Leiden Slachtoffers van incest voelen zich in kou staan Leiden remeenten willen le flitstrein niet Heimachine zakt zelf weg Garage Haarlemmerstraat: betalen met magneetkaart Werkproject toch met enthousiasme begroet Studiedag over nieuwe manier van lesgeven NSDAG 20 SEPTEMBER 1994 13 f henny van egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Boos gr De woningbouw- I J stichting Warmun- da in Warmond is boos op de woningbouwvereniging Alkemade, omdat ze haar werkgebied uitbreidt. Monorail A CL Twee van de drie I O Alphenaren zijn te gen de aanleg van de mo norail tussen het station en het archeologisch thema park Archeon. Levertransplantaties /y —j Er worden te weinig I patiënten naar ge specialiseerde centra door wezen die in aanmerking komen voor een lever transplantatie. ■eiden De eerste poging om de verzakte >alkons van de ouderenwoningen aan de Beethovenlaan te stutten, is gisteren mislukt. Het heimachientje dat voor het werk was in gehuurd, zakte weg in de grond en prikte een waterleiding lek. Heel even stond daardoor een flink stuk van de Beethovenlaan blank. Een aantal maanden geleden kwam aan het licht dat de balkons niet in orde waren. De constructeur had te weinig staalbewape- ning berekend, waardoor de uitstekende bal kons langzaam wegzakten. Woningbouwver eniging De Sleutels, beheerder van de aan leunwoningen bij verzorgingshuis Haagwijk, besloot de balkons met acht centimeter dikke stalen zuilen een permanente stut te geven. Met dat werk werd gisteren een begin ge maakt. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Vervolg van voorpagina Het korps Hollands Midden heeft te kampen met te wei nig ervaring en deskundigheid als het gaat om incestza ken, zo melden de onderzoeksters. Zo is de helft van het aantal rechercheurs nog in opleiding. Daarnaast zijn er plaatselijk te weinig rechercheurs voor jeugd- en zeden zaken: in sommige districten, zoals in de Duin en Bollen streek en in het district Leiderdoip, werken slechts een of twee van deze specialisten. leiderdorp» cheurs in de districten minder 'vrijblijvend' hun werk te laten verrichten." De onderzoeksters pleiten voor een centraal aan spreekpunt voor jeugd- en ze denzaken waarin deze proble men worden ondervangen. De incestslachtoffers zijn wel te spreken over de snelle afhande ling van hun zaak en de manier waarop de dader werd aange houden. Ook besteedde de poli tie in deze regio voldoende aan dacht en tijd aan de slachtof- caroline van overbeeke Dat is te weinig, zo stellen de onderzoeksters. Bovendien wer ken deze rechercheurs te 'ver snipperd' door de vorming van districten. Dit betekent dat er te weinig begeleiding en overleg is tussen de politiemensen. „Daarbij loopt men het ge vaar dat een zaak foutief en on zorgvuldig wordt aangepakt. Wij adviseren om de recher- fers. Zij voelden zich begrepen, geloofd en gesteund. Veel vrou wen gaven wel te kennen liever een vrouwelijke rechercheur te genover zich te hebben gehad. „Met een man worden gevoe lens van angst, gêne en schaamte versterkt", aldus de onderzoeksters. Op dit moment werken er 13 mannelijke en 9 vrouwelijke jeugd- en zedenza ken-rechercheurs in het korps Hollands Midden. Minder pret tig vonden incestslachtoffers de aandacht die de dader kreeg na zijn/haar aanhouding. „Incest- daders krijgen meteen hulpver lening van de reclassering aan geboden, terwijl de slachtoffers zelf vaak op eigen beweging op zoek moeten gaan naar hulp." Veel kritiek is er ook op de hulp verlening en de geringe kennis hij de politie over de mogelijk heden op dat gebied. De slacht offers voelen zich daardoor in de kou staan. De onderzoek sters pleiten voor een verplichte inschakeling van hulpverleners na de aangifte. De politie zou deze taak op zich moeten ne men. Politie en hulpverleners moeten ook veel meer met el kaar samenwerken. Een 'casecoördinator', bijvoorbeeld van het Bureau Vertrouwensart sen, zou er na de aangifte voor moeten zorgen dat de slachtof fers de zorg krijgen die ze nodig hebben. Hij/zij zou ook kunnen bemiddelen tussen slachtoffer en justitie en politie en tussen slachtoffer en dader/gezin, liet politiekorps Hollands Midden zegt het onderzoek serieus te nemen. Er wordt gezocht naar meer vrouwelijke rechercheurs en bovendien wordt de begelei ding van slachtoffers verbeterd. Volgens de onderzoeksters zijn de conclusies van hun on derzoek niet toepasbaar op de werkwijze van de politie in het algemeen. De dienst parkeerbeheer is nagenoeg klaar met de Haarlemmerstraatgarage. De ver lichting is verbeterd en als wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) zaterdag de ga rage komt openen staan er automaten, waarin parkeerders met een magneetkaart kunnen betalen. „Hopelijk worden deze week ook nog de camera's geïnstalleerd en dan hebben we toch een paar belangrijke stappen gezet naar een betere parkeervoor ziening, waar mensen zich veilig kunnen voelen", zegt directeur J. Gelderman van de dienst Parkeerbeheer. De gemeente kocht de garage aan de Ir. Driessenstraat eind vo rig jaar voor 3,6 miljoen gulden van de Zweedse beleggingsmaatschappij Gullin Properties. De bezettingsgraad was toen een magere 12 procent. Die is inmiddels licht gestegen, aldus Gelderman. „En we krijgen veel positieve reacties op de veran deringen die we hebben doorgevoerd." Eén aardigheidje voor de gebruikers is eraf. Al- bert I leijn gaf de gebruikers die boodschap pen bij hem deden vroeger een muntje voor één uur gratis parkeren. Maar omdat de ap paratuur geregeld stoorde werd dat eerste uur gratis parkeren maar voor iedereen in gevoerd. Met de nieuwe apparatuur is dat niet meer nodig en is het gratis eerste uur voor niet-klanten van de supermarkt weer komen te vervallen. tpen/regio paul van der koou liden, Sassenheim, Oegst- :est, Warmond en Voorscho- n verzetten zich samen tegen mogelijke komst van een ho- i-snelheidstrein door hun ge- ieenten. Ze willen ook niets eten van de variant waarbij de tstrein in groene stukken extra loren krijgt, maar bij steden s Leiden over bestaand spoor oet rijden. Deze variant, bedacht door de 'chnische Universiteit (TU) in elft, werd vorige week naar vo- n geschoven door de provin- e. De gemeenten die er direct lee te maken krijgen, maken er hter korte metten mee in hun 'zamenlijke inspraakreactie. vrezen dat gewone treinen dupe worden van de inge legde flitstreinen en zijn bang at Leiden zijn status als inter- ty-station verliest. Ook voor- ze enorme kunstwerken rond Voorschoten, waar de flit strein van de ene kant van de spoorlijn naar de andere kant moet 'oversteken'. En juist die groene gebieden behoren tot het 'uiterst waardevolle buffer zone-gebied tussen de Haagse en Leidse regio', melden ze. „Soms zullen zojuist aange legde spoorbanen en perrons van nieuwe stations weer moe ten worden afgebroken en ver legd", klagen de gemeenten. „Ook in de TU-variant moeten huizen weg en dienen er ge luidsschermen te komen. De Kamers van Koophandel uit Amsterdam, Breda, Delft, Den Haag, Dordrecht, Gouda, Haarlem, Rotterdam en Leiden ondersteunen in hun inspraak reactie de kabinetsplannen voor een hoge-snelheidslijn door het Groene Hart. Die lijn moet er dan wel in 2003 liggen, vinden de Kamers: „Verder uitstel is onaanvaardbaar." Het Stadsdebat Welk beleid moet de gemeente Leiden de komende jaren voeren? Die vraag staat centraal tijdens vier debatten "over de toekomst van de stad die vanavond en morgen in het stadhuis worden gehouden. Aan de hand van vier thema's - wonen, werken, weten en welzijn - spreken tal van deskundigen zich uit over het beleid en de vraag hoe dat moet worden betaald. Vooruitlopend op de debatten laat het Leidsch Dagblad vier betrokkenen aan het woord over de thema's. Vandaag Rob Mantel, directeur van Luba Uitzendburo. Politieman gewond leiden Een Leidse politieman is vannacht gewond geraakt bij liet verwijderen van 38-jarige Leidenaar uit een woning aan de Spoelstraat. De Leidenaar pleegde huisvredebreuk. Hij was met behulp van de sleutel die hij nog had binnengedrongen in de woning van zijn ex-vriendin. Toen hij weigerde het huis te verla ten belde de vrouw de politie. De komst van twee agenten ver anderde niets aan die halsstarrige houding, waarna de man uit de woning werd gesleurd. Bij de actie verstapte een van de agen ten zich op een trapje en viel, waarbij hij een enkelblessure op liep. De politieman moest in het Academisch Ziekenhuis Leiden worden behandeld. Tegen de Leidenaar is proces-verbaal opge maakt. Vaatwasmachines gestolen leiden Dieven hebben in de maandagnacht twee vaatwasma chines gestolen uit een woning aan de Herengracht. De woning wordt momenteel verbouwd. De dieven verschaften zich toe gang door een raam te openen. De inbouwmachines, splinter nieuw en nog in hün dozen, hebben een gezamenlijke waarde van 4200 gulden. Dieven bekennen misdrijven leiden Twee Leidenaars, die onlangs werden aangehouden, hebben een groot aantal misdrijven bekend. Een 34-jarige au tokraker, gespecialiseerd in het openmaken van de sloten van Fiat Uno's en kleine Renaults, heeft in totaal dertig inbraken be kend, waarbij naast autoradio's ook een grote hoeveelheid zon nebrillen werden buitgemaakt, die bij de man thuis werden aan getroffen. Een 35-jarige Leidenaar heeft drie gevallen van tasjes roof bekend, alsmede twee pogingen daartoe. Van de pogingen werd door de vrouwelijke slachtoffers geen aangifte gedaan. Ver der heeft de man overvallen op vrouwen bekend die net geld uit een geldautomaat hadden gehaald. Hein Link overleden leiden Leidenaar Hein Link is afgelopen zaterdag in Den Haag op 42-jarige leeftijd overleden aan een hartstilstand. Link is in Leiden en verre omtrek bekend geworden als exploitant van speelautomaten. Hein Link begon in 1974 in zijn eentje met on derhoud, reparatie en plaatsing van speelautomaten. Vier jaar geleden verhuisde hij met zeven man personeel van de Kalver markt naar een bedrijfspand aan de Gabriël Metzustraat. In 1992 deed Hein Link zijn zaak over aan twee werknemers. Die bleven de naam van Link vanwege diens bekendheid voeren. Link heeft de laatste twee jaar van zijn leven veel gereisd. Banenpoolers, jeugdwerkgarantieplannen, langdurig werklozen aan het werk helpen, het kan allemaal zo in de prullenbak. Rob Mantel, directeur van het Leidse uitzenbureau Luba, heeft weinig goede woorden voor het werkgelegenheidsbeleid van de gemeente Leiden. „Neem als voorbeeld banenpoolers die de stad schoonhouden. Het gaat zo: de gemeente bezuinigt, waardoor de stad verloedert. Dan geeft het Rijk geld als een soort aflaat voor banenpoolers. En wordt het werk alsnog gedaan. Maar het geld is dan wel rondgepompt, er zijn allerlei mensen aan het werk om de banenpool te begeleiden op te zetten, te controleren, enzovoorts. Daar word je toch gek van? Het is een krankzinnige wereld. Op die manier creëert de gemeente verkeerde werkgelegenheid. „De gemeente zou een beleid moeten voeren waardoor de economie in de stad verbeterd wordt. Snel vergunningen verlenen aan startende ondernemers, zorgen dat groepen niet buiten de boot vallen, de binnenstad aantrekkelijker maken." „Neem de autoluwe binnenstad. Dat is een goed plan als de bereikbaarheid van de binnenstad beter wordt, dan komt het de economie ook ten goede. Uitgangspunt is dat de bereikbaarheid voor de klanten met aujo's verbetert, dat de parkeergelegenheid wordt uitgebreid. Je kunt als wethouder wel op je fietsje door de stad rijden, maar de klanten komen per auto. Als de situatie niet verbetert, rijden zij even gemakkelijk naar Zoetermeer. De historische binnenstad blijft natuurlijk altijd aantrekkelijker om te winkelen, maar dan moet je er wel kunnen komen. Je zult dus ook op een aantal strategische plekken parkeergarages moeten maken, een ondergrondse bij de Beestenmarkt bijvoorbeeld. Ik weet dat zo'n garage duurder is dan bovengronds, maar je doet dit soort dingen niet alleen voor nu. Je doet het voor een langere tijd en dan moetje toch groter denken." De gemeentelijke doelstelling om 1.200 langdurig werklozen aan het werk te helpen noemt Mantel nogal 'ambitieus'. Zeifis hij lid van de Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening (RBA), het arbeidsbureau nieuwe stijl. Het RBA hielp 440 langdurig werklozen aan het werk. „En dat is veel beter dan vroeger." Alle Leidse uitzendbureaus bezorgden 1.277 mensen een vaste baan, onder wie 255 langdurig werklozen en 170 gedeeltelijk arbeidsongeschikten. „Als je de inspanningen van het arbeidsbureau en de Leidse uitzendorganisatie bij elkaar optelt, dan vraag je je af: is de doelstelling van de gemeente niet te idealistisch, niet te ambitieus? Of ze moeten deze cijfers erbij optellen. Maar de vraag is ook hoe deskundig is de gemeente hierin. Is het haar taak wel, of kan ze dat niet beter aan het RBA en de uitzendbureaus overlaten?" Worden die vragen bevestigend beantwoord dan kan de gemeente ook fors inkrimpen, meent Mantel. „Ik pleit ook voor een kleinere gemeentelijke overheid. Geen allesdoener, maar een klein wendbaar apparaat. Je moet elke afdeling onder de kaasschaaf leggen en elke dienst die blijft bestaan dwingen met minder een hogere kwaliteit te leveren. Zo werkt het in het bedrijfsleven ook." Waar Mantel echt boos over wordt zijn de afspraken die de gemeente wil maken met Nieuw instrument voor werklozen Een gloednieuw instrument om werklozen uit Leiden-Noord aan het werk te helpen. Zo kon digde wethouder J. laurier gis teravond de binnenkort op le richten Buurt Ontwikkelings maatschappij fx'iden-Noord aan, tijdens een bijeenkomst van de wijkgroep sociale ver nieuwing. Bewoners en leden van de buurtcomités zagen het nieuwe fenomeen in eerste in stantie niet zo zitten. „Weer een organisatie, we hebben er al zo veel", was een veelgehoorde re actie. De weerzin - te wijten aan onbekendheid met de nieuwe organisatie - sloeg echter al snel om in gematigd enthousiasme. „I-let moet een klein bureau worden dat specifiek in Leiden Noord en de Slaaghwijk op zoek gaat naar werkprojecten", legde I.aurier uit. „Na de veemarkt in de Groenoordhallen wordt het terrein bijvoorbeeld schoonge maakt door de reinigingsdienst. Het kost goud geld, altijd een hoop overwerk. Ik zou me kun nen voorstellen dat de Buurt Ontwikkelingsmaatschappij daar zou kunnen gaan praten over het schoonhouden. Mis schien wat toezicht op liet ter rein van de Groenoordhallen er bij en er rollen zo twee banen uit. I Ier en der in de wijk zou de Buurt Ontwikkelingsmaat schappij op nieuwe ontwikke lingen moeten inspringen, kij ken of er banen voor de buurt bewoners te creëren zijn." De eerste plannen om werk te scheppen voor de wijkbewoners zijn al op een rijtje gezet. Zo wordt bijvoorbeeld bij de bouw van het verpleeghuis aan de Willem de Zwijgerlaan gezocht naar werkloze bouwvakkers in de wijk. Binnenkort komt er een voorstel van het college over de oprichting van de buurt ontwik kelingsmaatschappij. Daarvoor zal een projectleider vanuit de gemeente worden aangesteld maar ook het bedrijfsleven en de bewoners van Noord moeten in de nieuwe organisatie deel nemen. In Vlietlancl College Rob Mantel: weinig goede woorden. nieuwe bedrijven over het in dienst nemen van mensen uit achterslandgroepen. „Dat is grote kul. Mensen houdt daar toch mee op. Je moet bij uitgifte van erfpacht geen afspraken maken over het aannemen van langdurig werklozen. Bedrijven hebben behoefte aan geschikte mensen. Zorg er dus voor dat die er zijn. Schrap de rest van de onzin maar uit het collegeprogramma. Overigens wil Mantel de indruk wegnemen dat het allemaal kommer en kwel is in Lxiden. FOTO HIELCO KUIPERS „Er is de afgelopen jaren veel verbeterd. Dat hoor ik ook van collega-ondernemers die vinden dat de gemeente meer openstaat. En het is hier ook niet allemaal ellende. Want waar vind je in Leiden nog verpauperde wijken? Waar vind je nog troosteloze winkelstraten? Die zijn er niet meer. Ik wil ook niet te negatief zijn, maar het kan allemaal nog zoveel beter." henny van egmond» LEIDEN ANNET VAN AARSEN Een totale verandering van de tweede fase in het voortgezet ondeiwijs. Hoe het er precies gaat uitzien is voor alle scholen nog onduidelijk. Maar het Vliét- land College wil alvast een voor sprong nemen op de discussie. Donderdag heeft de school de lokalen aan de Apollolaan vrij gemaakt voor een symposium met de titel 'Profiel van een cul tuuromslag'. Driehonderdvijftig mensen uit de onderwijswereld nemen donderdag plaats in de lesban- ken van het Vlietland College. Zij zullen, volgens conrector H. Pit, met belangstelling luisteren naar een uitgebreide inleiding van drs. N. Ginjaar-Maas, voor zitter van de stuurgroep tweede fase voortgezet onderwijs. De stuurgroep presenteert volgen de maand een nota over de ver nieuwing van het voortgezet onderwijs. Ginjaar-Maas licht alvast een tipje van de sluier op. De veranderingen, die vanaf 1996 langzaam worden inge voerd, houden over het alge meen in dat de leerlingen in de tweede fase een grotere verant woordelijkheid krijgen. Zij zou den zelf kunnen gaan bepalen welke lesstof ze tot zich willen nemen en op welk moment. „De pakketkeuze gaat verande ren", aldus Pit. „I-eerlingen kunnen straks kiezen uit vier profielen, waarbij ze binnen elk profiel een bepaald deel van de lesstof verplicht moeten volgen en waarbij een ander deel volle dig vrij is. Tijdens het symposium zijn er ook vijftien workshops en presentaties, waarbij docenten die al aan het experimenteren zijn gegaan met de nieuwe ma nier van lesgeven, verhalen over hun ervaringen. „Een totaal nieuwe manier van omgaan met de leerstof', zegt Pit. „De meeste docenten zien het wel zitten. Over het algemeen den ken ze dat het behalve aan de leerling ook aan de docenten zelf ten goede komt. Nu is het vaak zo dat aan het einde van de les de leerlingen onderuitge zakt en ongeïnteresseerd in hun stoel hangen en de docent doodmoe is. Daar zou met een cultuuromslag, waarbij de leer ling een grotere verantwoorde lijkheid krijgt, verandering in komen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13