Steunpunt studentenpastoraat Kerk Samenleving Kerktoren ingepakt Sattar: moslims halen gemiste verzuiling in DINSDAG 20 SEPTEMBER 1994 BUITENLAND KORT Wetgeving De Braziliaanse wetgeving is in theorie heel sociaal, maar in de praktijk komt er weinig van terecht. Dat constateert ex-Tweede-Kamerlid Erik Jurgens (PvdA) na afloop van een reis naar Brazilië. Jur gens maakte deel uit van een delegatie van Pax Christi In ternationaal, die op uitnodi ging van de Braziliaanse Bis schoppenconferentie van 30 augustus tot 15 september een bezoek bracht aan dit land. In het Zuiden van Bra zilië verdiepte Jurgens zich in slaven- en migrantenarbeid en in de landlozenproblema- tiek. „Slavenarbeid komt in de houtskoolwinning nog op grote schaal voor", aldus Jur gens. Ook de seizoenarbei ders in de suikerrietindustrie worden uitgebuit. Zij verblij ven in pensions 'waar je nog geen varken in zou stoppen' en moeten de helft van hun minimumloon (140 gulden) afstaan aan accommodatie en eten. De landhervorming die de Braziliaanse staat acht jaar geleden heeft aangekon digd, komt 'buitengewoon langzaam' op gang. Veel Bra zilianen bezitten geen enkel stukje grond, terwijl tegelij kertijd grote stukken grond van grootgrondbezitters braak liggen. Zuid-Afrika Gesprekken over vereniging tussen de (blanke) Neder duitse Gereformeerde Kerk en haar reeds verenigde zwarte zusterkerken in Zuid- Afrika blijven gaande, maar het eind is nog niet in zicht. Volgens vice-voorzitter prof. lohan Heyns van de NGK zullen tijdens de synode van zijn kerk volgende maand verschillende modellen van vereniging worden bespro ken. Wat de synode ook be sluit, hierover zullen eerst de regionale synodes en de ver schillende congregaties zich moeten buigen alvorens ac tie wordt ondernomen. Vol gens Heyns zal het nog min stens vier jaar duren voor er iets gebeurt. Toch sluit hij de mogelijkheid uit dat de ker ken nooit samengaan. „Het is zeker dat ze zich zullen verenigen. Maar het is een lang proces." De Verenigen de Gereformeerde Kerk in Zuidelijk Afrika, die eerder dit jaar ontstond uit een ver eniging tussen de Nederduits Gereformeerde Sendingskerk (kleurlingen) en de NGK in Afrika (zwarten), is een stuk positiever over vereniging met de NGK. De naam van deze kerk impliceert dat de kerk zich in een proces van vereniging bevindt en wacht op de blanke kerk om zich aan te sluiten. Coalitie De Amerikaanse conservatie ve organisatie Christelijke Coalitie is naar eigen zeggen hard op weg 'één van de machtigste politieke krach ten in de geschiedenis van de Verenigde Staten' te worden. Ze heeft momenteel 1,4 mil joen leden. Dat zei televisie- predikant en voorzitter van de beweging Pat Robertson het afgelopen weekeinde in Washington op de jaarverga dering van de organisatie. Deze werd vijf jaar geleden opgericht ter ondersteuning van de Republikeinse Partij. Ex-vice-president Dan Quay- le, senator Phil Gramm en andere vooraanstaande Re publikeinse politici bevon den zich onder de 3000 bijna uitsluitend blanke deelne mers. „God staat niet aan de kant van de Democratische Partij", meende Gramm. Hervormden en gereformeerden bereid tot financiële bijdrage Specialisten binnen de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) en de Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN) pleiten voor de oprichting van een Landelijk steunpunt studentenpastoraat. Komende zaterdag beslissen de pro testantse kerken tijdens een 'kleine synode' in Bennekom over de financiële ondersteuning van een dergelijk steun punt. leusden anpkrijgt het steunpunt een bureau met een coördinator, die wordt bijgestaan door een begelei dingscommissie afkomstig uit LBS en LOS. De lokale studen tenpastoraten moeten in totaal 20.000 gulden in de kosten gaan bijdragen. Naar verwachting le veren de protestantse kerken een bijdrage ter waarde van een halve formatieplaats. De Rad- boudstichting zal ook financieel bijdragen. Ongeveer vijftien jaar geleden beleefde het studentenpastoraat Tot op heden waren pastores en studenten apart georganiseerd in een Landelijk Beraad Studen tenpastores (LBS) en een Lan delijk Overleg Studentenge meenten (LOS). Omdat er spra ke is van raakvlakken en over lappingen in het werk van beide organisaties, hebben de Her vormde en Gereformeerde Ker ken gevraagd een integratie te onderzoeken. Als de voorstellen het halen, hoogtijdagen, zo blijkt uit een rapportage van vier studenten pastores aan de SoW-kerken (NHK, GKN en Evangelisch-Lu- therse Kerk). De combinatie van oecumenische samenwerking, liturgievernieuwing en maat schappijkritische bijbelstudie sloeg aan. In de jaren tachtig bracht een aantal ontwikkelin gen in de maatschappij de rian te positie v&n het studentenpas toraat aan het wankelen. Tk-tijdperk' Ten gevolge van de economi sche crisis brak het 'ik-tijdperk' aan. 'Dagelijkse overlevings- strijd' kwam in de plaats van grote idealen. In het verlengde daarvan bloedde de maatschap pijkritiek dood, die tot dan toe veel jongeren bij de kerk had gehouden. Jonge mensen stop- voorschoten De toren van de Dorpskerk in Voor schoten is compleet ingepakt met steigerwerk. Het monumentale bouwwerk aan het Kerkplein in het centrum van het dorp krijgt een uitgebreide op knapbeurt die in totaal zo'n vijf maanden in beslag zal nemen. Met de werkzaamheden is een bedrag van bijna vijf ton gemoeid. De Voorschotense Dorpskerk is eigendom van de plaatselijke her vormde gemeente. De toren echter is in handen v de burgerlijke overheid, die dan ook opdracht v de restauratie heeft gegeven. ten vrij massaal met de kerk gang omdat zij het gevoel had den dat het geen verschil maak te of zij wel of niet naar de kerk gingen. De voornaamste doelgroep van het studentenpastoraat, 'volwassen' ouderejaars met een eigen visie, stierven uit door kortere en schoolsere studies. In de jaren '70 bevrijdden velen zich door middel van het stu dentenpastoraat van het 'te kleine kerkelijke afdakje', zon der de kerk te verlaten. Studen ten in deze tijd hebben niet meer het gevoel ergens bij te horen. Door deze ontwikkelingen spreken de oude 'paradepaard- jes' van het studentenpastoraat niet meer aan. In hun rapporta ge beschrijven de studenten- pastores hoe het studentenpas toraat de nieuwe generatie stu denten kan bereiken. Het moet actief benaderen, omdat stu denten niet meer vanzelf de weg vinden naar het pastoraat. Daarom wordt als lokatie ook steeds meer de universiteit of hogeschool gekozen in plaats van het eigen gebouw van de kerk. Behalve bijbelstudiegroepen is er nu ook plaats voor groepen over bijvoorbeeld ethische en maatschappelijke vragen en in terreligieuze dialoog. Behalve vieringen en kringen staan er nu lezingen, open avonden, weekenden, reizen en symposia op. Er zijn meer studenten ge komen, maar juist minder pas tores. Die richten zich boven dien steeds meer ook op de HBO's. 'Priesterschap voor weduwnaar een goede levensvervulling' Het priesterschap kan voor we- duwnaren een 'heel goede le vensvervulling' zijn, na een le ven van 'dienstbaarheid aan ge zin en werk.' Dat zei kardinaal Simonis na afloop van de wij ding van zes mannen tot diaken in de St. Catharinakathedraal in Utrecht. De zes worden op 29 april volgend jaar tot priester gewijd. Onder de zes diakenen zijn twee weduwnaren: Cees Smal (64) uit Tubbergen en Ties Bosch (55) uit Pannerden. Smal loopt op dit moment stage bij de Johannes Vianney-parochie in Deventer. Eind jaren '50 stu deerde de huidige Adrianus Kardinaal Simonis, mét Cees Smal (nu 64) op het seminarie van Warmond. Smal maakte zijn priesterstudie als 'jong maatje' niet af. Hij ging de politiek in en werd uiteindelijk voor het CDA jaren lang burgemeester van het Twentse Tubbergen. Pas enkele maanden geleden zette hij daar een punt achter. Smal heeft een gezin, met kinderen die zijn 'be kering' tot het priesterschap 'positief hebben opgevat. Enke le jaren geleden overleed zijn priesteropleiding. Het was voor de eerste keer sinds 1965 dat in het bisdom Utrecht in één keer zes mannen tegelijk tot diaken werden ge wijd. Volgens Simonis is dat vooral de verdienste van het Ariënskonvict, een nieuwe priester-opleiding in Utrecht die in de jaren tachtig is opge zet. Simonis: „Dit geeft mij hoop voor de toekomst van de katholieke kerk. Goed voorbeeld doet goed volgen." De meeste moslims die nu in Nederland verblijven, kwamen ons land binnen toen de zuilen net begonnen af te brokkelen. Door bijvoorbeeld hoofddoekjes te dragen en aparte moslim scholen op te richten, halen zij die fase in hun ontwikkeling in. Dat zei S. Abdus Sattar, secreta ris van de Nederlandse Moslim raad, in het NOS-programa Het Capitool. Zij gelooft niet dat de gelijk waardigheid van mannen en vrouwen in het gedrang komt als meisjes op school een hoofddoekje dragen. Ongelijk waardigheid van mannen en vrouwen komt voort uit een be paalde interpretatie van de Ko ran, die zij niet deelt. De hoofd doek is volgens haar uitleg van de Koran bedoeld als bescher ming tegen de neiging van schouwen als seksobject. Volgens de burgemeester van Zwolle, J. Franssen, is er op scholen met veel moslimkinde ren in de praktijk weinig sprake van gelijkwaardigheid. Hij wees onder meer op moeders van moslimkinderen, die het huis bijna niet uitkomen, waardoor contacten moeilijk tot stand ko men. „Als moslimvrouwen wor den achtergesteld ligt dat niet aan hun geloof maar aan hun gebrek aan opleiding, die hen niet in staat stelt kennis te ne men van de Koran", reageerde Abdus Sattar. Koffïe-ochtend kerkelijk centrum katwijk»straat in Katwijk het thema 'Le ven en wonen met uitzicht'. De Spreekster Lenie Vermaat be- bijeenkomst begint om 09.30 handelt morgen tijdens een kof- uur en duurt tot ongeveer 11.15 fie-ochtend in het hervormd uur. Iedereen is welkom, kin- kerkelijk centrum aan de Voor- deroppas is aanwezig. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Genemuiden (toez.): J. Maasland te Kootwijk. Aangenomen: i Bedankt: voor Aalburg: C. van de Scheur te Bodegraven. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Dordrecht-Zuid: J.G. Schenau te Middelburg; te Siegers- woude-De Wilp en te Westzaan: C.J. Droger, kandidaat te Sliedrecht. Beroepbaarstelling: C.J. Droger, Juli- anastraat 40,3361XJ Sliedrecht, tel: 01840-11066. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Genemuiden: M. Mon- dria te Waardenburg. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma. -vn|. van 8.30-17.00 uur: Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. find BTW) per acc.giro autom bet. 29.30 per kwartaal ƒ85,55 ƒ84,55 per jaar ƒ329,30 328.30 VERZENDING PER POST HET WEER Patronen wijzigen L Nederland kreeg een vol etmaal de gelegenheid een beetje op te dro gen na de overvloedige regenval van vorige week. Het droge inter mezzo werd mogelijk gemaakt door een rug van hogedruk, die zich tus sen twee lagedrukgebieden in wurmde. De verbetering was maar erg bescheiden. Meer dan een en kel uurtje zon kon er gisteren niet af en ook nu bleef de temperatuur met 17 graden wat aan de lage kant. In de loop van de dag waren de eerste tekenen van een nieuwe verslechtering te zien. De stapel wolken verdwenen en een grijze, egale wolkenlaag duidde op de na dering van een frontaal regenge- bied. Deze hoort bij een kleine de pressie, die een ongebruikelijke koers volgt. Het slechtweergebied trekt van noord naar zuid met het zwaartepunt juist langs de kust. Waarschijnlijk blijft het in het oos ten van het land droog, maar de toch al rijkelijk met regenwater be deelde noordwesthoek van Neder land mag weer op 10 tot 15 mili- meter rekenen. Toch ziet het er niet naar uit dat het natte verhaal van vorige week wordt herhaald. De afwijkende koers van de depressie - van Schot land naar Zuid-Frankrijk - wijst er op, dat de circulatiepatronen gaan •gL. - wijzigen. Het Azorenhogedrukj. bied, dat wekenlang in de verdi king heeft gelegen, waagt een sprongetje naar het vasteland Morgen prijkt op de weerkaart langgerekte zone met hogedrukj reikend van de oceaan via de Noordzee naar Scandinavië. De| wind draait naar oost tot noordJ en de aangevoerde lucht wordt f ger en zelfs wat warmer. De hoa druk in het noorden wordt geflaj keerd door depressies, waarvan één naar Oost-Europa wordt wet gedrukt. De wolkenvelden reikel wel tot over ons land, maar de I neerslag blijft beperkt tot een er keiebui. 1 Een ander lagedrukgebied komt! boven Spanje tot ontplooiing. Dl 1 stuurt met zuidenwind warme |u> lucht uit Noord-Afrika over de Al p pen in de richting van West-Eurf pa. Vooral aan de Middellandsejig Zeekusten gaat het stevig regen Bij ons aangekomen is de luchtig droger en een stuk warmer dan r gewend waren de laatste tijd. Af de zon er vrijdag door wil komen, kan het kwik wel eens de 20 g den passeren. Door de plotseli stijging van de temperatuur r de kans op een regen- of onw bui wel toe. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Van het zuidwesten uit toenemende bewolking en af en toe regen. Middag- temperatuur rond 14 gra den. Zweden: In het zuiden wolkenvel den en plaatselijk een bui. In het noorden droog noorden tot rond 16| zuiden. Denemarken: Zowel zon als wolkenvel den en op de plaatsen droog, temperatuur rond 17 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag bewolkt en buiig westen van Schotland flin ke opklaringen. Morgen overal opkla rend en op .het meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 13 graden in het noorden van Schotland tot 16 nabij Londen. België en Luxemburg: o% Vandaag van het westen uit geruime tijd Neerslagkans regen. Morgen geleidelijk droog en later Mimmumtemp af en toe zon. Middagtemperatuur van- Middagtemp. daag ongeveer 15, morgen rond 17 gra- Wind Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat bewolking en vooral in de wes-' telijke helft van tijd tot tijd regen. Van daag in het oosten eerst.nog droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden, morgen iets hoger. Spanje: Vandaag in het zuiden nog zonnig. Ove rigens wolkenvelden en vooral in het noorden en oosten enkele regen- of on weersbuien. Daling van temperatuur; morgen maxima in het noorden tussen 15 en 20, aan de Costa's in het oosten 20 tot 25 en in het uiterste zuiden 25 tot 30 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, aan de noord zijde van de eilanden nu en dan ook wol kenvelden. Droog. Maximumtempera tuur omstreeks .27 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden, het zuiden kans op hardnekkige wol) velden. Morgen ook in het noorden k op bewolking maar waarschijnlijk droo Middagtemperatuur tussen 24 graden, morgen ten noorden WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07 23 Zon onder 19' Maan op 19.55 MaanonderO» Waterstanden Katwijk Hoogwater04.50 17.12 f Laag water 00.46 *-13.01 n Casab lanca iets koeler. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur vandaag ongeveer 27 graden, morgen weer warmer. Zuid-Frankrijk: Vandaag aan de Middellandse-zeekust nog weinig verandering, elders vanuit het westen meer bewolking en plaatse lijk regen. Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur tussen 18 en 23 gra den, morgen iets lager. Italië: Enkele verspreide regen- of onweersbui en, maar ook perioden met zon, vooral op morgen. Middagtemperatuur van daag ongeveer 22 graden, op Sicilië en kele graden hoger. Morgen warmer met maxima tussen 24 en 28 graden, in het uiterste noorden iets lager. Griekenland en Kreta: Op de Ionische Eilanden en het weste lijk deel van het vasteland vandaag en kele, mogelijk zware, regen- en onweers buien. Morgen meer zon en overwegend droog. Elders in Griekenland flinke zon nige perioden, vooral vandaag ook enke le wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur aan zee on geveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus droog en flink wat zon. Middag temperatuur ongeveer 30 graden, langs de Turkse westkust vooral morgen iets lager. Duitsland: Rustig weer met wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 18 graden. Zwitserland: Wolkenvelden, maar het oosten toe ook 'wat zon en vrijwel overal droog. Morgen aan de zuidflank van de Alpen mende neerslagkansen. Middagtempe ratuur van 16 graden rond Zürich en Ge- 19 bij Locarno. HEINZ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14