mm Referendum toekomst buitenbaden Leiden 'Bomen verplanten geldsmijterij' Ruzie over banenpool Gemeente op vingers getikt -£ NDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 HEF HENNV VAN ECMONO, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Ontucht A 7 Een 56-jarige Leide- I naar pleegde on tucht met broer en zus en twee andere jongens. Twee jaar cel, eiste de offi cier. Jaarmarkt A Q Het centrum van I 27 Alphen was gisteren volledig verstopt. Het zon netje lokte vele duizenden mensen naar de jaarmarkt. Tevreden O F'atiënten zijn dik 4 U tevreden over een vrouw als huisarts. Zij heeft meer aandacht voor begeleiding bij de behan-, deling. Fietser gewond bij aanrijding eiden Een 22-jarige fietser uit Leiden is gisteren gewond ge- aakt bij een aanrijding met een auto, die door een 50-jarige en jlaatsgenote werd bestuurd. Het ongeluk gebeurde op de krui- iing van de Witte Singel, de Zoeterwoudsesingel en de Heren itraat. De fietser kwam van de Witte Singel en verleende geen toorrang aan de automobiliste, die van rechts kwam. Hij is over- ;ebracht naar het AZL. Zakkenroller rolt portemonnee eiden Een 33-jarige vrouw uit Voorschoten is gistermiddag -ond kwart over een het slachtoffer geworden van een zakken roller. De Voorschotense kwam erachter dat haar portemonnee net 350 gulden was gestolen, toen zij een kledingzaak aan de Joogstraat uitliep. Inbrekers slaan slag ■eiden Uit een sportkantine aan de Montgomerystraat zijn gis- rernacht een stereo-set, kassageld en snoepgoed gestolen. Ook ie sociëteit aan de Burgsteeg kreeg die zelfde nacht bezoek van nbrekers. Vermist worden een cd-speler met versterker, enkele rd's en 300 gulden. Zowel in de sportkantine als in de sociëteit cwamen de inbrekers binnen door een ruit te vernielen. Deskundige over essen en esdoorns Vijf Meilaan ilden et Regionaal bestuur Arbeids- borziening (RBA) en de ge beente Leiden hebben een fun- jamenteel verschil van mening ver banenpoolers. Dat bleek steren tijdens het Leidse adsdebat over werk, waar zo- iel RBA-directeur Karen van jrunsven als B. Mantel (direc- |ur uitzendbureau Luba) te ennen gaven geen heil te zien ji een uitbreiding van het aan- blbanenpoolplaatsen. De gemeente heeft zijn uiter- te best gedaan om tot die uit- jreiding van het aantal plaatsen t komen. Een poging die ge- leeltelijk slaagde. Bovenop het jantal banenpoolplaatsen in leiden en de vijf andere samen- [erkende gemeenten (150) (ïochten 15 procent meer plek- jen worden gecreëerd. Maar let RBA is niet van plan om arvoor de gebruikelijke subsi te van 3500 gulden per plek te irstrekken. ..Kunstbanen", noemt Mantel e banenpoolplekken. ,,Ze leve- fen geen bijdrage aan de werk- )osheidsproblematiek. Als ie- aand langdurig in de banen- The PHANTOM ol'ihe OPÉRA leiden aad rietveld pool zit en daar nuttig werk ver richt, zou het gewoon moeten worden omgezet in een norma le arbeidsrelatie." „Ook ik heb er grote problemen mee", ver kondigde Van Grunsven. „Eerst bezuinigen we allerlei banen weg, van conciërge tot tram conducteur en vervolgens moe ten banenpoolers het werk overnemen. Tegen minimum loon tot aan hun pensioen, in een aparte stichting onderge bracht. Niet dezelfde rechten als hun naaste medewerkers. Ik heb daar moeite mee." Wethouder J. Laurier (sociale zaken) vindt dergelijke kritieken flauwekul, „Als gemeente heb je maar één instrument om die mensen, waarvoor alles al is ge probeerd, een baan te bieden. Je kunt proberen om ze op een dergelijke manier aan het werk te krijgen, of je kunt ze achter de geraniums laten zitten. Maar dat laatste vind ik sociaal niet acceptabel." Volgens Laurier maakt de dis cussie binnen het RBA duidelijk dat het vinden van werk voor langdurig werklozen een priori teit van de gemeente moet zijn. IVoor dinsdag 27 september nog enkele plaatsen beschikbaar! PHANTOM PHONE 06 - 300 100 VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN Het verplanten van de 58 met kap bedreigde bomen op de Vijf Meilaan zou geldsmijterij zijn. Dat zegt de gemeentelijk boom specialist J.H. Klijnstra. De es sen en esdoorns zijn volgens hem heel oppervlakkig gewor teld en van slechte kwaliteit. „En als het verplaatsen van de bomen niet lukt heb je geld over de balk gegooid." Klijnstra reageert daarmee op een brief van Leiden Weer Ge zellig/De Groenen, waarin duo raadslid P. Heukels zijn twijfel uitspreekt over de zogenaamde slechte kwaliteit van de bomen. Burgemeester en wethouders hebben een kapvergunning ge geven voor bomen. Volgens Heukels is dat in strijd met de toezegging, dat bomen die moeten wijken voor de bouw van 120 huizen zo mogelijk ver plaatst zouden worden. In zijn brief doet Heukels een dringend beroep op de ge meente om alle bomen waar voor een kapvergunning is ge geven te verplaatsen. „In leven de toestand, en aan één stuk." Heukels, zelf botanicus, heeft de bomen bekeken. „En ik kan niet zeggen dat ze er slecht uit zien.' Het zijn nog vrij jonge bomen, die het volgens mij wel waard zijn om te verplaatsen." Volgens het raadslid heeft ook een des kundige van Staatsbosbeheer bevestigd, dat de essen en es doorns volkomen gezond zijn. „Wat wij niet leuk vinden", zegt Heukels, „is dat er 58 bo men gekapt worden en dat daar misschien een paar kleine stek jes of een paar perken met be gonia's voor terugkomen. Daar gaat de buurt op achteruit. En er wordt maar gekapt en ge zaagd in Leiden. Sinds het be gin van deze raadsperiode zijn er alweer zo'n tachtig bomen tegen de vlakte gegaan. En straks weer 58 - het gaat echt in een geweldig tempo. De Bo- mennota heeft kennelijk geen beschermende werking. En ik vrees dat we het van de afdeling Groen ook niet moeten heb ben." Klijnstra ontkent dat de bo men aan de Vijf Meilaan het verplaatsen waard zijn. „De es doorns aan de wandeldreef zijn, door de hoge grondwaterstand, heel oppervlakkig geworteld. Als je die wilt verplaatsen moet je een enorm stuk grond rond de boom meenemen. Dat breekt onherroepelijk af. En de essen langs de laan zijn bomen van een slechte kwaliteit: kwarrige bomen, met een slechte tak- De 58 essen en esdoorns aan de Vijf Meilaan hebben geen toekomst, meent de bomendeskundige van de ge meente Leiden. Kappen dus. Anderen verzetten zich daar met hand en tand tegen. foto hielco kuipers structuur. Er zijn daar helaas slechte bomen geplant. Als je ze verplaatst zullen een paar het misschien overleven, maar dan heb je nog geen goed produkt. En dan praten we wel over ge meenschapsgeld. Heukels neemt het verhaal van Klijnstra met een korreltje zout. „Aan die bomen hangt volgens de methode Raad (een manier om de waarde van te bepalen, red.) een prijskaartje van 133.000 gulden. Dat is meer dan tweeduizend gulden per boom. Als die bomen echt zo slecht zijn, dan begrijp ik dat niet. Nee, ik vind dat er in Lei den onzorgvuldig met bomen wordt omgesprongen." Tegen het kappen van de bo men is bij de gemeente een aantal bezwaarschriften inge diend. Die worden vrijdag over een week behandeld in de com missie voor de beroep- en be zwaarschriften. De actiegroep Vijf Meilaan heeft de rechtbank verzocht de kapvergunning te schorsen. De actiegroep die zwembad De Zijl voor sluiting wil be hoeden streeft naar een algemeen referendum over de toekomst van de twee Leidse openluchtbaden. Ze hoopt hier samen met de werkgroep 'De Vliet moet blijven' een aanvraag voor in te dienen. leiden erna straatsma „Het buurtcomité De Kooi gaat de actiegroep voor zwembad De Vliet benaderen om actie te houden voor het openhouden van beide buitenbaden", zegt Kooi-bewoner C. Lafeber. „We hopen gezamenlijk een referen dum-aamvraag in te dienen. Gezamenlijk hebben we een be terdraagvlak." De komende dagen worden in De Kooi de eerste huis-aan- huis handtekeningenlijsten ver spreid. De geadresseerden krij gen het verzoek zelf 25 handte keningen te verzamelen binnen de eigen kennissen- en familie- kring. De Kooi-bewoners besloten een referendum uit te lokken, na berichten over de referen dum-aanvraag over behoud van het Koninklijk Militair Invali denhuis in Leiden. De 1500 handtekeningen die er in eerste instantie voor nodig zijn, denkt het buurtcomité zonder problemen binnen te halen. Recentelijk zijn in een week tijd bijna 1.000 handteke ningen verzameld voor behoud van zwembad De Zijl. Die actie werd opgestart na een 'geruch tenstroom' over dreigende slui ting van De Zijl, als gevolg van gemeentelijke bezuinigingen. Inmiddels is de handtekenin genactie voor het openhouden van De Zijl gestopt. „Er komen nog steeds lijsten binnen," zegt Ixifeber. „Maar die kunnen we niet gebruiken voor een refe rendum. We hebben nu nieuwe handtekeningenlijsten gemaakt voor het houden van een refe rendum." R. Zonneveld, aanvoerster van de actiegroep 'De Vliet moet blijven', sympathiseert met de actiegroep in de Kooi, maar wil nog geen uitspraken doen over samenwerking. „Ik moet daarover eerst de rest van de groep benaderen, maar als zij voor een referendum-aan vraag is, moeten we ook maar weer handtekeningen inzame len." De in Voorschoten woonach tige Zonneveld hoopt dat de Kooi-bewoners zich aansluiten bij haar actie in de taptoe op 2 oktober. De actiegroep loopt net als vorig jaar mee in deze optocht om aandacht te vragen voor het met sluiting bedreigde zwembad. „We lopen toch weer mee met spandoeken, ondanks de toezegging van oud wethou der Van Bocnove dat De Vliet, mits rendabel, tot 1999 open blijft. De huidige sportwethou der De Goede is toch weer een heel andere wethouder." leiden loman leefmans Margje Vlasveld van De Groenen/I.WG vindt het maar niets dat de gemeente Leiden de portocabins achter het Stadsbouwhuis aan de Langegracht van de zomer met kraanwater heeft gekoeld om de temperatuur binnen wat te veraangenamen. Ze zegt dat een boer in Rotterdam heel wat milieu-vriendelijker te werk ging: hij pompte water uit de sloot om zijn koeien te drenken. En de motor van die- pomp werd aangedreven door middel van zonnecollectoren. Vlas veld wil dan ook opheldering van het gemeentebestuur. In de cabins is onder meer de afdeling milieu gehuisvest. Van de zomer was het er zo heet, dat de gemeente besloot er water over te spuiten. Het kan ook anders, zegt Vlasveld en haalt vervolgens de boer van stal om aan te tonen hoe het ook kan. Het gemeentebe stuur: „Wij hopen dat een herhaling zich niet meer voordoet. Maar we hopen volgend jaar wel weer op een mooie zomer." Het Stadsdebat 'Klimaat scheppen waarin de ondernemers zich thuisvoelen jeiden annet v Er is geen beter sociaal beleid Jan een economisch beleid. De itelling die Bart Dekker, onder- toeker arbeidsmarktbeleid bij Research voor Beleid, gisteren nnam tijdens het stadsdebat jver werk, was meer dan duide- ijk. De gemeente zou zich wat kern betreft moeten inzetten foor iets, dat op termijrr niet teel geld hoeft te kosten, maar pel veel op zou leveren: een kli- jiaat waarin ondernemers zich jiuisvoelen. „Een klimaat waar- loor ondernemers willen inves teren in de stad. Zo komen er heerbanen", aldus.Dekker. be overige drie forumleden wa- jen het met hem eens, net als Wethouder J. Walenkamp van économische zaken. De laatste lad echter wel een probleem, investeren in een goed onder- ïemersklimaat kost op korte ermijn geld. „En dan zijn er kvee keuzen. Of de heffingen jaan omhoog, óf de onderne mers dragen zelfbij aan de ver betering van het klimaat. Maar- li de binnenstad, waar het no- Jige moet worden veranderd, [rijgen de ondernemers dat niet foor elkaar. En vervolgens ver bijten ze ons dat we zo raar doen met de heffingen", doelde de wethouder op de pas inge voerde reclame-belasting. De discussie van gisteravond ging niet zozeer over welke ta ken de gemeente zou moeten laten vallen om andere taken te kunnen bekostigen: de inzet was eerder het 'uitvechten' van reeds langer bestaande geschil len. Het ondernemersklimaat was er slechts één. „Toegege ven, Leiden is wat dat betreft een stuk vriendelijker geworden maar we zijn er nog lang niet", merkte bijvoorbeeld G. Nieu- wenhuis, secretaris van de Leid se Vereniging van Industriëlen op. Ook hij greep daarbij terug op de pas ingevoerde reclame belasting. „Een psychologische blunder", aldus Nieuwenhuis. De gemeente zou volgens hem meer dan nu het geval is in ge- sprek moeten treden met de ondernemers. „Misschien komt er dan iets van de grond." Concrete plannen over waar de gemeente zou kunnen bezuini gen, droeg eigenlijk alleen Ka ren van Grunsven, directeur van het Leidse arbeidsbureau,'aan. „De gemeente wil alles zelf doen en doet daardoor dubbel werk", is haar stelling. „De Ka mer van Koophandel heeft bij- V. ,v ,d fjJ-yi voorbeeld al sinds jaar en dag cursussen voor startende on dernemers. Wat doet de ge meente Leiden? Die begint tien jaar geleden met een Stichting Werkgelegenheid die hetzelfde doel voor ogen heeft. Hetzelfde geldt op andere vlakken. Waar om een Instituut Burgerraads lieden als we hier al een bureau voor rechtshulp hebben? Ik lees dat de Zijlbedrijven, de ge meentelijke diensten sociale- en economische zaken en de Stich ting Weerwerk willen gaan sa menwerken. Prima. Maar als je ziet hoeveel gemeentelijke bu reautjes zich bezig houden met werk. Raad en Daadwinkel, het' Traject, ga maar door. De over headkosten rijzen de pan uit." „Wordt het werk van bijvoor beeld zo'n Stichting Werkgele genheid wel eens geanaly seerd", vroeg ook R. Mantel - directeur van Luba Uitzendburo en bestuurslid van het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorzie ning - zich af. „Er is ontzettend veel energie in gestoken. Maar heeft men wel eens gekeken wat het oplevert? Is het niet zo dat al die nieuwe bedrijfjes er sowieso niet waren gekomen?" Moderne fratsen als deze maar meteen afschaffen leiden aad rietveld 't Leverde tenslotte toch een paar voorstellen voor bezuini gingen op; het stadsgesprek over wonen in Leiden. „Er moet geen cent gemeenschapsgeld worden uitgegeven aan par keervoorzieningen", zei L. Jon ker, directeur van de dienst Milieu in Zoetermeer. „Laat de woningcorporaties het'centrum voor daklozen en het woonwa gencentrum beheren", zei di recteur M. Glaser van woning bouwvereniging Ons Doel. En A. Wamsteker, ex-bestuurslid van de wijkvereniging voor de Pieters- en Academiewijk, liet duidelijk merken dat zij van stadsgesprekken niets moet hebben. „Mijn voorstel zou zijn, moderne fratsen als die van vanavond meteen af te schaf fen." Het stadsgesprek, aanzet voor een raadsconferentie op don derdag 29 september, leek aan vankelijk geen enkel bezuini gingsvoorstel op te leveren. De deskundigen in het forum maakten zich voornamelijk druk om de verslonzing van de stad. „Ik vind Leiden een ont zettende troep", zei voorzitter C. Stolker van de inspraakcom missie. „Ik heb hier laatst een Zwitser rondgeleid en toen. dacht ik: wat een waanzinnige rotzooi. Het Rapenbrug lijkt wel een volkstuinencomplex. De boodschap van de forumle den was, dat de gemeente goed moet zorgen voor de openbare ruimte. Mensen zouden dan vanzelf hun eigen straatje schoonhouden, zei architect J. van Iersel. „Je moet taken niet privatiseren of uitbesteden en dan maar de winst vangen", zei hij. „Want met privatiseren ben je je verantwoordelijkheid niet kwijt. Je kunt als gemeente wel werk uitbesteden, maar dan moet je blijven controleren of het goed wordt uitgevoerd." De gedachten over bestuurlijke vernieuwing in het college van PvdA, D66, CDA en Groen Links hadden in elk geval Wamsteker niet vrolijker gemaakt. „Het idee", zei zij, „is de burger meer bij het beleid te betrekken, om dat het dan goedkoper wordt. Maar ik wil helemaal niet bij iets betrokken worden omdat het dan goedkoper wordt voor een ander. Ik betaal belasting en straks moet ik zelf het on kruid op mijn stoep gaan wie den omdat de gemeente moet bezuinigen. En dat wordt dan ook nog verkocht als verbete ring en bestuurlijke vernieu wing..." Een bezuiniging die de forumle den van het stadsgesprek over wonen wel zagen zitten was het afstoten van parkeergarages. „Ik ben ervan overtuigd", zei Jon ker, „dat de leidse winkeliers draagkrachtig genoeg zijn om de exploitatie van een parkeer garage op zich te nemen." Woorden die voorzitter R. van Lint van de Leidse milieuraad uit het hart gegrepen waren. „De gemeente moet absoluut geen geld steken in parkeer voorzieningen en in grote infra structurele werken die de auto mobiliteit bevorderen", zei hij. Bijna alle forumleden wisten wel een bezuinigingsvoorstel aan te dragen. Alleen architect Van Iersel deed daar niet aan mee. „Ik zou het niet weten, eerlijk gezegd", zei hij. „Ik denk dat de gemeente helemaal geen taken moet laten vallen." Wam steker en Jonker pleitten voor het niet meer inschakelen van externe adviesbureaus. „De po litiek moet zijn verantwoorde lijkheden nemen en die niet stiekem naar de burgers ver- A. Wamsteker: Stadsgesprekken 'moderne fratsen'. schuiven, zoals vanavond een beetje gebeurt", zei Wamsteker. Alleen Stolker wilde liever geen bezuinigingsvoorstel doen. „Want al dat nieuwe beleid in het collegeprogramma, dat lijkt foto henk bouwman me allemaal heel verstandig", zei hij. „Maar als u me dan met het pistool op de borst zou vra gen wat wij kunnen afschaffen, dan zou ik zeggen: de brand weer." Maar dat was een grapje.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15