Linkse oppositie wint in Zweden Buitenland Ierse premier: Voorlopig geen herenigd Ierland Cubaanse boeren mogen gedeeltelijk vrij handelen Bosnische Serviërs halen wapens weg bij Sarajevo Eerste botsing Harnas en Palestijnen in Gaza 'Kritisch rationalist Cholera verspreidt zich in Albanië Politiek geweld Egypte kost agenten en moslim-extremisten het leven BAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 Dode en gewonden bij aanslag Athene athene» Een politieman is vanmorgen omgekomen bij een bom explosie in Athene. Elf andere personen raakten gewond, onder hen een voorbijganger. Volgens de politie werd de bom via af standsbediening tot ontploffing gebracht toen het politiebusje iemand had opgepikt. Een anonieme beller eiste de aanslag op uit naam van de 17 Novembergroep. Deze groepering pleegde sinds 1975 een aantal bomaanslagen en moorden. Bus rijdt op mijn: negen doden ankara Negen passagiers hebben zaterdag de dood gevonden toen een minibus op een landmijn reed, die daar vermoedelijk was neergelegd door Koerdische opstandelingen. Het incident had plaats in de provincie Siirt. Ook beschoten Koerdische guer rillastrijders voertuigen op weg naar de stad Tunceli, in het oos ten van Turkije. Twee soldaten en een leraar werden gedood. Eerste Miss America met handicap atlantic city De dove Heather Whitestone is zaterdag in Atlan tic City tot Miss America gekroond. De 21 -jarige studente uit Jacksonville, Alabama, werd hiermee de eerste gehandicapte >uw die de titel uit de schoonheidswedstrijd sleepte. Whitesto ne studeert voor accountant en werkt voor een orgaan van de staat Alabama dat zich met de problemen van gehoorgestoor den bezighoudt. Biosfeer II is weer leeg oracle De zeven bewoners van Biosfeer ii in Oracle (Arizona) hebben zaterdag hun domicilie na een half jaar verlaten. Ze vormden de tweede groep bewoners van de miniwereld van zo'n 1,3 hectare met vegetatievormen als regenwoud, akkers, savan ne en oceaan. Doel van het experiment was te bewijzen dat mensen ook in een geïsoleerd systeem ecologisch zelfvoorzie nend kunnen overleven. In 1995 worden opnieuw proeven in Biosfeer II uitgevoerd. Duitse soldaten in kamp Auschwitz Auschwitz Voor de eerste keer sinds de Tweede Wereldoorlog hebben ongeveer honderd Duitse soldaten gisteren een bezoek gebracht aan het voormalige concentratiekamp Auschwitz. De korte ceremonie verliep in stilte en was soms emotioneel. Na mens het Duitse ministerie van defensie legden ze een krans. Doden bij vliegtuigongeluk Algerije algiers Bij een ongeluk met een Nigeriaans passagiersvliegtuig i de Algerijnse Sahara zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen. Het toestel stortte neer nadat de piloot zijn zicht ver loor door een zandstorm. Onder de 39 passagiers aan boord van het verongelukte toestel was de voetbalploeg Iwuanyanwu Na tionale. Een van de spelers vond de dood. Le Pen presidentskandidaat Frankrijk parijs De voorzitter van het uiterst rechtse Nationaal Front, Jean-Marie Le Pen, heeft gisteren aangekondigd in het voorjaar van 1995 deel te nemen aan de presidcntsverldezingen in Frank rijk. Le Pen wil deelnemen aan de verkiezingen 'met de wil om voor Frankrijk en voor de Fransen te winnen'. De 66-jarige Le Pen deed twee keer eerder mee aan de presidentsverkiezingen. V ulkaanerupties Papoea-Nieuw-Guinea port Moresby Op Papoea-Nieuw-Guinea zijn gisteravond in de haven van de stad Rabaul twee vulkanen uitgebarsten. De meer dan 20.000 inwoners van de stad in het oosten van het eiland New Britain zijn geëvacueerd. Beide vulkanen kwamen in 1937 voor het laatst tot uitbarsting. Daarbij vielen 507 doden. SDP-leider Ingvar Carlsson waarschijnlijk nieuwe premier 1 correspondent Ierse premfer Albert (Reynolds voorziet de komende twintig tot 25 jaar geen hereni ging van Zuid- en Noord-Ier- land. Reynolds verklaarde dat in vraaggesprek met de Britse zondagskrant The Observer. Protestantse politici reageerden positief op de uitlating. „Dit is realisme en dat juich ik toe", zei John Taylor, een Lagerhuislid van de Ulster Unionist Party. De uitlating van Reynolds kwam luttele dagen nadat de Britse premier Major de pro testanten in Noord-lerland een referendum had beloofd over De Zweden hebben gisteren gekozen voor behoud van de welvaartsstaat. De linkse partijen, de sociaal-demo craten voorop, wonnen de parlementsverkiezingen. De vier 'burgerlijke' partijen in de regering onder leiding van de conservatieve premier Carl Bildt kregen 41 procent van de stemmen tegen 47 procent bij de verkiezingen van 1991. De oppositionele sociaal-democraten (SDP), die van 37 naar 45 procent stegen, zullen in de nieuwe Riksdag, het parlement, 162 van de 349 zetels bezetten, 24 meer dan in het oude parlement. stockholm Rtr-DPA Binnen de vier regeringpartijen kwam Bildts eigen Conservatie ve Partij, de grootste binnen de coalitie, uit op 22 procent (80 zetels, evenveel als in 1991). De Centrumpartij verloor 4 zetels en zal met 27 afgevaardigen in het parlement vertegenwoor digd zijn. De liberalen, die net als de Centrumpartij ruim ze ven procent behaalden, verlo ren acht zetels en kwamen op 25. De vierde regeringspartij, de christen-democraten, komt met vijftien zetels in de nieuwe Riks dag, een verlies van elf. De zwenking naar links komt ook tot uiting in de winst van de vroegere communisten, die met 22 zetels hun beste resultaat sinds de jaren veertig haalden. De Groenen wisten in tegenstel ling tot drie jaar geleden de kiesdrempel te overschrijden en komen met negentien zetels opnieuw in het parlement. De rechtse partij Nieuwe Democra ten die de huidige regering on dersteunde, bleef bij de verkie zingen van gisteren met 1,3 pro cent beneden de kiesdrempel van vier procent. SDP-leider Ingvar Carlsson, die vermoedelijk een nieuw ka binet gaat aanvoeren, zal waar schijnlijk een coalitie nastreven met de vroegere communisten, die al vaker een sociaaldemo cratische regering hebben ge steund, of de Groenen. Carlsson was van 1986 tot 1991 ook al premier. „Ik venvacht dat we worden gevraagd een nieuwe regering te formeren. In dat geval zal ik me onmiddellijk toeleggen op De beoogde premier die taak. De uitslag betekent duidelijk dat de huidige rege ring moet aftreden", aldus de beoogde premier van sociaalde mocratische huize. Zijn partij voerde de afgelopen 32 jaar de Zweden, Ingvar Carlsson, brengt zijn stem uit. Zweedse regering aan, afgezien van een periode van zes jaar. De overwinning van de SDP was nipt. SDP-leiders vrezen dat de plannen om de belastingen te verhogen om FOTO REUTER weer op peil te krijgen, kiezers van de partij heeft vervreemd. Eerder dit jaar kreeg de SPD tij dens opiniepeilingen nog de helft van het aantal kiezers ach ter zich. Exxon in beroep tegen boete voor olievervuiling De oliemaatschappij Exxon gaat in beroep legen de boe te van bijna tien miljard gul den die een federale recht bank in Anchorage (Alaska) vrijdag heeft opgelegd we gen het lilen Alaska. Dit heeft de president-directeur van de oliereus gezegd Directeur Raymond noemde het von eerlijk. „De boete is uitzon derlijk hoog, gelet op wette lijke of praktische liet herzien en we vertrouv dat dat ook zal gebeuren." Toen de olievervuiling jordeed, heelt Exxon zich direct aansprake lijk gesteld. „Wij hebben be loofd de vervuiling op te rui men en degenen die rechts streeks schade geleden heb- ben. gendeadoenlng te ge ven", aldus Raymond. In de afgelopen jaren heeft Exxon ruim een half miljard gulden uitgekeerd aan meer dan 11.000 personen of instellin gen die zich hadden gemeld wegens schade. Verder is Exxon een programma be gonnen om de vervuiling te verwijderen. Dit programma kost ruim vier miljard gul den. ff. f eventuele veranderingen in de status van de provincie. Die ex pliciete belofte was evenals de uitlating van Reynolds bedoeld om de protestantse gemeen schap gerust te stellen. Uit opiniepeilingen blijkt dat een meerderheid van de pro testanten vreest dat beloften zijn gedaan aan de IRA, in ruil waarvoor de terreurorganisatie begin deze maand een bestand afkondigde. Nog altijd weigeren UVF en UFF, de twee protes tantse terreurgroepen, het IRA- voorbeeld te volgen. Vorige week pleegde de UVF een bom aanslag in de Ierse hoofdstad Dublin. mexico-stad boer togen baar deel van hun produkten op de vrije markt verkopen. Dat heeft de broer van president Fidel Castro en minister Raul Castro (defensie) gezegd in een zater dag gepubliceed vraaggesprek met de comunistische partij- ■B De autoriteiten dat de maatregel gunstig zal werken op de produktiviteit. Deze is de afgelopen jaren sterk afgenomen door de lage prijzen die de staat de boeren betaalt en door een tekort aan mest en landbouwmachines. Fidel Castro heeft benadrukt eI.u bij eventuele gedeeltelijke li beralisering het karakter listische staa blijven. i Cuba als onaangeta irden Ie voedingsmiddelen i Cuba nog altijd ge egen ge subs hoper eerde prijzen. Er is echter bijna nlat> meer te krijgen en een zwarte markt die daardoor is ontstaan wordt door de autori teiten ongemoeid gelaten. Met het gedeeltelijk loslaten de role al eens zijn geexperimeneerd in de jaren tachtig. Toen mochten agrarische coöperaties en staatsbedrijven alles wat zij bo ven de door de slaat gestelde quota produceerden op de vrije markt verkopemn. In de Gazastrook heeft zich gisteren voor het eerst een bloedige botsing voorgedaan tussen strijders van de extremistische orga nisatie Harnas en leden van de Palestijnse politie. Een Palestijnse officier is gedood en een Hamas-strijder raakte zwaar gewond, zo is uit Palestijnse bron gemeld. De gevechten braken in de de vroege ochtend uit toen de Palestijnse politie pro beerde twee activisten van de islamitisch- fundamentalistische organisatie te arreste ren. Hamas is tegen het vredesproces in het Midden-Oosten. Eerder op de dag hebben Israëlische sol daten op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever één Palestijn gedood en één andere verwond. De Palestijnen die in een auto zaten, zouden kort tevoren hebben ge probeerd de soldaten omver te rijden. Dit incident heeft zich voorgedaan in de buurt van de stad Ramallah. In een openlijke uitdaging aan hel adres van Jordanië heeft het Palestijnse zelfbe stuur zich zaterdag uitgeroepen tot beheer der van alle islamitische plaatsen in Jeruza lem en op de Westelijke Jordaanoever. De Jordaanse koning Hussein ziet zichzelf als de bewaker van de islamitische heilige plaatsen in deze gebieden I lussein heeft al laten weten tegenover zijn kabinel.dat hij zijn rol als beheerder niet zal opgeven. 'Vredesoverleg Israël en Irak' Israël en Irak hebben in Marokko geheime vredesbe sprekingen gevoerd om te trachten een vredesverdrag op te stellen. Dat heeft de Britse krant Sunday Times gisteren bekendgemaakt. De krant citeerde bronnen bin nen de Britse inlichtingen dienst MI6. Volgens de Sun day Times zijn M16-functio- narissen op de hoogte ge steld van een ontmoeting die de Iraakse vice-premier Tariq Aziz vorige maand zou heb ben gehad met een Israëli sche delegatie. Het zou de laatste in een serie van ont moetingen tussen Israël en Irak zijn geweest die in het Midden-Oosten tot eikaars ergste vijanden behoren. De Israëlische regering heeft alle ontmoetingen ontkend. De ontmoeting van vorige maand volgde volgens MI6 op een reeks gesprekken bij de Verenigde Naties onder bemiddeling van Marok kaanse diplomaten. Aziz zou hebben gesuggereerd dat Irak overweegt de grenzen van Koeweit te erkennen als Israël druk uitoefent op de Verenigde Staten pm de sancties tegen Irak op te hef fen. De sancties werden in gesteld nadat Irak in 1990 Koeweit binnenviel. PORTRET: SIR KARL POPPER Sir Karl Popper, een van de be kendste filosofen van deze tijd, is zaterdag op 92-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Zuid-Londen. De in Wenen ge boren wijsgeer woonde sinds 1949 in Groot-Brittannië waar hij tot 1969 hoogleraar was aaa de Londen School of Econo- Binnen de filosofie is de emi nente Popper een van de be langrijkstevertegenwoordigers van het neo-positivisme, hoe wel hij deze kwalificatie zelfver- wierp en zich liever een kritisch rationalist noemde. De Oosten rijks-Britse wijsgeer is vooral bekend geworden door zijn uit werking van het zogeheten 'fal sificatiebeginsel en zijn afwij zing van het marxisme. Popper meent dat men op grond van waarnemingen nooit tot absolute uitspraken kan ko men. De bewering 'alle zwanen zijn wit' blijft onzeker, in zijn optiek, omdat men nooit alle zwanen die ooit hebben ge leefd, of nog zullen leven, kan waarnemen. Het is echter wel mogelijk de uitspraak te weer leggen. Daarvoor hoeft men maar één niet-witte zwaan te hebben gezien. Op grond van zijn filosofische overtuiging verzette Popper zich sterk tegen theorieën die ervan uitgaan dat een bepaalde wetmatigheid in het verloop van de menselijke geschiedenis Albanese minister beschuldigt Griekenland van 'importerenziekte GPD Het aantal cholera-slachtoffers in Albanië breidt zich steeds verder uit over Centraal-Alba- nië. Al acht mensen zijn aan de ziekte overleden. In totaal wor den binnen het besmette gebied vijfhonderd personen ver pleegd. Van negentig van hen wordt de toestand kritiek ge noemd. De onrust in Albanië is nog gegroeid nadat een voor aanstaande epidemoloog giste ren verklaarde dat ook ernstig rekening moet worden gehou den met het uitbreken van ty fus. Vervuild drinkwater is vol gens de aak i de ziekte. De laatste maal dat het kleini Balkanland door de choler; werd getroffen was in 1927 on der het feodale bewind van ko ning Zog. De stalinistische dic tator Enver Hodzja rekende kort na zijn machtsgreep af met een aantal besmettelijke ziekten zoals pokken, malaria, syfilis, cholera en tuberculose. De Griekse regering heeft de beschuldiging van de Albanese minister Cikuli (volksgezond heid) dat de cholera-epidemie uit Griekenland 'geïmporteerd' is naast zich neergelegd. Athene noemde de verbale uitval van Tirana absurd en volslagen on gefundeerd. Cikuli uitte zijn be schuldiging zaterdagavond voor de Albanese televisie. Hij lichtte zijn verklaring niet toe. maar zei wel dat alle Albanezen die nog door de Griekse politie het land Het leger van de Bosnische Ser viërs heeft gisteren bevel gege ven alle resterende zware wa pens terug te trekken uit de 'uit sluitingszone' bij Sarajevo. Woordvoerder Koos Sok van de Verenigde Naties heeft dat te gen het Britse persbureau Reu ters verklaard. De VN hadden de Serviërs en moslims bij Sarajevo eerder op de dag gedreigd met luchtaan vallen als zij hun gevechten niet zouden staken. De Britse com mandant van de VN-vredes macht, generaal Rose, waar schuwde de twee partijen per telefoon dat de VN de NAVO kunnen vragen om luchtacties. Gisteren braken de zwaarste beschietingen uit sinds de twee partijen in februari een bestand overeenkwamen. De Serviërs en moslims legden toen hun zware wapens in en rond Sarajevc zwijgen op. nadat de NAVt luchtaanvallen had gedi De Britse commandant dri 'alle mogelijke middelen' te len gebruiken als er niet eer middellijk einde zou komei de gevechten. Hij riep de taire leiders van belde ka op mei spoed overleg het vliegveld van Saraje Et le ko 1.300 i groep van c: moslims is gisteren dooi Bosnische Serviërs vertin uit het gebied rond Bijeljir het noordoosten van Bosnit vluchtelingen moesten ondc dwang de frontlinie overste I Iet Rode Kruis sprak vai •grootste golf van etnische zi ring sinds de Bosnische Ser half juli begonnen met het drijven van de moslims ui streek. De ken. lei. De beschuldiging van Albanië aan het adres van Griekenland zorgt voor aanvullende conflict stof in de mini-oorlog beide landen. Die brak uit nadat onlangs vijf leden van de Griekse minderheid bekritiseerd proces wegens 'spionage- e tische activiteiten' tot langduri ge gevangenisstraffen werden veroordeeld. Het vonnis had een gedwongen exodus van en kele tienduizenden illegale Al banezen uit Griekenland tot ge- volg. Sir Karl Popper. kan worden aangetoond. Deze theorieën, waaronder het marxisme, leidden volgens Pop per tot dwang en dictatuur. De aanhangers menen dat zij met hun superieure kennis over het verloop van de geschiedenis de toekomstige ontwikkeling in handen kunnen nemen. Voor afwijkende ideeën is in hun be leving geen ruimte en die wor den dan ook vaak onderdrukt. Popper heeft deze gedachten uitgewerkt in zijn bekendste boek, het in 1945 verschenen, The open society and its enemies (De open maatschappij en haar vijanden). cairo-assiut Egyptische veiligheidstroepen hebben gisteren in de stad Qift in Opper-Egypte drie vermeende moslim-extremisten doodgeschoten. Zij werden verdacht van de moord op twee bewakers van een christelijke kerk afgelopen maand. Militante moslims in Egypte stelden zich verantwoordelijk voor het doden zaterdag van vier politiemensen en een VN-medewerker bij een aanslag niet ver van het toeristenoord Luxor. De aanslag van zaterdag was het werk van de Talaat Yassin Brigades, zo heeft de Gama'at al- Islamiyya (Islamitische Groep) laten weten. De ze brigades zijn genoemd naar een leider van Gama'a, die in april is gedood. lama'at pleegt al meer dan twee jaar aanslagen op politie en mili tairen in het zuiden van Egypte als onderdeel van een campagne die tot doel heeft de regering omver te werpen en een strikt islamitische staat te vestigen. Al meer dan vierhonderd mensen zijn gedood bij politiek geweld in Egypte sinds Gama'at en andere groepen in 1992 hun cam pagne tegen de Egyptische regering begonnen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5