Hier door ontstaan afgewogen schil derijen waar niets aan toege voegd of afgehaald kan worden. Geen enkel detail leidt de aan dacht van het geheel af, ieder beeldelement is afgestemd op de andere. Met andere woor den, de werken zijn compleet. JOB SCHURING 'Wat heb ik het toch goed!' het grootste talent van de jongste cabaretgeneratie'. (TROUW) zaterdag 24 september, 20.30 uur KAPELZAAL K&0 tel.071-131943/141141 JEF ANNEMIEK RUYGROK. 071-356471PLV -CHEF JAN RIJSDAM. 071 -356473 Nederlands Film Festival meer dan leuk feestje 'Brief aan Vader' morgenavond in LAKtheater f Meesterwerken i; voor een 0 prikkie te koop °j 'e amsterdam anp Voor een prikkie een schilderij van Rembrandt, Rubens, Van Dyck, Raphaël, Caravaggio en Titiaan op de kop tikken. Dat ui kan binnenkort bij Christie's in Amsterdam. Het veilinghuis brengt geen vervalsingen of re- produkties onder de hamer, j maar veilt 19de eeuwse kopieën 1 van oude meesters. De originele 17de eeuwse w schilderijen hangen in binnen- en buitenlandse musea zoals het Rijksmuseum in Amster- y dam, het Mauritshuis in Den hl Haag, het I.ouvre (Parijs), het Prado (Madrid) en het Konink- Ilijk Museum voor Schone Kun sten (Antwerpen). Voor kopers zonder miljoenenbudget, zijn ze onbereikbaar. Van de ruim vijftig schilderij en die Christie's aanbiedt, is 'Het Joodse Bruidje' van Rem brandt misschien wel het be kendst. Het origineel hangt sinds 1885 in het Rijksmuseum in Amsterdam. Voor de veiling op 8 oktober heeft Christie's twee kopieën kunnen bemach tigen, beide uit particulier bezit. Het ene doek kent een richtprijs vanaf 4.000 gulden. De tweede versie brengt waarschijnlijk tus sen de 10.000 en 15.000 gulden op- De namen van de meeste 19de eeuwse kopiisten zijn niet meer bekend. Wel heeft Chris tie's de makers van 'Het Joodse Bruidje' kunnen achterhalen. Johan Hendrik Baartscheer (1874-1937) schilderde de „duurste" en kwalitatief beste versie in 1899. Hij was toen stu dent aan de Rijksacademie in Amsterdam. Het schilderij kwam via overerving bij de hui- Tijdens de openingsavond van het Nederlands Film Festival in Utrecht zijn gisteravond de eer ste twee Gouden Kalveren uit gereikt. Jan de Vaal (71), de eer ste directeur van het Neder lands Filmmuseum kreeg de Cultuurprijs 1994. De Speciale Bestuurprijs 1994 ging naar Cor Koppies (58), eigenaar van de voormalige bioscoop Cinétol in Amsterdam. Eind jaren zeventig opende hij het hoofdstedelijke bioscooptheater Cinecenter. Twee maanden geleden deed hij dat van de hand. De overige Gouden Kalveren, voor onder meer de beste speel film, regisseur, acteur en actrice van het afgelopen jaar, worden volgende week vrijdag uitge reikt. Dan is de laatste festival dag. Het filmfestijn droeg der tien jaar lang de titel Neder landse Filmdagen. De naams wijziging geeft volgens de orga nisatie aan dat het kwalitatief beter wordt; het is meer dan een leuk feestje voor de Neder landse filmwereld. Geen Gouden Kalf maar wel een penning en vierduizend gulden kreeg Dree Andrea voor haar documentaire De tunnel. Zij ontving de Prijs van de stad Utrecht, bestemd voor een be ginnend filmmaker. Vorig jaar viel ook een documentairema ker, Jos de Putter, in de prijzen. De openingsavond was een feestie van zien en bekeken worden. Veel filmsterren waren er, onder wie Rutger Hauer. Aan hem wijdt het festival een retro spectief. De film '1000 Rosen' van Theu Boermans opende het filmfestival. Boermans is artis tiek leider van het toneelgezel schap De Trust. Met 1000 Rosen maakt hij zijn speelfilmdebuut. Rutger Hauer na aankomst in de Utrechtse Jaarbeurs waar het Neder lands Film Festival werd geopend. foto anp De Cultuurprijs van het bestuur van het festival gaat jaarlijks naar een persoon of instelling die zich verdienstelijk heeft ge maakt voor de Nederlandse film. De Vaal was in 1946 samen met Piet Meerburgen Paul Keij- zer, medeoprichter van het Ne derlands Historisch Filmarchief, de voorloper van het Neder lands Filmmuseum in Amster dam. Vanaf 1952 was De Vaal meer dan dertig jaar directeur van het Filmmuseum. Door het werk van de cineast Joris Ivens consequent te verzamelen, wist hij een archief op te bouwen dat volgens het bestuur uniek is in de wereld. Met de toekenning van de Speciale Bestuursprijs, die vanaf 1992 in enkele gevallen wordt toegekend, wil het bestuur Cor Koppies in de schijnwerpers zetten. Hij is deze maand op de kop af veertig jaar actief binnen de filmwereld. Ooit begonnen als leerling operateur bij de voormalige bioscoop Cinétol in Amsterdam, werkte hij zich bin nen tien jaar op tot eigenaar. In dat theater was hij de eerste die filmers als Bergman, de Franse Nouvelle Vague en de Britse Free Cinema bracht. Eind jaren zeventig opende hij Cinecenter. Rinus I laks, voorzitter van het filmfestival, refereerde in ziin openingstoespraak aan de poli tieke erkenning van film door het vorige kabinet. I lij zei te ho pen dat de belangstelling met de komst van het nieuwe kabi net, niet eenmalig is gebleken. oorbeschouwing ron rughard j1c «retelling. 'Brief aan vader', van Franz k. fka. Regie Ernst Braches. Spel: Cas En- ar Te zien vnjdag 23 september, LAK theater, Leiden. et is een griezelig moment als as Enklaar zich uiteindelijk pricht. Anderhalf uur lang eeft hij dan al, in de rol van mranz Kafka, zijn kijk op de rela- met zijn vader, uiteengezet, afka deed dit in zijn in novem- 1919 geschreven Brief an Ac en Valer, een epistel dat in ver ding zestig bladzijden beslaat. De enscenering van deze f riefvertelling vergt het uiterste v< an de concentratie, de welwil- eendheid en het zitvlees van de ïeaterbezoeker. Kortom, het is leien mooie strijd waartoe de >eschouwer wordt uitgedaagd, tg nklaar zit en blijft tot vlak voor et einde zitten. Zijn ogen zijn iet te zien. Hij houdt zijn blik ericht op de keukentafel waar r ij overheen hangt. Zijn voeten [jievvegen nauwelijks. Slechts iet zijn handen zet hij gaande weg accenten in zijn woorden- troom. Dit extreem statisch toneel- leeld dwingt alle aandacht naar r Ie stem en zijn verhaal. In veel jevallen zou dit een hele opga- P e zijn, zo niet een onoverko- nelijk bezwaar. Mij verveelt het ironzen stemgeluid van En- laar echter niet snel. Zijn stem is lichtelijk nasaal, vooral aan het begin van zijn zinnen en gruizelig naar het einde toe. En klaar weet genoeg melodie aan te brengen om Kafka's, zich vaak alsmaar vertakkende hoofd- en bijzinnen goed te kunnen blijven onderscheiden. Kafka's brief is eveneens het aanhoren meer dan waard - ze ker voor iemand die iets van hem heeft gelezen. Een lange rij Kafka-onderzoekers heeft in de ze lange analyse van zijn leven sleutels gevonden voor een be ter begrip van zijn prozawerk. Kafka is 36 als hij de brief schrijft, onafhankelijk, met zes boeken en talrijke tijdschriftarti kelen op zijn naam. Dat bete kent blijkbaar niet dat de schrij ver een brief aan zijn vader kan geven. Hij overhandigt hem aan zijn moeder, die hem hoofd schuddend terugbrengt. Her mann Kafka zal de brief nooit lezen. Franz is bang voor zijn vader, zoals uit de brief blijkt. Die laat wat betreft intentie niets te ra den over. Het is een als vredes voorstel vermomde tirade van een geestelijk murw gebeukte zoon tegen het lompe, tirannie ke gedrag van een machtige va der. Kafka omschrijft zijn 'le venszwakte' en buigt diep in het stof, maar zijn vader vernedert hij nog harder. De zoon erkent zijn eigen kleinheid, zijn onver- mogens, zijn waardeloosheid, maar beklemtoont bij het schet sen van het sterke Kafka-ge- slacht in alle toonaarden de on verkwikkelijke druk van een lief deloze opvoeding. Hij werd nooit geslagen, maar er was al tijd de dreiging van de opgehe ven hand. Nooit werd er goed keurend naar hem geglimlacht, in plaats daarvan was er een voortdurende minachting en onverschilligheid. De volwassen zoon wordt ge regeerd door een onbedwingba re kinderlijke vrees: het is de onberedeneerbare angst van Jo- zfef K. voor het anoniem Gerecht (het personage uit Het Proces, het boek dat hij vijfjaar voor de brief aan zijn vader schreef). Als kind, zo vertelt hij, werd hij eens op een nacht, na langdurig jengelen, door zijn vader uit bed genomen, buiten op de veranda gezet en aan zijn lot overgela ten. Hij kon toen niet, en nog steeds niet, het verband zien tussen zijn daad en de gruwelij ke straf. Vanaf dat moment hield hij altijd het gevoel dat elk moment een machtige instantie redeloos over hem kon beslis sen. Deze gebeurtenis brand merkt een levenslang besef van kleinheid en onbeduidendheid in Kafka's ziel. Kafka verwijt zijn vader dat hij hem slechts gewa pend met schaamte, schuld en angsten de wereld instuurde. Het is hem onmogelijk een nor maal leven te leiden. Er is alle gelegenheid de ge dachten te laten afdwalen naar de eigen kindertijd en vergelij kingen te trekken. Kafka's punt is snel gemaakt. Onder het luis teren groeit vooral de bewonde ring voor het fameuze geheu genspel van Enklaar, die met deze solo een theatraal hoog standje aflevert. De keuze van de regisseur om alle ruimte aan de tekst te laten, wordt gerechtvaardigd door de zinderende omslag aan het ein de, als Enklaar vervolgt met een door Franz verzonnen repliek van vader Kafka. Een hoopje el lende verandert in één klap in de dictoriale vader die ons is voorgespiegeld. Enklaar staat frontaal, een enorme man met weggedraaide ogen. Beangsti gend. Samenwerking Museumjaarkaart leiden De in Leiden gevestigde Stichting Museumjaarkaart en de Rabobank hebben besloten hun samenwerking te verlengen tot in elk geval eind 1998. Daardoor hebben de ongeveer 2,5 mil joen houders van de door de Rabobank gefinancierde Europas gratis toegang tot de vaste collectie van ruim 400 musea die bij de stichting zijn aangesloten. Gehoopt wordt dat daarmee het museumbezoek in Nederland wordt bevorderd. Exposities in de regio hoofddorp/haarlemmermeer Keramiek van Jolanda Verdegaal en collages van kleine foto's Alexander Filipchenko zijn van 29 sep tember tot 29 december te bezichtigen in het gemeentehuis van Voorhout. Tot en met 10 oktober exposeren leden van de Kun stenaars Organisatie Haarlemmermeer werk op de galerij van het raadhuis in Hoofddorp. Beide exposities zijn te bezichtigen gedurende de openingstijden van de gemeentehuizen. Componist Jule Styne overleden new york Componist Jule Styne, die de muziek schreef bij film- - komedies als 'Funpy Girl' is dinsdag op 88-jarige leeftijd overle den. Styne schreef meer dan 1500 liedjes, waaronder het be roemde, door Marilyn Monroe vertolkte 'Diamonds are a girl's best friend'. Talloze zangers en zangeressen voerden zijn werk uit. De in 1905 in Londen geboren Styne schreef op 17-jarige leeftijd zijn eerste succes-song 'Sunday'. In Hollywood wijdde hij zich vooral aan muziek-komedies als 'Gypsy', 'Funny Girl' met Barbara Streisand in de hoofdrol en 'Gentlemen prefer blondes'. Michael Jackson niet vervolgd De popzanger Michael Jackson zal niet worden vervolgd we gens seksueel misbruik van een minderjarige. De zaak tegen Jackson blijft echter wel vijf jaar open staan waarin de minderja rige alsnog kan besluiten een belastende verklaring tegen de popzanger af te leggen, aldus de officier van justitie. Tegen Jackson was een civiel rechtelijke zaak aangespannen wegens seksueel misbruik van een toen 13-jarige jongen, met wie hij vriendschap had geslo ten en die regelmatig bij hem thuis op zijn 'Neverland' ranch logeerde. De inmiddels 14-jari- ge jongen heeft geweigerd te ge tuigen in de zaak. Jackson (35) heeft altijd iedere schuld ont kend, maar volgens berichten wel een schikking met de ou ders van de jongen getroffen, waarmee miljoenen dollars wa ren gemoeid. Een uit 1863 daterende roman van Jules Verne, waarin het Pa rijs van 1963 wordt geschilderd, wordt deze week voor de eer ste maal uitgegeven. Verne schetst in het boek 'Parijs in de 21ste eeuw' een me tropool compleet met particuliere auto's die stil door de stad rijden, geautomatiseerd massavervoer in treinen over hoog verheven trajecten en overal elektrisch licht. De held van het boek, Michel, wordt geconfronteerd met een maatschappij waarin geld, technologie en een almachtige staat de dienst uit maken. Het boek werd destijds door Vernes uitgever geweigerd om dat het al te ver van de realiteit verwijderd zou zijn. „Mijn beste Verne, als je een profeet was geweest, zou vandaag de dag nie mand je profetie geloven", luidde het oordeel over het ma nuscript, dat daarmee voor ruim 130 jaar in de vergetelheid verdween. Het was de enige roman van de in 1905 overleden Verne die nog niet werd uitgegeven. Toen Verne overleed vermeldde zijn zoon het manuscript op een lijst van nog niet gepubliceerde werken van de schrijver van 'Rond de Wereld in Tachtig Da gen' en '20.000 Mijlen Onder Zee'. Vijf jaar geleden ontdekte Vernes achterkleinzoon Jean het boek in een kist in de familie woning van de Vernes in Toulon en bracht het onder de aan dacht van de huidige uitgever. week speciale kopieersessies. Ook was de vraag naar de nage schilderde meesterwerken in de vorige eeuw groot. Kunstlief hebbers met een kleine beurs konden op die manier toch een oude meester aan de muur han gen. Datzelfde geldt waarschijnlijk ook voor de huidige kopers. Aarts verwacht niet dat het ou- de-meesterspubliek bij de vei ling zal bieden. „Dat vindt dit allemaal te gortig. Die willen het echte werk. Bieders zijn ver- foto anp moedelijk mensen die iets de coratiefs zoeken. En zeg nou zelf, als je kan kiezen tussen een poster en een echt schilderij, kies je toch zeker het laatste?" Een selectie van de te veilen schilderijen is tot 29 septem ber te zien bij het filiaal van Christie's in Rotterdam. De voorbezichtiging van alle vei lingstukken bij het hoofdkan toor in Amsterdam start op 6 oktober en loopt tot de veiling op 8 oktober. dige eigenaar terecht. Zijn tijd genoot Egbert Rubertus Derk Schaap maakte het andere doek rond de eeuwwisseling samen met zijn echtgenote Wilhelmina Jacoba van der Spek. Met de veiling hoopt Chris tie's de kopieën van oude mees ters in ere te herstellen. Kunst historici schatten dit soort schil derijen op hun waarde, zegt drs. M. Aarts, expert Oude Meesters bij Christie's. Maar het grote publiek haalt er vaak de neus voor op. Dat is niet terecht. vindt ze. „Natuurlijk legt een -kopie het altijd af tegen het ori gineel. Maar de nageschilderde werken zijn wel uniek in hun tijd, kwaliteit en raffinement." De lage waardering voor ko pieerders is iets van de laatste tijd. In de 19e eeuw was het heel normaal als jong kunste naar een meesterwerk na te schilderen. Het hoorde bij de opleiding. Het Rijksmuseum in Amsterdam, toen nog gevestigd in het Trippenhuis, organiseer de bij voorbeeld drie dagen per Portret Fenna (1988), een olieverf van Dick Stapel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21