Nep-Beatles met lef Uit noodzaak creatief geworden 4 H Cultuur Kunst Fans zijn lief voor Roxette Joke de Kruijf moet nog wennen aan ster-status als musical-ster Vier vroege Mondriaans in Rijksmuseum Amsterdam Prijs voor Arnon Grunberg OENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 1 Grunge leeft in het LVC leiden Om te bewijzen dat grunge nog leeft houdt de Popunie aanstaande zaterdag een zogeheten 'Grunge Factory' in het UIS' Leidse LVC. Vijf veelbelovende Zuidhollandse bands treden op: Cheech Wizard, Maya, Lalas Alexi, Ursa Minor en Lemmingz Ed ge. Verder worden een aantal acts opgevoerd, waaronder een spectaculaire modeshow door dansgroep X. In de filmzaal zijn vanaf 22.00 uur drie films te zien waarin grunge centraal staat. De zaal gaat open om 20.30 uur en de entree bedraagt f 7,50. 3uü| Mode-ontwerper Moschino overleden milaan» Franco Mochino, de non-conformistische ontwerper die een belangrijke rol in de Italiaanse modewereld speelde, is zondag op 44-jarige leeftijd aan kanker overleden. Het overlijden is door zijn modehuis bekendgemaakt na de uitvaart en begrafe nis in Abbiate Grasso, het geboortedorp van de ontwerper in de buurt van Milaan. Moschino die in 1983 zijn eerste ontwerpen onder eigen naam presenteerde, kreeg bekendheid door de ma nier waarop hij de draak stak met de gevestigde modewereld. Tot zijn creaties behoorde onder meer een jasje met het op schrift 'Ben ik niet erg chic?' Japanse theeceremonie in museum leiden In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat in Leiden wordt morgen (14.00 uur) een Japanse theecere monie gehouden. De theeceremonie speelt in het Japanse Zen boeddhisme een centrale rol als meditatieve kunst. Niet zozeer het genieten van de thee is belangrijk maar meer de waardering voor de kunstvoorwerpen die bij deze streng aan regels geboden ceremonie gebruikt worden. De theeceremonie wordt begeleid door een theemeester, Ronald Nado. Kinderkunst in Groninger Museum Groningen Het Groninger Museum in Groningen besteedt van 24 september tot en met 29 oktober aandacht aan kinderteke ningen. Onder de titel 'Children's Art 1994' zijn in het museum tekeningen te zien uit onder meer Peru, Zaïre en Israël. Een an dere expositie toont tekeningen uit de Tweede Wereldoorlog en recent werk uit het voormalig Joegoslavië. Verder zijn er teke ningen van kunstenaars uit hun kindertijd. Initiatiefnemer 'Children's Art Foundation' geeft met de exposities een beeld van de uiteenlopende meningen over de waarde van de kinder tekening. Aanleiding is een onderzoek van vorig jaar. Daaruit kwam naar voren dat in de kunsthistorie weinig over kinderteke ningen is gepubliceerd. Uniek in oplage den haag In de Haagse Kunstkring is van 24 september tot en met 19 oktober een expositie met het werk van Nella Wagemans te zien. De expositie toont wandkleden, collages en wandobjec- ten met glas-appliqué. Het werk van Wagemans hangt ook in het Provinciehuis van Zuid-Holland en het Nederlands Congres gebouw in Den Haag. Tegelijkertijd is in de Haagse Kunstkring de tentoonstelling 'Uniek in oplage' met werk dat te koop is voor een lage prijs. Hiermee wil de Haagse Kunstkring het publiek la ten zien dat kunst niet duur hoeft te zijn. Zita Duson in De Burcht leiden Zangeres Zita Duson treedt aanstaande zondag op in so ciëteit De Burcht in Leiden. Haar repertoire loopt uiteen van jazz en blues tot pop. Ze zingt nummers van Billy Holiday en Eartha Kitt, maar ook van Bette Midler en Lenny Kravitz. Zita Duson wordt op de piano begeleid door pianist Erik van der Kroft. Het concert begint om 21.30 uur. Zita Duson: van jazz tot pop. CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071 -356471. PLV CHEF JAN RIJSDAM. 071-356472 Uitgelaten publiek in Leidse Schouwburg 'twist en shout' recensie hans keuzers Concert The Bootleg Beatles. Gezien: 20/9, Schouwburg, Leiden. Aan het lijstje Wild Child, Björn Again kan gemakkelijk de Boot leg Beatles worden toegevoegd. Samenbindend element is het zo perfect mogelijk vertolken van een live-optreden van een supergroep in ruste. En dat be tekende gisteren natuurlijk de oude Beatlespakjes, de kapsels, de obligate buiginkjes en niet te vergeten de verbindende tek sten van de hoofdrolspelers John Lennon en Paul McCart ney. Waar Paul de nette vrien delijke jongen blijft: „Will you clap your hands, please? Thanks very much!", gooit de kauw- gumkauwende pseudo-Lennon een grote dosis droge humor de zaal in. „There were a lot of re quest about 'Imagine' but Sorry I haven't written the song yet." En tegen Ringo Starr: „You're definitely better than Jimmy Ni chols." Buiten het uiterlijk vertoon speelde gelukkig de muziek de belangrijkste rol. Met veel voor spelbaar materiaal - van 'She loves me' tot aan 'Yesterday' - werd voor de pauze de periode tot aan Rubber Soul behandeld. De Bootleg Beatles spelen niet helemaal op zeker. Zo is het B- singletje 'This Boy', het door George Harrison vertolkte hefti ge 'Roll over Beethoven' en het pauze-nummer 'Daytripper' ze ker geen handreiking naar het publiek. De flower-power staat cen traal na de pauze. Wierook - of werden er wellicht echte joints doorgegeven in de schouwburg? - en vloeistofdia's waren te rui ken en te zien. Lef toonde de band zeker door naast 'Taxman' en 'While my guitar genüy weeps' het meesterstuk van de Beatles 'A Day in the Life' te vertolken. De honderdtwaalf maten in het middenstuk - des tijds opgevuld door een symfo nie-orkest met een kakofo- nische climax - werd bijzonder geloofwaardig neergezet en met een enorme dosis rook afgeslo ten. De laatste nummers mogen er wezen. Het publiek, dat de hele avond vrij plichtmatig ap plaus heeft gegeven, gaat ineens uit zijn dak bij het outro van 'Hey Jude', om daarna swin gend en dansend bij 'Twist and De Bootleg Beatles: oude Beatlespakjes en obligate buiginkjes. Shout' de band niet meer los te tion" meldt lookalike John Len- laten. non aan het eind van de set nog „I hope we passed the audi- even, net als op de laatste LP Toneelgezelschap Het Volk morgenavond in Leidse Schouwburg: 'Nooit meer dansen' heet de nieuwste voorstelling van het kleine Haarlemse toneelgezelschap Het Volk dat slechts drie acteurs en een technicus telt. In deze voor stelling vol spanning, humor en tragiek klopt een in het leven mislukte man, meneer De Ridder, aan bij zelf moordbureau 'Nirwana', waar hij hulp zoekt voor het sluitstuk van zijn sterfscenario, dat op een hoog artistiek plan moet worden uitgevoerd. 'Stervende zwaan' op muziek van Camille Saint-Saëns. Hij heeft zich voorbereid met een afgebroken historische film van de legendarische Russische bal lerina. „Hoe serieus De Ridder ook wordt gespeeld, je moet toch om die man in maillot lachen omdat hij totaal niet het uiter lijk of fysiek van een danser heeft. Hij weet op een dermate steekhoudende manier zijn zelf moord te beargumenteren, dat je helemaal met hem kunt mee voelen. Hij komt na een mislukt leven broodnuchter tot een conclusie. Als de onsympathie ke consulent Arthur,probeer ik op allerlei treiterige en vernede rende manieren van mijn lasti ge klant af te komen. Als dat goed wordt gespeeld, leidt dat tot woede bij het publiek." Het Volk werkt tijdens de voorstelling met unieke film beelden van Pavlova uit de ja ren twintig. Ze werden uitge leend door Rudi van Dantzigdie ze van Noerejev cadeau heeft gekregen. LEIDEN ANNEMIEK VAN DER VEGT Hoewel in de door de acteurs Bert Bunschoten en de broers Joep en Wigbolt Kruijver samen met regisseur Aike Dirkzwager geschreven produktie integer wordt omgegaan met het on derwerp zelfdoding, wordt ste vig uitgehaald naar de toene mende vercommercialisering bij hulpverlenende instanties. Wigbolt Kruijver: „Het idee van een zelfmoordbureau lijkt ab surd, maar is misschien niet eens zo ver weg, zelfs in een maatschappij als de onze waar euthanasie nog zeer omstreden is. 'Nirwana' wordt door de consulenten een consultatiebu reau voor levensbekortende handelingen genoemd, een eu femisme dat er een doodgewo ne instantie van maakt, die ogenschijnlijk heel iets anders voorstaat dan een zelfmoordbu reau." Taboe Bert Bunschoten: „We hebben veel gelezen over culturen waar zelfdoding een volkomen geac cepteerde eindgang is. Maar ook in Nederland, waar een ta boesfeer heerst, kan een situatie ontstaan van 'Zelfmoord is niet te voorkomen, dus laten we die rotzooi dan maar reguleren'." „Het door ons gekozen uit gangspunt lijkt misschien een zware voorstelling, maar door de sterke uitvergroting van de karakters - het gaat om drie hele typische mannen - zit het stuk vol absurde humor, die veelal is gebaseerd op de realiteit. Het idee door een groteske dood de vergetelheid te ontstijgen is im mers heel herkenbaar." Het zelfmoordscenario van meneer De Ridder (Wigbolt Kruijver) bestaat uit een door hemzelf bedachte, in het cre matorium uit te voeren choreo grafie, ontleend aan Pavlova's Onvermogen Het onvermogen een voorne men ten uitvoer te brengen is ook in de eenakters 'Blauwdruk' en 'Het laatste kievitsei' het hoofdthema. Ook in deze zelf geschreven stukken overheerst het handelsmerk van Het Volk: bitter smakende humor, over goten met melancholie. Het zelf schrijven van repertoire kwam voort uit de geringe financiële armslag en uit de behoefte Het Volk een eigen gezicht te geven. Wigbolt Kruijver: „Uit noodzaak zijn wij creatief geworden. Ik denk niet dat er veel acteurs zijn die zelf repertoire willen en kunnen schrijven, als het nodig is decors ontwerpen en maken, laden en lossen en hun eigen publiciteit doen. Aan het begin van 'Nooit meer dansen' zit ik achter de lichttafel, omdat onze 'Nooit meer dansen' zit vol absurde humor, die veelal is gebaseerd op de realiteit. technicus dan een zwijgende rol heeft. Om te overleven moeten wij wel duvelstoejagers zijn, maar voor ons betekent dat ge lukkig een enorme uitdaging." 'Nooit meer dansen' is mor genavond te zien in de Leidse Schouwburg. 'Blauwdruk' op 12 november in Theater Impe rium aan de Oude Vest, in het kader van de Iste Leidse VSB Theatermarathon. 'Let it Be', en van het op het eind uitgelaten publiek mogen ze best nog eens terug komen. RECENSIE LOUIS DU MOULIN Concert Roxette Gehoord 20/9. Ahoy' Rotterdam Roxette nam 'even' vrijaf en werd prompt als vaandeldrager van de luchtige Zweedse hitpa radepop overvleugeld door Ace Of Base. De ontvangst van het rentree-album 'Crash Boom Bang!' was dit voorjaar dan ook alom lauwer dan Marie Fre- driksson (zang) en Per Gessle (gitaar, zang) sinds hun wereld wijde doorbraak (vijf jaar gele den met 'The Look') gewend waren geweest. Dat het opgeruimde duo on danks een geringere hitgevoe ligheid in ons land nog een flin ke pot kan breken, werd gister avond in Ahoy' binnen de kortste keren duidelijk: de ruim 9500 fans (onder wie Feyenoor der Henryk l^rsson) waren maar al te vaak zelf de grootste gangmakers en poetsten zo doende menig schoonheids foutje van het podium. Na twee concertloze jaren startte Roxette haar wereldtour nee op 7 september jl. in Hel sinki. Het herenigde koppel plus hun zes begeleiders hebben dus nog niet te veel samen 'in vol ornaat' opgetreden en dat was bij het eerste avondje Ahoy' (vanavond is het tweede) gen- geld te merken. De overgangen tussen de nummers verliepen nogal eens verre van vlot. Ook werden de diverse speciale uil voeringen (zoals semi-akoesti- sche) lang niet zo gesmeerd ge presenteerd als gewenst. Jammer, temeer daar Roxette zich flink heeft ingespannen om fris voor de dag te komen. De variatie tijdens de nieuwe 'joyi i de' is ten opzichte van het vori ge pretpakket zowel muzikaal als visueel aanmerkelijk toege nomen. Marie (36) en Per (35) soleren elk beduidend meer: zij, bij voorkeur in haar eentje ach ter het toetsenbord (onder meer de eerste toegift 'Spending My Time'), hij, het liefst bij het op rekken van zijn veelal zelfge schreven songs. Alles best leuk en aardig (inclusief de stem van l.a Fredriksson, die beter klonk dan, drie jaar geleden), zou je zeggen, maar een stevig min punt blijft toch hot teii dal Roxette toch heel wel sterk leunt op de successen uit de pe riode van voor de rustpauze. Het Spook van de Opera krijgt eind oktober een ander liejje AMSTERDAM MARTIN HERMENS Het Spook van de Opera krijgt een ander liefje. Eind oktober ruilt musical-ster Joke de Kruijf de catacomben van de Parijse Opéra in voor het aardse leven van 'onze' volkszangeres Wille- ke Alberti. Een opzienbarende overstap. „Ik ben daar heel dub bel in", bekent ze. „Dat zit nou eenmaal in mij. Aan de ene kant vind ik zo'n nieuwe rol heerlijk. Tegelijkertijd is het doodeng. Ik ben van nature een tobber; ik kijk niet zorgeloos de wereld in." Gemengde gevoelens sieren ook haar vertrek uit de cast van de Lloyd Webber-musical in het Scheveningse Circustheater, waar Joke vijftien maanden lang haar brood verdiende. „Ik vind het heel moeilijk om dat werk los te laten. Ook al weet ik dat ik verder moet. Ik speel in 'The Phantom' een heel mooie rol, absoluut de mooiste rolvan mijn leven. Maar ik ben toe aan iets nieuws, iets opwindends.'' Christine, het liefje van het Spook van de Opera, is haar tweede natuur geworden. Ze speelde Christine al eerder in Duitsland en Oostenrijk. Pas in Nederland kon ze er een eigen draai aan geven. Joke moet die rol straks overlaten aan haar op volgster Els Bongers. Daar heeft ze moeite mee. „Christine is een deel van mij geworden. Het is niet leuk om dat te verliezen. Aan de andere kant: ik heb die rol in Nederland als eerste ge speeld en ben te horen op de cd die gemaakt is." Bekendheid Haar rol in 'The Phantom of the Opera' lanceerde haar als natio nale musical-ster. Ze stond daarvoor al in 'Les Misérables'. „Daarin speelde ik een kleine rol. De publiciteit was gericht op hoofdrolspelers als Ernst- Daniël Smid, Henk Poort en Danny de Munk. In die publici teit was geen plaats voor Pia (Douwes), Vera (Mann) en mij." Toch dankt Joke haar bekend heid op straat vooral aan haar deelname aan het televisiepro gramma 'Hints'. „In 'The Phantom' draag ik een donkere pruik en veel make-up. Daar door zag ik er helemaal niet uit zoals ik eigenlijk ben." Ze kan genieten van die ster status. „Mensen doen graag meer moeite voor je. In Duits land en Oostenrijk was dat veel erger. Daar gaan ineens dlle deuren voor je open. Mensen zijn geneigd je sneller te helpen en meer aandacht aan je te be steden. Ik heb daar nooit mis bruik van gemaakt. Je moet wel steeds afwegen in hoeverre je daar gebruik van maakt. Het is vaak heel verleidelijk. Maar ik vind het verkeerd dat ik een streepje voor heb op anderen omdat ik toevallig een bekend iemand ben." Miljonair De nadelen van beroemd zijn kent ze ook. „Mensen letten meer op je. Als ze mij in een versleten spijkerbroek en zon der make-up zien, valt dat soms tegen bij het beeld dat ze van me hebben. Ik moet echt overal op letten. Ze zijn ook geneigd te denken dat je meteen miljonair bent, dat je je alles kunt veroor loven. Dat is niet zo. De musical in Nederland is geen super be taalde job. Voor mijn gevoel kan dat beter. Al heb ik niet te kla gen. Absoluut niet; ik heb de ster-status bereikt. Haar bewondering voor Wil- leke Alberti was aanleiding om auditie te doen voor de musical over het leven van deze zange res. „Ik vind Willeke's repertoire AMSTERDAM ANP 'Stilleven met sinaasappels' en 'Riviergezicht met boot' en de gouaches 'Boerderij aan het wa ter' en 'Gezicht op Winterswijk'. De werken zullen geen deel uit maken van de grote Mondri aan tentoonstelling die dit na jaar in het Haagse Gemeente museum wordt gehouden. Tot de nieuwe aanwinsten behoren verder onder meer werken van Isaac de Burijn, van Jacob Maris en schilderijen uit de romantische school zoals 'Bosgezicht' van J.J. Cremer. De tentoonstelling duurt tot en met 30 oktober. Het Rijksmuseum Amsterdam exposeert vanaf deze week twaalf aanwinsten, waaronder vier vroege werken van Piet Mondriaan (1872-1944). De aanwinsten zullen bij opening in 1996 een plaats krijgen in de gerenoveerde zuidvleugel van net museum. Een particulier heeft de Mon driaans langdurig in bruikleen gegeven. De werken dateren van rond 1900, toen de kunste naar nog figuratief schilderde. Het gaat om de schilderijen DEN HAAG ANP Joke de Kruijf met Willeke Alberti: „Ik vind Willeke's repertoire heel mooi." heel mooi. Nummers als 'Tel kens weer' zijn toch waanzinnig goed. Daarnaast vind ik haar een prachtig mens. Iedereen heeft een zwak voor haar. Ze is één van de weinige ladies in Nederland." „Willeke heeft dominante moet leren jezelf te manifeste personen in haar leven gehad, ren en niet constant de mening ik ook. Daar ben je mee opge- van een ander te vragen. Ik be groeid. Dat patroon van domi- wonder Willeke's kracht om nante mannen zoek je ook in je steeds weer overeind te krabbe- relaties. Je moet hard vechten len in dat proces. Dat is iets heel om je daar van los te maken. Je goeds in haar." Arnon Grunberg krijgt voor zijn boek 'Blauwe maandagen' de An ton Wachter-prijs 1994. De onderscheiding, bedoeld om de schrij ver Simon Vestdijk te eren, gaat elke twee jaar naar een opmerkelijk romandebuut. Aan de prijs is een geldbedrag van tweeduizend gulden en een bronzen beeldje van Anton Wachter verbonden. Het originele beeld van Wachter, de hoofdpersoon uit Vestdijks romandebuut, staat in Harlingen, de geboorteplaats van Vestdijk. Grunberg krijgt de prijs omdat zijn debuut „briljant stylist isch is geschreven", ze menen de juryleden Maarten 't Hart, Martin Ros, Rudy van der Paardt, Ko Pop en Hans Oele. De weduwe van Vestdijk, Mieke Vestdijk-Van der Hoeven, over handigt de prijs op 15 oktober in Harlingen aan Grunberg.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19