Vredige landing VS is i nss s i T IS DE WEEK VAN DE BEZ0R6ER. Buitenland Nep-paleis Berlijn gesloopt jgjg j Afghaanse strijd wijkt voor gebed Ingvar Carlsson vormt nieuwe regering Zweden Rasmussen heeft wind mee in Deense verkiezingen Grens Bosnië en Servië volgens waarnemers dicht Aantal doden door roken stijgt de komende jaren Israël en Syrië onderhandelen over vrede Bloedbad in Peking KIJK VANAVOND OM 5 VOOR 8 NAAR RTL 4. ilNSDAG 20 SEPTEMBER 1994 a.p i- \r a Press OPA Deutsche Prc-.se AggffaT CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind Th< Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPl United Press I Franse minister verdacht van corruptie parus L)e Franse minister van industrie. Gérard Longuet. zal mogelijk op korte termijn in staat van beschuldiging worden ge steld wegens corruptie. Een onderzoek naar de financiering van zijn luxueuze buitenhuis in St. Tropez zou hebben uitgewezen dat de minister zelf amper de helft van de bouwkosten heeft be taald. - Kanaaltunnel gaat proefdraaien ionden Eurotunnel, het bedrijf dat de Kanaaltunnel exploi teert. heeft de reisbranche, de aandeelhouders en journalisten uitgenodigd in oktober hun auto's de tunneltrein op te rijden voor proefritten die eigenlijk al voor eerder deze zomer op het programma stonden. Eurotunnel wil nog altijd niet zeggen vanaf wanneer gewone reizigers van de Kanaaltunnel gebruik zullen kunnen maken. Verwacht wordt dat dit vanaf half november het geval zal zijn. Reuzenpanda werpt derde jong hong kong De achttienjarige reuzenpanda Qingqing heeft in de Zuidchinese provincie Fukian een jong gebaard. Chinese me dia meldden gisteren dat de geboorte van het ruim anderhalve kilo wegende jong uitzonderlijk is door de hoge leeftijd van de moeder. Bovendien is het het derde jong van Qingqing. De reu zenpanda leeft in een onderzoekscentrum in Fuzhou, waar de uiterst zeldzame en zich spaarzaam reproducerende reuzenpan- da's worden verzorgd en zo mogelijk gefokt. Tamils vallen marine Sri Lanka aan colombo Tamil-rebellen hebben vannacht in het noordwesten van Sri Lanka een marineschip aangevallen. Tot dusver zijn vol gens militaire bronnen slechts tien van de zestig opvarenden uit zee gered. Gevreesd wordt dat de overigen zijn omgekomen. De rebellen vechten voor een eigen staat voor de 2.5 miljoen Tamils in het noorden en oosten van het eiland. De aanslag kan de vre desbesprekingen die de nieuwe regering van het land met de re bellen wil voeren, in gevaar brengen. Sancties tegen Haïti blijven voorlopig gehandhaafd Zonder dat een schot gelost is, zijn duizenden Ameri kaanse soldaten gisteren begonnen aan de bezetting van Haiti. Terwijl de bevolking een afwachtende houding aannam, werden de soldaten volgens bevelhebber luite nant-generaal Hugh Shelton door de Haïtiaanse militai ren 'hartelijk ontvangen'. De komende week zal de Ame rikaanse troepenmacht voor 'Operatie Handhaaf Demo cratie' tot 15.000 soldaten worden uitgebreid. washington-port-au-prince hans de bruun correspondent Eenheden van de 10-de Bergdi- visie landden gistermorgen het eerst op het vliegveld van de hoofdstad Port-au-Prince. Zij werden verwelkomd door een delegatie van de Haïtiaanse strijdkrachten. Daarna werden in vele golven met helikopters totaal tweeduizend soldaten aan land gezet die afkomstig waren van de vliegdekschepen America en Eisenhower die in de baai van Port-au-Prince voor anker liggen. Zij moeten toezien op uitvoe ring van het akkoord dat zon dagavond is gesloten over het vertrek van de militaire junta, die sinds 1991 aan de macht is. Dat kwam tot stand door de be middeling van een delegatie on der leiding van oud-president Jimmy Carter. Junta-leider lui tenant-generaal Raoul Cédras heeft beloofd uiterlijk op 15 ok tober te zullen aftreden. Daarna zal de in 1990 gekozen presi dent Aristide weer naar Haïti te rugkeren. Volgens Shelton zijn de troe pen 'geen bezettingsmacht, maar hier om te helpen bij het herstel van de democratie'. De soldaten zullen de komende week uitzwermen over het land, en proberen de paramilitaire eenheden te ontwapenen die de afgelopen jaren hebben gezorgd voor een waar terreurbewind onder de aanhangers van Aristi de. President Bill Clinton kreeg gisteren in Washington grote bijval voor zijn aanpak van de Haïtiaanse crisis. Veel van de lof kwam neer op Jimmy Carter, en diens delegatieleden ex-gene raal Colin Powell en senator Sam Nunn. Volgens een enquê te vindt nu 51 procent van de Amerikanen dat Clinton juist gehandeld heeft door te dreigen met een invasie van Haïti. Een meerderheid stemt nu ook in met het sturen van troepen om de orde in Haïti te handhaven. De economische sancties te gen Haïti blijven voorlopig van kracht. Na overleg binnen de Veiligheidsraad zei de Ameri kaanse ambassadeur bij de VN, Madeleine Albright, dat nog op 'het tijdschema' voor opheffing van de strafmaatregelen wordt gestudeerd. Zij zinspeelde erop dat er in het overleg menings verschillen zijn gebleken tussen landen die de sancties willen opheffen, en landen die de sancties slechts willen opschor ten. De VN-gezant voor Haïti, Dante Caputo, heeft ontslag ge nomen. Hij heeft daartoe beslo ten uit verontwaardiging over de handelwijze van de regering van de Verenigde Staten, die hem niet heeft geraadpleegd noch geïnformeerd over de on derhandelingen met de militai re leiders in het Caribische land. V-: Lu* berlun Werklieden zonder hoogtevrees verwijderen de laatste stukken kanvas van het geraamte van het levensgrote nep-stadspaleis in Berlijn. De constructie stond vijftien maanden lang in het hartje van voormalig Oost-Berlijn op de plek waar tot 1950 het echte Hohenzollern paleis stond. In dat jaar werd het gebouw door Duitse communisten vernietigd. Een groep Berlijners wil dat het paleis wordt her bouwd. FOTO REUTER REINHARD KRAUSE Regen en rovers bedreigen oogst Franse wijnen BEAUNE-BORDEAUX AFP-Rtr stockholm rtr-dpa De vooraf al veel geprezen wijn oogst in de Bourgogne wordt door de zware regenvalvan af- -fgelopen week bedreigd. Om de hoogwaardige oogst te redden, blazen helicopters vanaf een meter hoogte de wijnranken droog om te voorkomen dat vocht de druiven aantast. Phi lippe Trollat, wetenschappelijk medewerker van de Bourgondi sche Wijnraad, zei gisteren dat de omstandigheden voor de oogst van 1994 tot vorige week perfect waren. Door de regen kunnen er schimmels in het ge il was ontstaan. Het oogsten is vlak voor het weekeinde in het zuiden van Bourgondië (Cóte d'Or) begonnen. Volgens Trollat is vooralsnog al het geoogste van goede kwaliteit. In het afgelopen weekeinde leverde bij Bordeaux een 'crimi nele oogst' voor een half mil joen gulden aan grands cros op. Honderden flessen Bordeaux wijnen van de beste soort wer den uit de kelders van een han delshuis gestolen. reid zijn een coalitie aan te gaan met de SDP. Carlsson gaf echter zondag de hint dat hij zal pro beren te regeren zonder duide lijke coalitie-afspraken en op een basis van steeds wisselende meerderheden. Ook liet hij we ten aan samenwerking met de Liberalen de voorkeur te geven boven die met de Groenen of de communisten. De grootste winnaars bij de parlementsverkiezingen zijn de vrouwen. Op 41 procent van de zetels in het parlement zal straks een vrouw plaatsnemen, het grootste contingent vrouwe lijke parlementariërs dat een westers land ooit heeft gekend. De sociaal-democraat Ingvar Carlsson is gisteren door de voorzitter van het Zweedse par lement Ingegerd Troedsson be noemd tot formateur. Hij mag een nieuwe regering vormen. Premier Carl Bildt had eerder op de dag het ontslag van zijn conservatieve regering inge diend, na de nederlaag bij de parlementsverkiezingen van zondag. Carlsson zal naar ver wachting een minderheidsrege ring vormen die op 7 oktober steun zal zoeken in de Riksdag. De communisten en Groenen hebben aangegeven dal zij be- BELGRADO AP Ideale banaan is veertien centimeter lang Het kon niet uitblijven. Na een algemene standaard voor de kromming van de komkom mer en de grootte van het con doom is nu ook de banaan aan een Europese norm onderwor pen. De ideale banaan 'klasse extra' is 14 centimeter lang, 27 millimeter dik en 'niet abnor maal krom'. Dat heeft de Eu ropese Commissie in Brussel officieel vastgelegd. De door gewinterde ambtenaar van de Europese Unie haalt er zijn schouders over op. „We heb ben nu eenmaal normen no dig", zegt één van hen, „zelfs al zouden we bepalen dat een ba naan eruit behoort te zien als een fiets. Je moet een basis hebben." In Brussel werd gisteren al voorspeld dat er verzet tegen de nieuwe bananennorm zal komen. Duitsland, sinds de Duitse hereniging de grootste dollarbananenconsument in Europa, zal daarin voorop lo pen. Ingewijden van het Ne derlandse ministerie van land bouw vroegen zich gisteren af hoe de Europese Commissie met name aan de lengte van de ideale banaan van 14 centime ter is gekomen. KOPENHAGEN »AFP-Rtr-AP De verwachting is dat de Deense soci aal-democraten morgen in navolging van hun Zweedse collega's afgelopen zondag bij de parlementsverkiezingen als winnaar over de streep komen. Volgens de laatste peilingen kan de re geringspartij van premier Poul Nyrup Rasmussen rekenen op bijna 35 pro cent van de stemmen. Het is echter niet zeker of Rasmussens centrum linkse coalitie een meerderheid in de Folketingzai behouden. De vier partijen die momenteel de rege ring van Denemarken vormen, staan samen op een verlies van 4,8 procent. De coalitie zou daarmee uitkomen op 43,5 procent van de stemmen. De coali tie gaat misschien steun zoeken bij de Volkssocialisten (naar verwachting ruim 8 procent). Een andere mogelijke part ner is de Eenheidspartij van ex-com- munisten en Groenen. Die halen met meer dan 3 procent van de stemmen wellicht voor het eerst de kiesdrempel van 2 procent. De grootste partij van de rechtse oppo sitie, de liberalen van de voormalige minister van buitenlandse zaken Uffe Ellemann-Jensen, komt maar op ruim 23 procent. Het rechtse blok van libera len, conservatieven en de extreem rechtse 'Vooruitgangspartij' (ruim 6 procent) komt volgens de enquête sa men op zo'n 44 procent. De sociaal-democraten, de grootste partij van het koninkrijk, voeren sinds januari 1993 een centrum-linkse coali tie aan met radicalen, centrum-demo craten en christelijken. Rasmussen nam toen zonder verkiezingen het roer over van de conservatieve premier Poul Schlüter, die na een politiek schandaal was afgetreden. Voor de gisteren in het dagblad Ber- lingske Tidende gepubliceerde opinie peiling zijn meer dan 1.700 Denen on dervraagd. Alle peilingen onder de vier miljoen Deense kiezers voorspellen een meerderheid voor een uitgebreide link se alliantie, sinds de 51-jarige Rasmus sen afgelopen maand vervroegde ver kiezingen uitschreef. De populariteit van conservatieven en liberalen begon te dalen toen deze een bondgenootschap met de Vooruit gangspartij aangingen om de macht te herwinnen. Tijdens de verkiezingcam pagne probeerden de zogenoemde bur gerlijk-rechtse partijen het beeld van samenwerking met extreem-rechts af te zwakken toen bleek dat veel conserva tieve kiezers om die reden wegliepen. De gevoerde campagnes staken schril af bij die in de jaren tachtig, toen een slecht economisch tij en banden met de NAVO zorgden tot felle debatten tussen de partijen. Ook het gebakkelei rondom twee referenda, in 1992 en 1993, over het Deense lidmaatschap van de Eu ropese Unie lijkt nu tot een ver verleden te behoren. Bij de verkiezingen van 1994 rijn de meeste partijen het over de belangrijkste onderwerpen met eikaar eens. „Ze zeggen allemaal hetzelfde zegt loodgieter Lars Hansen. „Ze willen de kosten van de sociale voorzieningen verminderen zonder deze uit te hollen en de goede economie op peil hou den." Bij de campagnes werd een bseed scala aan onderwerpen aangevoerd, van be zuinigingen op de sociale voorzienin gen tot de toestroom van vluchtelingen, de werkloosheid en hel milieu. Geen enkele kwestie stak er echt uit. Rasmussen legde tijdens zijn campagne de nadruk op „de economische herop leving en het herwonnen optimisme in Denemarken na zeven jaar stagnatie onder het 'burgerlijke' bewind". Hij wijst erop dat zijn land sterkste econo mische groei in Europa (4 a 5 procent) kent en een van de laagste inflatieper centages (2,2 procent). Volgens Elle- man-Jensen is de economische ople ving begonnen in het decennium waar in conservatieven en de liberalen de re gering vormden en waaraan in 1993 een einde kwam. met 49 procent van het Bosni sche grondgebied, in plaats van de 70 procent die zij nu in han den hebben. Een Deense VN-waarnemer in Kroatië is gisteren om het le ven gekomen toen hij met zijn voertuig op een landmijn reed, zo heeft het Deense leger be kend gemaakt. Een Poolse colle ga liep bij de ontploffing zware verwondingen op aan zijn borstkas en gelaat. Een Neder landse VN-militair is zondag zwaar gewond geraakt in de Oostbosnische moslim-enclave Srebrenica. De 19-jarige be roepssoldaat uit Emmcn zat in een rupsvoertuig dat tijdens een bevoorradingsrit langs een bergwand omlaag rolde. De toe stand van de militair is ernstig, maar stabiel, aldus Defensie gis teren. De grens tussen Servië en Bos nië lijkt inderdaad potdicht te zitten. Dat heeft het hoofd van een groep internationale waar nemers, de Zweedse generaal Bo Pellnas, gisteren na een eer ste inspectie gezegd. De 135 waarnemers begonnen in het weekeinde met hun taak om te controleren of Servië inderdaad de militaire leveranties aan de Bosnische Serviers heeft ge staakt. Als dat zo is, kan dat lei den tot gedeeltelijke opheffing van het VN-embargo, dat de 'economie van Servië en Monte negro sterk heeft aangetast. Servië sloot de grens nadat Bosnische Serviers net interna tionale vredesplan voor Bosnië hadden afgewezen dat hun zou dwingen genoegen te nemen van het tabaksgebruik op de wereld tot nu toe en omschrijft trends in sterfgevallen als gevolg van roken sinds de jaren vijftig. De onderzoekers schatten dat londen ap Het aantal sterfgevallen als ge volg van roken zal in de volgen de 25 jaar vermoedelijk verdrie voudigen. Tegen die tijd zullen wereldwijd per minuut twintig mensen door hun gewoonte overlijden. Dit wordt voorspeld in een nieuw boek, 'Sterfte door Roken in de Ontwikkelde lan den van 1950-2000', dat van daag wordt gepubliceerd door medewerkers van het Britse Im perial Cancer Research Fund, de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) en de American Can cer Society. Het nieuwe onderzoek geeft de meest omvattende analyse tabaksgebruik zijn overleden. Ook worden voor spellingen gedaan over de ont wikkelingen in de 21ste eeuw. Een eerder onderzoek van de zelfde auteurs, dat twee jaar ge leden werd gepubliceerd, had betrekking op de jaren zestig tot de jaren negentig. Het nieuwe boek heeft betrekking op 45 la» den, 15 meer dan het vorige on derzoek. De extra landen liggen in Oost-Europa en de voormali ge Sovjetunie. TELAVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël voert al enige tijd in het geheim on derhandelingen met Syrië. Volgens minister van volkshuisvesting Benjamin Ben-Eliezer worden de besprelangen niet gevoerd op ministerieel niveau, maar 'op het niveau van de mensen die de basis hebben gelegd voor de andere, verbijsterende vredesak koorden'. Hij noemde het 'geen toeval' dat er sinds kort in Syrië officiële spandoeken hangen met leuzen die het vredesproces steunen. De regering in Damascus zou hebben be sloten het volk voor te bereiden op de din gen die komen gaan. Op de spandoeken staat onder meer te lezen: „Wij willen de vrede van de moedigen, een echte vrede die stand houdt" en „wij hebben eervol gestre den, nu kunnen we eervol over vrede on derhandelen." Gisteravond zijn onderhandelaars Dennis Ross en Martin Indyke in Damascus aange komen om de Amerikaanse bemiddelings pogingen voort te zetten en de komst van minister Christopher (buitenlandse zaken) voor te bereiden. Christopher wordt volgen de maand in het Midden-Oosten verwacht. Vanavond reizen de twee bemiddelaars door naar Israël. Indyke zal zich binnenkort als Amerikaanse ambassadeur in Tel Aviv komst van de Golan-hoogte voort. Syrië eist de volledige ontruiming van het gebied, dat Israël sinds de oorlog van 1967 bezet houdt. Een aantal parlementsleden van de rege rende partij Arbeid heeft zich achter een voorstel geschaard dat goedkeuring eist van 70 procent van de Knesset, het Israëlische parlement, voor gebiedsafstand op de Go- lan. Premier Rabin is daar fel tegen omdat j het zijn handen bindt in de onderhandelin gen met de Syriërs. Rabin hield zijn partij- genoten voor dat er nog altijd een diepe j kloof gaapt tussen de standpunten van Is- raël en Syrië. PEKING Rtr-AFP-DPA Een Iraanse diplomaat en zijn tienjarige zoon zijn gisteren bij een schietpartij in Peking ge dood. Volgens een functionaris van de Iraanse ambassade in Peking gaat het om attaché Yousef Mohammadi Pishknari. Hij bracht zijn kinderen in een auto naar school toen hij op een drukke verkeersweg in de Chi nese hoofdstad werd neerge schoten. Het 12-jarig zoontje van de diplomaat raakte ge wond. Volgens ooggetuigen zijn de twee doodgeschoten door een man met een machinepistool, die in de wilde weg begon te schieten. De dader zou een mi litair uniform hebben gedragen en in een militair voertuig heb ben gereden. Ook zes Chinezen zouden om het leven zijn geko men. Dertig mensen zijn ge wond geraakt. kabul» Een Afghaanse regeringssoldaat, trouw aan president Rabbani, laat de wapens even de wapens om te bidden. Rond de hoofdstad Kabul was het gisteren even rustig na zes uur van heftige gevechten met de aanhangers van premier Hekmatyar die de regering weg wil hebben. foto reuter laurenthamida

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5