Justitie betaalt misdaad voor tips 'T IS DE WEEK VAN DE BEZORGER. Binnenland KIJK VANAVOND OM 5 VOOR 8 NAAR RTL 4. Tina-lezeressen vieren feestje op Duinrell CDA wil 'goed gesprek' over euthanasie Kan ik van al die garnaaltjes houden mm- wmm Zandzakken, kruiwagens en koffie redden De Woude Guillermo zat achter andere vrouwen aan Supermarkten: Geld voor mislukte produkten 2MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 n Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers D>n 'Boete gevaarlijk rijden voor flitspaal' Amsterdam» Wegenbouwers willen dat boetes voor te hard rijden of gevaarlijk weggedrag, worden gebruikt om wegwerkers beter te beschermen. De opbrengst van bekeuringen kan bijvoorbeeld worden gestoken in de aanschaf van verplaatsbare foto-appara ten voor snelheidscontroles, zogenaamde "mobiele flitspalen'. Vorige week kwamen bij wegwerkzaamheden bij Bodegraven en Naarden twee wegwerkers om het leven als gevolg van gevaarlijk rijgedrag van automobilisten. Reden voor onder meer de Bouw en Houtbond FNV te pleiten voor een betere bescherming van wegwerkers. Ex-wethouder Maastricht voor rechter Maastricht» De 59-jarige ex-WD-wethouder Neus van Maas tricht moet op 28 september voor de rechter komen wegens ambtsmisbruik en valsheid in geschrifte. In de aanklacht staat dat hij bij de verbouwing van zijn keuken kortingen van enkele Maastrichtse bedrijven zou hebben geaccepteerd voor in totaal 42.000 gulden. Ook zou hij een vakantiereis naar Parijs op kos ten van diezelfde bedrijven hebben gemaakt. Een reis naar het Franse Equisheim maakte hij in de auto van een aannemer, ter wijl hij de kilometers bij de gemeente zou hebben gedeclareerd. Verdachten moorden Venlo gepakt venlo Na zeven maanden speurwerk van een twintig man sterk rechercheteam heeft de Venlose politie vijf mannen uit die plaats aangehouden voor de roofmoord op een echtpaar van 78 en 80 jaar. Het echtpaar werd doodgestoken. De verdachten zijn tussen de 18 en 44 jaar oud. Honderden tips en een beloning van 35.000 gulden leverden geen resultaat op. Nadat verband was gelegd met een moord in Reuver, kwam de politie de vijf mannen op het spoor. Jongen (9) moet spaarpot legen Rotterdam Twee onbekende mannen hebben een 9-jarige jon gen in Rotterdam gedwongen zestig gulden uit zijn spaarpot te halen nadat het knulletje hen had bekogeld met appels. Eén van de mannen liep daarbij een bloedneus op. Ze lieten het er niet bij zitten en vroegen de ouders van de jongen te spreken. Die waren echter niet thuis. De mannen kregen de jongen daarna zover dat hij zijn spaarpot leegde. De moeder van de jongen heeft later aangifte gedaan van afpersing. Aanslag op islamitisch centrum den haag Het Turks Islamitisch Centrum Nederland in Den Haag is zaterdagnacht voor de tweede keer dit jaar het doelwit geworden van een aanslag. Er werd een ruit ingegooid en door het gat werden twee molotov-cocktails naar binnen geworpen. De brandweer had het vuur snel onder controle. In het pand werd op 1 februari ook brand gesticht met twee molotov-cock tails. De zaak is door de politie nooit opgelost. Utrecht telt steeds meer daklozen utrecht Het aantal daklozen in Utrecht groeit sterk. Iedere nacht brengen honderden mensen de nacht door op straat. Het gaat met name om psychiatrische patiënten en mensen met een huurschuld, maar ook is de toename van zwervende Turkse en Marokkaanse jongeren opvallend. In een brandbrief aan de ge meente dringt het bestuur van het opvangcentrum Catharijne- huis aan op de komst van een dienstencentrum voor daklozen. De bestaande opvangcentra kunnen nog maar een beperkt deel van de 500 tot 700 daklozen in Utrecht opvangen. Jongerenprotest tegen bezuinigingen utrecht Onder het motto 'paarse jeugd, verloren vreugd' voe ren jongeren vanaf Prinsjesdag op diverse plaatsen actie tegen de kabinetsplannen die hen treffen, zo hebben studentenvak bonden en een aantal andere jongerenorganisaties gisteren be sloten op een actievergadering in Utrecht. Na plaatselijke acties volgt medio november een grote landelijke demonstratie in Den Haag. De studenten onderzoeken nog de mogelijkheid om even eens in november, vooruitlopend op de landelijke demonstratie, een landelijke staking in het onderwijs te houden. wassenaar leo van der velde Nora Sinnema is zo'n Tina- meisje, zoals de meisjes zichzelf noemen. Is dol op de verhalen over lekker tutten met make-up, strips met Tina en Debbie en Wiesje, de rubriek Pop Toppers en heeft aan de Maffe Meiden Post twee pen-vriendinnen overgehouden. Samen met nog eens bijna tienduizend Tina-fans kwam ze zaterdag naar Duinrell Voor een feestje van haar blad. Onderweg kijkt ze met grote ogen naar de kilometers lange files die tot op dé Rijksstraatweg staan en ziet t<pt haar verbijstering twee ka melen afleveren. Ze hoort ad junct-directeur Schoenmakers door z'n portofoon roepen dat- ie daar geen raad mee weet. Een ongeduldige vader krijgt te ho ren dat Duinrell vanaf zeven uur veertig mensen voor het verkeer heeft ingezet. Dat weg brengers en afhalers gratis kun- rten parkeren. Het zal Nora alle rfraai een zorg zijn. ..Eenmaal binnen'de hekken cent de 13-jarige Haagse scho liere naar de Schaapskooi die voor de gelegenheid is omge doopt in Feest Kooi. Er is zoveel té zien. Er zijn kraampjes met vakantiereizen voor jongeren, haarverf voor één dag en ver- Ministerie heeft geheim fonds van anderhalf miljoen Het Openbaar Ministerie beschikt over gelden waarmee criminelen worden betaald voor informatie uit de onder wereld. Dat heeft de Bossche procureur-generaal Gonsal- ves gisteren bevestigd na een onthulling van NRC Han delsblad zaterdag dat het ministerie van justitie beschikt over een geheim fonds van anderhalf miljoen gulden per jaar voor dit soort betalingen. den haag» anp organiseerde misdaad. NRC Handelsblad meldde zaterdag dat het zou gaan om bedragen die oplopen tot 100.000 gulden per tip. Het Openbaar Ministerie heeft altijd geld over voor infor matie die leidt tot de oplossing van zeer ernstige misdrijven, al- Het ministerie heeft het bestaan van een fonds bevestigd, maar noemt geen bedragen. Ook Gonsalves weigert te vertellen hoeveel tipgeld er jaarlijks wordt uitgekeerd. 1 lij is speciaal belast met de strijd tegen de ge- dus de Bossche procureur-ge neraal. Daarbij worden volgens hem uiterst zorgvuldige proce dures gevolgd, die moeten voor komen dat er voor niets over heidsgeld wordt gepompt in het criminele circuit. Gonsalves vindt dat het beta len van criminelen nuchter moet worden bekeken. Het op sporen van daders van een zeer ernstig misdrijf kost de gemeen schap nu eenmaal veel geld. Als er geld kan worden bespaard dankzij een tip uit het criminele milieu is dat ook een afweging, aldus de procureur-generaal. den haag gpd Het CDA wil een 'goed gesprek' met de ministers Sorgdrager van justitie en Borst-Filers van VWS over het nieuwe vervolg beleid bij euthanasie. Het kabi net besloot eind vorige week de wetgeving te versoepelen na de uitspraak van de Hoge Raad in de zaak van de Haarlemse psy chiater Chabot. Hij maakte op verzoek van zijn patiënt een eind aan haar leven. Ze was niet ongeneeslijk ziek maar had geen zin meer om door te leven. De voorganger van Sorgdrager, de CDA'er Hirsch Baliin, stelde dat euthanasie alleen toelaat baar als iemand in het laatste stadium van een dodelijke ziek te is aangekomen. Het CDA-kamerlid Van der Burg vindt het verbazingwek kend dat Sorgdrager haar be sluit de wet te versoepelen 'niet politiek' noemt. Ouders buigen zich over lusten en lasten van meerlingen Meerlingen: heel schattig, maar ook vermoeiend. amersfoort anp .Tijdens mijn zwangerschap voelde ik me een wandelend wereldwonder en zo werd ik ook behandeld. Het was voor mij een raadsel hoe ze uit die enorme buik tevoorschijn moesten komen. Heus, op het laatst knapte ik haast." Verloskundige Mathilde van Raath, sinds drie jaar moeder van een drieling, was een van de ouders van meerlingen die zaterdag in Amersfoort hun hart konden luchten over de sores bij het krijgen en opvoeden van hun geklusterde kinderen. Dat je als een-eiïge tweeling veel gemak kunt ondervinden van de grote gelijkenis met broer of zus, konden veel be zoekers van de meerlingen- beurs in Amersfoort beamen. Het herexamen wiskunde dat dankzij de wisseltruc toch nog werd gehaald, of de kwaaie overbuurman die toch niet met zekerheid kon zeggen of Peter of Paul die bal nou in de bego nia's had geschopt. Maar ou ders ondervinden lang niet al tijd evenveel plezier van hun te gelijk geboren kroost. Afgezien van emotionele en relationele problemen die met de grote gezinsuitbreiding ge paard kunnen gaan, is de finan ciële strop soms ook onvoorzien groot. „Ik ken een gezin dat te gelijkertijd met ons een drieling kreeg", zei Van Raath, ,,ze zijn er bijna failliet aan gegaan. Je kunt bijna nergens terecht, om dat je je nu eenmaal in een vrij uitzonderlijke situatie bevindt." De vele twee- en driezitskin- derwagens zorgden zaterdag voor menige opstopping in de smalle gangen van het Amers- foortse congrescentrum. Vanuit het hele land waren de leden van de Nederlandse Vereniging voor Ouders van Meerlingen met hun meestal jonge kinde ren en baby's komen opdagen om met elkaar en met deskun digen de lusten en lasten van hun meerlingen te bespreken. „Ja, het zijn schatjes," zuchtte een jonge vader in het voorbij gaan tegen een lotgenoot, „maar wacht maar tot ze in bad moeten, dan krijsen ze de hele boel bij elkaar met z'n drieën." Aanstaande moeders, nog zonder hun meerling maar al wel met zeer dikke buik, lieten zich voorlichten over de moge lijke complicaties van de beval ling, de werking van een cou veuse en de voors en tegens van borstvoeding. „Moeders die een tweeling krijgen, kunnen vaak veel minder genieten van de zwangerschap," zegt Anjo Ge luk, auteur van de handleiding Tweelingen, moeder van een tweeling en zelf ook in het bezit van een tweelingzus. „Lichame lijk is het zwaarder, maar ook de stress van een ziekenhuisopna me voor een mogelijke kei zersnede en de zorgen over de toekomst maken van de zvvan- eens met lotgenoten praten die meer begrip hebben voor die ongemakken dan ouders van eenlingen." Want niet alle angsten van meerlingenouders blijken even bespreekbaar. „Toen ik die drie kleine garnaaltjes tijdens een echo zag, dacht ik: o jee, daar foto anp sander van der torren kan ik nooit allemaal tegelijk van houden." zegt Mathilde van Raath. „Maar dat durfde ik niet hardop te zeggen. Dan kreeg ik reacties als: Waarom heb je er dan niet eentje weg laten halen, dan heb je er toch nog twee over." Positief nieuws viel er ook nog te vernemen. De Amster damse onderzoekster Dorret Boomsma wist te melden dat onder twee-eiïge tweelingen minder probleemkinderen voorkwamen dan onder eenlin gen. De oorzaak ervan is nog niet bekend. De toename van het aantal meerlingen van de laatste jaren, met name ver- oozaakt door de vruchtbaar heidsbehandelingen op latere leeftijd. Toen tegen het eind van mid dag de luiergeur in het congres centrum steeds penetranter werd, besloten veel ouders met hun vermoeide kroost huis waarts te keren. Jengelende twee- drie- en vierjarige meer lingen hebben namelijk de nei ging elkaar nogal aan te steken. derop pakken een paar lefmei- den de microfoon bij Karaoke van een dropmerk. Nora lust die dropjes niet, maar zegt dat mooi niet tegen de leuke jongen die haar een proefzakje geeft. „Die krijgt m'n moeder", besluit ze. Melig loopt ze voorbij de kra men met hooguitgesneden slips en lingerie. „Wie koopt hier nou zoiets? Wat wij dragen, daar heeft toch niemand iets mee te maken." Bij het Tiki-bad staan rijen le zeressen. Een tropische tempe ratuur is immers lekkerder dan die plensbuien. Balen hoor. Er willen zo veel meiden zwem men, dat Duinrell moet ingrij pen. Nora Sinnema stapt niet in de rij. Ze gaat bij de Tina-kraam op de foto als 'Moppie van de Week'. Die staan bij het week blad altijd achterop, zoals Ri chard Grieco en Mark Owen' Twee van zulke binken lopen er ook mee in de modeshow in het Zomertheater. Steeds als de jongens over het plankier stap pen. gillen de meiden om het hardst. Kanjers, roept het pu bliek. De heren stralen. Model len en lezeressen tonen de laatste mode. Schortjurken met krijtstreepje. overgooiers met een tunnel in de taille en kuit lange doorknooprokken. de woude jan vriend Alle kruiwagens van het eiland zijn verza meld. Alle sterke mannen ook. Zandzak ken leggen, is het devies zaterdagmorgen. De Woude (gemeente Akersloot) knokt te gen het stijgende water. Het water dat normaal zo'n goeiige buur is van de 127 bewoners van het lapie land langs het Alk- maardermeer. bedreigt nu het dijkje dat het eiland beschermt en golft hier en daar al over de beschermengel heen. Zandzak ken dus, met duizenden. „Kom op jon gens, doorgeven, die hap." Gelukkig heeft moeder Hos alweer een verse pot koffie want 'op een eiland heb je altijd wat ex tra's in huis'. De Woudenaren en het water, ze heb ben wat met elkaar. Voor elke schooldag, elke werkdag en elke boodschap is er het pontje over de Markervaart. De piek aver- steekgeld graag contant betalen aan veer- vrouwe Sylvia Helder, geboren en getogen op het eiland. Zij kent elke dorpsgenoot en weet waar de dagelijkse reisjes heen gaan. Want de Woudenaren hebben niet alleen wat met het water, ze hebben ook wat met elkaar. Maar vandaag redden ze het niet alleen. Het water in de vaart is in de nacht van vrijdag op zaterdag zo ver gestegen dat de dijk gevaar loopt. De camping staat al blank en het dijkje dat de einden van het Noordhollandse gehucht aan elkaar ver bindt, kreunt onder de waterdruk. De as- faltlaag scheurt en het blijft maar gieten. Huis aan huis zijn dorpsgenoten opge.- trommeld. ..Als de dijk ploft, zijn we in de proble men", zegt Harry Alders, voorman van het waterschap Het Lange Rond. „Door het leggen van de zandzakken houden we het water aan één kant en proberen we te voorkomen dat de dijk poreus wordt." Steeds weer water, steeds nieuwe zak ken. Twee dik, gaan ze. De hele dag door. Er komt een praam aan te pas om de wer kers en hun kruiwagens van de ene werk plek op het eiland naar de andere te va ren. In de loop van de middag is er zestig man aan de slag. Wie niet sjouwt, zet kof fie. „Ik ben al een kilo kwijt", zegt me vrouw Hos, „maar met broodjes smeren ben ik gestopt. Anders hebben we morgen zelf niks meer." Tegen vijf uur steekt de klep van het pontje een stuk boven het wegdek uit. „Historisch", zeggen de waterschapsman nen. „Nog nooit meegemaakt", zeggen de Woudenaren. De enige die op pantoffels over De Woude gaat, is Kees Wezel (77). Tien cen timeter water in zijn fietstas doen hem nog niet naar de laarzen grijpen. Hij rea geert laconiek op de zandzakken-actie. „Het komt allemaal door laksigheid", zegt de geboren en getogen Woudenaar. „Ze hadden kunnen weten dat die nattigheid eraan kwam. Ze hadden gewoon eerder moeten spuien. Voorheen zorgden ze ge woon dat het polderpeil laag stond als er buien waren voorspeld." Waterschaps man Messchaert hoort het gelalen aan. „Tien centimeter water in 24 uur kan toch niemand zien aankomen?" Als het donker wordt, slappen twee po litiemensen het pontje op. Bij iedere deur op het eiland bellen ze aan om in kaart te brengen hoeveel mensen er op het eiland verblijven. „Vooral om het oog te houden op alleenstaande ouderen. Voor als er iets mis mocht gaan", legt burgemeester Cor- nelisse uit. In de duisternis, later die avond, bepa len 3.500 zandzakken het beeld van De Woude. Ze houden de gulzige golven te gen, maar de hardnekkigste stroompjes gaan erlangs of eronderdoor. Toch helpt het, vinden de zakkenleggers. In ieder ge val blijft het ergste vocht weg. De dijk redt het, menen de brandweermannen die met een laat pontje vertrekken. De be schermengel is beschermd. Prinses Christina en Jorge Guillermo in gelukkiger tijden. foto anp DEN HAAG CARINE NEEFJES Jorge Guillermo nam het niet zo nauw met de huwelijkstrouw. Hij zat achter andere vrouwen aan en Christina pikte dat niet langer. Dat is een van de rede nen waarom het huwelijk tus sen Jorge Guillermo en prinses Christina is gestrand. Zaterdag werd bekend dat het echtpaar gaat scheiden. Guiller mo. een trouwe bezoeker van de high society party's in zijn woonplaats Wassenaar, houdt van uitgaan, drinkt graag een borrel en was de afgelopen ja ren op de versiertoer. Die ma nier van leven paste totaal niet bij die van Christina. Christina en Jorge hadden al een aantal jaren huwelijkspro blemen. In gesprekken met vrienden, waarbij ook prinses Juliana een keer aanwezig was, heeft het echtpaar geprobeerd nader tot elkaar te komen. Maar hun huwelijk bleek niet meer te redden. Christina (47) en Jorge (49) trouwden op 28 juni 1975 in Baam tijdens een oecumeni sche plechtigheid. Christina ontmoette de katholieke Jorge Guillermo, die op 14-jarige leef tijd uit Cuba was gevlucht, in New York waar hij in een kin derdagverblijf voor sociaal ach- tergestelden werkte. Na hun hu welijk bleef het echtpaar aan vankelijk in New York wonen, maar in 1984 verhuisden ze naar Wassenaar. Dat betekende een omme keer in hun leven, dat in de VS betrekkelijk anoniem was verlo pen. Guillermo, afkomstig uit een eenvoudige familie, werd in Nederland behandeld als lid van de koninklijke familie en voelde zich daar wel bij. Christi na is juist wars van protocol en publiciteit. De anonimiteit waarin het echtpaar in Amerika leefde, beviel de prinses web Christina is niet iemand die over zich laat lopen. Uiterlijk komt ze misschien schuchter over, maar de prinses is een zelfstandige en eigenzinnige vrouw. De eerste moeilijkheden in hun huwelijk ontstonden nadat Guillermo stopte met werken. De laatste jaren had hij geen In- taalde baan meer en dat zou Christina hebben geirriteerd. Voor het geld hoefde Jorge niet buitenshuis te werken: de Guil- lermo's krijgen dan wel geen uitkering van de Staat, maar kunnen ruimschoots leven van de erfenis van grootmoeder Wilhelmina. Eenmaal in Nederland haai en hrislin voorpagina's Protesten braken uit toen he kend werd dat het echtpaar een villa in liet natuurgebied De Horsten in Wassenaar wilde la ten bouwen. De grond was weliswaar eigendom van prin ses Juliana, maar het was be schermd natuurgebied. Buurt bewoners en politici verzetten zich krachtig tegen de houw plannen, maar de monumenta Ie villa Eikenhorst kwam er toch. Een jaar geleden leek het erop dat er een kleine opleving kwam in hun huwelijk. Jorge ging een studie theologie volgen aan de universiteit van Leuven in Bel gië. Christina was blij dat haar echtgenoot weer iets serieus on dernam. Maar ook dat mocht niet helpen, zo blijkt nu. Vorige week donderdag dienden ze bij de Haagse rechtbank een vei zoek tot echtscheiding in. Dc scheiding heeft geen staatsrechtelijke gevolgen. Des tijds heeft Christina voor haar huwelijk geen toestemming aan het parlement gevraagd en daarmee verloor ze haar recht op troonopvolging. Ook al her trouwt de prinses en vraagt ze straks wel toestemming, luiar rechten op de troon is ze defini tief kwijt. De kinderen Bernardo (17 jaar), Nicolas (15) en Juliana 12) hebben de Nederlandse na tionaliteit. Bij hun huwelijk had de protestantse Christina be loofd hun nakomelingen katho liek op te voeden. Twee jaar ge leden is de prinses ook zelf rooms-katholiek geworden. amsterdam anp 'Mislukte introducties kosten miljard per jaar' salie is de tweede partij op de levensmiddelenmarkt na Albert Heijn en heeft een marktaan deel van 20 procent. Ook ande re inkooporganisaties zeggen volgens Fredrix steeds vaker nee tegen een nieuw produkt. De le- vensmiddelengroep Schuitema heeft al eerder ook verzet aan getekend tegen al die nieuwe produkten, Fredrix beticht de fabrikanten Superunie, de inkooporganisa tie van 21 supermarktketens in Nederland, wil van fabrikanten een vergoeding voor mislukte produktintroducties. Ketens als Hermans, De Boer en Maxis verliezen jaarlijks 'honderden miljoenen' op nieuwe produk ten die niet aanslaan bij de con sument, zegt algemeen direc teur Fredrix van Superunie in een interview in het jongste nummer van Distrifood. De branche als geheel verliest jaar lijks op nieuwe produkten één miljard gulden. Supermarktketens gaan er dan ook vaker toe over om pro dukten te weren. De al aange kondigde nieuwe inlegkruisjes van Allways komen er bij voor beeld bij Superunie niet in. „Wat heb ik aan produkten waar geen mens op zit te wach ten, die de bestaande omzet versnipperen maar wel in totali teit meer schapruimte vragen?", aldus Fredrix. De fabrikanten kunnen zich de kritiek van Superunie ter harte nemen. De inkooporgani- duceren om zodoende schap meters te veroveren. Bovendien hanteren zij het principe van 'niet geschoten is altijd mis.' Van de tien introducties misluk ken er acht. Het kost de super markten echter wel magazijn en winkelruimte, veel tijd voor inkoopgesprekken, hijstelling van folders en herordening van de computer. Van de circa 700 produkten die in 1992 op de markt kwu men was na een half jaar een kwart alweer verdwenen. Een jaar later was zelfs driekwart uit de schappen verdwenen, aldus dc directeur van Superunie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3