Trein volgend jaar 2,9 procent duurder Meisjemeisjewat zie jij eruit Binnenland etenschappers zeer :ritisch over beleid Wachten op glimpje van Beatrix Voornamelijk gemor over Miljoenennota Voor 't eerst WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 ANP Algemeen Nedeil.i I Winkel verboden voor asielzoekers I bussum De eigenaar van een elektronica-winkel in Bussum wil 1 geen bewoners van het asielzoekerscentrum Crailo meer in zijn zaak. Achter de etalageruit heeft hij een papier gehangen met de tekst: 'Bewoners van Crailo worden geweigerd. Deze zijn niet I meer welkom in deze winkel'. De man zegt regelmatig te wor- I den bestolen. De Anne Frankstichting noemt de tekst strafbaar I en racistisch. Een woordvoerder van het politiekorps Gooi en I Vechtstreek spreekt van discriminatie. i Garantie voor twee Franse meisjes den haag De twee Franse meisjes die in Nederland verblijven omdat ze thuis in Parijs zouden worden mishandeld, komen bij terugkeer in Frankrijk eerst in contact met een officier van justi tie en een kinderrechter. Die bekijken wat er verder met hen moet gebeuren. Deze garantie heeft Frankrijk gegeven bij het verzoek om uitwijzing dat het ministerie van justitie in Den Haag inmiddels heeft binnengekregen. De 7-jarige meisje Hadji- ra Cherchour en haar 13-jarige nichtje Mahdia Cherchour ble ven na een vakantie in Nederland achter omdat de moeder van Hadjira de meisjes zou mishandelen. Reisbureau beveiligt woningen klanten gorinchemHet Gorcums Reisburo laat met ingang van het nieuwe winterseizoen de woningen en bezittingen bewaken van klanten die met vakantie zijn. Tijdens hun afwezigheid zullen geregeld veiligheidscontroles worden uitgevoerd. In de Neder landse reiswereld is dit een unieke vorm van dienstverlening, al dus het Gorcums Reisburo. De extra service is gratis. Het reisbu reau heeft een overeenkomst gesloten met GEN Beveiligings dienst en de Alarmcentrale. I Cel geëist voor oplichting oude vrouw I zwolle Tegen een ex-ambtenaar van de sociale dienst in Kam- I pen is gisteren voor de Zwolse rechtbank 15 maanden gevange nisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, geëist. Hij wordt I ervan verdacht een 83-jarige vrouw voor ruim 42.000 gulden te I hebben opgelicht. De 25-jarige man was als bijstandsmaat- schappelijk werker belast met het vaststellen van de eigen bij drage voor bewoners van verzorgingstehuizen. In die functie I kwam hij in juli 1992 in contact met de vrouw, die pas weduwe I was geworden. Er ontstond een zodanige band dat zij haar fi- I nanciële zaakjes door hem liet regelen. IVenneend wijst prof. De Kcun terecht jrotterdam-tilburg gpd-anp Wetenschappers en onderne mers deelden gisteren en van ochtend sporadisch pluimpjes ^jiiit, maar hadden vooral ferme kritiek op de voornemens van het kabinet-Kok. Ze gaven hun gemoed lucht op diverse bij eenkomsten naar aanleiding van Prinsjesdag. Bestuursvoorzitter W. van Driel van Crédit Lyonnais Bank Ne- derland (CLBN) leverde van- gepeperde kritiek op de Miljoenennota. „Meer van 'hetzelfde", oordeelde Van Driel «tijdens een bijeenkomst in de [Rotterdamse Doelen. „Het vast- lopen in het moeras wordt al- maar versneld", aldus de bankier. Volgens hem moeten uitke- ringen worden losgekoppeld j van de loonstijging in de bedrij- i ven en moet het kabinet zwaar snijden in allerlei subsidies. Het is verder verkeerd van de rege- J ring aan te sturen op gematigde loonstijging en de economische groei wordt onvoldoende gesti muleerd, meent hij. Aanzienlijk zonniger was gis teren onderdirecteur Don van het Centraal Planbureau tijdens een bijeenkomst in Amsterdam. De Nederlandse economie groeit volgend jaar misschien wel met 3,5 of zelfs 4 procent, aldus Don. Volgens hem doet de regering er echter goed aan om tot 1996 te blijven uitgaan van 2 procent groei voor de pe riode 1995-1998 als geheel. Die voorzichtigheid is onder andere nodig omdat de rente, de dol larkoers en de olieprijs kunnen tegenvallen. De Amsterdamse hoogleraar Van Wijnbergen leverde scher pe kritiek op de banenplannen j van het kabinet en de nage- - streefde loonmatiging. Volgens de voormalig topeconoom van de Wereldbank is dit beleid ge baseerd op een verkeerde dia- gnose van het probleem. „Het gaat er niet om meer mensen in ongeschoolde banen te druk ken, maar om ongeschoolden te helpen aan een hoger oplei dingsniveau." Het probleem is volgens de hoogleraar niet zozeer de con currentie uit lage-lonenlanden, maar de technologische ontwik keling. Deze zorgt voor een ver schuiving van de vraag van laag naar hoog opgeleiden. Loonma tiging en banenplannen bieden dan alleen op korte termijn soe laas. Op de langere termijn moet het beleid ongeschoolde mensen aan een hoger oplei dingsniveau helpen. Daar is het Nederlandse schoolsysteem echter niet op berekend, aldus Van Wijnbergen. Evenzeer kritisch toonde zich hpogleraar A. van Schaik op een bijeenkomst in Tilburg. Het be leid dat het kabinet voorstaat, levert slechts herverdeling van werk op. De produktie neemt niet toe. De werkloosheid zal in 1998 net zo hoog zijn als van daag, aldus Van Schaik. De Groningse hoogleraar C. de Kam betitelde de Miljoenen nota 1995 in Tilburg als een knap verpakte oefening in zelf begoocheling waar de vader landse belastingbetalers zich niet door moeten laten bedwel men. „Het kabinet start dan wel met de conjuncturele wind in de zeilen, maar nog nooit is het voorgekomen dat een kabinet aan het begin van een regeerpe riode zo'n forse uitgavenbeper king voorstelt. Het is erg ambi tieus. Ik geloof alleen niet dat het lukt, zelfs niet als de econo mische groei meevalt de ko mende jaren", aldus De Kam. Hij kreeg gisteren trouwens een terechtwijzing van zijn par tijgenoot Vermeend (PvdA), sinds kort staatssecretaris van financiën. In een brief aan de Tweede Kamer schijft Ver meend dat er niets deugt van een recente berekening van De Kam en drs. Sturm. De door het derde kabinet-Lubbers in 1990 doorgevoerde belastingverla ging van 4,8 miljard gulden is wel degelijk voor 48 procent bij de lagere inkomens terecht ge komen, aldus die brief. Volgens De Kam en Sturm was maar 20 procent van de belastingverla ging bij de laagste inkomens groepen terecht gekomen. De rest ging naar midden- en hoge- inkomensgroepen, aldus hun berekening. Vermeend stelt dat De Kam en Sturm niet de effecten van de belastingverlaging op zich hebben bestudeerd. Zij hebben de belastingen en sociale pfe- mies in 1990 vergeleken met die van 1989. Dat geeft een verte kend beeld omdat daarin ook allerlei ontwikkelingen meespe len die niets met de belasting operatie op zich van doen heb ben. De Kam en Sturm hebben bovendien geen rekening ge houden met de toeslag die werkgevers op de bruto lonen van werknemers betalen ter compensatie voor bepaalde so ciale premies. Verder zijn De Kam en Sturm alle bejaarden 'vergeten'. Al met al ziet Ver meend geen enkele aanleiding de effecten van de belasting operatie uit 1990 opnieuw te onderzoeken. Klompen voor Gouden Koets den haag anp Een schrijver uit de Amerikaanse staat Connecticut heeft voor een extra Prinsjesdag-attractie gezorgd. Razendsnel verplaatste hij zich gisteren langs de route van de koninklijke stoet, toverde een paar Hollandse klompen uit zijn tas en zette die zo neer dat hij ze kon fotograferen met de Gouden Koets op de achtergrond. De politie had hem toestemming gegeven om binnen de drang hekken te lopen. De Amerikaan schreef eind vorig jaar een brief aan de Rijksvoor lichtingsdienst. Hij meldde dat hij een boek wil schrijven over klompen die in Nederland rondreizen en allerlei avonturen bele ven. Graag wilde hij daarvoor op Prinsjesdag wat aparte illustra ties maken. Ook vroeg hij om een ontmoeting met koningin Beatrix. Dat laatste verzoek is afgewezen. Niemand wil spion hebben den haag anp De medewerkers van de begin dit jaar opgedoekte inlichtin gendienst buitenland (IDB) kunnen geen andere baan vin den. Niemand wil de voormali ge spionnen hebben. Dit blijkt uit stukken van het ministerie van algemene zaken, het depar tement van premier Kok. Bij de opheffing van de IDB heeft Koks voorganger, Lubbers, toegezegd dat niemand zou worden ontslagen. Maar de af gelopen maanden en ook vorig jaar al heeft Algemene Zaken de grootste moeite gehad om de geheim agenten (enige tiental len) ergens anders onder te brengen. De meeste ex-spionnen beho ren niet tot de jongsten. Boven dien verdienden ze nogal hoge salarissen. De belangrijkste oor zaak dat ze moeilijk elders werk vinden, is echter dat niemand zit te wachten op hun specialis tische vaardigheden. De Wassenaarse villa Maar- heeze, het voormalige IDB- hoofdkwartier, staat te koop voor bijna 4 miljoen gulden. den haag anp den haag Liefhebbers die giste- was door de regenschermen, ren een glimp van de wuivende moest zich zien te handhaven tus- koningin Beatrix wilden opvan- sen de venijnige punten. Achter gen, moesten vooral behendig zijn de dranghekken in de Haagse bin- in het ontwijken van paraplu's. nenstad vochten de bezoekers Wiens uitzicht op de Gouden gisteren een kleine paraplu-oorlog Koets nog niet volledig bedorven uit. Ondanks de stromende regen Prijsverhoging bus en tram meevaller voor reizigers lieten veel bezoekers hun uitstap je niet bederven. Het publiek had lol om de 'gekke pakjes' van de doorweekte erewachten en dronk met smaak de meegebrachte ther- moskannen koffie leeg. foto gpd cees zorn Het treinkaartje wordt volgend jaar gemiddeld 2,9 pro cent duurder, zo maakten de Nederlandse Spoorwegen gisteren bekend. Dat is iets meer dan de geschatte infla tie van 2,75 procent. De tarieven voor bus en tram zullen volgend jaar met gemiddeld twee procent stijgen. Minis ter Jorritsma (verkeer en waterstaat) heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Tijdens de presenta tie van haar begroting vorige week had ze nog een stij ging van 3,5 procent aangekondigd. Rail-Actiefkaart, de senioren- kaart en de jongerenkaart, wor den komend jaar niet duurder. De prijsstijging van bus en tram is iets lager dan de gemid delde toename van de kosten van het levensonderhoud (infla tie). Dat is een meevaller voor reizigers. Na overleg met de bedrijven in het stads- en streekvervoer heeft minister Jorritsma beslo ten de prijzen voor bus en tram minder harder te laten stijgen den haag gpd-anp Treinreizigers met een jaarkaart zullen volgend jaar ongeveer drie procent duurder uit zijn. De tariefsverhoging is aanzien lijk lager dan de afgelopen twee jaar, toen over de prijsstijging nog moest worden overlegd met de minister van verkeer en waterstaat. In 1992 en 1993 wer den de kaartjes gemiddeld zes procent duurder. Kortingskaarten, zoals de dan aanvankelijk de bedoeling was. Haar voorgangster, Maij- Weggen, heeft de afgelopen ja ren de prijzen voor de kaartjes van bus en tram wèl meer ver hoogd dan het percentage van de inflatie. De abonnementen voor bus en tram worden 4,5 procent ho ger, aldus Jorritsma. De afgelo pen jaren werden die tarieven jaarlijks gemiddeld vier procent duurder. De belangenorganisatie voor reizigers in het openbaar ver voer Rover zegt tevreden te zijn over de bescheiden tariefsstij ging. „We zijn een beetje bang dat het de bekende stilte voor de storm is. De Spoorwegen hebben vorig jaar laten weten dat ze het tot 1996 rustig aan doen met de tarieven en de dienstregeling. Maar dan zitten we nu in de laatste ronde", al dus een Rover-woordvoerder. Tal van maatschappelijke orga nisaties hebben gisteren hun eerste reacties gegeven op de Miljoenennota. Het gemor overheerste daarbij. Universiteiten en hogescho len vrezen het ergste voor het hoger onderwijs, ook al is een fors deel van de voorgenomen bezuinigingen van 500 miljoen gulden op de lange baan ge schoven en wordt de haalbaar heid ervan nog onderzocht. Dit blijkt uit de reacties van VSNU en HBO-Raad, de belangenor ganisaties in het hoger onder wijs. De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg vindt dat het ka binet de problemen in de thuis zorg voor zich uil schuift. De vereniging zegt dat het kabinet weliswaar de thuiszorg als groeisector typeert en de wacht lijsten onderkent, maar dat het nalaat passende maatregelen te nemen. De begroting volksgezond heid voor 1995 getuigt volgens de Nederlandse Zorgfederatie van meer realiteitszin dan de begrotingen die de afgelopen jaren zijn gepresenteerd. De koepel van zorginstellingen le verde bij het regeerakkoord nog kritiek op de voorgestelde vo lumegroei van 1,3 procent, maar kan zich nu vinden in de opmerking van de bewindslie den dat dal percentage zonder beperkende maatregelen te klein is. De ouderenorganisaties AN- BO en Unie KBO willen dat liet kabinet haast maakt met een onderzoek naar de opeenstape ling van kostenverhogende en inkomensvcrlagende maatrege len, waardoor ouderen worden getroffen. Zo'n onderzoek zal volgens de bonden duidelijk maken dat voor grote groepen ouderen het water reeds tot de lippen is gestegen. Het kabinet-Kok zit er flink naast met de veronderstelling dat de huidige milieudoelen binnen bereik zijn. De „ecologi sche duurzaamheid" waarover de regeringsverklaring rept. ver eist andere maatregelen dan slechts het veiligstellen van de uitgangspunten van het tweede Nationaal Milieubeleidsplan (NMP 2). Volgens de milieuor ganisatie Greenpeace moet de nieuwe regering de milieu - bakens dan ook danig verzet ten. Het Wereld Natuur Fonds meent dat het kabinet de na tuur hardhandig aan de kant schuift. Burgemeester d'Hondt van Nijmegen heeft zich geschaard in het rijtje kritikasters dat vindt dat op de politiebegroting wel erg weinig geld beschikbaar is voor „meer blauw op straat." Net als de politiebonden NPB en AGP vindt de voorzitter van het Duidelijk Korpsbeheerders beraad het bedrag dat de be windslieden van justitie en bin nenlandse zaken hebben uitge trokken voor uitbreiding van de politiezorg „uitermate mager". De Raad van Kerken vreest dat het kabinet-Kok afstevent op verarming en een tweedeling in de samenleving. De GDA- jongerenorganisatie CDJA vindt het prachtig dat er veel aan dacht is voor ouderen, maar zou ook graag wat meer aan dacht voor jongeren zien. den haag anp den haag Minister Zalm van fi nanciën mocht gisteren voor het eerst de begrotingsstukken aan de voorzitter van de Tweede Kamer aanbieden. Traditioneel zitten die in het bekende koffertje, dat Zalm dan ook met enige trots aan de fotografen toonde. foto anp ruud hoff Getrouwtrek over financiële meevallers nu al begonnen lastenverlichting. Dat bleek gis teren op de traditionele Mil joenennota-bijeenkomst van Van I^inschot Bankiers in Den Haag. Dat de meevallers er komen, is zo goed als zeker. H. Brouwer, de thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, hield zijn gehoor voor dat het kabi net-Kok kiest voor een behoed zaam scenario. Bij de huidige economische vooruitzichten betekent dat automatisch flinke meevallers, vooral dankzij hoge re belastingopbrengsten. De vakcentrale FNV verschilt nu al van mening met kabinet en werkgevers over de besteding van toekomstige financiële meevallers. FNV-voorzitter Ste kelenburg vindt dat het kabinet niet per definitie al het geld moet gebruiken voor verminde ring van het financieringstekort van de overheid. Werkgevers voorzitter Rinnooy Kan vindt dat daarentegen „zeer verstan dig". Stekelenburg vindt dat ook geld moet worden gestoken in Edgar Vos werpt deskundige blik op kleding Prinsjesdag-gangers De traditionele balkonscene op Paleis Noordeinde. Geworstel met de paraplu's. De prinsen Friso (links) en Constantijn staan hun moeder, koningin Beatrix, bij. Mr. Pieter van Vollenhove helpt zijn vrouw, prinses Mar griet, een handje. amsterdam christl visser Nachtblauw is de robe van de koningin. „Nina Ricci, denk ik", zegt Edgar Vos. De Amsterdam se couturier kijkt, op verzoek, voor het eerst naar een Prinsjes- dag-uitzending. Hij leeft met Beatrix mee. „Oh meid, nou moet je met je mooie hoedje de regen in." Nee, hij heeft de koningin nooit gekleed. Wel, vroeger, de andere prinsessen. En Neelie, toen ze nog minister was. Lang geleden kocht Haya ook wel eens bij hem. Tegenwoordig is Erica Terpstra klant. Maar verder heeft hij aan de Haagse politiek nooit veel verdiend. Edgar Vos (63) werkt naar eigen zeggen vooral voor bekende Ne derlandse families. Voor oud geld, kortom. „Nieuw foto anp hans steinmeier naar Frank. Aan Franks kleren kan je zien dat ze duur zijn. Oud geld houdt daar niet van." Frank is collega-couturier Frank Govers, die volgende week in het Haagse Gemeentemuseum met een overzichtstentoonstel ling wordt geëerd. Frank vindt Edgar een zakenman, die meer aandacht voor zijn boutiques heeft dan voor mode. „Ik mag hem graag, we zijn bevriend, Leden van de nieuwe ministersploeg luisteren in de Ridderzaal naar het voorlezen van de Troonrede door de koningin. Op de eerste rij van rechts naar links de bewindslieden Kok, Dijkstal, Van Mierlo, Sorgdrager, Rit- zen, Zalm en Voorhoeve. foto anp paul vreeker maar hij vindt niemand goed behalve zichzelf', zegt Vos. „Ach, we zijn allemaal krengen en we vinden onszelf allemaal de beste. Het verschil tussen hem en mij is dat het hem altijd om de jurk gaat en mij om de vrouw." Ander verschil is dat Govers de koningin maar matig gekleed vindt en Vos haar, in haar func tie, de best geklede vrouw van Nederland noemt., „Beatrix is geen gewone mevrouw. Het is de koningin en als koningin ziet ze er perfect uit. Wat ze draagt kan je bijna als een uniform be schouwen; misschien niet altijd mooi. maar wel goed, en pas send bij haar functie." Natuurlijk zou Vos graag eens voor haar ontwerpen. „Het zou leuk zijn als de koningin in het buitenland Nederlandse mode zou dragen. Om te laten zien dat je in Nederland meer kan krijgen dan klompen en tulpen. Ik denk dat mijn stijl voor haar het geschiktst zou zijn. Meer dan die van Frank bij voorbeeld. Maar als ze altijd bij mij of bij Govers of bij Molenaar zou ko pen, wordt ze een modepop, een uithangbord voor één couturier. Dat zou niet in orde zijn." De koningin koopt bij Theresia Couture, een internationaal ge oriënteerd modehuis dat net als Vos' zaak in de Amsterdamse P.C. Hooftstraat is gevestigd. „Theresia Couture koopt in Pa rijs in, bij Nina Ricci en Balmain en zo. Die modellen laten ze aan dè koningin zien, en dan kan ze kiezen. Zo van: die wil ik wel, maar dan in 't blauw. Dat wordt vervolgens besteld en hier op pas gemaakt. Nee, dat kan je geen echte haute couture noemen. Ons koningshuis is zuinig. Keren was vroeger heel gewoon, dat liet Wilhelmina nog doen. Weet je wat een ech te haute couture avondjurk van Yves Saint Laurent kost? Een ton! Ik geloof niet dat onze ko ningin dat soort bedragen uit geeft." De nachtblauwe robe van zijde met kant, die de koningin voor Prinsjesdag heeft gekozen, zou Edgar Vos haar niet hebben ge adviseerd. „Staat een beetje koud, vind ik. En een lelijke lengte, zo net boven de enkel. Je krijgt er van die grote voeten van." Te'druk ook, is zijn oor deel. „Door die rommel die er bij moet, dat afschuwelijke lint, kan je beter iets rustigers ne men. Ik zou iets met een kort jasje hebben gemaakt; dat is ook warmer. Maar ze heeft een mooie hoed, die haar gezicht goed open laat." Voor de jurk die prinses Mar griet voor de opening van de Staten-Generaal heeft uitge zocht. heeft Vos geen goed woord over. „Meisje meisje, wat zie je er uit. Vre-se-lijk." Lief hoedje toch? „Een afschuwelijke hoed. Afschuwelijk. Ik hoop dat- ie straks verregent; kan ze 'm nooit meer op." PvdA-minister Margreet de Boer (VROM) krijgt lof. Edgar Vos kent haar niet, nooit van gehoord zelfs, maar niettemin: „Mooi koppie, goed haar. Ziet er prima uit, rustig en chique." Ook D66-minister Winnie Sorg drager van justitie kan op een complimentje rekenen. „Goede jurk wel. Beetje zware hoed." Met minister Annemarie Jorrits ma van de WD is Vos wel be kend. „[.euke vrouw, typisch een klant voor me. Misschien nu ze minister is? Ze zou er veel beter uit kunnen zien dan ze doet" Met Erica Terpstra (WD) kan Vos het goed vinden. „Ze is een dierbare vriendin geworden. Maar ik geef toe, een dieet zou niet schaden. I leb ik ook tegen haar gezegd." De staatssecreta ris van welzijn zit te glimmen van genoegen onder een enor me hoed, inderdaad een echte Vos. „Erica zou helemaal geen hoed moeten dragen. Maar als ze er een op moet, dan een gro te. Ze heeft deze zelf uitgezocht. Ik heb gewaarschuwd: meid, je krijgt commentaar. Maar ze wou 'm zelf en ik vind 'm niet slecht staan."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5