Leiden Uitstel voor koffieshops Lege tribunes en kleumende artiesten Leiden 'Twirlen is echt topsport' t Comité wil bevrijding op bijzondere wijze vieren Eerste avondwinkel op losse schroeven I; MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 Rhijndael yy yy De serre bij het ver- I I zorgingshuis Rhijn dael in Koudekerk is weer een stapje dichterbij. Een veiling voor dit doel lever de 15.000 gulden op. Leidato yy q De Leidato is aan I J uitbreiding toe Voorzitter Van der Klugt zegt dat de huishoudbeurs dit jaar twintig aanvragen niet kon honoreren. HENNYVAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Veel bezoekers bij festival lilDEN DORITH LIGTVOET ,Dit doen we dus nooit meer in I september". Het is de sombere conclusie van F. Bruins, organi- I sator van het multi-cultureel nuziekfestival, als hij een blik verpt op de drijfnatte tribunes Dgenover Vroom Dreesmann. Van hieruit had het publiek een liant uitzicht moeten hebben cp de kleurrijke bari*ds die op let waterpodium bij Annie's Verjaardag optreden. De Kurdi- jche groep Zilan doet zijn best, maar het publiek rept zich on der een woud van regenscher men naar droger oorden. Het is de eerste keer dat de werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelingen via een muzikaal festijn acceptatie, waardering en respect vraagt voor vluchte lingen. „We hebben de afgelo pen jaren tal van evenementen georganiseerd. Lezingen, expo sities, noem maar op. Met dit evenement wilden we laten zien wat verschillende culturen op muzikaal gebied in huis heb ben", aldus Bruins. Op zich is er met de muziek niets mis. Het swingende Surinaamse La Rou ge of de Ethiopische Abebe Da niel en the Melektes. Ze doen hun best, maar de exotische klanken waaien weg in regen buien en de tribunes blijven leeg. Opvallend is overigens het ge mis aan bands uit voormalig Oosteuropa. Toch ook een we relddeel waar bewoners lijden onder oorlog en economisch verval. „We hebben wel gepro beerd om bands uit Oost-Euro pa naar Leiden te halen", zegt Bruins. „Bijna hadden we een zigeuner-"brassband uit Molda vië, iets werkelijk unieks. Maar ze konden niet voldoende op tredens krijgen in Nederland en toen ging de zaak niet door. Jammer, want een hoop van de vluchtelingen komen uit Oost- Europa, met name uit voorma lig Joegoslavië, vandaan." Even verderop staan mede werkers van Vluchtelingenwerk, Amnesty International en het Leidse asielzoekerscentrum in standjes kleumend bij elkaar. Vluchtelingen proberen zelfge maakte schilderijen, kleding en sieraden aan de man te bren gen. Ook hier snelt iedereen langs. „Het is jammer dat het regent", concludeert G. Saveur, medewerkster van het opvang centrum in de Merenwijk. „Nu er straks een nieuw centrum in Roomburg wordt gebouwd, wil len we meer laten zien wie we zijn. Door ons hier te presente ren, proberen we het contact op gang brengen tussen asielzoe kers en de Leidse bevolking. We willen de angst wegnemen bij Leidenaars en het gevoel van 'wie krijgen we binnen?" Af en toe stopt er toch ie mand bij het standje. „Hebben jullie nog behoefte aan een gro te bank. Mijn schoonouders hebben er een over", vraagt een sjiek uitziende dame in het En gels. Twee vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië kijken el kaar eens aan en schudden hun hoofd. „We krijgen veel van dit soort aanbiedingen", zegt Sa veur. „Niet altijd kunnen we er gebruik van maken, maar speel goed voor de crèche bijvoor beeld komt altijd van pas." Even later blaast de Carai- bean International Brassband zonnige klanken de lucht in. Als jonge honden lopen de blazers tussen het publiek door. Ze de len folders uit over het doel van de campagne. Hun enthousias me mag niet baten. Het blijft re genen. LEIDEN BEATRUS BONAR1US De opkomst van het publiek was afgelopen zaterdag erg groot, net als het aantal deelne mers. Ruim vijfhonderd meisjes en drie jongens deden mee aan het Metol-festival (Majoretten En Twirling Overleg Leiden) in de sporthal van het Gorlaeus- complex. Mede-organisatrice Koelen uit Leiden sprak van een groot succes. „Alle reacties zijn positief. Het was een erg ge slaagde dag." De twirlgroepen begonnen 's ochtends vroeg met wedstrijden in de jeugdklasse. Kleine meis jes met kleine batons voerden hun oefeningen uit op disco- muziek. Naarmate de dag vor derde. werden de klassen hoger, de deelnemers ouder en de uit voeringen moeilijker. Veel turn oefeningen en balletvormen werden getoond. Koelen: „Twir len is echt topsport." De duidelijke winnaar in de topklasse was de groep 'Kolibri' Man beschoten VOORSCHOTEN» Een 14-jarige Voorschote naar mist sinds vrijdag zijn luchtdrukpistool. Hij werd gesnapt toen hij vanuit zijn kamer aan de Wielewaallaan op een voorbijganger en een autoraam schoot. De man deed aangifte, waarna de po litie het luchtdrukpistool in beslag nam. Vrouw grijpt zakkenroller leiden Een 71-jarige Leidse vrouw heeft zaterdagmiddag in Vroom en Dreesmann aan de Leidse Aalmarkt eert zakkenroller gegrepen. De man, een 29-jarige Leidenaar, probeerde haar beurs te rollen. De vrouw had dit door, greep hem bij kijn arm en riep de hulp in van omstanders. De man is aan de politie overgedragen. Man bedreigd door onbekende leiden Een 23-jarige automobilist uit Weesp is zaterdagavond bedreigd door een onbekende man op de Rijnsburgerweg. De man werd via de busbaan ingehaald door een automobilist die hem vervolgens afsneed. De man uit Weesp schrok en claxon neerde. Zijn voorganger stond direct op de rem en stapte uit. Hij schopte tegen het portier en probeerde de man uit zijn wagen te trekken. Vervolgens stapte hij weer in zijn auto en reed achter uit. Daarbij beschadigde hij de voorkant van de wagen van de man uit Weesp. Die deed, hevig geschrokken, aangifte bij de po litie. Politie rekent tasjesdief in leiden De politie heeft afgelopen nacht een 35-jarige tasjesdief gegrepen. De man beroofde drie vrouwen van hun tas. Hij sloeg twee keer toe op het Rapenburg en een keer op het Stationsplein in Leiden. In twee tassen zaten geld en pasjes. De vrouwen ga ven de politie een goed signalement. Toen agenten op de Hooi gracht een fietser zagen die hieraan voldeed, rekenden ze hem in. Op het bureau herkende een van de vrouwen de man. De Leidenaar heeft bekend. Man struikelt op de markt leiden Een 67-jarige leidenaar is zaterdag met zijn bromfiets gestruikeld over een van de lijnen waarmee het dek van de marktkramen was vastgemaakt. De man is met een snee in zijn mond naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Volgens de politie waren de lijnen van de marktkramen goed zichtbaar. Allegro Vivace wint nationale titel leiden/beverwuk De Leidse drumfanfare Allegro Vivace heeft gis teren de eerste prijs gewonnen bij het nationale marsconcours in Beverwijk. De drumfanfare won de nationale titel uit een veld van 35 deelnemende drumfanfares. Het Stadsdebat Welk beleid moet de gemeente Leiden de komende jaren voeren? Die vraag staat centraal tijdens vier debatten over de toekomst van de stad die dinsdag en woensdag aanstaande in het stadhuis worden gehouden. Aan de hand van vier thema's - wonen, werken, weten en welzijn - spreken tal van deskundigen zich uit over het beleid en de vraag hoe dat moet worden betaald. Vooruitlopend op de debatten laat het Leidsch Dagblad vier betrokkenen aan het woord over de thema's. Vandaag het sectorhoofd zorg van verzekeraar Zorg en Zekerheid Tom Prent. De vijftigste herdenking van de bevrijding moet ook in Leiden 'op bijzondere wijze' worden gevierd. Het 5 Mei-comité heeft het plan om in elk geval een grote optocht te organiseren waaraan verenigingen en het bedrijfsleven kunnen deelne men. Het comité is al druk bezig met de voorbereiding. Bestuurs lid A. van Houdt: „We willen de dag beginnen met een aubade op het Stadhuisplein waarbij het de bedoeling is dat Leidse muziekgroepen uit de wijken marcheren naar het plein. Ver der zijn we bezig met een drop ping, proberen we speciale acti viteiten voor de Leidse scholen van de grond te krijgen en wil len het daggedeelte afsluiten met een taptoe." 's Avonds is er een bevrijdingsbal. Een van de belangrijkste pro gramma-onderdelen wordt de optocht in de middaguren. Be doeling is dat de thema's die aan de bevrijding en de vooraf gaande jaren herinneren wor den uitgebeeld. Vrijwel alle ver enigingen en instellingen zijn al uitgenodigd om deel te nemen aan de tocht. „De bijdrage van de verenigingen kan eruit be staan personen te laten meelo pen in kleding uit de periode '40-'45, door bijzondere Figuren uit die tijd te laten herleven, door herkenbare gebruiksvoor werpen uit die jaren of straat beelden weer te geven of de be kende straatfeesten van na de bevrijding vorm te geven." Niet alleen verenigingen kun nen meedoen, bedrijven zijn ook uitgenodigd deel te nemen. Individueel kan de Leidenaar ook meedoen. Het hoofdstuk zorg in het collegeprogramma beslaat slechts anderhalf velletje. Wat mager zou je denken, maar Tom Prent van de zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid vindt van niet. „De zaken die worden aangestipt zijn goede aanknopingspunten voor een discussie met de betrokkenen. Wij, de patiëntenverenigingen en de aanbieders van zorg. In het verleden namen gemeentelijke politici vaak uitgesproken standpunten in. Ook Leiden heeft zich daaraan schuldig gemaakt. Maar ditmaal heeft de gemeente Leiden haar taak bescheiden opgevat en een open opstelling ingenomen. En dat is goed, want wij zijn bij uitstek de organisatie die het overzicht over de regionale gezondheidszorg heeft." Kritiek op het collegeprogramma heeft Prent niet. Het plan voor de oprichting van een sociaal pension, vindt hij bijvoorbeeld prima. „Psychiatrische ziekenhuizen worden steeds vaker geconfronteerd met mensen die in de war zijn. Die eigenlijk niet thuishoren in de psychiatrie en daar wel aankloppen en plaatsen innemen van mensen die in werkelijke geestelijke nood verkeren. Een psychiatrisch ziekenhuis is geen logeeradres voor mensen die maatschappelijk aan lager wal zijn geraakt." Prent wil graag meepraten over de oprichting van een pension waar zulke mensen terecht kunnen.Als sociale zorgverkeraar is het in elk geval onze taak erover na te denken. Binnen onze mogelijke financiële kaders. We zouden gezamenlijk op pad kunnen om daarvoor een geldstroom te vinden." Belangrijk vindt hij ook het ene loket dat Leiden wil realiseren voor mensen die vragen hebben over zorg, werk of inkomen. „Wij hopen alleen dat het één loket voor de zorg wordt waar informatie wordt gegeven en een soort van begeleiding. Een begeleiding om vast te stellen of het mensen ook gelukt is bij de instelling waarnaar zij worden doorverwezen. Het moet geen loket worden waar men alles ook probeert te doen. Waar bij wijze van spreke de oudere een looprek kan halen. De gemeente moet zich realiseren dat de maatschappij ingewikkeld in elkaar zit. Er is zoveel specialisatie, dat je die nooit in één loket kunt vangen. Het zou ook onverstandig zijn omdat je er een ontzettend zware organisatie van zou moeten maken. Bovendien zijn wij, ik zeg het nogmaals, bij uitstek de organisatie die overzicht over de gehele zorg heeft. Ik zou tegen de gemeente wil zeggen, hoe versleten het spreekwoord ook is: schoenmaker hou je bij je leest." Voor de gemeente is vooral een coördinerende en signalerende functie weggelegd op het terrein van de zorg. „De taak van een gemeentelijke overheid op het gebied van de zorg is beperkt, dat is gewoon realiteit. Misschien ligt daar ook wel een mogelijkheid tot bezuiniging, al kan ik dat niet aangegeven omdat ik niet weet hoeveel mensen zich bij de gemeente Leiden met die zorg bezighouden." Prent is blij dat het collegeprogramma in elk geval niet vol staat met allerlei vernieuwingen voor de zorg. „Vernieuwing is zo'n modisch woord. Ik vind het wel prettig dat het in dit programma niet staat. Als we de nieuwe minister Borst goed verstaan hebben is zij niet van plan een groots plan te maken. Er zijn al zoveel plannen. Laten we eerst maar eens de goede dingen uit die plannen oppakken. Niet alles hoeft steeds maar weer persoonlijk wel een beleidswijziging willen: de verslavingszorg. „Ik vind dat drugs gelegaliseerd moeten worden. Het is lariekoek om te denken dat alle problemen dan uit de wereld zijn. Alcohol zit in tegenstelling tot drugs niet in de criminele sfeer, maar geeft ook problemen. We worden steeds meer geconfronteerd met jonge mensen die leiden aan Korsakov. Maar als je drugs op een nette manier legaliseert, kun je veel meer doen aan preventie. Je kunt het veel meer reguleren." henny van egmond uit Den Haag met een gedurfde oefening. Een afwisselende chc- reografie met zelfs spectaculaire solo's leidde tot een verdiende overwinning. Zelfs het aantal drops (het per ongeluk latei vallen van een baton) was etg gering. Ook de miss van 'Kol - bri', Inez Schaap, die de groep leidde en presenteerde aan tl' tweekoppige jury, won in de topklasse de miss-prijs. Na de wedstrijden van het festival, die onder toeziend oog van de bond KNF gehouden werden, was er ruimte voor een demonstratie van de pompoen- groep 'Heavy Metol'. Aan dit eerste optreden, compleet met echte cheerleaderpompoener, was twee maanden gewerkt Koelen: „Als alles goed gaat kunnen ze volgend jaar mis schien meedoen aan het Euro pees kampioenschap." Dt groep treedt ook zaterdag 2 ok tober op de Garenmarkt op. De uitslagen van het twirlfes- tival in de jeugdklasse: 1. The Flying Stars (Katwijk). 2. The Kopergirls (Leiden), 3. De An- dora's (Leiden). In deze klasse was de beste miss, Judith Hille brand van The Kopergirls. In de basisklasse 1. The Kopergirls. 2. Ons Buiten (Leiden), 3. Gol den Green Stars (Leiden). De beste miss was Brenda Brons geest. In de middenklasse: 1. The Kopergirls, 2. Ons Buiten, 3. De Andora's. Hier werd de mis sprijs gewonnen door Jacque line Bruin van The Kopergirls. In de topklasse: 1. Kolibri (Den Haag), 2. Generiek (Katwijk), 3.The l iving Stars. Inez Schaap (Kolibri) kreeg in deze klasse de miss-prijs. Tevens werden prijzen uitge reikt aan de miss en de vereni ging met de meeste punten. Brenda Bronsgeest was met 9,1 punten de favoriete miss. The Kopergirls uit Leiden, die vorig jaar nog Nederlands kampioen waren, kregen de wisseltrofee voor de hoogst scorende club. Het terugdringen van het aantal koffieshops in Leiden kost meer tijd dan was voorden. Omdat justitie, in tegen stelling tot wat het Leidse gemeentebestuur dacht, niet optreedt tegen cafés waarin softdrugs worden verkocht, blijkt de sluiting van deze kroegen ingewikkelder dan werd aangenomen. leiden «ruud sep Burgemeester en wethouders nemen daarom twee jaar de tijd om het aantal 'hasjwinkeltjes' terug te brengen van 22 naar 15. Het gemeentebestuur ging er tot voor kort van uit dat deze operatie in één jaar kon worden uitgevoerd. Dit schrijven B en W in hun antwoord op de vragen van de D66-raadsleden J. Sorgdrager en W. Egels. De democraten hadden zich eraan geërgerd dat burgemeester en wethouders zonder overleg met de raad de sluiting van een aantal koffie shops met een jaar hadden uit gesteld. Bovendien vonden zij het ongepast dat ze via publica ties in deze krant van de be leidswijziging op de hoogte moesten worden gesteld. Volgens burgemeester en wethouders is er helemaal geen sprake van een wijziging in het beleid. Dat het aantal koffie shops langzamer wordt terug gebracht, is volgens B en W ge woon een kwestie van behoor- ijk bestuur. De exploitanten /an de koffieshops en softdrugs 7erkopende cafés die moeten worden gesloten, krijgen straks anderhalf jaar de tijd om de sluiting voor te bereiden. Dat de raadsleden de bijge melde plannen uit de krant moesten vernemen, berust vol gens burgemeester en wethou- ters op een vergissing. LEIDEN AAP RIETVELD Meer dan veertigduizend gul den heeft Semmie Xlaouia geïn vesteerd in 'zijn' avondwinkel aan de Haarlemmerstraat. Hij heeft er een goede baan bij PTT-Autolease voor opgegeven. Op grond van een toezegging dat hij zonder meer een vergun ning zou krijgen, zegt Zlaouia. Maar volgens J. Bodewes, be leidsmedewerker economische zaken van de gemeente, is er geen harde toezegging gedaan. „Hij heeft de informatie die wij hebben gegeven verkeerd geïn terpreteerd." „Dit wordt een avondwinkel", meldt een briefje op de met kranten dichtgeplakte ruit van het pand op de Haarlemmer straat. De inrichting is zo goed als kldar, de financiering is gere geld, de contracten met leve ranciers zijn gesloten. Maar het werk ligt stil. „Een ramp", zegt Xlaouia. „Ik heb al mijn geld hierin gestoken. Als ik die ver gunning niet krijg ben ik fail- Bèï De aankomende middenstan der was er, na een gesprek met Bodewes, vanuit gegaan dat een vergunning geen probleem zou zijrt. Op het moment dat hij de ambtenaar sprak overwoog de gemeente nog aanvragen voor vergunning voor een avondwin kel op volgorde van binnen komst te verlenen. En Xlaouia was een van de eersten die een aanvraag deed. Hij maakte een ondernemingsplan, liet markt onderzoek doen en begon de verbouwing. Maar inmiddels hebben bur gemeester en wethouders be sloten, dat om de vergunningen voor een avondwinkel geloot wordt. Er zijn al meer dan twin tig aanvragen. En dat betekent onzekerheid voor Xlaouia en njn broer, die samen de winkel wilden beginnen. „Erg sneu", vindt Bodewes. De ambtenaar kan zich wel voorstellen, dat zijn woorden hoopgevend waren voor de be- gjnnende middenstander. „Er was toen nog sprake van een systeem van 'wie het eerst komt, die het eerst maalt'. En er Uitren nog bijna geen aanvra gen. Maar je kunt natuurlijk nooit op basis van mondelinge voorlichting van een ambtenaar aanspraak maken op een vei gunning. En er is nooit een toe zegging gedaan. Ik heb zelfs ge zegel: stop die boel in hemels nuam. Hier kunnen alleen maar orgelukken van komen." Volgens Xlaouia is er wel de geüjk een mondelinge toezeg ging gedaan. „Die ambtenaar ze: dit is de eerste aanvraag. Dus krijgen jullie ook als eerste de vergunning. Als ik geweten had dat het een loterij zou zijn wau ik er nooit aan begonnen. Xe zijn gewoon stom geweest bij de gemeente. Nu moeten ze ook maar zorgen dat ik die ver- guaning krijg. Dan maken ze voor mij maar een uitzonde ring" /laouia heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen en de gemeente een schadeclaim in ,iet vooruitzicht gesteld als hij de vergunning niet krijgt. Maar volgens Bodewes moet Xlaouia afwachten. „De regels dieB en W in ontwerp hebben vas^esteld liggen nog bij on- dememersorganisaties voor ad vies Flet systeem van selectie kan zelfs nog anders worden. Het moet nog definitief worden vastjesleld." Bodewes verwacht dat de regels voor avondwinkels binnen een paar weken defini tief morden vastgesteld. „B en W hebben er haast mee."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9