'God denkt niet in het klein' Kerk Samenleving DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 BUITENLAND KORT Briefkaartenactie De Raad van Kerken in Ne derland en de rooms-katho- lieke vredesbeweging Pax Christi zijn een briefkaarten actie begonnen voor vrede in het door burgeroorlog geteis terde Sudan. Ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken, gaf gisteren het officiële startschot voor de actie. Kerkleden wordt ge vraagd briefkaarten met het opschrift 'Sudan, a cry for peace' te sturen naar de Sudanese Raden van Kerken in het noorden en zuiden van het land. Ook de Sudanese president Omar Hasan al-Bashir en de leiders van de rebellenbeweging SPLA en het afgesplitste SPLA-United worden via briefkaarten gemaand zich in te spannen voor vrede. Vol gens de initiatiefnemers zijn inmiddels al 20.000 kaarten verzonden. „Meer dan 1,3 miljoen doden. Miljoenen mensen op drift. Dat zijn de trieste resultaten van elf jaar oorlog in Sudan", zo begint de oproep van de Raad van Kerken en Pax Christi. „De kerken in noordelijk en zui delijk Sudan verliezen de hoop niet. Zij spannen zich in voor een duurzame vrede. Soms voelen zij zich daarbij alleen staan. Alsof Sudan is vergeten. Juist dan hebben zij behoefte aan steun." Interventie De rooms-katholieke bis schoppenconferenties van Latijns-Amerika, Canada en de Verenigde Staten hebben de militaire interventie in Haïti veroordeeld. Zij betwij felen ernstig' of de landing van duizenden militairen het herstel van de democratie een slap dichterbij brengt. De bisschoppen vragen zich in hun gezamenlijke verkla ring, opgesteld in de Venezo laanse hoofdstad Caracas, af of 'het aanwenden van bui tenlands militair geweld in Haïti op dit moment moreel gerechtvaardigd is'. Het doel van de interventie mag bo vendien niet beperkt blijven tot uitsluitend de terugkeer van de democratisch geko zen president Aristide. Ook de Amerikaanse rk vredesbe weging Pax Christi toont zich ernstig verontrust over de 'militaire bezetting van Haï ti'. Terwijl het volk van Haïti zit te wachten op voedsel en gerechtigheid, sturen Clinton en de internationale ge meenschap slechts soldaten, aldus de beweging. Deze mi litaire aanpak kan Haiti's problemen niet oplossen en zal nooit tot vrede leiden. Kwestsende film Een democratische staat kan de vertoning van een film die kwetsend is voor religieuze gevoelens verbieden, zonder daarmee het recht op vrije meningsuiting te schenden. Dat heeft het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg uitgesproken. Het hof deed de uitspraak in een zaak over de film Das Liebekonzil van Werner Schroeter. De film is in Oos tenrijk uit de roulatie geno men op verzoek van de Rooms-Katholieke Kerk. De Oostenrijkse autoriteiten hebben daarmee artikel 10 van de Europese conventie van de rechten van de mens niet geschaad, aldus het hof. In 1985 liet een plaatselijke rechtbank in Tirol beslag leg gen op de film. Andere ge rechtelijke instanties hand haafden de beslissing. De ernst van de aanslag die de provocerende film op de reli gieuze gevoelens zou doen. woog zwaarder dan de artis tieke vrijheid die in de Oos tenrijkse grondwet is gega- randêerd. Jeugdgroep Rhema-gemeente Nog net niet hij gend vallen de jongeren terug op hun stoelen. Tijdens de aanbidding, waarmee de wekelijkse jeugdavond steevast begint, wordt er gezongen, geklapt, gejuicht en gedanst. Wie enthou siast meedoet, en dat doet iedereen, is na afloop prak tisch buiten adem. LEIDEN MONIQUE VAN EEDEN Halverwege" de samenzang spreekt Richard Lejour het ope ningsgebed uit. Richard is 24 en maakt deel uit van de vierhoof- dige leiding van de jeugdgroep. Hij heeft ook de leiding van de ze avond. Tijdens de aanbid ding bepaalt hij de volgorde van de liedteksten. Samen met Erik begeleidt hij alle, Nederlands en Engelstalige, liederen op de akoestische gitaar. In het ope ningsgebed doet hij een vurige oproep aan de Heilige Geest om alle aanwezigen te doordringen en te inspireren. Sommige jongeren blijven stil, maar de meesten spreken zacht voor zich uit. Voor de leek klinkt dit als onverstaanbaar ge brabbel, maar voor de gelovigen betekent het veel meer. Spreken in tongen, wordt het genoemd. „In de Bijbel wordt het beschre ven als een gave van de Heilige Geest", zal gemeentelid Mari anne de Mooij (27) aan het eind van de avond uitleggen. „Als je spreekt in tongen, spreek je in vreemde talen, die je vaak zelf niet verstaat. Je bidt recht streeks tot God. zonder dat je wordt afgeleid door andere ge dachten. En al begrijp je zelf niet wat je zegt, je voelt dat deze speciale vorm van bidden je goed doet. Het vertalen van tongen is een andere gave van de Heilige Geest. Als een gebed vertaald wordt, komt het ten goede aan iedereen." Na het openingsgebed volgen meer liederen, afgewisseld door gebeden en korte toespraakjes. Het laatste lied is opzwepend en nodigt uit tot dansen en springen. Nu volgt het variabele gedeelte van de avond. Het is tijd voor verhalen, getuigenis sen, bijbelstudie en gebed. Ge- rie van Rijn neemt hét woord. Ook zij maakt deel.uit van de jeugleiding en ze is de enige 35- plusser van de groep. Zij kon digt twee sprekers aan: Arthur en Pascal. Arthur is 32, en in het dage lijks leven jurist op het ministe rie van economische zaken. Twee weken geleden is hij te ruggekeerd van een werkvakan tie van vijf maanden. Hij is voor Jeugd met een Opdracht, een wereldwijde evangelische jon gerenorganisatie, naar Hawaii en de Fiji-eilanden geweest. Na een opleiding aan de Discipel- trainingschool deed hij drie maanden lang evangelisatie- De kerk loopt leeg. Als de ouders het instituut nog niet de rug hebben toegekeerd, doen hun kinderen dat wel. Tenminste, dat is wat veel mensen denken. Toch wonen er in Leiden en omgeving ook jonge mensen die met overtuiging betrokken zijn bij de geloofsgemeenschap van hun keuze. In deze aflevering van de serie over 'gelovige jongeren' aandacht voor de jeugdgroep van de Rhema- gemeente. Behalve voor zang, verhalen en getuigenissen wordt er ook tijd vrijgemaakt voor bijbelstudie e werk. Terwij hij zijn verhaal ver telt, is hij af en toe hoorbaar ontroerd. Hij heeft er reden toe. „De Heer heeft ons ongelooflijk 'ertelt hij. Hij illu- let anekdotes over ontmoetingen, geschenken en zelfs gunstige weersomstandig heden. Zijn belevenissen wor den door de anderen met in stemming aangehoord. Dan is het woord aan Pascal. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Hij is 16 en heeft onlangs zijn VBO-diploma gehaald, 'ook met hulp van de Heer, want ik had er veel te weinig voor gedaan'. Over zijn verleden- wil hij niet meer kwijt dan dat er 'een hoop narigheid' is gebeurd. Dankzij zijn zwager is hij tot geloof ge komen, en sindsdien gaat zijn levenspad bergopwaarts. In de jeugdgroep van de Rhema-ge- meente voelt hij zich helemaal thuis. Om de beurt vertellen ver schillende jongeren over hun ei gen ervaringen. Uit alle verha len spreekt een eindeloos ver trouwen in God, Die alles mo gelijk maakt en 'ons alles wil ge ven wat wij nodig hebben'. Het officiële gedeelte wordt afgeslo ten met een gebed. Ieder bidt voor zich, soms in stilte, soms hardop, soms bewust in het Ne derlands, soms onbewust in tongen. Met enkele woorden gericht aan de hele groep, geeft Gerie het einde van het pro gramma aan. Relatie Aan het begin en het eind van elke jeugdavond is er een gezel lig samenzijn voor alle jongeren die daar zin in en tijd voor heb ben. Marianne wil graag uitleg gen waarom ze zich bij de Rhe- ma-gemeente heeft aangeslo ten. Ze komt oorspronkelijk uit de Gereformeerde Kerk. Daar heeft ze ook haar man Henk le ren kennen. „Maar in de Gere formeerde Kerk konden we niet verder groeien in ons geloof. We lazen in de Bijbel over dingen waarvoor in de kerk geen aan dacht was. We misten de wer king van de Heilige Geest. In de Rhema-gemeente is de Heilige Geest wel duidelijk aanwezig. De eerste keer dat ik hier was, viel het me echt op hoe vurig de jeugd was. Je kunt echt merken dat deze jongeren door God zijn aangeraakt, en met elkaar wor den verenigd door hun per soonlijke band met God." Mari anne weet dat God niet alleen groepen vormt, maar ook indi vidueel werkt. „Veel jongeren die in God geloven, zoeken con creet naar Gods plan voor hun leven. 'Als je zoekt zul je vin den', zegt de Bijbel. Wij zien dat God dat waarmaakt. Het ge beurt bijvoorbeeld regelmatig dat mensen een profetie krij gen. Profetie is ook een gave van de Heilige Geest, en in een profetie kun je horen wat God met jouw leven voorheeft. Vaak wordt zo'n boodschap door an dere merisen in andere woor den bevestigd. Alles klopt dan met elkaar." Haar eigen toekomst ziet Ma rianne met vertrouwen tege moet. Hetzelfde geldt voor Ge rie. Zij was eind '92 betrokken bij de oprichting van de Leidse Rhema-gemeente. „De jeugd groep is ingesteld om bewust te bouwen aan het geloof van jon ge mensen. Onze jongeren heb ben allemaal een relatie met God. Het leeft. Het bruist. Dat is heel belangrijk, dat het geloof levend blijft, en niet iets stoffigs wordt dat je één keer per week in de kerk ondergaat. De Rhe ma-gemeente zal blijven brui sen en blijven groeien. Want God denkt niet in het klein." Genezingsdiensten Duitse evangelist 'interkerkelijk karakter'. Zijn Europese activiteiten be gon hij eerder dit jaar in Enge land en Ierland, waar hij in twee weken zijn evangelisatieboekje 'Van Min naar Plus' bezorgde bij ongeveer twintig miljoenen huisgezinnen. Dit initiatief werd gesteund door tal van kerken. Sinds 1975 is Bonnke actief op het Afrikaanse continent, waar hij al meer dan 120 open luchtcampagnes hield die tien duizenden mensen trokken. In Amsterdam beginnen zijn gene zingsdiensten elke avond om half acht in de Sporthallen-Zuid aan het IJsbaanpad. De Duitse evangelist Reinhard Bonnke, die bekend is van mas sale genezingscampagnes in Afrika, wil zijn werkterrein nu ook tot Europa uitbreiden. In het kader daarvan voert hij drie dagen een evangelisatie-actie in ons land. Bonnke spreekt deze week (22, 23 en 24 september) in Am sterdam. Hoewel hij alleen naar de hoofdstad komt, moet vol gens zijn organisatie 'Christ for all Nations' zijn campagne in Amsterdam gezien worden als een nationaal gebeuren met een Kerken 'liggen niet wakker' van andere bede AMERSFOORT ANP De kerken in Nederland 'liggen niet wakker' van het verdwijnen van Gods naam uit de bede in de Troonrede. Met het oog op de pluriforme sa menleving is het juist goed dat voor een be scheidener formulering is gekozen. Dat zegt ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland. Anders dan de kleine christelijke partijen, die klaagden over het schrappen van Gods naam, zijn de kerken bin nen de Raad volgens hem 'uiterst content' met de woordkeus van de koningin. Van der Zee wijst erop dat het woord God ook heel makkelijk misbruikt kan worden en lang niet voor ieder een dezelfde inhoud heeft. Het is daarom goed dat er heel zuinig mee wordt omgesprongen. Onder de kabinetten-Lubbers sloot de konin gin de Troonrede, af met de wens dat 'Gods ze gen' op het werk zou rusten. Dit keer sprak zij het vertrouwen uit dat 'velen met mij u wijsheid toewensen en om zegen voor u bidden'. Woord voerder P. Halma van de drie protestantse Sa men op Weg-kerken spreekt van 'een wijze for mulering die recht doet aan kerkelijk Neder land'. De Gereformeerde Bond. de rechterflank binnen de Nederlandse Hervormde Kerk, had net als de kleinere reformatorische kerken liever de oude formulering gehandhaafd gezien. HET WEER Nazomertje JA September zette gisteren resoluut een punt acnter zijn tot dusverre uiterst natte en koele reputatie. Zelden zal een weersomslag in Ne derland zo gewaardeerd zijn na een regenterreur van drie weken. Door krachtige hogedrukinvloed losten de resterende wolkenvelden snel op en de zon liet de temperatuur eindelijk tot de normale waarde van 18 graden oplopen. De komen de dagen beleven we de luxe van een nazomertje; het kwik kan zelfs in de buurt komen van 25 graden. Dat lijkt een beetje onwezenlijk, nu we ons al hadden ingesteld op de onvermijdelijke herfst. Toch komt de mooi-weerperiode niet helemaal onverwacht. Uit de jaarboeken blijkt, dat in de tweede helft van september de zomer nog vaak met een toegift komt. Deze plotselinge warmte staat bekend onder de naam 'Oude Wijvenzomer'; in de VS als 'Indian Summer'. De laatste septemberwarmte dateert uit 1992, toen de laatste tien dagen van de maand gemiddeld maar liefst drie graden warmer waren dan de eerste september-decade. Ook nu zijn de enige warme dagen van de maand - 20 graden of hoger - voor het laatst bewaard. Dankzij de samenwerking tussen drukgebied boven Centraal-Europa en een actieve depressie boven Spanje wordt lucht uit zeer zuide lijke breedten naar West-Europa getransporteerd. Ook in de hogere luchtlagen zien we een grote war me tong, die van de Sahara tot Zuid-Scandinavië reikt. Vooral mqjgen is deze lucht nog droog e door de combinatie van zon en warmte-aanvoer uit het zuidoosten gaat het kwik naar 22 graden ir het westen en rond 25 graden i Limburg. Een opmerkelijk zomers beeld dus,lp h maar stabiel is de situatie aller minst. De Spaanse depressie, die veel regen los laat boven het Ibe risch Schiereiland en de Alpen, komt zaterdag naar het noorden. De aangevoerde lucht wordt vochtiforl ger en bij oplopende temperaturen neemt de kans op een regen- of on weersbui later cp de dag toe. Hier vooruit zijn bij opklaringen nog (bijna) zomerse kwikstanden mo gelijk. Zondag is de stroming wat geruimd naar zuid tot zuidwest en krijgt de zon minder kans. Het kwik doet een stapje terug, maar blijft flink boven normaal. In tamelijk zwoele lucht zijn opnieuw een paar prol hoge- buien te verwachten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met van tijd tot tijd veel regen, in hogere delen vooral morgen kans op sneeuw. Middagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 19 in het zuiden. Zweden: Perioden met zon en vrij wel overal droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Op de meeste plaat sen stijging van tempera tuur; in het zuiden tot dicht bij 20 graden. Denemarken: Flinke» perioden met zon en droog maar wel kans op mist. Middagtemperatuur rond 18 graden. Engeland,- Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon, in Schotland en gen ook in het zuiden van Engeland mis schien ook enkele wolkenvelden. Bijna overal droog. Middagtemperatuur van daag van 14 graden in het noorden van Schotland tot rond 18 nabij Londen; morgen op de meeste plaatsen iets war- België en Luxemburg; Flinke perioden met zon, morgen mis schien ook wolkenvelden. Tot morgen avond waarschijnlijk droog. Middagtem peratuur vandaag rond 19 graden, mor gen enkele graden hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag flinke perioden met zon, mor gen vanuit het zuiden weer wolkenvel den en met name in midden-Frankrijk kans op enkele actieve regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur van daag tussen de 20 en 24 graden, mor gen op veel plaatsen nog iets hoger. Langs het Kanaal wordt het een graad of 19. Vandaag vooral aan de Costa's in het zuidoosten nog geregeld zonneschijn en aanvankelijk nog droog. Verder veran derlijk bewolkt en kans op buiige regen, soms met onweer. Plaatselijk wellicht grote hoeveelheden neerslag. Middag temperatuur langs de Golf van Biskaje tussen de 15 en 20 graden, aan de Cos ta's tussen de 22 en 26 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden vrij veel bewolking en wellicht een bui. Aan de zuidzijde overheerst de zonneschijn en wordt het ruim 25 graden. Marokko: Westkust: naast zonneschijn geleidelijk meer bewolking en vooral morgen kans op buiige regen. Middagtemperatuur op het strand net iets boven de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon. maar op beide dagen ook kans op forse regen- en onweersbui en die mogelijk erg veel neerslag achter laten. Stijging van temperatuur, met morgen maxima van 23 graden rond Bordeaux tot ongeveer 28 langs de Mid dellandse Zeekust. Italië: In de zuidelijke helft geregeld zon en op veel plaatsen droog. Naar het noorden toe van tijd tot tijd bewolking en in de westelijke regio's kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur van 25 graden plaatselijk in het noord westen tot 30 of iets hoger op veel plaatsen in het zuiden. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm, met middagtemperatu- ren rond 30 graden. Op de Egeische Zee steekt waarschijnlijk een stevige noorde lijke wind op. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus droog en vrij zonnig. Middagtem peratuur in het algemeen iets onder de 30 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Stijging van temperatuur. Morgen maxima uiteenlopend van ongeveer 20 graden in het noorden tot plaatselijk 29 graden in het zuiden. Zwitserland: Overwegend bewolkt en vooral aan de zuidflank van de Alpen kans op een ste vige regen- of onweersbui. Stijging van temperatuur tot ongeveer 25 graden morgen. Oostenrijk: Flinke perioden met zon en droog. Maar in Tirol en Vorarlberg meer bewolking en mogelijk een flinke regen- of onweers bui Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 26 graden morgen. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.26 Zon onder 19.34 Maan op 20.48 Maan onder 11.19 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.00 18.19 Laagwater 02.17 14.16 Weerrapporten 21 september 20 uui wl 19 12 0.1 Klagenfurt i half be Kopenhagen licht be Bangkok Casablanca w7 20 14 0.0 103/ 28 11 0.0 25- 8 0.0 17 10 0.0 17 15 0.0 14 14 10 :zw2 13 11 mol 18 12 0.1 vindst 16 9 2.0 w2 35 27 0.1 >no9 21 16 0.0 >w3 22 18 00 vindst 30 12 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16