Kipfilet nog steeds bron van bacteriën 'T IS DE WEEK VAN DE BEZORGER. Binnenland Nordholt belooft niet 4neer over IRT te praten Boeren in de problemen KIJK VANAVOND OM 15 VOOR 8 NAAR RTL 4. y Wasmiddel Omo Power is kapot geschreven Zomer 1994 kenmerkt zich door extremen Banenplan voor werkloze Turken en Marokkanen Alleen een wonder redt Van Damme van de strop Nederlands belang in Singapore is groot KOM 'KASTJE KIJKEN' BIJ DORMAEL DOORLOPENDE VOORSTELLING WNm&L bENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 Algemeen Nederlands Pi CPO Geassocieerde Pets Diensten frein klapt op huisvuilcontainer iaarssen Het treinverkeer tussen Maarssen en Utrecht is van- Jaag tot het middaguur gestremd geweest. Het traject raakte gis- pravond geblokkeerd nadat een trein tegen een lege container ted. Bij de botsing werden drie bovenleidingen geraakt. De hiisvuilcontainer was door nog onbekende oorzaak van een rïderentrein op de rails gevallen. Reizigers werden twee uur na aanrijding met bussen verder vervoerd. De Nederlandse hoorwegen stellen een onderzoek in. erdachte illegale CD-handel vast ;cht» De Utrechtse politie heeft gisteren een 25-jarige man ngehouden op verdenking van grootschalige handel in illegale cD's. In de woning van de man zijn vijfduizend CD's in beslag jenomen. De politie vermoedt dat de man tienduizenden expla in heeft verhandeld. De CD's bevatten illegale opnames van li- ie-optredens van onder anderen Rolling Stones, Phil Collins en D2. De verdachte is opgespoord in samenwerking met de au- pursrechtenorganisatieBuma/Stemra. Campagne voor gebruik suiker msterdam Eind deze maand begint een landelijke campagne oor het gebruik van suiker. Met de slagzinnen 'Suiker maakt lijn yoghurt' en 'Suiker maakt mijn aardbei' probeert de Sui- erslichting Nederland het gebruik te stimuleren. Hoewel dat ebruik stabiel blijft 38 kilo per hoofd van de bevolking is e campagne een gevolg van de dagelijkse reclame-aanvallen op uiker waarin produkten zonder suikeren light-produkten wor- en aangeprezen. Suiker verdient een beter imago, aldus de tichting. Nieuwe voorzitter CDA-bestuur }en haag De nieuwe voorzitter van het landelijke CDA-bestuur vordt zo goed als zeker drs. F. Kerckhaert, een van de vier direc- euren van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). 'olgens welingelichte bronnen is hij de enige kandidaat voor de unctie die is vrijgekomen na het vertrek van Wim van Velzen. 'rijdag wordt de officiële voordracht van de 44-jarige Kerckhaert erwacht. Celstraf geëist tegen douaniers msterdam Officier van justitie mr. Witteveen heeft gisteren oor de rechtbank in Amsterdam tegen vier douaniers anderhalf aar gevangenisstraf geëist wegens het valselijk opmaken van wee processen-verbaal. De documenten waren van groot be- ang in het opstarten van het onderzoek naar een omvangrijke ïasjzaak, vernoemd naar het smokkelschip de Coral Sea II. Om pen 'harde' zaak te kunnen presenteren, voerden de douaniers een niet bestaande informant op. gemeenteraadsleden mild in kritiek tmsterdam gpd Amsterdamse hoofdcom- ïissaris Nordholt is gisteren ïild bekritiseerd door gemeen- iraadsleden naar aanleiding an zijn interviews in twee dag laden. Daarin haalde hij fel uit aar de commissie-Wierenga ie het ontbinden van het Inter- igionaal Rechercheteam (IRT) loordholland/Utrecht heeft nderzocht. Nordholt beloofde e raadsleden dat hij in het penbaar niet meer over de ÏT-affaire zal praten. De gemeenteraadscómmissie ilgemene zaken wilde gisteren, bijna een maand na de ge- jvraakte interviews, alsnog dui delijkheid over het optreden fan Nordholt. Veel vuurwerk le- Consumentenbond constateert nog geen verbetering Het is droevig gesteld met de kipfilet. Opnieuw consta teert de Consumentenbond dat bijna een kwart (23 pro cent) is besmet met de gevaarlijke salmonella-bacterie. In meer dan 45 procent van de onderzochte kipfilets is de aan salmonella verwante ziekmakende bacterie Campy lobacter gevonden. den haag gpd Twee jaar geleden leverde een soortgelijk onderzoek van de Consumentenbond nagenoeg hetzelfde resultaat op. Het schort nog duidelijk aan af doende hygiënische maatrege len in de pluimveebranche, stelt woordvoerder Jan Luuc de Rid der. In een brief aan het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren noemt de bond de aangetroffen besmettingen 'wegens de grote gezondheidsrisico's onaan vaardbaar'. De besmetting is gevonden in niet ingevroren kipfilets, gekocht bij slagerijen, poeliers, supermarkten en op de markt. Omdat het onduide lijk is waar de besmetting van daan komt, stelt de bond maat regelen voor 'in het gehele pro- duktieproces van kippenfokkerij tot aan het verkooppunt'. Het toeval wil dat het Pro- duktschap net nu 'een ingrij pend plan van aanpak' presen teert, dat zowel de salmonella als de Campylobacter verder gaand moet bestrijden. Direc teur Hubert Andela van de sec tor Pluimveevlees toont zich niet verrast door de uitslagen van het onderzoek. „We zijn ons bewust dat we er nog lang niet zijn." Begin dit jaar, ruim voor het onderzoek door de Consumen tenbond, constateerde de pluimveebranche zelf dat de maatregelen in het verleden on voldoende hebben geholpen. Die waren vooral gericht op het terugdringen van salmonellabe smetting op de kippenfokkerij. De laatste vijf jaar is hier tien miljoen gulden aan besteed. Dat de kipfilets nog steeds niet in orde zijn, betekent vol gens Andela niet dat de maatre gelen helemaal niet hebben ge holpen. In vergelijking met veertien andere Europese lan den, zit Nederland wat betreft de salmonellabesmetting in de middenmoot. „Zonder die maatregelen hadden we mis schien wel bovenaan gestaan", veronderstelt Andela. Het bestuur van het Produkt- schap besloot op 2 juli tot stren gere maatregelen voor de hygië ne. Andela noemt als maatrege len gaas voor de luiken, hekken om de 'stallen' en een erf van beton, in plaats van grint. De pluimveebranche wil ook toe naar een garantiesysteem, waarbij de leverancier garan deert dat hij volgens het nieuwe hygiëneprogramma heeft ge werkt. Maar ook de consument zelf kan besmetting voorkomen. Het vlees moet door en door gaar zijn. Een goede verhitting van 65 graden of meer doodt al le salmonella en Campylobacter. Bestek en aanrecht die met rau we kip in aanraking zijn ge weest, moeten bovendien goed worden schoongemaakt. Duits blijft meest gekozen tweede vreemde taal den haag anp Duits wordt door eindexamen kandidaten in het voortgezet onderwijs het meest gekozen als (niet-verplichte) tweede vreem de taal. De taal van onze grote buurman verliest echter al jaren aan populariteit. Dat staat in de uitgave 'Werken en leren' van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1993 had nog maar de helft van de leerlingen MAVO. HAVO of VWO Duits in het eindexa menpakket. In 1975 lag dat per centage op ruim zestig. Wie eindexamen doet. moet behalve Nederlands één moderne vreemde taal in het pakket op nemen. Van de drie gangbare vreemde talen scoort Engels met 98 procent het best, Frans het minst met dertig procent. De belangstelling voor een examenpakket met aardrijks kunde of geschiedenis kruipt na een jarenlange daling sinds 1990 omhoog. In 1975 deed nog de helft van de leerlingen exa men in deze 'zachte' vakken. In 1990 was dal gedaald tot één op de drie. Daarna steeg de inte resse voor de twee vakken, vooral op het VWO. De helft van de VWO-leerlingen deed vorig jaar examen in beide vakken, tegen één op de drie MAVO- en HAVO-leerlingen. nge verde dat niet op, hooguit wat milde kritiek. „Het beeld van Amsterdam is dat het een zooi tje is bij de politie. Dat is niet waar, maar misschien is de hoofdcommissaris wel verant woordelijk voor het beeld van Amsterdam", aldus de PvdA'er E. van der Laan. Ook met het lucratieve ar beidscontract dat de hoofdcom missaris sloot bij zijn aanstel ling in 1987, hadden de partijen geen grote problemen. Naast een jaarsalaris van 180.000 gul den, ontvangt Nordholt nog een jaarlijkse extra toelage van 60.000 gulden. Bovendien kreeg hij bij zijn aantreden het recht om na zes jaar eenzijdig te be slissen op te stappen, met be houd van salaris en toeslagen. leimuiden. Ook voor de boeren in Noord- en Zuid-Holland beginnen de problemen in ver band met de wateroverlast steeds groter te worden. Op de velden staan de gewassen half onder water en door de droge zomer is de groei ver onder de maat gebleven. Op de foto inspecteert een boer in Leimuiden zijn aardappelen, foto dijks tra bv peter brom Verkoop gehalveerd na vernietigend rapport den haag anp De verkoop van Omo Power is gehalveerd sinds de Consu mentenhond vorige week be kendmaakte dat het wasmid del inderdaad gaten in kleding kan veroorzaken. Dat blijkt uit een rondgang langs diverse supermarkten gisteren. In het magazijn van een Cl000 supermarkt in het Am sterdamse Gein Wisseloord staat inmiddels een jaarvoor- raad aan Omo Power in het magazijn. „En dat terwijl we van alle produkten niet meer dan een weekvoorraad in huis hebben", zegt de bedrijfslei der. In verband met een recla me-actie had hij extra veel pakken besteld. Normaal zou hij ongeveer tien pakken per dag verkopen, maar nu gaan er niet meer dan drie weg. „Nadat de vernieuwde formu le was geïntroduceerd, trok de verkoop weer aan. Nu stagneert de omzet weer. Ik heb de indruk dat het merk kapot is geschreven." Een woordvoerder van een Albert Heijn in Groningen: „Laat ik zeggen dat de pakken Omo Power niet van de plank vliegen". Hij schat dat de om zet met de helft is ingezakt sinds de Consumentenbond het publiek aanraadt andere wasmiddelen te kopen. Ook de bedrijfsleider van een Groen- woudt-supermarkt in Eindho ven meldt dat de verkoop is gehalveerd. Unilever die het wasmiddel op de markt brengt, erkent dat de verkopen sinds vorige week zijn gekelderd, maar het is niet zo erg als begin juni toen de eerste negatieve berichten over Omo Power verschenen. „We geloven dat we het ver trouwen van de consument kunnen terugwinnen. In de praktijk zullen de mensen merken dat Omo Power goed is voor het milieu en het bil uitstek vlekken verwijdert bij lage temperaturen." De consument is volgens hem in verwarring gebracht door de veelheid aan zowel positieve als negatieve onder zoeksresultaten. I lij wijst on der meer op de positieve rap porten van zes gerenommeer de Europese onderzoeksinsti tuten. „Vrijdag nog publiceer de de alom gerespecteerde )ostenrijksc Consumenten bond testresultaten, waaruit blijkt dat Omo Power geen en kel probleem oplevert. Ook een nieuw Deens onderzoek pakt goed voor ons uit." Valkenburg (ZH) het zonnigst de bilt josine wehrens De herfst begint vandaag hele maal niet, hij is al drie weken aan de gang. De extreem hoge temperaturen van juli hebben plaatsgemaakt voor extreem veel regen in september. Dat is geen waardige afsluiting van een hele mooie zomer. De meteorologen van het KN - MI zijn drie weken geleden al begonnen met optellen, aftrek ken en vergelijken. Op drie zo mers na, is deze zomer de béste van deze eeuw. Alleen de zo mers van 1947, 1976 en in 1983 scoorden beter. Maar liefet 688 uren scheen dit jaar de zon, te gen 575 uren normaal. Valken burg (ZH) was de zonnigste plek van Nederland met maar liefst 736 uur. De landelijk gemiddelde tem peraturen logen er ook niet om. Maar liefst 61 warme dagen (20 tot 25 graden), dertig zomerse dagen (25 tot 30 graden) en ne gen tropische dagen (30 graden en meer). Gemiddeld heeft de Nederlandse zomer 51 warme, zestien zomerse en twee tropi sche dagen. Afgelopen zomer was niet alleen zonnig en warm, hij was ook droog. Gemiddeld viel er 162 millimeter regen, le gen 211 millimeter normaal. Het aantal uren zon in deze druilerige maand laat tot nu toe te wensen over: slechts 56 uur, tegen 96 gemiddeld. De zon liet zich'het minst zien in Maas tricht, 42 uur, terwijl het in Sta voren (F) 74 uur zonnig was. De régen viel deze maand met hak ken uit de hemel. Het gemid delde landelijke cijfer is dit jaar 127 millimeter, tegen 46 milli meter normaal. De temperatuur in De Bilt geelt met zijn 13.7 graden celsius een goede indi catie van de landelijke situatie. I Iet normale gemiddelde is 14,5 graden. lelystad gpd Er is een banenplan gemaakt om ten minste tweeduizend werkloze Turken en Marokka nen binnen vier jaar aan een baan te helpen. Iedere werkloze wordt afzonderlijk benaderd, wordt geholpen met sollicitatie terwijl contactpersonen druk zoeken naar geschikte vacatu res. Het banenplan is gemaakt door de stichting 1VIO (Instituut voor Individueel Onderwijs) uit Lelystad en het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) uii Utrecht, ivh heeft voor eon groep langdurig werkloze Mo- lukkers al wonderen gedaan. De laatste jaren zijn 1.400 van hen aan werk geholpen, onder wie veel mensen die in de kaarten bakken van ile arbeidsbureaus als 'zeer moeilijk bemiddelbaar' te boek stonden. Door dat suc ces is de werkloosheid onder •Molukkers gezakt van vijftig naar ongeveer vijftien procent. Houding Nederlandse regering is halfslachtig pen haag ans bouwmans De klok tikt weg voor Johannes fan Damme. Deze zomer vierde bij zijn 59ste verjaardag in een lodencel van de Changi-gevan- jenis in Singapore. Als het aan le Singaporese autoriteiten ligt, :eft hij nog maar enkele da len. Vrijdag voor de zon op ruit, wordt hij opgehangen to'or de smokkel van ruim vier ilo heroïne. Een halsmisdaad de Aziatische stadstaat. - nlijk] 'Doodstraf 23-9, bezoek vanaf 5 ophalen lichaam 23-9', ^dcflchreef de gevangenisdirecteur vorige week al aan de familie Van Damme. De terdood- veroordeelde zelf bleef kalm oen hij pas gisteren van de ge vangenisdirecteur hoorde dat lij vrijdag wordt gedood. Een vriend vertelde op de radio dat ?.e gisteren nog uitgebreid had- '1 Gil) chts den. Over de tweede, openlijk druk uitoefenen via het bedrijfs leven, is nooit iets vernomen. Of koningin BeatrLx en premier Kok een brief hebben geschre ven aan president Ong Teng Cheong, het zwaarste middel, blijft ook mistig. Er is ook nog het gedoe rond de contacten tussen Van Dam me en de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). De Ne derlandse landsadvocaat begon pas met het doorspitten van CRI-dossiers nadat de datum voor de executie twee weken geleden was bekendgemaakt aan de Nederlandse regering. Er was toen al driekwart jaar ver streken sinds het hoger beroep van Van Damme werd afgewe zen en bijna twee maanden na dat de president van Singapore het gratieverzoek naast zich neerlegde. Waarom kwam er niet eerder iemand bij Buitenlandse Zaken op het idee nog eens in de CRI- dossiers te gaan zoeken? Dat Van Damme in Nigeria als con tactpersoon voor de CRI had gewerkt, was bekend. De CRI had al begin 1993 een rapport over Van Damme naar diens advocaat, E. Pereira, gestuurd, zegt minister Van Mierlo van buitenlandse zaken. Was het laksheid, of was er gewoon niet veel goeds van te verwachten? Dat laatste zou ook kunnen ver klaren waarom het rapport niet bij de rechtszaak in Singapore op tafel kwam. Volgens Van Damme heeft hij tegenover de rechter niet over zijn CRI-verleden gerept om zijn familie te beschermen te gen de Nigeriaanse maffia. Die zou via de drugdeal wraak op hem hebben genomen, vanwe ge zijn contacten met de CRI. Maar daarmee kwam hij pas vo rige maand, toen zijn gratiever zoek was afgewezen. en den gelachen, on- De Nederlandse regering zegt er alles aan te hebben gedaan 1x16 drti executie te voorkomen, en, niaar is dat wel zo? Buitenland- pes^se Zaken wekt niet echt die in- Enildfuk. Volgens oud-ambassa- eentleur Buwalda zijn er drie moge nd atÜjkheden om druk uit te oefe nen. De eerste, 'stille diploma tie', is ongetwijfeld toegepast, iwant alles wat de ambassade heeft ondernomen is stil gehou- T den haag. anp Singapore is vooral economisch gezien van groot belang voor Nederland in de Aziatische re gio, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Het is een knooppunt voor de handel als een uitvalsbasis voor Neder landse bedrijven naar de omringende landen. Singapore en Nederland hebben intensieve economische relaties. Vorig jaar zaten tweehon derd Nederlandse bedrijven in Singapore, er wonen 1.800 Nederlanders. Nederland heeft vo rig jaar voor 1.480 miljoen gulden naar Singapo re geëxporteerd. Het gaat om machines en ver- voersmaterieel: 634 miljoen, geraffineerde pro dukten op basis van aardolie: 266 miljoen, che mische produkten: 196 triljoen gulden en land- bouwprodukten ter waarde van 104 miljoen. Nederland voerde vorig jaar voor 1.417 miljoen uit Singapore in, voornamelijk machines en ver- voersmaterieel. Maarten van Traa (PvdA) vindt dat de execu tie van de Nederlander Van Damme niet zonder gevolgen kan blijven voor de verhoudingen tus sen Nederland en Singapore. WD en D66 willen dat niet en minister Van Mierlo van buitenland se zaken zegt er niets over. Het lijkt waarschijnlijker dat advocaat Pereira de informatie over de contacten tussen Van Damme en de CRI onbenut liet, omdat zijn cliënt er niet zo po sitief uit naar voren kwam. Van Damme was geen informant maar een contact. Dat zijn meestal lieden die al in het cri minele circuit zitten en dat had tijdens de rechtszaak negatief kunnen uitpakken. Dat de landsadvocaat zich alsnog zette aan het doorwor stelen van de archieven moet dan ook worden gezien als een wanhoopsoffensief. Ondanks dat er geen nieuwe feiten boven water kwamen, heeft Van Mier lo de hoop niet opgegeven. Maar zelfs als het op grond van nieuwe feiten tot een proces komt, is er geen enkel bewijs dat er een verband bestaat tus sen de oliefraudezaak in Nigeria waarover Van Damme de CRI tipte en zijn drugsmokkel. Van Mierlo zal nog een be roep doen op zijn ambtgenoot in Singapore de executie te stoppen. /Vis dat het zwaarste geschut is dat de Nederlandse regering kan inzetten, illustreert dat wel de halfslachtigheid waarmee het verzoek om gratie is ondersteund. Alleen een won der kan Van Damme nog red den van de strop. Neem geen genoegen met zomaar een linnenkast. Kom eerst 'kastje kijken' bij Dormael dat is een wereld van verschil Ons flexibele programma voorziet in al u persoonlijke wensen. In grote, in indeling, in vorm, in accessoires Met schoenen rekken en dassenhangers bijvoorbeeld Met kledingrekken, ladenblokken, legplanken Met schuifdueren, vouwdeuren, roldeuren, spiegeldeuren.. komplete schuifdeurenwanden zo u wilt afgestemd op wat nodig heeft Maatwerk dus Uw Dormaèl nachtrust specialist vertelt u er graag alles over •&s laapkamers Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3