i Patiënten dik tevreden over vrouwelijke arts nino 'Beter opgeleid, slechtere baan' Met toeters en bellen door de stad Voorlichting beroepskeuze en studie 'absurd' geregeld Twijfel over samengaan Noord- en Zuid-Holland Randstad Nieuw World Trade Center Negen maanden geëist tege ex-directeur Toetanchamon ;<r~ Vaarverbod opgeheveit in Noord-Holland Glasbakje in Madurodam De bonte kwaliteitswereld van ALNO keukens DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 Statencommissie wil gemeenten raadplegen HAARLEM RICHARD MOOYMAN De provincies Noord- en Zuid-Holland mogen niet over haast besluiten tot een fusie. Eerst moet het plan voor e'e'n provincie Holland beter worden onderbouwd. Ook moeten de betrokken regio's en gemeenten hun mening over de fusie kun nen geven. Dat was gistermiddag de dui delijke boodschap van de sta tencommissie openbaar be stuur aan Gedeputeerde Staten (GS) van Noord-Holland. Aan de orde was het voornemen van GS van beide provincies om Noord-Holland en Zuid-Hol land op te laten gaan in een grote provincie Holland. De fusie wordt noodzakelijk geacht vanwege de vorming van de stadsprovincies Amsterdam, Rotterdam en eventueel Den I laag. De 'uitgeklede' provincies die achterblijven zouden vol gens de colleges van GS te klein zijn om de problemen in de Randstad goed de baas te kun- Maar de beoogde fusie is nog lang niet beklonken, zo maak ten de woordvoerders van vrij wel alle politieke partijen giste ren duidelijk. Geen enkele frac tie wilde bij voorbaat akkoord gaan met het opheffen van Noord-Holland ten behoeve van de nieuwe provincie Hol land. Wel stemde een ruime meerderheid in met een verder onderzoek naar de mogelijkhe den van een fusie. Gedeputeerde J. de Lange zegde toe met een notitie te ko men over de verdere planvor ming. Dok beloofde hij dat het provinciebestuur over de be oogde fusie gaat overleggen met de betrokken gemeenten, in stellingen en organisaties. Achterstand vrouwelijk personeel Schiphol houdt zich bezig met vliegtui gen en zo'n negen procent met vracht. Verhoudingsgewijs wer ken erg veel vrouwen met pas sagiers, terwijl mannen juist weer oververtegenwoordigd zijn in de vracht- en technische sec- Uit het onderzoek blijkt ver der dat vrouwen veel in deeltijd werken en op wisselde werktij den. Mannen daarentegen wer ken meer op kantooruren en in ploegendiensten. De specifieke aard van de functie is voor de meeste Schiphol-werkers de be langrijkste motivatie geweest om op Schiphol te komen wer ken. Bijna een kwart van de werknemers verklaart zich aan getrokken te voelen tot wat ,,het dynamische, internationale ka rakter van de luchthaven" wordt genoemd. Het opvallendste is echter de conclusie dat vrouwen ondanks hun hogere opleiding de relatief slechtere en lager betaalde ba nen krijgen. Daar lijkt volgens de onderzoekers echter lang zaam maar zeker verandering in te komen. Vrouwen beginnen meer door te dringen tot hogere functies die tot nu toe traditio neel door mannen worden be kleed. hoewel het aantal nog r laat. AT. schiphol» De bouw van het nieuwe World met elkaar verbonden. Trade Center op Schiphol is in volle gang. Het WTC zal bestaan uit vier kantoortorens en een parkeergarage voor drieduizend auto's. De vier torens worden op de derde verdieping wordt het WTC in gebruik genomen. Het complex wordt met een brug verbonden met de terminal. Met de bouw is een bedrag van 245 miljoen gulden gemoeid. Begin 1996 Voor de rechtbank in Assen is woensdag negen maanden cel geëist tegen de gedetineerde ex- directeur van het beveiligings bedrijf Toetanchamon in Den Haag. Officier van justitie H.J. Schut acht de man -die tien jaar celstraf uitzit wegens bomaan slagen bij de Haagse wethouder A. Duyvestein en de Haagsche Courant- schuldig aan uitlok king van drugshandel in de ge vangenis De Grittenborgh De man zou daarbij zijn op getreden als financier. Dat ge- beurde met telefoonkaarten, in de bajes worden gebruikt betaalmiddel omdat men gd contant geld mag hebben, verdachte ontkent alles, noemt zichzelf een fervent i genstander van drugs. Volga zijn raadsman mr. A.H. Westej dorp ontbreekt ieder bewijs! moet zijn cliënt worden vrijj sproken. I let openbaar mi rie heeft de ex-directeur i halfzacht onderzoek gewoon °°RE bankier gebombardeerd, alc j*5^! de advocaat. Uitspraak 5 oki ber. Casino Schiphol open in april '95 HOOFDDORP» )ricl eeft Het Holland Casino op Schiphol zal 1 april 1995 de deuren open ranz r het publiek. Het casino wordt op de eerste verdieping v stationsgebouw achter de douane gevestigd. Daardoor kunnen leen vertrekkende en overstappende passagiers een bezoekje bre er 1 gen. Zij mogen op vertoon van een ticket/instapkaart en een gek m V legitimatiebewijs naar binnen. In het casino komen onder andere drie black jack-tafels, I Amerikaanse roulettetafel en een bar. Het gokhuis moet a en werk bieden, die plusminus 350 bezoekers zullen vi zorgen. Schiphol is straks de eerste luchthaven ter wereld met a ndf ïeat De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft deze week tijde en ■en extra raadsvergadering ingestemd met de komst van een Htpesc land Casino op de luchthaven Schiphol. Het voorstel werd e nomen met dertien stemmen tegen en 24 stemmen voor. De vrouwelijke Schiphol-wer kers zijn over het algemeen be ter opgeleid dan hun mannelij ke collega's. Desondanks bekle den vrouwen op de luchthaven naar verhouding lager gekwali ficeerde banen. Dit blijkt uit een enquête naar het karakter van de werkgelegenheid op Schip hol door studenten van de HEAO in Haarlem. De enquête is representatief voor de 37.000 werknemers op Schiphol, uitgezonderd het Fok ker-personeel. Van alle werkne mers verricht het grootste deel (33 procent) werk gerelateerd aan passagiers. Zo'n 15 procent HEEMSKERK DE JAGER DAAR ZIT EXACT T VERSCHIL. Vraag vrijblijvende demonstratlesl Heemskerk De Jager Meer aandacht voor begeleiding bij behandeling Patiënten hebben in het algemeen meestal geen voor keur voor een mannelijke of vrouwelijke huisarts. Wan neer echter ervaring is opgedaan met een vrouwelijke arts, krijgt die de voorkeur. Dat blijkt uit een onderzoek van Christine Rouneau die daarop gisteren promoveerde aan de Rijksuniversiteit Leiden. leiden» caroline v Uit het onderzoek bleek dat er wel degelijk verschil is in werk wijze van mannelijke en vrou welijke huisartsen. De laatsten stellen meer vragen aan hun patiënten en geven meer infor matie over de behandeling. Bij inwendig onderzoek zouden vrouwelijke artsen bovendien meer aandacht hebben voor emotionele begeleiding en een Aanleiding voor het onder zoek was de veronderstelling van een aantal vrouwelijke art sen dat er een verschil in gedrag bestaat tussen mannelijke en vrouwelijke collega's. Zo zou den vrouwelijke artsen meer verzorgend zijn dan hun man nelijke collega's. Daarom zou den bepaalde patiënten ook de voorkeur aan een vrouw geven, was de stelling. Gelijkwaardig Rouneau ondervroeg 303 pa tiënten over hun voorkeur voor 17 mannelijke en 15 vrouwelijke huisartsen. Volgens Rouneau ligt het grootste verschil in de communicatie tussen arts en patiënt: vrouwelijke artsen moedigen een gelijkwaardige relatie tussen arts en patiënt meer aan en stimuleren het uit wisselen van informatie. Slechts in een aantal gevallen wordt vooraf de voorkeur voor een vrouwelijke arts uitgespro ken. Dan gaat het bijvoorbeeld om inwendig onderzoek bij bij emotionele en persoonlijke problemen. Hoe meer ervaring patiënten boven dien hadden opgedaan met vrouwelijke artsen, hoe groter hun voorkeur voor vrouwen, terwijl de voorkeur voor een mannelijke arts afnam. Rouneau pleit ervoor de voor delen die de toename van vrou wen in het artsenberoep vol gens haar kunnen bieden, ver der te onderzoeken. Daarnaast pleit zij voor meer aandacht voor communicatievaardighe den in de opleiding van aanko mende artsen. Artsen moeten zich volgens haar bovendien meer bewust worden van andere zaken dan medische problemen tijdens het consult met patiënten. De Noordhollandse ris van de koningin Van Ke- menade heeft gisteren het vaar verbod in de hele provincie op geheven. Dat heeft een woord voerder van de provincie be kendgemaakt. Het verbod werd ingesteld om de door de over vloedige regenval doorweekte oevers van boezemwateren zo veel mogelijk tegen golfslag te beschermen. Maandag mocht het scheep vaartverkeer weer gebruik m ken van het Noordhollands K |e j naai, het kanaal Stolpen-Kt ev, horn en de Zaan. Op alle ande waterwegen hield de polit ie|j echter streng toezicht op de n r leving van het verbod. Omd .ja; het waterpeil in heel noordelif Noord-Holland snel daalt, i verbod voor alle watenvegt opgeheven. Daarmee is laatste bijzondere maatregel verband met de wateroverla| LEi| vervallen. iling De rich ig nkli Madurodam krijgt haar eigen glasbakje. Burgemeester Ed Nij- pels van Breda deponeert vol gende week donderdag het eer ste flesje in het bakje. De glas bak maakt deel uit van het hui dige Nederlandse straatbeeld en mag daarom niet ontbreken in de miniatuurstad, zo vindt de stichting Promotie Glasbak. Het bakje in Madurodam wordt de 20.000ste in Neder land. Dat aantal moet nil groeien om zoveel mogelijk bruikt glas in te zamelen I overheid wil dat volgend jaar procent van het eenmalige gli wordt ingezameld. De hel daarvan moet gescheiden w den in de kleuren wit, bruin groen. Volgens de stichting is in eerste helft van dit jaar 76 pre cent van het eenmalig glas gen tourneerd. Daarvan werd 3! procent op kleur gescheiden DE WEEK VAN DE BEZORGER Een week per jaar wordt er door alle dagbladen in Nederland extra aandacht aan de bezorgers van de krant besteed. De Week van de Bezorger staat dit jaar in het teken van de droomwens De krant laat deze week een aantal onvervulde verlangens van bezorgers in vervulling gaan. Alex van Eek wilde wel eens meemaken hoe het is om op een ambulance mee te rijden. Een dagje mee op de ambulan ce, dat leek de 15-jarige bezor ger Alex van Eek het einde. Want eigenlijk weet hij al gerui me tijd zeker dat hij later ambu lancechauffeur wil worden. „Ik denk dat het komt omdat ik in mijn vrije uurtjes naar de scanner zit te luisteren", licht hij zijn toekomstplannen toe. „Je hoort dan precies wat er aan de hand is. Maar daar blijft het dan ook bij. De spanning van de loeiende sirenes en dat racen door het verkeer om mensen in noodsituaties te helpen, dat mis je!" Bij het ambulancebedrijf van de gebroeders De Jong in L.eiden wordt Alex op zijn wenken be diend. Een hele dag mee naar alle plaatsen des onheils zit er weliswaar niet in. „Want", zo legt ambulancebegeleider Ton Regeer uit, „we komen natuur lijk best vaak in onplezierige si tuaties terecht. Daarmee kun nen we dus beter wachten tot je wat ouder bent." Het mag de pret niet drukken. Regeer heeft zich speciaal vrijgemaakt om Alex werkelijk alles te vertellen Met een uitgebreide 'rondlei ding' door de ambulance begint het allemaal. Verband- - trommels, Leidse hoogleraar op symposium: )0< Alex van Eek zag zijn droomwens in vervulling gaan. Van ambulancebegeleider Ton Regeer mocht hij e achter het stuur plaatsnemen. teriaal om een infuus aan te leg gen, zuurstofflessen. Alles wordt van de wand en onder de ban ken vandaan gehaald en gede monstreerd. De leergierige be zorger valt stil van verbazing. En dat terwijl hij-zich toch zo goed had voorbereid door een flink aantal vragen in zijn hoofd te hebben. Hoe zit het nou bij voorbeeld met het A-, B en C- vervoer waarover hij altijd op de scanner hoort? En is het nou echt zo dat dode slachtoffers niet in een ambulance vervoerd mogen worden? Op die» vragen krijgt hij ant woord tijdens het hoogtepunt van de middag: Een ritje door de stad. Terwijl chauffeur Re geer de ene na de andere bus baan neemt, vraagt Alex hon derduit. „Dat van die dode slachtoffers, dat is een fabeltje", zo krijgt hij te horen. En A, B of C staat voor de emst van de si tuatie. Regeer in vaktaal: „Bij een C'tje valt het allemaal wel mee. Dat is bij voorbeeld ge woon een ritje van het ene zie kenhuis naar het andere om ie mand over te brengen. Bij een B moeten we zo snel mogelijk ter plaatse zijn en een A betekent dat we er met toeters en bellen op af moeten. Dan is het dus echt raak." De term 'toeters en bellen' had Alex al eerder op zijn gehoord. Maar na een stop bij de centrale meldkamer gaat hij het nu ook echt meemaken. Een rustig stukje is voor de chauffeur de aangewezen plaats om zwaaiichten en sirene even kort te demonstreren. „Gewel dig", zegt Alex na afloop van zijn bezoek. „Al die automobi listen duiken zomaar de kant in als ze je horen aankomen." En met een zucht: „Maar voorlopig zal ik nog wel een paar jaar naar school moeten, want als je ziet wat je voor zo'n beroep alle maal moet weten...!" amsterdam» anp De studie- en beroepskeuze voorlichting op scholen voor voortgezet onderwijs moet an ders. Het is „absurd" om dat over te laten aan één persoon, de schooldecaan. Dat heeft prof. dr. M. du Bois-Revmond, hoogleraar jongerenstudies en jeugdbeleid aan de Rijksuniver siteit Leiden, vandaag op een symposium voor schooldeca nen in Amsterdam. „Informatie geven over recen te ontwikkelingen op de ar beidsmarkt en over veranderin gen in de beroepenstructuur vergt dusdanige omvangrijke kennis, dat het absurd is deze kennisoverdracht bij één onder- wijsfunctionaris, de decaan, neer te leggen", zei Du Bois- Reymond. Verzorgde informatie Studie- en beroepskeuzevoor lichting vereist samenwerking van „vele professionals" van zo wel binnen als buiten het on derwijs, meent zij. In het onder wijsprogramma moet «r voort durend en stelselmatig aan dacht aan worden besteed. Nu gebeurt dat nog te vaak op „incidentele" basis. Het effect van de huidige voorlichting is gering, zo blijkt uit een onderzoek van de Leidse hoogleraar. Slechts een kwart van de ondervraagde jongeren gaf aan dat de door de school verzorgde informatie de keuze voor een vervolgopleiding of voor een beroep had beïnvloed. Het merendeel zei niets aan de voorlichting te hebben gehad. Vooral havo-leerlingen weten niet te kiezen. Voor deze groep speelt de schooldecaan geen enkele rol omdat hij het „even min" weet, aldus Du Bois-Rey- mond. Arbeidscarrière Meer meisjes dan jongens be weren niets aan de informatie te hebben gehad. Volgens de hoogleraar komt dat doordat de studie- en beroepskeuzevoor lichting vooral „een ononder broken (mannelijke) arbeidscar rière" als uitgangspunt heeft 1* De voorlichting houdt er te wei; nig rekening mee dat studie- er beroepskeuzen voor meisje! iets anders betekenen dan voo r jongens. r vragen zich steeds af hoe ze straks eei roep met kinderen en kunnen combineren, vooral oo| omdat er maatschappelijk steeds onvoldoende faciliteitei D zijn voor jonge ouders o en gezin te combineren, aldti prof. Du Bois-Reymond. Ook ouders betrekken „Meisjes kiezen hun beroe| veel meer met het oog op di mogelijkheden tot parttirrv werk dan jongens en zijn min der gericht op leidinggevendi functies overnemen." Deze pro blematiek moet meer aandach krijgen op de school. De hoog leraar meent verder dat ook ou ders meer moeten worden be trokken bij de voorlichting studie en beroep. ALNO is sterk in variatie. Goed in kleuren, materialen en indelings-varianten. Kies bij de ALNO Select Dealer uit het uitzonderlijk brede programma po inbouwkeukens.... voor een redelijke prijs. Wereldklasse in woonkeukens Leiden: HOUTWERF KEUKENS Lammenschansweg 130 tel. 071-769345 Lisse: MIELOO BOUWMATERIALEN Gasstraat 17 tel. 02521 -19119. Stap binnen voor het kleurrijke ALNO Journaal.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20