De onmiskenbare taal van erotiek Nationale Reisopera: geen museale produkties Cultuur&Kunst Cultuurschatten uit rijk der Daciërs in Kunsthal Rotterdam Een eeuwig verlangen naar klassieke rust 1INSDAG 20 SEPTEMBER 1994 Expositie werk Jozef en Isaac Israels amsterdam Het Joods Historisch Museum in Amsterdam toont vanatanaf23 september werk van Jozef en Isaac Israels en andere ,enh4jederlands-joodse kunstenaars. Naast de kunstwerken wordt bok aandacht aan de emancipatie, ontplooiing en positie van de kunstenaars besteed. De tentoonstelling is tot en met eind janu ari 1995 te zien. Vanaf 23 september is ook de expositie 'Uriel Birnbaum. Der Kaiser und der Architekt' te zien. Mede ter gele- P%enheid van het 100ste geboortejaar van Birnbaum toont het 3Q jnuseum 25 originele ontwerpen voor het album 'Der Kaiser und tier Architekt'. In het album beschrijft Birnbaum de droom van (een keizer over een hemels rijk op aarde. k, JBest verzorgde boeken van 1993 ot 2amsierpam. De 'Best Verzorgde Boeken 1993' zijn dit jaar te zien Sn het Stedelijk Museum in Amsterdam. Een jury bekroont ieder iaar een aantal boeken met de titel 'Best verzorgd boek'. Hierbij BO-ljvvordt gelet op de vormgeving, de uitvoering en de inhoud van het boek. Dit jaar zijn 42 boeken bekroond. De boeken zijn van 23 september tot en met 15 november te zien. K 'China toneel voor grootste popconcert peking De Grote Muur in China zal volgend voorjaar het toneel 3-15Jzijn voor het grootste popconcert aller tijden. Eric Clapton, Billy Joel, Sting en Elton John zullen optreden in de zes uur durende 'l0 Uljmuzikale show. De opbrengst van het concert - dat gepland tendjstaat voor 24 mei - gaat naar een fonds voor de restauratie van de Muur, een prestige-project waarvoor miljarden dollars nodig ie beizijn. Andere popsterren die volgens de Sunday Morning Post in Hongkong hun medewerking hebben toegezegd zijn Gloria Es- 'en'refan, Bruce Springsteen, Sade, Michael Bolton en Mariah Carey. 17.04 Schrijver/uitgever H. Figee overleden ^utrecht Het afgelopen weekeinde is de Utrechtse schrijver en uitgever Henk Figee overleden aan de gevolgen van een hersen- (bloeding. Hij werd 46 jaar. Figee werkte in de jaren '80 als litera tuurrecensent en interviewer voor het dagblad De Waarheid en aat 6»het Utrechts Nieuwsblad. In 1988 stapte hij over naar het uitge- 315/Sversvak. Als uitgever bij Amber verwierf hij onder meer de rech- v^n T'ten van het boek Wilde Zwanen, van de Chinese schrijfster Jung izijn(Chang. Andere auteurs die hij voor Nederland ontdekte, waren iresr^Nicholson Baker en de latere Booker Prijs-winnaar Roddy Doyle, zijn nijn 1986 maakte hij zelf zijn literaire debuut met de roman festra 'Brandglas'. Zijn volle ontplooiing kreeg het schrijverschap van /9, zqFigee pas toen hij begon met het maken van kinderboeken. Zijn van Jjeerste kinderboek verscheen in 1989. Er zouden nog een stuk of ij? zijpen kinderboeken volgen. otenl i Choreografieprijs voor Arnold Goores ersti?Amsterdam Arnold Goores (1952) krijgt voor zijn produktie ,q 3Q P.I.M.P. de choreografie/produktieprijs 1994. De Vereniging van heffel Schouwburg- en Concertgebouwdirecties (VSCD) heeft dat gis- and* teren bekendgemaakt. Goores is de enige danser in P.I.M.P., dat een8*slaat voor Private Items Made Public. Vorig jaar weigerde Jiri Ky- natijlian, artistiek leider van het Nederlands Dans Theater de onder scheiding. Hij is tegen het systeem van nominaties. Goores maakte P.I.M.P. tien jaar na zijn debuut. Het stuk is volgens de 100. ij jury somberder van toon dan zijn eerste werk. Het gaat over aids: spieren die niet meer willen. Barbara Leach, ex-danseres, 2 ooinu voorzitter van de FNV Kunstenbond, zal Goores de prijs mor- 45 ij gen in Theater Het Vrijthof in Maastricht overhandigen, k 16. jr., d. 9 :a0J3 'The Forbidden Quest' onderscheiden den haag 'The Forbidden Quest', een film van Peter Delpeut, is 30, jonderscheiden door het Britse Filminstituut. De film is samen gesteld uit archiefmateriaal en vertelt het fantastische verhaal 1411 van een reis naar de Zuidpool aan het begin van de eeuw. 'The a| Forbidden Quest' won eerder de speciale juryprijs (Gouden Kalf) aj 3 4 tijdens de Nederlandse Filmdagen en de grote prijs van het film festival van Mannheim. Delpeut is adjunct-directeur van het Ne- >600 derlands Filmmuseum. Het gebied waar de Donau in de Zwarte Zee uitmondt is vanaf de prehistorie een kruispunt van volkeren en culturen ge weest. De vruchtbare streek, die grotendeels het huidige Roeme nië beslaat, had rijke bodem schatten en veel wegen kruisten er elkaar. Invloeden uit Centraal-Euro- pa, uit het Middellandse Zeege bied, de Russi sche steppen en uit het Oosten werkten al vroeg op de cultuur in het mondings- gebied in. Vanaf zo'n 6000 jaar voor Christus ontstaat er het Rijk van Daciërs. Het zal blijven bestaan tot 104 n.Chr., toen de Romeinen het volk overwon nen en van Da- cië een provin cie van het Romeinse Rijk maakten. De Rotterdamse Kunsthal heeft aan de archeologische vondsten, gebruiksvoorwerpen, sieraden en andere kostbaarhe den uit het Dacische Rijk zijn grote najaarstentoonstelling ge wijd. Afgelopen weekeinde was de opening. De titel van de ex positie, 'De Doem der Daciërs', roept herinneringen op aan 'Het Goud der Thraciërs', de tentoonstelling die tien jaar ge leden in het Rotterdamse muse um Boymans-Van Beuningen zo'n 200.000 bezoekers trok. De Daciërs zijn trouwens een van de volkeren die samen de Thraciërs vormen. De Kunsthal wil met haar expositie eveneens veel publiek binnenhalen, maar waagt zich niet aan voorspellin gen over bezoekersaantallen. Edelsmeedkunst In totaal zijn rond 1500 voor werpen in Rotterdam te zien. De Duitse archeoloog prof. Wal ter Meier-Arendt heeft de expo sitie samengesteld voor het Mu seum für Vor- und Frühge- schichte/ Archeologisch Muse um in Frankfurt, waar zij van ja nuari tot april te zien was. Meer dan levensgroot nodi gen twee replica's van beeldjes uit de zesde eeuw v. Chr. de be zoeker aan de Kunsthal uit de expositie te gaan bekijken. De originelen, een man nen- en een vrouwenfi guur van 10 cm hoog, staan enkele passen ver der. Het is een van de vele graf vondsten op de tentoon stelling. Die is in vier perioden in gedeeld, die ieder een ei gen ruimte hebben gekregen. Het eerste deel beslaat de pre historie (6500-3500 v.Chr.). Naast aardewerk zijn er meteen al zilveren en gouden voorwer pen te zien, zoals beslag van dolken en zwaarden en siera den. Ook in de Bronstijd wisten de Daciërs al goed wat goud was. Het tweede deel loopt tot de tweede eeuw n.Chr. Klapstuk van de tentoonstelling is de voor bijna twee miljoen gulden verzekerde massief gouden ce remoniële helm uit de vierde eeuw v.Chr. De edelsmeedkunst bloeide tot grote hoogte. Alle grafvondsten zijn in deze perio de dan ook van goud, zilver of een combinatie daarvan. Oogverblindend De culturele invloed van de Ro meinen komt naar voren in het derde deel. daar zijn ook zeven tiende eeuwse gipsen afgietsels te zien van de zuil van Trajanus Expositie over kostbaarheden van de Daciërs herinnert aan 'Het Goud der Thraciërs Een ceremoniële krijgshelm van massief goud uit de 4de eeuw voor Chr. lojo.i.ru in Rome. Daarop staat het ver haal van de overwinning van deze Romeinse keizer op oe Da ciërs. De tentoonstelling besluit met oogverblindende sieraden en pronkstukken van goud en almandien uit het bezit van een Oostgotische vorst. Door de in val van Hunnen en Goten kwam er een eind aan het Ro meinse Rijk en daarmee aan de Dacische cultuur. Het is de eerste keer dat de kunstschatten Roemenië heb ben verlaten. Na de ontmante ling van het IJzeren Gordijn in 1989 is Meier-Arendt zijn po gingen gestart om een beeld te kunnen geven van een belang rijk stuk Europese cultuurge schiedenis. Dat is niet van een leien dakje gegaan. Ook de Ne derlandse ambassade in Boeka rest heeft zich ondanks eerdere beloftes flink moeten Inspan nen om gedaan te krijgen dat de tentoonstelling volgens plan naar Rotterdam kon doorreizen. Het communistische bewind van de vroegere dictator Ceau- cescu etaleerde de Daciërs graag als de voorvaderen van de Roemenen. Die zijn daar inmid dels tamelijk allergisch voor ge worden en stonden niet te trap pelen om de expositie mogelijk te maken. De tentoonstelling duurt tot en met 20 november. Geen museale opera. Ook geen avant-garde. Wel opera's van bekende componisten in een eigen tijds jasje. Dat wil zeggen: niet geactualiseerd, maar zo uitgevoerd dat het verhaal goed herken baar is, emoties losmaakt. Zo omschrijft Louwrens Langevoort de kern van het beleid dat hem als artistiek leider van de Nationale Reisopera voor ogen staat. De eerste produktie van het nieuwe gezelschap gaat 24 sep tember in première. Dat gebeurt in Enschede, de thuisbasis van de Nationale Reisopera. Als kind was Langevoort (37) al verzot op opera. Na zijn rechtenstudie schreef hij korte tijd iri kranten over opera. Daarna was hij achtereenvol gens werkzaam als hoofd artistieke planning van de Muntschouwburg in Brussel, manager bij Phi lips Classics Productions, artistiek coördinator bij de Salzburger Festspiele en de Opera van Leipzig. In 1993 kreeg hij een vergelijkbare functie bij de Opera van Keulen. Zijn contract loopt er volgend jaar af. Zolang combineert hij het werk in die Duitse stad met dat bij de Nationale Reisopera. Langevoort heeft in Enschede Johannes Ferrei- ra (45) als zakelijk leider. Hij is van origine be drijfspsycholoog en werkte onder meer bij het theater in Kaapstad. Langevoort en Ferreira beginnen „met een schone lei" bij de Nationale Opera. Immers, de sanering van Opera Forum en Forum Filharmo nisch is voltooid. Het orkest gaat zelfstandig ver der onder de naam Orkest van het Oosten en Opera Forum als Nationale Reisopera. Het aantal medewerkers van de opera is met dertig terugge bracht tot zestig. Met de jaarlijkse rijkssubsidie van bijna tien miljoen gulden moet het gezel schap vier produkties per seizoen maken. Beide directieleden geven toe dat budget en personeelsbestand aan de krappe kant zijn. Maar daar hoeft de kwaliteit niet onder te lijden. Ferrei ra: „De financiële beperkingen kunnen de creati viteit van onze organisatie juist stimuleren, want veel geld betekent niet zonder meer kwaliteit." Als het aan langevoort en Ferreira ligt, krijgen ook opera's van recente datum te zijner tijd een plaats in het programma van de Nationale Reis opera. „Dat past in mijn beleid vernieuwend be zig te zijn. Maar die produkties komen niet ten laste van het huidige budget. We zullen voor die innovatie andere gelden moeten zien los te krij gen." Het geven van kansen aan Nederlands ope ratalent rekent hij tevens tot de taak van het nieu we gezelschap. Ook daarvoor moeten sponsors worden gevonden. Gesprekken met schouwburgdirecties hebben Ferreira en Langevoort duidelijk gemaakt, dat er in Nederland grote behoefte bestaat aan voorstel lingen van de Nationale Reisopera. „De belang stelling voor opera groeit in Nederland duidelijk", stellen de directieleden tevreden vast. Op het programma voor het eerste seizoen heeft Langevoort geen invloed kunnen uitoefe nen, omdat dat het al voor zijn benoeming was samengesteld. Verantwoordelijk voor die pro grammering is tijdelijk adviseur Jan Bouws. De eerste produktie is Bernsteins 'Candide', in een Nederlandse vertaling van Willem Wilmink De overige drie zijn: 'Rusalka' van Dvorak, Verdi's 'Macbeth' en de 'Faust' van Gounod. ai.., Tekeningen van Hongaar Lajos Szalay in Leidse galerie Zichy scho» i(!nbeeldende kunst recensie ingrid appels Van Lamsweerde spreekt beschouwer aan op onverzadigbaarheid beeldende kunst recensie esther gottschalk Expositie: foto's van Inez van Lamsweer de Te zien: t/m 24/10; do. vr 14-17 uur. za. zo 12-17 uur, Stelling Gallery. Kruis straat 1b. Leiden. Door de vele aandacht die de Britse couturier Vivienne West- wood de afgelopen weken op zich wist te vestigen is de foto grafie van de Nederlandse Inez van Lamsweerde wat op de ach tergrond geraakt. Van Lams weerde fotografeerde speciaal voor de dubbelexpositie in Ste delijk Museum De Lakenhal en Stelling Gallery internationale topmodellen in kledingontwer pen van Westwood. In de achterruimte van de ga lerie, omgebouwd tot een ware Westwood-boetiek waar men prachtige maar peperdure prostitute-stiletto plateau pumps kan kopen, hangt een portret van de 'Queen of Punk' als roodkapje. Inez van Lams weerde (Amsterdam, 1963) por tretteert Westwood hier met een rode plastic zak over haar hoofd. In tegenstelling tot de perfecte modellen toont de foto de bleke, gelooide huid van een dame op leeftijd. Het harde rood omlijst het witte gezicht. Volledig in de lijn van de per soonlijkheidscultus die La Westwood graag om zich zelf creëert, zijn de letters van haar naam (in huisstijl) op de zijkant van deze gelegenheidshoed zichtbaar. In de voorruimte van Stelling hangen drie opgebla zen, met de paintbox gemani puleerde foto's. De opnamen zijn in een anonieme hotelka mer gemaakt, een ruimte die zich aanpast als een instant de cor. Eén foto toont een callgirl- achtige vrouw die met licht ge spreide benen op de rand van het hotelbed zit. Ze draagt knie hoge lederen Westwoodlaarzen met stilettohakken. De houding is uitdagend. Haar lichaam leunt naar achter, waardoor de naakte buik onder de bontnerts vrij komt. Ze blijkt een pikant bonten slipje te dragen. Hoewel de pose en de aankleding on miskenbaar de taal van erotiek spreken is het beeld niet seksu eel te lezen. Er is iets mis met deze vrouw, die met een rood opgedoft gezicht glazig van de lens weg kijkt. Haar huid glanst van de make-up of opwinding. Maar tegelijk lijkt ze gevangen onder het oppervlak van haar plastic glimlach. Dit effect wordt bereikt door dat Van Lamsweerde met be hulp van de computer verande ringen aanbracht in de kleur en het figuur. Vooral het gezicht doet perfect maar kunstmatig aan. Met de paintbox kan het li chaam als computerbeeld in al le gewenste maten gemodel leerd worden. Het fotomodel is bij Van Lamsweerde alleen maar de (onverschillige) drager van een sensuele beeldtaal. De kunstgrepen die zijn toe gepast om het lichaam een seksy uitstraling te verschaffen zijn zichtbaar gebleven. Lipstick en rouge liggen er duimendik bovenop. De pose is een her kenbaar cliché uit de reclame en erotica. Juist omdat je je be wust blijft van de middelen en het bedoelde effect, wordt je als beschouwer, net als bij slecht geacteerde B-films, slechts ge deeltelijk meegesleept in de illu sie. Hoewel de acteer of poseer prestatie niet volledig overtuigt (ze is niet seksy), ga je er als kij ker toch in mee. „Ik wil mensen confronteren met hun eigen drang om verleid te worden," zegt Inez van Lamsweerde er zelf van. Deze gelaagdheid in het kij ken en de dubbelzinnigheid van het voorgestelde model zijn kenmerkend voor haar foto's. Ze gaat daarmee veel verder dan het registreren van mode. Van Lamsweerde overstijgt met haar werk de mode en reclame fotografie. Tegelijk verruimt ze de context waarin kunst ge toond wordt. Niet alleen in mu sea of galeries, maar ook door middel van affiches door de stad, aanstootgevende pin-ups onder de Amsterdamse Hortus- brug en foto's in hippe (hype) tijdschriften (zoals Blvd., Aven ue-box, Vanity Fair, The Face) verspreidt zij haar beelden. Het zijn sterke beeldtekens die, dat moet gezegd worden, zowel overeind blijven tussen flitsende reclame uitingen, als op de i 27fxpositie: tekeningen van Lajos Szalay. Te 5, |ien: tot 14/10, wo t/m vr 12-18 uur, za JI1-17 uur, Galerie Zichy, Steenstraat 7, Leiden. week zo Voor de pzalay, I f icasso vond hem - behalve zichzelf - de grootste tekenaar van de twintigste eeuw. De Hongaren bejubelen hem. En in laaHederland is zijn werk nog nooit te zien geweest. Tot nu ïlan. De Hongaarse minister van buituur reed er tijdens een be- i i5?oek aan Nederland vorige 'eek zondag speciaal voor om. de tekeningen van Lajos Hongaar en Kunstenaar een hoofdletter. Szalay werd in 1909 geboren 56, (top het platteland van Honga rije. Hij ontwikkelde een liefde yoor zowel literatuur als teken- ainst. De tekenkunst won het, iaar literatuur is in zijn werk tijd een grote rol blijven spe len. Zo heeft Szalay behoorlijk wat boeken geïllustreerd (van o.a. Dostojewski en Baudelaire), 30, <en ziet hij zijn werk liever in loekvorm dan in een tentoon- itelling gepresenteerd. In 1930 ntmoette hij voor het eerst Pi- iso. De verschrikkingen van Ie Tweede Wereldoorlog en het •denkelijke na-oorlogse poli- ieke klimaat in Hongarije de len hem later besluiten zijn ge- ioorteland te verlaten. Szalay Vestigde zich in Argentinië (waar hij ook om politieke rede- Jnen weer vertrok) en later in 'New York, om uiteindelijk - in ,1988 - weer terug te keren naar (Hongarije. Picasso was heel belangrijk: ag. hij bezat precies dat wat Szalay izocht, het 'eeuwige Hongaarse 'erlangen de wereld met klas sieke rust te beschouwen'. Szalay, als 'typische Hongaar', is er naar eigen zeggen niet in zich los te maken van de verschrikkingen van de we- eld, en kan daarmee niet mee gaan in Picasso's 'vreugde van creëren, zijn Latijnse lichtheid, ^'*,zijn mediterrane erotiek. Ik was ^jniet in staat hem, zijn Griekse zuiverheid, te volgen'. Dat Szalay hiermee een strijd heeft gevoerd, is in zijn werk —♦duidelijk te zien. In elke teke- 'ning zijn mensen, vaak ook De illustratie 'Choosing mates' uit 1972. Elke lijn in het werk van Szalay Lajos is beladen. paarden uitgebeeld. Ze maken onderdeel uit van een bijbelse scène, een erotische of een oor logsscène. De lijnen zijn samen gevoegd tot een sprekende en sterke compositie. Maar de emotie overheerst. Elke lijn is beladen, de drager van een ster ke emotie. Dit kan grote teder heid, melancholie, wanhoop zijn. De lijn lijkt bij hem een di rect verlengde geworden van zijn emoties. De manier waarop hij dat bereikt is niet te pakken. PR Misschien winnen de gevoe lens het van Szalay, maar Szalay wint het van de lijnen. En daar mee vormen zijn tekeningen een prachtige en zeer persoon lijke uiting van een bijzonder individu. Het fotomodel is bij Van Lamsweerde alleen maar de (onverschillige) drager van een sensuele beeldtaal. FOTO INEZ VAN LAMSWEERDE/COURTESY STELLING PROJECTS kunstshows, die (kort en duide lijk) een boodschap willen over brengen over de verhouding tot het menselijk lichaam in een tijd van aids, cybersex en ont wikkelingen op het gebied van bio technologie en manipulatie. Het is precies dit snelle en consumptieve, dat noch de re clame noch de kunstwereld vreemd is, waarin van Lams- weerdes werk goed gedijt. Ze spreekt haar beschouwer aan op zijn onverzadigbaarheid: 'hap slik weg' en 'what's next'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19